BelgischeBank van den Arbeid AALST. KAPITAAL en RESERVED volledig gestort meer dan 3 miljoen frank. SYNDIKALE RUBRIEK. Alle Bankverrichtingen EASS I EE HAK© I W. (J. Jean Jaurcs. Voor de inschrijving der Overslrooming. - Pietje de Landlooper - Door overlast van copij GIJSEGEM. .imHtt- I, Volderstraat, GENT. ëpening van deposito en loopende rekeningen Documenten accreditieven Disconto en inning Verhuring van Brandkoffers Wissel en Vreemde munten Aan- en Verkoop van titels- Beursorders Inkasseering van koepons Spaarkas Bewaring van waarden Samenwerkende Maatschappij Aalst: J^olendries, 11. Molenstraat, Ledebaan, Lede, Erembodegem, Welle. Allen moeten wij medehelpen, ten spijte ran de cooperatievevreters en verdeelers der werkliedenpartij. Onze coöperatieve beweging is eeo van de groote takken onzer mooie par- tijbeweging. Partij en vakbonden wer ken innig en met geestdrift samen met onze kooperatief. Hoe zou het ook an ders kunnen. De vakbond die niet voe len zou, dat vakbond en de koopera tiere werking, waar hij zelf één deel moet van zijn, wederkeerig op elkaar zijn aangewezen, zou blijken geven, met te begrijpen dat elke groepeering aangesloten bij de Belgische 'Werklie denpartij, een stuk klassenstrijd vecht en dus één zijn in het groote streven dat hen allen moet bezielen en de ar beidende klasse moet vrijmaken. De strijd tegen het dure leven, door de samenwerking zoo glansrijk gele verd, is slechts een heel klein deel harer aktueele werkzaamheid. Het doel ligt veel hooger 1 Sommige personen in onze koopera- tieve zijn de voorwacht der koopera- tieve bewegieg zelf.' Die voorwacht heeft begtepen, dat zij werkt aan haar eigen zaak, zij heeft geleerd niet tevergeefs een menschen- feven van harden «oesten strijd achter den rug hebbende, niet om aan eenige enkelingen toe te laten in de samen werking hun weekloon te verdienen, maar om nevens den vakbond en de partij, de kooperatieve werking te scheppen, die de arbeiders tot prak tische les moet dienen om (nevens) hem voor de toekomstmaatschappij voor te bereiden. Het wordt een groote viiendenschaar van onderlinge hulp van broederlijke samenwerking. Beneer en personeel hebben zich met haar en huid gegeven aan het mooie werk, en mocht het zijn dat er hier ef daar EEN WITTE RAAP ge vonden wordt, die niet heelemaal het schoone doel van de samenwerking begrijpt, en nog te veel het kapitalisti sche égoïsme toegedaan is, dan zullen de werkelijke trouwe overtuigde socia listen er wel voor zorgen, da* hij ook leere begrijpen, wat levensgenot er weggelegd is voor hem die werken kan voor EEN IDEAAL en voor EEN GE MEENSCHAPSZAAK. De partijgenooten dia weten, dat le den van 't personeel na hun werkuren alles veil hebben voor da propaganda, naoeten begrijpen, dat het niet vol doende is aandeelhouder te zijn of ge deeltelijke afnemer, maar dat zij allen moeten worden: voorbeeldige afnemers, ja fanatieke kooperateurs De partijgenooten moetao allen me dehelpen. Wat er u gevraagd wordt is heel gemakkelijk en bepaald zich bij al uw aankoopen te doen in Hand in Hand zij zullen u nog persoonlijk steun en verdediging mogen rekenen Hoog de samenwerking, tegen alle coöperatieve vreters en tegen alle ver deelers der werkliedenpartij. Nergens zult gij dulden dat uw kooperatief of andere instellingen aangevallen wordt omdat het uw strijdwapen is van welker kracht de snelheid mee afhangt waarmee gij de socialistische toekomst zult veroveren. AAN DE VROUWEN. Dagelijks bestatigd gij, dat het on mogelijk is uwe uitgaven te dekken met de inkomsten uws huisgezin, ter wijl de rijke menschen in weelde leven en uwe armoede niet willen zien. Met minder couragie en begaafdheid dan gij, hebben zij groote fortuinen gemaakt. Wie heeft ze rijk gemaakt Het zijn de vrouwen zelf. Iedere maal wanneer zij hun aankoopen gaan doen, betalen zij een gedeelte tot het veroveren van hunn» fortuinen. En wat doen die handelaars voor U Zij betwisten uwe loonen, acht-uren arbeidsdag en sociale vooruitgang. VROUWEN De zoo duur gewonnen loonen van uwen echtgenoot moogt ge niet meer laten dienen om tegen u te kampen. Gaat naar uwe Samenwerking, welke de uwe is en waar gij volgens uwe aankoopen deel in de winst ontvangt. Doet recht aan de veroveringen van uwen man, door al uwe aanltoopen te doen in onze Samenwerkende in stellingen. Koopt alles in uwe Samen werking en zoo helpt gij mede aan de bestrijding van het duur leven. Namens de Sam. Maatsch. H. in H. De Bestuurder. L. Van Der Veken. BEHEER DER - OPENBARE WERKEN HetCollegie van Burgemeester en Schepenen der Stad Aelst heeft beslo ten de 43 canadaboomen welke in de Erembodegemstraat en de 14 olmen welke in de Vrijheidstraat (schoolplein) staan te verkoopen. Voor de voorwaarden zich te bevra gen op het bureel 6 ten stadhuize. «De ontvoogding der arbeiders zal het weik der arbeiders zelve zijn. Dat is de gevleugelde spreuk, die van een onzer beste tot ons kwam en immer voort zal gaan tot andere ge slachten, om eens verwezenlijkt te orden. Om eens tot de oatvoogding aller arbeiders te komen is er onmiddelijk het raiddel bijgevoegd Arbeiders aller landen, vereenigt U Zijn wij, werklieden, altijd die spreuken nagekomer.?Hebben wij altijd 7 j u onze ontvoogding besshouwd als ons voordeel aanbreagen. Vroeger, toen èe eigen werk en hebben wij ons reeds >..JAran koala nrAnorrunHjmr. nrpct'nrllL'PPrfl ouderen heole nachten propagandeer- den v»or de soeialistiscne zaak, trof hun broodroof, nu kan dit de vrij- gemaakten die in Hand in Hand werkzaam zij», niet meer treffen, en juist daarom werken zij met geestdrift om hun vrije uren aan de verdediging en aan propaganda voor de samen werking. Zij werken niet in eene kapitali stische zaak, zij werken in de koo peratief der arbeidende klasse, waar zijdeel van maken. Zij hebben dus het recht op allen een beroep te doen voor steun in de mate van net mogelijke. De socialistische partij strijdt in be- allen gesyndikeerd Zoo de Socialistische strijd verdeeld wordt in coöperatieven, syndikalen en politieken strijd, dan is wel de svndikalen, zoo niet het belang rijkste - toch een der belangrijkste deelen. De onmiddelijke stoffelijke be langen der arbeiders worden er door gediend. Omdat er reeds wat veroverd is, moet daarom de strijd onverschilliger, min fP"oot en min geweldig zijn Waar eindigen de behoeften van den arbeider Nergens. Ook zij mogen nergens eindigen, - j i want dan staat de strijd en de voor- stendigheid en kracht, naarmate de ujt„ang sjji, p>e behoeften de* levens kooperatieve werking zich verstigt, en a- af]Klnkeliik van den tijd, de graad wane het hierom alleen, dan zou de Vii.. beschaving, enz. samenwerking zeker nog op uw aller De strijd en de vooruitgang zijn eeuwig. I De arbeiders hebben ongelijk, in dien zij den strijd tot lotsverbetering niet altijd even geweldig voeren en wanneer zij op hunne lauweren rusten Strijd brengt kracht en staalt den wil. Immer vooruit 1 weze de leuze. Niet gesyndikeerden of in vijande lijke syndikaten verdwaalden komt tot ons, sluit U aan bij de Socialistische Vakbonden. A. Tijverman. Belastingen op de Onroerende Goederen. Ten gevolge van de belastings briefjes die rond gedragen worden zyn er vrienden komen uitleg vra gen op ons bureel. Gezien we die vragen niet konden beantwoorden, zijn we inlichtingen gaan nemen op het bureel van het kadaster ten stadhuize. De bedienden hebben ons het vol gende medegedeeld Schatters van Gent hebben de huurprijzen ge schat van de woningen enz. dwa lingen zjjn door die Heeren begaan, gezien voor 66a en dezelfde huizen verschil van prijzen zjjn getakseerd en aan de bedienden van Aalst is het niet toegelaten die cijfers, te veranderen. Tevens dat men te-Gent eene herziening doet voor later. Voor do onderstaande huisgezin nen wordt eene vermindering van 50 0/0 toegestaan, het is te zeggen die slechts de helft van den taks moeten betalen. 1" Voor de huisgezinnen die min stens 5 kinderen hebben min dan 18 jaar oud. 2" Voor weduwen die minstens 2 kinderen hebben van min dan 18 jaar oud. 3' Voor menschen welken het oudersdompensioen genieten. 4" Voor de Militaire en Burgelijke verminkten van minstens 25 0/0. Het Stadsbestuur die in geldnood verkeert, doet alle mogelijke po gingen om het geld binnen te krij gen dat is de reden waarom in eenmaal de belastingen geeindt worden, 8 0/0 Voor het jaar 1924 en 10 0/0 voor het jaar 1925. Ons dunkt dat het met da haren getrokken is, zou in het midden van de Win ter de menschen belasting briefjes te sturen van twee jaren. Nog meer, wij vragen ons af wat het schepen college gaat aanvangen met de men schen, die sinds langen tijd, en te gevolge van den harde winter niet kunnen werken, en hunne huis gezinnen in den grootsten nood verkeeren F. FONSKEN die in dienst is van de groen- kruisers, heeft nog een beestigheid gevoegd bij de menigvuldige andere stommiteiten die reeds op zijne kerfstok staan. Toen verleden week den ploeg baas van de kaaiwerkers zich bij den Firma Moens Fr<'-res aanbood voor het schip te lossen dat aan gekomen was, kreeg hij v,an den jongenheer Henri het nieuws, dat hij eene andere pleeg had aange worven. De ploegbaas die sinds lange jaren de kolen loste bij deze Firma, was hiervan zeer erg aan gedaan en verwonderd dat nieuws te vernemen. De Secretaris van den kaaiwerkersbond ging opzijn beurt inlichtingen vragen, en kreeg het- zefde antwoord. Zijne pogingen om do H. Henri te bewegen, voor op zjjn besluit terug to komen, ble ven vruchteloos, en hij verklaarde er bij, dat hij niet langer aan Bastiaens kon weigeren voor de 13 kaaiwerkers hun werk te ontnemen en andoro personen door hot groen- kruis geleverd te aanvaarden. Onzen vriend A. Steenhaut vroeg hieroveruitlegaaq Bastiaens.en deze bekende dat hij die vraag gedaan had aan den Firma Moens voor die 13 kaaiwerkers broodeloos te stellen nu in het midden van den Winter. Ge moet niet denken dat Fonsken hier over berouw had, integendeel, dat ventje die steeds den mond vol heeft van naastenliefde kan het weinig schelen dat de vrouwen en kinderen dezer kaai werkers gebrek lijden. Maar dat Fonsken zich wel oppast, hij is nog jong en heeft kinderen op te voeden, het leed dat hij nu andere menschen heeft aan gedaan, kan wellicht aan hem en de zijnen overkomen, de poort van ge brek en armoede staat ook voor hem open 1. De handelwijze van de cheffender groenkruisers toont nogmaals zonneklaar wat die personnen durven doen tegen de werklieden, het zijn kerels die niet te betrouwen zjjn, het is hunne straf dat zij door alle rechtvoelende menschen de rug toegekeerd worden. H. F. Bij de Leder en Vellenbewerkers Sinds geruimen tijd wordt er door de Landelijke Centrale der Leder-en Vel lenbewerkers een geweldige krachtin spanning gedaan, ten einde alle werk lieden behoorende tot onze verschillen de takken der nijverheid, zooals schoen arbeiders, huidenbewerkers enz.... in de rangen der vereeniging te brengen. Op iedere plaats, in gansch het land worden schikkingen genomen, ten einde iedereen, welke nog niet tot ons behoort, hem van de noodzakelijkheid der Vakvereeniging te overtuigen. Op iedere plaats worden ook middelen gebruikt, welke allen afhangen van de omstandigheden,maar die ons dwingen aldus te handelen. We zullen ons natuurlijk wei wach ten van die verschillende middeien wel ke ons daarvoor ten dienste staan, aan het klokzeel te hangen. Wat iedereen nochtans van nu af zou moeten weten, is, dat er toch wel een tijd zal komen dat we vanwege de pa troons langs hier en daar aanvallen te verwachten hebben op onzeloonen en werkvoorwaarden. Of onze aangeslotenen zullen te vinden zijn om zich zoo maar eenvoudig te la ten doen, is een andere zaak. Maar men moet zich bewust zijn, dat men zich alleen daadwerkelijk kan te weer stel len, wanneer men zich in stevige vereen^gingen laat inlijven. Allo kameraden Iedereen van U zou zich eens aan den wagen dienen te spannen, ten einde aan dit grootsch en edel werk mede te helpen. Moest ie dereen van U, een onvereenigde aan pakken, en wie kent er niet een welke nog niet tot ons behoort Iedereen van U dus, zou zich aan de wagen'moeten spannen, om tusschen dit en veertien dagen een onvereenigde te overhalen. Kameraden, wie van U helpt er daar aan mee E. D. Prijskamp met de kaart, ten voor- deele van de gemeentekiesstrijd. Inschrijving gedurende de maand Januari. Wie volgt dit goede voor beeld HEDEN ZONDAG. UITSTAP onzer FANFARE .en HARMONIE, voor onze geteisterden. Onze muziekkorpsen zullen verge zeld zijn van omhalers.We verhopen een goed onthaal bij de bevolking. Helpt Helpt1 Bijeenkomst aan het lokaal, om 9 l!2 ure vs morgens. TOONEELKRING - KUNST, LICHT, VRIJHEID - Heden Zondag in de Feestzaal." Hand in Hand Begin om 61/2 Ure Opvoering van prachtig blijspel in 3 bedrijven Lachen Lachen Er zjjn nog kaarten te bekomen. Allen er heen 1 Comiteit voor Arbeiders opvoeding, Aalst. Vrijdag 29 Jar uari, om 7 I 2 ure 's avond* zal in het lokaal Hand Hand een Nieuwe Kursus ïn 3 lessen aanvangen, door Gust De Muynck, monitor aan de Arbeiders hoogeschool. OnderwerpEconomische Aardrijkskunde. Onze leergierige partijgenooten, warm aan bevolen. Verschoven tot toekomende week, verslag over het Debat Jos. Cool-Ni- chels te Lede; bijdrage uit Gee- raardsbergen,enz. Rond de Overstrooming Onze gemeente is zooals talrijke gemeenten van ons land ook niet ge spaard gebleven van de overstroo ming. yele inwoners en vosral op den Dries, hebben met honderdefranken schade, en wij houden er aan over dit feit te schrijven, omdat er niette genstaande vele inwoners bij de aatste overstrooming aanzienlijke schade hebben geleden, er lieve kin deren worden gemaakt, bij het uit- keeren van geldelijke vergoeding. Wij wenschen dan ook om de zaak klaar en duidelijk te maken en hier omtrent breedvoerig uit te wjjdeD. Toen in 1925 de inwoners van den Dries verrast werden met een over- strooming. di& enorme schade in de buisgezinnen berokkende, waren en leden van den Soc. Propagandaclub aldaar, die zeer bekommerd over deze overstrooming, al hun aandacht wjjden om naar redmiddels te zoe ken. Eenerzijds om geldelijke onder steuning te bekomen, en anderzijds om de noodige verboteringswerken aan de waterloopen ten uitvoer te zien brengen. Er had dan ook een vergadering plaats uitgaande van den Soc. Pro pagandaclub, voor de geteisterden van de gemeente, waar gezet Leon Laureys, Provintiaal-raadslid, aan wezig was. Verschillende aanwezigen zetten er hunne gedachten voorop, en toen gezel Laureys,op welbedachte wijze in de discussie tusschen kwam, wa ren aldra al de aanwezigen het eens, om den door gezel Laureys gegeven raad te volgen, en te trachten dat hij verwezentiijkt wordt. Een opgestelde lijst bevattende 58 namen van overstroomde buisgezin nen, alsmede hunne geledene schade wierdt op 29 Maart 1. 1. doorleden van den Soc. Propagandaclub aan de goedkeuring van den heer Burge meester onderworpen, en de bevesti ging luide De Burgemeester van Gijsegem bevestigt dat de personen, wier namen op dezen lijst zijn vermeld, inderdaad slachtoffer zijn geweest der overstroomingen van 1924 1925. Gijsegem, den 29-3-25. Handteeken van den Burgemeester van Gijsegem. Stempel der gemeente Gijsegem Gijsegem, den 16 den Mei, 1925. Aan den Provincialen Raad van Oost Vlaanderen te Gent. De op hierbijgaande lijst inge schreven inwoners der gemeente Gijsegem bij Aalst, veroorloven zich de eerbiedige vrijheid, den Provincialen Raad van Oost-Vlaan- deren te bidden, hun eene toelage te willen verleenen ten bedrage van 25,000 franken, tot herstel ling der door hun bij de over strooming der Molenbeek te Gij segem in 1924 en 1925 geleden schade. Wij achten hetnoodig er bij te voegen, dat eene dergelijke vraag naar toelage is gericht tot het Bestuur der gemeente Gijsegem. Temeer, wij veroorloven ons te vens den wensoh uitte drukken, de noodige maatregelen te zien nemen om de noodlottige gevol gen dier overstroomingen, in alle opzichten zoo schadelijk voor de aan de oevers der Molenbeek ge vestigde inwoners, te vermijden. Hopende dat een gunstig gevolg aan onze vraag zal gegeven wor den, bidden wij U, Achtbare Heeren, de uitdrukking onzer ge voelens van hoogachting te-aan vaarden. Geen antwoord, noch van de Pro vince, noch van de Gemeente. (Na tuurlijk het was voor arme drom mels en er was dan ook geen tijd om iets voor die dringende kwestie te doen). Langs een omweg vernamen wij dat het gemeentebestuur de vraag van ondersteuning voor die ongeluk kige slachtoffers had verworpen, al hoewel den burgemeester bevestig de dat de opgegeven schade juist was. Dank het onverpoosd optreden van gezel Laureys bij het hooger Be stuur, wierden er reeds in Juli 1925 verbeteringswerken aaa de water dijken uitgevoerd. Doch niet voldoende (en we zullen ons veroorloven hierover een ander maal in bijzonderheden, en de doel treffende maatregelen om overstroo mingen te voorkomen, uitte wijden.) Bij de laatste overstroomirg, zoo als ik bij den beginne heb gemeld, zijn ook opnieuw de inwoners der gemeente Gijsegem het slachtoffer geweest, van de nalatigheid van het Provinciaal en Gemeentebestuur. Zij alleen dragen hiervan de schuld. Op 3 Januari 1.1. wierdt gezel Laureys opnieuw ter plaatse geroe pen, en kon hij tot zijn groote ver bazing vaststellen, dat alhoewel er meer dan 30 huizen onder water stonden, het gemeentebestuur niet het minste besef had om hulp aan te bieden. De burgemeester wierdt dan ook onmiddelijk ter plaatse geroepen om de dringendste hulp te verleo- leenen. Edocli, niets was er voor handen, alhoewel bijna alle jaren Gijsegem, en vooral den Dries, aan een overstrooming mocht ver wachten. Jaren en jaren dus was er aan die bijzondere kwestie niet de minste zorg besteedt,en hieromzeg-

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 2