SociaiistiscJ Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. TEGEN HET FASCISME Een Parlementaire Oppositie. Van alles Wat. 3e Jaar N° 12. Priis per nummer 20 centiemen 21 Maart 1926. Aunoneen SCHRIJFT IN VOOR HET STRIJDFONDS ËËCIT VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 Ir. por regel op 1" en 2" bladzijde. 2 fr. op 3" en 4" bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goodgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT» Lokaal HAND IN HAND., Molendrics, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcbeckrekeningN'8568B Telefoon N'572 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 1 jaar fr. 3,00 5,50 10,00 RUITEN BELGIE. jaar fr.. 17,50 Men abonneert zich op alle postbureelon. De bureelen van de Syndi- :ale Kommissie en van den Ugemeenen Raad hebben esloten een arbeidersverweer- ;orps te stichten en een inschrij- ingslijst te openen om de kosten an den strijd tegen het fascisme edekken. Ik zal vandaag op dit eel van de reactionnaire pers niet ntwoorden die, volgens den eestetoestand waarin de opsteller ich bevindt, zich over deze beslis ingen verwonderdt, zich kwaad laakt of tracht er mede den spot e drijven. Het kan volstaan door an onze kameraden uit te leggen raarom deze dubbele aktie noo- ig is gebleken en in welken geest ij krachtdadig zal worden doorge- oerd. Dat er in zekere hoogere klassen mmeer bijzonderlijk in de nijve- aarsmiddens, een fascistische eest heerscht, ziedaar een feit dat laar staat en dat niet meer moet lewezeh worden. Het is voldoen- le zich het onderzoek te her- innerenvan een groot Brusselsch irgaan dat de beste betrekkingon mderhoudt met de werkgeversor- anisatie, zijn bewonderingskreten iver de regeering Mussolini en ;ijn met moeite verdoken aanbe- 'elingen. Wie herinnert zich de tmlangs gehouden vergaderingen liet waar men openlijk de uteen- agingvanhet Parlement predikte ÏVie zal niet hebben begrepen velk doel de rolletjes haddon die lich voorgedaan hebben bij het iverbrengen der vaandels naar het trijgsmuseum Ziedaar de publieke aktie. Zij ;aat bepaald met een minder luid- uchtige bedrijvigheid, somtijds leer geheimzinnig, maar waarover wij natuurlijk de oeste inlichtingen bezitten Ten minste drie van el kaar onafhankelijke organisaties richten aanvals'roepen inwapenen lich, verzekeren zich de mede plichtigheid van geweze officieren en trachten zich goede vriendjes temaken bij de officieren en zelfs bij de soldaten Zekere jonge lie den volg n ware burgeroorlogs- lessen èn het zijn Itaüaansche fas cisten die het onderricht verzeke ren. De vechtmethoden waarop zij zich voorbereiden zijn die van een waren oorlog. Dat het vol staat te zeggen dat zij reeds het gebruik van tanks hebben onder zocht. Dit alles jaagt ons niet den «schrik in het lijf zooals zekere dagbladen beweren, maar dit ver plicht ons de oogen te openen. Wij weten dat er daar een deel grootschreeuwerij in is. Jongelin gen die graag het facistisch kentee W van binnen op hun vest steken zouden, indien er iets belangrijks ging gebeuren, zoo ver van het gevaar blijven als den heer Not- homb zelf. Wij weten ook dat menschen die een klaren kijk heb ben op de zaken en die zich met deze zaken bezig houden niet wen- schen dat het tot een burgeroorlog komt. Zij weten zeer goed dat, zelfs indien zij een avond meester ble ven van de met bloed gedrenkte straten, zij des anderendaags het hoofd zouden moeten buigen voor den weerstand zeis passief van geheel het land dat zijn vrij heid wil verdedigen. Maar die menschen spekuleeren op straat gevecht, op relletjes, op wat la waai die de autoriteit van de regeering aan het wankelen zou den brengen, wat jniets anders kan dan hun -beurszaken bevoordeeli- gen. Wij kunnen noch deze rust- storende relletjes, noch de bewe gingen die tot een diktatuur moet voeren, toelaten. Eu wij willen de berekeningen van de slitnmen in de war sturen zooals wij ons willen verdedigen tegen de krank zinnige ondernemingen van onze Mussolini's. En ziedaar waarom, zonder een enkel oogenblik de kalmte te ver liezen die den karaktertrek is van onze arbeidersaktie, zonder een enkel oogenblik onze syndikale en politieke krachtinspanning stop te z tten, terwijl wij meer ifan ooit onzen wil bevestigen sl chts op onze organisatie, op het algemeen stemrecht te steunen om ons doel te bereiken, richten wij onze ar- beidersverweerkorpsen in. Door hen beschermd, zuil-n wij beter, en in een groote veiligheid, onze vredesaktie kunnen voortzetten. Wij richten onze korpsen in ge steund op een onzer vrijheden die door de Grondwet gewaarborgd wordt. Het artikel 19 van de Grondwet zegi De belgen hebben het recht zich in vrede en zonder waper.en te verzamelen, terwijl zij zich naar de wetten die dit recht regelen onderwerpen zonder nochtans een bijzondere toelating te moeten vragen Onze verweertroepen zullen zich dus verzamelen. Zij zullen het doen in vrede. En welk doel kan er vredelieven der zijn dan de relletjes beletten, onze lokalen, onzi vergaderingen, onze betoogingen beschermen Ik herinner mij dat zekeren dag burgemeester Buis verklaarde dat hij geen politiemaatregelen zou ne men indien wij, ter gelegenheid van een onzer betoogingen, zelve de orde wilden verzekeren door het aanduiden van kommissarissen. Dien dag werden onze verweer troepen geboren. Sedert dien zijn zij opgetreden in al onze betoo- giugen, in vols onz:r meetingen. Wij gaan ze, gezien de buitenge wone omstandigheden, verster ken en ze sterkere kaders geven. Zij zullen bijeen komen met een uitsluitend verdedigingsdocl De inrichters hebben er aan gehou den zulks in de benaming in te lasschen. Niets zou te meer betreu ren zijn dan onze vrienden, onder 't is gelijk welke uitdaging, tot het offensief te zien overgaan. Wij mo gen de vergaderingen van onze tegenstanders niet uiteenjagen. Zij hebben het recht alles te doen wat de wet hen toelaat. Maar zij moeten wel weten dat wij ons door geen enkele bedreiging zullen laten beïnvloeden. Zij zullen bijeen komen zonder wapens. Dit ook moet wel begre pen zijn. Het zou te betreuren zijn de arbeiders er toe te zien komen het voorbeeld te volgen van de menschen die steeds een browning op zak hebben. De browning, zoo als de revolver trouwens, Jis zeer gevaartijk voor hen die hem in zijn bezit heeft, een weinig minder voor zijn buren en bijna niet voor zijn tegenstrevers. Maar het is noch tans best mogelijk, dat een tegen stander er door gekwetst wordt en het zijn wij niet, die het iniatief van een bloedigen strijd- moeten nemen. Het is omdat zij steeds dit ordewoord geen wapenen, hebben geëerbiedigd dat de arbeidersver- weertroepen van Oostenrijk zoo Sterk zijn geworden, Het is van het zelfde beginsel uitgaande dat het rood, zwart en goudvaandel in Duitschland alle fascistisch gevaar heeft doen verdwijnen. Om ons doel te bereiken moeten wij ook denzelfden regel eerbiedigen, Ik zie reeds onze fascisten die de gevaarlijkste wapenen gereed maken, in de vuist lachen. Dat zij goed oppassen. Wij zullen ons dus zonder wapenen verzamelen maar altijd op ieder oogenblik, zullen wij kunnen beschikken over alles wat noodig is om onze wettelijke verde diging te stellen tegenover 't is ge lijk welken aanval. Elk denkt het zijne. Zekere van onze vrienden maak ten zich ongerust over het feit dat de inrichting van orze troepen zoo lang duurt. Ik moet hen zeggen dat in eene week de inrichters prach tige dingen hebben; gedaan. Zii konden niet alle deeien van het land bezoeken. Zij hebben eerst de gevaarlijkste punten bezocht. Dat de nog niet bezochte federa ties enkele dagen geduld nemen. Ik kan haar verzekeren dat onze vrien den niet slapen. De inrichting van de verweer troepen kost geld. Gaat het eens vragen aan den minister van Oor log. De fascisten vinden heel ge makkelijk de noodige centen. De grootste nijverheidsondernemin- gen ondersteunen ze met belang rijke toelagen. Het zal niet van belang ontbloot zijn een dezer da gen er de namen van bekend te maken. Wij kunnen slechts reke nen op wat de arbeiders zullen willen geven. Er moet veel gege ven worden. Men wordt verzocht 1 de inschrijvingen aan partijgenoot i Patou,Volkshuis, Brusseltestu-en. De socialistische dagbladen zullen binnen kort de insc'nrijvingslijsten inlasschen. De geldeu-zullen onder de kontrool der Syndikale Kom missie en der Partij beheerd worden. Louis DE BROUCKÈRE. Naarmate wijt verder gaan, neemt de oppositie tegen de demokratische regeering steeds vaster vormen aan. Ik wil hier nu niet spreken van de perskampanje die in de laatste dagen wordt gevoerd en die vooral ten doel schijnt te hebben de finantieele plan nen der regeering, die tot de stabilisa tie van onze munt moeten leiden, te doen mislukken. Men heeft dan ook het reckt zich af te vragen of deze perskampanje niet ingegeven wordt door enkele beursmannen die ofwel op de daling van den (frank hebben ge- spekuleerd'ofwel met spijt terug den ken aan de dagen waarin de schomme lingen van de waarde van onze munt hen toelieten voordeelige spekulaties te doen. Het is dus niet over deze, niet zeer zuivere oppositie, dat ik spreken wil, maar over de parlementaire oppositie die feitelijk tot nu toe niet bestond. Zeker, daar was de liberale fraktie onnoodig natuurlijk te spreken noch over de fronters noch over de kommu- nisten die zoogezegd in de oppositie stonden. Maar och arme zij zijn twee- en-twintig, zij hebben geen jirogram- ma, zij hebben nog veel minder een ideaal en iedereen weet dat er van de liberale oppositie nooit veel is ge komen. De regeereng kon gerust haar gang gaan. Rechts was er ook een oppositie. Maar zij bestond uit zes tot zeven leden waaronder beroemdheden, als Feuillien, Sinzot en Housiaux. Zekere dagen hebben die heeren wel wat ge rucht gemaakt maar daai zij zich te weren hadden tegen de overgroote meerderheid van hun eigen partij heb ben zij het nooit veel verder gebracht Maar aan dien toestand zal er nu wel een einde gaan komen. Over enkele dagen reeds verschenen be richten in de pers meldende dat, in den schoot der rechterzijde van Kamer en Senaat, een oppositiegroep werd ge sticht onder leiding, in de Kamer, van M. Renkin, in den Senaat, van M. de Broqueville. Dat was de eerste stap. De tweede werd gedaan deze week. M. Renkin is in de Federatie der katholieke kringen verschenen, waar hij sedert den oorlog geen voet meer zette, en, in gezelschap van de heeren Seghers en Jaspar, heeft hij er openlijk den oorlog aan de regeering Poullet verklaard. Het belang dezer gebeurtenis is dubbel ten eerste laat zij ons toe te hopen dat de demokratische regeering, in het Parlement, nu openlijk door de reaktionnairen zal worden bestre den wat den toestand heel wat zal zuiveren en, ten tweede, zij bevestigt de breuk, en verdiept de kloof die de katholieke partij in twee verdeelt Wij hebben dus alle redenen ver- i lieugd te zijn over de laatste gebeurte- nissen in de Federatie van katholieke kringen, te meer daar de redevoeringen j van Renkin en Jaspar ons het bewijs i brengen dat de stap waartoe de reak- I tionnairen van rechts hebben besloten en die, wij mogen er van verzekerd zijn, zoo lang mogelijk werd uitgesteld daar die heeren wel wisten aat de eenheid zelf hunner partij op het spel stond, hun opgelegd werd door de aktie, door het werk der demokratische regeering. Wij hebben het reeds gezegd zoo lang de demokratische hervorming slechts in het regecringsprogramma waren aangekondigd konden de reak tionnairen er zich t' akkoord mede verklaren. Maar van zoohaast de her vormingen werkelijkheid werden moest het tot een scheuring komen En dat de oorzaak der scheuring die heden Renkin en zijn vrienden niet alleen tegenover Vandervelde maar ook tegenover Poullet plaatst, moet gezocht worden in de hervormingen door de regeeri n g verwezenlijkt, blij kt, ontegen sprekelijk uit de redevoeringen van Renkin en van Jaspar. Wat hebben zij aan de regeering verweten en waarom roepen zij de de katholieken op om ze te bestrijden Omdat de regeering het heeft ge durfd aan haar belastmgspolitiek een demokratisch karakter te geven door de vrijstelling der loonen kleine trak tementen en door de verhooging der direkte belastingen, o. a. op de erfe nissen. Voor hun vijandschap tegen Poullet reven zij verder als reden op: de legers ïervormir.gen die, zooals in alle reak- tionnaire middens wordt beweerd, het leger ten gronde moet brengen. En er is slechts sprake den diensttijd te ver minderen op tien maanden. Wat zal er gebeuren wanneer de groote hervor mingen, de groote dienstvermindering, de zes-maandendienst, ten voordeele derwelke de meerderheid van het land zich op 5 April van verleden jaar heeft uitgesproken, vastheid zal aannemen. Trouwens de oppositie gaat natuurlijk reel meer voor wat komen moet dan voor wat voorbij is. Zij geven zich re kenschap dat, indien zij op geen kracht dadige wijze stelling nemen tegen een regeering waarin vijf hunner partij- nodten zetelen, zelfs op gevaar af hun partij in twee te scheuren, er steeds verder zal worden gegaan op den weg der demokratie. En het is er om het doen die weg te versperren Zij zijn er onbekwaam toe dien de demokratie aaneen gesloten blijft. En van standpunt gezien, zijnde gebeur tenissen die komen van zeer groot belang. N11 zal men zich rekenschap kunnen geven van de sterkte der demo kratie. Zooals het niet moeilijk was voor de reaktionnairen zich t' akkoord te ver klaren met een programma, zou konden zekere kristen-democraten den moed vinden- de demokratische aktie door te zetten, zoolang zij de meerderheid hunner partij achter zich voelen. Maar nu Nu de reaktionnairen be reid zijn de katholieke partij op te offeren 0111 de demokratie den weg te versperren, zullen de kristenearbei- ders sterk genoeg, en voldoende wils kracht bezitten om stand te houden Alhoewel de leiders der kristen de mokratie in het verleden meermalen ontgoochelingen hebben gebracht, denk ik dat zij in de huidige omstandigheden op den weg zullen blijven die zij heb ben ingeslagen. Zij zijn er toe verplicht door de arbeiders die achter hen staan en die hen hebben verplicht, tegen den wil der reaktionnairen van rechts, den demokratischen weg te kiezen. Een nieuwe miskenning van den wil dezer arbeiders, of een nieuw verraad zou het einde beteekenen van de kristen- demokratische beweging in BelgiË. DE REGIE DER SPOORWEGEN M. Franck heeft in een intorvieuw aan «La Demiéro Heure» gezegd, dat hij voorstander is van een nijver heidsregie voor de Spoorwegen. De- zo regio mag echter niet uit dn han den van do gemeenschap gaan, maar wel de Staat en het publiek verte genwoordigen.

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1