BelgischeBank™1 lmArbeid AALST. KAPITAAL en RESERVED volledig gestort 9 MILJOEN7 FRANK SYNDIKALE RUBRIEK. G Alle Bankverrichtingen HAH© IK K&HB In de Wijkclub Victor De Geyter Een Mei. Feest van den Arbeid Mei-Liederen. Wijkclub Jean Jaurès. Syndikaat der Leder- en Vellenbewerkers. Bestuursvergaderingen. Steun aan de stakende steengroefwerkers. Bij de Steenbswerkers. WELLE. DENDERLEEUW. Uitverkoop van Schoenen. HOFSTADE. Erembodegem. Partijgenooten NINOVE. Maatschappelijke Zetel GENT. Voldersstraat, I. Agentschappen LK LOUVIERE, Sylwain Guyauxstraat, 48 BERGEN, Chiaairestraat, 10. Hulpbureel CHAR LEROI, Yzerlaan, 32. Opening van deposito en loopende rekeningen Dooumenten aecreditieven Disconto en inning Verhuring van Brandkoffers Wissel en Vreemde munten Aan- en Verkoop van titels Beursorders Inkasseering van koepons Spaarkas Bewaring van waarden Samenwerkende Maatschappij Molenstraat en Ledebaan, AALST. GEACHT MEDELID Wanneer wij de ledenlijsten der Vakvereenigingen en andere instellin gen nagingen, stelden wij vast dat gij geen verbruiker van onze Coöpera tieven noch* van onze bakkerij zijt, gij voeldet wel de noodzakelijkheid u te vereenigen en u te verzekeren tegen ziekte, ongevallen, maar van den an deren kant is het te betreuren, dat gij bij onze Coöperatieven niet aangeslo ten zijt, waar uwe Vakvereenigingen en Zieken bond bij aangesloten zijn. Wat is de oorzaak daarvan? Hat is omdat gij niet genoeg vertrouwd zijt met den verkoop en hoedanigheid onzer waren. Het is ons echter toegelaten er u op wijzen, dat gij door geen verbruiker te zijn onzer winkels, gij zelf een wapen ontneemt d-at u verdedigen moet in alle omstandigheden en gij u daardoor een onmisbare hulp ontzegt. Als bediende, ambachtsman of fabriek werker, hebt gij groot ongelijk uwe aankoopen niet te doen in onze winkels en bakkerij. Waarom Omdat onze Coöperatieven gedurig op de bres staan om uwe belangen tegenover de uit buiters te verdedigen. De Coöpera tieven zijn de machtigste haiboomen tot verspreiding uwer gedachten tot beter menschenleven, en door uwe aankoopen in onze winkels niette doen, helpt gij mede om de kracht van dien hefboom te verminderen. Door geen verbruiker te zijn onzer winkels versterkt gij uwe tegenstre vers die maar een doel hebben, al uwe veroverde rechten, zoowel op ekonomisch als op politiek gebied, u stuk voor stuk te ontnemen. Wat baat uw verlangen, uwe ver zuchting naar een beter menschelijker bestaan, als gij rechtstreeks medehelpt om de burgers-winkels te steunen, die er belang bij hebben, gansch uw heldenkamp te vernietigen, te bekam pen, te belasteren en te verminderen Door geen verbruiker te zijn uwer winkels en bakkerij, valt gij uwe mede broeders in den rug aan, zij die eenen gedurigen strijd hebben te voeren voor een beter bestaan voor hem zelf en voor het toekomend geslacht. Zij strijden niet voor hun alleen maar zij voeren ook dien strijd voor u ls het billijk van uwentwege om hun die reuzentaak alleen te laten verrich ten Kunt gij lijdelijk toezien naar hune gedurige worstelingen voor lots verbetering zonder er te willen aan medehelpen? Als gij dit alles goed over weegt, kunt gij niet langer meer aar zelen, gij zult al uwe aankoopen doen in uwe winkels en bakkerij. AAN DE VROUWEN I Dagelijks bestatigt gij, dat het onmogelijk geworden is, uwe uitgaven te dekken met de inkomsten uws huis- gezins, terwijl de rijke menschen in weelde leven en uwe armoede niet willen zien. Met minder couragie en begaafdheid dan gij, hebben zij groote fortuinen ge maakt. Wie heeft ze rijk gemaakt Het zijn de vrouwen zelf. Iedere maal wanneer zij bij hen hunne aan koopen gaan doen, betalen zij een ge deelte tot het veroveren va* hunne fortuinen. En wat doen die rijke handelaars voor U Zij betwisten uwe loonen, achturen- arbeidsdag en sociale vooruitgang. VROUWEN I De zoo duur gewonnen loonen van uwen echtgenoot moogt ge niet meer laten dienen om tegen u te kampen. Gaat naar uwe Samenwerking, welke de uwe is en waar gij volgens uwe aan koopen deel in de winst ontvangt. Doet recht aan de veroveringen van uwen man, door al uwe aankoopen te doen in onze Samenwerkende instel lingen. Koopt alles in uwe Samenwer king, en zoo helpt gij mede aan de be strijding van het duur leven en voor den Wereldvrede 1 Namens deS. M. Maatschappij Hand in Hand De Bestuurder, L.VAN DER VEKEN. Over een l4tal dagen hadden we vergadering die veel beter had kun nen bijgewoond zijn, Trots dit, ge- looven we dat de vergadering haar vruchten zal afgeworpen hebben. Na oen bespreking over het Fas cisme werd or eon eerste som van 100 fr. gestort voor de verweer korpsen. Voor oerste Mei zal onze Wjjkclub op de Vlaamsche Kermis zooals vroeger met een Volksspel staan. De opbrengst is ten voordeole dor pro paganda. We bevelen dit in bet bij zonder onze leden aan, om ter dier gelegenheid een bezoek te brongen aan de Vlaamsche Kermis. In 't kort Voordracht door Gezel Deprez over het Fascisme en zijne oorzaken de te nemen maat- rogelen Voor die gelegenheid, waarvan we den datum op tijd zullen laten kennen, verwachten we een goede opkomst. ZIEKENBOND VICTOR DE GEYTER OPGELET. De nummers van het Pensioen zullen van 0 tot 7 uren niet meer gegeven worden, maar wel den Vrijdag en Maandag telkens van 9 tot II uren namiddag en van 2 tot 4 uren namiddag. Het Bestuur, middag, in het lokaal, bij Albert Van Pamel. ALGEMEENE VERGADERING voor al de Leden. Belangrijke dagorde. Niemand mag ontbreken. Federatie der Vakbonden va7i Aalst Voor deze gelegenheid keeft de Federatie der Vakbonden besloten, eene praohtigen Lichtstoet in te richten daarvoor hebben wij 808 personen noodig, waaronder 5o man- men met een velo. Een oproep is gedaan aan de Be sturen der -Wijkclubs, Jeugd-groep, Vrouwenbond enz,, ten einde zich te willen gelasten met het opschnijven van de personen, die ziek laten in schrijven om deel te nemen aan den Lichtstoet. De namen en de adressen moeten aan de Federatie gestuurd worden, ten laatsto den 15 April. Wij doen een beroep op al onze Vrienden en Vriendinnen, om te jjveren en eenieder aan te sporen om zich te laten inschrijven, dezen worden gedaan in al de lokalen van de Wijkclubs, bij de Jeugd groep en Vrouwenbond en op de Bureelen van onze Vakbonden. Wie kan zich laten inschrijven om deel te nemen aan den Lichtstoet Alle personen, mannen, vrouwen, jongelingen en meisjes, welke tan minste 15 jaar oud zijn. Partijgenooten en Gezellinnen stelt niet uit, doet u onraiddelijk in schrijven De Federatie der Vakbonden heeft het voorloopig programma laten drukken van het Mei-Feest 1926 Daarbij zijn vier schoone Mei liede ren die verkocht worden aan 25 een ticmon. Deze zijn te bekomen op de Bureelen der Vakbonden, in de loka len Hand in Hand in het lokaal van het Nationaal Syndikaat en in al de Wijkclubs. HET AANLEEREN VAN DE LIEDEREN Wij hebben de medewerking bc komen van den vriend Karei Van dor Meirsch, die bereidwillig aanvaard hoeft voor doze Mei liederen aan te leeren. Het is noodig dat eenieder deze liederen goed leort zingen Daarvoor zijn er liederen avonden ingerieht, op de volgende dagen telkens om 7 1/2 uren, ten lokale Hand in Hand DINSDAG 13 APRIL. - DINSDAG 20 APRIL.— DINSDAG 27 APRIL Mannen en Vrouwenwij reke nen op u. Stuurt uwe Zonen en Dochters naar deliederen-avonden Voor de Fed. der Vakbonden, H. FLIPS. GEVRAAGD Een Bode-Hulpschrijver, van de af- deeling, ziekenbond. Al de aanvragen moeten schriftelijk ingezonden worden, vóór 15 April, aan gezel Louis Spitaels, lokaal Hand in Hand Voor alle voorwaarden en inlichtin gen nopens het af te nemen examen, wende men zich naar bovengenoemd adres. Bericht aan al deleden vi den Ziekenbond. Door onvoorziene omstandigheden zal den Bode Wasteels zijn Dinsdag, Woensdag en Donderdagronde deze week niet doen, langs de Molenstraat poort, Dendermondschesteenweg en Ledebaan. Daarentegen zal de ronde van den bode Meganck geschieden. Wijkclub «Jan Volders» Heden Zondag 4 April om 3 uren namiddag zeer stipt. Algemeene Vergadering. DAGORDE Goedkeuring der rekening voor 1925 Ontslag en herkiezing van het Be stuur. De Eerste-Meifeesten. De strijd tegen het Fascisme (spre ker Nichels). Voor het Bestuur De Voorzitter, De Secretaris, P.VAN GEIT. FR. BLANCKAERT Heden Zondag 4 April, om 3 ure na- Dagorde. Waarom moet elke ar beider vereenigt wezen. We durven terecht verhopen, dat alle werkers dezen oproep zullen be antwoorden, te meer dat op dezen oogenblik de reactie meer dan ooit de kop terug wil verheffen. Arbeiders, komt in massa naar de Voordracht. Het Bestuur. De leden worden verzocht, die wil len meehelpen aan de vorming van den Stoet op Meiavond, naar de vergade ring te komen, van het Bestuur van den Vakbond, Woensdag toekomende, om 6 1/2 uren 's avonds. Geene andere uitnoodigingwordt ge zonden. Het Bestuur. Metaal- en Openbare Dienstenwer- keri, eiken Vrijdag, om 6 nren. ALGEMEENE Verplichtende Drie- maandelijksche Vergadering der Me taalbewerkers, op Zondag 25 April, om 2 1/2 ure 's namiddags. Overdracht 81,00 fr. Haelterman Cesar 2,00. Van der Borght Jan 2,00. Van der Maelen Leon 2,oo. Van der Meerspk E. 2,00. De Backer J. werkeloos l,oo. Welleman en zonen 3,00. De Brouwer A. 3,00. Roels J. 2,50. Perdaens C. 4,00. De Saede- leer A. 2,00. Van den Borre C. 2,00. Van den Brempt A. 2,00. Meganck F. 2,oo. Parmentier L. 2,00. Verbeken Fr. 2,oo. De Saedeleer P. 2,00. Delvoy H. 2,oo. Van Geert Fr. 2.oo. De Moor Pr. 2,oo. Atelier Verhulst lo,oo. Marcel J. 3,oo. Rondgehaald door Cesar Haelter man en vrouw Désiré De Smedt, op de Zangavond te Kerkxken 13,85. Meu- rice A. 3,25. Buys J. 3,00. Totaal dezer week 73.60 fr. BIJ DE VELLENVERWERS. Op heden zijn we bezig met een on derzoek in te stellen dit, aangaande de loonen en werkwijzen in deze belang rijke nijverheid. Wat ons bijzonderlijk heeft getroffen in deze zaak is de groote verschil len aan loon voor 't zelfde werk om hieraan een einde te stelleai en een al gemeen loonbarema op te maken, die roepen we alle Yellenbewerkers op naar de ALGEMEENE VERGADE RING, welke zal plaats hebben, ten lokale Hand in Hand heden Zondag 4 April (Paschen), om 9 1/2 ure 's mor gens. CESAR. Op Zaterdag lo April, Algemeene Verplichtende Vergadering voor al de Steenbewerkers. De Nationale Centrale roept alle Vakbondsecretarissen naar Brussel, op Zondag 11 April, ten einde de verschillende kwesties te bespreken hebbende trek aan de marmerbewer king. Makkers, Marmerbewerkers, Steenbewerkers, weest allen op post, het gaat er om uwe eigene belangen. De vergadering zal stipt om 7 uren beginnen. Op Maandag namiddag, (2' Paasch- dag), om 2 1/2 ure, worden alle arbei ders der Gemeente Welle opgeroepen naar de Voordracht, welke zal gegeven worden door Haelterman Cesar, Natio naal Bestuurlid der Algemeene Cen trale, Vakbondschrijver, te Aalst, dit, hij Van VaerenberghJan-Baptiste, Halt, Welle. Wij hebben hier in het Achturen huis een drukke en zeer goede wee] gehad. Zaterdag vergaderde de pro pagandaclub. Gezel De Bruyn Prosper,Volksver tegenwoordiger, gaf ons een alge meen overzicht van den politiekei toestand. Daarna werd het bestuu hernieuwd. Zondag om 10,30 uur hadden w eene vergadering met de gezellei Cesar Haelterman en Pol Van Cace ghem, als sprekers. Het onderwerp was De strijd der Vakvereeniginget Waarom hoelt men vereenigd te zijn Prachtige uiteenzetting van beid: sprekers die weldra terug in on midden zullen komen. 3 Namiddags ontvingen wy hi bezoek van makker Toch, Senator welke ons 1 1/2 uur sprak over Regie dee spoorwegen. De zaal wa vol, en spreker werd hartelyktoeg» juicht. Om 17 uur trok de Propaganda club met muziek naar Huisseghem bij van Isterdael, De groote café wa daar ook preppeDS vol, en ruim J menschen moesten bij gebrek aai ilaats, buiten blijven. Onze spreker 3e Bruyn Prosper, Volks vertegen woordiger, en Pol Van de Steei Schepen van Ondgrwljs. te Ninove werden met veel geestdrift toege .uicht! Een ochte goede propagaa 'da tocht Bij dezè maak ik de partijgenoten bekend dat er bij mij een uitverkoop van schoenen plaats heeft. Kinder, vrouwschoenen en* Alles beste en schoone hoedanigheid en ongelooflijk goedkoop. De verkoop zal aanvangen in mijn werkhuis vanaf heden Zaterdag tot en met 2' Paaachdag. Frans De Bruyne. Ledebaan 82 Aalst. Soo. Propagandaclub. Heden Zondag 4 April Paschen Vergadering, om 5 uren stipt, s' na middags bij de W* Triost Korten hook DAGORDE: Gemeentekiezing. Verscheidene bijzondere punten zullen besproken worden over de gemeente politiek. Het Bestuur. Het bestuur van den Propaganda club heeft besloten, dat do partij hier voor de eerstemaal Een Mei zal vieren. Onze vrienden zijn van meening, dat het volstrekt noodzakeiyk is waar er een valkshuis op den buiten is, dat Een Mei daar gevierd worde opdat dit feest in de zeden en de gewoonten vanonze buitenmenschen kome en om onze mensohon daar de gelegenheid te geven in hun midden het Meifeest te kunnen feesten. Daar Erembodegem steods sterk vertegenwoordigd was op de Een Meifeesten te Aalst, zoo hopen we ook dat onze arbeiders hier wel zullen mee mareheeren om ons feest hier zoo schoon en zoo groot moge ïyk te maken. Een manifestzal daartoe verspreidt worden, met het programma van de feesteiykheden. Voor de Propagandaclub. De Voorzitter. De Secretaris A. De Bundel. H. Gheyssens Leest en verspreidt Recht Vrijheid het eenigste blad van het Arrondissement Aalst, dat de belangen der werklieden verdedigt, mal uit' mei eve syn gez bes stei kin opd kor S Mai alle 1 Ap: ger wat we: 5 om I eni J bir t 4 dai «I Te uit Een geschenk werd ten huize al gegeven aan onzen vriend DeWeglii Jan, voorzitter van ons muziek. Een paar mooie marchen werdec er gespeeld. Prosper de Bruyn feli citeerde hem voor het schoone werl dat onzen Jan gedaan heeft met he stichten van ons muziek en wensch ie hem nog lange jaren aan he hoofd ervan te zien. Een Leve onz Jan en hy mag er wezen gezongei door al de vrienden was het bewjji dat zy hot allen eens waren met die eenvoudig# maar harteiyke dankbe tuiging. Een byzondere melding ook vooi onzen chef, de vriend Arsóne welke geen moeite noch krachten spaat om het muziek zoo hoog mogelijk te brengen. Onzen besten dank ook voor al di muziekkanten voor hunne bereid willigheid en strydlust. En wat zeggen van de talrjjki makkers die ons vergezeld hebben Het muziek sloeg iedere maal zijnt laatste toonen of daar kloriken ui aller borsten onze beste strüdliede ren. Dat heeft een goede indruk ge maakt op onze werkbroeders en be volking. Vooruit makkers Voorwaar eeL prachtige dag Gezellin De Bruyn Louise, de Se cretaris van den Vrouwenbond echtgenoote van onzen bemindei Volksvertegenwoordiger, is sindi eenige weken ziek. Wy wenschei haar weldra goed gezond in ons mid den te mogen terug zien. Steun aan de stakende Allumettenbéwepker* Leroy Alfons 5 fr. Union Allumet- tiere Usine 5. 436. 40. Stokers Usini 5,3i. Droogers en Impegneurs 57,30 Usine Merckx 185,80. UDion Usine! 236,00. La Golomale 86,20. Atelie: Famellereu 57,00. Fabriek De Mol 60,65. Fabriek Coppons Durant 101,W Fabriek Usino des Flandres 202,00. Van Donderzole Muroel 10,00. Droo gers Usine 518,50. Van Rossem Cle ment 4,65. Labriek P. Dauw 33,50! De Coster Edg. 5,00. Usine Moreks (Arys) 30,00. Van de kameraden van Braband 5,7,00. Totaal 1641,90 fr. 2*iyst. Union Allumettiére, Usiw 5, 869,6o. Stokers, Usine 7. 28,50. Buydens V. 5,00. La Ooloniale 56.70. Droogers Usine 5, 40,00, Atelier Fa; mellereu 48,00. Fabriek De Mol 36,81 Fabriek De Clercq 12,80. Pol Sertic 2,00. Edg. De Coster 5,00. Usine des Flandres 120,50. Fabriek P. Dauv 36,00. Gezongen by Frans Van den Bergh 48,00. Alfons Leroy 5,00. Uni on Allumettiére, Usine 7, 239,60. Totaal 985,50. Den toestand der staking bluft on veranderd. Onze moedige kamera den staan nu reeds S lange weken op de straat. Geen enkele afvallig1- is te bespeuren. Iedereen zoowei vrouwen als mannen staan met moed en energie schouder aan schouder omdat zij overtuigd zijn dat hunnet stryd meer dan gewettigd is. OnU

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 2