BelgischeBank™ fc» Arbeid AALST. Naklank van den uitstap KAPITAAL en RESERVED volledig gestort mier dan 8 miljoen frank. Alle Bankverrichtingen Rad* van gazal Prosper De Bruyn. I Bestendige Oorlog. I, Volderstraat, GENT. Opening van deposito en loopende rekeningen Dooumenten acereditieven Dhconto en inning Verhuring van Brandkoffers Wissel en Vreemde munten Aan- en Verkoop van titels- Beursorders Inkasseering van koepons Spaarkas Bewaring van waarden de bevolking en de nijverheid aan gaat, aldus werdt behandeld. Als ik hier het woord neem, i3 het vooral om de aandacht te trek ken van de Kamer en het land niet van den heer minister van binnenlandsche zaken op zekere uitzonderlijke toestanden die nog beataan in het arrondissement Aalst. Denderleeuw is eene belangrijke gemeente van 6,000 inwoners. De gemeenteraad, het schepencollege kunnen tot voorbeeld gesteld wor den op alle gebied. In den gemeen teraad sijn vier katholieke gekoze nen en zeven Vlaamsche nationalis ten. De gemeente heelt nog geen burgemeester tot heden. Waarom heelt de minister van binnenland sche zaken, die deel uitmaakt van een demokratische regeering, deze benoeming niet gedaan het onrecht niet heriteld Zou hij daarover eenigo uitleggin gen willen geven In de gemeente Denderhautem die meer dan 6,000 inwonors tolt, zijn in den raad zeven Vlaamsche nationalisten gekozen en vier katho lieken. De heer Carton de Wiart, die toen minister van binnenlandsche zaken was, heelt een katholiek tot burgemeester benoemd. Deze werd dus genomen in de minderheid. De demooratische regeering heeft die bestuurlijke oneerlijkheid nog niet hersteld. Wat de katholieken hebben ge daan, in het verleden, met zooveel brio tegenover de socialisten, doen, na den oorlog, tegenover de Vlaam sche nationalisten, de zoogezegde democratische regeeringen. Wat mij verwondert is dat gezel Nichels die oneerlijkheden vroeger niet heeft aangeklaagd en tot heden geen enkel woord heeft gevonden om die daden af te keuren. ■atholieken, overigens, zijn altijd en overal te vinden waar een sluier moet weggekaapt worden. Bene kleine terechtwijzing. Do achtbare heer Nichels zegtDo zestien leden die gestemd hebben dat de burgemeester zou gekozen worden onder de gemeenteraads den, hebben terzeifdertljd gevraagd dat heer baron do Bdthune als bur- gemeestor van de stad Aalst zou benoemd worden. Dit is niet heel juist. 't Zijn de socialisten die do candi- datuur van den heer de Béthuno hebben voorgedragen. Ziedaar de waarheid. Daarmee kan ik me neer zetten. Ik sluit me aaa bij de woorden van onsen, vriend gezel Nichels. Uit de opmerkingen die tn het midden gebracht worden door den heer Van Schuylenbergh, blijkt het, dat de katholieke gemeenteraads den van Aalst, die in den raad een wensoh gestemd hobben ten voor- deele van een hunner collega's, bui ten den raad afgekeurd hebben wat zl> in den raad hadden gezegd. DE HEER VAN SOHÜYLENBERGH. Daarover is uitleg gegeven in den gemeenteraad zelf. Wij zijn hier te Brussel, en niet te Aalst. GEZEL P. DE BRUYN - Het feit dat de heer minister zich niet wil aansluiten bij een voorstel uitgaande van een gemeenteraad, zal ik niet goedkeuren. Evenmin kan lk mijne goedkeuring geven wanneer, tegen den wil in van de bevolking, een burgemeester wordt genoemd uit de minderheid, zooals in Denderhau tem, of wanneer een burgemeester wordt gekozen, die door de meer derheid van den raad niet werd voor gesteld, zooals in Okegem. In Denderleeuw word tot nog toe geen burgemeester benoemd. Waar- om'niet Wij willen ons volstrekt niet inla ten met hetgeen de vertegenwoordi gers van de froatpartjj in die ge meente doen. De meerderheid der bevolking schonk hen vertrouwen bij de laatste gemeenteverkiezing. Door de meerderheid van den ge meenteraad wordt een lid voorge steld om burgemeester benoemd te worden; mijns dunkenszou de re geering gevolg moeten geven aan den wil van het kiezerskorps, aldus vertolkt en uitgedrukt. Ik wil dus daarmee besluiten »n mijn stem voegen bij deze van mijnen vriend Nichels om aan te dringen opdat ter gelegenheid van de toeko mende gemeentekiezingen maatre gelen zouden worden getroffen om den wil van het kiezerskorps overal te eerbiedigen. Voor wat Aalst aan gaat, hetgeen daar is gebeurd, be wijst dat;tusschon de 10 vertegen woordigers van do katholieke partij geen enkel waardig is gevonden, door den heer minister van binnen landsche zaken, om het ambt van burgemeester uit te oefenen. Het is voor het kiezerskorps eene uitnoodiging om te zorgen, in de maand Oktober, die menschen naar huis te sturen en in hunne plaats socialisten te benoemen. Anwoord wan den heer Minialer Rolin-Jacqucmyns minister van binnenlandsche zaken en volksgezondheid. Ik ben zoo vrij vooreerst voorbe houd te maken aangaande wat werd gezegd, betreffende het recht der regeering om tusschen te komen bij gemeentezaken van dezen aard en die bij toepassing zelf van artikel 2 der gemeentewet. Wat den grond der zaak betreft, is er hoegenaamd niet gebeurd wat werd gezegd. Do katholieken zijn het die de meeste stemmen bekwa men bij de laatste verkiezingen. De heer De Hert was de eerst gekozene op de lijst en de heer Moyersoen de tweede. De heer Moyersoen werd voorge steld als tweede kandidaat tot het ambt van burgemeester. Daar de heer De Hert aangeduid werd tot dit ambt, word de heer Moyersoen eer sten schepen verkozen." Hij zag af yau dit ambt toen hij minister word. Hy gaf ook zjjn ontslag als gemeen teraadslid. De heer De Hert overleed en een ietwat verwarde toestand ontstond te Aalst. Ik had een nieuwen burge meester aan te duiden. Door een stemming van de katholieken en liberalon werd gevraagd een katho liek aan te duiden. GEZEL NICHELS. - De libera len gaven hun advies niet te kennen. De heer Rolin-Jacquemyns, minister van binnenlandsche zakens en volksgezonnheid. Met 15 stem men werd een katholieke burgemee ster gevraagd. Maar de katholieken zijn maar met tien in den raad. Do heer Nichels zegde dat er gehoopt werd dat de burgemeester in de raad zou worden gekozen. Zulks was de wensch niet van alleman. De heer Moyersoen, die vroeger gekozen werd, was klaarblykend een der mannen door de openbare meening derstad Aalst aangewezen. Ik meen dus aan het nagenoeg al gemeen gevoelen beantwoord te heb ben mot de benoeming van een man die vreeger door den gemeenteraad werd aangeduid, aan den Koning ter onderteekening voorteleggen. Alles wat sindsdien is gebeurd laat mjj onderstellen dat de keuze van den heer Moyersoen uitstekend was. Sommige kleine incidenten werden spoedig opgeruimd en alles gaat thans opperbest te Aalst. Enkele dagen geleden zijn w|j met den Koning naar Aalst geweest, waar onze vorst de rampen door de overstroomingen veroorzaaktisgaan bezichtigen. Wy werden onthaald door den heer Moyersoen, die ons daarna door de straten der stad ge leid heeft; geen enkele stad was meer bevlagd dan die van Aalst ter gelegenheid van het koninklijk be zoek. Antwoord van Alfred Nichels De achtbare brer minister van bin nenlandsche zaken pleit hier de ver zachtende omstandigheden, 't Is waar dat deheer Moyersoenlidisge- wordenvanden gemeenteraadinl895 dat hij schepen is geweest; maar het is ook niettemin waar dat deheer Moyersoen zyn ontslag genomen heeft van den gemeenteraad wanneer hy ministeris geworden endathlj al dus buiten den gemoenteraad staat. Immers, is het verplichtend voor een minister z^jn ontslag te nemen als lid van een gemeenteraad wanneer hy het ambt van minister aanvaardt' Neen, en ik vraag ray dus af, indien de heer Moyersoen wenschte later zich nog te bemoeiën met de ge meentezaken waarom hy niet ge meenteraadslid gebleven is, zooala verschiliige andere ministers het doen. Ik meen dat de heeren Huys- mans en Anseele, alhoewel minis ters, nog altijd lid gebleven zyn van hunnen gemeenteraad. Waarom heeft de heer Moyersoen ook niet aldus gehandeld Uit poli tiek belang. En wanneer hy aldus door eigen wil buiten den raad was, waarom heeft de minister er aan ge- dacht den heer Moyersoen als burge meester te benoemen? Wy hebben gevraagd Was er dus niemand onder de andere katholieke leden die bekwaam of waardig was als burgemeester benoemd Ie worden Daarop hebben wy geen antwoord gekregen. Het zal niet vleiend zyn voor den heer baron do Béthuno al dus in volle Kamer te hooren be vestigen dat de heer Moyersoen meer waardig was dan hy om als burge meester te worden aangesteld. En nu wat betreft den persoon zelve en de populariteit van den heer Moyersoen waarover dsn heer minister ons daar even sprak. Dat men tooh niet vorgote dat de heer Moyersoen te Aalst gekend is als den man die langs het achterpoortje binnensluipt, 't is te zeggen als de man die Diet altijd rechtstreeks bin nenkomt Jangs de groote deur. Het is het geval geweest in 1921, tijdens de kiezing voor den gemeenteraad. Deheer Moyersoen is in de poll van zijn groep tweede gekomen en het was do heer Bosteels die hem de eerste plaats heeft afgestaan. Indien hy in den raad kwam, was het dank aan den heer Bosteels, die wat over had voorden heer Moyersoen. Gij zult u ook de historie herinneren wanneer de heer Moversoen als Ka merlid werd buiten gelicht dooi den heer baron de Béthune. De heer Moy ersoen stond derde kandidaat op de lijst waar de heer baron de Béthune de vierde plaats bekleedde en de popula riteit van den heer Moyersoen was zoo groot, dat de heer de Béthune met meer dan 8,ooo voorkeurstemmen bo ven het hoofd sprong van den heer Moyersoen, zoodanig dat deze buiten de Kamer werd gelicht. Hij ware uit het politiek leven verdwenen geweest, indien de reactionnaire bestendige de putatie hem niet had opgevischt om M. Moyersoen provinciale senator te bombardeeren, en aldus trad hij op nieuw langs het achterpoortje binnen. Dat geeft een gedacht van de popu lariteit van M. Moyersoen in Aalst waarop den heer minister zich beroept. Het kiezerskorps had zich uitgesproken en men heeft een missing begaan met geen rekening te houden van die uit spraak bij het benoemen van een bur gemeester. Terwijl hij minister was, heeft M. Moyersoen de grootste misdaden ge pleegd tegenover de werkende klas. Herinnert u al wat gebeurd is wanneer M. Wauters opnieuw minister is ge worden. Deze heeft toen een delegatie van christene werklieden ontvangen die hem heeft gevraagd opnieuw in te richten wat M. Moyersoen had afge schaft. Dat is wel een bewijs dat deze laatste niet kon populair zijn onder de bevolking van Aalst. Daarom ook pro testeeren wij ten zeerste tegen zijn be noeming als burgemeester. Het verwondert mij dat M. Van Schuylenbergh in twijfel trekt dat ka tholieke gemeenteraadsleden gestemd hebben tegen den wensch om M. Moy ersoen te benoemen. DE HEER VAN SCHUYLEN BERGH. Ik heb niets in twijfel ge trokken ik heb uitleg gegeven. GEZEL KICHELS. Vermits gij niets in twijfel trekt, is hetgeen ik ge zegd heb, waarheid. Wij zelf hebben gevraagd dat een lid van de katholieke groep van den ge meenteraad als burgemeester van Aalst zou aangeduid worden. DE HEER VAN SCHUYLEN BERGH. Gij hebt de vrijheid der katholieke groep willen beperken. GEZEL NICHELS - Niemand heeft drukking uitgeoefend. De katho lieken hebben hunne stem vrij uitge bracht in den raad en baron de Béthune is een der onthouders geweest. Ik herhaal dus dat de benoeming van M. Moyersoen als burgemeester heelemaal indruischt tegen de gevoe lens der bevolking van Aalstwij pro testeeren er levendig tegen en wij hopen dat den heer minister de maat regelen zal nemen op dat dergelijke benoemingen in de toekomst niet meer zouden kunnen gebeuren. DE HEER VAN SCHUYLEN BERGH. Mijnheeren, slechts een enkel woord om nog eens in het ware licht te stellen hetgeen gebeurd is te Aalst, toen het er op aankwam in de vervanging te voorzien van M.BosteelI. In den gemeenteraad waren de raads leden van al de partijen ten volle ak koord dat de katholieken iemand kon, aanduiden onder hun eigen menschen' in volle vrijheid, nu zooals vroeger. Dat is een feit. GEZEL. NICHELS. - Gij zijt slecht ingelicht DE HEER VAN SCHUYLEN BERGH. Neen, ik ben goed inge licht. Wat mij verwonderd, en daarmee kan ik sluiten, is dat de eerste sche penen die bij den heer Moyersoen, den reactionnair boven al de reactionnairs (gelach), gingen aankloppen om met hem de stad te besturen, twee socia listen waren. DE HEER ROLIN-JACQUEMYNS, minister van binnenlandsche zaken en volksgezondheid. Ik wil niet tui- schenkomen in de kieskwesties van het arrondissement Aalst, maar ik houd er aan te doen opmerken dat ik niet de minste beleedigende meening tegen over om 't even welk lid van den ge meenteraad van Aalst heb geopperd. Men scheen te zeggen dat de benoe ming van den heer Moversoen bedoeld was als een afbreuk aan den heer de Béthune. Daar is hoegenaamd niets van. Na den grooten wereldoorlog zegde men gaandewegDat zal de aller laatste oorlog zijn nu zal 't eens ge daan zijn, voor goed gedaan met moor den. Maar de groote wereldkrijg is nu zoo lang gedaan, en we zien ons telleur- gesteld en bedrogen in onze ver wachtingen nog is de langverwachte vrede daar niet. In den Balkan, in Marokko, in China, en Perzië is de oorlog nog niet gedaan geweest. Spanjaarden en Franschen en Kleurlingen sneuvelen en sterven nog immer voort, ginder verre in barre en woeste streken. In plaats van bestendige vrede, leven we in een bestendige oorlog. De gouddorst bij de grooten onzer aarde is nog bijlange niet gelescht, de eer en roemzucht leven immer voort in hunne harten. Neen de oorlog zal nog niet gedaan zijn. Hoevele volkeren leven niet onder den knoet van vreemde verdrukkers Ziet maar het geweldig groot colo- nl? rlJj Engelschen wat al ver schillende volkeren bevat het niet die verlangen, droomen en verzuchten naar vrijheid Ziet naar de Europeesche bezit tingen, waarvan toch ook de inwoners eens zullen opstaan en hun trachten vrij te vechten. Kan het de Marokkanen iemand ten kwade duiden, wanneer zij vechten voor eigens beschavingen voor eigen aard Kan men de Druzen afkeuren, wan neer zij uit hun land willen verdringen de vreemde overheerschers, al zijn het beschaafden of heeten ze ook Franschen Stof voor oorlog is er met over moed, tenware de Socialistische Democratie immer vorderingen maakte en alle geschillen bijgelegd wierden door een scheidsgerecht, steunende op waarheid en rechtvaardigheid, evenals de geschillen opgelost worden der enkelingen. Wïïï echter wel> dat bijgelegde .eschillen, verdragen en overeen- ,omsten maar van kracht zijn, tot zoolang ze berusten op de vrede- willenae en democratische massa, op het volk, dat immer vrede wilt. Want als de democratie achteruit gaat en het kapitalisme den hoogen toon geeft, dan zij die verdragen en overeen komsten gauw met de voeten getreden en de oorlogsgod triomfeert. Geschillen worden nooit niet radi- kaal opgelost door oorlog deze scheppen altijd een voorafgaande, laten haat en nijd in de harten. Beter en doeltreffender wordt een ge schil opgelost aan de groene tafel, waar beide paitijen hunne verdedigers heb ben en de rechters het noodige ver trouwen inboezemen. Onthoudt goed, arbeiders, geeft alle vredespogingen, geeft de vredes- daad van Locarno hare volle kracht door uwen strijd voor den vrede en voor de democratie. A. Vijverman. Ciizt." muziokkorps«s2 ten voordaelo dergatoicierden. We komen dezen hieronderstaande brief te ontvangen ROOD-KRUIS van België. Afdeeling Aalst. Aalst 28 Januari, 1920. Mijnbeer en Met Plaatselijk Comiteit van het Rood- Is ruis van BelgièA/deeling Aalst, heeft de eer UED. ontvangst te melden van de gelden ingezameld ter gelegenheid van het wandelconcert dat Uw Fanfare en Harmonie gehouden hebben op Zondag 2j Januari l.l. en die Gij gestort hebt in de kas van het Rood Kruis van België, ten voor deele der geteisterden der overstroomingen. Het Bestuur der Rocd-Kruisafdecliug Aalst, aanziet het als een aQngenainen en grooten plicht UED. van harte te danken voor de groote DAAD van MENSCH- LIEVENDHEID welke Gij als PAR TIJ gesteld hebt. Het bedrag der omhaling bedroeg 3094,31 Fr. in het Belgisch geld en 2,30 Fr. in vreend geld. Het Plaatselijk Comité van het Rood- Kruis van België verzoekt UED. beleefd, Mijnheeren, dit schrijven op te nemen in Uw geëerd weekblad, opdat het als dank betuiging diene aan de leden Uwer Mu ziekmaatschappijen en der geldinzamelaars zoowel als am hei vrijgevig Aalsiers publiek. Voor het Bestuur, De Secretaris. Paul Rumes. Gezien er 3184 fr. is opgehaald en het Stadsbestuur daar de kosten der bussen heeft afgerekend, heeft de partij den volgenden brief gestuurd als protest aan het Schepen-College. Aalst den I Februari 1926. Aan den Heer Burgemeester en Schepen der stad AALST. Geachte Heeren. Met deze komen wij Ued. uwe aandacht op het volgende te vestigen. De uitstap door onze twee mu- zieken gedaan op Zondag 24 Ja nuari 1.1. om gelden in te zamelen voor de geteisterden der overstroo mingen, heeft volgens de optelling door onze leden gedaan, en gal. koittrolees'd door de poli tie, 3184,00 jr opgebracht. In tegenstrijd hiermede, ontvan-, gen wij een brief van het Aalstersch Roode-Kruis die ons meldt dat er gestort is 3094,3i fr. in belgisc.h geld 2,30 fr. in vreemd geld 3184,00 fr. Tot. 3096,01 fr. min 30,90, Oi fr. Blijft 37,04 Er is dus een verschil van 87,64 fr. Naar wij vernemen zouden de aangekochte bussen So,00 fr kosten, daarbij gevoegd nog enkele centie men aan draad en koorden voor de bussen te verzekeren. Wij denken dus, dat de kosten der bussen en toebehoorten van het omgehaalde geld afgehouden zijn. In die omstandigheden, Mijn heeren, kunnen wij niet anders dan onze ontevredenheid over dergelijke handelwijze vanwege stadsbestuur uitdrukken, temeer, omdat Gij onze vraag tot het stemmen eener subsidie aan de ongelukkige geteisterden hebt van de hand gewezen. Niet alleen dat, maar de omgehaalde gel den door vrijwillige personen, die het ten bate van het edele doel graag offeren, de bussen betalen, die nu den eigendom der stadzullen blijven, vinden wij ongepast. Wij kunnen geen vrede hebben met dergelijke besluiten, en het strekt niet ter eere vanU Mijnheeren.

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 2