BelgischeBank7»" 4!°Arbeid s De Regie der IJzereDwegen. AALST. KAPITAAL on BESEEVEN volledig gestort 9 MILJOEN Fit ANK SYNDIKALE RUBRIEK. Kroozen verleend door de agentschappen op de hlerondervermelde rekeningen Oheckrekeningen (terugbetaalbaar op zicht) TE BRUSSEL IN DEN BORINAGE De Jllgemeene Werksfa- king in Zngeland Verweerkorps Naar Ron se. W. G. Jeau Jaurés Federatie der Vakbonden Men vraagt. G Maatschappelijke ZetelGENT. Voldsrsstraat, I. Agentschappen LH LOUtflERE. S rUain Guysuxstraat. 46 x BERGEN. Chisairestnas', 10. Hulpbureel CHARLEROI) Yxerlaan, 32 Halfmaandelijksche rekeningen (veranderlijke kroos) Deposito rekeningen met voorbericht van 15 dagen met voorbericht van 30 dagen voor 3 maanden vaste belegging voor 6 maanden vaste belegging voor 1 jaar vaste belegging voor 5 jaar vaste belegging Spaarkas De stortingen en afhalingen kunnen gedaan worden aan de win ketten van den maatschappelijken zetel Voldersstraat, 1, Gent. ajj worden ook gedaan door tusschenkomst van de postcheckreko- ning N' 850 of door de Nationale Baak. All* Bank-operaties. Verhuring van Brandkoffers. 3,50 5,65 5,75 5.875 6,00 6,25 6,25 6,50 6,00 20.000 Betoogers Roode Wachten voor en rond de Botooging. Een machtige afdealing van hat Nationaal Syndikaat in den atoet De Brusselsche socialisten hebben den traditioneelen Meistoet gehouden. Meer dan ooit stond hij dit jaar in het teeken van den strijd en dat gaf hem een heel bijzonder karakter. In de fabrieken van de voorsteden was de werkstaking vrij algemeen. Groepsgewijze zijn de betoogers van de voorgeborchten naar de Zennelaan jetrokken, alwaar de betooging werd ineengestoken. Op den doortocht schaarden zich duizende partijgenooten, met het roo de bloempje en de partijspeld in het knoopsgat. Om halfvier zette de stoet zich in beweging, achter de oude kartels van de Brusselsche partij«Plaats voor de armen I Plaats aan den arbeid 1 De plaatselijke politie opent niet, zooals gewoonlijk, den doortocht. Dit maal zijn het de Roode Wachten, die, een duizend man sterk, de straat vrij maken. Onder het zingen van strijdlie deren trekken zij voorbij. Zij worden aangevoerd door Senator Braecke. Zij dragen den stok, den knapzak en den rooaen armband. Na hen hebben de Brusselsche partijleiders plaats geno men. Minister Vandervelde en Senator de Brouckère zijn in hun midden. Achter hen volgden de gewoonlijke groepen, tusschen Roode Wachten, die over jansch de lengte van den stoet ver- leeld staan. De vrouwen en do volkskinderen zijn zeer sterk opgekomen. Zeer opgemerkt wordt de sterke vertegenwoordiging van het Nationaal Syndikaat, dat on der geleide van zijn eigen verweer macht marcheert. Uit de verre dorpen van het arron dissement Loth, Ruysbroeck, Assche zijn de arbeiders ook niet ten achter gebleven. De stoet duurde juist een uur en marcheerde in dichte gelederen, op heel de breedte van de lanen. Een afdeeling Italiaansche arbeiders hadden plaats genomen in den stoet, protesteerende tegen het regiem van reaktie, dat hen uit hun vaderland verdrijft. Van op de trappen van de Beurs, hebben de Brussche partijleiders de betooging in oogenschouw genomen. Zij werden op geestdriftige wijze door de manifestanten toegejuicht. Als eindpunt van de stoet had men het Volkshuis gekozen, alwaar partij genooten Brunlaut, Deswarte en Ever- fing de gelegeheiastoespraken hebben gehouden. De betoogers eischten een toespraak van Min. Vandervelde, maar deze was reeds verdwenen toen deze eisch ge steld werd. Minister Rolin-Jacpuemyna naaml dan stoat in oogen- schouw Onze Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de Brussche betooging in oogenschouw genomen van uit een vester van het Postgebouw. Bendarmen an politie. Burgemeester Max had gendarmen en politie, in groote hoeveelheden, ge- konsigneerd op verschillende openbare pleinen. Om 6 uur konden ze allen, onverrichterzake naar hun kazernen en posten terug trekken. Nergens werd in deze roode streek van ons land gewerkt. In al de ge meenten hingen er honderden vlaggen uit en de betoogingen die overal wer den gehouden, hebben duizenden arbei ders vereenigd. Zij werden door de plaatselijke partijleiders toegesproken. Nergens meldt men een incident. Aangaande deze toekomstige her vorming worden er steeds allerlei nieuwsjes door de dagbladen ver kondigd. De opslag der vervoertarieven is aan het orde van den dag. En zou derling, de vervoerprfjzen welke het drukst besproken worden zijn wel deze d6r weekabonnementen. Men zou werkelijk besluiten, dat de werklieden reizen voorniets, gratis. Van officieren, reizende aan 75 o/o prijsvermindering, is er geen spraak. Er wordt gezinspeeld, dat niette genstaande de werklieden hooger loonen verdienen als ambtenaren en bedienden, deze laatsten verplicht zfjn een gewoon abonnement te nemen. Het ware dus wel hooi belangrijk een vergelijking te maken tusschen de prijzen van een gewoon- een school- en een weekabonnement, ten einde het verschil te doen uitschjj nen. Doch niet tusschen een geween reizigersbiljet (coupon) eneen woek- abo.nnoment, zooals ons Aalstersch dagblad «De Volksstem» deed bij de laatste tarievenverhooging van April 1924, dit houdt geen steek. Om deze vergelijking zou nauw keurig mogelijk te maken, dient vooreerst aangemerkt te worden, dat een gewoon abonnement geldig is alle dagen of gedurende 365 dagen 'sjaars, met ditzelfde den titularis het recht heeft in alle statiën of hal ten, op den betaalden reisweg gele' gen, op- en af te stijgen hij boven' dien 25 kilos reisgoed mag mede ne' men en dagelijks zooveel reizen doen als hij wil. Een sehoolabonnement is, evenals een weekabonnement, slechts geldig voor één heen en terugreis per dag. Wanneer een sehoolabonnement af geleverd wordt aan eenen leerling welke een onderwijsgesticht bezoekt zonder vakantiën en insgelijks Zon- daglessen volgt, is ditzelfde geldig voor het gansche jaar of 365 dagen en dit zonder prijsvermeerdering. Wat het gebruik er van betreft kunnen school-en weekabonnemen ten best vergeleken worden. Beiden zijn enkel geldig, om zich naar de school of het werk te begeven en mogen dusvolgens om geen ander doel gebruikt worden. Beiden mo gen slechts het noodige school- of arbeidsgerief en mondbehoeften met zich nemen. Ter vergelijking dient dus insgelijks een weekabonnement voor zeven dagen genomen te wor den en daarover het land gezien maandelijks meer dan 35.000 derge ljjke abonnementen afgeleverd wor den, is het van geen belang ontbloot te verklaren, dat, gezien de verplich ten wekelijkschen rustdag, deze kaartjes slechts 6 dagen gebruikt worden. De meeste weekabonnementen worden afgeleverd voor afstanden van lo tot 35 kilometers. De week kaarten van Aalst naar Brussel door onze werklieden best gekend zijnde, zullen wij de vergelijking met den afstand van 31 kilometers aénvangen Bewoon ibonnemeot - scboolabonnemeDt - Weektbon. 1 dagen j kim. Prils jer Pms per Prils per Pr p. Pr. p. Pr. p. Pr. p. dip laar dap waai jaar dap 1.16 7,70,4oo,4o, l,lo o,80 6.7o 38o.4o o,95 31 480 1.31 425 20 375 1.00 295 15 325 o.SÖ 225 10 275 0.75 145 o,4o 5,30'.275.6,7 0,75 Het is zeer opmerkenswaardig dat voor den afstand van lo kilometers de prjjs der weekabonnementen ge lijk is met deze van een gewoon a- bonnement. Zoo kan een landman der omstreken van Brussel of andere groote steden, in 't bezit van een ge woon abonnement, dagelijks één of meermalen, met 5o tot 60 kilos melk ter stede gaan. evenals eiër- en bo- terventers welke 25 kilos waar mo gen medenemen. Er dient nog aangestipt, te wor den dat de meeste werklieden te Brussel Groendreef dienen op-en af te stijgen, hetgeen voor de gewoon abonnementen niet van toepassing is. Bovendien worden deze lieden als minderwaardigen door het beheer vervoerd, 's Winters zonder verwar ming,'s Zomers zonder beschutting der brandende zon, in oud en ver sieter. materieel en dienen meer maals als haringen geperst in een mand, don rit af te leggen. Aan dezen noodlottigen toestand is reeds veel verholpen door den werkersvriend Prosper De Bruyn, wien het steeds ter harte neemt onze reizende werklieden op een behoor lijke en menschwaardige wijze te doen vervoeren, zeer gegronde klachten welke bereidwillig door onzen demokratische Minister An- seele uitgevoerd worden. De talrijke weekabonnementen koesteren de hoop, dat bij gebeur lijke tarievenverhooging (er is spra ke van 20 0/0) deze beide vrienden het mogelijke zullen aanwenden om een gelijkioopend per honderd te doen aanpassen om het evenwicht der prijzen der verschillende abon nementen te behouden. De vraag rijst insgelijks op, gezien dit klein prijsverschil, de arbeiders zich van geen gewoon abonnement voorzien. Het antwoord luid ontken nend, daar deze lieden steeds meer maals van werkplaats veranderen. JUSTICE. ders stellen, door het snoode plan van de vereenigde patroons te doen mislukken, en de staking te doen eindigen in het voordeel der werklieden. Het spreekt van zelf dat de arbeidende klasse over gansch de wereld met de grootste spanning, den loop van de Reuzenbeweging in Engeland volgt. Deze staking is tevens rijk aan lessen voor de werklieden. Zij toont dat ver eenigde Patroons geen gelegen heid laten voorbijgaan om aan de werklieden zooveel mogelijk te ontnemen. Het moet een spoor slag zijn voor al de werklieden dat zij steeds het wapen aan den voet moeten hebben voor zich te verdedigen. Vrienden, Gij moet onverschillige Arbeiders en Vrou wen naar Engeland wijzen, waar heden den grootsten werkersstrijd wordt gevoerd, en hethunne plicht is zich aan te sluiten bij hunne wederzijdsche Soc. Vakbonden. F. H. Ondanks de levensduurte toe neemt, willen de Patroons de loonen van de mijnwerkers ver minderen waartegen zij zich ver zetten. De mannen van het Spoor Autodienst, Trams, Dokwerkers enz, hebben zich solidair ver klaard met de Mijnwerkers. De lange en moeizame onder handelingen tusschen de afge- vaardigen van de werklieden, pa troons en de regeering, hebben geen oplossing aan het geschil tusschen de ^^mijnwerkers en pa troons kunnen brengen, waardoor één Miltioen mijnwerkers Zaterdag x' Mei in staking zijn gegaan. Doch dat is niet alles. De nieuws tijdingen uit Engeland zeggenons, dat Dinsdag den 4" Mei al de bovengenoemde Transport arbei ders den arbeid gestaakt hebben, en er DRIE EN HALF MIL- LIOEN stakers waren, getal welke nog zal toenemen. Door het stop zetten van het vervoer is het allertreurig gesteld in Engeland De verbinding met de steden is onderbroken het gewoon leven wordt afgesneden, duizende ge dwongen stakers die naar hun werk niet kunnen vervoerd wor den, den handel lijdt daaronder de straten van Londen kunnen de voetgangers geen doorgang verleenen, enz. Deze staking is een ramp voor Engeland en door de schuld der Mijneigenaars. De regeering moet voorzien in de voeding van het Volk. De noodige verwarming en water verschaffen Het land wordt bedreigd met eene volledige dui sternis, door gebrek van Gaz en Electrisoh licht. Deze Staking heeft ook eene geschiedkundige beteekenis voor de werkersbeweging. Het is de groolste staking die ooit is ont staan. De patroons denken dat den geweldigen krisis die in Engeland heerscht hun de gunstige gelegen heid biedt om de sterke Vak bonden in Engeland er onder te duwen. Daartegen zullen zich de vereenigde krachten van de arbei Oproep aan alle bewuste partijgenooten. Kameraden, de viering onzer 1 Mei feesten zijn als een dolksteek in de harten der bourgoisie geweest, omdat zij een weinig gingen hepen, dat de strijdgeest onzer proletaren op zulk peil was gedaald, dat zij bij een gebeurlijke aanslag door de fascisten zich niet te weer zouden durven stellen hebben. We hebben met genoegen een kijkje genomen in onze partij en vijande lijke bladen op welke wijze onze roode troepen de betoogingen vooraf gingen. Dit greep voor een gedeelte alleen plaats in de groote centrums, maar dat mag ons niet onverschillig laten. Hetoogenblik is gekomen dat al onzepartijgenooten zichmoeten aange ven als lid van het Verweerkorps. W e drukken er dus bijzonder op dat elk een zijn' plicht begrijpt, dezen van af 2o tot 40 en meer jaren. Het is dus een louter verzinsel dat deze die méér dan 4o jaar zijn zouden uit gesloten zijn. Arbeiders van Aalst nog-nooit hebt gij u laten zoeken als de partij u riep. Heden heeft zij u meer dan noodig en uw plicht gebiedt, met een vast beradenheidteroepen: tegenwoor dig. Ten einde ons begonnen werk te volledigen, roepen we u allen op om heden Zondag 9 Mei om 10 voormiddag zeer stipt aan wezig te zijn op de bijeenkomst inliet lokaal Hand in Hand Niemand mag ontbreken. A. B De Harmonie Arbeid en Kunst en de Fanfare Hand aan Hand ne men op Sinxen deel aan de Groote Socialistische feesten aldaar. Groote Concerten en Feestelijkheden hebben dien dag plaats. De partijgenooten van Ronse, hebben ook altijd tegenwoordig geweest op de feesten in ons Arrondissement, Het is onze plicht talrijk op Sinxen als wedervergelding naar Ronse te reizen. De partijgenooten die onze twee mu ziekkorpsen willen vergezellen, kunnen zich van heden af laten inschrijven in het lokaal. Prijs per coupon, heen en terug 10,00 fr. Het Midden-Comiteit. Heden Zondag 9 Mei om 3 ure na middag in het lokaal bij Albert Van Pamel Algemeeme Vergadering voor al de leden der Wijkclub. Een zeer belangrijke dagorde is af te han delen. Niemand mag ontbreken. Het Bestuurder Fabriek Torley in een onderhoud waar A. Steen haut, MM. Delfosse en Klincken borg en ondergeteekende aanwezig waren, de werklieden vrijheid ver leende, heeft de laatste week voor ie Mei alle pogingen aangewend om hunne werklieden te doen wer ken. Ten gevolge daarvan is dan onderstaande brief gestuurd. Aalst, den 4 Mei 1926. Aan de Heeren Klinckenborgh e Delfosse Bestuurders der Firma TORLEY T/S. Mijnheeren, Gezien Uwe verklaringen aa Uwe werklieden, en het bericl dat Ge noodig achte om te dot uitplakken, is het van belang 01 U aan ons onderhoud van de 7 April te herinneren. Ik stelde de vraag om Uvi werklieden op 1 Mei verlof geven Mijnheer Delfosse antwoo de, dat het geene oflicieele ve letdag was, en de poorten zot den openstaan voor de werklii den die verlangden te werket Daarop verklaarde ik, dl het Gemeentebestuur va j Aalst, den 1' Mei als een fees dag erkende, het stadspersi neel verlof kreeg en de schok gesloten werden van de stai Verder Dat de firma Filatui et Teinturerie vroeger jan denzelfden maatregel hadde j genomen, doch slechts enke werklieden zich aanboden vei te weiken, en dat hier (b Torley) hetzelfde zal gebeurei In dat onderhoud was Ua j verklaring, datde poorten opi «stonden voor deze die wilde werken. Gij hebt dan niet g zegddat de Meisjes en Afanm verplicht waren te komen we ken, integendeel hebt geen opmerkingen gemaak wanneer ik U voorzegde, 1 eenieder vrij was, zooals dat de Filature et Teinturerie g beurt, er weinig of geen wer lieden zich zouden aargebi den hebben voor te werker, 1' Mei. Mijnheeren ik heb er simp aan gehouden aan U, het gebet de te herinneren, gezien Ge hi noodig acht aan Uwe werkliede ons onderhoud op eene ande manier uit te leggen, waardoi Ge mijne verklaringen, ai uwe Lustreeders en enkele va uwe werklieden gedaan, hel willen doen twijfelen. Bovei staande volstaat om eenieder laten oordeelen. Ik meen U we werklieden mij sedert zoi vele jaren kennen, dat het 01 noodig zal zijn daar verder ov dit te wijden, en bied U mijl gevoelens van achting De Schrijver, H. FLIPS. Wij danken langs dezen we de kameraden die de toestellf maakten. De Meisjes en Jongei die zich met de versiering haddi gelast, en de talrijke Vrienden Gezellinnen, welke hunne medi hulp verleenden, tot het wellukki van den Prachtigen Lichtstoe Wij hopen in het vervolg nog hunne gewaardeerde hulp te mi gen rekenen. DE LEDEN VAN HET UI' VOEREND BESTUUR van Federatie der Vakbonden, wordi uitgenoodigd naar de bijzonde zitting die gehouden wordt, Maai dag aanstaande,om 7 ure 's avond ten Lokale Hand in Hand Voor het Bestuur H. FLIPS. LEDERBEWERKERS. De Bestuurleden van den derbewerkersbond, worden ve wittigd, datde Bestuurzitting v: Woensdag avond, stipt om 6 ure zal aanvangen. Bestuurleden, weest op post Goede zinkbewerkers, volle en hal gasten. Zich aan te bieden bij Bene Buys St. Jobstraat, I. Aals Proef eens de lekkere BOTEi SPECULOOS der bakkerij D TOEKOMST te Denderleeuw. Ze waarlijk fijn nan onz in h SE V ziel aan V geh een te om C Vol WO' I

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 2