De ie Meifeesten overal op Grootsche Wijze gevierd. Socialistisch weekblad voor' het Arrondissement Aalst, Met Duizenden en nog Duizenden, hebben de Arbeiders hun vertrouwen in het Socialisme getoond TE AALST. IN HET ROODE GENT. 23e Jaar N° 19. Prijs per nummer 20 centiemen. 9 Mei 1926. Annoncen Leve Een Mei, Arbeidsfeest dag van de menscheid. Daarom huldigen wij hem als den toekomenden heerscher der wereld. De diktatuur leidt naar oorlog. Wij wenschen vrede op aarde Daarom stellen wij ons te weer nooit terug Wij zullen onze rechten verdedigen. Te Denderleeuw. TE SOTTEGEM Te Geeraardsberged. Te Ninove. Een Meifeesten prachtig gelukt! Groot Socialistisch Machtvertoon. EtClT Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1" en 2" bladzyde. 2 tr. op 3° en 4" bladzyde. Reklarnon volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbondon goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT I.okaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE l JAN BEKAERT. PostclieckrokeningNr 8588B Telefoon N'572 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 3,00 0 5,50 1 jaar 10,00 BUITEN BELGIE. ]aar fr„ 17,50 Men abonneert zich op alle postbureelen. Het feest van den arbeid is te Aalst op grootsche wijze gevierd geworden. Alle kameraden onzer talrijke groe pen verdienen een woord van dank en hulde voor het werk dat ze aan den dag hebben gelegd tot het wei- lukken onzer feesten. 't Is in één woord, grootsch en prachtig, indrukwekkend geweest. MEIAVOND werd ingezet door een prachtig con cert onzer Harmonie op het stadskiosk, waar o. a. een prachtige marche werd uitgevoerd door onzen makker Van der Meirsch, bestuurder onzer jonge maar flinke Harmonie, gemaakt door een 2oo tal kinderen mede ge zongen. De massa toehoorders waren in verrukking. Het concert sloot met de tweede gele- genheidsmarch van Van der Meirsch, door Harmonie en Fanfare samen ge speeld. De lichtstoet stelde zich vervolgens in beweging. Schoone toestellen waren versierd met allerhande vlaggen, en daartusschen brandden duizende bal lons. Dat was prachtig De stoet ontbond zich in Hand in Hand waar eene goed geslaagde Vlaamsche Ke'rmis allerhande aan trekkelijkheden aanbood. Het ging er lustig aan toe. Tot in de kleine uurtjes was er leute en vermaak. IMEIDAG Van vóór het aangekondigde uur kwamen de partijgenooten in groot getal aan, en om lo ure was het vollen bak. Met moeite kon de massa betooging 0111 10 1/4 ure zich in beweging stellen. De Fanfare Hand aan Hand ging de stoet vooraf met een banderol, Een Troffee vlaggen, der vak bonden, Ziekenbond en Wijkclubs volgden, en dan een ontelbare schaar vrouwen en mannen stapten geest driftig op. Een tweede banderol wierdt gedragen De arbeid is de levensader Opnieuw een troffee vlaggen, van onze groepeeringen volgde,en achter aan een grootsche schaar mannen. Een derde spandoek sloot deze groep waarop men las We kregen onze jonge Harmonie in 't zicht, en het was juist de march, door de muziekmeester V. d Meirsch Karei, gemaakt die gespeeld wierdt. Wat een prachtige marche, het is als een bliksemschicht die u door het lichaam vliegt van verrukking, prachtig en heerlijk, een echte kunst marche. De Spoorwegarbeiders volgen. Een groote schaar kinderen met allerhande versiersels en zinnebeel dige spreuken, met betrek op het eerste Meifeest, en de vverkersstrijd, vele vrouwen en vooral een groot getal mannen, stapten fier achter onze Har monie. We zeggen, en terechtHet N. S. maakte ophef, en vooral met de gepaste spandoek in hun midden Wij keer en tot de slavernij Zoo trok deze machtige stoet de straten der stad door, en overalstonden de nieuwsgierigen, symphatieseerende toeschouwers, met verrukking gesla gen over het enorme getal van vrede lievende betoogers.- Tengevolge de marktdag moest er een kleine wijziging aan de wegwijzer worden gebracht, en de politie met behulp van den heer Commissaris voerde hun dienst tot in de nauwste nauwkeurigheid uit. We zeggen dus dank voor hun stiptheid in het uitoefe nen van hun ambt. We landen aan in het lokaal Hand in Hand waar de feestzitting plaats had. De gezellen Nichels Alfred, volks vertegenwoordiger, en Geeroms Désiré secretaris van het N. S. Afdeeling Aalst, spraken er tot de aanwezigen en genoten den meesten bijval. Zoo sloot deze betooging en feest zitting in de beste stemming en onder het zingen van prachtige strijdliederen. Des namiddags stroomde het van volk in de Vlaamsche Kermis, waar wandelconcert werd gehouden, Ballons opgelaten en vuurwerk afgestoken. Overal vreugde, gezang, gedans en feestelijke gezelligheid. En voor dezen welke zich liefst buiten het grootste gewoel hielden, was de gelegenheid aangeboden om in het cafe van onzen Vrouwengroep op geruste wijze een smakelijk glas bier te gaan benutten. De tweede en derde dag van de Vlaamsche Kermis was insgelijks bom vol, en begunstigd door liet prachtige weder, was het uitmuntend, ftlgcmeene indruk. De Meifeesten waren dit jaar een vastberaden verwittiging aan de Bour- goisie van alle slag. Nooit hebben onze betoogingen, in lichtstoet,in Meistoet dergelijk succés gekend als dit jaar. Ze gaven inderdaad een machtig beeld weer van de sterkte en de geest driftige strijdlust der Aalstersche ge organiseerde werkers, wat heel druk in de stad zal worden besproken. De arbeiders van Aalst hebben den ernst van den huidigen toestand be grepen, ze voelen dat het meer dan noodig is dat ze alle onverschilligheid van zich schudden, omdat dereactie op een verzwakking van den strijdie- ver van het socialistisch leger loert. Zij zal haar vergissen. Want er was eens een tijd dat zij ons telden, maar nu was er geen tellen aan. En het is dus met een verdubbeld genoegen dat we onze uiting lucht ge ven. Door eendrachtig te strijden op internationaal gebied kunnen de arbei ders hun algeheele ontslaving bewer ken. We roepen dus tot al de hand en geestesarbeiders, van alle kleur, tot gelijk welke politieke of filosophische gedachte ze ook mogen behooren Gij uitgebuitenen van het onmensche lijke kapitalisme, schaart u allen in dichte drommen onder de plooien der roode vlag, die zoo grootsch en schoon is, zoo ruim van gedachte en program ma, dat ze de gansche menschheid onder hare bescherming kan nemen, haar vrede welstand en genot, broeder lijkheid en menschlievendheid kan be zorgen En omdat te bereiken roepen we uit! kameraden, we hebben op waardige wijze eere gedaan aan onze l1 Mei, we zijn er door gesterkt. Nu weer op de bres, ons voorbereid tot den grooten strijd die we dit jaar voor de gemeente- kiezingen te bewerken hebben. Er voor gezorgd dat de socialistische partij ver sterkt uit den strijd komt. De wagen is aan 't rollen, de zege is aan ons. A. B. De feesten van Een en Tweede Mei zijn prachtig geweest Zooals het heele land door, was ook hier alle hoop over troffen. De Eerste Meibetooging heeft op onze werkersbevolking een diepen indruk gemaakt. De ballonwedstrijd is ook zeer goed gelukt en het schoone feest dat volgde heeft ieder tevreden gesteld. Een warme dank aan al de ar- tisten. Op 2 Mei kwam Gezel Anseele, Mi nister van het Spoor. Wat een dag beste vrienden Banket, Stoet, Kunst feest, Redevoeringen van den Mini ster en van Volksvertegenwoordiger Prosper De Bruyn. Wat een succes De ruime zaal van het Achturenhuis was kroppens vol Een hartelijke dank aan al onze vrienden voor hunne zoo prachtige op komst. Bemerkt, onzen knappen vriend Pol Van de Steen uit Ninove die immer aan onze zijde staat Ook een dank aan de Symphatieke bevolking van onze gemeente. De 1 Mei is te Sottegem gevierd ge worden zooals we nog nooit hebben gezien. Om 2 I 2 ure wierd op het Statieplein den stoet gevormd, opgeluisterd door het muziek van Sottegem die den eer sten uitstap deed. Een groep mijnwerkers in werk pak volgden het muziek. De Soc. Pro- pagandaclub met vlag gevolgd door een groot aantal partijgenooten. j Het Nationaal Syndikaat, was au grand complet, met vlag vooraan. Nog nooit waren er zooveel mannen te Sottegem op straat geweest. We zullen niet overdrijven als we zeggen dat er ruim 5oo man in de be tooging waren. Den stoet heeft bij de bevolking de grootste verwondering verwekt in deze klerikale gemeente. Na de betooging werdt er eene mee ting gehouden waar de kameraad Ce- sar Haelterman uit Aalst het woord voerde. Gansch den avond heeft het feesten voortgeduurd. Sottegem ook ontwaakt. Begunstigd door het weder kon dit maal onze knappe Fanfare den voor avond van 1 Mei de feestelijkheden openen met het spelen van hun Kon- cert ter kiosk, Groote Markt. Een tal rijke schaar toehoorders waren ter markt gestroomd. De puike uitvoering der keurig gekozen muziekstukken ge tuigde van den stijgenden kunstzin on zer muziekanten en de kunde van den gewaardeerden bestuurder, den heer Hooghuys. Aan allen een hartelijk en welverdiend proficiat. I Mei. Het prachtig weertje toovert lachende gezichten. Buiten ieders ver wachting is de Feeststoet, die ditmaal in den voormiddag uitging, geslaagd. Weinig arbeiders zijn aan liet werk ge bleven. Den prachtig geslaagde stoet doorkruiste de straten der stad, overat veel symphatie en geestdrift bij de toe schouwers verwekkend. De verschillende groepen der stad zijn in groot getal vertegenwoordigd; zijn vooral opgemerkt de vrouwen- afdeeling en de mannen van het spoor, die zich vooral lieten afhalen aan hun lokaal door De lustige vrien den Leden onzer jeugdkringen ver kochten het blad De Kazerne propa gandablad onzer Jonge Wachten. 's Namiddags had er een wedstrijd plaats voor het kaatser. onze Ronde Balspelers ontmoeten er eene befaam de partij oud-Geeraardbergc naars uit Brussel, die eindigde met de zege voor Brussel, Idegem tweede, Geeraards- bergen zich laatst klasseerende. Om 6 ure werden er 4oo ballonnen gelost voor een wedstrijd voor de verste afstanden. Om 7 ure was het vollen bak in het Volkshuis De Lustige Vrenden speelden er een kosteloos bal welk veel bijval bekwam. De gevels der lokalen waren schit terend verlicht en gaven aan deze een tooverachti-g uitzicht. Zonder incidenten eindigden de feesten. O. V. T. Reeds van vroeg in den morgen was er beweging. De weermaker is ditmaal met ons, het zonneken zendt zijn gou den stralen, terwijl een licht windje het gelaat verfrischt. Aan het lokaal, dat prachtig is versierd, zijn reeds vele kameraden samen, 's Namiddags 0111 twee uren, staan honderden partijge nooten gereed om mede te marcheeren. Om 2 1/2 uren zet de stoet zich in be weging, honderde kinderen voorop. Een goede noot voor onzen Turnkring welke over een paar weken nog kwijn de, en thans met ruim een zeventigtal in den stoet opmarcheerde AI de werkerswijken werden doorloo- pen, een kleine opmerking nochthans, zou net partij bestuur niet eens ernstig overwegen, of het niet beter ware de stad in twee te verdeelen en deze op beurt te bezoeken, ten einde te belet ten, wat nu spijtig genoeg het ge val was, dat zoovele partijgenooten links en rechts den stoet uitwippen, en op die manier de betooging in waarde verminderen. 's Avonds op het Kunst- en Varie- teitsfeest was de zaal stampvol. Een bijzonder woord van lof aan de juffers Marg. De Decker en Cesarine De Lessines dewelke ons de eene door hare lieve stem, de andere door haar kunstig spel, eenige aangename stonden lieten doorbrengen. Ook de vrienden J. Elaut, J. Praet, Isidore Chavatte evenals onze Turne ressen mogen wij niet vergeten. Aan allen onzen hartelijken dank om hunne bereidwillige medewerking. Midden in het feest hield gezel Van de Steen de Meirede. Kortom het is een buitenge wone dag geweest. Tot een gat in den nacht vierden de vrienden leest, vol hoop en strijdlust voor de komende tijden. PAX. Het 1 Meifeest heeft al de vieringen overtroffen die wij tot hiertoe hebben geker.d al stond Gent steeds vooraan op dc bres. Reeds Vrijdagavond verdrongen zich duizenden arbeiders in dc verschillen de socialistische lokalen. In het Feest lokaal werd de gebruikelijke groote vergadering gehouden. I)e groote zaal was bomvol geloopen om het koncert bij te wonen, ingericht door de Gcnlsche Federatie. Driehon derd kinderen voerden de prachtige kantate «Arbeid», van Jef Vandermeu- len, uit. Het is bij deze gelegenheid dat gezel Anseele zijn Meirede uitsprak. Hij was welsprekender dan ooit en de massa betuigde hem haar onwankelbare liefde door herhaalde malen zijn rede le on derbreken met oorverdoovend gejuich. Reeds vroeg in den ochtend heerscli- te Zaterdag een feestelijke stemming in de gansche stad. Van af 9 uur waren- al de straten van liet centrum der stad zwart van een dichte menigte. Om lo uur had men alle moeite van de wereld om zich een doortocht te banen op de Vrijdagmarkt, waar den stoet zou op gesteld worden. Nooit was daar een dergelijke menig te gezien en nochtans is dit niet ae eerste groote arbeidersbetooging in de Arteveldestad. Wij blijven beneden de waarheid, wanneer wij schatten dat 12 duizend personen gedurende een uur door de straten van de stad hebben ge defileerd. Aan het hoofd van den stoet stapten Anseele en al de mandataris sen der partij. Groate aandacht trokken vooral de zeshonderd man van de roode militie, met den rooden armband, die in de schoonste tucht en waardig, in den stoet gingen. 's Middags speelde de beiaard. Gent is immers de eenige groote stad van ons land, waar het Eerste-Meifeest offi cieel is erkend. De Stadscholen zijn gesloten en de Stadsarbeiders hebben verlof. In de privaatnijverheid werkt ook niemand 1 Na afloop van den stoet, om 1 uur, had in «Vooruit» een democratisch ban ket plaats, waaraan meer dan 500 ge zinnen deelnamen. s' Namiddags en 's avonds verdrong zich nog steeds een groote menigte in al de Volkshuizen van de stad en de geestdrift duurde tot laat in den nacht. In de schouwburgen waren feestvoor- stellingen ingericht. Het buitengewoon karakter van dit feest gaat alle beschrijvingen te boven. De gansche arbeidersbevolking vierde met ons mee Op zekere oogenblikken en op zekc re plaatsen sloeg de geestdrift in uit bundige vreugde uit. Op de Kouter trad eensklaps een oude vrouw uit de rangen der toeschouwers en terwijl de tranen haar over de wan gen bengelden, kwam zij de hand drukken van Ansee le. Een onvergetelijk feest voorwaar

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1