Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. OP NIEUWE WEGEN. Van alles wat. :l. It. 2, En V r. Hl BR >pi)i IT 23e Jaar N° 28. Prijs per nummer 20 centiemen. 0 Juui i iilü. Annoncen De GemeentekieziDgen ER AAN VOOR HUNNE MOEITE. DE NIEWE REGEERING EN DE PERS. Financie en Vaderland CONTRASTEN. REIT i. e en Pity der- nan- alle alle leel s leen p: l ge- lich- raar- Wie van kindsbeen af meedoet ian politiek, geraakt er allengs tiet meer uit voor heel het leven. De ouderling wordt wel philo- jofisch en sceptisch in die zaak, maar toch vlamt zijn strijdlust licht op en voelt hij nog enthou- liasme in de uren des strijds. Politiek stelt eerst en vooral op den voorgrond onbaatzuchtig heid het stellen van het alge meen belang boven het eigenbe lang, alhoewel zulks niet altijd in de praktijk zoo is. Het is schoon voor zijn gedach ten te kampen, belangloos, zonder lanzien van personen en niets trekt meer aan. ig- ys. van !re* mol vR J1EII Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1' en 2" bladzijde. 2 fr. op 3» en 4' bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten eiko week vóór Woensdag avend, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ HET RECHT - Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcheckrekeningN' 85686 Telefoon N'572 REDACTIE ADMINISTRATIE LokaalHand in Hand Molendries, 11, AALST Maar in tegenovergesteld geval, lis politiek een middel wordt om och persoonlijk te verrijken en rijn egoïstische gevoelens te vol doen, walgt ook niets meer dan lulke politiek. Zij allen die de egoïstische poli tiek gevolgd hebben van het nog overblijvende groepje liberalen, hebben in den laatsten tijd gevoeld hoe walgelijk zulks is, wanneer men eens objectief overweegt en oordeelt. Vele personaliteiten van hen, lebben met zulkeen onbeschaamd heid hun geldkast weten te verde- ligen tegenover de algemeene be langen der werkende klasse en te pnover het land, dat zij waarlijk iet «record» sloegen. Politiek kan voor hen geen hoo ier streven zijn, maar wel kleinzie- ig egoïsme Stelt men daar tegenover de So- ialistische partij, die zoovele toe [evingen deed om het algemeen lelang van het oogenblik te die- Den, dan is er een hemelsbreed verschil tusschen beiden, hoofddoel gelukken het redden van onzen finantieelen toestand. De klassetegenstellingen zijn in den laatsten tijd tot scherpe uiting gekomen, z6ó scherp dat ze ook in het katholieke kamp tweedracht zaaiden. In de Kamer is er onbetwist baar eene democratische meerder heid. De reactie gebruikt alle middel- len om die democratische meerder heid in bedwang te houden. De kruik gaat te water tot als ze breekt zegt het spreekwoord. Heeft de reastie dan nooit vrees dat alles eens tot het uiterste kan komen In zijn Faust heeft Goethe het eerwaardige, achtbaar Conser vatief element van de maatschappij gepersonifieerd in het echtpaar Philemon en Baucis, die hun wo ning niet willen verlaten en doof blijven voor de logica der feiten. De twee oudjes verlangden slechts het recht in tevreden afzondering voort te leven. Maar het was hun niet gegund. Hunne woning wierd door den nieuwen vloed, zonder erbarmen, weggespoeld. A. VYVERMAN. De politiek van 't land moet Dieuwe wegen op. Wat zal ons 't niéuwe ministerie Jsspar brengen Naar de regeeringsverklaring te lordeelen, zal er op sociaal ge - bied geen verandering komen. Het zal, en dit is toch hoofd taak, den finantieelen toestand edden, zegt het. Wij zullen zien >f de liberale en andere réaction- taire linanciers van gevoelen ver anderd zijn. Maar, we mogen toch ook de traag stellen, is het mogelijk dat lene regeering ook op sociaal ge- ried onverschillig blijft De regeeringsverklaring is zon der veel enthousiasme onthaald. Onze kameraad Achille Delat- tre heeft scherp en klaar de toe- itand besproken en gezegd waar om de socialistische partij de nieu- *e combinatie zal steunen. Mocht de regeering in haar Zekere geruchten doen de ronde. Er zou spraak zijn de gemeenteverkie zingen voor een jaar uit te stellen. Tot heden werd daar echter nog niet van gesproken in het parlement of in den ministerraad. Nergens werd een be paald voorstel neergelegd. Mocht dit toch komen, dan hopen wij dat al de socialisten, zonder onder scheid, dit voorstel met alle krachten zouden bekampen. Het argument dat wordt aangehaald, n. 1. dat er rust in het land moet zijn houdt geen steek en is niet ernstig. Hoe toch kunnen de gemeenteverkiezingen de rust versto ren. Het tegendeel, ze uitstellen, zou heel wat meer beroering brengen. Dan toch zouden de gewettigde verwach tingen van duizende arbeiders eene zware ontgoocheling oploopen. Door de verkiezingen een jaar uit te stellen worden eenvoudig talrijke katholieke en liberale gemeentebestuurders, die bij eene verkiezing alle kans hebben om den stamp van de ezel te krijgen, in functie gehouden. Het zou dus maar een maatregel zijn voor de reactionai ren en tegen de socialisten. Wat er ook van zij, alle afdeelingen moeten voortgaan met krachtig te wer ken voor de aanstaande gemeentever kiezingen. In de meeste gemeenten zijn de lijsten klaar. Het komt er nu op aan het noodige voor den strijd sa men te brengen. Met het noodige be doelen wij dan vooral de geldelijke middelen. Hoe meer middelen, hoe gemakkelijker den strijd zal te voeren zijn. Het ordewoord moet dan ook zijn allen met m«er kracht dan ooit werken aan de organisatie der gemeen teverkiezingen. Het zal van ons wer ken afhangen of wij vooruitgang ma ken. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 1 jaar jaar 3,00 5,50 10.00 BUITEN BELGIE. fr- 17,50 Men abonneert zich op alle postbureelen. EEN REUZENSPRONG. De lezers van De Nieuwe Gazet zullen vreemd opgekeken hebben, als zij Vrijdag lazen, dat een vloedgolf van vertrouwen over het land gekomen was, door bet vormen van de nieuwe regeering. In die regeering zetelen toch de vier socialistische ministers, die door een der opstellers verleden week als de grootste geldverspillers van het land aangeklaagd werden. EEN DIKTATOR. Er wordt gezegd dat M. Francqui, die minister van de schatkist wordt, een dictator is in de bankwereld. Wij wenschen hem veel heil met zijn dictatuur, op één voorwaarde, en die is, dat hij ze toepast op degenen die het land tegenwerken. LEEDVERMAAK DER KRISTENE DEMOCRATEN. In de bladen der christen-democraten wordt de draak gestoken met de kon- servatieve katholieken, die vroeger be weerden dat met de socialisten niet mocht worden samengewerkt, en het nu toch zelf doen. Er is echter weinig tijd om elkaar be lachelijk te maken, op het oogenblik dat de frank moet worden gered. GEZONDE OPMERKING M. Tschoffen schrijft in Le Soir dat de krachtige poging voor het her stel van den frank, die nu gedaan wordt, had moeten gedaan zijn een jaar geleden. M. Tschoffen heeft gelijk. Maar men kan toch niet zeggen dat het de schuld is der socialisten dat on ze frank sinds lang niet gered is ge worden VERDAGING VAN DE GEMEENTEVERKIEZINGEN. Er was sprake dat bij de regeering zou aangedrongen worden, om de ge meenteverkiezingen voor een jaar uit te stellen, omdat men anders vreest dat de godsvrede, die noodig is voor de gezondmaking van den frank, zou ver broken worden. Van verschillende kanten komt pro test tegen een mogelijke verdaging. De gemeenteraden werden verkozen voor 6 jaar, en de wet eischt, dat de mandaten vernieuwd worden voorl927. TIJDELIJKE REGEERING. La Libre Belgique legt den na druk op het feit dat de nieuwe regee ring Jaspar een tijdelijk karakter zal hebben. Hetzelfde stippen wij met genoegen aan. De liberale pers heeft het onmogelij ke gedaan om Anseele en Huvsmans I uit de regeering te krijgen. De laatste I is hun vijand, als Vlaming en als socia- j list. Den eerste hadden zij graag weg om de spoorwegen wij zullen niet zeggen om ze te versjageren, maar toch om er het regiem van den gewezen mi nister Neujean terug in te voeren. Bijna geheel de Belgische pers steunt de nieuwe regeering. Slechts een paar reactionnaire en fascistische bladen kunnen het niet over hun ge- moed krijgen dat de socialisten nog vier bijzondere portefeuilles in handen i hebben. Het zijn gewoonlijk de rijke of halfrijke menschen die het hoogst oploopen met vaderlandsliefde. Wat werd er door hen reeds afge geven op de Duitschers en op de socialisten. Deze laatsten vooral moeten het bij iedere gelegenheid ontgelden, omdat zij er rond voor uitkomen dat ze internationalisten zijn en er naar streven steeds ster kere banden tot stand te brengen tussohen de arbeiders van alle lan den, om aldus ook beter en met meer succes te kunnen werken voor den Vrede en tegen het kapi talisme. Het is nu wonder vastte stellen dat die hooge vaderlanders, tel kens als er wat voordeelen te halen zijn, samengaan met de vijanden van gisteren. Zoo werd kort geleden te Am sterdam eene internationale Bank voor de opbeuring der spoorwegen opgericht. In deze bank vinden wij naast een ^paar Hollandsche ban ken. een zeer sterke groep Duit- sche en Belgische bankiers, ook een Hongaarsche irsttllirg is van de partij. De Belgen, die daar sa men rond eene tafel zitten, om heel zoete winstjes binnen te pal men, zijn natuurlijk patriotten van het zuiverste water. In de eerste plaats den bankiers Philippson, daarnaast Jules Jadof, den fameu- zen expert, die de tarieven der spoorwegen zoo maar in eens met 25 0/0 wilde verhoogen. Als de boel dan heelemaal in de war was, kon de Amsterdamsche bank de spoorwegen over, nemen voor een appel én een ei. Eindelijk vinden we daar, val niet om... Maurice Despret. De man die een paar maanden geleden rog heel 't land afliep, scheldende op die slechte socialisten en alles doende om het crediet der demo cratische regeeiing te ondermij nen. Zoo gauw er echter centen te verdienen zijn, gaat hij echter maar aan eene talel zitten met de Duitschers. Dit toont nogmaals duidelijk aan dat de financiers geen vaderland kennen. Meer, dat hunne woorden niet al te ernstig moeten opgenomen worden, daar zij toch niet veel waarheid bevatten. Het lukt niet Le Matin en L' Etoile Beige zou den graag één partij maken van libe ralen en katholieke reaktionairen. Dat gaat nog niet, omdat de katholieken nog spreken over godsdienst en som mige liberalen over vrijmetselarij. De tijd komt echter wel dat èn de loge èn de kerk naar den rommel zolder verwezen worden en plaats maken voor de brandkoffersbelangen. Genoeg gewoekerd. Liberale bladen eischen ingrijpende maatregelen tegen de woekeraars, die levensmiddelen opkoopen of verzenden Waar is de tijd, toen zij elke tus- schenkomst van den staat als een mis daad brandmerkten. In 1902 verscheen in DeNieuwe Rotttrdamsche Courant een tal Hygiënische Schetsen van Dr. Luchtmans. Het was een losse greep over gezondheidskunde niet gebonden aan een vast schéma, waarin prach tige wenken gegeven worden. Deze geneesheer gelooft in geene pillen noch médecynenhij be trouwt zich op de natuur op wa ter, lucht en licht, beweging en ge zond voedsel. De natuur is de heelmeesteres van alles, schrijft hij. We zullen nu niet nader ingaan op deze kwestie eenieder heeft er zijn eigen gedacht over, zoowel lecken als mar.ncn van het vak. Maar op 't einde van zijn schet sen geelt hij allerbèste gedachten over de opvatting van het werk van de geneesheer. Hij zegt dat het belang van den geneesheer tegenstrijdig is met het belang van het publiek. De gezondheid van het publiek is de ondergang van den genees heer. Hij beschuldigt niemand maar alléén door het vaststellen van het feit, dat beide belangen tegenstrij- zijn, wilt hij verzekerd al iets zeg gen. Want we zien dagelijks in het praktische leven, wat gevolgen dit na zich sleepttegenstrijdige be langen. Het belang van den geneesheer en het belang van het publiek zou moeten samengaan, schrijft hij. En het middel daarvoor ware de geneesheer in dierst te nemen van den Staat en door deze bezol digd. De medecynman zju r.u aan gesteld worden voor een zeker ge bied of een bepaald getal personen en zou over den gezondheidstoe stand van deze te waken hebben. Hij zou daarvoor de noodige visi- ten en controol doen. Hoe gezon der het publiek zou zijn, hoe min werk de geneesheer zou hebben en dan zou men verzekerd zijn goe den raad en voorschriften van zijn dokter te ontvangen. Is het inderdaad zoo niet En wat men hier schrijft van den geneesheer zou men ook wel van den advokaat kunnen zeggen, en misschien nog van andere caté- goriën, Hoe meer de burgers ruzie ma ken tegen elkaar en hoe meer pro cessen er te pleiten zijn, hoe voordeeliger is dit voor de beurs van den advokaat. De belangen van den advokaat en deze van het publiek zijn tegen strijdig tegen mekaar. Zouden nu ook de advokaten niet in Staatsdienst kunnen geno men worden 1 Men moet toch bekennen dat vele menschen ten huidige dage om den tuin geleid worden door advokaten. Kan men nu juist betrouwen op de raadgevirg van den advokaat Me dunkt dat er op dat gebied nog heel veel te verwezenlijken is. A. VYVERMAN.

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1