A K B E 11) E R S 11 A N 1N E N E N VHOÜ W E N Het le Meifeest is nakend. Bereid U voor* het waardig te vieren. Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Het Budget van Landbouw voor de Kamer. Socialistische Jeugddag Van alles Wat. 23e .laar N° 15. Prijs per nummer 20 centiemen. 11 April 1926. An noneen Redevoering Pessimisme of Optimisme. RECHT VRIJHEID Rechterlijke annoncon 4 fr. per regel op 1° en 2° bladzijde, 2 fr. op 3" on 4® bladzijde. Reklamen volgons overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ "HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcheckrekoningN® 85686 Telefoon Nr572 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal. Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 3,00 6 5,50 1 jaar 10,00 RUITEN BELGIE. laar fr, 17,50 Men abonneert zich op allo postbureelen. Dat er wel ietwat veranderd is in 't Belgische Parlement sedert 5 April, lekt uit bij ieder bespreking aldaar. Waar vroeger maal al te vaak alleen de belangen der grooten werden gediend en de kleinen het met een kluitje in 't riet moesten afstappen, komen nu de belangen der nederigen op 't voorplan. Bij de bespreking van het bud get van landbouw is dit bijzonder opgevallen Meer dan 40 spre kers h.bben er aan deel genomen en bijna allen getuigden van hun liefde voor de boerenbevolking. Dat is reeds een goed teeken voor de toekomst.. Ik zeg voor de toekomst want al heeft de eigen lijke huishonding van ons minis terie van landbouw veel belang, toch kunnen onze boerkens voor 't oogenblik maar door een ding geholpen en gered worden een degelijke pachtwet. Tot nog toe zijn de kleine land bouwers den speelbal geweest der groote grondbezitters. Voor hen was het immer buigen of barsten. Bij de laatste provinciekiezing hebben we daaromtrent staalkens met de vleet gehad. Wie het aaü- dierf tegen zijn rijke grondbezit ters op te treden werd zijn land onmeedoogend afgenomen. Dat moet en zal uit zijn Door 't stemmen der pachtwet worden onze landbouwers vrij; dan worden ze evenals de arbeiders der nijverheid instinktmatig klas- sebewust en zullen met die vrien den gezamenlijk den triomf der werkerszaak verzekeren. Onze tusschenkomst in de be spreking kon zich dan ook bepalen met de vraag onzer socialistische makkers te steunen, namelijk bij de democratische regeering aan dringen om de behandeling der pachtwet zoo gauw mogelijk aan 'e dagorde te brengen. Van verscheidene zijden werd mijne tusschenkomst gevraagd in zake wetgeving op de vischvangst. Onze vrienden zullen hieronder de beschouwingen vinden die ik in t midden heb gebracht ten hunne roordeele. van Volksvertegenwoordiger DE BRUYN Prosper. Gezel PROSPER DE BRUYN. Voor de ware belanghebbenden van sen goede landbouwpolitiek— ik be doel hier in eerste lijn detalrfike kleine landbouwersligt hot zwaar tepunt niet in de huidigo bespreking van het budgetallen erlangen zoo gauw mogelijk de wet op de pacht prijzen zien tot stand te komen. Do beloften op 5 April door de kie zers in overgroote meerderheid be vestigd, moeten in werkelijkheid omgezet worden. Ik dring aan opdat liet voorstel van de regaering 011 dat, van mijn achtbare collega Mathieu dienaan gaande zoo gauw mogelijk aan de bespreking van het parlement zou den onderworpen worden. Vooralsnu wil ik enkele opmerkin gen in het midden breDgen betrek kende do vischvangst. Evenals ik het reeds heb gedaan in do vorige besprekingen van doze begrooting, vraag ik opdat er af doende maatregelen zouden getrof fen worden tegen de besmetting, het bevuilen van het water van de Donder door de aanpalende fabrie ken van Geeraardsbergen. Ninovo, Denderleeuw en Aalst. Graag zag ik de achtbare lieer mi- nistor de mogelijkheid onderzoeken of er goen uitbreiding kan gegeven worden, ten voordeele van alle ge meenten, aan het koninklijk besluit van den 21 Februari 1922. waarbij bepaald wordt dat gedurende de rij tijd de vischvangst met een hand lijn alleen is toegelaten des Zondags van 1 Mei tot en met den tweeden Zondag van Juni voor de aanpalende gomeonten met meer dan 15,000 in woners. Zoo ik deze gunst gaarne zie ver- leenen voor de gemeenten vin min der belangrijkheid is het omdat zich een nieuw vraagstuk stelt d» be nuttiging van den vrijen tijd van de arbeiders en dat ik verneem dat do vischvangst eene van de geschikte middelen is om den arbeider afge sloofd door zijn werk. een weinig gezondo rust te kunnen verschaffen. Anderzijds, zou ik ook verlangen dat eone kleine wijziging wordo ge- gebracht aan artikel 2 der wet van 5 Juli 1899. Dit artikel bepaalt dat kin deren onder de zestien jaar, verge zeld van hun vader, van hunne moe der of van hun voogd, drager van een vischverlof, kosteloos mogen visschen. Edoch die gunst is enkel en alleen gogoven voor Zon-en wettige foost dagen. Dat zou moeten uitgebreid worden tot de wer dagen, opdat, voorname lijk in vacantietijd, de arbeiders met hun kinderen een weinig uitspan ning zouden kunnen vinden in dit j gezond tijdverdrijf, daar ze toch niet bij machte ziin hunne verlofdagen j in de badsteden of in de schoono streek van Luxemburg te gaan door brengen. Ik wil den aebtbaren heer minis ter ook opmerkzaam maken op som mige moeilijkheden wegens de op vatting van het koninklijk besluit van 21 Fobruari 1922 over de plaat- sen zelve waar mag gevischt worden. Artikel 2 zegt dat alle vischvangst verboden is op minder dan dortig meters STROOMOPWAARTS der van vischladdors voorzieno stu wen. Ik meen wel dat die vischstuwen onkel en alleen bestaan in Maas en Ourtbeen niet in don Dender.'t Ware niet slecht dat zulks eens gezegd werd aan de gendarmen, die maar al te dikwijls twist zooken tegenover j onschuldige visschers, die stroom- j opwaarts van de sluizen hun tjjd- vordrijf uitoefenen, j Mag ik cr nog bijvoegen dat ik graag ook eene wijziging aan dat zelfde artikel zou wenscben. Da verplichting om STROOMAF WAARTS moer dan 30 meters te moeten visschen van de sluizen, stu wen, verlaten, goten, is overdreven. Daar waargeen vischladders boataan zou dat doodeenvoudig moeten ingo trokken worden. Kon de achtbare heer minister voldoening geven op dioenkele pur- ton, zoo zou hij niet alleen mogen tellen op mijnoerkentolijkheid.maar ook op die van al de beoefenaars van dat gezond tijdverdrijf. (ZEER WEL OP VERSCHILLENDE BAN KEN.) Te Amsterdam op Sinxen aanstaande. VOOR EENE STERKE DEELNAME UIT BELGIE. Wij hadden Zondag, op het Kongres van den Vlaamschen Bond van Soc. Jonge Wachten, de gelegenheid de vrienden Voogd, voorzitter der soc. Jeugdinternationale, en Toornstra, secretaris der Hollandsche Arbeiders jeugd, te ontmoeten. Zij kwamen de Vlaamsche soc. Jeugd aanwakkeren om talrijk deel te nemen aan den internationalen soc. Jeugddag, welke te Sinxen te Amsterdam plaats heeft. Zij bewezen ons dat onze Hol landsche vrienden van den interna tionalen Jeugddag, een onvergetelijk vredesfeest willen maken. Wij vroegen hen een en ander over de bijzonderheden van deze grootsche internationale feestelijkheden. Toornstra stond ons met de meeste vriendschappelijkheid te woord Dat onze Belgische vrienden zich wel in het hoofd prenten, zegde hij, dat in den prijs van 9 gulden alles begrepen is van af de Hollandsche grens Treinkosten Rozendael-Am- sterdam, voeding, slapen, drinken, verzet, alles. De Hollandsche regeering leende "00 tenten, die gemakkelijk zullen ingericht zijn. Wij gaan een echte tentenstad bouwen met straten, pleinen, speelplaatsen, enz. Eene echte internationale stad waar gedurende enkele dagen de jeugd uit de meest verschillende landen zal komen wonen en verbroederen. Duurzame vriend- j schapsbanden over de grezen heen zullen daar gesmeed worden. Wat moet men meedoen op de reis naar Amsterdam Enkel toiletbenoodigheden, een deken en wat mondvoorraad voor op den trein. Hoe moet men zich kleeden Eenvoudig en licht. Natuurlijk niet met het beste kostuum. Men gaat niet naar Amsterdam voor eene plech tige ceremort'e, maar voor de betoo- ging, voor 't vermaak en om wat te zien. Wij spraken aan de Hollandsche vrienden over den slechten toestand 111 ons land, over den lagen koers van ons geld, over de moeilijkheden die in den laatsten tijd oprezen. Wij weten het, zegde Toornstra, en wij willen onze Belgische vrienden tegemoetkomen. De Duitsche en Hol landsche Jeugdorganisaties zullen hare Belgische kameraden in de mogelijk heid stellen om talrijk naar Amsterdam te komen. Zij zijn daarom financieel tusschengekomen uit hunne eigene spaarfondsen en hebben den prijs der Belgische deelnemers vanaf Holland sche grens van 12 op 9 gulden gebracht. Zij verwachten dan ook vanwege onze jongere kameraden eene inspan ning op het gebied van het sparen. Allo Leden onzer soc. J.onge Wach ten en andere Jeugdgroepen, spant u in om de noodige loo fr. bijeen te krijgen, opdat een sterke delegatie uit België naar het internationaal vredes feest van Amsterdam zou kunnen gaan met Sinxen. loont dat er liefde en offeringsge- zindheid in u steekt voor het socia lisme en de internationale verbroe dering. Zijt de voorwacht in den interna tionalen strijd voor den vrede. Geeft u aan in uw groep en bij den secretaris van den Vlaamschen Bond, M. De Rycke, Ons Huis Vrijdag markt, Gent voor de reis naar Am sterdam Men zoude moeten blind wezen om te loochenen dat een algemeene krisis heerscht in de landen die den oorlog hebben doorstaan, maar hot valt niet te betwijfelen dat men het kwaad over schat, ten minste voor wat zekere nijverheden betreft, men zouproduk- ten kunnen opnoemen die thans ver kocht worden zooals men dit ooit heelt gezien, produkten die niet worden in gevoerd en dus een vooruitgang be- teekenen, dit let niet dat diegenen die ze voortbrengen weenen van armoede. Hoe gegrond de klachten der hande laars en nijveraars ook mogen wezen, baat het niets ze van den morgen tot den avond te herhalen, integendeel vergiftigen deze treurliederen de maat schappelijke atmosfeer, baren wantrou wen en versterken de krisis. Konde men het gedeelte van het kwaad uitcijferen dat door dezen nutteloozen praat wordt verwekt, zou men verwonderd staan over den af stootelijke rol die door deze babbe laars wordt gespeeld en die immer navolgers vinden. Het pessimisme is de mode, de optimisten worden mis prezen. En nochtans hebben deze laatsten de waarheid langs hun kant. Ongetwijfeld moet men de werke lijkheid nagaan, doch de zwartkijkers zijn onvruchtbare menschen alleen diegenen die hun macht putten uit het vertrouwen, de geestdrift, het idéa lisme kunnen gelukken. Dit verklaart waarom al de samen werkende maatschappijen, alhoewel zij zich niet aan vreemde invloeden kun nen onttrekken, luidop kunnen bevesti gen, dat bij hen geen krisis bestaat, hun vooruitgang bewijst zulks, de moeilijkheden die zij doorstaan zijn het gevolg van den kapitahstischen invloed die in evenwicht worden ge houden door het socialistische geloof hunner leiders. Een voorbeeld ondanks de krisis van 1925, heeft La Prévoyance Sociale baar inning met 1. 333. 000 frank ver hoogd, in de afdeeling Leven, met met 505.000 frank in de afdeeling brand, en met 253.000 frank in de afdeeling der ongevallen. Het is een bewijs van het vertrou wen dat zij inboezemt. Indien het krediet van den Bel gischen Staat niet wierd gesaboteerd door de schacheraars en de nationa listen, zou de Natie de kalmte en den voorspoed terugvinden die haar zou toelaten de moeilijke tijden te door worstelen. Zomeru ur. Toekomende week in den nacht van Zaterdag op Zondag, zal het wettelijk uur, een uur vooruitgezet worden. Opgepast dus. Geen socialisten. Minister Vandervelde heeft partijge noot De Brouckëre aan zijn kabinet ge hecht als raadgever. Dat vinden onze tegenstrevers een schandaal. Zoolang klerikalen of liberalen be noemd worden vindt men het uitste kend, de dag dat een socialist, en dat nog wel van het gehalte van De Brouc këre, benoemd wordt, schreeuwen de reaktionnairen als een gekeeld varken. Ten slotte zullen zij er toch ook aan gewennen. Spoorwegtarieven. Volgens het rapport van den Engel- schen expert Mance en M. Jadot, van het ministerie van Spoorwegen, zouden de tarieven op het spoor met 25 0/0 moeten verhoogd worden. Minister Anseele is daar beslist te gen. Het kan heel goed zijn dat niet meer dan 5 0/0 verhooging zal komen in plaats van de 25 die gevraagd zijn. Gebroodpoofden. Weleer dacht Minister Poullet er aan een commissie saam te stellen gelast met de dossiers te onderzoeken van al degenen die afgesteld werden voor activistische feiten onder den oorlog. Thans ziet hij van zijn gedacht af. Nu mogen AL de afgestelden schrij ven aan HUN minister om te vragen hun dossier te herzien. Zij hebben hierom tijd tot op 1 Mei.

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1