T Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. DE LESSEN EENER KRISIS. In de Kamer. 23e Jaar N° 21. Prijs per nummer 20 centiemen. 23 Mei 1926. Annoncen Wat de tijd ons leert. Partijgenooten i Hoe bekomt men documenlie? UIT TSIJSEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1° en 2" bladzijde. 2 fr. op 3° en 4e bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elko week vóór Woensdag a vend, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zjjn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ -HET RECHT Lokaal HAND IN HAND Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcheckrekeningN'85886 Telefoon N'572 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 1 jaar jaar BUITEN BELGIE. 3,00 5,60 10,00 fr, 17,60 Men abonneert zich op alle postbureelen. De minister- of regeeringskrisis, is waard te worden ontleed, daar er les sen uit te trekken vallen die niet mo gen verloren gaan. Laten wij eerst de aandacht vestigen op het vreemd karakter van die krisis. De regeering Poullet werd niet in minderheid gesteld, werd door het Par lement niet beknibbeld. Achter haar had zij DE TWEE DERDEN VAN DE NATIONALE VERTEGENWOORDIGING. Waarom, in die omstandigheden, is zij heengegaan Waarom heeft zij aan den koning haar ontslag gevraagd Omdat zij op gemeene wijze is aan gevallen door eene pers, uit princiep en uit klassebelang vijandig gezind tegen over de democratische regeering. En verder, omdat de regeering zich een toestand heeft zien ten laste leggen waarvoor zij niet verantwoordelijk is. Voor welke toestand bevond zich de nu ontslagnemende regeering, toen zij elf maanden geleden het bewind over nam uit handen van den heer Theunis, die gedurende vier jaar de leider was geweest van de kleriko-liberale koali- tie Voor een schuld van 5o milliard, waarvan 6 milliard vlottende schuld. Voor een begrooting die sloot met een tekort. Voor verbintenissen aangegaan te genover de oorlogs- en de gewone ge- pensioenneerden en die ons duur zul ten kosten. Een zware, een geweldige last, voor waar. De regeering Poullet heeft de schuld niet vermeerderd. Zij heeft besparingen verwezentlijkt op de meeste begrootingen. Zij heeft belastingen doen stemmen om de begrooting van het land in even» wicht te brengen. Eindelijk heeft zij besloten den frank te stabiliseeren, iets dat onmisbaar was in ekonomisch opzicht. Zij is niet geslaagd in die operatie omdat zij op haar weg is gedwarsboomd geworden door de zakenlieden, de grootnijveraars, die den frank wel wil den gestabiliseerd zien, maar niet aan I07 voor een pond sterling,doch aan 125 Zij heeft vooral de hooge finantie te gen haar gehad en een geweldige vlot tende schuld, die men moest konsoli- deeren al vorens met de stabilisatie te kunnen voortgaan. Maar niets was verloren. Niets ware verloren geweest hadden het Parlement en de pers het nationaal belang gesteld boven het partikulier belang en de politieke veeten. De liberale partij draagt in de huidi ge krisis een zware verantwoordelijk heid. Zij heeft de regeering bestreden zij heeft alles beknibbeld, maar geen en kel redmiddel doen nennen. Deh. Janson, op een toon vol aanma tiging heeft den minister toegeroepen: Trekt er uit 1 Met welk recht aldus te spreken tot mannen die de twee derden van het Parlement vertegenwoordigen In naam van de liberale partij, die 23 niet eens twee dozijn kamerleden telt op de 187 Belangrijker pretentie is niet denk baar. Het is ongehoorde eigenwaan. En eens de regeering vertrokken, wat hebben de 23 liberalen gedaan Zij hebben geweigerd deel uit te ma ken van de regeering Brunet. Zij hebben voorwaarden gesteld. En welke voorwaarden 1 De voornaamste was het op zij zet ten van de parlementairen, de gekoze ne van de natie, om plaats te maken aan extra-parlementairen ofte «deskun digen». Maar waren de hh. Delacroix, Theu nis, Janssen geen deskundigen en ter- zelfdertijd extra-parlementairen En wat hebben zij gered De «deskundigen» die de hh. libera len in reserve hielden zonder ze be kend te maken waren waarschijnlijk zakenlieden... voor wie de liberalen de draadjes zouden getrokken hebben. De 23 - op 187 zouden in 't ge heim het land bestuurd hebben. Het is op deze wijze dat die heeren het parlementair stelsel begrijpen, dat van liberale afkomst is. De bourgeoisie van ons land heeft gedurende eene eeuw geregeerd. Door het spel van het klerikaal-libe- raal tegenwicht hebben de twee bur- gerspartijen om beurten de macht in handen gehad. Toen is er nooit sprake van geweest de kennis van extra-parle mentairen in te roepen. Dit zou een be- leediging geweest zijn van de nationa le vertegenwoordiging 11! Nu voelt de burgerij zich de macht ontsnappen. Wij hebben een demokratische re geering, een regeering van kleine men- schen. Dat is de misdaad Dat moet bestreden en gewijzigd worden 1 En men wekt verzet tegen parlement en parlementairen. De liberalen, tot onmacht gedoemd, willen dat de meerderheid behandeld wordt als zij, en plaats maakt voor niet- parlementairen, want het is een vlek, een schandelijke vlek van het Parle ment deel uit te maken. Waarom blijven ZIJ er dan Bestaat er een land in Europa, waar de toestand trouwens even moeilijk is als bij ons, en waar men aan de geko zenen van de natie verzoekt plaats te maken voor lieden zonder mandaat of verantwoordelijkheid f Ziet men dit in Groot-Brittannië, in Frankrijk, in Duitschland of zelfs in Italië, het land van Mussolini Geenszins 1 Het is een Belgische uitvinding, die alleen tot doel heeft aan de gekozenen van de volksklassen hun deel in het wettelijk gezag te ontnemen. De politiek was de politiek zoolang de bourgeois gekozenen de meerder heid hadden in de kamers en dus het gezag uitoefenden. Nu het volk bewust is geworden van zijn kracht en over de parlementaire meerderheid beschikt, nu wordt de po litiek iets minderwaardigs. Men zou het uitproesten van plezier, als de toestand niet zoo ernstig was Wij meenen aldus den toestand, door de krisis verwekt, klaar te hebben uiteengezet. Wat er uit blijkt is De schreeuwen de onrechtvaardigheid aan het huidig ministerie de verantwoordelijkheid te doen dragen van de bourgeois-regee- ringen. Wat er nog uit blijkt is de verbazen de eigenwaan van het onooglijk groep je liberalen, dat de wet wil stellen aan de meerderheid, de parlementairen in miskrediet brengen en beroep doen op zakenlieden als de eenigen die het land kunnen redden. Wat er ten slotte uit dit alles duide lijk wordt is, dat de bourgeois oorlog voeren tegen de volks-elementen van de natie en tegen het Algemeen Stem recht. Het is een der zijden van den klassenstrijd, die de heeren liberalen in beginsel veroordeelen, maar in prak tijk voeren.... zonder het te weten 1 LOUIS BERTRAND. Een Duitscher schreef eens Mijn recht gaat tot zoo ver mijn macht strekt En inderdaad, in de praktijk des levens is dezen regel goud waard De werkende klasse kreeg rechten, naarmate hare macht groeide. Wij hadden wel mooi te praten vroeger dat de arbeiders deze en geene rechten moesten hebben toen ze nog geene macht hadden. De bourgeois beloofden wel, maar lachten achter de schermen. Met smeken en bidden verkrijgt men niets en door macht alléén, is er iets te verkrijgen. De rijke klasse geeft maar toe, dan met het mes op ae keel. Zoo was het in 't verleden en zoo is het heden nog. De staking der Engelsche arbeiders is een levend bewijs der énorme syndi- kale levenskracht, welke ze reeds be zitten. De arbeiders kunnen zich al meten met de millioenen rijke kolenbarons en met de regeering. Wat eene klasse vermag als ze solidair is. Ja, die macht der arbeiders, wij wisten het wel dat ze komen moest, hoorde ik Anseele met klem zeggen, te Denderleeuw. Ja, ze moest komen omdat de werk lieden het dagelijks ondervinden, dat alléén door macht iets te winnen is en dat hun macht bestaat in de ver- eeniging. Het land zit in schuld, onze frank heeft weinig waarde en de ministers zijn er van door getrokken. En 't is de fout onzer démocratische regeering, beweren vele politiekers. De massa denkt maar oppervlakkig ze peilt niet de diepe oorzaken van een geval op, peinzen ze, en 't is al eender hoe men wantrouwen zaait. Maaar ze zeggen niet, dat de regee ring Theunis èene énorme schuld achterliet. Dat diezelfde regeering de wedde der vrederechters en der magistraten sterk verhoogd heeft, terwijl er een groot groot getal te veel zijn en het meeste deel niets te doen heeft. Dat ze den diensttijd der soldaten terug op lang termijn gebracht had, zoodat er nu een heelen boel officieren zullen te veel zijn, wat al geld aan het land vergt. Dat de primordiale oorzaak van alle financieele crissen de oorlog is, welke wij, arbeiders toch niet gewild hebben. De hooge financie heeft nogmaals hare macht doen gevoelen tegen de vooruitrukkende democratie. En ze heeft nog macht, die hooge financie maar leert de tijd ons niet dat hare macht in gevaar is, gezien haar hevig verzet. Indien de tegenwoordige strijd met brut geweld moest uitgevochten worden tusschen kapitaal en arbeid het kapitaal moest onvermijdelijk reeds het onderspit delven. Mijn recht gaat tot zoo ver mijn macht strekt... Arbeiders, onthoudt dit. Met smeken en bidden, wanneer er geen macht achter zit, verkrijgt men niets zoo leerde ons steeds het ver leden. Gij moet betrouwen op uwe macht vereenigt U langs om meer, en als ge sterk genoeg zijt, «pakt het». Dat is de rechte weg. A. Vijverman. Leest en verspreidt Recht en Vrijheid het eenigste blad van het Arrondissement Aalst, dat de belangen der werklieden verdedigt Vraag van Geeel Nichels aan den heer minister van Financiën. Zou de heer minister me willen zeg gen waarop de heeren schatters zich steunen bij het bepalen van het kada straal inkomen van een eigendom Tal van werklieden zijn verplicht ge weest zich een eigen woning aan te schaffen; velen onder dezen zien nu het kadastraal inkomen van dien eigendom verhoogd, tot een peil dat het de wette lijkheid overtreft. Bijvoorbeeld een eigendom werd voor den oorlog verhuurd aan i 50 frank per jaar de wettelijke verhooging in dien dien eigendom nog zou verhuurd worden, brengt de huurwaarde tot 351 frank. Is het aan te nemen, dat het kada straal inkomen, hooger geschat worde dan de ten hoogste vastgestelde huur waarde In Aalst is zulks veelal gebeurd en het ware me aangenaam te vernemen wat de aldus te hooggeschatte eige naars hebben te doen, 0111 zulks te doen veranderen. Antwoord In beginsel wordt het kadastraal in komen bepaald in verhouding tot den huurprijs van de onroerende goederen nochtans in sommige gevallen moet men het vermoedelijk inkomen in aan merking nemen, bij voorbeeld, wan neer het huizen of ar.dere gebouwen geldt die niet verhuurd zijn of die ge deeltelijk door hunne eigenaars betrok ken zijn. Daaruit volgen soms, zooals het acht baar lid het vermeldt, sommige wan verhoudingen, maar deze zijn vooral te wijten aan de huishuurwetzij zullen verdwijnen zoodra de normale toestand zal teruggekeerd zijn. In afwachting, indien de belangheb bende een te hoogen aanslag vasstellen, mogen zij zich wenden hetzij tot den naziener van het kadaster van het rechtgebied, hetzij tot den bestuurder der belastingen van de provincie of het gebied. Vraag van de Gezellen Pros. De Bruyn en Alfred Nichels. 1 engevolge der nieuwe gedane schatting van het kadastraal inkomen der oude eigendommen, zijn er een aantal kleine eigenaars die erg te kla gen hebben. Bijvoorbeeld Een heele reeks hui zen in eens gebouwd vóór den oorlog, dezelfde groote en dezelfde waardeheb- bende, zijn zeer verschillend geschat, omdat er onder die nieuwe kleine eige naars menschen zijn die rekening hou den met den woningsnood en een ge deelte hunner woonst verhuren, aldus een gezin te meer een onderdak ver schaffende. Mag het, dat om die reden, de huur waarde van een huis hooger wordt ve- schat 6 Zoo ja, dan is hét dezen die hunne woonst met andere gezinnen deelen eene straf opleggen omdat zij mede helpen den woningsnood te verzachten. Zoo neen, hoe kunnen de getroffene kleine eigenaars hunne klacht doen gelden Antwoord In het geval bedoeld door de achtba re leden, is het kadastraal inkomen van het verhuurde deel bepaald volgens den huurprijs en datgene van het tot het gebruik van den eigenaar aangewend gedeelte is vastgesteld geworden bij vergelijking met het inkomen toege kend aan het verhuurde deel. Voor het overige kan ik slechts ver wijzen naar het antwoord der vorive vraag. s In de Belgische Werklieden partij waar de spécialisatie en de cristallisatie uitbreiding neemt naarmate zij zich ontwikkelt, be kleedt het dokumentatiebureau eene wel omschreven plaats. Het mag van nu af als een model be schouwd worden en wij hebben er fier over te zijn. Het is te wen- schen dat al de zoekers, al de stu- dielustigen, leiders en andere, hoe langer hoe meer gebruik ma- ben van het werktuig dat ter hunner beschikking gesteld is. Wij betreu ren te moeten zeggen dat dit niet genoeg het geval is. En hoe dik wijls nochtans hebben kameraden die hunne kennissen wilden aan vullen in zake arbeidersbeweging, sociale wetgeving of economische en iinantieele vraagstukken, aan hun voornemen moeten verzaken omdat zij over de noodige docu mentatie niet beschikten. Hoeveel anderen moesten hal verwege blijven staan, om dezelfde reden. Wie kan inderdaad een abonne ment nemen op tientallen bladen en tijdschriften die niet goedkoop ziju en waar men onmisbare inlich tingen kan putten. De tijd ont breekt anderzijds om al die publi caties te ontleden en er de docu mentatie uit te halen, zelfs als men met den besten wil gewapend is. Dat men daarbij niet uit het oog verlieze, dat men daarvoor nog verscheidene talen moet machtig zijn en methodisch de inlichtingen moet kunnen rangschikken. An ders is het al verloren moeite. Op het oogenblik dat zij een studie of een artikel willen schrij ven, of eene voordracht vooibe- reiden, zijn er vele kameraden die het betreuren niet beroep te kun nen doen op een organisme dat hun kan aanwijzen wat zij noodig hebben en hun de noodige inlich tingen kan verschaffen. Onze kameraden zouden steeds op onvergelijgelijke wijze gewa pend zijn om op te treden in verga deringen, besprekingen, polemie ken, zoo zij op voorhand inlich tingen hadden genomen bij een betrouwbaar organisme dat be stemd is om het werk te vereen voudigen en de taak te vergemak kelijken voor de beginnelingen die geen ervaring hebben en de strijdmakkers die reeds geheel door hun werk in beslag genomen zijn. Door zich tijdig tot het Docu- mentatiebureau te wenden en op duidelijke wijze te vragen wat men wenscht, kunnen onze vrienden krachtig geholpen worden. Het Documentatiebureau ont vangt en ontleedt om er de docu mentatie uit te halen, honderden Belgische en buitenlandsche bla den, tijdschriften en boeken van verschillenden aard (politiek, syn dicale en coöperatieve beweging,

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1