BelgischeBanU™ 4«Arbeid In de Kamer. Openbare Voordracht met film AALST. SYNDIKALE RUBRIEK. GEMEENTERAADSZITTING Kroozea verleend door de agentschappen op de hierondervermelde rekeningen Gheekrekening (terugbetaalbaar op zicht) »U worden ook gedaan door tussehenkomst van de postcheokreke- ning Nr 850 of door de Nationale Bank. Vraag nr 71 in 't Vlaainsch van Gezel Nichels, 10 Februari. Voor de reizende werklieden Plaatselijk Komiteit voor Arbeidersopvoeding HAND IN HAND Aalst, üp Dinsdag 16 Maart om 7 1/2 ure 's avonds over DE COMMUNE VAN PARIJS. door Kameraad SMEST. Partygenooten en gezellinnen, talrijk op post. Ingang vrij. Voor het P. K. V. A. 0. HET BESTUUR. Tooneellielliebbeis, WELle Uit Nieuwerkerken Ëembodegem. Haellert. Agentschappen i LA LOUIIIÉRE, 46, Sylvain Guyaux- straat. MONS, 10, Chisaire atraat. Halfmaanduiykscho rekeningen Met voorbericht van 15 dagen Met voorbericht van 30 dagen Voor 3 maanden vaste belegging Voor 6 maanden vaste belegging Voor 1 jaar vaste belegging Voor 5 jaar vaste belegging Spaarkas De stortingen en afhalingen kunnen gedaan worden aan de win ketten van den maatschappelijken zetel Voldersstraat, 1, Gent. AHe Bank.operatie» Verhuring van Brandkoffere. 3 1,2°/, 5 3/8 V 5 1/2 5 3/4 O'/o 0 1/4 6 1/4' G 1/2 5'/- De makers zijn ook de eerste verdedigers. De Centuries zullen echter niet alleen het geraamte van de Roode Militie vormen. Ieder arbeider hoort daarbij Ieders steun is noodig en wel kom Want, dien kamp gaat voor heel den Socialen vooruitgang der Ar- beidende Klasse Leugenaars. Nu is het L' Indèpendance Beige die op een paardenleugen betrapt wordt. Het liberaal blad beweerde, dat een verhooging van loon van postbe dienden 12o millioen frank zou ge kost hebben, De jaarwedde van al de postbedienden te zamen bedroeg maar 39 millioen. Liegen is een gewoonte geworden btj onze tegenstrevers. Het Luilekkerland. Sinds Zaterdag is hot Verbond van het Algemeen Belang gesticht. Be stuurders van banken, fabrieken, magazijnen, hotels, kaberdoeskens eu alle andere rommel maakt er deel van. L'Etoile Beige zegt, 4at er reeds 200.930 leden aangesloten zijn. WÜ kunnon onze lezers dan ook aankondigen dat eerstdaags de ge braden verkous langs do straten zul len rondloopen in bet gezegend iau- dekon België. Voorgedaan isnageleerd De burger&bladeu gaan veort An- aeele te verwijten.dat bij zijn laatste redevoering door de drukkerij van het Staatsblad beeft doen versprei den. Waarom mogen de lezers van deze bladen niet weten dat do liberale ministers Hymans en Franck, ea de klerikale minister Carton, op veel grootere schaal gedaan hebben wat Anseele deed Als Anseele moet aan d«n schand paal gespijkerd worden, wat moeten wij dan doen met onze tegenstrevers wier misdrijf veel grooter is Voor de Opgeëischten Delnternationale derSoc. Strijders bonden, heoft besloten de zaak do Belgische opgeëischten met bard nekkigbeid te verdedigen. Hst is partijgenoot J. Nëvos, se cretaris der^Bslgiscbe Federatie van Soc- Oud-Strijdersbonden die dit heeft bewerkt. De Duitsche partijpers zal eono campagne begin-non ten voordeelo der zaak dor opgeëischten en partij genoot Kari Tiedt, zal in den Reicb- tag de zaak voorbrengen. Ziedaar wat de Internationale solidariteit der arbeiders vermag. Ouderlingen opgenomen in gestich ten ontvangen een derde van hun pensioen als zakgeld en de andere twee derden zijn ten bate van de gemeente die de ouderlingen op hun kosten in 't gesticht hebben geplaatst. Dat is het geval met vele gemeenten in mijn arrondissement, alwaar in het klooster te Leeuwereem op dergelijke manier aan vele ouderlingen kost en in \w>on worden verschaft. Hedoch, onderhoud van kleederen en ondergoed is daar niet inbegrepen. De ouderlingen kunnen met hunne 50 frank per drie maand pensioen die ze ontvangen zich toch van geene kleederen voorzien. Zou de heer minister me niet kun nen zeggen wat de ouderlingen te doen hebben tegenover hun gemeente- bestuur dat weigert hen van itleedsren en ondergoed te voorzien Onze arbeiders van Eede-Haeltert en Welle zullen zeker met genoegen vernemen dat minister Anseele bevel komt te geven den eerste trein der lijn Sottegem-Denderleeuw, die alle dagen proppensvol zit en waarmede boven dien nog minstens 350 menschen moe ten rechtstaande vervoerd worden, zal verdubbeld worden van af heden. De nieuwe trein zal eene halve uur vroeger komen en Brussel ZuM als eindpunt hebben. Er m.\ nog getracht worden aanslui ting te hebben met den eersten trein uit Geeraardsbergen te Denderleeuw. Deze nieuwe trein zal in Jette aan komen am 5 u. 20, de arbeiders voor Laeken, Brussel Noord kunnen daar veranderen en den trein van Dender- raonde nemen. De aankomst in Brus sel-Zuid is bepaald op 5 u. 37. Zoodus zullen al de arbeiders onzer streek die, 'tis gelijk in welken hoek der Brusselsche omgeving om 6 uren op hun werk kunnen zijn. Bovendien heeft deze oplossing ook voor gelukkig gevolg aan vele arbei ders tramonkosten tê .besparen gezien ze nu d-icht bij hun werk kunne* afstap pen. We mogen ook reeds de verzekering geven dat treinen 2146 en 2847 die nu alleen tusschen Aalst en Burst loopen zuller. verlengd worden tot Sottegem. Va* af 15 Mei zal trein 3018 die nu in Brussel-Noord aankomt om 7 u. 59 terug zijn oude uurroooster krijgen 't is te zeggen om 7 u. 50 aankomen. De aansluitende trein te Dender leeuw, komende uit 3 Walenland, zal gewijzigd worden en enkele minuten vervroegd. Onze kameraden der lijn Dender leeuw Geeraardsbergen zullen zeker ook met genoegen vernemen dat vanaf 15 Mei ze in Brussel-Noord 18 u. ol kunnen vertrekken om in Dender leeuw onmiddelijke aansluiting te heb ben. Onze reizende arbeiders mogen ge rust zijn dat onze Gezel Anseele wer kelijk alles doet om het vervoer der werklieden best mogelijk te doen ge schieden. P. DE BRUYN. De stortingen der bedienden voor hun ouderdomspensioen gaan dus verminderd worden met 2 0/0 op hun loon. Zjj zullen 3 0/0 te betalen hebben in plaats van 5 0/0; de pa troon zal er 5 0/0 blijven bijleggen. Dat is reeds een vorboteri-ng En toch staan er de bedienden maar slecht voor. immers: het zullen zij zijn, die in laatste bedrijf alles zullen moeten betale*. Waarom Omdat de patroons het loon hunner bedienden er zullen naar regelen dat spreekt van zelf. De bedienden zijn niet genoeg zaam vereenigd, en waar ze nog vereenigd zijn (lurven zo toch niet optreden. De patroons zuilen van hunne onmacht gebruik maken. Do bedionden zullen dus zelf gansch hun pensioon vormen, be halve de kleine tusschen komst van den staat. Gaan de bedienden eindelijk klaar zien en beseffen, dat ze de handen uit do mouwen dienen to trekken De eendracht zou moeten ouder "hen heerschen gedaan moet het zijn met hunne verdeeldheid Lang genoeg zijn reeds de bedien den bedotze mogen niet dulden. dat zo opnieuw om den tuin geleid worden- Ilun vereenigen en optreden, weze het parool. Dat is liet eenige middel om van de ponsioenwet te genieton, zooals het behoort A. VIJVERMAN. Oe leden van de Vakbonden, worden nogmaals verwittigd, dat zij in geen geval hun werk mogen verlaten. Vooraf moeten de leden hunne klachten aan den secretaris doen kennen, die zal dan in de ge legenheid gesteld zijn, om met de Pa troons te gaan spreken over de grieven van de werklieden, alleen op die voorwaarden zullen zij verdwijnen en hebben de leden onzer Vakbonden daar belang bij. Let goed ep de leden die hun werk verlaten kunnen geen aanspraak maken op vergoeding van hunnen Vakbond, dat wordt in geen geval, noch door de landelijke Centralen, noch door het Nationaal brisi-sfonds toegelaten. De Textielbewerkers en bewerksters, hebben in de loop dezer week hun vakblad, De T ex tie I arbeider ontvangen. Wij raden onze leden aan het te goed lezen. H. F. Jongens en Meisjes. Heden Zondag 0111 2 1/2 ure ver gadering vooral onze Jonge makkers en MeiSjes ten lokale Hand in Hand. Ouders stuurt uwe zonen en dochters naar de vergadering. I van Maandag 8 Maart. De zitting wordt geopend om 51/4 ure onder voorzitterschap vanM. R. Moyersoen Burgemeester. De heer se- kretaris geeft lezing van het verslag der voorgaande zitting. Dit wordt goedge keurd zonder opmerkingen. Ordemotie. Gezel JAN STEENHAUT Zegt dat er overeengekomen was, dat bene vens de oorlogsinvalieden met min stens 25 0/0 invaliediteit, ook de oor logsweduwen de vermindering van 50 0/0 op sommige taksen zouden ge nieten. Nu gebeurt het, dat oorlogswe duwen voor het volle bedrag aangesla gen zijn. M. DE NEVE (Front.), schepen van finantïen. Wij zullen de zaak onderzoe ken. M. MOYERSOEN Wij gaan over tot de dagorde. Gem een te goederen. Verkooping. De verkoop van verscheidene ge meentegoederen in verschillige wijken der stad wordt goedgekeurd. Gezel JAN STEENHAUT vraagt of er gezorgd is, dat de personen die moeten verhuizen uit de weningen wel ke moeten afgebroken worden aan de St-Jabsteeg, een onderkomen hebben. M. DE SMEDT (kath.) schepen van openbare werken. Natuurlijk. II. Aanbesteding voor het bouwen van den watertoren M. DE SMEDT. Het laagste aan bod voor het bouwen van den waterto ren werd gedaan door M. Lamote, van Brussel, voor 271,690 fr. Daar wij niet bevoegd zijn in zulke kwestiën, hebben wij een kommissie van techniekers aangesteld en deze hebben een verslag opgemaakt luidende dat het plan van M. Lamote het beste is. De heer schepen van openbare wer ken geeft breedvoerig uitleg. De wa tertoren zal in de Scherreveldstraat op gebouwd worden. M. BAST1AENS (Gr. Kr.) Vraagt of er. geen andere aanbestedingen wa ren. welke in aanmerking genomen worden. M. DE SMEDT M. Emiel Rom- baut was 2' met 277.000 fr. doch zijn ontwerp werd afgekeurd door de tech- j nische commissie, daar hij het lasten kohier niet gevolgd had. M. BASTIAENS Er is maar een verschil van 3000 fr. en dan zou men toch beter het werk aan een Aalster- sche firma geven. M. MOYERSOEN legt uit in welke omstandigheden het ontwerp van M. Lamote aanvaard werd. Het schepen kollegie kon de verantwoordelijkheid niet op zich nemen voor het bouwen van den watertoren en 't is daarom dat er een technische commissie aangesteld werd. Die heeren hebben hun verslag ingediend en wij hebben er ons aan ge houden. M. CALLEBAUT (Gr. Kr.) dringt op zijne, beurt aan, dat het werk aan een stadsgenoot zoo gegeven worden. Overigens het plan Rombaut is reeds elders uitgevoerd eu geeft voldoening. Gezel JAN STEENHAUT Wijst er terecht op dat geen enkel gemeen teraadslid bevoegd is in deze kwestie, dat er hierom een bevoegde technische kommissie is aangesteld, en dat het be ter ware over niets te spreken waar men niets van kent, vooral omdat de verantwoordelijkheid van dergelijke uit te voeren werken te groot is. M. DE SMEDT M. Rombaut had moeten naar het schepenkollegie ko men om uitleg te geven. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat hij volgens het verslag der" technische kommissie het lastenkohier niet gevolgd heeft. Gezel NFCHELS Vraagt of er geen middel is M. Rombaut gelegen heid te geven de noodige wijzingen aan zijn ontwerpen te brengen. 'M. DE SMEDTZulks zal niets opleveren. Die heeren der technische commissie hebben h«a verslag uitge bracht en kunne* het nu toch niet wij zigen of veranderen van gedacht. M. CALLEBAUT Verklaart dat volgens de bewering van M. Rombaut de torenstelsel Lamote op sommige plaatsen reeds mankeerde. M. MOYERSOEN— Wij zullen overgaan tot de stemming. M. SCHELFHOUT (kath.) Vindt het nutteloos te stemmen. De techni sche commissie heeft verslag uitge bracht daar wij niet bevoegd waren. Wij moeten er ons dus maar bij neer leggen. M. CALLEBAUT. Daar er op onze vraag niet geantwoord is, zullen wij ons onthouden. Al de andere leden keuren de aanbe steding goed evenals de er aan verbon den leening. III. Muziekschool Begroeiing 1926. A^ngemomen zonder opmerkingen. IV. Kerkhof. Grondafsiand. Verschillige aanvragen voor grondaf- stand worden aangenomen zonder op merkingen. V. Pensioen bedienden en agenten. Pensioen werklieden. Toestand stadswerklieden. M. CALLEBAUT heeft een ontwerp van pensioenbarema opgemaakt en on derwerpt het aan het schepenkollegie en den raad. 't Zijn echter al cijfers, zoodat het onmogelijk is spreker te volgen in zijne bewijsvoering. Gezel MARCEL (soc). Wij zijn zeer breed in zake loonen en jaarwedden, doch wij willen dan ook dat er gewerkt wordt. M. MOYERSOEN. - Wij zullen de ernstige kwestie der pensioenen in de commissie van financiën grondig on derzoeken. Mogelijks kan het regle ment wel verbeterd worden. In alle ge tal wenschen wij eene ernstige oplos sing. Gezel NICHELjt dringt er op aan dat vooral den toestand der oude stads- gepensionneerden wordt onderzocht, omdat het maar billijk is dat de eenen verbeteringbekomen zooals de anderen. M. DE SMEDT (kath.) heeft het hierna over de gedane werken en deze cfie nog te doen zijn, het zou schijnen dut er vroeger vanwege de stadswerk lieden niets wierdt verricht. Verder al lerhande vage beloften, die onze be volking kennen daar, het naar da ge- meentekiezing begint te rieken) maar dienen om de stadswerklieden in en kel doeken te draaien. Gez^l STEENHAUT JAN - nog op een paar wegen, waar er verbetering gebracht te worden. M. DE NEVE (front) dringt dat deze kwesties naar de kornis van financien en openbare wei worden verzonden. Hierna sluit de openbare zittinj 7 ure. Men gaat over tot de geheime zitl A. OPGEPAST Onzen tooneëlgroep gaat dus Zondag 2i en Maandag 22 Maart, laatste stuk voor het tooneel-sei; 1925 26 opvoeren. Onze bestuurder,makker Peel: van Gent,, heeft voor iets heel p gezorgd. Hij wil dat liet publiek daau en tevreden afscneid neemt dit seizoen. Daarom heeft hij prachtig tooneeistuk gekozen der één dakd-at over heel Waamsche land zooveel byval noot. Het was ook één der stukl waarmede naar het Lasdjuw gedongen werdt. Daarbij «in Holland geïnternef bljjspoi met zang in één bedrijf, begeleiding van een volledige s phome. De symphonie zal tijden tussGhenpoozen, onder de ieii van K. Van der Meirsch, scho muziëkstHkken uitvoeren. Niet gewacht dus, om zich kaarten te voorzion. Er zjjn er nog te bekomen in lokaal Hand in Hand en bi bestuualeden, bedienden en bod Het nummeren der abonnemei zal plaats' hebben, op Donderda Maart, van 6 tot 7 ure 's avond; den Café, om alle moeilljkhede vermijden. Ook nog, dat al welke een abonnement hebben, moeten ingeschreven worden v toekomende jaar. De andere kaarten zullen gen merd worden, op Vrijdag 19 Ma van o tot 7 ure 's avonds, Allo, kunstliefhebbers en pa genooton, onze laatste vertoonip massa bijgewoond. Komt zien, eu ge zult een a vermakelijksten en gonoegljj avond doorgebracht hebben Prijzenderplaatsen: ierango,0( 2" rang 1,99 fr. (taks niet inboi pen). k. Heden Zondag, öm 4 ure namidc in het lokaal bij Van Vaerenberg, den Halt, zeer belangrijke ALl MEENE VERGADERING, voor a leden van den Soc. Ibropagandaclub Gezel BERGHMAN ALFONS, 1 tij-Secretaris uit Aalst, zal er aanwi zën 0111 te spreken over DE ALl MEENE POLITIEKE TOESTA VAN HET LAND IN VERBA MET DEGEMEENTEKIESSTR1. Geen enkel lid mag deze maal m ten 0111 deze vergadering bij te won Nieuwe leien worden aanvaard. SOC. PROPAGANDACLUB. Heden Zondag, 0111 4 ure nitaiidd Algemeene Vergadering. Belangrijke besprekingen zul plaats hebben. Wé rekenen op de tegenwoordigli van al de leden. Het Bestuur De Zangavond van verleden Zon< is opperbest gelukt. Het Volksl was te klein, onze zangers genoten meesten bij val. Gezel Berghman A!f< sprak er over de politieke toesta en wakkerde de aanwezigen voo aan om de gemeentekiesstrijd hevij dan ooit aan fee vangen. De geestdrift onder dé aanwezii steeg ten top, en een langdurig hai geklap viel de spreker ten deel. De munitie voor den strijd wie niet vergeten, en twee om halbij brachten 27,03 fr. op. De strijd is dus op onze gemee ep prachtige wijze ingezet, en gaan er op los om bres te schiet in de forteres van al onze tegenstrev< Heden Zonda-g om 5 ure namidc in het lokaal bij Cyriel Roelan Kattesttaat. Kostelooze Zangavon De kameraden De Smedt Pesi Gijssens en Gezellin Cardon t Erenibodegeir. zullen er de aanwezig een aangenamen avond verschalk want zij hebben er voor gezorgd,! een prachtig repertorim van roma klucht en strijdliederen samen te st len Gezel Cesar Haelterman uit Aal zal er tusschen in een korte maar Ie zame toespraak houden. Wij drukken er dus op dat inwoni van Haeltert deze goede gelegenhi zouden te baat nemen om er eeni genoeglijke uurtjes door te brenge

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 2