EEN MEI Arbeiders, Mannen en Vrouwen Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. - <926 - Onze Meibetoogingen gaan dit jaar niet alleenlijk (er verheerlijking van den Arbeid, maar ook legen het Faseisme, tegen de Reactie en voor den Wereldvrede Maakt u van nu at gereed om met Duizenden aan de Betooging deel te nemen. Van alles wat. 23e Jaar N° 17. Prijs per nummer 20 centiemen. 25 April 1926. Annoncen .- De lessen van eea bilau. De amerikaansche geest. RECHT VRIJHEID Rechterlijke annoDcen 4 fr. per regel op 1' en 2" bladzijde. 2 fr. op 3» en 4' bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Allo briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteeksnde brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgokeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ •HET RECHT» Lokaal HAND IN HAND Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcheckrekeningN'85686 Telefoon N'572 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 1 jaar jaar BUITEN BELGIE. fr. 3,00 5,60 10,00 fr. 17,50 Men abonneert zicli op alle postbureelon. Gegroet Één Mei, feest van den Arbeid I Gegroet, O dag, door ons aller uitverkoren, om een blijk te geven ran onzen wil en onze kracht en om den Arbeid waardig te vieren, den Arbeid die alles bezielt en de vorm- en waardelooze stofien tot rijkdom herschept. Één Mei, we vereeren U als den sohoonsten en den waardigsten dag van het heele jaar. Kon diea dag gelukkiger geko zen worden De Meimaand is de maand der bloemen alles herleeft en de na tuur tooit zich in haar prachtigste feestgewaad overal leven, overal schoonheid vogelen en bloemen geven het ons weer. Ook de Arbeider voelt zijn hart zwellen bij al die pracht en weelde; hij schept nieuwen moed tot leven, arbeid en strijd en galmt dit uit op i' Mei. Reeds op een Socialistisch In ternationaal Congres, dat in 1889 te Parijs in de Rue Rochouart ge houden wierd en waarop 14 Belgi sche afgevaardigden aanwezig wa ren, is voor het Meifeest het be sluit genomen Dat op 1 Mei 1890 de arbeiders in alle steden van Europa en Amerika in 't open baar zouden optreden ten gunste vau een normalen arbeidsdag van 8 uren. Dormon, een gewezen mijn-ar beider had dit voorstel gedaan. Jaren zijn sindsdien vervlogen., jaren van onnoemlijken strijd en pogen. Heden is het 1 Meifeest werkelijk internationaal geworden bij de arbeiders. In alle landen wordt door alle krachtbewuste arbeiders dien dag het werk stopgezet en manifesteert men voor recht en vrede. Dit jaar, meer dan ooit, moet het 1' Meifeest geweldig, prach tig en grootsch wezen.... Als een levend bewijs dat het Socialisme machtiger en sterker is dan ooit.., Als een voorteeken, dat de Ar beid eens souverein zal worden. Laat dus op dien dag uwe ge reedschappen rusten, Arbeiders Verlaat de fabriek, de werf, het atelier, de mijn. Plukt bloemen van uw veld, landbouwers, en versiert er uw woning mede. De Kristenen vieren Kerstdag als den hoogdag der Kristenheid laat ons 1' Mei vieren als ons aller hoogdag van den Arbeid. Gij allen, mannen en vrouwen, jongelingen en meisjes, bezield met een hartstochtelijken drang om onze samenleving te verbete ren, om recht en rechtvaardigheid te eischen voor U en uwe klasse, komt in massa op. Laat dien dag de roode vlag wapperen in volle heerlijkheid, als symbool van het nieuw leven A. VYVERMAN. Cijfers bezitten hun eigen welspre- sprekendheid en hun zielkunde. Lichten wij dit toe met een voor beeld. Een naamlooze of Samenwerkende Maatschappij waarvan het kapitaal gansch gestoft werd, nemen wij hon derd frank, doet voor duizend frank zaken en verwezentlijkt 60 frank winst. Dit maakt een bruto winst van zes ten honderd op het zakencijleren zestig ten honderd op het gestorte kapitaal. Onmiddelijk springt de tegenstrijdig heid in 't oog tusschen die twee cijfers, die nochtans beiden juist zijn. Indien zij juisTzïjn, dan is de tegen strijdigheid slechts een schijn. En hieronder ligt de zielekunde der cijfers. In der waarheid worden aldus twee vraagstukken opgeworpen een han delsvraagstuk en een maatschappelijk. Voor den handel blijft een winst van 6 0/0 onoverdreven zelfs is zij noodza kelijk om de vastheid der onderneming te verzekeren het zou dus gevaarlijk worden den koopprijs te verminderen. Integendeel is een winst van Co 0/0 ten honderd, maatschappelijk gespro ken, buitensporig. Hoe deze wantoestand doen ver dwijnen Door zich de methoden onzer koo- peratieven als voorbeeld te geven. Indien wij het bilan van La Pré voyante Sociale, als voorbeeld nemen dan vinden wij dat, na eerst 6 0/0 aan het gestorte kapitaal te hebben toege kend, zij het overschot stort aan de werken van de Partij. Aldus verdwijnt een tegenstredig- heid dewelke de moeite was te on derzoeken. Aldus wordt eens te meer bewezen dat alleen in de socialistische opvattin gen de oplossingen besloten liggen van de vraagstukken van het ekomische leven. Aan onze Correspondenten. Toekomende week zal ons week blad don Woensdag avond ver schijnen tor gelegenheid van Eerste Mei. De Briefwisseling moet dus ten laatste Dinsdag morgen op do re dactie aankomen. De maatregelen mooten genomen worden dat ons blad vóór l' Mei aan alle lezers is besteld geworden. De Wet op da Weric- ongavalSea. Minister Wauters heeft zijn ont werp vooreen nieuwe wet op de werkongevallen iu gereedheid. Bij de heropening van het Parlement zal het wetsontwerp neergelegd worden. Onze partijgenooten zullen aan dringen op een spoedige behaude- ling van dat belangrijk vraagstuk. AAN DE MILICIANEN VAN 1926. De bestuurlijke kommissie heeft, bij toepassing van art. 57 der mi- litiewet. de volgende milicianen van den werkelijken dienst vrijgesteld. 1. De milicianen van 1926, goed voor den gewapenden dieast, eerste geroepenen van families, die min stens tien kinderen telleD, of van families die negen kinderen tellen, waarvan ten minste zes zonen. 2. Do milicianen van 1626, alleen goed voor de hulpdiensten, eerste geroepenon van families die min stens zes kinderen tellen. 3. De milicianen van :02ö, alleen goed voor de hulpdiensten, waarvan vier broeders reeds in het leger go- diend hebben. M. üespi-el. M. Despret, die nestelt in de be heerraden van 31 verschillende naamlooze maatschappijen, is ook voorzitter van de Bauquo de Bru- xelles Welnu, in het jaar 1925 heeft die bank eene winst verwezenlijkt van 29 milioen 245.356,05 fr. En zeggen dat M. Despret nog niet tevreden is Wat moeten dan do arbeiders? Tegen den Achturendag. HetComité Central Industrielheeft bekend gemaakt dat het zich zal verzotten tegen de parlementaire goedkeuring van de Konventie van Washington, j Het was niet noodig zulks bekend 1 te maken, elkeen wist het. j Alsh9t den twaalf-urigen arboids- 1 dag gold zouden die hyena's zich daarvanwel voorstanders verklaren. Kriaiafonda. Volgens Le Matin dient het krisislonds ook voor krisissen van luiheid to ondersteunen. Do werklioden die te vergeefs arbeid zoeken gunt men nog geen hete broods, de liberalen hebben enkel scheldwoorden voor hen over. Hulde aan den Arbeid. Do burgerspers ge,raakt niet uit gepraat omdat Anseole zal toolaten dat op 1 Mei het feest van don arbeid gevierd wordt. De staats werklieden mogen geen enkelen dag hebben om hun feost te vieren. Wat zal de reaktie nog boonen vreten als nog meed ere socialistischo hervormingen doorgevoerd worden. Niet vergeten De Syndikaie Commissie vraagt aan heelde werkende klas dit jaar op buitengewone wfjze den Eersten Mei te vieren. Heel het proletariaat zoowel vrou wen en kindereu als manvolk zal deze vraag beantwoorden. De neus. Wat habbon onze liberal en natio nalistische bladen toch deze week al gekribbeld over den neus van Mussolini... en dat allemaal omdat er een fana tieke kwezel er een broksken af schoot Als de vrienden van Mussolini Mateoti vermoordden, maakten die zelfde bladen zooveel lawijd niet Heftig. Alles duidt aan dat de strfjd hfj de gemeente verkiezingen heftig zijn aal. Ook steken do socialisten reeds overal de koppen bijeen en worden do kandidaten gerangschikt. Dat ls van belang ook. Hamlet te Gent. Ter gelegenheid der 362' verjaardag van de geboortevan SHAKESPEARE, werden te STRATFORD ON/AVON, zijne geboortestad, prachtige feesten ingericht, welke door al de vertegen woordigers der Europeesche Staten werden bijgewoond. Do Tooneelschool van GENT wil op hare beurt een hulde brengen aan den genialen tooneeldichter, wiens werken m allereerste plaats, door de leerlingen die klassieke studiën doen, ingestu deerd worden. De keus van het op te voeren stuk viel op HAMLET, het meestbekende, maar het moeilijkst te vertolken treur spel. De opvoering zal plaats hehben, in open lucht, in 's Gravensteen, te Gent. Het Amerikaansche Volk is bezield met een gansch anderen geest, als de volkeren van de oude vastelanden. De Amerikanen zijn immers niet ge bonden aan 't verleden of aan voorva derlijke zeden.Ze zijn een mengelmoes van rassen in 't Noorden vormen de Germanen (Duitschers, Engelschen, enz.) het hoofdbestanddeel der bevol king, in 't Zuiden is het Latijnsche ras, vermengd met de oerbevolking, het sterkst. Wanneer wij van Amerika spreken, bedoelen wij bijzonder de Vereenigde Staten. De oorspronkelijke bevolking, de Roodhuiden zijn daar misschien nog enkele duizendtallen sterk. Ze hebben zich niet vermengd met de uitheem- sche bevolking, die haar daar komen vestigen heeft. Ze waren niet bestand tegen de nieuwe cultuur en konden bij gevolg ook nergens invloed uitoefenen. Het zijn dus Europeesche Volkeren Engelschen, Duitschers, Franschen, Belgen, enz. die daar de kern der be volking vormen. Ze brachten wel uit hun vaderland hunne opvoeding mede, doch eens in Amerika waren ze niet meer gebonden aan de oude traditie, de omgang en het milieu van het moederland. Ze brachten zich teenemaal vrij en ontdaan van allerhande banden. Zoo vormde zich daar eene andere cultuur dan bij ons. Andere methoden tot werken werden gebruikt en an dere gezichtspunten ontdekt. De Amerikanen zijn réalistiseh en nuchtere zakenmenschen. Amerika is geworden liet land van 't groot kapitaal en van de groot-indu strie. De groote wereldoorlog heeft dat nog in de hand gewerkt. Toch heeft het loon en gansch het leven der werkersklasse daar gelijken tred gehouden met de uitbreiding van 't kapitalisme. Hoe komt dat? De Amerikaansche industrie heeft technische en heel modere machienen en het nieuwste outillage en verdee ling van ,t werk van heel de wereld. Louis Bertrand schrijft daarover in Le Peuple In de koolmijnen brengt de Ame rikaansche werkman vijf maal meer voort dan de Engelsche mijnwerker. Voor duizende werklieden in een tak van de industrie, gebruiken de Amerikanen driemaal meer kapi taal en drijmaal meer paardenkracht dan in Engeland. Wat de werklieden betreftduizen den van hen, goede en half-goede, winnen van één tot drij livres ster ling per dag, of aan onzen huidigen wisselgang, van 125 tot 375 fr. per dag. Vele werklieden winnen 300 dol lars per maand. En zooals de goed koopste auto's Ford maar 3oo dollars verkocht worden, hebben daar milli- oenen werklieden hun auto, zooals de onze hun velo hebber. Tot daar Louis Bertrand. Men kan hier onmiddelijk consta- teeren dat de Amerikaansche kapita listen de techniek gebruiken als middel tot concurrentie op de wereldmarkt, en niet doen zooals de onze, die den 8 urenwerkdag willen sabotteeren en de loonen verminderen. Bertrand raad onze kapitalisten aan zich te gaan onderrichten in Amerika. De Amerikanen hebben durf en een scherp doorzicht in de vele zaken. Het Amenkaansch vernuft wordt de wereld door hoog geschat. Men ziet van hier, dat de Socialisti sche beweging, zoowel syndikaie als Solitieke, daar in zulke omstandighe- en wat moeilijker is dan bij ons. De

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1