Belgische Bank™ ia,iArbeicl lw^ElüiÏE~ Nog over bet Schandaal te Hillegem. AALST. GROOTEN TOMBOLA KAPITAAL en ESSEEVEN volledig gestort meer dan 8 miljoen frank. Troep G. YANDAELE Afle Bankverrichtingen Opening van deposito en loopende rekeningen Dooumenien accredHieven Disconlo en inning Verhuring van Brandkoffers Wissel en Vreemde munten Aan- en Verkoop van titels- Beursorders Inkasseering van koepons Spaarkas Bewaring van waarden M. Van Schamelhout op zijne beurt houdt staan dat M. De Smet het hem wel heeft gezegd er bijvoegende dat hy het zweert, bjj God en al zfjn Hei ligen. In de Kamer. Vraag nT 32 in 't Vlaamsoh) van den hew P. De B ruyn, 1 December: Een dertigtal arbeiders van de lijn Denderleeuw-Aalst en Den derleeuw Ninove, werkzaam in Cortenberg en Saventhem, ver zoeken rnjj den achtbaren heer minister te bidden te willen doen nagaan of trein 639 in Schaarbeek met zou kunnen aansluiten met 3447 die op zyne beurt in Jette aansluit met 2997, om aldus in Denderleeuw de correspondentie voor 2648 te bereikenof in geval van onmogeiykheid, de arbeiders vragen van weekabonnenten die in Brussel-Noord met aansluitende treinen toekomen, toe te laten op treinen 3055 3053. Het is niet aan te nemen dat de menschen aankomende in Brussel-Noord naar Brussel - Groendreef moeten gaan. AntwoordHet onderzoek van die vraag is niet geëinnigd. Vraag nr 33 (in 't Vlaamsch) van den beer P. De Bruyn, 1 December: Talryke arbeiders van Schelle- belle Lede, die dagelyks trein nr 3014 benuttigen, verlangen dien trein te zein aansluiten met nr 3444 naar Schaarbeek, te Jette. Het gebeurt nu maar al te dikwijls dat door vertraging deze arbeiders te laat op hun werk komen, wat met bedoelde aansluiting niet zou gebeuren. Mag ik den heer minister bidden deze vraag te doen onderzoeken, door nameiyk trein n. 3444 van in Jette wat te verlaten Antwoord Met 1 Frebruari eerstkomende, datum dat de stuk ken omtrent de dienstregeling der treinen op nieuw verschenen, zal trein n. 3014 om 7 u. 2 te Jette aankomen en aansluiten met trein 3444, welke te 7 u. 10 naar Schaarbeek zal vertrekken. Vraag n. 35 in 't Vlaamsch van den heerP. De Bruyn 1 December: Verscheidene arbeiders van Appelterre Eychem, die den Zater dag namiddag met trein n. 1879 Z terugkeeren, bidden den heer minister te willen doen on derzoeken of het niet mogeiyk zijn zou dezen trein te Eychem te stoppen. Antwoord: Het onderzoeken van die vraag is met geëindigd. P. S. Ik mag de arbeiders van Eychem de verzekering geven dat ze zullen voldoening knögen. In 't Nieuw Schepen-College. GALA-VERTOONING Belangrijk Bericht. Wijkclub Vader Wauters Uit het Leder en Veileubedri jf. SOCIAL 1STI SCIIE MUZ I EK KORPSEN van Aalst Prijs per Lot 50 CENTIEMEN Werklieden opgepast voor de Pensioenkas, Uit Erembodegem. I, Volderstraat, GENT. TABLEAU I 'k Was verleden week in gesprek met een Dokter over Moeder- schapzorg Kinderbescherming enz., en hij deed de volgende ver klaring De grootste vijand onzer Zwangere moeders en zuigefcngen in de arbeidersklasse, is de kapita- listiscUe maatschappij zelf, waarin wij zijn geplaatst. Want, zegde hij, ziekte en sterlt» onder de zuigelingen zouden veel geringer zijn, wanneer behalve onkunde over de waarde der borstvoeding, waarin thans onze moeders nog gedwongen zijn te le- ven, er ook door nader toezieht van- wege de openbare besturen naar meer en betere huisvesting voer de bevolking wierdt gestreefd. Thans wonen er nog dnizendeH gezinnen in kleine en ongeronde krotten, waar nog licht nog lucht voldoende kan binnendringen, en hieraan liggen vele onheilen verbonden. Tot daar de verklaring van den heer Dokter. Onwillekeurig gingen mijne gedach ten naar liet armzalig gezin van Hille- gem, die reeds zes onafgebroken maan den onder een strooien hutje hebben geleefd. Ik zeg een hutje, want het af beelden zooals het werkelijk is,daar is geen enkelepeti scherp genoeg voor, en sprekende van de tusschenkomst der hoogere besturen, dat allesis heel geed, raaarr het mag niet zijn op de wijze zooals het inHillegem gaat. Het is nu ongeveer vijf volle weken dat wij deze zaak in handen hebben. En met genoegen bestatigden wij, dat op ons vragen naar de tusschenkomst der Heeren Gouverneur en Arrondis- sements-Commissaris, deze onmidde- lijk zijn opgetreden, en liet fanatieke onmenschelijk gemeentebestuur, te gen -wil en dank heeft doen handelen, maar hun rol vaa onmenschefijkheid jegens hun dorpsgenoten mocht niet te vroeg afgespeeld zijn, en hierom doen zij nog immer het onschuldig gezin lijden. De Barak die dank ons onverpoosd optreden voor het Uuisgejin is ge maakt geworden, is sinds ij December al gemaakt, en heden Dinsdag 22 De cember, vertoefd het gezin nog altijd in het strooien hutje. De reden Enkel omdat het die Hem en gemeentebestuurders niet toe gelaten is, 0111 de Barak ver verwijderd van alle huizen, op een uitkant der ge meente, waar die arme drommels nog minder aan het onontbeerlijke warter kunnen geraken dan waar zij heden zitten, te mogen plaatsen. Minstens een half uur zouden zij noodig hebben om in het dorp een broodje te gaan Ijoo- pen Dat is een echte schande en men ziet onmiddelijk dat liet hier alleen fanatisme is die die Heeren katholie ken beheerscht. En dit gezin bevat ook een wichtje van bijna twee jaar. en ik heb over enkele dagen, toen het no hard vroos bestatigd, dat de flesch elk dat zij voor het onschuldig kindje i dden gekregen, bevrozen lïg in het j ïoièn hutje -wondest het u nog beste lezer of N als Wij zeggen, dat geen pen genoeg is om sfergelijfee ploer- 'jen te beschrijven Dat roept k voor de gansche menschheid. - mogen terecht zeggen, dat .gemeentebestuurders, efwel tegenover hun doqisgeno- et beschaafd, en we meenen T «t laatste geval geed ware c i Jter De Cüppele die in China vertoefd om er en desnoods met een kanon.... de vredelievende menschen te beschaven, eens naar zijn eigen land kwam, en in Hillege» zijn bescha- vings I werk aanvatte, «esst met het "emeentefcestuut, en natuurlijk voor ET gebeurhjkWesUm zijn kanon niet A. B. venketen. Pas waren de Schepenainbton toe gewezen M. De Nevc, de Finaatiën; M. De Smet, Opeobare-Werken M. de Bethune, Onderwijs, of M. Van Schamelhout komt binnen. M. Mertens stelt aan M. Van Scha melhout, de nieuwe Schepen van Fi- nantien vcfcr, en in een vlaag van gramsehap roept h(j uitdat is hem op den hals geschoven door M. Moy- ersoen ona ons te foppen, M. De Smet heeft het op voorhand gezegd. M. Moyersoen protesteert on M. De Smet loochent dit aan M. Van SGhameihout gezegd te hebben. STAD AALST. Feestzaal Hand in Hand - VOLKSHUIS-MOLENDRIES Liefiiebbers van zang, tooneel en ware leute Wilt ge eens hartelijk lachen? Welnu verzuimt niet te gaan zien naar de ZANG-TOONEEL BALLETTEN u aangeboden op Zaterdag 28 (2 Kerstag en Zondag 27 December 1925 in het bovengenoemd lokaal. Immers uit Meenon, komt er u alle slach van aangenaame voorstellingen aanbieden. De groep G. Vandaele wordt overal ten zeerste gewaar deerd om zijn prachtige liederen, om zijn pittige voordrachten, om zijne luisterrijke baletten. De gelegenheid wordt u gegeven, gaat er naartoe, ge zult u uiterst wel en deftig vermaken. Op beide vertooniDgen en om 8 uur zal de groep voordragen De doop van kleine Miel, waarin de peter 2,60 lang is en de meter o,So om., vader en kinddraagster normale grootte. Gemakkelijke zitplaatsen. Ver warmde zaal. Kaarten op voorhand te bekomen in het Volkshuis. Ingangsprijs 1,99 fr, (genum merd) l,5o fr. (niet genumrn.) Iedereen krijgt een stempel op de hand om in en uit te gaan. Zater-dag deuren open te 6 u. Bègin te 6 1/2 u. Zondag te 5 u. - Begin te 5 1/2 u. DeZiekenbond «VICTOR DE GEY- TER brengt ter kennis, dat de leden die w'enschen te verandoren van Dokter methunneziekekaart naar het Bureel mogen komen van Dinsdag 29 December tot 15 Januari 1926, in de voormiddag van 9 tot 11 uren, uitgenomen de Zondag en Nieuwjaarsdag. HET BESTUUR. Hedon Zondag 27 December, om 2 ure namiddag, in het lokaal, bij Gustaaf Petit, Breedestraat, Algemeens Vergadering voor al de leden. Gezel Laureys Leon, zal aanwezig z(jn. Niemand mag ontbreken. Door gebrek aan plaats verleden week niet verschenen, Dat het bewerken der Vellen, zoo als hot thans gebeurt zeer nadeelig is voor do gezondheid onzer arbei ders iu het bedrijf werkzaam, is reeds meer dan genoeg gebleken. Het Engelsche Trade Union kon- greshield zich een dezer dagen (jve- rigmet het vraagstuk van den gezond heidstoestand der arbeiders werk zaam in het Vellenbedrijf bezig, en stemde bij eenparigheid onderstaan de resolutie Het kongres, de gevaren over wegende die verbonden zijn aan het behandelen van velien, hoor nen, haar en wol, besmet door anthrax (besmetting die steen puisten verwekt), draagt het be stuur op de noodige stappen aan te wenden by de Britsche regee ring om het invoeren van derge lijke artikelen te beletten. Het kongres is van oordeel, dat de beste manier om dergelijke besmetting te voorkomen, is er voor te zorgen, dat deze koopwa ren ontsmet worden vóór de in scheping. Wij onderschrijven volledig b. s. resolutie, en wenschen daarbij ook, dat onze regeerders zich eens en vooral ernstig met don gezondheids toestand der Vellenbewerkers uit ons iand gingen bezig houden, 't Wordt meer dan tijd. ten voordeele der 1* Prijs Een Slaapkamer, waarde 1000 fr. 2' Prijs Een Luxe-Stoof, waarde 750 fr. 3* Prijs Een Heeren- of Damsnvelo, waarde 500 f r. Verders een honderdtal prachtige prijzen Trekking einde Mei 1920. KOOPT LOTENKOOPT LOTENI Nog steeds krijgen wo van wego de Heeren Patroons geen antwoord op de door ons gestelde vraag naar een duurtetoeslag op de thans be staande loonon der Leder- en Vel lenbewerkers. Moeten wij uit die houding begrij pen dat de Patroons niets voelen van de verschrikkelijkheden van het duur leven? Of zullen ze verder hun personeel blijven tergen, tot wanneer de maat is overgeloopen Dan zullen we weer zien, dat wij, bestuurders der organisaties uitge maakt worden, voorde opruiers der arbeiders, en dat we niets anders beoogen dan den ondergang der nij verheid Als het eens zoo ver zal gekomen zijn zullen we wel weten vast te stel len wie het meest do aigemeene be langen op het oog heeft, We vernemen, datzekere patroons een berichtin hun werkhuis hebben gehangen—hieris spraakder schoen fabrieken meldende dat een nieuwe verhooging van 5 per 0/0 zal uitbetaald worden, de eerste uit betaling na den datum van 15 De cember, a. s. Ons kwam daarvan geen enkel bericht, vanwege de PatroonsVer- eeniging. Doch het is ons om het even, als do werklieden maar vol doening bekomen. Beter laat dan ooit We hebben het altijd gezegd. De cristelijke Vakvereeniging heeft maar een doel In het voordeel der patroons, de arbeids organisatie verzwakken. Daarom is ze gesticht daarom wordt ze door de werkgevers gesteund. De arbeiders die de rangen vullen van dit onderkruipers boeltje zijn er het ergste aan toe. Zij zondigen uit onwetendheid. Ze staan onder den invloed dor leiders, die het wel beter weten, maar die toch anders doen, om welke reden dan ook. Dat de arbeiders niet moeten ver deeld zijn in geloovigo en nietgeloo- vigen, bleek weer duidelijk uit de drukkersstakiD g. Drukkers patroons van klerikale en liberale gazetten, gaven heel broederlijk éón blad uit, waarmede ze allen hun lezers be dienden. En nadat de bladen weer onder hun ouden naam verschenen, teverden ze aan elkaar drukzetsol, stonden elkaar zooveel ze konden bij, ondanks hun uiteonloopende politieke strekkingen. 't Is het klaarste bewijs dat by hun het wel of niet godsdienstig zijn voor niets telt, als het er op aan komt hun wederzijdschearbeiders te bestrijden. Voor de patroons is godsdienst wel privaatzaak. Voor de arbeiders zou dat niet mogen Ge moet eens komen En de Leder- en Vellenbewerkers zouden dit meer moeten in 't oog houden. De prijzen der vellen hebben deze week volgende schommelingen on dergaan Groene vellen. Konijnenvellen, den kilo 25; geitenvellen, id., 25; schapenvellen, id., 8,00 koeienvel- len, id., 5,60 vaarzenvellen, id., 5.60 stierenvellen, id., 4,60 ossen- vellen, id., 5,6o ka! vers vellen, id., 7,5o tot 9,00. Eug. DEPREZ. De Patroons van de fabrieken en werhuizen geven aan hunne werklie den briefjes, die zij moeten invullen, en waarop vermeld staat 1. Zijl gij aangesloten bij eene lijfrentkas 2. Geeft de nummer van uw lijfrentboekje. De werklieden, die bij een ziekenkas zijn aangesloten (ook hunne vrouw en kinderen), moeten op de eerste vraag antwoorden JA. Let goed op De Patroons hebben het recht niet te vragen, bij welke zie kenkas gij aangesloten zijt. Wat de tweede vraag betreft, de zie kenkassen onzer stad 'nebben voor hunne leden sinds langen tijd de for- mulen op het stadhuis besteld. Volgens we vernemen zijn diefamiliestaten naar het Ministerie te Brussel, waar delijf- rentboekjes voor de pensioenkassen, met de nummers er op, gereed gemaakt worden. Het kan nu nog een heelen tijd duren vooraleer die boekjes gereed zijn en bijgevolg kunnen de werk lieden het nummer noch niet opgeven van hun lijf rentboekje. Op de tweede vraag moet er geant woord worden metIS NOG IN HET MINISTERIE TE BRUSSEL. Wij sporen de leden onzer Vakbon den aan, die noch bij géénen ZIEKEN- BOND zijn aangesloten, niet langer te wachten van zich te doen inschrijven bij den Ziekenbond van Hand in Hand. Immer, dat i? de beste voorwaarden om U bij de Pensioenkas te laten ver zekeren. H. F. Mot het begin van 't nieuw jaar vangen wij ten volie den strijd ter vooruitgang en ter versterking onzer groepen aan. Er is werk op de plank Veel Maar er is hier ne goeden grond oen vruchtbaren bodem. Na nieuwjaar gaat erdus geregeld een wekelyksch huisbezoek gedaan worden, om stelselmatig, zoo m korten tyd, geheel de gemeente te bewerken. Het huisbezoek is en blyft het beste propagandamiddel. Wy hebben nu een bod, die regelmatig do bijdragen van den propagandaclub, van den zieken bond, en andere groepen zal af halen, daarin zal reeds veel orde zijn. De propaganda voordegemeentever kiezing moet ook aangepakt worden. Daarom moet er zaad in 'tbaksken zijn en veel. De kameraden wor den dan verzocht wekelijks hunne penning te storten, voor den toe- komstigen strjjd. Een manifest kost tegenwoordig al veel geld. En hoeveel zullen wy er niet noodig hebben? Allo mannen, de handen uit de mouwen en aan 't werk Volgende brief werd aan het College van Burgemeester en Sche penen gestuurd, door de Federatie van Vakbonden van Aalst om de gemeente aan te sluiten aan het nationaal Crisisfonds 0111 meer steun aan de werkloozen te kunnen geven Y/aai-sfe HesfeH, Mogen we zoo vry zijn uwe aandacht gaande te maken op het feit, dat uwe gemeente nog niet aangesloten is by het Nationaal Krisisfonds. U zult begrypen, dat dit met het huidige seizoen eene nood zakelijkheid is dat zulks gebeure om de talryke werkloozen uwer gemeente meer steun te kunnen geven. De gemeenten Lede, Hordersem, Hofstade, enz., hebben hunne aansluiting godaan. Mogen wij verhopen, Waarde Heeren, dat U in gelyks het noo dige zult doen om uwe gemeente bfj het Nationaal Krisisfonds aan te sluiten Get. H. Flips. Wy zullen nu afwachten en zien of ons Cléricaal gemeentebestuur op onzen brief zal ingaan en of de andere partyen ons voorstel zullen steunen. Dixi,

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 2