Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. De wet op de werkplaatsreglementen Leugens en Demagogie. Yan alles wat, 23e Jaar N° 2 Prijs per nummer 20 centiemen. 10 Januari 1926. Annoncen Partijgenooten. RECHT VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1" en 2' bladzijde, 2 fr. op 3° en 4' bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avena, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven wordon niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zjjn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT' Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcheckrekeningN' 85686 Telefoon Nr572 REDACTIE ADMINISTRATIE LokaalHand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 3,00 6 5,50 1 jaar 10,00 BUITEN BELGIE. jaar fr- 17,50 Men abonneert zich op alle postbureolon. De Senaat heeft eene reeks wets voorstellen in overweging genomen die ik de eer had reeds in 1922 in te dienen en die voornamelijk ten doel hebben, het aan de land- en boschar beiders mogelijk te maken de rechten te genieten door hun broeders der nij verheid veroverd. Een dezer voorstellen streeft er naar de wet op de werkplaatsreglementen tot den landbouw. Het doel is echter ook eenige verbeteringen aan de be staande teksten te brengen. Vijf-en- twintig jaar ervaringen in den Werk- rechtersraad hebben ons geleeid; dat ontelbare geschillen en verwarringen ontstaan uit het gemis aan duidelijkheid van sommige artikelen. Man moet de oude wet, klaarder, vollediger en meer praktisch maken, alsook ze aanpassen aan en doen overeenkomen met den na-oorlogschen toestand. Wij denken niet dat de door ons voorgestelde wijzigingen overdreven zijn. Ziehier ia enkele woorden wat de bijzondersten punten er van zijn Eerst en vooral komt aan de beurt de vraag aangaande de voorwaarden die het invoeren van een werkplaatsregle- meat verplichtend maken. In 1896, bij het stemmen der wet, heeft het parlement op 10 het daartoe vereischte aantal arbeiders vastgesteld. Terzelfdertijd besliste het ook dat voor 1900, het aantal op 5 krachtens Ko ninklijk Besluit zou teruggebracht wor den. (Dit K. B. verscheen op 31 Mei 1899.) Wij zijn van meening dat dit cijfer nog te hoog is. In ons voorstel brengen wij het terug tot 3. Wij behouden het nochtans voor de aroeiders die als dienstboden of huisdienaren werkzaam zijn of als dusdanig kunnen aanzien worden. De wet van 1896 sloot ze uit. Was de wet toepasselijk op die arbei ders Ja, zeggen de eenen. Neen, zeg gen de anderen. De toestand is geregeld wat de meestergasten betreft een vonnis van het Hof van Cassatie, van 13 Maart 1913 (code du Travail Soudan et Jan- son, bladz. 210) verklaart dat de wet betreffende de werkplaatsreglementen op hen toepasselijk is. Maar waaruit ontstaat de verwarring in de andere gevallen Komt het niet door het gemis aan duidelijkheid van het 2" van artikel 2, dat zegt De wijze waarop het LOON vastgesteld wordt en namelijk of de arbeider per UUR, per DAG, per STUK, of per ONDERNEMING betaald wordt. Daaruit volgt dat er vonnissen van Werkrechtersraden geveld worden waarin verklaard is dat, zoo het regle ment niet door een bijzonder beding vaststelt dat het ook toepasselijk is op de per maand betaalde arbeiders, het op deze laatsten niet mag toegepast worden Wij stellen vervolgens de afschaffing voor van het 2e van artikel 3 De le veringen aan den arbeider gedaan, mits afhouding op het loon. Ziedaar eene bron van misbruiken die wij geheel wenschen af te schaffen. Zoo de werkgever waren levert aan een zijner werklieden, dat hij betaling eische zooals de andere handelaars maar dat hij het geheele aan den arbei der verschuldigde salaris betale 1 Wat de geldboeten en straffen be treft, zijn wij van oordeel dat zij slechts eene uitzondering zouden mogen uit maken. De wet van 1896 zegt.... «Zij moeten ter kennis worden gebracht van die genen die ze opgeloopen hebben, den dag zelf waarop zij opgelegd worden en in geval van verhindering, zoo spoedig mogelijk. Waar zal men er het bewijs van vin- den dat de kennisgeving plaats greep. Daarover zwijgt de wet. Wij stellen voor te bepalen De onderteekening van den arbeider zal het eenige bewijs van de kennisgeving zijn, tenzij bewe- zen is dat de arbeider geweigerd heeft 1 te teekenen. Aangaande het opstellen of wijzigen J van de werkplaatsreglementen hebben wij eene wellicht diepgaande veran- dering aangebracht de praktijk der laatste jaren heeft ze echter in onze ge woonten ingang doen vinden. Wij hebben al te dikwijls vastgesteld dat de arbeiders niet vrij genoeg zijn om met den werkgever al de bedingen van een reglement te bespreken. Der halve hebben wij gemeend dat het wenschelijk was die zorg over te laten aan het syndikaat. Het zal ten andere veel gemakkelijker zijn voor den be drijfsleider met een of meer afgevaar digden van den vakbond te onderhan delen die afgevaardigden kennen beter dan de arbeiders, de stof alsook de verantwoordelijkheid van den be drijfsleider. De afgevaardigden van den vakbond en de bedrijfsleider zouden ook den datum van het in voege treden van het reglement of de aangebrachte wijzi gingen bepalen; zij zouden door hunne handteekening bevestigen dat de bepa lingen van artikel 7 in acht genomen werden Wij hebben zelfs de oprichting voor zien van eene scheidsrechterscommis- sie voor de regeling der eventueele geschillen tusschen den werkgever en de vakbondsafvaardiging. Ten slotte, hoe dikwijls hebben wij werkgevers die 30 a 50 arbeiders in dienst hadden, hooren zeggen Ik wist niet dat er een reglement noodig was», ofwel: Mijn reglement laat mij toe mijn per- sooneel weg te zenden zonder opzeg gingstermijn, ik moest het dus niet 8 dagen op voorhand verwittigen; ik wist echter niet dat het reglement ter grif fie van den Werkrechtersraad moest neergelegd worden. Daar ook,, moeten maatregelen ge nomen worden wij hebben dus aan het slot van artikel 7 den volgenden zin toegevoegdElk reglement dat niet neergelegd werd overeenkomstig bovenstaand lid, wordt als niet be staande aanzien. Ons doel is dus den tekst der wet van 1896 duidelijker te maken. Wij willen echter ook en vooral de oude wet aanvullen. De land- en boscharbeiders mochten nooit van de sociale we-tten genieten. Gedurende dertig jaar heeft de katho lieke Regeering aan hare eigen kiezers, de door de arbeiders der nijverheid veroverde sociale hervormingen ge weigerd. De meerderheid vreesdedat het toekennen van het een of ander recht aan de landbouwwerklieden haar zou verplicht hebben er andere toe te staan. Die welke den godsdienst voor hun anti-socialistische politiek willen GE BRUIKEN weten dat wanneer de landman zooals de nijverheidsarbei der, de oogen zal geopend en de voor deden van de organisatie, van de vereeniging, van de solidariteit, zal begrepen hebben, de heerschappij van de bourgeoisie heilloos ten einde zal zijn, daarom vertragen zij zooveel mo gelijk datoogenblik. Wij integendeel, wij hebben ge meend dat het onmogelijk was aan de landarbeiders het genot van de rechten der fabriekarbeiders te ontzeggen en wij hebben de uitbreiding tot den land. bouw van de wet van 1896 voorgesteld. Hetzelfde geldt voor de Staatsarbei- ders het is een plicht voor den Staat zich aan dezelfde regelen te onderwer pen. Het aantal tijdelijke werkliedenis zoo aanzienlijk geworden dat hij als een goed familievader en in overeenstem ming met de syndikale organisatie die de meerderheid der arbeiders verte genwoordigt. de arbeidersvoorwaar- den van zijn werklieden moet bepalen zooals de private werkgever. De voorgestelde wijzigingen zijn on- zes inziens zoo belangrijk dat het ons noodig scheen ze te doen kennen aan de arbeiders. Wij koesteren de hoop dat de meer derheid in het Parlement ons zal vol gen en dat ons voorstel door eene wet te worden, er op gelukkige wijze zal toe bijdragen een belangrijk hoofdstuk aan te vullen van het Arbeidsrecht 1 JOS. VAN ROOSBKOECK. Vertrek. Gezel Bertrand neemt ontslag als Kamerlid. Hij wordt op 15 Januari 70 jaar en meemt rust verdiend te heb ben. Bertrand draagt den eerbied en de vriendschap mee van gansch de werkende klas. Heil hem 1 Ze roepen en tieren de katholieken, omdat Wauters heeft nagezien, of soms aan hunne instellin gen van sociale voorzorg, niet meer subsidies zijn verleend door den Staat, dan aan de andere, aan de onze bijv. En zoo bleek, dat aan de klerikale werken tot teringbestrijding 244,000 fr. meer was verleend dan ze recht had den. 't Bizonderst daarbij nog is, dat de klerikale bladen, die steeds dergelijke instellingen hebben tegengehouden, nu vooraan loopen... om ep de kap van de rooden te kunnen zitten. Van nabij bekijken wat de katholieken vroeger hebben ge daan, kan in die orde van gedachten wel even nuttig zijn. Uit een statistiekje van 't ministerie blijkt dat voor den oorlog de katholie ken zich 77,000 fr. subsidies toeeigen den voor 24,480 mutualisten, terwijl de socialisten enkel 19,500 fr. kregen voor 40,783 leden. Dus aan de katholieken 3,14 fi*. per lid en aan ons 0,47 fr. per lid. Toen schreeuwde geen enkel hunner bladen. Nu doen ze 't wel, en dat zou kunnen bewijzen dat er rechtvaardigheid ge schiedt. Waarom zij spreken. Weet ge waarom de communisten spreken in de Kamer Veronderstelt niet dat 't is om de be langen der arbeiders te verdedigen. Luistert, Jacquemotte zal het u zeg gen Om aan de kiezers, die hun ge kozen hebben, te laten hooren dat zij daar zijn. Volksbedriegers 1 Hebt gij geen goesting In Rusland wint het werkvolk slechts 67 per honderd van het loon van vóór den oorlog. In andere woorden wie in Rusland vroeger 100 fr. verdiende, wint er nu nog 67. Ze zijn er daar erg aan, de werklie den 1 Om het burgerlijk regiem in België te redden, leveren de sociaal-demokraten de arbeiders aan de internationale bankiers. Dat kan men lezen in Le Drapeau Rouge Dat hebber. Jacquemotte en Van Overstraeten in het Parlement gezegd. Wat humbug Wat demagogie Wat leugens Wauters heeft in het Parlement bewezen.dat ons land een intrest betaalt van 6 0/0, ter wijl de Sovjet-regeering aan zekere kapitalisten tol 1 7 0/0 moet be talen. Wij moeten geld ter leen vragen aan kapitalisten. De Sovjet-re geering moet hetzelfde doen Als onze arbeiders hier de 6 0/0 moe ten betalen, dan moeten ook de Russische arbeiders de 17 0/0 be talen. Wie is er dan het slechts aan toe Br zijn werkloozen in België die honger hebben, zeggen de kommunisten. Er zijn werkloozen in Rusland en oneindig veel meer dan in België, die van wat zij krijgen, moeten leven. De socialisten verraden den zes maanden diensttijd, zeggen onze kommunisten. Wij verraden niets en het beste bewijs is, dat een ontwerp inge diend is, waardoor trapsgewijs de zesmaandendiensttijd ingevoerd wordt. In Sovjet-Rusland is de mililaire diensttijd geen zes maan den, maar 24 maanden. De Belgische socialisten laten toe, dat het land tot de tanden bewapend blijft, verwijten ons de kommunisten. Wij laten dat niet toe en wij zullen ingrijpende hervormingen eischen in het leger. Er zal min der uitgegeven worden aan het militarisme, er zullen bureelen af geschaft, officieren en onder-offi cieren afgedankt worden. Maar in Sovjet-Rusland worden elk jaar milliarden uitgegeven aan het millitarisme, terwijl het leger een van de sterkste van Europa is. De socialisten willen ons muil banden in het Parlement, zegt Jacquemotte. Dat is gelogen. Maar wij zullen niet dulden, dat Jacque motte het parlementair werk sabo teert. In Rusland kan men de volks vertegenwoordigers niet muilban den, want er is geen Parlement, er zijn geen volksvertegenwoor digers, het volk heeft er geen mee- zeggenschap. Minister Vandervelde weigert den toegang tot België aan de kommunisten, huilen onze kommu nisten. Er zijn reeds tientallen af gevaardigden van Sovjet-Rusland in België geweest. Zij hebben hulp en steun gevonden bij de Werklieden-Partij. Slechts onge- wenschte elementen, die zich hier willen komen moeienmetdebinnen landsche politiek, worden niet toegelaten. Maar heeft de Sovjet regeering kameraad Piérard den toegang tot Rusland niet ge weigerd En Piérard ging niet naar Rusland om er meetings of voordrachten te houden, maar wel als journalist voor de socialistische pers van ons land. Vertegen woordigers van kapitalistische bla den laat men wel toe, een sociali stisch journalist niet. De Belgische regeering stuurt geheine politie naar onze verga deringen, zeggen de kommunisten. In Rusland doet men veel erger, want daar bestaat heelemaal geen vrijheid van vergaderen en wie wel vergadert, gaat de gevangenis in. De vrijheid van drukpers is nist onbeperkt in België, klagen onze kommunisten. In Rusland bestaat die vrijheid niet. Wie een socialistisch blad uitgeeft, wordt achter slot en grendel gezet. De massa wordt door de sociaal- demokraten om den tuin geleid, beweren kommunisten. In de Werklieden-Partij heeft het minste lid meezeggenschap. In Sovjet-Rusland bestaat de dika- tuur op het proletariaat en eenige dozijnen ambtenaren zijn er mee ster over 140 millioen inwoners. Konklusie:in den spiegel kijken, kommunistjes 1 Uw eigen huis eerst rein maken voor gij zegt dat het elders stinkt. Eerst uw eigen zon den afschudden voor gij anderen als zondaars uimaakt. Niet klagen als anderen u veel minder kwaad be rokkenen, dan gij aan uw even naaste doet. Als in Rusland enkel de vrij heid bestaat te zwijgen of opge sloten te worden, geen vrijheid van drukpers, geen vrijheid van vergaderen, geen Zuiver Algemeen Stemrecht, geen meezeggenschap, geen vrijheid van meeningsuiting, dan mogen de knechten van dat knoet-regiem hier wel éen toontje lager zingen, waar al deze vrij heden hier onbeperkt bewaard gebleven zijn. Laat het Russische volk zijn eigen regeeringsregiem vaststellen, laat de Russische arbeiders hun eigen organisatie-vormen kiezen, maar wij zeggen gij' betaalde en onbetaalde agenten van Moskou, gij blijft met uw schuldige handen van onze zoo prachtig opgebouwde arbeidersbeweging. Wij zullen nooit dulden, dat gij de Belgische arbeiders verdeelt om ze weergekoord en gebonden over te leveren aan de zwarste reaktie. Dat beoogtgij misschien niet, maar dat is het eenige doel dat gij kunt bereiken met uw verdeelers en af- breekerswerk. Leest en verspreidt Recht en Vrijheid het eenigste blad van het Arrondissement Aalst, die de belangen der werklieden verdedigt.

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1