Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Militarisme en Algemeene Ontwapening. Van alles Wat. VOOR ROODE CENTURIES e Jaar N° 11. Prijs per nummer 20 centiemen. 14 Maart 1926. Annoncen Als ons mannen de eerete keer van 't Ministerie deel uit maakten,wierd den diensttijd ge bracht op 8 en 10 maanden; on der het Clerico Liberaal mini sterie wierd hij weerom gebracht op 12 en 14 maanden om nu op nieuw onder den invloed der Socialisten verkort te worden. HEIT V1IJEEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1* en 2° bladzijde. 2 fr. op 3° en 4« bladzijde. Reklamen volgens overeenKomst. Alle briefwisselingen moeten elko week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendrios, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcheckrekeningN' 85686 Telefoon N'572 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 1 jaar fr. 3,00 5,50 10,00 BUITEN BELGIE. jaar fr- 17,50 Men abonneert zich op alle postbureelen. In De Roode Vaan van 17-2-26 critikeert een jonge wach- er mijne zienswijze over het mili- lire vraagstuk. De Communi- tische schrijver stelt eerst en ooral mijne woorden verkeerd oor. Ik heb in Recht en Vrij - eid Diet geschreven, dat de ssmaandelijksche diensttijd in de erste vei te nog niet zou ver- rezentlijkt worden, maar wel e Algemeene ontwaping. Beter ware het voor hem met neer aandacht mijn artikel te Dat de arbeiders nog de noo- ige politieke macht niet hebben m tot de algemeene Ontwape- ing over te gaan, is een feit at door niemand kan betwist rorden. Waar zijn de regeeringen die teunen op eene volstrekte Socia- istische meerderheid En aoolang er landen zijn waar Ie bourgeois de meester zijn of itt meest te brokkelen hebben n de pap, kan van algemeene ont papening geen sprake zijn,daar leze landen steeds een machtig eger zullen te been houden en lit een gevaar zal zijn voor de imliggende staten, al zouden ook leze eene Socialistische regeering lebben. Waarom ontwapent zich de :ommunistische staat Rusland liet Waarom We zijn omringd door kapita- istische staten, zullen ze ant woorden. Dat is juist. Maar ook wordt hiermee de llgemeene waarheid bewezen dat de arbeiders dus nog de noodige politieke macht niet hebben om de algemeene ontwapening door te voeren. De Socialistische leiderszijn ook hierin niet te betrouwen, schrijft de jonge wachter. We zullen het tegenovergestel de bewijzen voor België. Eerst en vooral moet eene partij de volstrekte meerderheid hebben om baar kiesprogramma te kunnen doorvoeren. Hetkies- platform der Socialisten was in militaire kwestie 6 maanden diensttijd alsovergangsperiode to t de algemeene ontwapening. De verkiezingen van 5 April gaven als uitslag 78 Socialisten, 78 Katholieken met een goed 20 tal Liberalen. Gezien dus én Katholiekenr èn Liberalen samen nog de volstrekte meerderheid hebben kunnen ook de Socialisten niet radikaal hun kiesprogramma doordrijven. Maar hetgeen ze kunnen en ook gedaan hebben, wanneer zo met de katholieken de teugels van 't bestuur in handen namen dat was eischen stellen. En door de Socialisten wordt dus den diensttijd gebracht op 10 maanden, wellicht later op 8, maar wanneer ze de zes maanden zullen voorstellen, zou de katholieke partij hun daarin nog steunen Het is te hopen van ja doch het is erg te betwijfelen. Wii hebben beurtelings gezien, dat de diensttijd langer of kortor wierd naarmate de Sooialistischen invloed verzwakte of versterkte. Da Socialisten wachten enkel eene volstrekte meerderheid af om den diensttijd op 6 maanden te brengen. Kan hetzelfde gezegd worden van Rusland? Wordt het leger daar gedemocratiseerd Neen, integendeel 1 Lezen wij niet dat de militairen diensttijd in Rusland 3 jaren is Dat Rusland een sterk gedrild leger heeft I Waarom beginnen de Commu nisten daar niet met den diensttijd op 6 maanden te brengen in plaats van 3 jaar de jongens onder wapens te houden Ja, waarom Om te kritikeeren op anderen mans, handelwijze mpet men beginnen met zelf te gi ven. En dat doet het communistisch Rusland niet en z ke militairen dienst. Wie b wijst hier in het tegen overgestelde Afbreken en niet opbouwen, brengt geen aarde aan den dijk. Wie iets iets afbreekt moet iets beters in de plaats stellen of het is geen man Vele Communisten zouden dat moeten onthouden. Iedereen heeft zijne eigene zienswijze, zijne eigme levens opvatting en wereldbeschouwing. Of men deze nu zoekt te ver wezenlijken langs de weg der evo lutie, of langs den weg der revolu tie, isenkel een verschil van taktiek. En dat evolutionairen en revolu tionairen liever het einddoel in 't oog hielden, wanneer dit hetzelfde is, dan mekaar af te breken, dAt ware veel verstan diger en beter. A Vijverman. NAGELS MET KOPPEN. De Brouckère heeft weer eens na gels met koppen geslagen in den Senaat. Sprekende over do gezond making van don Belgischen frank zei hij Wat zou er te plunderen vallen als ons land moest bankroet gaan Hoe zouden de kapitalisten zich werpen op onze spoorwegen, op onze telefoon- en telegraafdiensten! Wat rijke buit zou er niet te halen zijn uit Kongo Hoe zou de rijkdom van het Belgisch volk binnenge palmd worden Nu dit bankroet voorkomen is, nu de Belgische frauk gezond wordt, nu huilt de bonde, die zoo graag zou geschuimd bobben op de puinhoopen van ons land. Vljjm-scherpe woordeD, maar waar en raak ANSEELE Anseele moet het ontgelden bjj de liberalen. Van zaken voeren heeft hij naar 't schijnt geen benul. Toen Neujoan aan 't spoor stond liep alles gesmoord, uitgenomen do treinen en het budget. Anseele kan hot zonder Franfoise stellen, Anseele bespaart eD bezuinigt. Anseele kent den minderen man dezelfde rechten toe, binnen de grenzen van hun verantwoordelijk heid,alsde hooge oomes. Toch is zijn beheer uit den booze. Wjj weten wel waarom. Ging Anseele in op het voorstel der grootindustriede exploitatie van transport en telefoon overlaten aan de privaatnijverheid hij zou een geniale zakenman worion ge noemd. Maar de arbeidende klasse zou er varen wat de titel van haren voor man haar kost FLINK GEHANDELD. M. Pouliet heeft onmiddelijk maat regelen genomen tegen de lummels van generaals, die zoogezegd een open brief aan de regeering onder teekend hadden. De meeste hebben hun handteeken verloochend, de anderen zijn niet meer in dienst. Als een gewoon piot inbreuk maakt op de discipline van het leger, wordt hij zwaar gestraft. Wij hopen dat hetzelfde regiem zal toegepast worden op wie het 00 zijn mag van de hoogere officieren die de tucht iu hot leger te buiten gaan. BEZUINIGINGEN. De rogeering heeft een twintigtal personen aangeduid om een onder zoek te doen naar do mogelijkheid, bezuinigingen in te voeron in de re geering. Do aanstelling van deze kommis sie is het beste bewijs dat het onze ministers ernst is met de bezuinigin gen. ZIJ PROTESTEEREN. Kameraad de Brouckère heeft in een artikel van Le Peuple bekend gemaakt, wat onze Partij wil met hare woormacht. Wij vallen niemand aan, wjj ver oorzaken nergens last, wij gebrui ken geen geweld, wfj houden ons echter goreed om het geweld van anderen af te weren. L'Indópendance Beige vindt zulke houding onaanneembaar. Dio oude tante denkt zeker, dat de Bel gische socialisten zich zonder pro test zullen laten kasteroliseeren. Het tegenovergestelde zou gebeu ren als onze facistjes zich niet kalm houden. Vervolg 1' bladzijde 1" Kolom Over het gansch land zullen roode Centuries worden ingericht. Zoo luidt het besluit der leiden de organismen onzers Arbeiders beweging. Een centurie is een groep van 100 gewapende mannen, een hon derdmanschap. Binnen drie weken moet over hetgansehe land, een legioen, om vattend 250 centuries, of ruim 25 000 man, kant en klaar staan. En dit, om bij iedere gebeurlijk heid, bij iedere poging om geweld dadig het demokratisch bewind in België en de opgang onzer arbei dende klasse te breken, met gelijke middelen te kunnen afweren. Is er dan werkelijkeen fascistisch gevaar in Be'lgië 1 Openlijk niet. Verkapt en bedekt wel. Het hoopje salon-revolutionnai- ren, die den naam van facist voe ren, baart ons geen zorg. Dat slach heeft nu den naam van facist aargenomen, zooals het vroeger een andere naam of een andere gelegenheid aangreep om met wandclknuppels te kunnen uitpakken en om weerlooze enke lingen te kunnen afranselen. Dat zootje is vies van ons, niet zoozeer van onzen arbeidersper soon, als van de hardhandigheid waarmee wij onze knuisten zouden laten voelen, zoo ze ons na kwa men. De voorwaarde voor een facis- tisch optreden is verdeeldheid en onbeslotenhtid in de arbeidende klasse. Lukte men er in, een dergelijke toestand te scheppen, dra zouden de zwart hemden uit den grond rijzen als paddestoelen, zouden de deftige, kritikeerende heeren van thans hunne deftige gekleede jas uitschieten en in hunne Mus soliniaansche onderklecding hun zaakje behartigen. De voor hun opzet noodzake lijke verwarring te stichten, is al wat de reactie beoogt met haar leugenachtig gestook. Wat beteekent anders hun Ligue pour la défense de l'Intérèt National Op de Staatsbureaucratie moetbe spaard worden. Akkoord I Dat zeiden wij reeds, toen Thcunisen zijn kliek hun trawanten aan het roer waren. Toen echter bleek dat niet broodnoodig, omdat een agitatia daaromtrent niet in hun kraam paste. Thans echter is het een welkome gelegenheid om te stoken, en de verantwoordelijkheid van wat de reactionnairen vroeger deden en niet deden, te schuiven op den rug der demokraten die thar.s regee- ren. Wat anders is de bedoeling bij de opruiing der bedienden tegen de bedienden - pensioenwet De Iwet die zoo gebrekkig is gemaakt, tegen den wil der socialisten Dat erkenden Franck en Pecher. Noch tans zal de vuige bourgeois-pers blijven probeeren die onvolmaakt heden in onze schoenen te schui- n. Waarom wenscht men defaitisme te ziaien in onze rangen, door te roepen dat voor den arbeider niets wordt gedaan,dat wij ons program links laten liggen Waarom wil men het heilige strijdvuur in de bourgeoisie opwekken, door haar haar voor te spiegelen dat haar voorrechten met de voeten worden getreden Dat allemaal moet hun opzet dienen terug naar de uitgebreide vrijheid voor de bezittere, machte loos en redeloos de werkers uit ta zuigen Het zuiver algemeen stemrecht moet weg, want dat houdt de re actie van de macht. Het syndikalisme moet gebro ken worden, want dat is DE hin derpaal voor de vooroorlogsche zoete-winstmakerij Dat woelt en broeit in den schoot der ondergaande bourgeoi sie. Ze komen er nog niet allemaal openlijk voor uit. Doch, in 't diep ste van hun wezen snaken ze naar de dag, waarop ze den grooten slag kunnen slaan. Maar, het gevaar nam nog geen zichtbare vormen aan Men weet niet precies hoe het zich stellen zal. Is het dan noodig ons verweer al zoo dadelijk en stelselmatig in le richten Beslist 1 't Is algemeene regel in het le ven dat men zich verzekert tegen elke risiko. Zoo zal men zich zeker tot een assurantie wendenwanneer in de buurt een instelling tot stand komt die onmiddelijk brandgevaar voor uw woning daarstelt- Gevaar voor verminking of ver nietiging onzer verworven rechten en vrijheden is er thans meer dan ooit. Zienderoogen stijgt het, te gelijk met het opzet de werkerB terug te drijven naar de moerassen van ellende en wee waaruit ze zich hebben opgewerkt. Tegen dat verhoogde gevaar, stellen wij een versterkte zelfver dediging. Er worden dus Roode Centu ries gevormd. Heel het land over zullen ze bin nen drie weken zich laten sehou- wèn. Zij zullen voor het meerendeel bestaan uit Oud Strijders. Want, wie eerder dan de solda ten van den oorlog mogen de taak opeischen onze vrijheden voor ge weld te vrijwaren Zijn het niet zij die in slijk en bloed, wee en te kort, den grondsteen hebben gelegd voor het sociale gebouw dat thans in België oprijst

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1