BelgischeBank™len Arbeid AALST. KAPITAAL ea BESEEVEN volMg gestort 9 MILJOEN FRANK SYNDiKALE RUBRIEK. Alle Bankverrichtingen Aa i de bij de partij aangesloten groepen. VEUWEERKORPS. HAJÜB IS HASÖ Wijkclub Jean Jaurés Wijkclub Constant Vergeylen Bij de Lederbewerkers Bericht. Actieën-Comiteit der Vrouwenbonden. llofstade. LEDE. DENDERLEEUW. NINOVE. Maatschappelijke Zetel: GEtfT. tf ol d ei*sst!*aatt I. Agentschappen Ld LQUtflERE. Sflxain Guyauxstraat. 46 GÊftSEfi. Ctiisai»«eslr*aat, 10. Hulpbureel CHARLEROI, Yzerlaan, 32. Opening van deposito en loopende rekeningen I Documenten accreditieven Disconto en inning Verhuring van Rrandkoffers Wissel en Vreemde munten Aan- en Verkoop van titels Beursorders Inkasseering van koepons Spaarkas Bewaring van waarden Kameraden en Gezellinnen, Heden zijn wij den i3 Juni. Heeft uwe groep al de gebeurlijke voor stelling van een kandidaat voor de samenstelling der lijst voor de ge- meentekiezïng besproken Zoo niet, doet het onmiddelijk, want na de 15 Juni is het te laat. Hoe moet men een kandidaat voorstellen 1. De vraag doen om de aange duide kandidaat op de lijst voor de Poll op te nemen. 2. Geteekend zijn door2opar- tijgenooten of gezellinnen met naam, voornaam en woonst. 3 Elke onderteekenaar moet lid zijn van een onzer partijgroepee- ringen en dit één jaar vanaf Ja nuari IQ2Ö. Alle voorgestelde kandidaten in te sturen op het partijsecretariaat. Kameraden en Gezellinnen, de Pollkiezing zal plaats hebben op Zaterdag 26 en Zondag 27 Juni in al de Wijkclubs en het lokaal Hand in Hand Wij vestigen er dus van heden uwe aandacht op, opdat gij er zoudl voor ijveren dat er geen en kele man of vrouw zou ontbreken op de Poll. De goede uitslag der gemeente verkiezir ghangt er vanaf Inderdaad, de gcmeentekiezing van 1926 zal en moet een uitspraak zijn tegen de handelwijze onzer tegenstrevers. Het zal een ofkeu ring moeten zijn tegenover hunne te weinig moedige werking. Juist om er de bevolking alles te kunnen aan herinneren, zal er door ons, socialisten, méthotisch, heel kalm maar vastberaden moeten gepro pageerd worden. Aan 't werk dus, kameradenen gezellinnen, opdat elk ervan be wust worde, dat het een groote fout zou zijn onverschillig te blij ven aan den oproep om te komen Pollen. Vooral omdat de samenstelling van onze lijst moet plaats hebben door den vollen wil onzer aange slotenen zelf, en dat er dient ge- zorgt te worden dat er mannen worden gerangschikt die in de ge meenteraad met hand en tand onze werkersbelangen verdedi gen. Allen dus naar de Poll, weze het ordewoord. De Partij-Secretaris, Alfons BERGHMAN. Sinds de organiseering onzer vcrweerkorpsen op touw is gezet, zijn de fascistjes een toontje lager beginnen zingen. Inderdaad, in de laatste weken hoort men er nog heel weicig van. Iets wat nochtans niet te betrou wen is. Oaze militanten moeten het wa pen aan de wet houlen, zooals onze Generaal, De Broukére, op het par- tijkocgres zegde. Want, ons inzien is het alléén eene terughouding om in stilte hun goed te kunnen orga- niseeren. Er wordt in zekere bladen, en niet allerminst in deze die allen lof hebben getoond voor de fascis ten, gewag gemaakt om vervolgin gen in te spannen tegen de roode verweerkorpsen. W11 trekken eenvoudig onze schouders op, en meenen te mo gen zeggen dat de fascisten die bewijs hebben geleverd te kunnen huilen als gekeelde vaikens en vaa dat enkele gebaar van verweer bij de arbeidersklas, al met de poe pers zitten. Indien het zou is zal dat noch tans geen rede zijn voor ons om het op te geven. Want zij mogen het hun voor gezegt houden Onze vtrweerkorpsen zijn ingericht en ze blijven bestaan. Dat mag elk weten, en wee hen cic. ons zullen raken. Het verweerkorps van Aalst moet in de kortst mogelijke tijd een uitstap doen in de stad, om aan de bourgoisie te toonen dat wij hier ook slagvaardig staan om alle gebeurlijke aanvallen met kracht dadigheid of te slaan. Ten einde deze kwestie grondig tcbespreken, worden alle leden van het VERWEERKORPS op ge roepen om heden Zondag de Alge- mecne Vergadering bij te wonen, om 10 ure voormiddag, in het lo kaal Hand in Hand Zeer belangrijke punten zijner te bespreken. Elk dus op post. A. B. Samenwerkende Maatschappij Molendries, 11, Aalst. Rond den Broodprijs. 't Is sedert begia van Maart dat wij oene gestadJge stijging van den broodprijs hebben beleefd, die zyno oorzaak vond in do geweldige stij ging der bloem. Doze op hare beurt was het gevolg der inzinking van onzen frank, waar van de Belgische financiers de schul digen zijn, door het aankoopen van vreemde munt met vaste waarde, om zoodoende een failliet over België uit te storten als wraak t"genover J de regeering Poullet-Van derVeldo, 4 die op 5 April eene verpletterende 5 noderlaag toebracht aan de reactie, die op politiek gebied mach eloos stond tegenover de demokratie. Wy hebben kort geleden van liet inrichten van fascistische benden in ons land gehoord, die door het ge weld de demokratische regeeriog moest neerhalen. De socialistische party was op hare hoede en richtte op hare beurt verweerkorpsen in die door iedereen de grondwet zouden doen eerbiedigen. De fascisten kregen schrik, doch zochten naar andere middelen om de regeering by de bevolking in mis krediet te brengen. Ze beschikken over een groot leger financiers die de daad begingen hierboven ver meld. Een nieuwe roes van specula tie en woeker brak aan, die uit de ontstane paniek by do bevolking honderden millioenon stolen. Zoo zagen wij, voor wat het brood betreft, denprysgaan van l,65fr.naar 2,50fr. De bloem ging daarentegen van 1,68 fr. naar 3,15 fr. Het Engelsch popd sterling ging van 106 naar 170. Men zal alras bemerken dat den j prys der bloem niet in verhouding is gebleven met den broodprys noch met den wisselkoers. Onze frank verloor ongeveer 1/3 zyner waarde. Het brood steeg natuurlykerwyze met 1/3.Maar demaalders verdubbel den den prys der bloem. Het zyn hier niet de bakkers die uit dezen toestand voordeel hebben gehaald, tenminste zij niet die de bloom aan den prys van den dag moeten beta len. Integendeel, is er met groot ver lies gewerkt door hen die niet van een grooton voorraad bloem waren voorzien door het sluiten van een contrakt voor een aanzienleken ter- myn met de maaldors. Echter waren er zulke en die heb ben veel geld gewonnen. Het grootste gedeelte verkeerden echter niet in deze voorwaarden en die waren er slechter aan toe. Wij, als Coöperatieve, hebben steeds onze bloem aan den prijs vol gens de Beurs betaald. Wij hebben bijna altyd beneden den prjis van el ders ons brood verkocht, daarby heeft ons brood geregeld ,.zyn ge wicht. Da vorige week echter stond ons brood bij uitzondering een wei nig hooger in prijs dan by sommige bakkers. Eenige moeilijke, die gaarne eens gewoonlijk kritikeeren, er waren er zelfs onder die lid zyn, vonden nu eene gelegendheid om hun vergift die ze in zich dragen over onze Coö peratieve uit te braken, en de groot ste ezelaryen werden daarrond ver teld. Er zyn er nog die kritiek heb ben uitgeoefend, doch in minder mate. Ik kon ze, ze vallen gewoonlijk onze boden en brooóvoerders lastig, 't Zijn altyd dezelfde. Ze komen nooit naar een vergadering en lezen nooit onze schriften. Wat ik ook weel wanneer ons brood 16 tot 20 centiemen goedkooper stond, dat er geen enkele kluchtenmaker daar over sprak, en wy geen enkel brood meer verkochten. Maar wat ik wel weet, dat is dat die kritiekers wel aanspraak zullen ma en op de voor- deeienderS. M. Hand in Hand en dat het meestal deze zyn welke over al der, lioogen toon voeren over do socialistische instellingen, dat zy niet moderne genoeg zyn, dat onze zalen niet schoon genoeg zijn, enz., Hoe spoedig sommige menschen de scheono weldaden vergeten zyn ge durende de staking van Fabrieken Borremans en Viscose, gedaan door de S. M. Hand in Hand. Wat ik ook weet, van hooreo te zeggen, dat ge durende den vreeselyken oorlog, wanneer de S. M. Hand in Hand bak- to, brooiuitvoerdors aangesteld van hetkomiteit, 't brood uitverko zen van de S. M. Hand in Hand. Nu zyn er zekere die zulk brood niet meer kunnen verteeren. alhoe wel hot nog dezelfde ovens en bak kers zyn. Do Bestuurder, L. VAN DER VEKEN. Heden Zondag 13 Juni om 3 ure na middag BELANGRIJKE ALGEMEENE VERGADERING Dagorde 1. Aanstelling kandidaat gemeente- kiezing. 2. Inrichting Spaarkas. 3. Verscheidenheden. Niemand mag ontbreken. Het Bestuur. Wij verzoeken onze leden, ten drin- genste, de Vergadering te willen bijwo nen, welke zal plaats hebben op beden Zondag, 12 Juni a. s., om 3 uren na middag, bij Victor Amant. DAGORDE Finantieel verslag. De aanstaande gemeente Verkiezin- gen. Aanduiding der kandidaten. Mededeelineen. Wij durven nopen dat iedereen op die belangrijke zitting zal aanwezig zijn. Het Bestuur. 't Zal wel niet wonderlijk voorko men, dat we in ons bedrijf, nu zooals voorheen, voor dezelfde moeilijkheid staan, moeielijkheden welke hun oor sprong vinden in het feit dat de pa troons nog steeds vijandig blijken te zijn aan een gemeenschappelijke overeenkomst, op de basis zooals dit in hetzelfde bedrijf in het meerendeel der ander plaatsen van het land is. Ten gevolge daarvan hebben we on- derstaanden brief gestuurd, welke we meedeelen opdatons aangesloten leden, welke niet op de laatst gehouden bij- eenkomst, waren van de zaak op de hoogte zouden zijn. Aalst den 27 Juni 1926. Aan de Heeren Schoen- en Pantoffolf abriekanten. M. Met deze zijn we zoo vrij Uwe aandacht te vestigen op het steeds stijgend levensduurte cijfer, welke op heden voor het land de 558 punten aanwijst, en waardoor na tuurlijkerwijze de koopkracht der loonen Uwer werklieden erg naar omlaag wordt gedrukt. De werklieden, in algemeene ver gadering daartoe bijeengeroepen, hebben dien toestand onderzocht en besloten U te vragen een opslag van 10 0/0 te willen toepassen vanaf var-7Juni a. s.om hem de eerste maal te ontvangen de eerste uitbetalings dag van I2 Juni e. k. De verhooging welke gevraagd wordt mag door niet aanzien wor den als een uitzonderings maatregel, want overal in het land worden thans de loonen verhoogd, iets wat U ove rigens niet onbekend zal zijn. In de hoop enz. (get.) STEENHAUT ALPH. Tot nu toekwam ons enkel een ant woord toe welke ons velledi ge voldoe ning schonk, namelijk van Vinck- Kats. Een antwoord heeft ons bereikt waarover we geen uitspraak kunnen doen zonder de werklieden geraad pleegd te hebben. De gasten van het huis L. Steenhaut zullen hun daarover uitte spreken hebben. Anderzijds willen we langs deze wegal onze leden verwittigen, dat wan neer ze Zaterdag a. s. den opslag niet ontvangen daarvan het secretariaat te willen op de hoogte stellen. Dat men daarvan goed rekering houden, dit in 't belang van iedereen. Eug. DEPREZ. Morgen, Maandag, 14 Juni, om 3 ure namiddag, in het lokaal Hand in Hand te Aalst, Vergadering voor als de leden van het FEDERAAL BE STUUR van het Arrondissement Aalst. Belangrijke dagorde. Niemand mag ontbreken. N. B. Dit geldt als uitnoodiging. Zondag a. s. 20 Juni, om 3 ure na middag te Ninove in 't lokaal De Redding Geeraardsbergschestraat, worden de afgevaardigden der Vrou wenbonden van Aalst, Ninove, Meer- beke, Geeraardsbergen en Erembode- gem verwacht' DAGORDE Bespreking verslagen Vrouwen-Con gres te Brussel op 26 en 27 Juni a. s. Minstens twee afgevaardigden van iedere groep worden verwacht. De Secretaresse, Nichels Leontine. Sgc. Propaganda Club. De kameraden die verwittigd zijn om op Zondag 13 Juni tegenwoordig te zijn op het gehucht Eeckhout zijn ver plicht hunne toestemming niet te ver geten. Dus mannen opgepast! Den Voorzitter. STAD AELST Het is tot nader bevel verboden in de Erembodegemstraat te storten, ge zien de werken welke er moeten uitge voerd worden. De Schepen van Op. Werken, Lod. De Smet. TUSSCHEN GEMEENTELIJK WERKLOOZENFONDS, AALST. Plaatsingsdienst Stadhuis Telefoon 20 Open alle werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 ure. Vragen naar Werk MANNEN Autogeleiders, Werktuigkundige, Gasten. HALVE GASTEN Leersnijder, Magazijnier, Bedienden beginnelingen, Letterzetter, Voerman, Nachtwaker, Werkman voor licht werk VROUWEN Werkvrouwen, Bedienden. Worden Gevraagd. MANNEN Kleermakersgasten, Meubelmakers, Plafonneurs. VROUWEN Beenen- en Voetenbreisters, Boord- jeszetsters, Bottienstiksters. LEERMEISJES Voor Filature. Proef eens de lekkere BOTER SPECULOOS der bakkerij DE TOEKOMST te Denderleeuw.Zeis- waarlijk fijn Twee Vergaderingen. De werklieden worden op geroepen naar de 2 Vergaderingen die gehou den worden op Zaterdag aanstaande in het VOLKSHUIS BIJ SERAF1EN TROCH Statieweg. DE EERSTE vergadering heeit plaats voor de weklieden welke te Gent werken, bij het aankomen van den trein om 3 1/2 uren. DE TWEEDE vergadering wordt gehouden voor de werklieden die in Aalst werken, bij de aankomst van den trein om 6 uren. Sprekers uit Gent en Aalst zullen voornamelijk handelen over het werk in de Vlas,-Katoenspinnerijen e* We verijen, de garen en Viscosefabrieken en zoo meer. Mannen, Meisjes en Jongens, komt allen naar deze vergaderingen. Heden Zondag 13 Juni, om 5 ure zeer stipt in het Achturenhuis Groote Alg. Vergadering voor de Staatsarbeiders. Dagorde Vraag om loonsverhooging. Om 6 uur, uitstap met muziek naar Leeuwbrug. Serenade aan onzen vriend Gaston De Bruyn. Daarna Concert door het muziek in onzen lusthof. Zondag 2o Juni om 81/2 uur, na de tweede mis, Mee ting voor de arbeiders van 't privaat bij De Gendt Jozef, Molenstraat. Om 7 ure 's avonds, Meeting te Huysseghem bij Van Isterdael Jozef. Op beide plaatsen zullen onze mak kers De Bruyn Prosper en Haelterman Cesar spreken over de vakbewegiug. Al de arbeiders van 't privaat, grond werkers, metsers, kareelbakkers, fa briekarbeiders, stielmannen van alle vakken, worden vriendelijk uitgenoo- digd. Zaterdag 19 Juni om 8 uur Vergadering van den Propa- gandaclub. Dagorde Samenstelling van onzen lijst voor de gemeenteverkiezing. Onze propagandaclub vergaderde 1.1. zaterdag. Vele makkers waren aanwe zig. De secretaris gaf lezing van het verslag van onzen makker Bekaert, ar rondissement secretaris, aan den alge- meenen raad der partij, en na dat gezel De Bruyn Prosper een algemeen over zicht had gegeven over den politieken toestand, alsook over de nieuwe be lastingen door de Kamers gestemd, werd de volgende dagorde met alge meene stemmen aangenomen. De propagandaclub van Dender leeuw wenscht de arrondissement se cretaris, gezel Bekaert, geluk overzijn jaarlijks verslag, alsook over zijne krachtige propaganda in het arron dissement Zend aan alle mandatarissen hare verkleefdheid en volle vertrouwen. Een te volgen voorbeeld. Vele onzer kameraden van buiten de stad, vragen ons lice het komst dat wij iedere twee maanden zulke schoone som ontvangen ten voordeele onzer Fanfare, uit Amerika. Wij willen hier over eenige woorden uiileg geven om voldoening te schenken aan deze ka meraden, opdat zij, evenals wij, van hunne stadgenoten hetzelfde zouden kunnen bekomen uit het verre dollarsland. Sinds een vijftiental jaren en zelf meer, verblijven er reeds verschillen de onze stadsgenoten in Detroit Michi gan. Zij zijn daar niet heengetogen, I uit louter vermaak of omdat zij reis i ziek waren. Neen, zij werden daar allen heen gedreven door het feit dat zij hier in hunne geboortestad geen werk meer konden krijgen, en zoodoende het brood voor vrouw en kinderen niet meer konden verdienen. Er zijn er ook welke om politieke reden hunne bezigheid verloren; nog ande ren weeke niet wilden buigen naar de grillen van hunne hardvochtige pa troons, en welke liever dan afstand te doen van hunne veroverde rechten, alles welke hun in hunne geboortestad lief was verlieten, om naar verre onbe- kende streken te trekken en daar te j beproeven, een beter bestaan te vinden voor hunne vrouwen en kinderen. Welk eene moedige daad hebben die

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 2