Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Het schandaal te Hillegem. VAN ALLES WAT. Nationaal Yerbond 22e Jaar N° 50. Prijs per nummer 20 centiemen. 13 December 1925. Annoncen Solidariteit. Een brief. s ÏICET V1IJHEI1 Rochterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1" en 2® bladzijde. 2 fr. op 3" en 4® bladzijdo. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 uro, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT Lokaal HAND IN HAND Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcheckrekeningNr 85686 Telefoon N'572 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in HandMolendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 1 jaar fr. 3,00 5,-BO 10,00 BUITEN BELGIE. jaar ft", 17,50 Men abonneert zich op alle postbureelen. Zooals wij in ons schrijven van ver leden week lieten kennen dat we de zaak niet zouden opgeven, alvorens een formeele oplossing is bereikt, blijven wij getrouw aan onze belofte, en we vernamen uit den hieronderstaanden brief, jdat de gemeenteraad van Hil legem zou samenkomen, om over het gebeurde te spreken. Brief gezonden door den Burgemees ter van Hillegem, aan gezel {Alfred Nichels, Volksvertegenwoordiger Hillegem, den 3 December I925. Geachte Heer Nichels, Volksvertegenwoordiger, Aalst. Het geval van huisvesting Beque zal Zondag aan den {Gemeenteraad onderworpen worden. De aankoop eener barak zal voor gesteld worden Mogen wij UEd. verzoeken ons te laten weten waar wij desgevallend eene barak zouden kunnen aankoo- pen en aan welken prijs. Met ware achting, 0p Bevel De Secretaris, De Burgemeester, Ch. VAN HEECK. R. TALLOEN. Gezel Nichels stuurde het volgende antwoord aan den Burgemeestei van Hillegem. Heer Burgemeester, Het doet me genoegen te bestati- gen dat de gemeenteraad zich ein delijk gaat bezighouden, met dat wat hij reeds lang had moeten doen zorgen voor een woonst voor dakloo- zen. Ziehier het adres. Fonds du Roi Albert Rue de la Montagne, 54, Brussel. Eene barak kan 3000 fr. kosten. Mag ik Ued. bidden Heer Burge meester, ingevai die mensehen nog geen nachtverblijf hebben, er toch te willen voor zorgen dat in afwachting dat Ge eene barak hebt gekocht en opgetimmerd, die menschen toch in dit strooien hutteken niet zouden vevriezen. Met de meeste achting, NICHELS. Gezel Nichels richte ook nog den volgenden brief aan Mevrouw D'Haese ('t Hof ten Daele) lk ontvang een brief van den Heer Burgemeester Talloen, die me laat weten dat Zondag de gemeenteraad zal handelen over het aankoopen eener barak, hij vroeg mij tevens adres en prijs, lk heb eraan voldaan. Me dunkt dat we eindelijk zullen lukken. Maar mag ik UEd. bidden, me eens te willen laten weten, of die menschen nu reeds nachtverblijf door U zijn verschaft Ik denk ja want nooit zult Ge een menschelijker daad hebben verricht. Met de Meeste achting. NICHELS ALFRED. Aalst. 4-12-25. Wij wilden on overtuigen of er in den toestand dier menschen reeds ver andering was gebracht, en vergezeld van Bocqué Frans, trokken we Zondag opnieuw naar Hillegem om de gemeen teraadzitting bij te wonen. In Hillegem aangekomen, vernamen we Jvan onzen vriend Eloot, dat de zitting na de Hoogmis maar zou aanvang nemen, en we hadden dus de gelegenheid om eerst nog eens tot het ongelukkig gezin te gaan zien of er nog niets was verandert. We rilden van de koude, want het vroor hard, en onze gedachten gingen eenerzijds naar die onschuldige wezens en anderzijds naar den hardvochtigen Burgemeester, die onverschillig bleef om zeven menschenlevens te redden niet alleen uit den druk en ellende, uit den bittere koude en het slechte onderkomen, maar van den dood 1 We verhaasten onze stappen om ons te kunnen verwarmen, ook om er rap per tezijn,wanterwas onsdoor Madame D'Haese (van 't hof ten Daele) beloofd voor het slapen te zorgen. Onze hoop werdt nogmaals te leur gesteld, want we vernamen onder- wege van een persoon dat ze op ('t hof ten Daele) niet waren opgenomen. Toen we ter plaatse kwamen bevon den we de vrouw en de vier kinderen t huis 1 We stelden de vrouw onmiddelijk op de hoogte van onze onderhandelingen met den Burgemeester en Madame D'Haese der vorige week, en zegden haar ook de hoop te koesteren dat er dank ons onverpoosd optreden er een woning zou gekomen hebben. We overhandigden de vrouw eenige kleedingstukken dat we van onze vrij- evige partijgenöoten ontvangen had- en. De vrouw dankte ons nogmaals voor onze hulp en ze kon zich niet bedwin gen, en de tranen ontrolden hare oogen en gleden van hare dorre wangen naar beneden. We moedigden de bedroefde vrouw wat aan en we verlieten haar, om tijdig aanwezig te zijn op de gemeenteraad zitting. 'k Hoorde achter mij een zware zucht.'t Was mijn medegezel, en hij weende, zeggende Dit zou elk moe ten bestatigen de wijze waarop deze menschen hier zitten. Dat is eene schande voor gansch de menschheid. Ik zegde, maar vriend, dit alles duurt zijn tijd, want naarmate den groei van het alles verhopende Socialis me vordert zullen dergelijke wantoe standen uit de maatschappij worden geweerd, wantu ziet toch wel, dat het nogmaals dank aan het optreden van ons (socialisten) zal zijn dat het huisge zin uit hunnen onhebbelijken toestand zal gered worden. Inderdaad, gansch het gemeentebe stuur van Hillegem is katholiek, en wij socialisten moeten op hun teenen gaan trappen en de heeren Gouverneur en Arrondissements Commissaris doen tusschenkomen, tot schande van gansch Belgie, want onze partijorga nen De Volksgazeten «Le Peuple» ons Volksblad en Vooruit heb ben over dit schandaal, breedvoeri ge artikels gegeven. Gansch de werken de klas en met haar de gansche bevol king roept om wraak over dergelijke onmenschelijke praktijken. We komen in het Gemeentehuis aan, en we knoopen seffens een gesprek aan met de champetter der gemeente, die ons over het huisgezin spreekt. Intus- schen komen de gemeenteraadsleden aan, en den Burgemeester die binnen treedt schijnt wat zenuwachtig te zijn, als hij ons ontwaart. Ik meld hem het doel onzer komst en ik verneem tot mijn spijt, dat de zitting met gesloten deuren plaats heeft. Doch, de groote kwestie was zal er een woning worden opgeeischt, of een barak geplaatst De raadsleden traden de zaal binnen en de zitting ving aan. We hoorden weldra het luidruchtig geklap der grove boerenstemmen, en het ging er duchtig aan toe tusschen de voor én tegenstaanders, om het huis gezin van een woning te voorzien. De Burgemeester zat in nauwe schoe nen met de bevelen van de Heeren Gouverneur en Arrondissements-Com- missaris eenerzijds, en het maar niet loslaten der zaak dier verdomde socia listen. Gespwken en geredekaveld om ten slotte te beslissen, dat er een barak zou worden opgetimmerd. HAAR DE VERLOSSING De zitting is geëindigd, en we ver nemen van den Burgemeester, dat er een barak zal opgetimmerd worden. We voelen ons gelukkig, maar (men kan het me ten kwade duiden) kon toch geen woord van dank vinden voor het besluit, omdat ze het toch maar geno men hebben onder den dwang der so cialisten. Ik ben er derwijze van over tuigd, dat het een gemeentebestuur is, alhoewel kristelijk en katholiek, die niets van menschelijksch, niets van me delijden met arme drommels in {zich hebben, dat er geen menschenhart in hun korpus klont, en daarom ontving ik het nieuws heel koel en sprak ik geene woord van dank. Alleen zeggen wij dank aan onze vrijgevige partijgenooten, die met ge- heele pakken kleederen aanbrachten, om het de arme drommels;te verschaffen We zeggen met een gemoed van menschelijkheid, hartelijken dank aan de partijgenooten en gezellinnen, die op het fabriek La Viscose de som van 484,00 fr., en op het fabriek der Keizerlijke Plaats (Kapiteintjes) 109,80 fr. rondhaalde, dit zonder ons vragen. Deze daden van solidariteit en van liefde jegens het armoedig gezin, is des te edeler van wege deze werkers en werksters, en slaat tevens de bewerin gen van het reactionnaire blad Le XX® Siècle gansch te niet, die zegt, dat wij deze zaak aanpakken, om er po litieke munt uit te slaan Waar zijn de katholieke bladen, die over dit onnoemlijk schandaal schre ven Waar zijn de katholieken, die ook kleederen en geld, aan deze arme menschen hebben ver schaft?... Zij zijn ver te zoeken. En als bewijs van onze beweringen, geven wij t. k. week een Photo ons afgenomen door den H. Schelk uit Aalst, die met ons op den trein kennis nam van het geval, en spontaan de afbeelding nam om de beweringen van «Le XX Siecle te niet te doen. Ons zusterorgaan Le Peuple die ook de zichten van de hut had opgeno men, komt den volgenden brief te ont vangen Mijnheer, Ik lees in Le Peuple onder de rubriek Arme lieden de onnoe melijke miserie van eene familie te Hillegem. Welk eene schande voor onze samenleving om dergelijk schan daal toe te laten. Ik stuur u een post- cliec van 20 franken voor deze arme lieden. Mijnen dank en gelukwen- schingen voor uw initiatief. Men meldt mij ontelbare gevallen van waakhonden die slecht be schut zijn en vervriezen van de koude in hunne hokken. Deze feiten zijn ken baar gemaakt aan het parket. Maar, ik was er ver van te denken, dat er men schen waren die in hetzelfde geval ver keerden. Schande Uw toegenegen, (get). J. RUHL. M. Ruhl, de schrijver van den hier- bovenstaanden brief, is voorzitter van de maatschappij tot bescherming der dieren. Men kent zijn goed hart. Zijn daad vereert hem, als men weet dat er vele belgen, die zich verrijkt hebben, vóór, tijdens en na den oorlog, de lij densweg die hunne medeburgers door spartelen, gebaren van niet te zien. Maar toont het schandaal van Hille gem, de noodzakelijkheid niet meer om meer aan, van zonder zwakheid en rust de politiek van de werkershervor mingen door te drijven, en bijzonder lijk in zake woningen, die deze is van de Werkliedenpartij (Toekomende week gaan we met de - zaak voort). A. B. Aan onze abonnés. De post is bezig met de kwijtschrif- ten aan te bieden voor de vernieuwing van het abonnement op ons blad. Wij verhopen van onze lezers een goed onthaal. Verwittig uwe huisgenooten, want den briefdrager biedt slechts EEN MAAL het kwijtschrift aan. Personen die zich wenschen te abon- neeren, moeten slechts den briefdrager ervan verwittigen. Oe Ouderdoms-pensioencn. Het ordewoord der Syndikale Com missie en van het Nationaal Verbond der Federaties van socialistische Mu tualiteiten, betreffende de bladen die sommige werkgevers op 't oogenblik, doen invullen, is het volgende Ieder arbeider, wanneer hij zijn naam, geboortedatum, enz., opgegeven heeft, eindigt zijn verklaring met de woorden IK BEN MUTUAL1ST Geen enkel werkgever, geen enkel bediende van den patroon, heeft het recht de benaming der mutualiteit te vragen. Iedere drukking die zou ge maakt worden, moet ons vermeld wor den, en wij zullen onmiddelijk den Prokureur des Konings verwittigen. Voor de werkeloozen. Wauters werk. Het Koninklijk Besluit, de vergoe dingen voor werkloosheid verhoogend met 1 fr. voor het gezinshoofd en 0,50 fr. voor de vrouw is in den Moniteur verschenen. Deze verhooging treedt waarschijn lijk in voege met 1 Januari. Deze hervorming, verwezentlijkt door WAUTERS, zullen alle arbeiders voorzeker met genoegen vernemen. Over de huishuurwet. Over de huishuurwet wordt veel ge schreven, op dees oogenblik. Telkens wanneer ze in de Kamer moet worden verlengt, regent het jere miaden van arme eigenaars. En, ze worden graag opgenomen, zelfs in sommige valsch-demokratische bladen. Zoo geeft een dier werkers bladen een groot betoog weer, waarin wordt gezegd, dat de wet enkel de onvooruit ziende werklieden beschermen moet. En dit blad stemt daarmee volkomen in Voor den zes maanden dienst. De Socialistische Kamer en Senaat- groep, is verleden week vergaderd. De minister van Nijverheid en Arbeid, partijgenoot Wauters, was aanwezig. Kameraad Mathieu, Kamerlid voor Nijvel, heeft het wetsvoorstel toege licht op den zesmaandendiensttijd waarvoor herhaaldelijk reeds in de so cialistische groep van gedachten ge- 1 wisseld werd en dat nu, de instemming van heel de socialistische groep ver worven heeft. De groep heeft dus besloten dat Ma thieu zijn we'svoorstel indienen mag. Dt wetsvoorstel behelst de volgende be palingen. Demilitairedienstijdwordtop 10 maand gebracht. Ieder jaar evenwel wordt die militaire diensttijd meteen jaar verminderd, derwijze dat in 1929 de militaire diensttijd van zes maand zal kunnen ingevoerd worden. Het wetsvoorstel voorziet eveneens de veralgemeenheid van de geweste lijke indeeling. De socialistische groep besliste ook ter gelegenheid van de bespreking van de militaire begrooting een debat over het militaire vraagstuk uit te lokken. De officieren zijn niet tevreden. Er is spraak van den diensttijd te verminderen en van een geheele boel officieren, welke overbodig zijn, af te stellen. Dat kunnen onze officiertjes niet vergeten. Zij zouden aan het vaderland noch tans goede diensten kunnen bewijzen door wat nuttiger werk voort te bren gen. Maar zij hebben liever hun vader land op te eten. Wij vinden in alle gevallen, dat men het toch lang trekt met deze heerschap pen. Moesten het eenvoudige arbei ders zijn, zij zouden al lang aan de deur zijn geworpen. Heden zeggen wij, evenals de offi cieren zoo dikwijls tegen ons zegden Taisez-vous (Zwijgen) soldats. Het oordeel van deze heeren hebben wij niet noodig in zake democratische hervormingen in het leger en besparin gen op militair gebied. Hunne capaciteit kunnen wij missen, want ver zouden wij er niet mede loopen. Vermindering van het contingent. Het jaarlijksch contingent van het leger zal voor 1926, 5300 manschappen minder tellen dan voor 1425. De ontruiming van bezet Duitechland. Keulen is ontruimd, en weldra ook de Roer. «La Nation Beigeis daar natuur lijk niet over tevreden. De Roer is nu ontruimd en wij heb ben niets gewonnen. Kijkt naar het pond sterling, schrijft het blad, en gij zult vaststellen, dat het aan 106 staat. La Nation vergeet er bij te voe gen, dat het pond aan 130 heeft gestaan en dat de bezetting elk jaar ioomilli- oen heeft gekost. Ten slotte hebben wij ons dus veel profijt gedaan. Gelukkig wordt er niet veel rekening gehouden van La Nation M. Heyman misrekent zich M. Heyman, de christendemocraat, zoo gezegd natuurlijk, zegt dat de so cialisten zich misrekenen, als zij den ken dat de kristen arbeiders de ver- deelers zullen worden van de katholieke partij. Denkt Heyman waarlijk dat de christen werklieden de knechten zullen blijven van de bourgeoisie Dat zal niet waar zijn. Zij zullen ook beginnen begrijpen dat zij zich moeten aansluiten bij de sociaal-democratie en dat zal Wsyman niet beletten. der Federaties van Socia listische Mutualiteiten van België. Daar de bureelen van het Natio naal Verbond overgebracht werden naar de Waterloolaan,97, Brussel, verzoeken wij al onze partijgenoo ten, naar dit adres te schrijven, voor de verschillende diensten Nationaal Verbond, Vrouwenaf- deeling, Bulletijn der Maatschap pelijke Voorzorg er.Verzekeringen, Kas ter Bestrijding van de Tering, Lijfrentkas, Huis der Mutualisten, Apotheken. De Algemeene Sekretarig, Arthur Jauniaux.

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 1