Socialistisch weekblad voor hel Arrondissement Aalst. De Pensioenwet der Bedienden Zal het Fascisme een gevaar worden In België YerminderiDg van den Militairen Diensttijd. 3e Jaar N° 8 Prijs per nummer 20 centiemen. 21 Februari 1926. Annoncen Aan de Bedienden en Intellektueelen M. FRANCK, ook een liberaal olksvertegenwoordiger, zegde in ,e Kamer Bureau van Dokumentatie van de B. W. P. Over de goede voortteeling der geslachten. IICHT TS JEEID Rechterlijke annoncen 4 fr. por regol op 1" on 2" bladzydo. 2 fr. op 3" en 4' bladzijde. Reklamon volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elko woek vóór Woensdag avoni}, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over workstakingon en grieven moe ten door do Vakbondon goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ HET RECHT - Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcheckrekeningN' 85686 Telefoon Nr572 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molondrios, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 3,00 6 5,60 t jaar 10,00 BUITEN BELGIE. jaar fr. 17.50 Men abonneert zich op alle postbüreelen. De pensioenwet der bedienden rengt nogal wat beroering mede. Er wordt overal en in alle liddens protest aangeteekend (gen de afhouding van de 5 0/0 p het loon. Als de socialistische partij er foeger op wees, dat de wet Jorgesteld door de liberalen en itholieken slecht was, bleef eik- in onverschillig, ten beef doof. Niemand veroerde bn vin. Maar pas is men begonnen met s afhouding, of men begint te iklameeren en ten slotte wordt schuld ervan op de socialisten tstoken Zij drijven hunne schaamte- losheid zoo ve-r door zelf deze westie in hunne bladen aan te iken en zij steken het heel een- )udig op de socialisten. De fameuze Gazette van Gent» er natuurlijk ook bij, zij noemt ,e pensioenwet een oplichting op foote schaal. Het is een wet, schrijft de idacteur, die aan alle demokraten, e demokratie aan het lijf doet Selen. Het artikel is niet geteekend De schrijver durft niet verant- oordclijk zijn voor hetgeen hij eerkrabbelde. Hij was misschien overtuigd dat tj loog, maar voor een stuk rood is liegen bij hem altijd geen inde. Stellen wij eens de punten op e i's. Wie heeft in de Kamers de ensioenwet voor de bedienden srdedigd In de eerste plaats NI. PECHER, IBERAAL KAMERLID. Hij zegde volgens de Annales arlementaires bet volgende Deza wet zal met een recht- latige en oprechte vreugde ont- angen worden door de bedien en De 5 0/0 zijn niet overdreven, c wensch er bij te voegen, dat lijns inziens de 5 0/0 zonder ioeilijkheden zullen aangenomen torden Ik ben geeri partijganger 'an de 3 0/0 voor de loonen onder e 6 000 fr. Ik ken de bediendenwereld en k zie een bewonderenswaardige poffering in 5 0/0 te betaler. Wat üoeite het hun ook zal kosten toch uilen de moedige bedienden elke iaar.d betalen. Zou de Gazette van Gent iet tegenovergestelde durven be teren Dat de redakteur de Kamer erslagen leest, hij zal kunnen 'aststellen dat wij de waarheid chrijven. Maar zal het hém Aan geen noed ontbreken de waarheid in ijn voddeblad neer te pennen De socialisten kwamen tusscben tijder.s de bespreking van de pen sioenwet voor de bedienden. Zij toonden aan dat de bedienden zooveel niet konden betalen, maar zij preekten in de woestijn. Maar waren Pêcher en Franck dan krankzinning geworden toen zij beweerden dat de bedienden met alle plezier 5 0/0 van hun loon zouden storten en het voor stel van 2 1/2 0/0 onaanneem baar was. En dan spreekt De Gazette van Gent van het achtbaar Kamerlid Pccher die de schor sing der wet heeft gevraagd. Werdt hij misschien gewaar welke kemel hij geschoten heeft Als er eene partij het recht hééft te protesteeren tegen de pensioenwet der bedienden is het wel de socialistische partij Ztj allten stond in de oppositie toen de wet werd gestamd. Wauters is eenvoudig weg uit- voeder der wet. Hij zal de wet veranderen. De pensioenwei mag geen uit buitingssysteem zijn. De bedienden moeten be schermd worden door de wet tegen den ouden dag. Maar het moet geschieden op eene gezonde basis, in een demokratischen zin. Aan de Gazette van Gent vragen wij maar enkel de verkla ringen van Pêcher en Franck omtrent de pensioenwet mede te deelen Dan zullen de lezers kunnen oordeelen. Maar daar zal het liberaal blad zich wel van wachten. Het heeft liever demokratie in een slecht daglicht te stellen. Bij verstandige lieden zal dit niet pakken. Wij vragen aan onze lezers om na het blad gelezen te hebben, het aan een niet lezer bediende te geven. Zij zullen kunnen vaststellen dat de soc. partij hun verde digster is. Aan den schandpaal. M. Pocher heeft in do Kamerzit ting van Dinsdag zijn verdiende straf gekregen voor zjjn demagogisch optreden in zake de pensioenwet dor bedienden. Het zal nu wel overal gekend zij'n dat hij thans aanbidt wat hij vroe ger verbrandde, en nu verbrandt wat hij vroeger aanbad. Wereldschokkend. Omdat Anseele bet in het belang van do spoorwegen acht mat de af gevaardigden van zfjn personeel te onderhandelen, meent La Libre Belgique dat onze spoorwegen ge- boisjeviseerd worden. Wij zullen de resultaten later wel zien, zegt het blad. Dat zeggen wjj ook en wij vragen oenige maanden geduld om dan eerst het werk van den socialistisohe mi nister te oordeelen. Dat is de vraag welke zich me nigeen gesteld heeft, bij het ver nemen der fascistische drijverijen op het huldigen der vaandels van de verdwenen regimenten, te Brussel. Niemand kan in de toekomst peilen, maar we zeggen heden is het fascisme in België er nog verre af een gevaar te zijn of te worden. Wat in Brussel voorviel, is niet erg op te nemen. Het schijnt dat sommige bladen het fel overdre ven, en dit met een zeker doel Om eene beweging te lukken, moet er het milieu en den aard van het volk voor geschikt zijn ook is er een geschikten leider voor noodig. Wij zeggen, en iedereen moet dat bestatigen, dat er in ons land het geschikte milieu niet voor te vinden is De arbeidersblok is vast en stevig aaneengesloten, bewust van de verworven rechten en steeds gereed om desnoods, door geweld, het verworvene te verdedigen. Wij denken ook, dat in 't algemeen, de burgerij voor geen fascisme zou te vinden zijn. Ons volk heeft niet hetzelfde karakter en denzelfden aa'd. noch dezelfde behoeften als de Italia nen, waarbij in velen misschien nog het heimwee voortleeft om eens het Oud Romëinsche Keizer rijk te hirstellen. Volk en bodem verschillen zooveel tegenover het onze. Eu de leider, die het volk moet bewegen meeslepen en in de klem houden Allen hebben niet de greep van e®n Mussolini, én voor zeker niet Peter Nothomb, het hoofd der Belgische fascisten Wat zou hij vermogen tegen het gewel dig talent van den volkstribuun Anseele Het fascisme heeft hier de steun van katholieke dagbladen, waar van Le XX' Siècle en La Na tion Beige de bijzonderste zijn. Het zijn dus het meest katholieke heethoofden, met enkele liberaleü en officieren van 't leger, die hier beweeren het fascisme te ptrsoni- fieeren. Herinneren wij er aan, dat Nothomb met de Verkiezing van 5 April op de katholieke lijst in Brussel stond. Het staat algemeen vast, dat de katholieke partij niet meer in één blok zal strijden. Mis schien zullen wel de conservatieve katholieken met de conservatieve liberalen één Nationale Partij vor men, waarin het fascisme niet vreemd zal zijn. Me dunkt, dat het dictatorschap in België in de verste verte ni-t te bereiken zal zijn, zooals in Italië en in Spanje, en dat onze Volks huizen en Socialistische instellin gen nooit in veel gevaar zullen komen. Het is natuurlijk best een oog in 't zeil te houden en zich allengs voor te bereiden, moest er eens onraad in de toekomst te be speuren zijn. A. Vijverman. Dat wij stap voor stap naar den zes maanden dienstijd gaan, is een feit. Het is inderdaad den wil der kiezers van 5 April. De dienstijd wordt dus gebracht op 10 maanden om later delinitief op 6 maanden te komen. Generaal Kestens, Minister van Na tionale Verdediging is afgetreden, om dat de regeering, kost wat kost, tot de vermindering van dienstijd zou over gaan. Ook hooreh wij, dat den Chef van den Generalen Staf zijn ontslag heeft gegeven. Wij zijn er van evertuigd, dat de rijke kaste den diensttijd op lang termijn wil behouden, zoolang mogelijk:, door alle middelen. Alle belang heeft zij daarbij: hare zonen kunnen hun baantje maken bij 't leger. Hoe langer men de jongens houdt, hoe meer officieren erv an noode zijn enz, maar ook, en dit is heel belan grijk, hoe meer men de rijken kan vrij waren van den militairen dienst en hun stiel laten voortzetten, terwijl de volks jongens hun dienst leeren. Om U daarvan te overtuigen. Er warenini92s, 77.000miliciens. Welnu, van deze 77.000 miliciens hebben er maar 42.350 hun stielvan soldaat geleerd de overigen zijn om allerande redenen buiten de compagnie gehouden en hadden de gelegenheid in soldaten costuum hunne studie of hun stiel voort te zetten. Is dat niet onrechtvaardig en on eerlijk Nu kunt ge begrijpen waarom dat de grooten zeggen, dat het onmogelijk is de zes maanden diensttijd in te voe ren. Ja, dan begrijpt men het verzet dier groote generalen en waarom zij hun.ontslag geven.... alsof het leger en het land zonder hen zouden ver- ;aan Och arme 11 De oorlog bewees, dat men op zes, jawel op drij maanden, den militairen dienst kon leeren. Waarom dan zooveel werkerskracht zooveel tijd, zooveel geld verspillen, nu op den huidigen oogenblik dat liet land alle krachten van noode heeft Waarom onze jongens dan zooveel maanden houden in de verpestende en muffe lucht der kazernen De kazernen zijn onzedig de ge zonde rede zegt ons dat het opeenho- van zooveel jonge mannelijke elemen ten, zonder normale vrouwelijke elementen daarbij, is op zich zelf reeds immoreel. Zes maanden diensttijd kan dan een betrekkelijken tijd blijven duren, tot wanneer de tijd vergt, dat er nieuwe verlossing kome, om eens tot de alge- meene ontwapening aller volkeren te komen ons heilig idéaal. Zulks zal nog in de verste verte niet gebeuren. Het zal nog jaren en jaren vergen van kloekmoedige propaganda, van opoffering en strijd. Het ware onzinnig te zeggen dat er de menschen nog niet rijp voor zijn. Zeggen we liever dat de arbeiders die er het meeste belang bij hebben, nog de noodige politieke macht niet heb ben. Het socialisme streeft er naar en indien het den weg blijft opgaan der democratie, waarin het geworteld is, zal het ook eens dat groote doel verwe zenlijken. A, VYVERMAN. Met het inzicht een beter gebruik toe te laten van de middelen dat het Bureau voor Dokumentatie van de B. W. P. (Volkshuis Brussel, zaal 69) aan de vooraanstaanden en andere partij- genooten die zich zouden willen inlich ten aanbiedt, is er besloten geworden dat dit Bureau, zander onder breking, zou open blijven van 8 tot 5.1/2 uren, iedere dag, 's Zaterdags uitgezonderd, waarop het zal vanaf middag gesloten zijn. De nieuwe schikkingen betreffende de uren van toegang zullen in voege treden van af 15 februari.' Wij hopen dat al degenen die verlan gen een dokumentatie te vinden hetzij voor een persoonlijke studie, voor een voordracht of voor een artikel, er zul len voordeel uit trekken en, meer dan vroeger, een bezoek brengen aan dit belangwekkend werk van onze bewe ging- Wij herhalen dat het Bureau voor Dokumentatie drie afdeelingen bevat 1. De Arbeidersbeweging in 't alge meen 2. Sociale wetgeving 3. Geldwezen, nijverheid en huis houdkunde. Kameraden, maakt gebruik van het uitstekend materiaal dat men ter uwer beschikking stelt. Vergeet niet, dat ieder studiemiddel een aktiemiddel is, want vooraleer te handelen moet men weten, en alvoor een tegenstrever aan te vallen moet men hem kennen. Wanneer twee jongelieden een huwe lijk aangaan, zou het van beider zijde misdadig wezen indien een ziekte of gebrek werd verzwegen waar door het huwelijk zoude onmogelijk worden, ware deze ziekte of dit gebrek gekend. Dat zal iedereen toegeven. Over enkele dagen gaf de Maat schappij voor goede rassenteelt een voordracht in het Paleis der Akademie. Een talrijk publiek aanhoorde met groote instemming en belangstelling de voordracht gegeven door Dr Sand, Dr Brachet, Dr Schreiber dewelke van frankrijk waren gekomen om aan dezen kruistocht deel te nemen. Rech ter Wets en de E. V. fallen gaven een krachtdadige redevoering over de kwe stie van het geneeskundig onderzoek alvorens den echt wordt voltrokken. In afwachting dat een wet in voege- trede, kan het initiatief der ouders hun kinderen voor ongelukken behouden. Wanneer de toekomstige echtelin gen van weerszijden een goede verze keringspolis op het leven medebrengen of indien zij een verzekering op beide hoofden aangaan (kapitaal betaalbaar bij het eerste overlijden) mag men ver zekerd wezen dat noch geslachtsziekte, noch longtering, noch andere ziekte of gebrek in den bruidskorf worde me degebracht. Alvorens [een verzekering aan te gaan wordt |een geneeskundig onderzoek geeischt en indien de ge neesheer het besluit neemt Goed voor verzekering dan zal het heeten alsof hij hadde gezegd Goed voor te trouwen En het jonge gezin zal een besparing hebben gedaan waarover het zich na dien zal geluk wenschen. Alle socialistische arbeiders richten zich natuurlijk tot La Prévoyance Sociale waar zij insgelijks hun huis raad zullen verzekeren tegen een mo gelijken brand. En hebben zij reeds deze zorgen uit het hoofd, dan [zullen zij in volle ge rustheid hun wittebroodsweken mogen smaken.

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1