Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. De ondervraging van Gezel Alfred NICHELS M. Moyersoen tot burgemeester 23e Jaar N° 6 Prijs per nummer 20 centiemen 7 Februari 1926. Annoncen in de Kamer, over de benoeming van van* Aalst. RECHT vR JHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1° on 2" bladzijde, 2 fr. op 3" en bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Allo briefwisselingen möetep elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbon den •goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SA*M. MAATSCHAPPIJ HET RECHT» Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcheckrekoningNr 85686 Telefoon N'572 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molendrios, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 1 jaar jaar fr. 3,00 5,50 10,00 BUITEN RELGIE. fr, 17,50 Men abonneert zich op allo postbureolen. GEZELNICHELS.— Mijne heeren, het is niet mot genoegen dat ik, een lid, een minister, deel uitmakende van een democratisch gouverne ment, ondervraag over het plegon van een reactionnaire daad. Inderdaad, een burgemeester be noemen buiten den raad, 't is te zeg gen, iemand die geen gemeente raadslid moer is, en bovendien tegen den wil van de meerderheid van den gomeonteraad, is zulks geen reac tionnaire daad Het is een pubiiok geheim, dat men ook op bet punt beeft gestaan de stad Aalst een burgemeester te ge ven buiten de raadsleden bij het be noemen van den vorigen burgemees ter, thans overleden, den beer advo- kaat Bosteels. En toen M. Bosteels burgemeester was genoemd, dan verklaarde hij me porsoonlijk, letterlijk het volgende Alfred, ik wil u rechtuit beken nen dat ik nooit meer naar do ge meenteraadszittingen zou zijn geko men, indien men een burgemeestor had benoemd buiten den raad, alhoewel ik er niet op aasde bur gemeester te zijn, maar ik zou mij ïn mijne waardigheid gokrenkt heb ben gevoeld. M. Bosteels maakte doel uk van de katholioke groep de sterkste van onzen raad en zjjne benoe ming voldeed zoo goed aan don raad, zoodanig dat dozen voltallig aanwe zig was, bij het in ambt stellen als burgemeester van M. Bosteels. Ongelukkiglijk hebben we het ge noegen niet gehad hem lang als bar- gemeester te behouden,en na oenige weken verwissolde hij het tijdelijke met het eeuwige. En hetis dan dat -iegemeenteraad, bekommerd met de eerste konkel- foezery, positie heeft genomen en met 14 stemmen tegen 7 onthoudin gen den wensch heeft uitgedrukt, dat den heer minister een lid van de katholieke groep tot burgemeester zou hebben benoemd, en onzen keus viel op M. baron de Bóthune. onzen achtbaren collega. Ziehier de samenstelling van on zen gemeenteraad 10 katholieken, 7 socialisten, 4 fronters en 2 libe ralen. Wy gingen van het princiep uit, gezien de katholieke partij de sterk ste groep was in den gemeen teraad bet ook aan dezen gro"p toekwam den burgemees ter uit baar midden te zien benoe men, gezien er zich onder de andore groepen geone meerderheid had ge vormd. En toen we de kandidatuur van den beer baron de Bétbunevoordroe- gen, dan was het omdat we dachten zeker te zijn geen moeilijkheden op onzen weg te ontmoeten, want den raad ziet in hem een democraat, en den raad zelf is voor 't overgrootste gedeelte democratisch gezind, want do 7 socialisten, de 5 groen kruisers (christene werklieden) en de 4 fron ters maakt reeds een groep van 16 democraten op een getal van 23. Persoonlijk dacht ik nu trch dat oen baron, een edelman, de meeste kans had genoemd te wonden, want het schjjnt dat die een ander soort bloed in hunne adere® hebben vloei- ën en door hunne afkomst geroepen zijn om de hooge en belangrijke posten in handen te «emen, Den achtbaren heer minister Ro- lin-Jacquemyns schijnt er een ander gedacht over te bobben, en zulk-s zou ons toelaten hom er over geluk te wensclien, ware het niet, dat hij het edele bloed van kant heeft ge zet, om eon reactionnair te verkie zen tegen den wil en den geest van den gemeenteraad en staande bui ten den raad. Bestaan er ernstige redenen om den heer baron de Béthune niet tot burgemeester der stad Aalst te ver kiezen Wij weten het niet, in dit geval, was or dan niemand meer in do katholieke gemeenteraadsleden be kwaam of waardig dien post te aan vaarden. Do kathelieke partij roemt erzioh de party der zuiveren, de partij der bekwamen te zijn, en naar bet oor deel van den beer minister van bin- nenlandsclie zaken is het niet zoo, want in do tien gemeenteraadsleden die de katholieke partij te Aalst vertegenwoordigen, is er geon en kelen das die bekwaam of waardig is liet ambt van burgemeester te bekleeden. Nochtans de tien katholieke ge meenteraadsled 011 vertegen wooud i- gen do verschillende standen der katholieke partij onzer stad i° do christene werklieden 2" de kleine burgerij 3° de boeren, en 4' do nij- veraars en do rijke burgerij met do katholieke iutellectueelen. Eu onder al dezon hebt go, beer minister, niemand ontdekt die aan 't hoofd dor stad met bekwaamheid den post van burgemeester zou kun nen vervullen Weet dan toch dat or benevens de mannen met 't bloed van den edel- doin, er nog een doktor is i-n genees kunde, een nijveraar, een hande jaar, een voorzitter van de christene syndikaten en een paar secretarissen derzeifde Eu onder die bevoegdheden vindt ge niemand? Ja, ik weet bet, bet is een verou derde wet die de gemeenteraden het recht ontzegt hun burgemeester zelf te benoemen,en dit recht overdraagt aan den hoor minister van binnon- landsche zaken, die liom als stel- rogel oplegt, do burgemeesters te benoemen onder do gemeenteraads leden, tenzii hiervan af te wijkon in uitzonderlijke gevallen. Het is dit uitzonderlijk geval dat hior ingeroepen is geworden en ik ben benieuwd, heer minister, om dit uitzonderlijk geval te ken nen. Is hei aanneemSijk lieer minister, dat ge een gomeon teraad bestaande uit 23 gemeente raadsleden onder voogdij stelt? Minderjarige kinderen en krank zinnigen, ja, die worden onder voogdij gesteld, maar niet een ge meenteraad, die drie en twintig le den telt, waaronder drie volksver tegenwoordigers, oen.notaris, een dokter, een nijveraar, enz. Begrijpt go nu, hoer minister, welk een gevoelige kaakslag ge hebt toegebracht, wel is waar is het het pyuHykst voor de katholieke partij, maar toch terzelvnrtijd ontee- rend voorde andere partijen. Het is dus heel klaar, meen ik, dat ik deze interpellatie niet doe uit partybelang, want uit kieschheid en politiek eergevoel, hebben wy gevraagd om een burgemoestor be noemd te krijgen uit do tien katho lieke gemeenteraadsleden. En als het nu bleek, dat er volgons uw oordoel, niemand onder do ka tholieke gemeenteraadsleden was die ge tot burgemeester wildot be noemen, waarom is dan uw kous niet gevallen op een gemeenteraads lid van de andere groepen Dan ten minste stond toch den gemeenteraad van Aalst niet gekwot- teerd bij de onder voogdij gestolden. Heer minister, goioot' me, go hebt eeno zoor afkeurenswaardige daad begaan, en ik mag het u zeggen, zij is niet zondor protest van onzent- wege voorbij gegaan. Het is do gowoonte dat de dienst doende burgemeestor, den burge meester in oeneofflcieele zitting van den gemeenteraad daartoe speciaal uitgenoodigd in ambt als aangesteld verklaart. Welnu, lieer minister, hot kon mij over 't hart niet, ik heb die taak overgelaten aan een katholieke sclfepene, en op die in ambtstelling van M. Moyersoen ais burgemeester waren de socialisten on fronters niet aanwezig, en dit als protest, want vergeet niet, dat,by de in ambtsstel ling van don voorgaanden burge meester den raad voltallig was. Eu dit profest heeft zich voortgezet tot de eerste openbare zitting van den gemeenteraad, die moest voorgezeten worden door den nieu wen burgemeester M. Moyersoen, want daar heeft hij de zitting moeten schorsen omdat de raad niet in getal was, gezien socialisten en froDters do zitting na do opening hebben verlaten. Heer minister, wees er van verze kerd, go hebt oon slecht voorgaande geschapen; go bobt ia do benooming v in onzen burgemeester geon reken schap gehouden met wat de demo cratie op dit gebied wilt, ge bobt in den vollen zin van 't woord eeno reactionnaire daad verricht. En dit terwijl de democraten van 0011e democratische regeering ver wachten, dat er een eindje wet zal worden voortgebracht,waardoor het niet meerden heer minister zal zyn die don burgemoester benoemt, maar wel de gemeenteraden. En waarlijk zyn het de gomeonte- raden nio» zelf die hierover best hun oordeel kunnen vellen Zijn zij niet de uiting van den wil van de kiezers Waarom treedt er dan oen minis ter op die zich boven den wil van de kiezors van het volk stelt Ik heb me wel gewacht aan per soonlijkheden to doen, alhoewel ik do overtuiging ben toegedaan.dat bet niet past een reactionnair aan het hoofd van eën democratisch gemeentebestuur te stellen, heb ik me onkel by de princiepskwestie gehouden en ik zou mo zeer gelukkig achten indien deze interpellatie voor gevolg had, dat do aandacht van ons gouvernement er op go- j vestigd wierd dat we nog dit jaar I gefhoonteverkiezlngen hobbeD, en 1 dat do democratie van haar ver wacht, dat er tegen dien datum eene wet zou gestemd zyn dat do gemeenteraden zelf bun burge meester benoemen... opdat we in het j vervolg dergelijkedadenals deze die I we nu bespreken niet meer zouden kennen. Mocht den beer minister me die verzekering kunnen geven, dan ware ik ten zeerste voldaan...en in afwachting van zyn antwoord kan ik me voor den oogenblik gerust ne derzetten. De heep Van Schuylenbergh Mynheeren, ik zal mijn tusschen- komst beperken tot een enkele ver klaring. Op korten tyd vielen wo te Aalst tweemaal zonder burgemeester de eerste maal door hot afsterven van den betreurden heer De Hert een tweede maal door bet pijnlijk en vroegtijdig overlijden van den jeug digen, veelbelovenden advokaatM. Bosteels. Toen M. Do Hert overleed, was de gemeenteraad samengesteld als volgt 10 katholieken, 7 socialisten, 1 oliristen democraten on2liberalon. Het schepencollege bestond uit 1 katholiek, 2 socialisten, en 1 ohristen democraat. Eenparig viel men accoord dat het burgemeesterschap toekwam aan de katholieke groep. En zoo trad de katholiek, M. Bosteels, in do plaats van den katholiok, M. De Hert. Toen M. Bosteels overleed, was er in den raad noch in het schepen college niets veranderd. Dezelfde redeneering werd dus na tuurlijkerwijze gehouden. En zoo kwam de katholiek M. Moyersoen in de plaats van den katholiek M. Bosteels. Niemand kon vermoeden, dat daartegen de minsto grief zou wor den ingebracht. 't Was immers de toepassing van denzelfden stelregel in dezelfde om standigheden. Ook zag iedereen verwonderd op toen de socialistische groep tegen het burgemeesterschap van M. Moyersoen protesteerde, onder voor wendsel dat hy gokozon werd bui ten den raad. Hij werd inderdaad buiten den raad genomen. Er bestaat nochtans een kleine schakeering. Tijdens de gemeente- kiezing na October 1021 werd M. Moyersoen met klank tot gemoonte- raardsl-id gekozen. Hij trad dus sa men met de huidige gekozenen der andere partijen in den gemeente raad en nam er het ambt van schepenewaar,tot alsdeKoning hem ontbood om minister te worden. Heel vreemd aan don huidipon gemeenteraad was hij dus niet. En vroeger cok niet ■M. Moyersoen zetelde ia don ge- meentoraad sodqrt 1895 on was schepen sedert 19P8. Hij had dus meer ondorvinding op bestuurlijk gebied, dan do menschen die hem beknibbelen. Datdokatholieke gemeenteraads leden, dat de katholieke gezindheid in het algemeen de oopen naar bunnen ouden schepene richten, moet niemand verwonderen. 't Is zoo natuurlijk als 't maar zyn kan. Ook waren al de gemeenteraads leden zonder óéne uitzondering akkoord by don heer burgemeester aan te dringen. Onze hoer burgemeester heeft den lastigon ondankbaren post niet go- zocht. Ook liet hij zich niet, ge makkelijk overhalen, zolfs niet door don lieer gouverneur, aan wien hy reods schriftelijk liet weten, dat liii de plaats weigerde. Het is enkel op uitdrukkelijk verzoek van al do katholieke gemeenteraadsleden dat hy eindelijk op zijn besluit terug kwam. Er is dus niets gebeurd, dat stof goeft tot de minste kritiek. Wy kunnen zulks met d-estemeerna- druk bevestigen, omdat onze vrien den in deze zaak, heel vrii staan. De interpellatie is enkel het ge volg van de kleine politiek eener kleine stad. In den grond zyn al de partyen te Aalst tovredon over liet burge meesterschap van M. Moyersoen. Bewijs do socialisten waren de eersten en do rapston om met hem te besturen en de christen demo craten bleven niet achteruit. Dio feiten zeggon meor dan alle rodenoeringen. Gezel Nïchels. Mag ik u doen opmerken. mijnhe'er Van Schuylenberg, dat wanneer in den gemeenteraad de wensch werd voorgebracht om M. Moyersoen als burgemeester te noemen, onder de loden van de katholieke groep ver schillende leden voor dien wensch bobben gestemd? (tl. Van Schuylenbergh. Het is nochtans waar dat al de katho lieke gemeen teraarasleden, persoon lijk en zonder uitzondering, by M. Moyersoen hebben aangedrongen om bet ambt te aanvaarden. De heer Hessena. Er zyn or by met twoe gezichten. Gezel P. De Bruyn. Zelfs met vier gezichten. KI. Van Schuylenbergh. Ik kan er bijvoegen dat de lieer Moyer- soon reeds schriftelijk aan den lieer gouverneur had geantwoord dat hij do plaats weigerde. Hy zelf heeft ze niet gezocht en het is enkel op uit drukkelijk verzoek van al de katho lieken gemeenteraadsleden dat liy iieeft aanvaaard. Dat is do waarheid. Gezel Nichels. Gij geeft toch toe dat er katholieke gemeen- teraardsleden zyn, dio eerst den wensch hebben uitgedrukt dat M. Moyersoen burgemeestor zou be noemd worden onder do katholieke gemeenteraadsleden. Hl. Van Schuylenbergh. En gÜ geeft toe dat wat ili zeg de waarheid is. Er is dus te Aalst niets gebeurd dat stof heeft gegeven tot de minste critiek, ik kan het bevestigen, om dat wy in dio zaak heel vrij staan. Hl. Van Opdenbosch. Ik kan heel kort zyn, want do inter pellatie zal toch een slag in 't water zyn. Ik sluit rnjj aan, in hoofdzaak, bij de critioken van den heer Ni chels, want ik was onder hen die mot de socialisten, do liberalen en eenige katholieken, in den gemeen teraad van A8lst den wensch heb- bon uitgedrukt dat do benoeming v^n den burgemeester zou moeten geschieden onder de gemeenteraads leden en niet daarbuiten. Het ver wondert my dat hier, in deze kamer, een democraat bet woord noemt om den reactionnair te verdodigen. Men moet in do Belgische Kamer zijn om zulks to zien of zoo iets te booren. Hl.Van Schuylenbergh.Ik legde den toestand uit, meer niet Hl. Van Opdenbosch. Do katholieke gemeenteraardsleden hebben ziclt verdeeld toen zy zich hebben moeten uitsproken over liet al of niet benoemen van een bur gemeester binnen den gemeente raad en het verwondert my of boter, hot verwondert mij niet dat er gomoontoraardsloden zijn die buiten den raad, duseldersdan in de zitting, eon andere iiouding namen en oon andere taal spraken. De benoeming van een burge meester buiten don gemeenteraad moet niet geschieden dan in uit zonderlijke gevallen en als er geen keuze mogoliik is; dat was niet de toestand. Aalstis dq oenigste stad, waarschijnlijk de eonigo gemeente van belang, die de schamele eer heeft een burgemeester te hebben die niet tot gemeenteraad behoort. Ik geloof zelfs dat het sedert 1830 zelden is gebeurd dat in een stad als Aalst, zoo belangrijk voor wat

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1