Belgische Bank™iu Arbeid tweewegen GROOTEN TOMBOLA AALST. Kroozen verleend door de agentschappen op de hierondervermelde rekeningen Checkrek-ening (terugbetaalbaar op zicht) 3 1/2 .ai] worden ook gedaan door tussehenkomst van de postcheokreke- ning N' 850 of door de Nationale Bank. Nog immer over het ongelukkig gezin te Hillegem M. Moyersoen Partijgenooten. SOCIALISTISCHE MUZIEKKORPSEN van Aalst Prijs per Lot 50 CENTIEMEN Plaatselijk Comiteit voor Arbeiders-Opvoeding AFDEEL1NG AALST Dinsdag aanstaande, 5 Januari 1926 om 7 1/2 ure 's avonds in het lokaal Hand in Hand VOORDRACHT MET LICHTBEELDEN door gezel EDMOND DOMS, over Al wie een aangenamen avond wil doorbrengen, en iets wil loe ren, kome er heen. Voor onze reizigers. Belangrijk Bericht. I4SS I-S HAM Bericht. Agentschappen i LA LOUVIÉREi 48, Sylvain Guyaux- stra at. MONS, 10, Chieaire straat. Balfmaandelijksche rekeningen 5 3/8 Met voorbericht van 15 dagen 5 1/2 "L Met voorbericht van 30 dagen Voor 3 maanden vaste belegging Voor 6 maanden vaste belegging Voor 1 jaar vaste belegging Voor 5 Jaar vaste belegging 6 1/2% Spaarkas 5 D» stortingen en afhalingen kunnen gedaan worden aan de win ketten van den maatschappelljken zetel Voldersstraat, 1, Gent. Alle Bank-operaties. Verhuring wan Brandkoffers. 5 3/4 6% 6 1/4 6 1/4 zijn niet voldaan ovar het samenstellen van het Schepencollege, zoodat wij hen in de oppositie zullen vinden 1 Het is te betwijfelen, want.... meer malen hebben zij teruggeschrikt, als het bevel zoo luide, en deze maal zal het opnieuw zoo zijn. Wij spraken en 't wat, en p.... 'ne «plas.... en alles bleef zooals het was De versukkelde werklieden die zich door hen nog bij den neus laten leiden, zullen weeral gediend zijn, hé 1 f Onze lezers kennen goed den toe stand van het gezin Becqué te Hille gem, dat sinds meer dan zes maan den onder een strooien hutje ver toefd, die onvoldoende beschutting daarstelt tegen regen en wind. Door de armoede gedreven verkee- ren die menschen sinas langen tijd in een onbeschrijfelijken toestand. Geen enkel aaensch ter wereld, hoe misda dig hij ook zijn moge, zouden wij een dergelijkleveneunnen, enhetisdan ook niet te verwonderen dat dit huisgezin, de weinige lompen die hen het naakte lichaam moeten dekken, aan Sarden zijn. En in ons kort verhaal van verleden week, wezen wij op het beschavings werk der geestelijkheid in China, iets die de katholieken willen uitbuiten voor hunne» wankelenden politieken winkel recht te houden. Wij waren van oordeel dat de Eerw. Pater De Clippe- le eens naar Hillegem zou gaan om er aan beschavings 1 f werk te doen. Nn heb ik hier voor mij Ons Volks blad orgaan der kristene werklieden (groen-kruisers) van Zondag 27-12-25. Ik vindt er o. a. een scripta uit een pauselijke toespraak en gericht aan Juffer Baers, die België vertegenwoor digd op het Internationaal Congres der Vrouwen te Rome. Daarover zegde de Paus Wij hebben ook met vreugde ge- zien, dat gij op uw programma den strijd tegen ae onzedigheid hebt aangebonden. Het is altijd een troost voor Ons, uw gevoelens in harmonie te vinden met een der vurigste wenschen van Ons hart, met een der argumenten, waarop wij bij voorkeur telkenmale terug- komen als wij er gelegenheid toe vinden. DE KRISTELIJKE :ZE- DIGHEID IN DE KLEEDING MOET DRINGEND WORDEN ONDERWEZEN. Men moet met de kleinsten beginnen om in de harten te doen wortelen, den geest van deugd en 't besef van de hooge waardigheid der menschelijke ziel. Het is inderdaad in der naam menschheid dat men moet strijden voor een betamelijke mode en dit moet vooral geschieden omdat we kristenen zijn. Wij dragen allen de sporen van het Bloed van den Verlosser, schitterend bewijs van de eeuwige bestemming die ons wacht. I Als kommentaar volgtOh mochten teu minste al onze kristene vrouwen I die woorden van het hoogste geestelijk gezag ernstig overwegen MAAR VOORAL TOEPASSEN. Katholieke vrouwen geeft het voor beeld Tot daar het proza der heeren katho lieken, die het raonopolium meenen te bezitten om het uitvoeren der kriste- lijke leer. Bedriegt den boer 1 Dogma, zeggen wij De Paus is verheugd dat de katho lieke vrouwen den strijd tegen de ze digheid gaan aanvangen, We kunnen hen als raad geven om eens naar Hillegem te gaan, om er zich van te overtuigen hoe een gezin van teven personen, sinds meer dan zes maanden onder een weinig strooi wo nen er eten, slapen en alles... Die menschen hun weinige lompen van kleedeien, waarin zij zijn gehuld hangen aan flarden, zoodat er op zede lijk gebied wat te verrichten valt. En wat is het werk daar voor dit ongeluk kig gezin Door ons onophoudend optreden heeft het katholiek gemeentebestuur een Barak moeten laten optimmeren voor dit gezin, die sinds 12 December is gemaakt, en tot heden (Dinsdag) is en nog geen sprake om het gezin de Barak te kunnen bewonen. De moeder van het huisgezin is bij den Burgemeester gaan smeeken, om er toch voor te zorgen dat de Barak geplaatst wordt, dat zij ze kunnen be trekken. Het antwoord is enkel WIJ -WE TEN NOG NIET, WAAR WJJ ZE GAAN LATEN ZETTEN Dus maanden lang, e» niettegenstaande den winter met al zijnen nijpende koude en harde regen, heeft het ge meentebestuur de menschelijke gevoe lens niet bezeten om een oplossing te zoeken. Wij socialisten, hebben die ongevoelige menschen gaan op hun plichten wijzen en doen handelenden nu dat de Barak gemaakt is, wordt ze niet geplaatst. Gezel Nichels zal dan ook den minister van deze schandige daad op de hoogte brengen en zijn .tus sehenkomst vragen. En intusschentijd raden wijde katho lieke vrouwen, alsook den Paus aan, om eens aan te kloppen bij den - heer Pastoor van Hillegem, om ook zijn in vloed te gebruiken. Wij betwijfelen of hij het zal doen. Maar wat hij wel zal doen en al gedaan heeft, is van in zijn preekstoel de inwoners van Hille gem aanraden om die slechte gazet, die Recht en Vrijheid is te weigeren, als zij hen wordt besteld 1 Wij kunnen wel begrijpen om welke reden, den heer Pastoor is ook een der- gene die niets voor een arm en onge lukkig huisgezin voelt, hij is ook een diegenen waarop de kenspreuk van Cristus heeft veel geleden ïn armoede en verdriet, maar zijn opvolgers niet, mag toegepast worden. Gelukkiglijk begint zoowel de bui tenbevolking als deze van de stad, alle dergelijke dogmatische drijverijen te begrijpen, en hen traag maar zeker den rug te keeren, om deel te maken van het groote arbeiders-leger, die in werkdadigheid de verlossing van alle menschen op aarde zullen be werkstellingen. De menscheid stoffelijk en zedelijk op te leiden in een harmonie van broederlijkheid, Vrede en genot, vrij van alle onheilen waarin wij sinds ettelijke jaren door het katholis- me met al zijn dogmas zijn gedompeld. Dit bereiken wij met daden van menschelijkheid en broederlijkheid daar te stellen en zou bereiken wij ons doelhet Socialisme. A. B. is NIET een volksvijand. Hierom stemt hij in 't Senaat, met al de andere reactionnairen, dat de steden en ge meenten verplicht zijn de wedden en de loonen te belasten. Wat zullen zijne vrienden, de Chris- tene werklieden hiervan zeggen? Gelukkiglijk dat de socialisten daar waren, of de werklieden hadden nog eens af te dokken. Wat zou M. Moyersoen dan nog meer kunnen doen, moest hij nu eens een volksvijand zijn Leest en verspreidt Recht en Vrijheid het eenigste blad van het Arrondissement Aalst, die de belangen der werklieden verdedigt. Een oud spreekwoord zegt Alle wegen leiden naar Rome maar dat is niet geheel enaljuist Men heeft soms te kiezen tus schen twee wegeD en het gebeurt maar al te dikwijls dat men een verkeerde kiest. Men hoeft reke ning te houden van het feit, dat men soorten wegen heeft. De eene leidt ons direct naar ons doel, de andere is een om weg en nog een andere leidt ons van de plaats onzer bestemming af. Zoo ia het overal, ook in het leven, in de staatshuishoudkunde, in den politieken strijd. In den politieken strijd zijn er feitelijk maar twee wegen.de goede en de slechte. De weg die leidt naar ellende, slavernij, vrije uitbuiting van den arbeid, en hij die loopt naar wel stand, vrijheid en erkenning van den arbeid. De weg die loopt naar het ka pitalisme en deze naar het socia lisme. De eerste isde slechte, de tweede de goede. Niet elkeen is het daarmede eens. De verdedigers van het gouden kalf zijn er in de eerste plaats tegen. Dat is begrijpelijk. Hunne belangen worden op den voorgrond gesteld en dar is vol doende om tegen elke sociale her vorming te zijn welke een demo cratisch tintje heeft. Maar dat er arme sukkels ge vonden worden die ook den weg inslaan welke leidt naar verknech ting aan het kapitalisme is on begrijpelijk. Wat is het leidmotief van deze menschen. Het is altijd zoo geweest en het zal zoo blijven zeggen zij. Er hebben altijd armen ge weest en het moet zoo zijn, wil de wereld kunnen bestaan zeg gen anderen. Moesten wij allen rijk zijn, wie zou er dan nog werken voegen er anderen aan toe. En vele menschen, eenvoudige natuurlijk, knikken toestem mend. Deze redeneering wordt maar al te dikwijls gevoerd in herbergen, op werkhuizen enz. en dat vindt ingang. Het is een doorslaand argument, welke kortzichtige menschen zich eigen maken. Zij meenen het zoo ernstig, dat de katholieke partij gemakkelijk deze menschen kan binnen palmen met klasseverzoening. Zij aanzien het patronaat zelfs als menschen met veel goeden wil, die uit loutre goedheid hun werk verschaffen, hen hun brood laten verdienen voor vrouw en kinderen. De katholieken en liberalen moedigen dat natuurlijk aan. Zij hebben er alles bij te winnen. Vandaar, dat vele arbeiders den slechten weg kiezen. Weerleggen wij eens dat gezeg de Moeiten wij allen rijk zijn, wie sou er dan nog werken Het socialisme streeft er niet naar om van alle menschen rijke lieden te maken. Ons doel is de arbeidende klas rijk te maken. Ons doel is de arbeiders een leven te laten leiden waarop zij recht hebben, 't is te zeggen, de arbeidende klasse voorzien van het noodige om ordentelijk te leven, om in hare economische en kul- tureele behoeften te voorzien. Keeren wij eens de rollen om en vragen wij ons eens af hoe het komt dat de rijken niet moeten werken en alles in overvloed hebben, ter ten voordeele der 1* Prijs Een Slaapkamer, waarde 1000 fr. 2' Prijs Een Luxe-Stoof, waarde 750 fr. 3" Prijs Een Heeren- of Damenvelo, waarde 500 fr. Verders een honderdtal prachtige prijzen Trekking einde Mei 1926. KOOPT LOTEN I KOOPT LOTEN I Napels en Pompeii wijl de armen die zwoegen, te kort hebben. De rijken laten voor zich werken en winnen veel geld, dat is natuur lijk het gemakkelijkste, maar niet het beste. Men stelt dus een onrechtvaar dig feit vast. Is het dan niet begrijpelijk dat klaarziende arbeiders zich daar tegen verzetten Zij voeren geen strijd tegen die wantoestanden om rijk te worden, maar zij voeren strijd om meer te verdienen, om minder uitgebuit te worden, om een menschelijker leven te leiden. Ja, er hebben altijd arnhe mensch en geleefd, dat is waar. Die menschen hebben ellende, armoede zelfs honger geleden, maar moet dit immer blijven duren 1 Dank zij het socialisme, dat meer en meer veld wint, zijn er groote wijzigingen gebeurd aan de levenswijze der arbeiders. Zij werken geen 14 1 16 uren meer aan een spotloon. Zij leiden niet meer dat zelfde ellendig leven dank zij den invloed van het socialisme. En naar mate wij meer zullen werken en meer zullen verwezent- lijken zullen de toestanden voorde arbeiders nog verbeteren. Maar dan moeten zij tusschen de twee wegen, den goede kiezen, die ledt naar verlossing, naar het socia lisme. Mar. De Rycke. Vele arbeiders onzer streek die in 't schoone jaargetijde hun be staan zoeken in de Steenbakke rijen, de grondwerken of ook nog uitwijken naar Frankrijk voor den oogst, trekken in de wintermaan den naar de koolputten, In sommige statiën ondervonden deze vrienden allerhande moeilijk heden om een eerste weekabon nement te bekomen. Onze Volksvertegenwoordiger De Bruyn Prosper heeft zich deze zaak aangetrokken en tot een goede oplossing gebracht. Onderstaande brief van Gezel Anseele, minister van Yzerwegen, zal met belangstelling en door de werklieden, en door de Statie oversten gelezen worden. Brussel, den 9 December 1925. M(jn waarde Collega, Als gevolg aan uwen brief van 2 November 1.1. heb ik de eer u te melden, dat de statieoversten, on der hun persoonlijke verantwoor delijkheid, aan de personen die hun als werklieden goed bekend zjjn, een eerste weekabonnement voor 6 reizen mogen doen afgeven alvorens de vereischte getuig schriften zijn voorgelegd, als we gens onvoorziene omstandigheden onafhankelijk van den wil der aanvragers, deze bescheiden niet onmiddelijk kunnen worden ge leverd. Daar de weekabonnementen voor ééne heen en terugreis per dag maar afgeleverd worden vooreenen afstand tot en met 60 kil., moeten de statieoversten de aanvragen om biljetten voor grootere afstandea aan hetHoofdbeheeronderwerpet. Dit geeft toelating tot eene a fwf- king van den vastgestelden regei, indien de af te leggen afstand licht de vastgestelde beperking over schrijdt. Deze toelating wordt, in voor komend geval, onverwijld gege ven. De statieoversten mogen aan de personen wier hoedanigheid van werkman geenen twijfel overlaat, en die nog geene getuigschriften bezitten, een eerste abonnement voor 6 reizen voor grootere afstan den dan 60 kil. afgeven, als zij vroeger reeds de toelating hebben bekomen dergelijke biljetten af te geven voor de gevraagde plaats. Aanvaard, mijn waarde Collega, de verzekering mijner verkleefde gevoelens. De Minister, Ed. ANSEELE. De Ziekenbond - VICTOR DE GEY- TER -, brengt ter kennis, dat de leden die wenschen te veranderen van Dokter methunneziekekaart naar bet Bureel mogen komen van Dinsdag 29 December tot 15 Januari 192:6, in-de voormiddag van 9 tot 11 uren, uitgenomen de Zondag. HET BESTUUR. SAMENW. MAATSGHAPPIJ Molendries, 11, Aalst Geachte Verbruikers I De Beheer- en Bestuurraad der S. M.M. Hand in Hand wensebt u ailen een lang en voorspoedig bestaan, ook uwe aankoopen te wil len doen in zijne inrichtingen. Gezien de jaarlijkscbe inventaris, zulleu de winkels gesloten zijn als volgt Led'sbaan, Zondag 3 Januari 1926. Led e, id. id. Ere mbodegem, id. id. Mol enstraat, Kruidenierswinkel, Maan dag. Dinsdag en Woensdag der zelfde week, van af 8 uren 's mor gens t»t 9 uren 's avonds. Voor de S. M. Hand in Hand De Bestuurder, L. VAN DER VEKEN. Men gelast zich met bet geren 'van tafsls voor huwelijken, aan zeer voordeeligie prijzen, bü AD. CORNAND-SUNOU, La nge ridderstraat, 60.

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 2