BelgischeBai nk™a dea Arbeid AALST.' GROOTEN TOMBOLA Mijn Hoekje. Stoven KAPITAAL en RESERVEN volledig gestort meer das 8 luljoen frank. Alle Bankverrichtingen 1, Volderstraat, GENT. Opening van deposito en Wissel en Vreemde munten loopende rekeningen Aan- en Verkoop van titels- Documenten accreditieven Beursorders Disconto en inning Inkasseering van koepons Verhuring van Br andkoffers Spaarkas Bewaring van ivaarden Nieuwjaarwensch. GOED NIEUWS voor de Inwoners van Baerdëgem en Moorsel. Reeds verscheidene malen heeft onze Volksvertegenwoordiger, De Bruyn Prosper, voetstappen aan gewend om een betere aansluiting te bekomen voor de reizigers, ar beiders en bedienden die dage iyks uit Gent veel te vroeg moe sten vertrekken om nog tot Moor sel of Baerdegem te kunnen ge raken. W\j hebben het genoegen onze vrienden te kunnen mede deelen dat vanaf 1 Februari een merke- l«ke verbetering aan dien toe stand wordt gebracht. Onze volksvertegenwoordiger komt volgenden brief te ontvan gen van Gezel Anseele Brussel, den 31 Dec. i925. Waarde Collega, Als gevolg van uw talryke bemoeiingen heb ik het genoe gen U te melden dat van en met l Februari aanstaande, datum dat de stukken omtrent de dienstregeling der treinen herdrukt worden, treinen 3466 en 3540 te Opwyck zullen aan sluiten. De inwoners van Baar- degem en Moorsel zullen alsdan over de gewenschte verbinding beschikking Gent V. 19 u. i7 trein 445Dendermonde A. 19 u. 47 V. 20u. 19 (trein 3466 Opwyck A. 20 u. 37 V. 20 u. 42 (trein 3540) Baar- degem A.20u. 50 Moorsel A. 20 u. 56. Aanvaard, waarde Collega, de verzekering myner verkleef- de gevoelens. Get. E. Anseele. SOCIALISTISCHE MUZIEKKORPSEN van Aalst Prijs per Lot 50 CENTIEMEN De burgerij tol betere gevoelens? On7,e Wenschen Verleden Zondag hadden de vrouwenhaar koffiefeest. Lekkere koffie, boterkoeken en wat bon bons, ge moet niet vragen of ze het hun lieten smaken. Volksvertegenwoordiger Nichets, hield eene rede over het belang der gemeenteverkiezingen, over de hulp die de vrouwen kunnen bybrengen in dien stryd, niet al leenlijk door hunne stem aan de socialisten te schenken, maar door het voeren van propaganda. Hy oogstte veel byval. Benige gezellinen zongen mooië liederen en zoo mogen we zeggen dat onze vrouwen zich een drie tal uurkens hebben vermaakt en veel geleerd. Goed zoo. N. B. Eene omhaling voorde gemeenteverkiezing bracht 56 42 fr. op. Gemeenteraad. Nieuwerkerken. Uil Gijsegem. 1 Weeral een jaar achter den rug, en bij het begin ran het jaar 1906, kan tk niet nalaten alhoewel het een beetje verouderd schijnt aan al onze lezeressen en lezers een gelukkig nieuwjaar te wen- schen, een nieuw jaar van strijd en opoffering voor de edele zaak, de zaak van het proletariaat, hunne eigene zaak. Laat het ons maar zeggen 't jaar 1925 was een jaar van strijd, en ook een jaar van overwinning voorde Socialistische partij. Inderdaad. 5 April, verkiezings dag voor Kamer en Senaat, was een dag van grooten vooruitgang voor onze partij, een dag die ons in getal gelijk stelde met eens de zoo machtige katholieke partij, en in ons arrondissement was den vooruitgang zóó groot, dat we een TWEEDEN volksvertegenwoor diger der Socialistische partij za gen verkiezen, en dit ten nadeele van de katholieke partij die een zetel verloor ten voordeele van onzen knappen cheminot, Prosper De Bruyn. De liberalen verdwenen van het politiek toeneel, door 't verlies van hun eenigen volksvertegen- genwoordiger in 't voordeel der fronters. Op 8 [November 1.1. waren de verkiezingen voor den Provincia len Raad onzer provincie nogmaals schitterend voor onze partij, want ons getal provinciale vertegen woordigers in ons arrondissement steeg van drie op vijf. Wij konden feesten de verkie zing van onze vrienden Pol Van de Steen en Leon Van der Maelen, onze twee nieuwe gekozenen. Die twee zegepralen hebben we te danken aan onze ieverige pro pagandisten, die we hier onz n in- nigen dank zeggtn, en die eene zelfvoldoening moeten genieten, omdat z>e hierdoor bestatigen dat hun geworpen zaad weelderig ont kiemt en de massa htt welzijn van onzen strijd begint te begrijpen. En nu zijn we in het jaar 1926 het jaar dat ons brengt de Gemeente-verkiezingen. Zijn we in 't jaar 1921, in ver schillende gemeenteraden van ons arrondissement binnen gedron gen, waarond r twee Onkerzele en Nederboulaere, waar we de meerderheid behaalden, we nu dit jaar onze positie moeten verster ken ofwel de meerderheid verove ren. Zulks kan, zulks zal, wanneer we willen. Hiertoe is er noodig GELD, om onze drukwerken te kunnen betalen, en dit zullen we hebben, want nooit is er tevergeefs beroep gedaan op de vrijgevigheid onzer partijgeaooten, wanneer het er op aankomt, onzen strijdpen- Btng te gedenken. Op dit punt zijn we dus ten volle gerust. Ten tweede, moet-u we onze eenheid bewaren we moeten schuwen en op zijde zetten dezen die er zouden aan denken verdeeld heid in onze rangen te brengen. De Socialistische partij heeft nooit eene sterkte gekend als he den we zijn altijd eene partij der minderheid geweest, de partij van kritiek nu worden we eene re- geeringspartij en we mogen het wel zeggen opbouwen is zoo ge makkelijk niet als afbreken. We zijn in de regeering, maar we beschikken er niet over de meerderheid we zijn sterk maar niet sterk genoeg om alletn het bewind in handen te nemen. Daar hebben we dus water in onzen wijn te doen, in andere woorden eene overeenkomst te zoeken met de andere partij die met ons regeert. We missen dus de meerderheid en zoolang we die missen hebben we rekening te houden met de an deren. Al wat we kunnen doen, is van onze macht gebruik maken, om zooveel mogelijk ten voordeele der werkende klasse te bekomen, en daarin zijn we reeds ten volle geslaagd. De Cheminots hebben hunne slachtoffers der werkstaking door den liberalen Minister N.ujean gemaakt, allen opnituw zien aan nemen door onzen vriend Anseele en die nu voor het persooneel zes dagen verlof met loon komt in te voeren, iets wat ze nooit van de andere partijën hebben kunnen bekomen. Oozen vriend Wauters heeft het Crisisfonds verhoogd, aan de pen sioenen der ouderlingen veel ver beteringen gebracht, enz. Dank aan onzen vriend Vander- velde, gaan we naar den wereld vrede en de vermindering van diensttijd voor onze soldaten zal in 1926 verwezentlijkt zijn, om in 1929 de zes maanden te zien tri omfeeren. De gestemde belastingen zijn niet geheel en al naar onzen zin, maar wij hebben er toch veel ver zachtingen kunnen inbrengen, en vooral in de belasting op de wed den en loonen, die voor het over- grootste gedeelte zijn ontlast. En zoo zullen we onzen strijd voortzetten, ten voordeele van den minderen man. Hierom éénheid, strijdvaardig heid en offervaardigheid moeten we altijd voor oogen hebben en dan zal 1926 weeral één jair zijn van socialistische zegepralen. NICHELS Ai.fred. Wij hebben instellingen die stelselmatig de kleine kanalen tot groote rivieren centraliseeren, of goede geldplaatsingen doen, zeer aan te bevelen op finantieel en op moreel gebied. La Prevoyar.ce Sociale bijvoor beeld, doet de kleine reserven die zij dag voor dag verwezenlijkt in de instellingen der Partij, vrucht baar worden einde jaar deelt zij de bekomen winsten aan de be langrijke instellingen. Wij wenschen dus voor de instellingen der Partij, dat La Prevoyance Sociale hen de nosdige kapitalen kunne toevertrouwen en belangrijke subsiden kunne schen ken. Spreekt van zelf dat wij ook wenschen dat al onze strijders hun verzekeringen aan La Prevoyance Sociale zouden toevertrouwen in het belang van de B. VV. P. ten voordeele der 1* Prijs Een Slaapkamer, waarde IOOO fr. 2" PrijsEen Luxe-Stoof, waarde 750 fr. 3'' Prijs Een Heeren- of Damenvelo, waarde 500 fr. Verders een honderdtal prachtige prijzen Trekking einde Mei 1926. KOOPT LOTEN KOOPT LOTENI o Over enkele dagen nog, en ook voor gaande jaren schreef een heer in het Burgersbelang dat de socialisten de werklieden hunne grootste vijanden waren. En nu, bij monde van diezelfde heer Schatbewaarder van den Burgers- bond, zegde de heer Kelders, op eene vergadering van het Feestcomiteit, dat de tijd daar was dat burgers en werk lieden te samen moesten werken en Jtrijdenten voordeele van 'talgemeen. Andere tijden, andere zeden. LECRAM. De Textielarbeider: Het blad van de Textielbewerkers (sters)is verschenen. Het heeft een nieuwhoofd, de opvatting is schoon, het steld de Handwever voor van over 40 a 50 jaren en meer, en de oude handspinster die ons den tijd doet herinneren toen er nog geene sjrinmolens waren. Kortom eene prach tige opvatting waarvoor de Redactie van het vakblad onzer Textielarbei ders dient geluk gewenscht te worden. Wij zetten de leden onzer Textiel- bond aan, het vakblad van de maand Januari goed te lezen. Wij wenschen een voorspoedig jaar aan de VVtrkliedenpartij wij j wenschen dat haar instellingen j zich vermtnigvuldigf n en dat de I reeds bestaanden hun macht uit- I breiden. De oude en de nieuwe instel lingen getuigen van de juistheid onzer princiepen, van de vrucht baarheid onzer methoden, vao de verkleefde werkzaamheid orz r strijders. Het Belgische socialisme heeft begrepen in welke atmosfeer men scheppen moet om te gelukken. Maar.isde geestestoestand der Par tij merkwaardig, toch zou z 14 on machtig blijven indien zij niet de noodige kapitalen of de onmisbare inkomsten dergemeenschapbezat. Bij onze Vrouwen. Op Maandag 11 Janurri 1925, te 5 ure. s namiddags in de gewone zittingzaal ten Stadhuize. DAGORDE. 1 Vernieuwing der Credietopening voor 1026 in het Gemeentecrediet. 2 Gemeentekas nazicht. 3" Gemeentebegrooting 1925. J Brandweer, Aankoojj Motorpomji. 5C Fonds der meestbegaafden. Ver slag. 6' Hulpgelden aan aangenomen scholen. T Vastexavonddagen. Heden Zoödag, onderen namiddag, bijzondere Vergadering voor al de le den onzer Vakbonden,bij Petrus Adam, Kwalestraat. Bespreking van de aansluiting bij het Nationaal krisisfonds Mannen en vrouwen allen op post. Bij deze gelegenheid doen wij een beroep op al de leden onzer Vakbonden om hunne vrienden en kennissen die noch geen enkel deel maken van onze vereenigingen aan te sporen voor lid te worden van onze Vakbonden. Voor al de Meisjes en vrouwen zijn nog te veel onverschillig een groot getal van haar werken in de fabrieken van Aalst, waar zij van de bekomen ver beteringen genieten, dit dank aan het werk van den Vakbond. De onverschilligheid mag niet blij ven voorts duren. Al de werklieden, Meisjes en Vrouwen moeten hun plicht doen en lid worden van onze vakbonden. Men kan zich aangeven bij onze gekende leden van Nieuwer kerken en aan den bode, Casteur. Onze gemeente is eveneens erg ge teisterd door de overstrooming een groot gedeelte staat onder water en het gehucht Dries is geheel en al afge zonderd van het overige gedeelte der parochie, zoodat de bevolking moet omgezet worden. Minstens -io huizen zijn door het wateringenomen, zoodat de bewoners elders zijn ondergebracht of op den zolder gevlucht. Zulks is reeds van Woensdag 20 De cember Onzen vriend Laureys, Prorxieiaal- Raadslid, is Zondag hier ter plaatse geweest, en na zich overtai'gd te heb ben van den ergen toestand, onmidde- lijk bij Volksvertegenwoordiger Nichels gegaan om samen maatregelen te treffen. Een telegram aan den Minister van Binnenlaodsche Zaken, een expres brief aan den Heer Gouverneur was Maandag morgend het eerste werk. Maandag nacht waren er reeds sol daten van de Genie, en Dinsdag mor- gead ontvingen we het bezoek van den Heer Gouverneur, met een paar Inge nieurs, om den toestand te onderzoe ken. Burgemeester, Schepenen en Ge meenteraadsleden waren op post. Onze vrienden Laureys en Nichels waren hier eveneens. Onnoodig te;zeggen, dat de gansche gemeente ten zeerste tevreden is over het gedane werk on zer kameraden. Laat ons hopen, dat er nu eindelijk maatregelen zullen geno men worden en dat de geledene scha de door onze inwoners, zal worden ver goed. Hebben we onlangs niet in de bla den kunnen lezen, dat een dokter geroepen bij een jongeling die een ongeluk was overkomen, weigerde eene heelkundige bewerkiDg te ver richten, alvorens ereene zekere som 700 franken als ik het goed voor heb, hem was betaald f De vader van het slachtoffer moest geld leenen, zelf arm zijnde en middelerwijl moest dien jonge ling naar de geneeskundige hulp wachten en dit in de grootste pij nen Eerst duiten en dan hulp, was het dok^W°°rrï van dien geldzuchtigen Het is juist alsof iemand die een drenkeling kon uit 't water halen eerst eischt, dat men hem vergoed voor t leven dat hij gaat redden en in afwachting dat men hem die ver goeding geve, den drenkeling naar dec dieperik laat gaan. Zulks ware een oprecht schan daal dat erg diende gestraft te wor den, en zoo ook zou het met den geldzuobtigen dokter moeten ge beuren. B En nu, 3eii dezer dagen kon men een gezondheidsbulletijn lezen van een hooggeplaatst priester, die een operatie moet ondergaan, en eerst en vooral door niet min dan vijf best geleerde dokters was onderzocht. Hier was er geen geld te kórt geen vrees van niet betaling en dus geneeskundige hulp met de vleet En wanneer men dit alles kalm overweegt, dan komt men t'ot de overtuiging, dat onze wereld op een slechte bazis is ingericht. By gebrek aan geld geneeskun dige zorgen worden ontzegd, niet uit het ïyden worden geholpen en zelfs niet van de dood gered worden is zulks niet oprecht schandalig En dit brengt me nog iets te 'bin nen dat een mgner overledene mak kers me destyds mededeelde en dat nu juist van pas komt om ook onze lezers hotte laten kennen. Zyne vrouw zegde hy my, stondt op t punt te baren en de vroedvrouw had de hulp van den dokter noodig Hy ging dien roepen, en 't eerst wat hy hem vroeg was of het met een# arme kaart was, in andere woor den kosteloos Toen den dokter zyne hulp ver leend had, verklaarde hfj aan den man nog ééne uur en uwe vrouw was er niet meerof in andere woorden moest de vrouw op den arme zün gediend geworden en de vrouw had er het leven bij inge schoten. Hoeveel moorden hebben de dok ters in dergeiyke gevallen niet op hun geweten? Wij willen hier niet vorder op in gaan, maar onze vrienden lezers op net hart drukken, dat wij er moeten naar streven de wereld op een an dere bazis in te Fichten, want men kan zich toch niets anders aanschaf ten, of het is de vrucht van den ar- Yat wil zeggen, dat allo men tenen broeders zyn en den eenen in het onderhoud van den anderou moet helpen voorzien en omgekeerd. Nu heeft den geldman alle zorgen, alies wat hy wil en begeert, eeu arme drommel mist alles. Daar brengt het Socialisme verandering aaD- FRIEDERIK. de-stoof, breede buis 54 Aloosehoone kas, zeersterk fr. 340 Padde-stoof, breede buis 50 A loo fr o n c Stoof, buis 38 XI20, schoone kas fr- 31Q Stoof, buis, 36 XI20 fr. 305 CONCURRENTIE ONMOGELIJK I KOMT ZIEN 1 TH. VERHULST, j AALST, 14, Arbeidstraat, 14, AALST.

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 2