BelgischeBank™dea Arbeid LEDE. Jeued-Rubriek. AALST. SYNDIKALE RUBRIEK. De Lellen tan den Kroozen verleend door de agentschappen op de hierondervcrmelde rekeningen Gheckrekening (terugbotaalbaar op zicht) 3 1/2 °/o i llaellerf. WeJIe. EREMBODEGEiM Rond het debat NIC HELS COOLE 1 GIJSEGEM zullen deze week eene Circu laire van de bodens ontvangen dat door al de leden goed moet gelezen worden. Waarom Omdat er nuttige wenken en onderrichtingen in gegeven worden die aide leden moeten ken nen en volgen. De Jaarlijksctre Vergadering zal plaats hebben, Zondag toeko mende den 7 Februari om 2 2/2 uren namiddag, ten lokale Hand in Hand. Werklieden van de Katoen, Viscose, lacets, en O ar en fabriek, Weveryen en Breiwerkhuizen, daar moet Gij allen tegenwoordig zijn. Het Bestuur. Agentschappen s LA LOUVIÉRE, 46, Sylvain Guyaux- straat. MONS, 10, Chisaire straat. Halfmaandolijksche rekeningen 5 3,8 Met voorbericht van 15 dagen 5 1/2 °/0 Met voorbericht van 30 dagen 5 3/4 Voor 3 maanden vaste belegging 6 °/0 Voor 6 maanden vaste belegging 0 1/4 0/0 Voor 1 Jaar vaste belegging 6 1/4 Voor 5 jaar vaste belegging 1/2 Spaarkas 5 De stortingen en afhalingon kunnon gedaan worden aan de win ketten van den maatschappelijken zetel Voldersstraat, 1, Gent. Hy worden ook gedaan door tusschenkomst van de postcheckreko- ning Nr 850 of door do Nationale Bank. Alle Bank-oporaties. Verhuring wan Brandkoffers. Ten gevolge eener samenkomst tus- schen de jeugdgroepen van het Arr, Aalst met Gezel Marinus De Rycke uit Gent, was er doorg. n. groepen beslist om de reorganisatie onder de jeugd met vollen ijver aan te vatten Gezel Berghman Alf. nam het voor- loopig secretariaat op zich en de werking wierdt aangevangen. Een plan van reorganisatie werdt door den secretaris de groepen on derworpen en op Zondag i7 Januari 1. 1. had er een Arrondissements Con gres te Ninove plaats, onder voor zitterschap van Gezel Van de Steen Pol. Gezel Berghman Alf. als secretaris zette het plan van reorganisatie onder jeugd uiteen, en een grondige di cutie ving aan, waar de gezellen Ghijsbrecht en Brobelé uit Geeraaads- bergen, Van de Steen Pol en Van der Taelen C. uit Ninove en Gezel Nijs Jozef en Berghman uit Aalst aan deel namen. Men kwam ten slotte volledig 't akkoord over het opgestelde plan en de werking zou onmiddelijk aan vangen. Eindelijk dus hebben de vrienden van het Arr. Aalst malkander terug gevonden om onze eens zoo sterke jeugd te reorganiseeren. Het Arr. Aalst dat eens aan de spits gestaan heeft met ztjne jeugdbeweging, en die bijna op zéro is gedaald, wil kost wat kost en trots alle moeite opnieuw vooruit, naar nieuwe wegen, naar een doel dat meer onze jeuga zal behagen, en als iets aanlokkelijks zijn zal, zoodat we in de kortst mogelijke tijd, opnieuw in volle levensbloei zullen staan en onze plaats van voorheen terug in nemen. Ha 1 we weten het wel bij ondervin ding, dat de taak die wij terug aan vatten niet van een leien dakje zal loopen, maar, we mogen toch zeggen, dat we een weinig ondervinding op dat gebied hebben opgedaan, en we dus van verschillende moeilijkheden kun nen rekening houden, en nu we zijn het verzekerd, dat de Partij zal haar deel nemen zal in de v erantwoordelijkheid, om onze jeugd op een gepaste en dege lijke wijze te kunnen opleiden. We zeggen dus met fierheid 1 het Arr. Aalst treedt uit zijn slaap, waar in het sinds lange tijd was gedompeld de wederzijdsche leiders hebben mal kaar terug gevonden en heden trekken zij met meer kennis van zaken, met meer ondervindingrijke geest, en voor al met meer moea en opofferingsgeest, aan 't werk. Met een daartoe opge steld plan marcheeren zij vooruit, en we betwijfelen het niet, of het zal een nieuwe, een betere en stevigere wer king en bloei in de jeugdbeweging daarstellen. Dat was de geest van al de aan wezigen op het Arr. Congres en we mogen ons dus aan een prachtige werking verwachten, want elke groep kent zijn te beginnen werk, en moet op de volgende bijeenkomst, 18 Maart te Geeraardsbergen, verslag uitbren gen over den uitslag van het gedane werk. De propagandaclub neemt uitbrei ding. Er zullen onderafdeelingen ge sticht worden op Terjoden en bij De Cuyper. Onze partij gen ooten hebben als plicht hunnen penning te storten voor de aanstaande gemeentekiezing. Als we werken zijn we verzekerd van drij gekozen te hebben. Alles wordt met dank aanvaard bij De Bundel in Hand in Hand Men verzekert ons, dat de Libe ralen hier met twee lijsten zullen op komen. De Katholieken met drij!!! Waar gaat dat naartoe, dan naar een overwinning der Socialisten 1 Dixi DE PROPAGANDACLUB GESTICHT. Verleden Zondag is hier op onze ge meente de Socialistische Propaganda club gesticht. De vergadering was zeer talrijk bij gewoond. De herberg van vriend Cyr. Roelandt was bomvol. De gezellen Haelterman en Bekaert, spraken tot de aanwezigen over de poli tieke toestand in het land, over het belang der gemeente-verkiezingen, en waarvoor het noodig was, dat er te Haelterl ook een Propagandaclub moest gesticht worden. Gedurende meer dan een uur, luisterden allen met de meeste aan dacht naar de prachtige reden onzer Aalstersche gezellen, en vele toejui- hingenvielen hun te beurt. Onmiddelijk lieten zich een .jotal personen inschrij ven, en werdt besloten dat de eerste vergadering, voor degenen die wen- schen deel te maken van het bestuur, zou plaats hebben, HEDEN ZONDAG OM n UUR, waar ook makker Be kaert zal aanwezig was. Ook werden er nieuwe leden voor den Vakbond in geschreven. Na nog een paar strijdlie deren door gezel Haelterman gezongen werdt de eerste omhaling gedaan, die de ronde som van lo,8o fr. opbracht. Voorwaar een prachtige dag, die getuigt van den strijdgeest der wer- tersbevolking van Haeltert. Werklieden, niet gerust tot zoolang onze laatste makker niet bij den Pro pagandaclub is aangesloten. X. X. De vergadering van onzen zieken- bond is opperbest gelukt. De café van c Hand in Handwas goed gevuld. De algemeene trekken der pensioen wet is er uiteengezet alsook de rechten en plichten der leden van den zieken- bond. Na de vergadering werd er eene omhaling gedaan ten voordeele der geteisterden van de overstrooming, 4o,oo fr. werd opgehaald. TOONEELNIEUWS. De Tooneelkring Kunst, Licht en Vrijheid »uit Aalst, heeft het initiatief opgevat de inwoners van Welle met iets puiks te vergasten, op Zondag 7 Februari. Men zal opvoeren in de ruime zaal, bij Van Vaerenberg, aan den Halt. 1. In Holland geïnterneerd, blijspel in één bedrijf. 2. Het Wachtwoord, prachtig blijspel in één bedrtjf. Lachen Lachen 1 3. Prachtige declamatie en lustige lie deren. Allo inwoners van Welle, gij die er aan houdt, een aangename en lustige avond door te brengen, laat u deze prachtige gelegenheid niet ontsnappen. Voorziet U in tijds van kaarten, want het zal er stroomen. Op Zondag 17 dezer hadden de in woners van Lede het genoegen, een debat bij te wonen tusschen b. g. n. betrelïende de aansluiting der Gemeen te aan het Nationaal-Crisisfonds. Onder voorzitterschap van gezel Berghman ving het debat om 3 aan. Elke spreker zou over ee<n l/zuur beschikken, plus 1/4 uur voor de re pliek. Het lokaal was bomvol. Den inhoud der rede van den H. Jos. Cool weergeven willen wij niet, want het was een opeenstapeling van verontschuldigen en bekenteniseen. Dat hij van de zaak niets kende, dat zij in Lede geen gesyndikeerden be zitten, en hij dus het"Weldadigheids bureel heeft verdedigd om te beletten dat hij socialisten zou vormen Dat hij aangesloten is aan een Lijf- rentkas, en dus voor zijn zeiven heeft gezorgd, enz. enz. Wij meenden nochtans dat Lede een forteres voor de Frontpartij was, en Mijnheer Cool heeft zelf bewezen, dat zij er niets zijn, en het enkel groot spraak is om de bevolking trachten te winnen. Hij bekende ook graag niet be kwaam te zijn om tegenover Nichel te debateeren, gezien hij enkel zijn vrije uren aan de politiek kan be steden, en er dus ook niet volledig op de hoogte van is. Gezel Nickels heeft dan ook op een eenvoudige en heel goed te begrijpen wijze het socialistisch standpunt, be treffende de aansluiting der Gemeen tens aan het N. C. uiteen gezet. Hij heeft er vooral op gewezen dat de Frontpartij in werkelijkheid gekamoe fleerde katholieken zijn, dat zij enkel tot stand zijn gekomen om den rots blok, die de werkende klasse vormt vaneen te rukken, of ze er zullen lukken zal een andei paar mouwen zijn) maar dat gaat niet met bluf en groot- spreekerij te verkoopen, maar met daden. Gezel Nichels had dan ook, dank het prachtige verleden die de socialistische partij achter zich heeft, onmiddellijk de instemming van al de aanwezigen, en vooral daar, waar hij den heer Cool verwittigde om in het vervolg in geen zaken tusschen te komen waarvan hij niet goed op de hoogte was, want het gevaar daaraan verbonden is heel groot, en die van wege de inwoners nooit meer te ver geven zou zijn. Nichels bewees, dat daar vooral Mijnheer Cool op de verkeerde weg was, met het Weldadigheidsbureel te verdedigen, die niets anders betee- kent dan de werklieden naar den bedelstaf te drijven, en hen voor een almoes tot de knieval zou dwingen, terwijl het Nationaal-Crisisfonds een verworven recht is voor de werkende klas, die zij dank den hardnekkigen jarenlangen strijd hebben veroverd Vanaf dit oogenblik rat M. Cool in nauwe schoentjes en al zijn onder brekingen tijdens de repliek, bracht hem geen enkel middel tot verdedi- ing, integendeel, het leidde hem tot ostelijke bekentenissen. Gezel Nichels, kreeg wat medelij den met den h. Cool, die in een woord gezegd, zich volledig overgaf en niets als verdediging meer kon inbrengen. Wij zeggen dus met gerustheid en zonder overdrijven, dat het voor M. Cool een echt stortbad is geweest die op hem terecht is gekomen, zoo danig dat hij eens zegde M. Nichels moet ge mij dan altijd bedoelen? zeg het dan toch dat het de Frontpartij is. De aanwezigen barsten het uit van lachen, en vooral daar waar hij be kende dat het dank was aan de Socialisten die op zijn teenen trapten, dat hij marcheerde M. Cool is gemeenteraadslid, voor de Frontpartij, hij bekent in volle overeenstemming met zijn partij te handelen dus niet6 doen en de socialisten moeten zijn pootjes kraken, zooals deze van een Meikever, om te illen marcheeren. Prijzen der plaatsen Eerste 3,50 fr., Tweederang 1,00 fr. Elk zegge het voort. rang De bevolking zal het zich goed wachten om bij de e. k. Gemeente kiezing nog haar vertrouwen aan der gelijke janklazen politiekers te schen ken. Enfin, het debat zal eenerzijds een harde les voor de Fronters hebben geweest en degelijke aftakeling zal hen nog lang in het geheugen hangen. M. Cool, meende nog een laatste middel te moeten beproeven, met te verklaren dat hij liever mét Gezel Deprez, dan tegen Nichels zou ge debatteerd hebben. Wij hebben dan ook de wensch van M. Cool aan Gezel Deprez overge maakt. die den hieronderstaanden brief verzond. Aalst I9 Januari 11)25. Aan den Heer Jos. Cool, Gemeente raadslid te Lede. Mijnheer. Eerst en vooral mijn veront schuldiging omdat ik, door mijn ambtsbezigheden in de werkers organisatie, verplicht was me te la ten vervangen door m'n vriend Nichels, Volksvertegenwoordiger. 'k Verneem ook dat ge gewenscht hebt, met mij te handelen in een openbare vergadering daartoe be legd, over een algemeene zaak. Welnu ik zou bereid zijn te han delen met U, begrijpt goed over De Frontpartij en de Econo mische strijd der Arbeiders. Als ge akkoord gaat, kunt ge mij een bevestiging laten geworden, en het debat zou kunnen plaats hebben op Zondag den 7" Februari om 15 uren, in ons lokaal. Verschillende andere datums op een Zondag ben ik reeds verbonden. 't Akkoord? Beleefde Groeten. Eug. Deprez. Zoodus is er aan M. Cool de gelegen heid gegeven om revanche te nemen. De bevolking van Lede zal voor zeker gretig het antwoord van M. Cool afwachten, om zich nogmaals een goed buikje te lachen. Is 'tsiet? A. B. Rond dc overstraoming. Verleden week schreven wjj reeds breedvoerig over het voorgevallene, betreffende de overstrooming. We zullen heden een kort verhaal over de vergadering van 10 Januari 1.1. gehouden geven, en de noodige uit tevoeren werken onderschrijven. Gezel Laureys die do zaak in han den had, hield die vergadering, en zette breedvoerig de werking uiteen die het Gemeentebestuur had moe ton doen. Wevernamen daar tot onze groote verwondering, dat er tus schen 20 inwoners 5855,00 fr. was uitgedeeld, terwijl er door leden van de Soc. Prapagaudaclub verleden jaar een lijst met 58 namen van ge teisterde huisgezinnen was inge diend. Hist die b;j do laatste over- slrooming nog vermeerdert is Wjj brengen dus openlijk ons pro test uit tegen dergelijke handelwijze van het Gemeentebestuur. Wij zeggen als er om het even welke som geld aan de gemeente wordt gezonden voor uit tebetalen aan de ge- teisterden, zou het moeten geschieden in verhouding van de opgegeven geledene schade. Want de heer Burge meester, heeft zooals a verleden week hebt kunnen lezen, deopgege ven schade bevestigd. Dus moetor volgens don door ons ingezonden lijst worden gewerkt, geen verwon dering dus, dat er grooto misnoegd heid heerscht. Gezel Laureys, beloofde dan ook liet noodige te doen om in hét ver volg dergelijke onnauwkeurigheden niet meer te zien gebeuren. Verschillende feiten wierden nog door aanwezigen riaar voor gebracht waarvan good nota is genomen, en er zal gezoigd vorden c-m icldoe- ning tesahenken. Ftiiddelen tot voorkoming der oïerstroeming. De overstroomingen in Gijsegem vindon hun oorzaak in de slechte en onregelmatige verspeling van het water der Meulebeek De naar ons onderzoek bevonden feiten ziin de volgende De waterloop Meulebeek - genaamd,en loopt nde van uit Woubrechtegem, Herzele, Aygem, Moiré, Erpe, Aalst, langs Korrebroeck, Hofstade en zoo door Gijsegem over Mespofaere naar Wieze, waar zo op een 500 meters achter liet Sas in den Dender spoelt, is bezet met 11 Watermolens, waai- van geen enkele telefonisch is ver bonden, en dus bij een stortregen, do eene mulder het water ophoudt j om te malen, terwijl een andere ton handelend opgetreden wordon, om al do gemeentebesturen waar de Meulebeek door vloeit, te ver plichten om hunno dijken te verhoo- geu, vooral te Mespc-laere, want dat was de groote oorzaak der o vr-rstroo- rning die onze gemeente heeft ge teisterd. Daarenboven zouden de 11 Water molens telefonisch moeten verbon den zijn, om bij groote en ovorvloe- digo regen, met malkander in ver binding te staan, want als dit noo dig is voor den Donder en andere waterloopen, tusschen deSasseniers, is het hier ook onmisbaar om over stroomingen te vermijden, die voor vele werkersgezinnen en landbou wers een ware ondergang zijn. Wij zullen dan ook de zaak die wij hebben aangevangen niet loslaten, vooraleer we tot een degelijke op lossing zijn gekomen. A. B. Kog de belastingen op de onroerende goederen. Zooals ik verleden week voorspelde, heeft het eischen der belastingen voor 2 jaren beroering gebracht onder de bevolking. Ik herhaal dat .de Heeren van 'tSchepen-College 'nen slechten tijd gekozen hebben voor belastingen te eischen en dan nog voor 2 jaren. Immers, we zijn in het hardste van den winter, tijdstip van 't jaar, wan neer de menschen buitengewone kos ten moeten dragen, en dan heeft men nog menige werklieden die niet regel matig kunnen werken, en vele andere, volledig zonder werk zijn. Moet het gezegd worden dat zeer velen onzer be volking groot gebrek lijden, en liet Schepen-College vraagt van die mei>- schen 2 jaren belasting. Wij noemen dat op zijn minste, eer.e ongepaste handelwijze. Er zijn me nog vrienden komen spreken over hun geval, waarvoor ik mij naar het Bureel van 't kadaster heb gewend, waar de Bedienden mij liet olgende hebben medegedeeld, longgehuwden hebben voor 2 jaren een belastingbriefje ontvangen, die briefjes moeten gedragen worden naar het Bureel van t Kadaster, waar de noodige veranderingen zullen gedaan worden. Een huis was in één jaar bewoond door TWEE huisgezinnen, wie moet de belasting van dit jaar betalen Dezen die er het grootste deel van 't jaar in woonden. Een huis is bewoond door 2 huisgezin nen te gelijk; wiemoetde belasting van dit huis betalen De persoon die het huishuurboekje heeft, (dus geen twee belastingen voor een huis). Er zijn menschen die reeds van het Ouderdomspensioen genoten, en een het in grooto mate verspeelt ook om volledig belasting briefje ontvingen te mal cr;, wat herhaaldelijk voor die menschen moeten hun briefje lerug gevolg heeft, dat verschillende lan- j dragen op liet Bureel van 't Kadaster/ dijen in b. v. g. gemeentens over-.j waar de regeling zal gedaan worden stroomd worden, zoodat bij elke voor later de 50 0/0 te betalen. stortregen,enorme schade voor veie landbouwers wordt veroorzaakt. De gemeente Gijsegem, alhoewel dat zjj de dijken van de «Meulebeek» binnen de grenzen harer gemeente bijzonder heeft verbeterd, is het slachtoffer van de nalatigheid van andere gemeentens, want wij heb- ben bij do laatste overstrooming bevonden," dat het water uit Mespe- laere, waar do dijken niet zijn opge trokken. naar Gijsegem is gevlooid, hetzelfde langs do kant van Hof- lade. Dergeliiko feiten dienon geweerd te worden, en ons dunkons zoo er vanwege de Hoogore Besturen, moe- Er zijn Militaire en Burgerlijke In val ieden van minstens 25 0/0, die heb ben belastingbriefjes ontvangen zonder vermindering die briefjes moeten ook op het Bureel van het Kadaster inge dragen worden. Waar is SieS Bureel want het Kadaster Ten Stadhuize, van achter den trap op. Vraagt het daar, men zal 't U aanwijzen. De bedienden van het Kadaster ver klaarden mij dat er vele klachten ge daan worden. De reden kan zijn, aat men op het stadhuis rap en spoedig handelt en daardoor menige missingen gedaan worden. H. F.

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 2