Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Syndikale Kommissie van België Nationaal Verbond der Federaties van Socialistische Ziekenkassen I Van Alles Wat. 22e Jaar N° 52 Prijs per nummer 20 centiemen. 27 December 1925. Annoncen De posiiie der Arbeiders. Wat mag men afhouden. EECIT TEIJBEI9 Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1" en 2" bladzijde. 2 fr. op 3' en 4' bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. AHe briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteakende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT» Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE i A F3 3 E K A E R T PostcbeckrekeningN1" 85636 Telefoon Nr572 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal» Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 1 jaar jaar fr. 3,00 5,50 10,00 BUITEN BELGIE. fr, 17,50 Men abonneert zich op alle postbureelen. WERKLIEDEN De nieuwe wetgeving op de pen sioenen treedt op 1 Januari 1926 in werking. De patroon zal elke maand drie frank van uw loon afhouden en hij zal 3 frank aan die som toe voegen. Voor do jongelieden be neden iS jaar en de arbeidsters zal de bijdrage 1 frank en de bijdrage vanden patroon ook 1 frank beloopen. Gij zult niets meer bekomen dan onder het regiem dor wet Wauters op de kostelooze pensioenen, daar het maximum pensioen nog op 720 frank is vastgesteld. M6er nog, er zal een bijgevoegde bijdrage die genen gestort opdat de echtenoote op een pensioen van 720 frank kunne rekenen. Wel is waar verleent de wet een pensioen aan de weduwe in geval van vroegtijdig overlijden van den echtgenoot. Doch, het zalI2o en en kele franken bedragen gedurende de eerste jaren, en er zal vijftien jaar moeten gewacht worden alvo rens een weduwe recht heeft op een pensioen van 36o frank 's jaars Eén der redenen van het socia listisch sukses bij de kiezingen van 5 April, was juist de ontoereikend heid der wet. De arbeiders zijn ter stembus gegaan Smet den vasten wil een belangrijk aantal vertegenwoor digers naar het Parlement te zenden die de herziening der wet in den zin van gerechtigheid en gi ootmoedig heid zouden eischen. De ministerieele verklaring heeft beloofd met den wensch der arbei ders rekening te houden, en van s lieden af wordt in het Ministerie van j Nijverheid en Arbeid een wetsont- j werp voorbereid dat, het storten der j bijdrage handhavend, voor uitslag j zal hebben het pensioen heel wat bo ven 720 frank te doen stijgen en aan de weduwen onmiddelyk 36o frank te verzekeren, en niet over vijftien jaar. Nu, ingevolge liet ordewoopo van hei Centraal Nijverheidskomiteit, leveren tal van patroons zich op dit oogenblik over aan een manoeuver dat de reakiionnaire kamerleden in staat zou stellen te beweren dat de werklieden do herziening der wet i«iot vragen, dat zij er integendeel mede tevreden zijn. De wet zegt dat do ljjfremkaarten eens per jaar aan de werklieden zullen ter hand gesteld worden, op dat zij haar door tussclienkomst van de kas hunner keus aan de Alge- meene Lijfrentkas laten geworden. Up dit oogenblik sporen de patroons Ruil werklieden aan zich bij een patroonskas aan te sluiten on ze beloven aan ben die zullen aanvaar den bijzondere gunsten een kieine rentotoeslag voor de weduwen, of uitkeeringen gedurende enkele we ken in geval van ziekte, ol andere voordeelen. WERKLIEQEB. LAAT U DOOR DERGELIJK MA NEUVER NIET MISLEIDEN MEN BEOOGT EEN DUBBEL DOEL i« U van uw klassenorganisaties verwijderen, en ook, morgen, oen beslissende aanval der patroons te gen den sedert den wapenstilstand veroverde hervormingen mogelijk maken 2' De burge.rparlementsleden in staat stellen te verklaren dat gij niet wenscht dat de wet herzien worde, gezien gij de socialistische en vakvereonigings-mutualiteiten den rug toe keert om U bij de pa troonsmutualiteiten aan te sluiten. Er dient daarentegen, met do Syndikale Kommissie en het Natio naal Verbond der Federaties van Socialistische Ziekenkassen vastge steld, dat do meesters der nijver heid over veel geld beschikken, wanneer het gaat om do arbeiders beweging te vernietigen. Indien de patroons zooveel geld uit te geven hebben om de arbeiders naar den staat van slavernij van eer tijds terug te voeron, zult gij dit geld gedurende enkelen tijd weige ren, doch wanneer do herziening der wet eerstdaags in hot Parle ment zal besproken worden, zullen uw vertegenwoordigers in dit li chaam eischen dat de patroons eeD bijgevoegde bijdrage worde opge legd. Tot. slot van rekening moeten wij de nijverheidsmagnaten bedanken omdat zij ons het bewijs leveren dat ze in staat zijn meer te betalen dan hetgeen do bestaande wet van hen vereischt. WERKLIEDEN, WAT MOET GIJ DOEN U cnmiddelijlc naar Sist lo kaal van uw socialistische sjs syndikale ziekenkas be geven en u voor hel ouder- dsmspensioen laten in schrijven. Maak er u niet be zorgd om indien de patroons u reeds welkdanig sluk hebben doen teekenfin. Al hetgeen ze vóór 31 De cember gedaan hebben of zullen doen heeft geen enkele waarde 1 In Januari zullen ze de defi nitieve kaart, dra eenïga die telt. moeten invullen. Op dit oogenblik zult gij, na de inlioh- tingen betreffende uw burgerlijken stand gegeven te hebben, de vol gende korte verklaring doen. Ik maak der! uit van een Mutualiteit. Deze verklaring zal voldoende ziin opdat de patroon tolken jare gehouden zij uw iiifrentkaart terug te geven. Bij zult ze a»?« uw socialistische en syndikale mutualiteit afleveren. De Syndikale Kommissie van Belgie. Het Nationaal Verbond der Fede raties van Socialistische Zieken kassen. Langen tijd was de overheer- schende burgerij tegenover het we reld proletariaat in haar wc-rk zeer geheimzinnig. Nu is dit evenwel niet meer zoo! De strijd tusschen arbeid en ka pitaal teekent zich van dag tot dag al duidelijker af. Het is een afgedaan feit, dat ze hun werk niet meer moeten ver stoppen achter een of ander de- mokratische gordijn. Hun strijd tegen het wereld proletariaat is zoodanig brutaal geworden, dat de massa van het proletariaat dit onvermijdelijk aan het kijf voelt. De hsdendaagsche maatschap pelijke orde kan men best vergelij ken aan een sterke ouden man, welke versleten is, ol aangetast van een doodelijke ziekte welke niet te genezen is, en die in zijne laatste stuiptrekkingen verkeert. Luk een drinkeling die tijdens de laatste stuiptrekkingen zich aan allis zou vastklampen wat maar on der zijn bereik valt, zoo zijn thans de stuiptrekkingen van de kapita listische maatschappij, die zich met alle middels, hoe brutaal die die osk schijnen, trachten staande te houden. Eenige bewijzen daartoe schij nen noodzakelijk ten einde b. s. te bevestigen. Denoorlogvan igi4-l8gingom ver overingen,dus imperialisme, zooals het meesterschap of uitbreiding der colonies, inpalming vannieuwe kool of ijzerertsen, of ook nog mil- lioen winst voor de oorlogs-leve- ranciers. Uitslag Uithongering der massa's proletariërs, onderdruk king van Volkeren, welke bij an dere Staten worden ingelijfd verarmirg der gemeenschap; over wonnen zoowel als overwinnende landen, in gedeeltelijke of volledig bankroet. Anderzijds Heffing van kolos sale belastingen op de ellende der massa's, om de uitgaven, van de vier jaren uitmoordir g, trach ten te dekken. Laat slaan, de millioenen slacht offers die de ramp van 1914-18 heeft gekost. Iedereen is daarvan best overtuigd Het dient gezegd en het kan niet genoeg worden herhaald, dat dit alles alleenlijk ging om kapitalis tisch winstbejag. En vergeet dit nietze zijn er ten volle in ge slaagd. Bestatigen we inderdaad niet dat de groot-burgerij in alle lan den, meer en meer hare positie weet te versterken Bestatigen we niet dat de cen tralisatievan het geld meer en meer in handen geraakt van enkelingen? De arbeiders die eenigzins de strijd meeleven kunnen best oordeelen. J Wat gebeurde er onmiddelijk na I den wapenstilstand i Eischen der werklieden wierden door de burgerij gewillig aanhoord en in veel gevallen gaven ze zelfs voldoening. Waren ze dan beter gezind te genover de arbeiders dan voor den oorlog Heelemaal niet Doch de vrees, dat het getergde volk, welke vier jaar lang alle ont bering had moeten lijden, eens tot opstand zou gedreven zijn, was al- leen oorzaak waarom de burgerij gehoor gaf aan de eischen der arbeiders. De burgerij dus, was overtuigd dat de toegevingen die ze de ar beiders deden, enkel en alleen verdoovingsmiddels waren, ten einde terug in hare plooien te ge raken, om eenmaal vaster dan ooit overtuigd van hare macht, alles te betrachten wat mogelijk was, om niet alleen de alleenheerschers te blijven, waar zelfs alles terug te nemen wat ze in een oogenblik van schrik de arbeiders had moeten toegeven. Hoe hun plan is, om daarin te gelukkenzullen we in enkele trek- trekken in een volgend artikel trachten aan te toonen, en ook de middels om ons arbeiders daarte gen te verzetten. Eug. DEPREZ. HET OUDERDOMSPENSIOEN Vanaf Januari 1926 zullen de patroons aihoudingen doen voor de arbeiders en arbeidsters, die gewoonlijk handen arbeid verrichten. Eerst zullen zij voor al degenen die in hun loondienst zijn, een stortings- kaart aanleggen, waarop door middel van lijfrentzegels, de afhoudingen zul len verrechtvaardigd worden. Wat mag er afgehouden worden In algemeenen zin, voor diegenen die in eene fabriek of werkhuis werk zaam, zijn dus onder toezicht of leiding van een ondernemer of werkgever 1. Voor de verzekeringsplichtigen jongmans van minder dan 18 jaar, en voor de vrouwen. 1 frank per maand. 2. Voorde mannelijke verzekerings- plichtingen boven 18 jaar. 2 frank per maand. De kaart, voorzien van lijfrentzegels, moet de eerste 8 dagen, volgende op de verjaarmaand, aan den arbeider of arbeidsteroverhandigd worden. Deze brengt de kaart oogenblikkelijk naar de pensioen-mutualiteit die hij of zijgekozen heeft. Dit lichaam verricht alsdan de stor ting bij de Algemeene Lijfrentkas. Voor de arbeiders, bezoldigd als maakloonwekers, stukwerkers en thuis werkers,is volgende regeling getroffen 1. Voor de verzekeringsplichtige jongmans van minder dan 18 jaar oud, en voor de vrouwen, zal fr. 0.05 af gehouden worden voor iedere lofr. loon of breuk van lo fr. zonder bij iedere betaling evenwel 1 frank af houding te mogen overschrijden. Voorbeeld Een kleermaakster thuis werkende voor rekening van een pa troon, en die in een bepaalde tijdsruim te fr. 80.50 heeft verdiend, zal fr. 0.45 zien afhouden. 2. Voor de mannelijke verzekerings plichtigen zal er fr. 0,10 voor iedere 2o frank, loon, of breuk van 2o fr. af gehouden worden, zonder evenwel 3 fr. afhouding te mogen overschrijden bij iedere betaling. BELGEN IU FRANKRIJK. Velgens de statistieken, afgekondigd door het Fransch ministerie van Buitenlandsche Zaken, verblijven er tegenwoordig bijna 3 miljoen vreem delingen in Frankrijk. Daaronder zijn 460.352 Belgen. Dat kan nog al tellen, hé De gemeenteverkiezingen. De socialistische parlementaire groep heeft een voorstel ingediend om de gemeenteverkiezingen te doen plaats hebben den 3n Zondag van September. Dit met het inzicht de talrijke werk lieden, die in October-November in het buitenland gaan werken aan-den beeten en suikeroogst toe te laten aan de verkiezingen deel te nemen. Partijgenooten, van nu af onver poosd geijverd opdat de gemeente verkiezingen een nieuwe triomf wezen voor onze partij. Wat onze officieren kosten. 27 luitenant-generaals tegen 40,000 frank ieder 36 generaal-majoors tegen 31,500 fr. ieder 144 kolonels tegen 25,500 fr. 130 luit. kolonels tegen 21,5oo fr. 33o majors tegen 18,000 fr., 825 kommandanten tegen 14,000 fr. 1,075 kapiteins tegen 14,000 fr. 2,705 luitenanten en onderluitenanten tegen 9,500 fr. Of voor de 5,272 officieren sa men (67,608,500) zeven-en-zestig mil - lioen, zes honderd en acht duizend, vijf honderd frank vaste wedden, zon der den duurtetoeslag bij te rekenen. Ons dunkens zouden in dit korps nog wel wat besparingen kunnen verwe- zentlijkt worden. Wat zegt gij er van, beste lezers Den taks op de loonen. Vele partijgenooten vragen hoe het nu zit met den taks op de loonen. Alhoewel wij daarover in ons blad reeds gesproken hebben, zullen wij het nogmaals herhalen. De minister van financiën stelt voor 10.000 fr. vrij te stellen voor de super- taks. Dus alwie min dan 10.000 fr. wint zou niet meer moeten betalen. Dat is dus in orde. Voor de belasting op de loonen, of de bedrijfsbelasting wil hij het vrijge stelde gedeelte met 5c 0/0 verhoogen. Dat is iets, maar niet genoeg. Maar ja, dit alles moet nog de Ka mers passeeren en daar hebben natuur lijk onze mannen ook nog hun woordje te zeggen. PROFICIAT! De federatie van oud-strijders uit de geallieerde landen heeft een dagorde van gelukwenschen gestuurd aan Van- dervelde om het grootste werk van onzen socialistischen minister op vre- desgebied te Locarno. De oud-strijders zien wel in dat de socialisten het beste bewerken voor het menschdom. I-N HET MINISTERIE. Tschoffen geeft zijn ontslag als mi nister. Poullet neemt het ministerie over van Justicie, en de Liedekerke, katho liek, volksvertegenwoordiger van Hoei wordt minister van Ekonomische Zaken. An seele-Neujean. De burgerspers scheldt op Anseele omdat hij de arbeiders van hfjt spoor betaald verlof geeft. Heb'.," die dagbladschrijvers al wei 0 nagedacht wat de toestand op"0" spoor geweest zou zijn, mofkitig sneeuwstormen, ingeval N/w eens nog aan het hoofd gestafvrzaakl dan had minstens heel het n neemi eenige weken geblokeerd Kt*fySonen Het verschil tusscn^'t^eiii ministers.0dc die uwe Toen M. Neujoan mUr noodlotli- van spoorwegen, was f meester van die spoc„ Anseele minister is, fs ul van meester over de spoorwegen.''?"- toch is M. Noujean iemand met titels en diploma 's, en minister Anseele een gewezen arbeider. Kan M. Hymans dat begrijpen

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 1