Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Nog over het Strooien tintje te Hillegem. VAN ALLES WAT. Hij gaat weg., blijft... en gaat toch weg Beschaving 22e Jaar N° 51. Prijs per nummer 20 centiemen. 20 December 1925. Annoncen Eerst lezen, dan Ouderteekeneu Par tij gen oo ten. Achter De SaegherBuysse REIT T1IJHE 1 Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1" en 2" bladzijde. 2 fr. op 3" en 4° bladzijdo. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avend, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbondon goedgekeurd zyn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT- Lokaal HAND IN HAND», Molendrles, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcheckrekeningN'85QSS Telefoon N'572 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molondries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 1 jaar BUITEN BELGIE. jaar fr. 3,00 5,60 10,00 fr, 17,50 Men abonneert zich op alle postburoolen. De XX'Siècle klerikaal blad, schrijft in zijn nummer van 0 dezer, het volgende Waarom niet Le Peuple» drukt zeer zijn mede- lijden uit voor een huisgezin van 5 personen,hetwelk in eenerbarm- lijk strooihut te Aalst woont, en somt de openbare machten op, die dienen tussclien te komen. Waarom noemt Le Peuple», eerst geene zorgen,om zijne vrien- den en zijne lezers aan te zetten, hun penning to storten De beoefening der liefdadigheid maakt beter zegt men. Hot schijnt wel dat zijne socialistische confra- tors ze niet graag beoefenen. Wij permoteeren ons, ze hun warm aan le bevelen. Ziedaar op welke wijze de kleri- kalen liet verstaan, om de openbare besturen, tot hun plichten terug te roepen 1 Geen woord van afkeuring voor dien klerikalen burgemeester, die gedurende vijf lange maanden, een gezin, onder den blooten hemel laat slapen, zonder er aan te denken, óón der ledigstaande huizen op te ei- schen, om die daklooze menschen, een woning te bezorgen. Toen het zeer koud wierd, en de sneeuw in massa neerviel, dan von den die menschen beschutting onder wat strooi, en nog was er geen me delijden bjj die klerikale dorps- heeren. Eerst moeten de socialisten, van die ongelooflijke toestanden op do hoogte worden gebracht, die een on derzoek instelden, de feiten waar bevonden en dan bij de bevoegde overheden optrad, om aan die on- rnenseholijko toestanden een einde te doen stellen. Dank aan hun optreden, is men nu eindelijk begonnen met eene barak te doen optimmeren, i Bm nn wordt er ons gezegd, dat men de barak op het uiteinde der gemeente zou willen optimmeren, verre afgelegen, afgezonderd van de bevolking, waar die menschen het onontbeerlijke water zullen missen, noodig voor het dagelijks ge bruik Zal men den haat zoover drijven Er is gemeentelijke grond ter be schikking, niet ver van de kerk, tus sclien de woningen, zegt men ons. Waarom daar die barak niet ge steld En nu wat de hulp betreft. Het is niet het doel der socialisten de armoede te leenigen, bij middel van almoezon. Het is het middel dor klerikalen, der kapitalisten, die mot almoezen, d9 bevolking altijd heeft getracht onder hun hiel te houden. Wij socialisten, willen oen vrij en onafhankelijk bestaan voor alle ar beiders een deftig onde'rkomon en monschelijk levon, voor allen die met werkon hun brood verdienen voor dezen, die de weelde scheppen voor dezen die de voortbrengers zijn van al don bestaanden rijkdom, scheppers van al het goedo en schoo ne, bouwers van de prachtige kas- toolen en gebouwen, terwijl zij hun levon meestal doorbrengen in krot ten en ongezonde woningen, om er dan soms'nog uitgedreven te wor den. en het heelal voor woning te hebben, zöoate dit ongelukkig gerin to Hillegem. Maar zulks wil niet zoggen, dat er geen medelijdend hart klopt, bij de socialistische werklieden. Alhoewel meestal geen ovorsohot hebbende, toch gaat hun geldbeugel open, wanneer ze van dergelijke toestanden op de hoogte worden gebracht wordt de kleorKas eens nagezien, of er niets kan gemist Teinturerie d'Alost (Kapiteintjes) 109,80 fr., Roos-Geerinckx 100,00 fr. ongeminderd de bezondere giften en ge zult bestatigen, dat een werkers- hart nog wat gevoeld voor hunne broeders en zusters ongelukkiger dan zij. Wij klagen die wantoestanden aan, wij brengen ze in 't openbaar, om dezen 4'e bun plicht vergeten, tot de orde te roepen, om hulp en bijstand te doen bozorgeu aan die ongelukkigen, in afwachting, dat de maatschappij zóó worden ingericht, dat dergelijke toestanden tot het on mogelijke behoore. Dat is de taak die de socialistische partfj zich ten doel heeft gesteld dat is 't, wat de gansche werkende klasse, zóó yan den buiten als van de stad weten moet, opdat ze samen bloczouden vormen, om hun rechtmatig deel te eischen. En hierom betreuren wydat nu de socialistische partij eeno zekere sterkte bezit, on geroepen is, om do meerderheid te worden m de wetge vende lichamen, er mannen opda gen, die zich te weer stellen om die macht te breken, aldus het spel spe, lende van do kapitalistische klasse, die er zich om verheugd, dat in haar voordeel, de werkendeklasse in haar eenheid, dus in haar macht wordt geschokt. Er zijn ten allen tijde verraders gevondenmen heeft er nog zien op dagen, die vochten ten voordooio van hun baas, wanneer hunne broe ders kwamen om hunne verlossing te bewerkstelligen. Het waren slaven die niet beter wisten. Nu zijn het geene slaven, die onwetend zijn van het doel der soci alistische partij, maar wanneer die heel goed den strijd kennen of willen kennen, en wetens en willens optre den, om de verdeeldheid te zaaien onze macht te fnuiken, om do kapi talisten in du hand te werken en de huidige toestanden te behouden. Hot zijn de judas' en van het wel kende volk, gesteund door de kapi talisten. N1CHELS Alfred. Waarom kon men dit niet van den j worden, om de meestgetroffenen beginne af? Waarom meest men de I tegen de koude te beschutten. nalatigheid zoover drijven, dat men de hulp der socialisten moest inroe pen? Waarom vijf lange maanden een gezin zonder dak laten, om dan toch tot de uitgave van het optimme ren eener barak te moeten beslui ten, nadat de socialisten er de hoo- gere overheid hadden tussclien ge trokken. Ziet do foto, waar onze vnondon met pakken geladen, naar het onge lukkig gezin trokken, om ze van de noodige kleeding te voorzien. Voeg daarbij do omhaling gedaan op de vergadering van onzen Vrou wenbond 82,00 fr., op de fabriek Viscose (vrouwen 488.00 fr. Force Motrice 1 i29,05 fr. en Filature Mijnheer de la Palisse zoude niet anders hebben gezegd. Maar, spotten wij niet met diens heer eenvoudigheden, ons door onze voorouders aan geleerd en dewelke nog door onze achterkleinkinderen aan hun erfgenamen zullen werden over. gelaten. Sedert La Prevoyance Sociale de machtige maatschappij is geworden zooals ieder weet, doet de konkurrentie liet onmogelijke om in de arbeiders kringen te dringen ijdele argumenten volgen op ijdele komplimenten en het gebeurt wel dat een kameraad, het zagen moede, de zwakheid begaat een polis te onderteekenen hem door den eenen of anderen onverlegen kerel onder den neus gelegd. Eens het handteeken gezet is de verbintenis gesloten moet zij worden gehandhaafd. Niet na, doch voor het handteeken geplaatst te hebben moet men nadenken. Te meer, elk strijdend makker, i zoowel de voorstaande als de minst i bekende, moet weten dat de verze- j kering een ernstige kwestie is waarvan j weinigen op de hoogte zijn, en dat er eeii welingericht bureel voor hen bestaat om inlichtingen te nemen, namelijk La Prevoyance Sociale et Leest en verspreidt Recht en Vrijheid het eenigste blad van het Arrondissement Aalst, die de- belangen der werklieden verdedigt. DE HUISHUURWET De regeering heeft in de kamers een wetsontwerp neergelegd, voorstellend de bestaande huishuurwet met een jaar te verlengen. De huurders zijn dus weer voor een jaar gerust. PENSIOENWET. Wauters is gereed met zijn ontwerp aangaande het ouderdomspensioen. Zijn voorstel voorziet een kosteloos pensioen van 720 fr., bedrag dat kan verhoogd worden door stortingen. NIET OVERDRIJVEN, HE! De heer Van Schuylenberg, christen volksvertegenwoordiger van Aalst, die tijdens de staking der drukkersgasten zelf onderkruiper speelde, klaagt in De (n). Tijd van 7 dezer over den druk, die zou uitgeoefend worden door leden van 't Nationaal Syndikaat op de cliristene werkers en dit op 't baanvak Denderleeuw- Kortrijk. Nochtans, zegt hij in zij artikel, geen twee baanwerkerszijn socialist. Als er geen twee socialisten zijn, is er dus maar een, en het zou dien één zijn, die druk uitoefent op al de anderen, en hun dwingt lid te worden van 't Nationaal Syndikaat. Allez, mijnheer Van Schuylenberg, schuilt u achter bergen zooveel ge wilt, maar komt zulk geen praat aan ver standige menschen vertellen, hé 1 WIE MAG ER PROFESSOR ZIJN In de Kamer van Volksvertegen woordigers is er verleden week een strijd ontsponnen. Het gaat er 0111Wie leeraar mag worden aan de Universiteit te Gent. Voor de reactionnairen zouden het maar enkel menschen mogen zijn wier hart overloopt van franskiljons-patrio tisme. Zij moeten tevens beladen zijn met diploma's. De burgerpers kan op eene korte wijze zeggen wat zij wil. Vergulde ezels. MEN MOET MAAR DURVEN. Het verbond der Officiers van Bel- gie heeft een schrijven gericht aan den eersten minister, hem verzoekend in de wetgevende Kamers de plechtige ver klaring af te leggen, dat in de andere ministeries dezelfde besparingen zul len verwezenlijkt worden lijk in dit van landsverdediging. Men moet maar durven, hé Hebben die heeren soms vergeten dat de tijden veranderd zijn, en het volk zich niet meer bij den neus laat leiden door eenige kerels, die van het sol daatje spelen een beroep maken. Minister Tschoffen is ziek. Reeds twintig maal heeft men ge- 1 zegd dat hij zijn ontslag zou geven, maar reeds twintig maal heeft hij be sloten te blijven. Nu blijft hij nog tot Nieuwjaar. Tegen dien tijd zal hij misschien wederom van gedacht zijn veranderd en dan blijft hij weer heel den winter om dan nog zijn zomer uit te doen als minister. Voorwaar Tschoffen is een taaie minister. Of heeft zijn heen en weergaan voor doel om van hem te laten spreken en zijn portret in de dagbladen te laten figureeren. Allo. Tschoffen, er z.ijn middelen genoeg onr van u te laten spreken, /.onder u belachelijk te maken. Onze lezers zullen zich nog wel herinneren, dat er eens spraak was dat Buyl minister Huysmans ging interpelleeren. Het zou gegaan hebben over het decoreeren van Stijn Streuvels. Nu hebben wij vernomen, dat Buyl niet zal interpelleeren. Hij zal zich enkel bepalen bij het stellen van een klein vraagje, 't Is maar een dood gewone inlichting. Het schijnt zelfs dat hij het niet alleen durft doen en daarom heeft hij de hulp ingeroepen van zijne liberale konfraters Amelot en Buysse. Is de liberale volksvertegenwoor diger Buysse van ons arrondissement niet bang dat men zijn broekje eens gaat uitborstelen, evenals Huysmans gedaan heeft van zijn confrater De Saegher. Als men toch jaloersch is. Maar enfin, elk op zijn beurt is niet te veel. Zij mogen zelfs te zamen zijn. De Saegher en Buysse. De wind Buyl voegen wij er nog bij. Dan kun nen de drie compenties nog aan Huys mans' hielen niet. EN TOCH Alhoewel sommige|burgerbladen An- seelc beschuldigen verlof te geven aan zijn werklieden, terwijl zijn budget niet in evenwicht is, gaat Anseele voort met maatregelen te nemen om aan zijn werkliedenpersoneel in het jaar 1926 zes dagen vrijaf te geven. Onze minister weet dat deze verlof dagen de w erklust van zijn personeel zal vergrooten en de gemeenschap er niets zal bij verliezen. ANSEELE'S WERK 6 dagen betaald verlof per jaar, van af I Januari 1926 aandespoorwerklieden toe gestaan. De paritaire commissie van het mi- nisterie van IJ. P. T. T. en Lucht- j vaart komt eene vergadering te houden waarin verslag werdt uitgebracht over de begrootingen die ze in den dienst hebben kunnen verwezentlijken. Inge volge dit, is het ministerie van IJzeren- wegen, Post, Telegraphe, Telephone en Zeewezen in de mogelijkheid, aan te kondigen, dat van af 1 Januari aan staande, het werkliedenpersoneel zal recht hebben op 6 dagen betaald ver lof per jaar. Wat is er al niet gedaan onder den dekmantel van bescherming Gemoord en geroofd en onteerd Colombus ontdekte Amerika, Spanje legde er de hand op en moorde bijna i al de inboorlingen de roodhuiden uit, vernielde en verbrande hunne woonsteden in naam der beschaving, j En nochtans waren die primitieve menschen ook tot een zekeren trap van ontwikkeling gekomen de over blijfselen hunner gebouwen in Mixico en achtergelaten dichtstukken en I letterkunde bewijzen dat ten over- vloede. Hetzelfde is gebeurd in Afrika, Azië en Australië in Coloniën beheerd door Europeesche landen, die zich liet monopolium toeeigenen der beschaving 1 Druischt het niet tegen de recht vaardigheid, tegen het recht en tegen de gezonde rede in, dat Europeesche Staten hunne zeden en hunne Cultuur met geweld gaan opdringen aan andere volkeren, wiens beschavingen wiens cultuur, alhoewel dikwijls in primitieven vorm nog, toch in t heel niet moest onderdoen voor die onzer Westersolie landen.

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 1