Belgische Bank ▼an der. Arbeid Wezen wij Juist AALST. KAPITAAL sa RESERVES? volledig gestort raser dan 3 miljoen frank. Alle Bankverrichtingen Iü de Kamer. Plaatselijk Comiteit voor Arbeiders-Opvoeding VOORDRACHT I, Volderstraat, GENT. geroepen zijn om een groote rol te spelen in het economisch leven. Propageeren wij onze Vakbonden. Versterken wij door goede verbruiker te worden onze Coöperatieven. Maakt deel uit van Uwe politieke groepen. Wordt lezer van onze dagbladen. WeerdtuitUw gezin alle soorten van burgerkranten, dieeen vergif daarstellen oer de opvoeding der massa. Aan 't werk Mannen en Vrouwen. De Belgische Werkliedenpartij kende reeds veel overwinningen. Als iedereen meehelpt gaan we naar veroveringen. Eug. Deprez. Opening van deposito en loopende rekeningen Dooumenten accreditieven Disconto en inning Verhuring van Brandkoffers Wissel en Vreemde munten Aan- en Verkoop van titels- Beursorders Inkasseering van koepons Spaarkas Bewaring van waarden Het Socialisme heeft het leven der werklieden gansch veranderd. Vooreprst was ieder werkman, ieder bediende, een afgezonderde eenheid waarmede de patroon speelde, zooals een kat met een muis de werkman was met handen en voeten gebonden aan den winkelier dank aan het kre diet waarmede hij hem mat de keel hieldt gedwongen door den nood weinig belangstellende in zijne rechten en zelf niet in zijne waardigheid, kwam hij terecht in een gesticht van weldadigheid. Heden vormen al deze eenheden een syndicale massa, een kooperatieve macht, de hulpkassen der mutualitei ten, gegrond op solidariteit, heeft het bedelen afgeschaft die degene verne derde die aannam en de ij delheid vol deed van diegene die gaf. Vooreerst ook waren de verzekerin gen op het leven, brand en ongevallen een zuivere handels uitbuiting der menschelijke risico's. De Werklieden- Partij met La Prevoyance Sociale in te stellen, heeft de zelfzucht vervangen met te werken voor het algemeen. La Prevoyance Sociale is het werk van een vaste gemeenschap ennietvan eeni- ge aandeelhouders. Om ten minste man van den dag te wezen, dat dus al onze vrienden die nog premien betalen in kapitalistische instellingen, er voor goed eens een ein de aan maken met ze te verlaten. Er was eens een tijd, dit was onmide- delijk na den oorlog, dat er op alle mogelijke tonen gezongen wierd, Meer voortbrengen. Het vaderland moet gered worden 1 Al dit gehuil van de bourgeoispers kon men weldra gaan zingen op de wijs van Vivat Bomaof beter, op den toon van «Madeion» die destijds klonk al" laatste muziekale nieuwigheid. Dit duurde evenwel maar korten tijd, dat de arbeiders maar hartelust konden voortbrengen, want weldra wierden de arbeiders met duizenden de straat op- gezwierd. Dielzefde bourgeiospers, gingen dan aan het huilen dat de arbeiders Lui aards waren, die liever te leven had den ten koste der gemeenschap, 't Was de Luiheids golf. En ik herriner mij nog «De Volks stem die het koor natuurlijk niet ten achter bleef in het lasteren, van hun, die gedurende vier lange jaren alles geofferd hadden. Evenwel, een groot gedeelte van die gedwongen werkeloozen liet zich dit niet welgevallen, en gingen op de Redactie van g. n. blad hun arbeids- kracht aanbieden. Welnu diezelfde persploerten, die niets ontzien om de arbeiders te la steren van achter hunne perstafel, had- den den moed niet om hunne laster taal staande te houden in de tegen- woordigheid van diegenen die ze voor «luiaards» wisten te schelden. Dit teekent den moed en de groote draagkracht der dompers mentaliteit. Maar 't was een khnkend antwoord der beleedigden 1 o—o Een ander staaltje van hun woor denkramerij. Nadat alle bourgeoisregeenngen gedurende vier lange jaren, de bloem van Europa tot een verbeestende moordpartij hadden aangezet, en waar in de arbeiders, opgehits door al e soorten van leugentaal, elkander als honden hadden verscheurd, heeft men zich gaan bezig houden met het vraag stuk der geboorten, welke vooral zijn oorsprong vond in de Militaire minder waardigheid die moest voortspruiten uit de ontvolking, en men heeft ge roepen Kinderen verwekken Oude Heertjes, en een ander groot gedeelte, die noch steeds in Belgie op de Staatskosten leven, maar die den moed missen van het vaderschap of de moederschap te dragen, hielden zich voornamelijk met dit vraagstuk bezig. De arbeiders, die gedurende 19 i4-i8 alles moesten offeren op het altaar der kapitalisten, zij die nog steeds hunne lievelingen bewenen die ginder in de bloedmoerassen van den Ijzer als honden zijn neergeschoten de arbeidsvrouwen die eens in angstige verwachtingen waren naar de geboorte van hen die ze boven alles lief had, en die dit alles ontstolen zagen door de wroedheden van die monsters hoe moeten die vaders en moeders niet beleedigd zijn in hun Vader of moeder schap, wanneer men hun opnieuw komt spreken om kloeke zonen te verwekken, welke nog eens voor een laatsten oorlog zullen geradbraakt worden op het altaar van het alles verslindende kapitalisme. Welnu ja, de arbeidsvrouwen zullen niet terug schrikken van de moeder schap, wanneer ze de overtuiging weg dragen, dat met naarstig wroeten, het leven hunner lievelingen zal verzekerd worden, wanneer ze tot brave kloeke zonen zullen opgevoed zijn, dat ze dan niet meerzullen ontstolen worden door een bende die leeft en teert parrati- seert op de ellende van ons volk 1 0o Nog een staaltje. Een mijner vrienden zei me laatst, dat een Professor in een Dancing veel bijval genoot, wanneer hij uit riep dat er meer moest voortgebracht worden, en minder verbruikt Welnu arbeiders, gij hebt ontegen sprekelijk groot ongelijk, in Uw po gingen om meer welstand in uwe familie 's ts willen. Vermits Uw kin deren voor en tijdens deu oorlog, ge- loopen hebben met flarden er. versleten schoenen, waarom ze nu willan be hoorlijk kleeden en schoeien Er dient minder verbruikt te worden, Vergeet dit niet 1 Kameraden Metaalbewerkers, Tex tielbewerkers, Leder en Vellenbewer kers, en gij Bouwwerkers, meer voor gebracht a. u. b. Als ge meer uren werkt, zullen Uwe patroonsmeer winsten verwezent- lijken. De waarde Uwer instellingen zullen een grooter waarde verkrijgen. En Uwe meesters zullen kunnen in schrijven op de Nationale leeningen die vrij zijn van alle belastingen. Dat moet U niet vergeten. 'k Begrijp niet waarom de koolmij ners weigeren een slag meer te doen, 0111 hun rijke meesters die thans drei gen met de loonen der gouddelvers te verminderen, werkt een uurken meer, en Uw verdiensten zullen de zelfde blijven. En ge zult daarbij toe laten de zakken Uwer meesters nog meer te vullen. En de Glasblazers. oo Makkers, laats ons niet verder meer gelegen laten aan al die woordenkra J merij der burgers bladen. De tijden hebben bewezen dat de burgermaatschappij in de onmogelijk heid verkeert een gezonde economi- schen toestand te schepen, 't Is heel zeker een plicht voor iedereen van ons, het maximum voort te brengén in den tijd van acht uren per dag, dit altijd volgens de lichamelijke krachten van iedereen. Aan 't werk 1 Zeker En daar de loonsverlieoging nog geen uitweg is aan de hedendaagschen toestand, laten wij onze geesten naar diepere en schoonere hervormin gen gaan. Laat ons allen ijveren aan de groot wordingen van al onze instellingen die in de naaste toekomst zullen op Vraag gericht aan den Achtbaren Heer Minister van Spoorwegen door Volksvertenwoordiger, De Bruyn P. De duizenden arbeiders die dagelijks te Brussel-Groendreef vertrekken, aiten bittere klachten over de slechte ver warming der werkraanstreinen. Ik heb mij persoonlijk daarvan willen overtuigen. Het is aldus dat Zaterdag 5 December, met een temperatuur van 6" onder nul, geen minste verwarming was aangebracht in trein 2997 vertrek kende om 17 u. 15 m. Al de koppel slangen tusschen de rijtuigen waren bevroren. Om aan dien toestand te verhelpen zou er, gedurende keel het gure win terseizoen, eene voórafgaandelijke ver warming bij middel van een reserve- lokomotief moeten plaats hebben, voor de treinen waarvan de lokomotief laat tijdig aankomt. Voor de andere treinen kan de loko motief tijdig genoeg aangekopjield worden om voor liet vertrek eene nor male verwarming te bekomen. Ik ben verzekerd dat de Achtbare Heer Minister onmiddelijk maatrege len zal willen doen nemen, om zoo een betreurenswaardigen toestand te doen ophouden GEMEENTERAAD. Zitting van 7 December. Afdanking wan werklieden Schepencrisis. Groote belangstelling, gezien de ondervraging van Gezel Nichels aan den Burgemeester, nopens zijne bemoeiingen in het ambt van 't schepenschap van Openbare Werken en het afdanken van tweewerklie- döD. De Voorzitter opent om 5 i/2 ure. Afwezig M, Van Geert, kath. Het verslag der vorige zitting wordt goedgekeurd. Gezel Nichels komt aan't woord. Ik ben van meening dat het noodig is, aan den raad de ware toedracht van het incident tusschen Gezel Marcel en M. Moyersoen uit een te zetten. Onze vriend Marcel schreef aan den H. Burgemeester zijn ontslag on hot verscheen in De Volkstem met ee* kommentaar door den II. Burgemeester geschreven die de waarheid op zijn kop stelde, want M. De Geodt Stadsmeester heeft niet gezegd dat er voor de schrijn werkers geen werk meer was maar wel het tegenovergestelde M. Moyersoen heeft ons op een samenkomst gevraagd hoeveel werk lieden er nog aan de stad waren; Marcel antwoorde 62. De burge meester zegde dat is véél te véél. We hebben herinnerd dat, toen ver leden jaar besloten werd des winters werklieden af te danken, er door de IIH. Van Geert en Van Schamel haut werd aangedrongen om zulks niet te doen. Nu staan wij opnieuw voor den winter en Marcel had werk gezocht om die werklieden gansch den winter te behouden. M. Moyersoen wildedat ze afgedankt werden. Wij hebben gevraagd om die kwestie in de ge meenteraad te stellen ten einde door de leden een beslissing te nemen, M. Moyersoen heeft ons dit beloofd. M. MOYERSOEN. - Ik heb dat niet beloofd. Gezel NICHELS. M. de Burge meester gy deedt dit wel en ik weec niet of M. Mertens het zsich nog zal herinneren. M. MERTENS kath. lk was er misschen niet Gelach Gezel NICHELS. Gij waart er wel Wij hadden gemeend dat wij in de volgende geheime zitting over de kwestie hadden kunnen spreken; en ik had me met Gezel Marcel verstaan, om den leerling-schrijn- werker, een jongeling van 18 jaar, te huis laten. AFDEEL1NG AALST Dinsdag 22 December aanstaande, in het lokaal Hand in Hand GEZELLIN JEANNE HUYSMANS, eene openbare geven, met als onderwerp DE VROUW EN DE COÖPERATIE. Deze Voordracht zal stipt om 7 1/2 ure 's avonds aanvargen. Vrjjdag 18 December, om 7 Ij2 ure. 3e les Over Belastingwezen door BOUCHERY, Volksvertegenwoordiger. Wij doen een dringend beroep op onze bestuurleden der verschil lende groepen, propagandisten en partygenooten deze belangrijke kursus te volgen. N. B. De Vrouwen bijzonder worden verwacht. Het Bestuur. M. Moyersoen heefthierop onmid delijk bevel gegeven om ook de andere twee schrijnwerkers af te danken, buiten de weet van Marcel, die aldus over het hoofd werdt ge zien. Dat dulden we nietwij aan zien zulks als een daad van eon dictator. In de zitting van het Schepen college hield de burgemeester vast aan zijn genomen besluit. Marcel verliet de zitting. Op de vraag van den H. Burgemeester om Marcel terug te roepen, heb ik geantwoord Het is niet aan mij om Marcel terug te roepen. Gij hebt een misdaad begaan, door werklieden af te dan ken die onder de bevelen staan van Marcel, voor dewelke hij verklaard had er gansch de winter werk voor te hebben. Moesten wij politieagen ten afdanken, wat zoudt gij zeggen M. de Burgemeester Dat het in uwe bevoegdheid ligt, nietwaar Eli wel, Marcel heeft niot gewild dat gij over zijn hoofd springt en ik heb mij met hem solidair verklaard en ben er eveneens van onder getrokken. Onze partij heeft beslist dat wij in het Schepencolcge niet terug kee- ren. Het moet volledigd worden. Wij vragen om niet voor ons te kiezen, gezien onze beslissing. De Fronters hebben ons tijdens den kiesstrijd verweten dat we een ver bond met Moyersoen hadden geslo ten om hen uit het schepencollege te houden. Als logenstraffing van dergelijke beweringen, zuilen wij nu voor drie Fronters kiezen. Wat het verbond betreft, het ligt in het volgende Toon M, de Bathne de zittingen van het Schepencollege als oudste gemeenteraadslid bij woonde, hebben wjj gezegd dat er vanwege de katholieken naar geen meederheid mocht gezocht worden, want dat wij van onzen kant het- zolfdo zouden gedaan hebben, iets wat niet uitgesloten was om een derde schepen te bekomen, want we hadden de verklaring der liberalen dat ze nooit voor een Fronter zouden kiezen. 4 fronters en 7 socialisten was 11, En 10 katholieken en 2 liberalen was 12, zoodat het altijd een katholiek zoo zijn die schepen werd benoemd. Vandaar mijn aandringen (en dit in hot belang der appositie en tegen de katholieken) om geen vierde sche pen te benoemen. Ziedaar dus het «complot» dat er zou hebben be staan. M.DE NEVE (Front). Uw mee ning is dus dat de liberalen zouden katholiek kiezen M. DE WINDT (lib.) We kiezen niets dan voorfgoede belgen. M. MOYERSOEN (kath.) Wat ik in De Volksstem heb geschreven houd .ik staan. Lang is er door mij aangedrongen om bezuiniging, en verschillende malen beb ik met Nichels over de finantieele moeilijk heden der stad gesproken. Als ik aan den H. De Gondt heb gevraagd of er geen werkiMeden;te veel waren, wooshij meopdezos schrijnwerkers. Toen in een zittiijg van het sche pencollege over deze kwestie werd gesproken, heb ik gezegd, dat we toch moesten durven de verant woordelijkheid nemen. De Gendt zegde aan Marcel dat h;j de verant woordelijkheid op zich zou genomen hebboD, en ik heb gezegd dat WIJ het wel zouden gedaan hebben. Gezel MARCEL. Gij hebt gehan deld, en zonder mij. M. MOYERSOEN. Ja, zonder u. Gezel STEENHOUT. Door deze twee werklieden af te danken, is de slechte toestand der stad gered M. MOYERSOEN. De twee werk lieden die ik afgedankt, zijn dejeene zonder kinderen de vrouw van den andere werkt op het fabriek. De stad zit iiieen slechten toestand, de bevolking wordt gedurig om las ten gevraagd on als we één en half millioen zouden inzamelen, zal het nog maar enkel zijn om alles te be talen. Verschillende maatschappijen dringen aan om betaling, enz. Indien gij meent dat ik slecht heb gehandeld, vrij aan u ik blijf mijn gang gaan. M. Moyersoen doet een beroep op al de partijen om samen het sche pencollege te.vormen. Gezel NICHELS. De socialisten zullen zicli nooit onder de voeten laten trappen. Wat de slechte toe stand der stadsfinanciën betreft, heeft M. Moyersoen vergeten zeg gen dat, als wij zijn aangekomen, het er niet rooskleurig uitzag. Wij hadden te betalen aan deGasmaatschappij 323,481,93 fr. aan het werk der kinds heid 116,556,10 fr. aandeel van het work- loozenfonds 255,513.72 fr. pensioen der bedienden 100,000,00 fr. aan de Godshuizen 382,885,18 fr. aan de leveranciers der 106,855,52 fr. leeningen van voor en na de oorlog 277,019,58 fr. Daarbij heeft de stad leeningon aangegaan en te betalen op vaste tijdstippen, zonder jaardoodingen, voor 9,509.700,00 fr. die zouden moe ten terug betaald worden van afdeze maand. Voeg daarbij nog eens de intrest van deze leenmgen die 478,485,00 fr. per jaar bedragen. Ziedaar de toestand der stad zoo ais wij hem hebben gevonden. En vergeet niet dat sinds onafgebroken jaren de stad is bestuurd, uitsluite- lijk door katholieken. Zij hebben de zen toestand geschapen, niet wjj. Er zjjn sedert onze intrede in het College verbeteringen gekomen voor werklieden, bedienden, politieagen ten en onderwijzers. Als wij in het Schepen-college kwamen, was het om onze verantwoordelijkheid te dragen. Wij hebben ze gedragen, maar we willen niet ais de knechten dienen van don burgemeester. M. MOYERSOEN geeft uitleg van den toestand der stad toen hij het bestuur verlaten heeft. Hij betwist niet dat de toestand der stad slecht was. Maar toch wordt er te veel uit gegeven. Gezel NICHELS.Zeg eens waar er verspild is M. Moyersoen blijft het antwoord schuldig. Red.) Hierna leest M. BOCQUE de kon- klusie over deze discussie. Zü was op voorhand geschreven Red. Gezel NICHELS (tot de Fronters). Het verwonderd mij in uwe ge schreven rode niets als afkeuring tegenover do handelwijze van den H. burgemeester te vinden M. BoCQUE Front.Wij heb ben U daarop niet te antwoorden. M. CALLEFAUT (kath.) verklaart nu, na vier jaar, dat er eene onder handeling is geweest met hen en de Fronters, waar deze -aandron gen om hen twee schepenzetels te geven. Op voorstel van DEN BURGE MEESTER wordt hierna de dagorde afgehandeld om bij het einde de nieuwe schepenen te kiezen. Punt 2. Gemoentebelastingen, a. Biivoegelijke centiemen b) op kada straal inkomen voor 1926 c) op honden d) op bouwingen. Debijvoegolijküopcentiemen wor den gestemd. De belasting op het kadastraal inkomen wordt door NICHELS uit gelegd hij dringt aan om 8 0/0 te nemen. M. BASTIAENS (kath.). Wij zullen de 10 0/0 stemmen. Gezel STEENHAUT. En het was uw vriend Van Geert die in een vroegere zitting 8 0/0 heeft voorge steld De 10 0/0 wordt aangenomen door de katholieken, liberalen en fron ters. Do socialistische groep stemde tegen. Belasting op de Honden. Na wat woordewisseling wordt de taks voor der werkhonden op 5 fr. ge bracht en deze der jachthonden op 50 fr. Belastingen op bouwingen. Er wordt, na lange bespreking beslo ten. em de taks te verdubbelen voor dezen die de staatspremie genieten, en te vervierdubbelen voor deze die ze niet genieten.

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 2