Belgische Bank™4,a Arbeid AALST. IË6D Folklore-Museum te Aalst KAPITAAL ea RESERVED volledig gestort 9 MILJOEN FRANK SYNDIKALE RUBRIEK. Aan 'l werk. Bij onzen Vrouvveubond Wijkclub JosseNichels Soc. Jonge Wacht UITSLAG DER TREKKING van den Tombola 7° 1° i 14 7 I Onze Harmonie in Feest Oproep tot de Bevolking. Nationaal werk der Oorlogsweezen, MEU WERKER KEN DENDERLEEUW. He Maatschappelijke ZetelGENT. Volil ersstraat, I. Agentschappen LA LOUIflERE. Sylwain Guyauxstraat. 46 BERGEN, Chisaireatraai, 10. Hulpbureel CHARLEROI, Yzerlaan, 32. Kroozen verleend door de agentschappen op de hierondervermelde rekeningen Checkrekoningen (terugbetaalbaar op zicht) Halfmaandelijksche rekeningen (veranderlijke kroos) Deposito rekeningen met voorbericht van 15 dagen met voorbericht van 30 dagen voor 3 maanden vaste belegging voor 6 maanden vaste belegging voor 1 jaar vaste belegging voor 5 jaar vaste belegging Spaarkas Do stortingen en afhalingen kunnen gedaan worden aan de win ketten van den maitschappoljjken zetel Voldersstraat, 1, Gent. aij worden ook gedaan door tusschenkomst van de postciieckreke- ning N' 850 of door do Nationale Bank. Alle Bank-operaties. Verhuring van Brandkoffers. 3,50 5,65 5,15 °/o 5,875 °/o 6,00 6,25 6,25 6,50 °/o 6,00 Het definitief bepalen van den datum der Pollkiezing zal heel kortelings geschieden. De thermometer der bedrijvigheid onzer partij zal aan 't stijgen gaan, en de propaganda voor de aanstaande gemeenteverkiezing zal op energieke wijze worden aangevat. De Pollkiezing moet door alle partij genoot en en Gezellinen worden bijgewoond, opdat wij naar de juiste uitspraak onzer kiezers de lijst kunnen samenstellen om de stormloop aan te gaan in het groote off«isief dat zal geleverd worden tot verovering van het stadhuis. We doen dus een krachtigen op roep tot al de besturen onzer partij- groepeeringen en vooral tot onze Wijkclubs om vergaderingen te houden, en hun kandidaten voor te stellen. Na de vastgestelde datum 15 Juni zullen geen kandidaten meer aan vaardt worden. Dat dus elk er rekening van houdt en stipt deze regelen volgt, opdat we ons tijdig kunnen slagvaardig maken. Kameraden, niet getalmd dus, maar met eensgezinde wilskracht aan 't werk en er voor gezorgd, dat geen enkel onzer aangesloten leden de Pollkiezing verzuime. De Pollkiezing moet de eerste in zet zijn tot de strijd die wij onop houdend, onverzwakt moeten door voeren. De positie der socialistische partij in de gemeentekiesstrijd is te edel en schoon, om er met zwakke kracht zonder enthousiasme aan te beginnen. Op dus, arbeiders en vrouwen, u ge reed gemaakt tot de Pollkiezing, die de weerspiegeling moet zijn van den te leveren strijd. Gedenkt de spreuk Begin goed, einde goed, Alles goed 1.. Alle onverschilligheid dus van kant, handen uit mouwen en aan 't werk. De partijsecretaris. Alfons Berghman. HAND IN HAND In een paar regelen wezen wij er verleden week op, in ons blad Recht en Vrijheid hoe noodza kelijk het is dat onze vrouwen ne vens de mannen, zich tot de wer- kersstrijd inspannen, om des te beter het kapitalistisch stelsel om verte kunnen werpen, en een De mocratische samenleving op te bouwen. Ah we weten het, er zal nog moed en zelfopoffering en taaie wilskracht moeten aan den dag ge legd worden alvorens het einddoel van onzen ontvoogdingsstrijd te bereiken, maar wanneer wij een weinig terugblikken, en de enorme afgelegde weg door onze voor kampers afgelegd nagaan, zien wn met fierheid de toekomst te ge- moet. Want waar de katholieke en li berale bourgoisie vroeger jaren als de fanatiekste tegenstanders optra den tegen al wat een .weinig ver betering voor de vrouwen in zich droeg, zien wij ze nu in de bres springen om onze rechten te verde digen (op papier natuurlijk). 't Is wonder, hoe men toch ver anderen kan. Vóór de socialistische partij tot zulke machtsonplooing was gegroeid als heden, kon men dagelijks in hun bladen lezen, dat de plaats der vrouw in haar huis gezin was, en zij zich niet had te bemoeien met politiek. 't Is waar de tijden zijn veran dert en meteen ook (in schijn) de zeden der bourgoisie. De katholieken zijn de vrou wen genegen, en doen uit schijnen dat zij voor hun rechten strijden, omdat zij vooral meenen dat de vrouwen hun het vertrou wen (dat zij gelukkiglijk van de mannen al lang verloren hebben' r.ogzullen schenken,om zoodoende de democratische vooruitgang wat tsgen te houden. Mis heeren katholieken, en ge heel dien tutti quar.ti we zorgen er voor dat onze vrouwen, even bewust als onze mannen oordcelen over uwe politiek, die niets be- teekent dan verslaafsche onder worpenheid. Dat zijn de vrouwen evenals de mannen moede, die tij den zijn voorbij en die keeren nooit meer teiug Intusschen zeggen we toch tot al onze werktrsvrouwen, opgepast, laat u niet vangen door het gekon- ktlfoes, en alle holklindende, niets b; duidende beloften vanwege onze politieke tegenstrevers zorg er voor, om de noodige propaganda te maken, dat alle werkersvrouwen zich laten lid maken van onzen politieken vrouwenbond. Doe het onverwijld, talmt niet want op Zondag i3 Juni e. k. om 3 ure namiddag fn het lokaal Hand in Hand grijpt er een zeer BELANGRIJKE VERGA DERING plaats, voor AL de vrouwen, tot voorbereiding van de te voeren propaganda voor de ge- meentekiesstiijd. Al wie deze vergadering ver zuimt pleegt verraad tegen zijn eigen belangen. In blok dus aanwezig, weze het ordewoord, A. B Heden Zondag 6 Juni om 3 ure namiddag Algetneene Vergadering voor al de leden in het lokaal, bij Jozef Cornand, Varkensmarkt. Dagorde. 1) Aanduiding kandidaat voor de Gemeenteverkiezing. 1) De te voeren propaganda. Een makker van het partijbestuur zal de vergadering bijwonen. Niemand mag ontbreken. Het Bestuur. Heden Zondag 6 Juni, wandeltocht, naar het prachtig gelegen Hekel- gem. Bijeenkomst aan het lokaal Hand in Hand om i 1/2 ure. Geen enkel Jonge Wachter (ster) mag ontbreken. onzorSoc. muziekkorpsen, te Aalst. Num. j Pr. Num. i Pr. 1 Num. j| Pr. 6o2o 30 6503 17 20638 6 15511 3 5S77 63 652 65 15028 73 I646 2o 22061 46 22985 58 7776 80 2683 82 18659 41 4310 23 13606 39 I640I 28 16068 12 23570 1 16 5351 21 18944 1 76 686 5o 177r3 5 22000 68 21633 32 8850 5-1 12851 45 17758 66 6338 75 6676 3*1 17203 Ö4 9781 38 11532 55 126o2 74 2769 15 2412 3' 12367 51 16107 902 25 21740 85 10579 59 19144 47 22429 60 3833 18 So95 29 20170 33 19788 1 78 I6857 13989 77 2o5o2 71 14461 40 53 4780 1 86 2o49 8 2973 19 13712 79 IS18O 1 22381 4 18772 16280 43 22337 2 22208 13 21783 52 2I797 62 8466 1 57 7139 84 22307 72 8390 81 15591 25 693 42 23937 16698 1 34 8753 II 14932 36 20015 48 20446 22 17931 83 8263 61 17999 24 loo22 56 15137 8485 49 18326 26 8376 67 18869 9 13714 87 10535 27 6897 69 4302 1 44 Al deze prijzen zfjn af te halen, alle werkdagen van 5 tot 8 ure 's avonds, in het lokaal Hand in Hand Molondriez. De prijzen niet afgehaald vóór 1 J-uli e. k. blijven den eigendom der maatschappij. Verleden Zondag heeft onze jonge maar knappe Harmonie Arbeid en Kunst» haar jaarlijks Ceciliafeestge vierd. Er werdt 's morgends een uitstap gedaan om de Eereïeden en muziekan ten herbergiers te bezoeken, maar deze maal was de weermaker niet met ons en we moesten dan ook op halfweg op onze passen terug keeren, door den onophoudende regen. We gaven het hierom niet op, want de beslissing was alras genomen om Maandag de tochtte herbeginnen. We landen aan in het lokaal en na een weinig wachten konden we plaats nemen aan de tafel waar ons een lek ker diner werd opgedischt. Intusschen spraken de gezellen Ver- nimmen, Voorzitter, Nichels Alfred en De Bruyn Prosper de feestredenen uit, die heel aandachtig door al de aanwe zigen werden aanhoord, en menigmaal door handgeklap werden onderbro ken. Sprekers wezen vooral, op het reuzenwerk dat er gespresteerd was en door de muziekanten eereleden en het bestuur, maar in hoofdzaak door hun knappe leider, Karei Van der Meirsch. Inderdaad, onze Harmonie heeft reuzenwerk achter de rug, alhoewel zij vele finantieele moeilijkheden op hare korte levensloopbaan heeft ontmoet. Dank de energieke werking van 't be stuur en de milde vrijgevigheid der eere ïeden is hieraan grootendeels verhol pen, wat nu de stoffelijke steun betreft, sluiten wij ons volgaarne aan bij de sprekers die het eens waren om die kwestieeen formeeleoplossing te geven. Eens dat bereikt, zal onze Harmonie maar eerst haren echten levensloop kunnen nemen. Het antwoordt van onze knappe muziekmeester Van der Meirsch waren als mokerslagen, tot aanmoediging tot het vooruitzetten van het zware begonnen werk. Veel van zijn woor den waren hard, andere strelend en gevoelvol, edoch, allen met een begeestering van kunst, om er onze arbeiders te laten van genieten. We sluiten ons dus ten volle aan bij de ware uitgesproken bewoordingen van hulde aan het adres onzer muzie kanten en in het bijzonder van hun muziekmeester, omdat wij er van overtuigd zijn, dat onze Harmonie op weg is naar roem. Dat zal alléén te bereiken zijn met goeden moed en begeesterende opof fering. Zoo verliep het smakelijk feestmaal, waarna eenieder zich nog wel ver maakte. Maandag avond stonden allen opnieuw op post, om hun welgelukt feest meteen uitstap, en het bezoeken der eereleden en muziekanten herber giers te sluiten. A. B. In onze stad is, onder 't voorzitter schap van den heer Baron L. de Béthu- ne, een Kommissie samengesteld ge worden, met het doel in de bovenste zaal van ons aloude Belfort een Folk lore-Museum in te richten. Dat museum zal de volgende afdee- lingen bevatten 1) het huis (inrich ting, verwarming, verlichting, meube- leering, versiering, keuken en tafel), 2) het gezins en familieleven (kleeder drachten, huiselijke vermaken, kinder spelen en speelgoed, enz.), j) het maatschappelijk leven (school, de vroe gere loting, krijgsdienst, verkiezings- folklore, volksspelen, kermissen, op tochten, ommegangen), 4) het gods dienstig leven (litaniën, bedevaart vaantjes, processies, ex voto's, voor werpen van godsvrucht of dienende tot de huiselijke godsvereering), 5) de be drijven en stielen (gerief, beroepsfee sten), 6) het bestuur en het gerecht (munten, merken, maten), 7) de toove rij (waarzeggerskunsten, sterrenwiche larij, geestenaanroeping, behoedmid delen, tooverdranken en middelen, voorwerpen gebruikt als afwerend mid del tegen booze geesten, bezwerings gebeden en formules), 8) de volkswe tenschap (almanakken, geneesmidde len), 9) de volkskunsten a) de letter kunde (blauwboeken, volksverhalen), b) de muziek (speeltuigen, liederen), c) het tooneel (tooneelplakkaten, poppen spelen), d) de schilderkunst (uithang borden), e) de beeldhouwkunst (beeld houwkunst (beeldjes in hout, volks snuisterijen), 7)de pottenbakkerskunst, enz. Ieder Aalstenaar zal zich nog het succes van de folklore-tentoonsteiling, verleden jaar in onze stad gehouden, herinneren. De kommissie hoopt het museum met de aanstaande Aalster- sclie Kermis te kunnen openen. Ze richt tot al wie voorwerpen, die in het hierboven omschreven kader passen, bezit,den oproep, ze te willen schenken aan het museum. De giften worden met dank in de bureelen van de Hop- waag ontvangen. Aalst moet de eerste stad van Oost-Vlaanderen wezen, die een dergelijk museum bezit. Voor de Kommissie De Sekretaris, F. Van Es. De Voorzitter, Baron L. de Bethune. Den duurletoeslag moet met 5 O/O vermeepderen in de Textielfabpieken en Brei- werkhuizen- Gezien de verhooging van den Index, is den volgende brief aan aide Patroons van de Breiwerkhuizen en Textiel fabrieken gezonden. Aalst den 1 Juni 1926. Aan de Heeren Patroons van de Textiel en Breinijverheid te Aalst Mijnheeren. Door onzen Landelijke schrijver uit Gent wordt ons ter kennis ge- brachtgezien den Index van 15 Mei gestegen is tot 549 punten voor de beide Vlaanderen, de loo- nen met* 5 0/0 verhoogd worden van af de eerste betaaldag na den 15 Juni aanstaande. Mijnheeren wij hopen dat Ued het gewoon gebruik zult volgen en bieden U intusschen onze ge voelens aan van oprechte achting. Voor den Textielbond Hand in Hand Wanneer er fabrieken zijn waarna den x5 Juni deze vermeerdering van duurtetoeslag niet verleend wordt, dat moet door onze leden aan den Secre tarissen van onzen Textielbond bekend gemaakt worden, die de noodige voet stappen bij de Patroons zullen doen, omdat eenieder de 5 0/0 verhooging zoo bekomen. Aan de Leden onzepVak bonden. Het Bestuur van het tusschenge- meentelijk werkeloozefonds van Aalst, heeft in zijne zitting van Vrijdag den 28 Mei besloten, dat van af de maand Juni de kontrool voor de werklooze leden, nog alléén in de wederzijdsche lokalen van de Vakbonden zal gedaan worden. Wij vestigen de aandacht onzer leden op deze verandering, en dat den kontpool stempel iedep dag slechts vööp eene halve uup berust op het bupeel wan onze Vakbonden. De werkelooze leden moeten zich stipt op de gestelde uren voor de kontrool aanbieden, wie dat verzuimt zal voor die dagen geene vergoeding kunnen bekomen. H. F. Werkstaking bij M. Beeckman. De wevers moesten een soort werk maken dat hun niet toeliet een be. hoorlijk loon te winnen, waarover eene afvaardiging van 4 wevers met M. Beeckman ging spreken vragende omdat werk op daguur te mogen maken, dat wierdt hun geweigerd waarop de 65 wevers het fabriek verlaten hebben. Toen de secretaris van onzen Tei- tielbond op de hoogte was van het febeurde, heeft hij getracht om met 1. Beeckman te spreken om zoodoen- de dat geschil bij te leggen. Doch te vergeefs, M. Beeckman wilde daar niet van hooren, zoodat de staking blijft voortduren. Het is van belang te herinneret aan de vroegere overeenkomst, waarii bepaald wordt, wanneer de weven loonverlies ondergaan buiten hunne schuld, zij daarvoor eene bijleg zoudet ontvangen, en dat heeft M. Beeckmai sinds langen tijd gedaan, wij begrijpet niet waarom dezen Heer nu op eene andere manier heeft gehandeld. Om dunkt dat met den gewonen regel tt volgen deze moeilijkheid kon voor komen worden. Wij moeten nogmaals vaststellen de overeenkomst met de voet wordt getreden. Doch de wevers zijn eens gezind en overtuigd van het goedi recht aan hunne zijde zij wachten met vollen rust op den uitslag vn deze staking. Proef eens de lekkere BOTEl SPECULOOS der bakkerij Dl TOEKOMST te Denderleeuw. Ze it waarlijk fijn Op 20 Juni aanstaande, zalzooali voorgaande jaren in gansch h« land het WEEZENBLOEMPJE verkocht worden. Het Plaatselijk Komiteit van Aals zal terzelvert(id een groot Zang- ei Symphonisch Concert inrichten, tei voordeelo zijner beschermelingen. Ze komen uit hun Schelp. «Ons Volksblad» orgaan green kruisers, begin! met zjjni aanvallen tegenover ons. Het moet ver gaan zoeken, tot ii 1919, om iets te vinden, Het blad begint, met't was Marchal op den Kleinen Dries, ei geeft relaas over eene mislukte ver gadering en voegt er een historiekei by. Wij zullen du» op onze beurt dt zaak vertellen 'T was bij Marchal op den Kleinei Dries. De kristenen hadden er eene vergadering belegd en het volk stroomde ernaartoe. Ge kunt den ken, juist na de oorlog. Er warei twee toehoorders in getal, Victor en Hippolyte, Pol De Schryver wai er ook, M. den Onderpastoor, P# Koet en Bastiaans uit Aalst kwamei afgezakt. Het was niet over het slechte we der dat er werdt gesproken, maar over de slechte opkomst naar dei oproep. De kristenen hadden gedaai 01a i n eens kwam onzen Pol tusschen en zegde aan den onderpastoor, dat dezen oproep niet kon lukken geziol de slechte handelwijze van Pee ei Jef met onze bevolking in het Comi- teit. Vandaar kritiek tusschen Pee en Pol. Tengevolge van Pol zün( verklaring trok den eenen en den anderen er uit en Pol zat met dl aanwezigen alleeD, noch altijd twet in getal. Nu moest Pol EOg zijner haring gaan presenteeren aan Pee maar Pol wist dat maar al te goei dat dit niet noodig was, gezien hij ir het Comiteit haring gonoeg had. NuwatMalvina betreft, die was niet door Pee geslacht', fferd var hare rechten maar ze lieeit het ook van hem niet bekomen, toczü onzen vriend Nichels uit Aalst hem ver plicht had de 5 fr. door Jozef Roe- landt op haren schoot te doen dra gen. Weet u daar nog meor over Pee Ah., hadden ze Pee Koet niet gi had ze hadden verhongerd ge weest Ehwel, als hij zooveel goed heeft gedaan, dat hij hem dan met de a- gemeentekiezing maar eens op ran zet met zijn kameraden, de bevol king van Nieuwerkerkeo zal er hem veroordeelen. Maar zal hij er hem wetsn van te houden. Tot later. Haringverkooper. Zondag 6 Juni groote prijsbolling in het Achturenhuis naar geldprijzen- Vooruit »5 franken. Inschrijving om 4 uur begin om 6 uur stipt Warm aanbevolen aan de vrienden. Ger het 1 trouv arom gië. Dai ieder zoeki aan wel c verd

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 2