BelgischeBank™ d«Arbeid AALST. MORGEN MAANDAG 31 MEI OPENBARE TREKKING KAPITAAL aa BSMBVSH volledig gestort 9 MILJOEN FRANK SYNOIKALE RUBRIEK. Alle Bankverrichtingen Opening van deposito en hopende rekeningen Dooumenten aeereditieven Disconto en inning Verhuring van Brandkoffers Wissel en Vreemde munten Aan- en Verkoop van titels Beursorders Inkasseerlng van koepons Spaarkas Bewaring van waarden IDEAAL EN WERKELIJKHEID. Wanneer eene partij groot wordt, en eene verantwoordelijk heid op zich neemt, moet zij noodgedwongen, het een en het andere laten varen wat haar vroeger lief was, alhoewel bet eindoel immer hetzelfde blijft. Een idéaal, om't even welk een, verduistert, als men er een vasten vorm wil aan geven. De praktijk schept moeilijkheden, die niet te voorzien zyn. Daardoor komt er stof tot critiek. Tussohen théorie en praktijk is er nergens grooter kloof, dan in de politiek. Er zijn socialisten die verschil len van meening over de te voeren tactiek. Iedereen is natuur lijk vrij critièk uit te oefenen in den schoot der partijdit is niet alleenlijk gewenscht, maar zelfs noodzakelijk voor de évolutie en den groei onzer beweging. Voor degenen die meenen, dat het révolutionaire element te zeer verflauwd is in onze partij, zeg gen wij ook ditdat zulks een natuurlijk gevolg is van de plaats die heden de B.W. P. inneemt in de politiek van 'tland. Het is niet als voor den oorlog heden bouwt de partij ook op ze neemt verantwoordelijkheid op haar ze werkt samen met andere partijen. En samenwerking met andere partijen is een zéér critieke pé riode. Men moet van weerskanten het een en andere toegeven om een programma samen te stellen, dat kan uitgewerkt worden. Vooraanstaanden zijn dan ook verplicht van om te gaan met personaliteiten en zich te ver- toonenin middens, wat by zekere partijgenooten genoeg is om arg waan te verwekken. Doch dit is alles bijzaak de hoofdzaak is, op welke manier er meest verwezenlijkt wordt voor de werkende klasse of met in de oppositie te blijven, of met saam te regeeren met andere partijen en zijne verantwoordelijk heid op zich te nemen. Wy zullen geen uitspraak doen iedereen kan er 't zyne over den ken. In Rusland hebben de 'Com munisten nu een voordeel dat zij gansch de macht in handen hebben, maar hebben zy ook niet te worstelen met de stoere prak- tyk? Vóór den oorlog, wanneer de Socialistische Party klein was en geene verantwoordelykheid had, ging er het gemakkelyker voor onze propagandistenzulks is heel natuurlyk Heden is er reeds veel verwezenlykthet leven van den arbeider is verbeterd, doch de W. P. heeft nu af te rekenen met hare verantwoordelykheid en hare samenwerking met andere partyen, wat veel critiek by zekere menschen, zelfs by partygenooten, uitlokt. Idéaal en werkelykheid zyn be grippen die moeilyk samengaan. Maar mogen de moeilykheden der praktyk ons ontmoedigen, al strevende naar ons idéaal 1 Nooit Die moeilykheden moeten een nieuwen spoorslag zyn tot meer strijd en krachtinspanning. -let verleden staat Immer borg voor de rechtvaardigheid en het zuiver doeleinde van onzen stryd Ik vind dat het onze makkers niet euvel mogen opnemen, wan neer in zekere omstandigheden onze leiders niet schijnen te han delen naar hun zin. A. Vyverman. ÏÏ&MB m HA.ÏÏLÖ Onze Spaarkas. Om 6 URE 's avonds, in de Feestzaal van het lokaal Hand in Hand van den Tombola der Socialistische Muziekkorpsen van Aalst. eAan de Cofenverkoopers De onverkoohto loten moeten Maandag vóór 12 ure '8 middags ingebracht zyn. Na dit uur zullen alle in handen zijnde loten, als verkocht worden aanzien. Al de gelden der verkochte loten, moeten vóór 5 UREN 's avonds ingebracht zyn. De verkooper die daaraan geen gevolg geeft, zullen de loten door hen verkocht, aan de trekking geen deel nemen. Dit alles te regelen in het lokaal, bureel Borghman en Bekaert. We bidden onze verkoopers zich naar deze regeling te willen schikken. HET BESTUUR. de Kasseiers. Bij KUNST LICHTEN VRIJHEID» Partijgenooten. Nationaal wei k der OorlogsweezeD BERGEN, Chisaireatraal, 10. Hulpbureel CHARLEROI, Yxerlaan, 32. Aan alle bij de partij aangesloten groepen Kameraden en Gezellinnen, Met rasse schreden naderen wij de datum der gemeenteverkiezingen, zoo dat wij ons dienen voor te bereiden tot den hardnekkigen strijd die wij te leve ren zullen hebben. Wij dringen er dus ten zeerste op aan, dat onze Vakbonden, Ziekenbon den, Coöperatief, Wijkclubs, Vrouwen bonden, Oud-Strijders en Jonge Wach ters, de hieronderstaande voorwaarden goed raadplegen, om ten laatste tegen 15 Juni e. K. hun gebeurlijke kandidaat voor te stellen, en ook met een al hun ne leden in kennis te brengen om deel te nemen aan de POLL. Om tot den Poll toegelaten te zijn moet men 1 Lid zijn van een groep bij de Par tij aangesloten, minstens één jaar. 2. Ten volle 2i jaar oud zijn. 3. Eene uitzondering wordt gemaakt voor de leden der Vrouwenveree- nigingen en der Jonge Wachten, die op volle 18 jaren toegelaten zijn 4. De gemeente bewonen. 5. Hiervoor moet (passe-port) ge- eischt worden. OM KANDIDAAT TE ZIJN moet men 1. Op 1 Januari 1926 ten volle 25 jaar oud zijn. 2. De voorwaarden van kiesbaar heid vervullen. 3. 2 jaar lid zijn van a) Propagandaclub of Wijkclub b) Vakvereeniging. c) Cooperateur. d) Ziekenbond. Wanneer daartoe onmogelijkheid zou bestaan, bijvoorbeeld door het uit oefenen van een beroep waarvan geen vakvereeniging zou bestaan, door on gehuwd te zijn, enz. kan over één of meer dier gevallen worden heenge stapt. e) Regelmatig lezer zijn van 'tblad Vooruiten «Recht en Vrijheid». 4. Voor de vrouwelijke kandidaten, niet meer werkende, volstaat a) Lid zijn der Coöperatief. b) Lid zijn van den Vrouwenbond. c) De gemeente bewonen. Voor dezen die opeenof andere werk plaats worden gebruikt, en dus als loontrekkende moeten aanzien worden, zal dezelfde eisch als voor de mannen worden gesteld. DE KANDIDA'I EN VERBINDEN ZICH a) Geen persoonlijke propaganda te maken zoo min bij de Poll als bij de kiezing. b) Den uitslag van den Poll te eerbiedigen voor wat aangaat de volgorde van het eventueele in dienst treden als gemeenteraadslid. Om een kandidatuur aan den Poll te onderwerpen, moet die minstens door 2o partijgenooten of gezellinnen voorgesteld worden. Deze ondertee kenaars (sters) of Peetjes, moeten lid zijn eener groep, bij de partij aan ge sloten en dit sinds één jaar. Allo 1 kameraden en gezellinnen, aan 't werk tot het voorbereiden van de propaganda, tot aanduiding uwer kandidaten, opdat we dit jaar met de gemeenteverkiezingen, opnieuw bres schieten in de aibrokkelende iorteres onzer tegenstrevers. Vooruit, met meer energie en wils kracht, eendrachtiger dan ooit naar één en hetzelfde doel de overwinning aan het Socialisme 1 De Partij-Secretaris, ALFONS BERGHMAN. Samenwerkende Maatschappij Molendries, 11, Aalst. Magazijnen Molenstraat. BijhuizenLedebaan,9; Erembodegem; Lede en Welle. Bij da geweldige flnantieele krisie weike op dit oogonblik geheel bet land teistert; bij de verschillende krachs welke banken hebben doen springen, en bij de ongewettigde pa niek die zich bij sommige spaarders heeft voorgedaan, past het onzes dunkens wel nogmaals de aandaeht onzer partygenooten te vestigen op het gevaar roekeloos liunne spaar penningen toe te vertrouwen aan in- stelliagen welke door hooge percen ten en allerlei spitsvondige, kunst matige verhandelingen het vertrou wen derlichtgeloovige massa trach ten te kapen, om in gewaagde beurs- spekulaties de hem toevertrouwde gelden te gebruiken tot op een gege ven oogenblik do boel springt en et telijke honderden ongelukkigen hun laatsten penning er bij verliezen. Wy weten haast zeker, dat wij weeral in de woestijn zullen praten, en dat de laatste lessen weeral heel gauw zullen vergeten zijn,maar toch meenen we dat onze plicht ons voor schrijft, onverpoosd en onvermin derd door te hameren en U te zeggen Beleg uw geld met in private, ka pitalistische instellingen, die u be vechten met uw geld 1 Wat loopt ge uw geld wegdragon naar goudhyéna's, wanneer uw eigen instelling, uw kooperatief on zijn spaarkas U zulk groot vertrouwen biedt, dat uw geld daar Z90 veilig is, ja veiliger, dan bij u t'huis. Zie de machtige Volkshuizen, bak kerij, magazijnen, winkels, feestza len en wat al dies meer, allemaal echte waarborgen, die uw gespaard geld rotsvast verzekeren en waar van de waarde de 3 millioen ruim overtreft. Zeker, wy zullen niet beweren dat al onze spaarders kalm geblevon zijn bij paniek der laatste dagen, maar de weinigen die zioh aanboden om hun geld terug tehalon, hebben bij de korrekte uitbetaling, deze ge beurde bij toepassing van het regle ment, hun eventjes geschokt ver trouwen voelen verstevigen en meerderen keerden terug zonder hun geld te innen. Zoo staat uw Kooperatief vast als een rots, waar tegen elk pogen der dolle flnantieele kuiperijen dood loopt, en houdt hoog zijn leus: Bij ons zyn de spaarcenten der arbeidende klasse veilig. Voor de Sam. Maatschappij «HAND IN HAND» De Bestuurder, Louis Van der Veken. n1 orde van den dag, is het noodig be Lijst 061* 1 rijzen j stendig over een of meer ploegen be Hon Tnmhnla kwame werklieden te beschikken \«1U Clen 1 om DO ld jammer genoeg zijn bekwame kassei der Soc. Muziekkorpsen. 1. Een Slaapkamer, 2. Een Luxe Stoof, 3. Een Damenof Heerenvelo, 4. Een marme ren Piëdestal, 5. Een Wasch- machien, e. Bronzen borstbeeld, 7. Groote koffiemolen, 8. Een reveil met zichtbaar kadran, 9. Een Luster electriek, lo. Een Lavabostol. 11. Een keuken tafel, i2. Een paar schoenen, 13. Een Regenmantel, 14. Een paar schoenen naar keus, i5. Een Marathon, 16. Wollen deken, 17 paar Mans-molière schoenen, 18. 19, 20, 2i, 22 elk twee flesschen cham pagne, 23. Drie flesschen wijn, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 3O, 31, 32, 33, 34, Twee flesschen wijn, 35, 36,37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, Elk 100 kilo ko len, 45, 46, Élk een doos Bonbons, 47, Salade Servies.,48, Hond mot Horlogie, 49, Schouwgarnituur, 50. Eiken Piëdestal, 51, 52, 53, 64, 55, Elk 5 kilo Peperkoek, 56, 57, Elk 1 paar lederen pantoffels, 58, Éta gère 59, Borstelstel, 60, Glazen coupe 61, 0 paar Kousen 62, 63, Elk 5 paar Kousen, 64, 4 paar Kousen, 65. een paar Molière schoenen, 66, 67, Elk een paar pantoffels, 68, Een Nacht pot, 69, 7o, Elk 100 kilo kolen, 71, Waschketei, 72, 73, 74, 75, 76,77, 78, 79, 80, 81 elk 1 kilo koffie, 82, 83, groote cervela. Aan al de leden van den Tooneelkring. WAARDE MAKKERS. Deze om U uit te noodigen tot het bijwonen derAlgemeene Vergadering van de Tooneelkring die zal gehouden worden aanstaande Dinsdag 1 Juni om 7 ure ten Lokale Hand m Hand Wij rekenen vast op elk zijn tegen woordigheid. Voor het Bestuur. Karei Amant. Harmonie*Arbeid en Kunst" De muziekanten en eereleden ver gaderen Heden Zondag om 9 1/2 ure aan het lokaal voor den jaarlijkschen uitstap. Om i ure feestmaal. Maandag, bijeenkomst, om 7 1 /2 ure avonds voor den tweeden uitstap. Dat de partijgenooten talrijk onze Harmonie op deze beide uitstappen vergezellen. Leest en verspreidt Recht en Vrijheid het eenigste blad van het Arrondissement Aalst, dat de belangen der werklieden verdedigt Kasseier is lang een familieberoep geweest en is het nog. Het vak is zoo wat erfelijk, en de vader neemt zijn zoon bij hem in de leer als helper. Zoo komt het dat men er niet zoo gemakke lijk binnendringt, temeer daar ook uit den aard der zaak deze nijverheid een betrekkelijk gering aantal werkkrach ten vergt. Kasseierbazen in den zin van werk gevers met een aantal werknemers be staan er.ook niet. De kasseier werkt veelal meer op zich zelf, wórd al jong «trimmard» en blijft verder heel zijn le ven zwerven, net als de scharenslijpers, met als eenig logies een schuur of een hooischelf. Als het geluk hem gunstig is vind hij ergens een plaats als bevoor rechte kleinaannemer voor den onder houd van stads- of gemeentewegen. Ook neemt hij wel eens de doorslecht betaalde betrekking aan van kanton nier voor de gemeente, provincie of staat. Maar over 't algemeen houdt de rechtgeaarde kasseier niet van een re gelmatig week- of maandloon. Meestal wordt het onderhouden of aanleggen van kasseiwegen aanbe steed onafhankelijk van de levering van materiaal, dus, behoudens zeldza me uitzonderingen, uitsluitend voor het werkloon per m2. De aannemer is gewoonlijk zelf kasseier, en schaft zich wel meer de hulp aan van mededingers voorde aanbesteding. Deze op nun beurt huren de noodige werkkrachten, meestal jongens van J 6 tot 18 jaar, en veelal werken de laatsten aan een re gelmatig uurloon. Maar voor 't overi ge gaat alles per m;, in dier voege dat ae aannemer bvb. 2 fr. krijgt per m2, deze betaald zijn vakgenooten 1,50 fr. die op hun beurt slechts i,25 fr. krijgen of minder nog. Zoo komt het dat men op de werken steeds meer ongeschool den aantreft dan volwassen, en de eer ste aannemer gewoonlijk op het loon van anderen best kan rentenieren. De gemeenten die een eigen ploeg kasseiersin eigen dienst hebben en de werken in eigen beheer uitvoeren zijn nog weigen talrijk. Nochtans, waar er druk en zwaar, en bijgevolg slijtig verkeer is en stadsuitbreiding aan de ers zoo maar niet voor 't grijpen, te meer daar zij zich niet met voorliefde in vasten dienst laten verbinden, en als verstokte stukwerkers liever in den Zomer met hard werken hooge dag- uren halen dan heel het jaar verzekerd werk te hebben aan vast loon. Het is dan ook het gevolg van het feit dat 's Winters haast niet kan ge werkt worden dat de loonen in door snee hooger zijn dan in andere beroe pen. Zelfs in de openbare gemeente lijke diensten staat het loon van de kasseier meestal boven dat van andere vaklui. Het lag voor de hand dat in de privaatnijverheid pogingen om het loon in den' Zomer percentsgewijs te verminderen en ook in den Winter regelmatige inkomsten te verschaffen, zouden schipbreuk lijden en zoo is het dan ook altijd gegaan. ledereen weet dat er op het werk van den kasseier haast algemeen met minachting wordt neergezien. Zijn vak bezit geen litteratuur. Waar voor hout. bewerkers, bouwarbeiders, enz. tal van handleidingen bestaan, veroerde voor den kasseier nooit een pen. Menschen met het vak verwant, techniekers, hoort men vaak genoeg beweren dat de eerste de beste metselaar even goede kasseier is. Men is er nu een maal aan gewend de uitvoering aan den kasseier over te laten, zonder ei veel aandacht aan te schenken, zoodat er enkel wat gemakzucht en onwetend heid toe noodig is om een dergelijk oordeel uit te spreken. Nu staat als paal boven water dat men gemakkelijker dan uit een metser, een kasseier krijgt uit een werkman die nooit een kei in handen nam. Bij kleine oppervlakten komt het ei misschien bij de uitvoering niet zoo zeer op aan. De grootere werken be staan m de bestrating van provinciale en staatswegen, die over groote leng ten met dezelfde breedte en welving worden doorgetrokken zonder de ge ringste hinder van wege de afvoer van water inzonderheid regen en sneeuw water. Verder heeft men de stadsuit breidingen en den heropbouw der verwoeste gewesten, waar het er in den regel om gaat in zoo kort moge lijken tijd een zoo uitgebreid moge lijk complex straten te laten zien, een goede zaak voorbouwspeculaten. Goed werk is hierbij minder van tel daar eerste wegenis toch meestal bestemd is om uit profiel te worden gereden door den toevoer van materiaal. Bij bestratingswerken aanbesteed met inbegrip van de levering van materiaal, drijft de aannemer vanzelf sprekend naar een soort van bespa ring wijd kasseien die soms tot lo 0/0 gaat op de benoodigde kasseien. De kasseier werkt hierin mede, daar hij negen maal op tien per vierkante meter wordt betaald. Waar de leverinj van materaal afzonderlijk is, en de kasseier per ma betaald, is deze na tuurlijk in de eerste plaats verant woordelijk voor het wijd kasseien et hebben de toezichters de grootste moei lijkheden om deze praktijken te be letten. Daarom is het ook voor Staats-1 provinciewerken, alsmede voor grooti gemeentewerken, dringend gebodei de uitvoering in regie na te streven Op 20 Juni aanstaande, zal zooal voorgaande jaren in gansch he land het WEEZENBLOEMPJE verkocht worden. Het Plaatselijk Komiteit van Aalsi zal terzelvertyd een groot Zang- et Symphonisch Concert inrichten, ten voordeele zyner beschermelingen.

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 2