Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. De ondervraging van Gezel Alfred NIGHELS M. Moyersoen tot burgemeester 23e Jaar N° 6 Prijs per nummer 20 centiemen 7 Februari 1926. Annoncen 6 in de Kamer, over de benoeming van van Aalst. BEIT VBJEEU Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1* en 2° bladzijde, 2 fr. op 3" en 4" bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elko week vóór "Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goodgokourd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ "HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PosteheekrekeningN' 85886 Telefoon N'572 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molendriés, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr, 1 jaar BUITEN BELGIE. )aar fr- 17,50 Men abonneert zich op alle postbureelen. 3.00 5,50 10,00 GEZELNICUELS.Mijne h6oren, het is niet met genoegen dat ik, een lid, een minister, deel uitmakende van oen democratisch gouverne ment, ondervraag over het plegen van een reactionnaire daad. Iaderdaad, een burgemeester be noemen buiten den raad, 't is te zeg gen, iemand die geon gemeente raadslid meer is, en bovendien tegen den wil van de meerderheid van don gemeontoraad, is zulks geen reac tionnaire daad Het is een publiek geheim, dat men ook op het punt heeft gestaan de stad Aalst een burgemeester te ge ven buiten de raadsleden bij het be noemen van den vorigen burgemees ter, thans overleden, den heer advo- kaat Bosteels. En toen M. Bosteels burgemeestor was genoemd, dan verklaarde hij me persoonlijk, letterlijk hot volgende Alfred, ik wil u rechtuit boko-n- nen dat ik nooit meer naar de ge meenteraadszittingen zou zijn geko men, indien mon ee;i burgemeester had benoemd buiten den raad, alhoewel ik er niet op aasde bur gemeester te zijn, maar ik zou mij in mijne waardigheid gekrenkt heb ben gevoeld. M. Bosteels maakte deel uit van do katholieke groep de sterkste van onzen raad en zijne benoe ming voldeed zoo goed aan den raad zoodanig dat dezen voltallig aanwe zig was, bij het in ambt stellen als burgemeester van M. Bosteels. Ongelukkiglijk hebben we'het ge noegen niet gehad hem iang als bur gemeester te behouden,en na eenige weken verwisselde hij het tijdelijke met het eeuwige. En het is dan dat legemoonteraad, bekommerd met de eerste konkel- l'oezerü, positie heeft genomen en met 14 stemmen tegen 7 onthoudin gen den wensch heeft uitgedrukt, dat don lieer minister een lid van do katholieke, groep tot burgemeester zou hebben benoemd, en onzen keus viol op M. baron de Béthune, onzen achtbaren collega. Ziehier de samenstelling van on zen gemeenteraad 10 katholieken, 7 socialisten, 4 fronters en 2 libe ralen. Wy gingen van het princiep uit, gezien do katholieke partij do sterk ste groep was in den gemeen teraad het ook aan deesn gronp toekwam den burgemees ter uit haar midden te zien benoe men, gezien er zich ondor de andore groepen geene meerderheid had ge vormd. En toen we de kandidatuur va« den hoor baron de Béthunóvoordroe- gon, dan was het omdat we dachten zeker te zijn geen moeilijkheden op onzen weg te ontmoeten, want den raad ziet in hem een domocraat, en den raad zelf is voor 't ovorgrootsto gedeelte democratisch gezind, want de 7 socialisten, de 5 groen kruisers (christeno werklieden) en de 4 fron ters maakt reeds een groep van 16 democraten op een getal van 23. Persoonlijk daeht ik nu trch dat een baron, een edelman, de meeste kans had genoemd te wonden, want het schijnt dat die een ander soort bloed in hunne aderen hebben vloei en en door hunne afkomst geroepen zijn om de hooge en belangrijke J posten in handen te itemen. Den achtbaren heer minister Ro- lin-Jacquemyus schijnt er een ander gedacht over te hebben, en zulks zou ons toelaten hem er over geluk te wenschen, ware hot niet, dat hij het edele bloed van kant heelt ge zet, om oon roactionnair te verkie zen tegen don wil en den geest van den gemeenteraad en staande bui ten den raad. Bestaan er ernstige rodenon om den hoer baron de Béthune niet tot burgemeester der stad Aalst te ver kiezen Wij weten hot niet, in dit geval, was er dan niemand meer in de katholieke gemeenteraadsleden be kwaam of waardig dien post te aan vaarden. De katholieke partij roemt er zioh de partij der zuiveren, de partij der bekw amen te zijn, en raar het oor deel van den heer minister van bin- nenlandsche zaken is het niet zoo, want in de tien gemeenteraadsleden die de katholieke partij te Aalst vertegenwoordigen, is er geen en kelen dus die bekwaam of waardig is het ambt van burgemeester te bekloeden. Nochtans de tion katholieke gr illeen t'eraadsied oh vertegouwoosdi- gen do verschillende standen der katholieke partij onzer stad i°do christeno werklieden 20 do kleine burgerij 3° de boeren, en 4" do nij- veraars on do rjjke burgerij mot de katholieke inteilectueelen. Eu onder al dezen hebt ge, lieer minister, -niemand ontdekt' die aan 't hoofd der stad met bekwaamheid den post van burgemeester zou kun nen vervullen Weet dan toch dat er benevens de mannen mot 't bloed van den edel- dom, er nog een dokter is in genees kunde, een nijveraar, een hande laar, een voorzitter van do christene syndikaten en een paar secretarissen derzelfdo Ei onder die bevoegdheden vindt ge niemand Ja, ik weet het, hét is een verou derde wet diode gemeenteraden het recht ontzegt hun burgemeester zelf te benoemen,en dit recht overdraagt aan don heer minister van binnen- landsche zaken, die hom als stel regel oplegt, do burgemeesters te benoemen onder do gemeenteraads leden, tenzij hiervan af te wijkon in uitzonderlijke gevallen. Het is dit uitzonderlijk geval dat hier ingeroepen is geworden en ik ben benieuwd, heer minister, om dit uitzonderlijk geval te ken nen. Is het aannenmlijSc Hoer minister, dat go een gemeen- teraad bestaande uit 23 gemeente- j raadsleden onder voogdij stelt i Minderjarige kinderen en krank- zinnigen, ja, din worden onder voogdij gesteld, maar niet een ge meenteraad, die drie-en twintig le den telt, waaronder drie volksver- tegenwoordigers, een notaris, een dokter, een nijveraar, enz. Begrijpt ge nu, heer mini-ster, welk oen gevoelige ka*ksiag ge j hebt toegebracht, wel is waar is lio* het pijeHiikst voor de katholieke partij, maar toch terzelvortijd onteo- i rend voorde andere partyen. Het. is dus heel klaar, meen ik, dat ik deze interpellatie niet doe uit partybelang, want uit kieschheid en politiek eergevoel, hebben wy gevraagd om een burgemeester be noemd te krijgen uit de tien katlio- lieko gemeenteraadsleden. E11 als het nu bleek, dat er volgens uw oordeel, niemand onder do ka tholieke gemeenteraadsleden was die ge tot burgemeester wildot be noemen, waarom is dan uw kous niet govallen op een gemeenteraads lid van de andere groepen Dan ten minste stond toch den gemeenteraad van Aalst niet gekwot- teerd b;j de onder voogdij gestelden. Heer minister, geloof me, go hebt eene zeer afkeurenswaardige daad begaan, en ik mag hot u zeggen, zij is niet zonder protest van onzent- wege voorbij gegaan. Het is de gowoonto dat de dienst doende burgemeester, den burge meester in eene otlicieeie zitting van den gemeenteraad daartoe speciaal uitgeuoodigd in ambt als aangesteld verklaart. Welnu, heer minister, het kon mij over 't hart niet, ik heb die taak overgelaten aan een katholieke schepene, en op die in ambtstelling van M. Moyersoen als burgemeester waren da socialisten en fronters niet aanwezig, en dit als protest, want vergeet niet, dat by do in ambtsstel ling van den voorgaanden burge meester don raad voltallig was. En dit protest beeft zich voortgezet tot do eorsto openbare zitting van den gemeenteraad, die moost voorgezeten worden door den nieu wen burgemeester M. Moyersoen, want daar heeft hij de zitting moeten schorsen omdat de raad niet in getal was, gezien socialisten en frontors de zitting na de opening hebben veriaten. Heer minister, wees er van verze kerd, go hebt een slecht voorgaande geschapen; ge hebt in de benoeming van onzen burgemeester geen reken schap gehouden met wat de demo cratie op dit gebied will, go hebt in den vollen zin van 't woord eono reactionnaire daad verricht. En dit terwijl de democraten van eene democratische regeoring ver wachten, dat er een eindje wet zal worden voortgebracht, waardoor het niet meerden heer minister, zal zyn die den burgemeester benoemt, maar wel do gemeenteraden. En waarlijk zyn het de gemeente raden niet zelf die hierover best bun oordeel kunnen vellen Zyn zij niet de uiting van den wil van de kiezers Waarom treedt er dan een minis ter op die zicb boven den wil van de kiezers van het volk stelt Ik heb me wel gewacht aan per soonlijkheden to doen, alhoewel ik de overtuiging ben toegedaan, dat het Diet past een roactionnair aan het hoofd van een democratisch gemeentebestuur te stellen, heb ik me enkel by de prinoiopskwestie gehouden en ik zou mo zoer gelukkig achten indien deze interpellatie voor gevolg had, dat do aandacht van ons gouvernement er op ge vestigd wierd dat we nog dit jaar geineentovorkiezingen hebben, en dat, do democratie van haar'ver wacht, dat er tegen dien datum eene wot zou gestemd zyn dat de gemeenteraden zelf hun burgo- meester benoemen... opdat we in het vervolg dergelijke daden als deze die we nu besproken niet moer zouden kennen. De heer Van Schuylenbergh Mynheeren, ik zal mijn tusschen- komst beperken tot een enkele ver klaring. Op korten tyd vielen we te Aalst tweemaal zonder burgemeester de eerste maal door het afsterven van don betreurden hoer De Hert een tweodo maal door hot pijnlijk en vroegtijdig overlijden van den jeug digen, veelbelovonden advokaatM. Bosteels. Mocht don heor minister medio vorzekoring kunnen geven, dan ware ik ten zeerste voldaan.„en in afwachting van zyn antwoord kan ik mo voor don oogenbiik gerust no- dorzotten. I Toen M. Do Hert overleed, was de gemeenteraad samengesteld als volgt 10 katholieken, 7 socialisten, 4 christen democraten on2liboralon. Het schepencollege bestond uit 1 katholiek, 2 socialisten, enloliristen democraat. Eenparig viel men accoord dat het burgemeesterschap toekwam aan do katholieke groep. En zoo trad de katholiek, M. Bosteels, in do plaats van den katholiek, M. Do Hert- Toon M. Bosteels overleed, was er in don raad noch in het schepen college niets veranderd. Dezolfdo redonooring werd dus na- tuurlykerwyze gehouden. En zoo kwam de katholiek M. Moyersoen in de plaats van den katholiek M. Bosteels. Niemand kon vermooden, dat daartegen de minste grief zou wor den ingebracht. 't Was immers de toepkssing van denzelfden stelregel in dezelfde om standigheden. Ook zag iedereen verwonderd op toen do socialistische groep tegen het burgemeesterschap van M. Moyersoen protesteerde, onder voor wendsel dat Iiy gekozen werd bui- ton den raad. Hy werd inderdaad buiten den raad genomen. Er bestaat nochtans een kleine schakeering. Tijdens de gemeente- kiezing na October 1921 werd M. Moyersoen met klank tot gemeente- raardslid 'gekozen. Hy trad dus sa men met do huidige gekozenen der andero partijen in don gemeonte- raad en nam er bet ambt van schepen e waar, tot ais de Koning hom ontbood om minister te worden. Heel vreemd aan don huidigon gemeenteraad was hy dus niet. En vroeger cok niet M. Moyersoen zetelde in den ge meenteraad sedert 1895 en was schepen sedert 1908. Hy had dus meer ondervinding op bestuurlijk gebied, dan de menschen die hem beknibbolen. Datdokatholieke gemeenteraads leden, dat de katholieke gezindheid in het algemeen de oogon naar hunnen ouden schepenc richten, moet niemand vorwonderon. 't Is zoo natuurlijk als 't maar zyn kan. Ook waren al de gemeenteraads loden zonder ééne uitzondering akkoord by den hoor burgemeester aan te dringen. Onze heor burgemeestor heeft don lastigen ondankbaren post niet go- zocht. Ook liet hy zich niet. ge makkelijk overhalen, zelfs niet donr den heer gouverneur, aan wien hij reeds schriftelijk liet weten, dat hy de plaats weigerde. Hot is enkel op uitdrukkelijk verzoek van al do katholieke gemeenteraadsleden dat hij eindelyk op zijn besluit terug kwam. Er is dus niets gebeurd, dat stof geeft tot de minsto kritiek. Wij kunnen zulks met destbmeerna- druk bevestigen, omdat onze vrien den in deze zaak, heel vrij staan. De interpellatie is onkel het ge volg van do kltino politiek eenor kleine stad. In den grond zyn al de partyen to Aalst tevreden over het burge meesterschap van M. Moyersoen. Bewys do socialisten waren de eerston en do rapsten om met hem te besturen en do christen demo craten bloven niet achteruit. Dio feiten zoggen meer dan alle rodoneeringen. Gezel Nichels. Mag ik u doen opmerken, mijnheer Van Schuylenberg, dat wanneer in den gemeonteraad do wensch werd voorgebracht om M. Moyersoen als burgemeestor te noemen, ondor de leden van de katholieke groep ver schillende leden voor dien wonsch hebben gestemd NI. Van Schuylenbergh. Het is nochtans waar dat al de katho lieke gemeontoraardsledon, persoon lijk en zonder uitsondering, bij M. Moyersoen hebben aangedrongen om het ambt te aanvaarden. De heer Hessena. Er zijn er bij met twee gozichtoii. Gezel P. De Bruyn. Zelfs mot vior gezichten. M. Van Schuylenbergh. Ik kan er bijvoegen dat de heer Moyer soen reeds schriftelijk aan den heer gouverneur had goantwoord dat liy de plaats woigerde. Hy zelf heeft ze Diet gezocht en het is enkel op uit drukkelijk verzoek van al de katho lieken gemeenteraadsleden dat hy heeft aanvaaard. Dat is do waarheid. Gezel Nicheia. Gij geeft toch toe dat er katholieke gemeen teraadsleden zyn, die eerst don wensch hebben uitgedrukt dat M. Moyersoen burgemeestor zou be noemd worden ondor do katholieke gemeenteraadsleden. M. Van Schuylenbergh. En gij geeft too dat wat ik zeg de waarheid is. Er is dus te Aalst niets gebeurd dat stof heeft gegeven tot de minste critiek, ik kan liet bevestigen, om dat wij in die zaak heel vrij staan. M. Van Opd enbosch. Ik kan heel kort zijn, want de inter pellatie zal toch een slag in 't water zyn. Ik sluit mij aan, in hoofdzaak, bij de critieken van den heer Ni chels, want ik was onder ben dio met de socialisten, de liberalen en oonigo katholieken, in den gemeen teraad van Aalst den wonsch heb ben uitgodrukt dat do benoeming van den burgemeester zou moeten geschieden onder dé gemeenteraads leden en niot daarbuiten. Het ver wondert my dat hier, in deze kamer, een democraat het woord neemt om den roactionnair te vordodigen. Men moet in do Bolgische Kamer zyn om zulks to zien of zoo iets te hooren. M.Van Schuylenbergh.— Ik legde den toestand uit, meer niet M. Van Opdenbosch. De katholioko gemoenteraardsledon hebbon zich verdeeld toen zy zich hebben moeton uitspreken over het al of niet benoemen van een bur gemeester binnen den gemeente raad en het verwondert mij of beter, liet verwondert mij niet dat er gemoenteraardsledon zijn die buiten den raad, dus elder sdau in de zitting, eon andere houding namen en een andere taal spraken. Do benoeming van een burge meester buiten den gemoenteraad moet niet geschieden dan in uit zonderlijke gevallen en als er geen keuzo mogelijk is; dat was niet de toestand. Aalst is de eenigste stad, waarschijnlijk do eenige gemeente van belang, die de schamele eer hoeft een burgemeester te hebbon die niet tot gemeenteraad behoort. Ik goloof zelfs dat bet sedert 1830 l zelden is gebeurd dat in een stad j als Aalst, zoo belangrijk voor wat

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1