nt Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. er Van alles wat. Aan alle Soc. Groepen. :ei 2 FASCISME EN WERKMAN. De Ministerieels Krisis. n ren ien. she, er. 23e jaar \o 20. Prijs »>er nummer 20 centiemen. 16 Mei 1926. Annoncen ippü ST i Wat men zooal hoort! EDMOND VAN BEVEREN >ttei J pr Jnde ma in al ip ai ndee 14 troki «n gi inlicl isvaa d. ting, 'hys. en RECHT VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1" en 2° bladzijde. 2 fr. op 3" en 4° bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elko week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT- Lokaal HAND IN HAND™, Moiendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcheckrokeningN'S5S8S Telefoon Nr572 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 3 00 6 5,50 1 jaar io.oo BUITEN BELGIE. laar fr, 17,50 Men abonneert zich op alle postbureelen. n va ill. Cro anc Moesten wij onze fascisten, Uper- (ascisten en eerste broek-fascisten, die het neerpennen in hunne bla den «Nation Belgei, «Pour l'Au- torité» en het luidkeels verkonden op hunne luidruchtige meetirgs, gelooven, dan wordt ons landeken regelrecht naar den afgrond gedre ven door ons misdadig Staatsbe stuur, het kabinet Poullet-Vander- velde. De coilatie Poullet-Vandervel- de een hoop demagogen, schur ken, verkochten aan den Duitsch en aan de Internationale; een hoep onbekwamen die wetens en willens en voor hun plezier België aan het kelderen zijn; een bende enfin, maargoed om onmiddellijk in een gevang gestopt te worden en er te vergaan in vuiligheid en ongedier te 1 Och kom, laat ons de schou ders eens ophalen. Die menschen kunnen er zich maar niet aan gewennen dat Bel gië, sinds 1830 voor de eerste maal thans bestuurd wordt door een gouvernement dat noch katholiek, nrch liberaal, noch katholiek-libe raal is. Is dat nu niet een schrikke- lijkiets, een gebeurtenis van belang, ongehoord, ongeloofbaar En dat het demokratisch gouverne ment, uiting van den volkswil van 5 April 1925, neiging voelt om aan de demokratische verzuchtin gen te voldoen, doet zelfs menige, gisteren nog kalme personen, op- gijaagd door de perscampagne, ze nuwachtig worden en legt hen re- volutionnaire uitroepen in den mond. «Het gouvernement, ziedaar de vijand De Kamer van volksver tegenwoordigers, gisteren rog hei lig het algemeen stemrecht en de evenredige vertegenwoordiging, 't is al uit den booze. Weg ermede weg Leve de diktatuur Leve het Fascisme Leve Mussolini Leve de revolu tie die ons het zaligmakend fascis me brengt 1 Laat ors echter het hoofd koel houden en eens nuchter en objec tief toekijken, hoe het in Italië uit ziet na 31/2 jaar fascistisch bestuur. Mussolini is er met zijn zwart- hemden in gelukt in 't binnenland eene schijnbare lust en kalmte te verkrijgen. Door moord en gewtld heeft hij de oppositiepartijen ver nietigd de grondwet geschorst en alle viijheden van vereeniging, van drukpers en andere opgeheven. Niemand durft nog uiting geven aan zijn gedachtde menschen loopen met een slot op den mond uit vrees het lot te ondergaan van een Matteotti, een Amendola, een Modigliani en zooveel anderen. Fascistische moordenaars blijven ongestraft rondloopen Wat een weldaad voor een vi lk I Maar, roepen de Fascisten «Het budget is in evenwicht en't vertrouw en in de leiding van 't gouvernement bestaat Niette rap, vriendjes; «Roep geen mosselen, vooraleer.... De vooruitzichten voor i92Ó zijn heel wat minder rooskleurig, vermits het budget 1926-27 een vermeerde ring voor de uitgaven voorziet van meer dan een MILLIARD en de Italiaansche belastingbetaler reeds uitgeperst is gelijk eencitroen. Hoe zal Mussoliri dien put vullen?.... En voor wat het vertrouwen aangaat in 't fascistisch bestuur 't is zeer natuurlijk dat alle geld wolven in Italië, die voor 't oc.gen- blik in weelde en geld zwemmen, blok vormen om dat gouvernement recht te houden; hoe het er echter toegaat voor den armen werkman, den kleinen bediende en alle loon- trekkenden, dat leert ors het fas cistisch-gezinde dagblad De Stampa van Turin, nummer van 2 April 1. 1. 6 blz. i'col. waarin Prcffessor Mortara spreekt over de loonen in verhouding tot de levens duurte. Zijn betoog loopt over de 4 jaren Fascistisch bestuur l' 6al(iaar 1922levensdnnrte 498looneo 595 1923 493 476 1924 536 - 487 1925 623 55.7 Zoodat sinds 1922 de levens duurte met 125 punten gestegen is en de koopkracht der Iconen mot 40 punten is gezakt. En volgers de documenten van het Internationaal arbeidsburei 1 van Geneve, wordt de Italiaansche arbeider met deze van Portugal het slechts betaald onder al de werklieden van Europa. Is dat ook een bewijs van welvaart voor een land, gezien de loeren der werk lieden een groote factor zijn in het econmisch leven De 600.000 Italiaansche werk lieden, verplichtin Zuid Frankrijk, koeliewerk te gaan verlichten om hunne korste brood te verdie nen. De honderden hier in België en de duizenden die maandelijks uit wijken naar Noord- en Zuid-Ame- rika, schijnen echter de zalige wel daden van 't fascistisch regiem heel anders te beoordeclen en te waardeeren. En hoe kan het an ders. Het is voorzeker een niet be nijdenswaardige n toestand voor den arbeider, gekoord en gebonden door de fascistische syndikaten, andere bes'aan er niet meer, aan de almacht en den moedwil van het kapitalisme overgeleverd te worden. Belgische Arbeidt r, dit weze U een les, overweegt den toestand van uw ItaÜaar.schen werkbroeder. Wilt Ge geen werkslaven worden met plichten zonder rechten, stelt U pal tegenover het aanmatigend fascisme. Maakt het, het huidig demokratisch gouvernement kond, dat het een misdaad zru^e be gaan tegenover het kiezerkirps van 5 April 1925, moest het de teugels van 't bewind overlaten aan de fascistische dwirgelandij. Verzekert dat gouvernement van uwen onvoorwaarddijken steun, dan zal het, sterk door den volks wil, aan de fascistische mondhel den die WEG I schreeuwen met recht en met reden antwoorden Ik bén er Ik blijf er Het einde dep Katholieke Partij. De katholieke Métropolevan Antwerpen, het blad van den reaction- nair Seghers, is van oordeel dat het zou best zijn de katholieke partij te la ten varen, de eenheid toch niet moge lijk schijnend. Iets is in elk geval waar te nemen, 't is dat de katholieke partij eene groo te en gevaarlijke krisis doormaakt. Hamiet in 's Gravensteen. Aan de vertooning, welke door de Tooneelschool op Zondag 27 Juni a. s. ter gelegenheid van het huldebetoon SHAKESPEARE wordt gegeven, zul len de laureaten van deze inrichting, alsmede de leerlingen van Gent en van de provincie hunne gewaardeerde me dewerking verleenen. (Medegedeeld) Teelten «les Tijda Zekere katholieke bladen voeren sinds eenigen tijd een campagne om eene katholieke partij te stichten, bui ten allen godsdienst om. Wanneer de socialisten zegden «godsdienst is privaatzaak» werden wij door de katholieke bladen uitgemaakt voor rijp en groen. Heden voeren dezelfde bladen een campagne om de leus der socialisten te verwezenlijken. 'leeken des tijds Het EclJU van «seizen Paiross De welbekende beelhouwer Dolf Ledel heeft het beeld van onzen «pa tron Emile Vandervelde, half-verhe- ven uitgevoerd. Dit kunstwerk, dat eene grootte heeft van 38 cm. op 48 cm.kan beko men worden tegen 20 fr. in 't wit en en tegen 25 fr. in bronskleur. Zich wenden tot Felix Springael, Rietstraat, 4I, Ukkel-Brussel. VtRLEGEM. De liberalen hebben al gedaan wat kon om den frank te doen dalen. De ldein-renteniers en klein-neringdoe- nere hebben ze alzoo geruineerd. Ze zullen er de gebroken potten van betalen bij de gemeenteverkiezingen, want wie geld plaatste in Staatsrente en veel er van verloor zal toch voor geen liberalen stemmen. Sezuinisiny in het Ministe rie van Laiiësverdeiiigirig De regeering heeft amendementen ingediend op de begrooting van lands verdediging, waardoor opnieuw 4 mil- lioen bespaard werden. TE^TOOKSTELLISGEW. In 1930 zullen te Antwerpen en Luik internationale tentoonstellingen inge richt worden en in I935 te Brussel. De amateurs van tentoonstellingen kunnen van nu af beginnen sparen. Ge 2" Goudan- 3eunettscfia»l Op Zondag 3o Mei te 3 ure op de Wil rij ksche plein te Antwerpen. Het vertrek voor de IIC Gordon-Ben- nettscliaal, dat vijf achtereenvolgende malen aan de Aero-Club van België werd toevertrouwd, zal dit jaar te Ant werpen plaats hebben. Alles doet voorzien dat deze groote sportgebeurtenis in niets voor de vori ge zal moeten onderdoen. De insclirijvingslijst werd gesloten op het mooie cijfer van 18 luchtballons, zeven landen vertegenwoordigend Italië 3 ballons. België 3 ballons. Spanje 2 ballons. Vereenigde Staten 3 ballons. Frankrijk 3 ballons. Zwitzerland 1 ballon. Groot Brittanje 3 ballons. Al deze landen sturen hun beste loodsen om aan Veenstra, winner der Schaal verleden jaar, de palm te komen betwisten en eens te meer belooft de wedstrijd hardnekkig te zullen zijn. De Sportliefhebbers die deze groote wedstrijd willen bijwonen, doen goed van nu af hun schikkingen te nemen voor het verblijf te Antwerpen, want men voorziet een enorme belangstel ling. Daar krisis ook werkloosheid mede brengt, zoo was ik in de laatste tijd in dit geval. Wel is waar ben ik niet alleen, want men hoefde maar van de dug- delijke warme Aprilzon gebruik te maken, en slenterend de stad en alzoo de buit-n wijken te door- loopen, om overal kleine groepjes werkloozen zittend of staande te vinden. Het was dan ook op een dezer namiddagen, wijl ik mijn gewoon wandelingje deed, dat ik een dezer groepjes aantrof, enkelen gemoe delijk trekkend aan bun pijpje om de rook die ringvormig omhoog ging na te staren, anderen, gedurig kouwend op een bol tabak die in hun mond stak, en die van tijd tot tijd een gulp b:uin speeksel uit spuwden om dan verder op den grond open te pletsen. Waar z'het over hadden wil ik 11 dadelijk zeggen. Vrees niet beste vrienden dat ze bezig waren met te onderzoeken wiens schuld het was, dat zij en ik, noodgedwongen cp de stiaat 1110e ten loopsn. Och het was niet over degene die hun dagelijks trachten uit tc persari, en die nooit iets zullen veiwaarloozen 0111 hen hunne rechten te ontnemen, waar zij zooveel moeten voor strijden hebben. Niets van dit alles, het waren hunne eigen kameraden die ze bezig waren met over de kam halen en de groote fout waarom onze vrienden het in dit klein groepje moesten bezuren, was een voudig, dat zij te veel inkomen hadden. Allen trachten dan o: k zooveel mogelijk hunne hersens bijeen te rapen, om al de posten die onze kameraden bekieeden te kunnen opsommen, waarbtj dan ook de duizenden niet vergeten wierden, want waarlijk het was met duizen den dat zij erop klopten, e;. waren zelfs niet verschrikt een paar dui zend per post meer te noemen die onze kameraden jaarlijks zonden opstrijken. Ziedaar hunne groote fout, het geen een schandaal is dat niet zal m^gen blijven bestaan of... neen zoo erg zal het niet wezen... onze vriendin zullen er nog meer van krijgen. Wat er dit groepje zal toe geleid hebben 0111 hun gesprek op zulk versterkend purt te plaatsen, zal zeker wel nijdigheid geweest zijn, want men hoelde maar de perso nen aan tezien die het hooge woord voerden, om alras tot dit besluit te komen. Nochtans zonden die personen moeten weten dat nijdig zijn over iemand een slechte raadgever is, en dat men daardoor zijn eigen geen stap vooruit helpt. Ik, jong partijgenoot, heb altijd gemeend dat menschen, die met zoo'n groote boot reeds over dit groote water gevaren hebben, van ginder met breeder gedachten te rug kwamen, dan om een kame raad zijn inkomen te komen uit pluizen. Een Wandelaar. Ninove Wij hebben het genoegen U uit te noodigen om deel te nemen aan het INHULDIGINGSFEEST van het Monument op Zondag 25 Juli 1926, om 10 uur 's morgens. EDMOND VAN BEVEREN was de vader der socialistische arbeidersbewe ging in de Vlaanderen en een der stichters van Vooruit EDMOND VAN BEVEREN was ook een der eerste pionieren der Inter nationale Arbeidersbeweging, alsook een der grondleggers van de Belgische Werkliedenpartij. Met de oprichting van dit monument willen wij dit schoone figuur in de arbeidersbeweging vereeuwigen bij het nageslacht. Dit monument, dat grootsch en in drukwekkend en daarbij van groote kunstwaarde is, komt van de hand van den gekenden Gentschen artist- beeldhouwer Jul/s Van Biesbrotck. Wij overdrijven niet wanneer wij beweren dat het Monument Edm, Van Beveren een der schoonste zal zijn van deze welke tot het op heden in ons land worden opgericht. De bijzonderste feestelijkheden zul len bestaan uit een groote feeststoet, alsook de uitvoering der prachtige kan- tateJTooruit's Roem, woorden van Am. Bogacrls en muziek van Jef Vander Mtulen. Wij zijp overtuigd, Waarde Partijge- nooten, dat gij er zult aan houden om aan dit grootsch en plechtig inhuldi- gingsfeest deel te nemen. Ontvangtonze kameraadschappelijke groeten. Voor het Inrichtingscomiteit De Voorzitter, De Secretaris, EDW. ANSEELE. EM.VERGEYLEN Eene Regeering Brunei Gevolg van de ineenzakking van onzen frank, hebben verleden week eeD drietal ministers hun ontslag gegeven. Hei waren Rolin Jacquo- inyns, minister van Binnenlandsche Zaken Carton, minister van Colo- niën en ten slotte; JaDssen, minister van Fiuantiën. Do burgerpers jubelde, omdat ze meendon dat daarmede gausch het zich ministerie zou tuimelen. Ze hebben misrekend, want de andere ministers bleven op post. Gezien die ontslagen zijn er onder handelingen gevoerd geworden, waaruit voorkwam, dat bet wen- sclmifjk ware een ministerie te vor men met do drie partfjen, waarvan onzen gezel Brunet, voorzitter der Kamer, don hoofdminister zou zjju. Den Algemaenen Raad dep Partij vergadert. Do algemeene raad te samen met do Syndikale kommissie, beeft ver leden maandag vergaderd om (ten toestand te bespreken. Het voorzitterschap werd waar genomen door Martel. Minister Vandervelde heeft do bespreking ingeleid meteen omstandige uiteen zetting van den toestand. Hfi heelt de mogelijkheid van een oplossiDg dor regeeringskrisis in vooruitzicht gesteld, door do vorming van een regoering van nationale eenheid, dié zal worden voorgesteld door part. Brunet waarin nog 4 socialis ten, 5 katholieken en 2 liberalen zouden zetelen. Nevens den minis ter van financiën zou een kommissie

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1