Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. WAT HEDEN ONS LEERT. Van alles wat. 23e Jaar N° 22. Prijs per nummer 20 centiemen. SO Mei 1926. Annoncen VOOK ï)E Weekabonnementen der Lijn Denderleeuw Geeraardsbergen Wie, die zich Socia list noemt maakt nog geen deel van 't Wer- kersverweer 1 I De Tien Maanden. RECHT VRIJHEID Rechterlijke annoDcen 4 fr. per regel op 1° en 2' bladzijde. 2 fr. op 3" en 4' bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elko week vóór Woensdag avend, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcheckrekeningNr 85686 Telefoon N'572 REDACTIE ADMINISTRATIE LokaalHand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 1 jaar jaar BUITEN BELGIE. fr. 3,00 5,50 10.00 fr, 17,50 Men abonneert zich op alle postbureelen. Moeilijk, moeilijk onder ieder opzicht, zijn de tijden die nu door worsteld worden. Maar hoe onze Partij ook worde aangevallen van links en rechts, gepatenteerde roddelaars en men- schen van stelselmatige kwade trouw ook tegen haar te keer gaan, gaaf en ongedeerd komt orze Be weging dit alles te boven. Dit inziende verdubbelen die ridders van laag allooi misschien wel hun gestook en gedrijf, maar baten zal 't hun niet, schaden kan 't ons niet. Want de gebeurtenissen der laatste tijden hebben het inzicht onzer werkers op merkwaardige en ongeweten wijze uitgedacht. Ors volk is gesteld geworden voor he#l nieuwe toestanden het heeft ron dom zich zien gebeuren, dingen die het niet kende. Daardoor is aanschouwelijk en duidelijk geworden, menige stel ling die wij vooropzetten. Daar door is buiten kijf aangetoond hoe in de maatschappij twee machten tegenover mekaar staan, twee be langengroepen het bezit en het proletariaat. Het is ook duidelijk geworden dat de heerschers van voorheen voor géén middelen ach- teruitschrikken, om den opgang van het Proletariaat te stuiten, te breken. m Sedert, op 5 April 1925, de volkswil de democratische krach ten in het land had opgelegd zich te verstaan en er een sterke meer derheid was gevormd, kondigde de atrijd tusschen behoudsgezind heid dat is uitbuitend bezit en hervormerde vooruitgang zich aan. In den beginne leek het wel, dat de conservatieven de finarcie en de industrie hoopten op het geen wij vreesden namelijk dat de chrlsten-demccratrn elk dege lijk hervormingswerk zouden heb ben gekelderd. Dat was echter niet of mins tens riet hetlemaa! het geval. Toen het bleek dat de regeering hüAr weg zou gaan gematigd maar vastberaden kwam de openlijke strijd. Die strijd had voor eerste ge- Volg dat de leening met het bui tenland, tot gezondmaking van ons geldwezen, werd verijdeld. Waarom Omdat stabiliseeren wel goed was, maar dan moest het uitvallen ten bate der ri,ken. Nu tchter dacht men aan den minde ren man, en wilde men ten zijnen bate den frank een vaste waarde geven. Want, hier bleken weer de twee tegenstrijdige belangen den frank op omtrent 24 centiem hou den, zooals hij ruim een halfjaar was, wilde zeggen dat met de loc- nen bestendig evenveel ze u kun nen worden gekccht. Den frank aan 2o centiem brergen gaf aan nijveraars en handelaars de moge lijkheid om hetzelfde getal franken te blijven betalen als loon, door opslag te weigeren of op de lange baan te schuiven maar dan waren die franken één vijfde minder waard, en konden de werkers zich met hun loon mastr vier vijfden meer aanschaffen van wat ze er vroeger voorkonden koopen. Eens zoo ver, dat hulp van het buitenland niet kon worden beko men, gingen de geldmannen hun brandkcffer-macht gebruiken om de regeering ofwel naar hun zin te doen handelen, ofwel haar omver te werpen. En ze schiepen het wantrou wen in de bezitters van schat kistbons om hun geld terug te vra gen, dan zou de regeering al haar beschikbaar geld daaraan moeten uitgeven, zoodanig dat ze leenin gen zou moeten vragen aan de banken om de loonen van haar werklieden en bedienden, de pen sioenen en zoo meer te kunnen uit betalen. Wanneer de regeering bij de banken zou aankloppen, dan zouden die voor eerst hun voor waarden stelten. Hun wapen op dat oogenblik was de vlottende schuld, de mil jarden die door Theunis van de Belgische renteniers waren ge leend, onder den vorm van Schat kistbons. Schatkistbons zijn titels, die een goeden intrest opbrengen, en na een verloop van zes maanden kun nen uitgewisseld worden tegen geld. Als men nu bewerkte, dat een heel deel land, geholpen door die pers, die voor geld zich tot alles leent, of die heekmaal in hun klauwen zit, begonnen ze de geld bezitters op te (uien. Zoo is het dan gegaan. Veer meer dan 8oo miljoen schatkist- bons werden ter terugbataling aan geboden. Let wel, dathórgien spraak kan zijnvanhetvclk.dat zijn geld terughaalt, dus geen ver trouwen heeft. Want het volk heeft doorgaans geen schatkist- bons het gaat naar de spaarkas. Welnu, in April werd er 10 miljoen méér naar de spaarkas gebracht, dan er werdt afgehaald, een cijfer dat niet dikwijls bereikt wordt Dat bewijst, dat er wat anders schuilt achter die inlevering van schatkistbons Het lijkt er naar, dat in den be ginne de barken hun voorraad bons hebben ingeleverd dat door dat voorbeeld de andere dragers het ook gingen doen, in de mee ning dat, wanneer anderen het de- den, er wel een reden moest wezen. En eiken dag gaat het verder De regeering putte haar schatkist uit, en moest gaan leen. De ban ken weigerden echter, besloten de regeering omver te haien. Daardoor is de regeering heen gegaan. De financie won het eerste deel van de partij. Zal ook de beslissing haar gunstig zijn Het kan echter wel dat zij haar vingers tusschen het raderwerk steekt. Want die binnenlandsche strijd heeft zijn weerstcot gehad op het vreemd geld en onzen frank zakt, zakt. Ruinen volgen. Banken springen. Wat is de groote les in dit alles Dat de democratie, zooals ze nu was, niet bestand is tegen de finantie-mscht. Er waren wal middelen, om den toestand baas te worden. Maar daarvoor bestaai geen meerder heid. De socialistische maatregelen hebben een minderheid voor zich. Heffing op het kapitaal? Be snoeiing van de militaire uitgaven De christen-democraten voelen misschien dat het moet, of zullen dra voelen dat het niet andérs kan. Maar ze durven rietze marchee- ren er niet voor. Men houdt; zich aan de lapmid delen, waar de kwaalaantasten ge boden is. Deze tijd is een leerzame tijd. Hard zrjn de beproevingen. Maar, is de barre Winter niet de voorbode van de Lente Onze Volksvertegenwoordiger De Bruyn Prosper heeft nogmaals aange drongen en bekomen om in Brussel N. de werklieden der lijn Iddergem-Gee raardsbergen, trein 2818, vertrekkende om 18,G te laten benuttigen. Bevelen zijn aan het personeel gege ven geworden om voortaan geen moei lijkheden meer te hebben. De trein zal merkelijk versterkt worden tot in Denderleeuw. De vraag voor een nieuwe trein voor Erpe Meire is vernieuwd geworden. We hopen ditmaal te zullen lukken. STERK. In de liberale rangen kan men M. Hymans niet rieken of zien. jn do klerikale rangen spreekt elk een met afkeer van M. Jaspar. En nu is M. Hymaps zoogezegd de man ran de liberalen in de nieuwe regeering en M. Jaspar is er de chefvan de klerikalen. WAAROM Waarom zitten er socialisten in de nieuwe regeering Omdat de Koning en de leiders van liberalen en klerikalen beweren dat België niet meer kan bestuurd worden zonder de socialisten. ZE HEBBEN NU KANS. De socialisten en demokraten wil den den frank stabiliseeren op 107 of 115 ten hoogsten. Dit beknibbelen liberalen en kle- rikaleD. Dat ze nu eens toonen wat ze kun nen. Ze zitten er nu in. Ze hebben de kans. Wfj wachten. BIJ HET KRISISFONDS Artikel I3| clnnk nan Wnuter$«, liering;estcl<l. Op voorstel van gezel Wauters is er een KoniDkiyk Besluit versche nen, waarvan artikel i3 van het kri sisfonds terug in voege komt. Daardoor worden ambtelijke en vrfjescheids en verzoeDingsraden, alsook paritairenüverheidsradon in gericht samengesteld uit vertegen woordigers van werkgevers en werk nemers, en voor taak hebbend zoo veel mogelijk de geschillen e be slechten, opgerezen tusschen pa troons en arbeiders. Daardoorook kunnen do arbeiders betrokken in werkstaking of lock out, genieten van de toelagen van bet krisisfonds, wan neer de werkge vers weigeren do geschillen te on derwerpen aan hoogergenoemde ra den, of weigeren zich te onderwor pen aan do uitspraak van gezegde raden, alsook wanneer gezegde ra den oordeelen dat de werkgever doorzijae houding de verzoening onmogelijk heeft gemaakt. Onze arbeiders zullen Wauters er kentelijk zijn voor deze schoono daad, waarvan het belang voor hen niet gering is. EEN HEFFING OP HET KAPITAAL. Volgens het Handelsblad zou Francqui zinnens zijn een heffing van 10 t. h. te doen op de kapitalen boven de 300.000 fran Wij willen dat eerst zien en dan gelooven. Voor ons moet hy niet wachten. DAT HIJ IN VREDE GA! De conservatieve katholieken heb ben M. Poullet uit de regeering ge jaagd. Hij mag het aftrappen als een mis dadiger voor deze heeren. Hij is de zondebok voor al de fouten die be dreven werden door de finantieman- nen Zij noemen hem te zwak. En inderdaad M. Poullet was te zwak tegenover hen. want hy had durvend, stout en wilskrachtig moe ten ingrijpen van het oogenblik waarop zijn tegenstrovers België ten onder duwden uit persooniyk belang. HIJ. M. Jaspar noemde het vroeger oen misdaad dat gezel Vanderveldo Minister was van Buitenlandsche Zaken, doch nu vraagt hy zelf aan Vandervelde om... die minister te blijven. VERDIENDE NULDE. Verleden week Woensdag vierdo de Brusselsche Federatie partyge- noot Bertrand, die onlangs op ziin zeventigsten verjaardag uit het- po litieke leven ging. Heel de werken de klasse zal zich by deze hulde aansluiten, want weinigen hebben meer gedaan voor haar dan Ber trand. OP JACHT NAAR DE SPOORWEGEN. Als de liberalen er zoo op staan om Anseele weg te hebben als minister van spoorwegen, dan is het mis schien wel om do hand te leggen op ons spoorwegnet. Sinds maanden worden door kapitalisten van alle soort, allerlei pogingen gedaan om meester te worden van onze spoor wegen. Zoolang de socialisten iets te ver klaren hebben, biyvon zij daar mot hun handen af. Zie vervolg kolom 3. Het Staatsblad van Zaterdag 22 Mei kondigt de wijzigingen aa.® mfffiewet af. Ziehier deze wijzigingen De duur van den termijn werke- lijken dienst wordt bepaald als volgt i* Tien maand voor de mili ciens geschikt voor den gewapen- den dienst hij de infanterie, de fietsenetnheden (behalve defiets- troepen der genie het automo biel vervoerkorps, de mitraileuse- kanon auto s en de door auto's getrokken artillerie behalve de artillerie voor grondverweer tegen luchtvaartuigen 2" Twaalf maand voorde mili ciens geschikt voor den gewapen- den dieDst bij de artillerie voor grondveiweer tegen luchtvaartui gen, de genie, de fietstroepen der genie, de luchtvaart, de strijd wagens, de spoorwegtroepen, de overseiningstroepen en diensten, de pontonniers, den opnemings- dienst der artillerie, de torpedisten en zeesoldaten, de troepen van den intendentiedienst en van den ge zondheidsdienst, bet groot leger- park, het park der legergenie, de aanmaakinrichtingen en, welk ook de overplaatsing weze waar van ze naderhand het voorwerp zullen zijn, de miliciens aangeduid voor de scholen voor de reserve- onderluitenants. De miliciens, echter aangeduid voor de scholen voor reserve- onderluitenants van de bereden wapens en diensten, moeten der tien maand dienst volbrengen, in dien zij ophouden kandidaat- reserve-onderluitenants te zijn 3° Dertien maand voor de mili ciens enkel geschikt voor den hulp dienst. De voor deD gewapenden dienst geschikte milici<ns, behalve de gene die behooren tot de troepen van den gezondheidsdienst, van de subsistenten compagnies der paarden-vervoerkorpsen, van het groot legerpark, van het park der legergenie en van de aanmaak inrichtingen, zijn er gedurende de eerste tien jaren van hun militie termijn, toe gehouden één of meer wederoproepingen onder de wa pens van samen zes weken te volbrengen, volgens de onderrich tingen van den minster van Lands verdediging. Dezelfde wederoproepingen worden opgelegd aan de miliciens, kandidaten-reserve-onderluitenant, voor welken dierst zij dan ook mochten geschikt wezen. De bepalingen waarbij de ver plichtingen van werkelijken dienst geregeld worden, zijn toepasselijk vanaf de klasse 1925, terwijl de huidige wetgeving blijft gelden voor de oudere klassen. De nieuwe voorschriften betreflendede weder- op'oeping zullen evenwel gelijk matig toegepast worden op ai de klassen te beginnen met het jaar 1926.

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1