Belgische Bank van den Arbeid AALST. - Groote Gala-Yertooning - ZOEKT U SYNDIKALE RUBRIEK. KAPITAAL en RESERVEN volledig gestort meer daa 8 miljoen frank. Alle Bankverrichtingen Opening van deposito en loopende rekeningen Documenten accreditieven Disconlo en inning Verhuring van Brandkoffers Wissel en Vreemde munten Aan- en Verkoop van titels- Beursovders Inkasseering van koepons Spaarkas Bewaring van waarden Cielijkheid. Schepen-Crisis. INDE HAVEN ANTI - OORLOGS COMITEIT I1IB II S4IÖ Commissie van openbaren onderstand. Plaatselijk Comileit voor Arbeiders-Opvoeding AFDEEL1NG AALST Dinsdag 8 December aanstaande, in het lokaal Hand in Hand zal GEZEL GUST. DEMUYNCK, eene openbare VOORDRACHT geven, met als onderwerp KAPITAAL EN ARBEID. Deze Voordracht zal stipt om 7 1/2 ure 's avonds aanvangen. Wy doen een dringend beroep op onze bestuurleden der verschil lende groepen, propagandisten en partygenooten deze belangryke kursus te volgen. Lede. Erembodegem. Zondag 1.1. hadden wy een welgelukte vergadering van on zen propagandaclub. Trots het slechte weder was de opkomst bevredigend. I, Volderstraat, GENT. Steeds hebben er tegenstrevers van alle kleur gebruik van gemaakt bij de onwetende massa, met te zeggen, dat de Socialisten iedereen wilden gelijk stellen in geld, in goed, enz. De buitenbevolking nam dat vóór den oorlog gretig aan en vandaar hun schrik van 't Socialisme. Edoch, de ondervinding heeft hun bewezen, dat het woord gelijkheid door de Socialisten niet zoo begrepen wordt, gelijk onze tegenstrevers het uitbazuinden en het graag zouden willen. Gelijkheid beteekent eerst en voor al, dat iedereen het verdiende loon zou hebben voor zijn arbeid, 't Is te zeggen het loon dat hem recht matig toekomt, volgens den aard, de moeilijkheid, enz. van zijn geleverd werk. De Staat, als vertegenwoordiger der démocratie, zou optreden als beheer der zaken, en de arbeiders zouden tusschenkomen in het beheer en de kontrool van fabrieken en uitba tingen. Ergo dus: enkelen, parasieten en uit buiters, zouden dus geene kasteelen, villa 's, reusachtige fabrieken, enz, meer kunnen bouwen op het zweet en den rug der arbeiders, daar die heeren evenals de arbeiders, in den dienst der gemeenschap zouden staan en loon naar werken nebben. Hoogere studiën en hooge plaatsen zouden voor kinderen der arbeiders zoowel genaakbaar zijn, als voor de kinderen der rijken. Men zou er enkel den noodigen aanleg moeten voor toonen en hebben. Dat zou een heelen ommekeer te weeg brengen aan onze huidige samenleving. In afwachting zouden er overgangs methodes gebruikt worden. Maar om dat stelsel op een vaste basis te rusten en duurzaam te zijn - moet er ook eene ommekeer plaats hebben in de geesten en moraal der menschen. Het solidariteits of gemeenschaps gevoel zou veel sterker als lieden moe ten ontwikkeld worden. Allen zouden moeten samenwerken tot één doel het gelukkig maken van allen, voor zoover zulks te bereiken is. Onze strijd kan dus in twee deelen gesplitst worden i. De verovering der politieke macht. 2. De onwerking der geesten van de menschen. Beide moeten gepaard gaan, want het eene zonder het andere is onmo gelijk. Wij twijfelen er niet aan of wil gaan stap voor stap naar dien stand van zaken naar toe. De vooruitgang der maatschappij is traag—-heel traag—maar toch gaan wij opwaarts. Zetten wij ons ieverig aan 't werk, voor de verwezenlijking onzer gedach ten. A. Vijverman. GEMEENTERAAD. Maandag aanstaande 7 DE CEMBER te 5 ure 's avonds, in de gewone zittingzaal ten Stad- huize DAGORDE: 1. Ontslag en benoeming van Schepenen. 3. Gemeentebelastingen, a) Bij- voegelijke centiemen. b) op kadastraal inkomen voor 1925- c) op honden. d) opbouwingen. 3. Muziek en teekenscholen. Rekening 1923; 1924; Begroo- ting 1925. Onder dezen titel verscheen er verleden week een schryven in - Ons Volksblad» orgaan dor Groen krui sers En waarlijk, de sukkel van schrij- velaar die het proza hoeft neerge pend, verdient van zijn meesters voor zjjn daad van heldenmoed, als bewijs van getrouwe kruiperen on derdanige nienaar voor de bour geoisie, gefeliciteerd te worden, zelfs dat hij een galon van knecht schap meer ontvangt. We willea op de gemeene wyze waarop het verhaal is geschreven niet verder uitwijden. Nochtans wil len we zoggen aan den onbekende snul, die vólle bewijs van kruiper heeft gegeven, dat hij liegt van in 't begin tot 't einde. De reden waarom onze mandata rissen hun ontslag hebben gegeven is klaar en duidelijk gekend, en we hoeven er dus niet op terug te ko men, en daar waar de onbekende sukkel schryftDat op de partijver- gaderiog van Dinsdag 24 November 1.1. aan Nichels en Marcel is gezegd, dat hun reden van ontslag, geen reden waren dat ze hun de waar- heid niet vertelden, en dat hun ontslageenandereoorzaak had.En als het zoo is, dat zij niet beter op hoogte zyn van hunne taak. of goen stand kunnen houden tegen andere partijen, dat het ook on- noozel is om nog voor hen te kie- zen Tot daar het geschrijf dat in het blad der Groen kruisers ver scheen. Zoudt ge niet omver vallen over dergelijke gemeenheden? Moet men niet een laagstaande politieker zyn om zulke leugens te durven neer pennen Ons verwondert het nochtans geen zier, omdat wjj dergelijke praktijken al meer in handen hebben gekregen, en we weten het, ze zijn in hun ware rol. Intusscheptjjd kan de bevolking oordeelon.tót wat de kristene knech ten in rstaat zijn. Dit enkel voor een reputatie of judaspenning vanwege de bourgeoisie. A. B. Feestzaal Hand in Hand TOONEELKRING Kunst, Licht en Vrijheid ZONDAG 20 DECEMBER Bureel om 5 1/2 u. Gordijn om 6 u. EN MAANDAG 21 DECENBER Bureel 0111 6 1 '2 u. Gordijn om 7 u. OPVOERING VAN Prachtig drama in 3 bedrijven van Georg. Engel I Rang 3,50 fp. 2' Rang 2,24 f r. (taks inbegr.) Het nummeren der kaarten zal plaatsheb ben Vrijdag 1" December, om 7 u. 's avonds, Café Hand in Hand 1925 FE EST'/. A AI. HAND IS HASD AALST 1925 Bureel om 6 uren Gordijn om 81/2 uren Vrijdag 25 December (Kerstdag) HedewerklDg m fa Vermaarden Groep ItlvMIXnil llT KIEltK'K V welke in het land een enorm succes heelt genoten AÏjmeete Iotoiprils 0,99 fr. (Taks niet inbegrepen) Er zullen geen plaatsen genummerd w orden. een handel in Brussel of omstreken over te nemen Ontbreekt U een ge deelte geld Vraagt kostelooze inlich tingen aan M. Dés. Thvs, kruisvaar tenstraat, 40, Brussel. Zendt postzegel voor antwoord. Hoogachting. M.D.Thys. SAM. MAATSCHAPPIJ BERICHT. Van al Maandag aanstaande 7 December 1925, zal winkel- deel uitbetaald worden. Kaarten voor winkeldeel zijn te bekomen in winkels van de S. M. Hand in Hand De Bestuurder, L. VAN DER VEKEN. De Commissie laat weten dat eer lang de plaats van Secretaris van den Openbaren Onderstand zal te begeven zijn. De candidaten zullen den ouderdom van 25 jaar moeten bereikt hebben, op 31 December I925, en alsdan niet ou der mogen zijn dan 35 jaar. De schrif telijke aanvragen moeten aan den heer Odilon Van der Haegen, Voorzitter der Commissie, Xieuwstraat, 33, te Aalst, toekomen ten laatste den Zater dag 12 December I925. Verdere inlich tingen te verkrijgen in het Secretariaat van den Openbaren Onderstand, Leo- poldstraat, 34, alle werkdagen van 9 tot 12 uur 's voormiddags. Metaalbewerkersbelangen. Verleden Zondag, zooals immer tel ken jare, waren de metaalbewerkers er op bewust eens duchtig Sint Eloi te vieren. Dien dag wordt er niet gedacht aan leed of wee, dien dag schudt men alle zwarte gedachten van zich af om vereenigd, in groote massa de naam dag der ijzermannen te feesten. Belet door het vroegtijdige winter weder onze jaarlijksche uitstap te doen waren we verplicht alleen onze Alge- meene Vergadering te houden, dit om een woord van moed en bedanking te sturen aan onze krachtige mede helpers propagandisten en verdedigers hunner zaak, prachtig bijgewoond ook door de metaalbewerkers van het Nationaal Syndikaat, aan wie we hier bijzonderlijk onzen dank zeggen voor hunne talrijke opkomst, die werdt de feestzitting geopend om 3 uren. Makker Haelterinan schetste in en kele woorden het doel van Sint Eloi- dag, bogende op eene immer grootere aanwinst van leden voor het verloo- pen jaar om nadien het woord te ver- leenen aan Makker Van der Bruggen, Provinciale Secretaris, die de strijden uiteenzet gevoerd door de metaalbe werkers tot behoud en verbetering der loonen en werkvoorwaarden. Wanneer we deze reuzenstrijd hebben gewon nen is zulks ook grootelijks te dan ken aan de standvastige houding der metaalbewerkers en bijzonderlijk deze der Vlaanderen. Nu is het woord aan Makker Geeroms plaatselijke secretaris van het N. S. Geeroms, de pittige en rake redenaar, wijst er op, hoe hard de strijd op heden woedt tegen de ar beidersvan het Charleroi beltken, tegen deze dappere kampers welk sinds 27' weken staken tegen een reactionnair Patronaat, ten einde hun loon niet te zien verminderen. Na een oproep ten voordeele der Solidariteit die werd er overgegaan tot de overhandiging der gouden eereteekens aan de Makkers. Bomheeck, Corthals, Mathieu, De Neef Cammu, en De Schrijver, gouden eereteekens hun geschonken voor hunne jaren offering ten voordeele van de bondsbelangen. Onze vriend Leon Van Der Maelen, nieuw gekozen pro- vintieraadslid, bediende van den Aalsterschen Mutaalbewerkersbond, ontving zijne beeltenis hem geschonken door de metaalbewerkers, dat als blijk van erkentelijkheid voor onverpoosd strijden ten voordeele der misdeel- den en miskenden. Opnieuw zijn wij een jaar ouder, op nieuw dienen we te ijveren voor beter en grooter, en bijzonderlijk aan de mannen van ons eerelegioen zeg ik helpt mede onverpoosd aan't aanwin nen van leden, er mag of er zal niet gerust worden, vooraleer we de totali teit der werkers omvatten. Na de Algemeene Vergadering werdt er door Makker Van Langenhove, lid van 't Nationaal Syndikaat, verschei dene leutige liedjes gezongen, waarna eene omhaling werd gedaan ten voor deele der stakende metaalbewerkers van de zwaarijzernijverheid, welke reeds zeven-en-twintig weken staken. Deze omhaling bracht de som op van 44,85 fr. Tot laat in den avond werd er gefeest, vandaag feest om morgen terug aan den arbeid te togen, met de innige gedachte trots alles naar een beter lot en streven. H. C. Bij de Bouwwerkers. Een vroegtijdige winter, dwingt op heden het overgroote getal der werk lieden gebezigd in 't bouwvak werke loos te blijven. Honderden en nog hon- derden, dooien zonder werk, alleen de vooruitzienden, deze welke tot hiertoe hebben begrepen wat men door veree- niging vermag, mogen met gerust ge moed de toekomst afwachten/Hoe droef moet het wezen door de weergestelte- nis gedwongen te zijn werkeloos te blijven, en hoe bitter moeten deze zich nu beklagen, deze die geen deel maken eener llinke vereeniging. Dat de bouwwerkers het eens en voor goed begrijpen, zij die het meest bloot staan aan werkeloosheid, ziekte en ongeval, dat hunne plaats is in de rangen der Algemeene Centrale, welke tot Nieuw jaar voordeelige voorwaarden stelt om terug deel te maken van de groote Bel gische organisatie, welke onverpoosd strijdt voor beter loonen en werkvoor- waarden. |n de Tissage el Teinturerie d'Alost. Donderdag 26 November waren Van de Putten,van de Kristenen; Du- mortier, voor onze entrale en La- biau, Arbeids-Controleur, naar het bureel van het fabriek gekomen, voor na te gaan of den tarief door M. Maesschalck voorgesteld goed was, en hoe het moest ver- verstaan worden dat 60 0/0 der we vers, en 10 0/0 boven het basisloon mochten winnen. Op het bureel wa ren ook aanwezig Flips Bastiaens en nog 6 wevers. Eerst M. Van de Putten, dan M. Labiau en nadien Dumortier, legden de zaak uit, dat den tarief in regel was, wanneer 60 0/0 der beste we vers te samen 10 0/0 boven het basis loon hadden gewonnen, en dat zulks eene maatstaf was. om na te gaan of den tarief in regel was. Dezen tarief is verhoogd met 3 0/0 en heeft eene proef gedaan van 14 weken. De we vers zullen op hunne ontvangen loo nen nog 3 0/0 ontvangen, plus één uur voor-te kuisschen ieder week. Omtrent de se Weverij heeft Bas tiaens van het Oroen kruis nog eens zijn kfeingeestigheid getoond. Verschillende artikelen heeft hij daarover geschrevenen 't is maar 14 dagen geledendat hij aan deze Weverij nog eene circulaire uitdeel de, waarin voorkomt; dat de wevers voor het kleinste loon de grootste voortbrengsten moeten geven. Eet was slechts ZES DA GEN later dat M. Van de Putten (den Chef van de Kristenen uit Centop het bureel van de fabriek, in tegenwoordig heid van Bastiaens verklaarde dat de loonbasis en tariefregeling goed was.Zog een logenstraffing van zij ne eigen vrienden moest Bastiaens nog oploopen. Het is de eerste maal niet dat Bastiaens zich aan zidke kleine middelen vergiijpt, die telkens op zijn eigen neus terecht komen tAaar van d:e middelen zal hij niet kun nen afzien, die jongen wil Ie vetl pretentie hebben, en heeft het vooral gemunt om op de Socialisten te schelden. Temeer is het gebleken, dat onzen Texlielbond de wevers behoorlijk en goed heeft ingelicht, en door de groen kruisers bij den neus zijn geleid. Dat de Wevers en andere werklie den daar het noodige besluituittrek- ken, en hunne plicht doen door zich allen aan te sluiten bij onzen Tex- tielbond. H. F. UIT LEDE. Bij de Vellenbewerkers. Zondag morgen hadden we Alge meene Vergadering in ons lokaal voor de bespreking te voeren aangaande zekere plagerijen waaraan onze leden in de Gentsche fabrieken bloot staan. Makker Haelterman woonde deze vergadering bij en er is besloten met de medewerking van Taelman hieraan een einde te doen stellen. Dat de Vellenververs nu eens en voor goed begrijpen dat ze met zich sterk te vereenigen al deze kleinigheden wel zullen iweten te weren dat de man- nen van Lede zich sterk organiseeren in hunne Aldeeling der Algemeene Centrale welke in gansch den lande immer en altijd ijvert voor verbete ring van loon en werkvoorwaarden. Mannen, die reeds zijt aangeslo ten, uwe groote bekommering hoeft te wezen, ijveren en zorgen tot de laat ste Vellenverwer deel uitmaakt onzer groepeeringen. Ten voopdeele dep Metaal bewepkepa. Gezongen door Frans Van Lan genhove, na de algemeene vergade ring in 't lokaal Hand in Hand 44,85. Gezongen door Petrus Blanc- kaert by Lenoir Jozef 25,55. Gezon gen door Petrus Blanckaert by De Smedt 8,90. Gezongen door Louis De Grauwe, en rondgehaald bjj De Bac ker Domien 5,25. Gezongen door Jefken en Sooiken uit de Meirestraat bjj Karei Guns, rondgehaald door Edgard 9,00. Totaal fr. 93.55. Zaterdag den 29 November had hier op onze goede gemeente een openbare zitting plaats van den Gemeenteraad. Aan de dagorde stondDe vraag der soc. Vakbonden om Lede opnieuw aan te sluiten bij het Nationaal Krisis- fonds. We togen er met eenigen naartoe om te liooren hoe onze gemeentebe stuurders het verstonden, de belangen der werklieden te verdedigen. De inleiding der bespreking voor onze vraag wierd gedaan door den Heer Rottiers gesteund daarin door den Heer Daelman. Den eersten bekamper der vraag, was den Fronter M. Jos Cools, die zag in de vraag der socialisten niets anders dan een politiek manoeuver, en liever had hij een subsidie gestemd gezien voor het weldadigheids bureel. Dus, zou den Heer Cools liever de werk lieden den weg van het weldadigheids bureel zien opgaan, dan dat de werkers het vooruitzicht zouden hebben van zich in Werkloozen kassen te verze keren, aldus hun vrij en onafhanke lijk willende houden van alle openbare weldadigheid. Volgens den Heer Schepen was dit ook een politek namoeuver der socia listen. Een nieuwe wet die met het nieuwjaar zal in voege treden waar hij het uithaalt, is ons totaal onbe kend zullen alle werklieden ver plicht worden zich daaraan te verze keren, en hij voor zijn paart had er reeds voor gezorgd dat al werklieden zich bij hun patroon, dus bij hem zouden kunnen laten verzekeren. In ieder geval, na veel over en weer gepraat nevens de zaak, is toch ons voorstel aangenomen,tot den tijd alsdat de nieuwe wet op maatschappelijke verzekering zou in voege treden. Wat we uit die zitting te leeren hebben Dat de werklieden in den gemeen teraad heel zwakjes zijn vertegen woordigd. Dat we als partij alles moe ten in het werk stellen om met de aanstaande gemeenteverkiezing onze mannen op het gemeentehuis te doen binnen treden. Daarvoor moeten we van nu af aan de propaganda, overal de socialistische gedachte dieper en dieper in de geesten der arbeiders te doen binnen dringen. o We Willen deze gelegenheid niet laten voorbij gaan zonder een woord van dank aan kameraad Deprez,die alles in het werk heeft gesteld om tot dezen goeden uitslag te komen. Dóór de aansluiting bij het nationaal krisis- fonds is er een groote verbetering ge komen voor alle verzekerde arbeiders, zoo voor de onzen als voor degenen die bij andere partijen zijn aangesloten C. S.

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 2