BelgischeBank van, den Arbeid AALST. SYNDIKALË RUBRIEK. ANTI-OORLOGSKOMITEIT Krcrozen verleend door de agentschappen op de hierondervermelde rekeningen Gheckrekening (terugbetaalbaar op zicht) 3 1/8 OPROEP Plaatselijk Gomiteit voor Arbeiders-Opvoeding APDEEL1NG AALST V O O R D R AC1IT 141B II HAM© INDEHAVEN Uit Mei re. Denderleeuw. Agentschappen i LA LOliVIÉRE, 43, Sylvain Guyaux- straat. MONS, IG, Chisaire straat. Ilalfmaaudeiy ksche rekeningen 5 3/8 Met voorbericht van 15 dagen 5 1/2 Met voorbericht van 30 dagen 5 3/4 °/o Voor 3 maanden vaste belegging 6 Voor 6 maanden vaste belegging 0 1/4 °U Voor 1 jaar vaste belegging 0 1/4 Voor 5 jaar vaste belegging 6 1/2 Spaarkas 5 De stortingon en afhaiingon kunnen godaan wordon aan de win ketten van den maatschappolyken zetel Voldorsstraat, 1, Gent. Zjj worden ook gedaan door tusschenkomst van de postcheckroke- ning Nr 850 of door do N ationalo Bank. Alle Bank-operatie s. Verhuring van Brandkoffers. Want onze Westersche beschaving is veeleer eene verfijning, van ma nieren en beleefdheidsvormen, verfij ning in bewapening en oorlogvoeren, verfijning van uitbuitingsmiddelen, enz. Er is werkelijk geen vooruitgangen in echten zin des woords, te bespeuren in de Westersche kapitalischebeschaving. Eene ware beschaving zou eerst en vooral de mogelijkheid van oorlog voeren moeten volledig van kant stellen het niet toelaten dat Coloniën uitgemoord en uitgebuit worden zooals steeds in 't verleden gebeurd is en nog gebeurd zie Marokko, enz be letten dat de eene klasse der bevol king leeft op het zweet en den arbeid van een andere klasse. Zou het niet eens zoover moeten komen, dat men voor den eenvoudigsten werkman de zelfde beleefdheidsvormen toepast, als voor een minister, of gelijk hoogstaan de personaliteit Heden is men beleefd voor U naar gelang uwer prestige, van uw fortuin, van uw stand op de maatschappelijke ladder. Hierin zou nog de grootste omkeering moeten komen Wanneer men de wave beschaving lief heeft, moetmen beginnen met eerst en vooral zelf in dien zin te prakti- zeeren Velen schermen methooge princiepen, spreken over beleefdheid, beschaving, cultuur, enz. met volle monden maar wanneer men hun perSoon na- faat, staat men verstomd over hun oen en handelen. De kapitalistische beschaving moet dusverdwijnen; eene nieuweenhoogere beschaving moet de plaats innemen. Daarmee zijn wij allen eensgezind. Mocht daarom het Socialisme eens zegepralen; het Socialisme, dat in zich het noogere en betere bevat. Wordt Socialist en zijt het oprecht en welgemeend, zijt het met gansch uw ziel, met al uwe krachten A. Vijverman. FONSKEN SCHRIJFT in het blad van do Groenkruissors, dat hij den 20 November de eerste maal in de Tissage et Teinturerie d'Alost heeft onderhandeld. Hoe heeft hjj dan voor de wevers 3o/o vermeerdering, één uur voor 't kui- schen en de betaling van 9 1/4 beko men De wevers weten best wat er gedaan is voor hen, en 't waren on ze leden niet die gedurende de on derhandelingen op het bureol hun nen mond gesloten hielden. Wanneer Fonsken nog goesting hoeft om over deze zaak te schrjjven dat hjj begint met uitleg te geven van het onderhoud van 26 November en wat M. Van de Putte ('n chef der kristenen) daa» verklaarde. Was dat hetzelfde, wat gij, Fonsken, geschre ven hebt. Fonsken heeft gedurende langen tijd de socialisten in do bladen, mot manifesten en plakbrieven uitge scholden. En van mjin eerste arti kel dat ik schrijf, built Fonsken dat ik hem aanval, 't zal dus best zijn dien braven jongen niet langer op de pijnbank te leggen hé? H. F. ER IS VEEL WERK. in de Textielfabrieken en Brei werkhuizen, gevolg dat daarvan is, dat er Patroons vragen, voor een tijdje één uur over to werken, waarvoor 25 0/0 meer loon betaald wordt, ofwel in sommige werkplaat sen do twee ploegen inrichten, dat 12 1/2 0/0 moor betaald voor 8 uren in de fabriek te blijven en 7 1/2 uren te werken. Wij stellen vast dat er Patroons zijn, die hunne meestergasten ge lasten voor aan de werklieden te gaan vragen om één uurken meer te werken dat is nutteloos, dat geldt niet. De wet van den 14 Juni 1921 zegt uitdrukkelijk dat de toelating voor overuren te werken kan bekomen worden, wanneer de Vakbond of Vakbonden daar in toestemmen, en bewezen is dat er onvoorziene, buitengewone talrijke be stellingen gedaan worden. De werklieden mogen op de vragen van hunne mees ters antwoorden van JA. De Vakbond of Vakbonden zeg gen NEEN, dan kan, en zal er niet overgewerkt worden. Wanneer er nog Patroons zijn die aan de werklieden vragen voor over te werken, moet het antwoord zijn 1 richt uwe vraag naar den Vakbond, dat alleen is gel dig. STEUN VERMEERDERING VAN HET KRISISFONDS. De minister van Arboid en Nijver beid Partijgenoot Wauters. heoft den 30 November 1.1. aau den Koning voorgelegd, en is goedgekeurd, om de steun van hot Krisisfonds merke lijk te vermeerderen, die in den zoo gezegde noodtoestand verkeeren, en is alsvolgt In plaats van 0 frank per dag die nu betaald wordt, zal deze met één frank verhoogd worden voor de huisvaders en weduwenaars boven de 25 jaar oud. Bovendien zal aan al de huisvaders (gelijk van welke ouderdom) voor hunne vrouw die huishoudster is (dus niet werkt) éène vergoeding be komen van 1,50 fr. per dag, dus 50 centiemen per dag meer. Echter kan de hoofdvergoeding van het Krisislonds niet hooger gaan dan den steun die men in den Vakbond geniet. De boodschap der loden onzer Vakbondon moet dus wezen, eene bijdrage betalen voor den Vakbond om 5 franken per dag to kunnen genieten, om dezelfde van het Krisisfonds te kunnen bekomen Dezen verhoogden steun door het Nationaal Krisisfonds aan de werk loozen treedt in voege van den 7 De cember 1925. Het besluit dat door minister Wauters genomen is, zal door de huisvaders die nu in 't midden van den strengen winter door werkge- brok getroffen worden met vreugde vernomen worden. Maar er zijn nog eene reeks werkloozen, die do ver goeding van het Krisisfonds niet kunnen genieten. Hot betreft do ge huwden zonder kinderen waarvan do man of vrouw workt. Huisgezinnen van 3 en 1 personen waarvan er 2 werken. Huisgezinnen van 5 en 6 personen waarvan er 3 werken 4 da gen per week, enz. Het Nationaal Krisisfonds verleend nog alleen steun aan de zoogenoém- do werkloozen, waarvan de huisgezinnen in nood verkeeren, en de werkloozen-fondsen maken daar voor den staat op van ieder huisgo zin. Doch het gebeurt veel dat werk loozen die vandaag den steun van het krisisfonds niet kunnen genie ten, de volgende week wei do ver goeding kunnen bekomen, door zekere veranderingen die zich in de huisgezinnen voordoen. In afwachting dat nog andere ver beteringen aan de verorderingen van het Krisisfonds zullen gebracht worden, kunnen wij bij deze gele genheid er nogmaals op wijzen, hoe noodzakelijk het is voor de werklie den aangesloten te zijn bij hunne Vakbond, die hare leden bijstaat in de noodgevallen waarin do arbei ders en werkvrouwen kunnen ver keeren. H. F. Op Vrijdag 25 December a. s. (Kerstdag) grijpt er in het lokaal Hand in Hand een groot - VARITEITSFEEST - plaats. Do opbrengst is ten voordeele van de Anti-Oorlogsche propaganda. "We laten hieronder het feest-pro- gramma volgen die aan de toeschou wers zal bewijzen dat we niets on verlet hebben gelaten ten einde af wisseling te geven aan het feest. 0— 1. Toespraak over hot doel van het Anti-Oorlogskomiteit. 2. De Daad (declamatie) Gezel F. Rimbaut. 3. Portret van mijn Treese M. Om. Dierickx. 4. De Student Gebr. Dierickx. 5. Een lied der Zee (gedicht) Mej. L. De Moor. 6. De Vissehers door de groep Rennoncourt-Diorickx. 7. Zotte Belotte (klucht) M. Om. Dierickx. 8. De Wapens Neer (lied) V. Cornand. 9. Optocht der Exentrieken Rennoncourt-Dierickx. 10. Te Wapen F. Rimbaut. 11. De Justicie (apotheose) Rennoncourt-Dierickx. RUSTPOOS Tweede Ileal 1. Invalied J. Nys. 2. Domien en Angeliek Om. en Art. Dierickx, 3. Ambetant Mej. Rennoncourt. 4. Cantate van Em. Moyson F. Rimbaut, 5. Clou's (muzikaal) Rennoncourt Dierickx 6. Meer dan Wonder Gebr. Dierickx. 7. Slange Mensch Art. Dierickx. 8. Morgen zijt ge Soldaat (lied) Aug. De Schutter. 9. De Twee Gebroeders Gebr. Dieriokx, 10. De Fotograaf Rennoncourt-Dierickx. 11. Soldaten-Internationale 13. Verbroedering-Apotheose Rennoncourt-Dierickx. Men merkt onmiddelijk dat de in richters geen moeite gespaard heb ben om het moeilijkste publiek be vrediging te geven. Koopt dns kaarten die te bekomen zijn in Hand in Hand en bij de in richters. Eenige inkomprijs 0,99 fr. (taks niet inbegrepen). dep invaiieden san den Arbeid en Vrede. MAKKERS. Sinds 3 jaren is er ter Kamer een wetsontwerp neergelegd ten voor deeleder verminkte slachtoffers van Arbeid en Vrede. Met dezen doen wij een beroep op al de gebrekkelijke en verminkten u zoo gauw mogelijk in onzen bond aan te sluiten tot verdediging onzer rechtvaardige eischen. Nog juist wij, getroffende arbei ders, vermorzeld doorliet mekaniek zijn niet erkend door geen een be schermende wet. Met een onvol doende pensioen van eenige centie men per dag, die schommelt van o,4o tot o,0o fr.' moeten wij ons treurig beslaan slijten, terwijl invaiieden van den oorlog, staatsagenten en opgeëischton behoorlijk pensioenge nieten, vragen wij aan de huidige Regeofing hetzefde recht, terwijl de levensduurte voor ons ook 5maai is gestegen, is het ons onmogelijk ons huisgezin ia evenwicht te houden. Daarom nogmaals, doet het bestuur der slachtoffers van het werkongeval die bijna 4 jaar bestaat, een di ingen- den oproep aan al do verminkten, zoowel deze van geboorte, ongeval en slachtoffers van het werk, om u bij ons aan te sluiten, om zoo gauw mogelijk onze eischen door de Regeering te zien regelen. Makkers op, het hangt van u af uwen toestand te zien verbeteren. Aan u geachte medeburgers, ge denkt den strjid van de ongelukkig- sten der ongelukkigen. Allo giften zullen met dank aangenomen wor den. Inlichtingen zijn te bekomen in het lokaal, bii Edm. Coppens, Gent- schestraat, 80, of bü den Secretaris R. De Wolf, Stoofstraat, 23, AalsL Namens het Bestuur De Secretaris, De Voorzitter., J. COPPENS. R. DE WOLF. Diasdag 22 December aanstaande, in het lokaal Hand in Hand 1 GEZELLIN JEANNE HUYSMANS, eene openbare geven, met als onderwerp DE VROUW EN DE COÖPERATIE. Deze Voordracht zal stipt om 7 1/2 ure 's avonds aanvangen. Vrijdag 18 December, om 7 1)2 ure. 3e les Over Belastingwezen door BOUCHERY, Volksvertegenwoordiger. Wij doen een dringend beroep op onze bestuurleden der verschil lende groepen, propagandisten en partygenooten deze belangrijke kursus te volgen. N. B. De Vrouwen bijzonder worden verwacht. Het Bestuur. SAMENW. MAATSGHAPPIJ Molendries, 11, Aalst BROODDEEL. Geachte Verbruikers I De brooddeel zal beginnen van af Maandag 21 tot Donderdag 25 December. Jetonver- kooper zal u verwittigen zooals vroe ger. KERST- EN NIEUWJAARS GESCHENKEN. In ieder huisgezin wordt een somme tje afgezonderd voor Kerst- en Nieuw jaar. Oude leutige gewoonte waarop men zijne vrienden ontvangt bij het drinken van een lekker glaasje wijn en het eten van aangename bonbons. Huismoeders, koopt deze waren in de S. M. Hand in Hand, ze zijn er van de bests hoedanigheid. Huismoeders weet gij welk ge schenk gij zult koopen met Kerst- en Nieuwjaarsfeest, ge maakt gansch uw huisgezin gelukkig, door het koopen voor UW MAN, een goeden wollen écharpe, één fantaisie gilet of één porte-monnaie. Uwe DOCHTERS, één saccoche, één porte-monnaie, één golf, één flesch- je reukwater. Uw ZOONS, één porte-feuille, één zijden écharpe, één paar fantaisie-kou- sen. MANNEN I Koopt voor uwe vrouw één goede wolle sargie en één chides. DU alles in de S. M. Hand in Hand Molenstraat, :52en Ledebaan, 30 Lede, Statiedreef Erembodegem, Brusselschensteenweg Welle, Halt. Voor de S. M. Hand in Hand Be Bestuurder, L. VAN DER VEKEN. Bij de Voedinyswerklieden. Heden Zondag 20 December, om 3 ure namiddag, zeer BELANGRIJKE ALGEMEENE VERGADERING, voor al de werklieden van de Glucose- en Gistfabrieken Leclercq, Callebaut en Lion d'Or. Gezel Lauwers, Centrale-Secretaris, zal de Vergadering bijwonen. Elk weze op post. BIJ DE OUD-SOLDATEN Alle aangeslotene leden worden met deze opgeroepen naar de Algemeene Vergadering, die zal plaats hebben op heden Zondag 20 December om lo ure voormiddag in het lokaal Volks huis Volgende dagsrde zal besproken worden 1Verslag van liet laatst gehouden landelijk kongres. 2. Den oorlog van Monok-Syrië 3. 6 maanden diensttijd. 4. Anti-Oorlogskomiteit. 5. Propaganda. 6. Verscheidenheden. De kameraden Braeckman of Taelens uit Gent zullen op die zitting tegen woordig zijn. MAKKERS, De dagorde heel belangrijk zijnde zoo dringen we ten zeerste aan, opdat iedereen zou aanwezig zijn. Het Bestuur. FeestzaalHand in Hand TOONEELKRING Kunst. Licht en Vrijheid ZONDAG 28 DECEMBER Bureel om 5 r/2 u. Gordijn om 6 u. EN MAANDAG 21 DECEMBER Bureel om 6 1/2 u. Gordijn om 7 u. OPVOERING VAN Prachtig drama in 3 bedrijven van Georg. Engel 1' Rang 3,50 fr. 2" Rasvg 2,24 f r. (taks fnbegr.) Het nummeren der kaarten zal plaats heb ben Vrijdag IS December, om 7 u. 's avonds, Café Hand in Hand Aan al onze Kameraden. Er schijnt een nieuwe geest onder de eens zoo bloeiende propagandaclub te zijn ontstaan. Lang scheen hij in een langdurigen sluimer te zijn vervallen. Edoch men heeft gaan begrijpen dat Rusten Roesten men heeft op nieuw hand aan 't werk geslagen. Dit kan goedzijn, 'tisniet voldoende. Met het oog op de aanstaande ge meenteverkiezingen moeten wij ailen ijveren om ons geldelijk sterk te maken. Het staat van nu af vast dat we van wege onze tegenstrevers aan alle soor ten vuil mogen verwachten, die het goed en het slecht weder op onze rekening zullen willen schuiven. We moeten dus gereed zijn om onze tegenstrevers te woord te staan. Maar daar we niet altijd in de gelegenheid gesteld zijn om alle ant woorden te doen in vergaderingen, omdat we niet ten gepaste tijd kunnen bijeen komen, zullen we langs de weg der vlugschriften dienen te werken. Nochtans alles kost geld. En we weten dut we alleen op ons zelve hebben te rekenen, en we dienen diensvolgens al het mogelijke te doen om een goed fonds bijeen te garen, ten einde onze vijanden te woord te doen. We moeten door wekelijks onze penning te storten aan Wie doet er mee de noodige fondsen bijeen brengen. Niemand mag achterwege blijven. Iedereen moet helpen. O. V. d. S. De aanstaande gemeenteverkiezingen. Het jaar loopt op zijn eindje. 1926 staat voor de deur en brengt ons terzelfdertijd een tijdperk van nieuwe rampen ik bedoel de strijd voor de aanstaande gemeen- verkiezingen. Deze zullen in geval ze niet vervroegd worden plaats grijpen op 10 October i926. 1925 was voor de socialistische partij een jaar van zege. In de laatste wetgevende en provinciale verkiezingen, heeft de arbeidende klasse van onze gemeente doen zien dat ze eindelijk den weg der ware demokratie opwilt. Het stemmencijfer op 5 April en 8 No vember behaald, bewijst dat de socialistische partij in Dender leeuw reeds ever eene greote macht beschikt, Aan de socialistische propagan disten van nu af aan in de bres te springen voor de propaganda, ten einde in October 1926 eer. dege lijke vertegenwoordiging in den gemeenteraad te brerger/, orn onze gemeente te besturen zooals dit behoort aan eene arbeidsgomeente, in den waren geest van democra tie. Wanneer in 1919 de reaktion- naire fanatieke katholieke meer derheid met behulp van al de werkers werdt omvergeworpen, werdt er door het overgreote deel der bevolking verwacht dat einde lijk een tijdperk van ware vooruit gang was ingeluid. Wat al ontgoochelingen hebben we sindsdien niet beleefd Niet zoo pas waren de groen gele daensisten, of te fronters aan T bewind of hun eerste democra tische daad was het AF SCHAFFEN VAN HET CRI SISFONDS. Wat door de vooruit ziende en vereenigde werkers na zooveel moeite was bekomen, dank aan het gelukkig initiatief van mi-

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 2