Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. WE ZIJN OP GOEDEN WEG. n Misbruik van Vertrouwen ONTVREEMDING In de Kamer. m }e Jaar N° 25 Prijs per nummer 20 centiemen 20 Juni 1926. Annoncen >y r iitting van het Bestuur <og den diefstal van Jan Bekaert. Bouwen met Prime. De ondersteuning 7RIJHEID Rechterlijke annoDcen 4 fr. per regel op 1' en 2° bladzijde. 2 fr. op 3» en 4' bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekendo brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT Lokaal HAND IN HAND Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE ALFRED MICHELS. REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 1 jaar fr. 3,00 5,50 10.00 BUITEN BELGIE. jaar fr, 17,50 Men abonneert zich op alle postbiireelen. Toen het vroeger Ministerie 'oulet, het aandurfde een paar Sgimenten soldaten af te sehaf- m, en het aandeel officieren te erminderen, de groote opvreters anhetbutjet van Landsverdedi- ing, dan Hepen de reactionnaire laden, moord en brand, want onze ationale verdediging wierd in ge- aar gebracht Het huidig Ministerie, waaran- sr misschien wel de vroegere roote roepers, heeft niet alleen- ijk de afschaffing behouden, maar aat voort op dien weg, en wij 'enschen hun geluk. Zoo is er ia den Ministeraad arleden maandag besloten 1) Dat het korps der onderzee- ooten, dat 500 manschappen telt, a jaarlijksch 5 millioen frank ostzal afgeschaft worden. 2). De scholen der onder-lieute- anten ondergaan hetzelfde lot. )e leerlingen ongeveer 2000 in ital, zullen hun diensttijd in 't ■ger doen, om daarna bijzonder nderricht te ontvangen vanwege (officieren. 3. Twee pupillenscholen zullen (rdwijnen. Het zijn deze van larneffe en St. Tïuiden 4) 5000 INAPTE jongens die moesten in den hulp-dienst inge lijfd worden zullen 't huis blijven. Of dezen zullen tevreden zijn 1... Al deze maatregelen, zullen eene besparing daarstellen van minstens 15 millioen per jaar. Het is reeds heel wel, dat de ongeschikte voor den soldaten dienst voortaan bij moeder zullen mogen blijven, maar we zouden nu ook graag willen, dat men voorts ga, met besparingen te doen, en deze zijn overvloedig te vinden, met vermindering van den dienst tijd voor de militairen zelf. Dat men het projet der socialis ten aanneme, en we verminderen van jaar tot jaar den diensttijd met ééne maand, om in 't jaar 1929 eindelijk den diesttijd tot 6 maan den te brengen. Veel besparingen voor't land en eene weldaad voor onze jonge lingen. Eindelijk is er ook besloten in den Ministeraad, zoo gauw moge lijk met de liquidatie van het Mi nisterie van oorlogschade gedaan te maken. Het is hoogtijd. A. N. fan •e, iel Ier Politieke Federatie wan het Arrondissement Aalst Maandag 14 dezer heeft het Fe- eraal Bestuurzitting gehouden in et lokaal Hand in Hand te ialst. Al de leden waren tegen- foordig. Begonnen om 3 uren is egeeindigd om 5 1/2 uren. )e diefstal gepleegd door Jan Be- atrt de gewezen arrondissement- ihrijver is lang besproken gewor- en,en er is besloten, al het noodige e doen, om hem zijne verdiende traf, niet te laten ontloopen. Gezel Nichels zal voorloopig ija ambt vervullen. Een Arrondissements-congres .1 gehouden worden te Dender- (euw, in het Achturenhuis op .ondag 18 Juli om 2 1/2 uren na- liddag. Al de groepen worden van nu ai orwittigd, dien dag vrij te houden kunnen tegenwoordiging te ijü Eene vraag van den Soc. Propa- ;andaclub van Erembodegem, om ie belangrijke buitengroepen een fgevaardigden in het Federaal lestuur te geven, wordt naar het irrondisseinents congres verzon- en. Nieuwe zitting van het rede- lal Bestuur maandag 21 dezer om luren te Aalst. De Voorloopige Arrondissement SecretarisNICHELS gewezen Arrondissementssecreta ris. Het is mogelijk dat men ge- meene politiekers zal aantreffen, die zullen handelen in bedoelden zin. Nochtans zeggen wij hen, dat ze zich deerlijk zouden kunnen- verbranden, moesten ze ons ver plichten hun op dit terrein te vol gen, want we hoeven niet ver te zoeken langs dien kant. Is er een partij, die er mede be gint we staan klaar, om haar den bal weer te kaatsen. We verwachten hen dus gerust af, maar van nu af, maken we ons dossier klaar. A. N. Er zijn vrienden die ineenen, lat de politieke tegenstrevers zul- ca trachten politieke munt te slaan de oneerlijke daad van onzen Het schijnt dat zulks tot het verle den gaat behooren, dat de Staat, om reden van besparingen, er voortaan zal van afzien. Wat er eigenlijk gebeurd is het vol gende Men wil eene eigene woon bouwen met primemen vraagt dc prime en er komt een antwoord van het Minis terie van Nijverheid en Arbeid, dat Ge ingeschreven zijt onder N" zooveel maar dat het niet [zeker is, dat Ge een prime krijgt, omdat de 15000 eer ste bouwers eerst genieten. Indien het Gouvernement dit getal verhoogd, is er kans. Daar hebben de menschen naar te wachten. Het is hierom dat onzen vriend Ni J chels, het Gouvenement er op heeft gewezen, bij middel eener vraag, omdat het is eene instelling die medehelpt om de woningnood op te lossen. Wachten we nu het antwoord af, want vele menschen die aan het bou wen zijn of reeds gebouwd hebben er ten zeerste opgerekend om te kun nen betalen. Hopen we een goed antwoord van wege de regeering. Het is met een toegenepen hart dat wij deze regels schrijven, om dat het de Socialistische partij be treft, van het Arrondissement en in het bijzonder verschillende groe pen van de stad Aalst zelf. Jan Bekaert, onzen geween Ar rondissement Secretaris, was de kashouder der Muzieken, Jeugdor ganisatie, Vrouwenbond, en ook van de politieke Arr. Federatie. Sedert verschillende weken, heeft hij ons zelfs met zoogezegde bewijsstukken trachten te bewijzen dat hij een groote erfenis hadt ge daan, van 744,000 fr. (zeven hon derd vier en veertig duizend Zwit- zersche franken), en zonder zijn ontslag in te dienen, aan de kame raden laten verstaan, dat hij niet lang meer zijn post in de partij zou hebben bekleed. Het spreekt van zelf, dat een nieuwen millioennair geeneenvou- digen bediende wenschte te blijven, en op 1 Juni 1.1. gaf hij dan ook zijn ontslag, maar bleef op post tot er een anderen secretaris zou be noemd zijn om dezen dan de noo dige inlichtingen over het werk te geven. Maar het was ook van dien oogenblik, dat hij maatregelen nam om al de gelden binnen te ha len, die hij maar eenigzins kon be machtigen. Op 4 Juni komt hij de laatste maal naar zijn bureel Op 5 en 6 Juni is hij niet op het landelijk Congres, en cp 9 Juni is hij nog altijd niet naar het bureel geko men. Dien dag vernemen wij dat hij verteld heelt dat hij een Congres in Duitschland moest gaan bijwonen, dat een veertiental dagén zou du ren, en 't is dan dat onzen vriend Berghman naar zijn huis in Gent is gezonden om te vernemen wat er scheelde. En daar vernam men, dat hij werkelijk gezegd heeft naar een Congres in Duitschland te moeten gaan, wat niet bestond. Het is ook daar dat het klaar wordt gemaakt dat er niets van die groote erfenis waar is, en dat er argwaan ontstaat over die geheim zinnige verdwijning. En op Zaterdag 12 Juni in het bijzijn zijner vrouw en twee fami lieleden is zijn brandkas geopend ell die bevatte nog 8,59 Ir. Den dag van zijn heengaan heeft hij nog verschillige ontvangsten gedaan, waarvan hij behoorlijk kwijtschrift heeft gegeven, maar niet in zijne boeken ingeschreven. Andere onregelmatigheden zijn reeds bestatigd en het onderzoek gaat nu voort om te kunnen vast stellen voor welk bedrag de ver schillende groepen wiens kashou der hij was, zijn bedrogen. Het te kort beloopt 24.189. 83 frank. Ook vanaf Zaterdag 12 Juni is er een klacht bij den heer Politie commissaris ingediend. Hopen wij dat den dief niet lang op vrijë zal loopen, om hem zijne welverdiende straf te doen uitboe ten. Onzen Socialistischen Vrouwen bond, één der slachtoffers, heelt verleden Zondag Algemeene Ver gadering gehouden, en gezien hun ne ledige kas, nadat hun de zaak breedvoerig is uiteengezet gewor den, besloten zij tot eene omhaling onder de aanwezigen, en aldus wierd er daar onmiddelijk het mooie sommeken van 139,50 fr. verzameld. Op de vergadering der aandeel houders der Coöperatief «Hand in Handvan Maandag 14 Juni, hebben onze mannen het eveneens begrepen, en haalden de som van 66,g3 fr. op. Dat die voorbeelden vrucht dragend weze, bij de andere leden der partij wiens kas ook geledigd is geworden, is een vurigen wensch, die ons allen moet begeesteren, want het mag nu toch niet, dat een dief, hst genoegen zou mogen smaken, dat de groepen wiens vertrouwen hij genoot en van dit vertrouwen misbruik maakte om hunne kas te rooven, dat die groepen tot lamheid zouden ge doemd zijn. Onze vrouwen hebben zulks be grepen onze muzieken moeten geholpen worden onzen Jeugd groep moet kunnen werken de kunst en ontvoogding onzer klas moet voortgezet worden, en daarom is er nieuwe krachtinspanning noo- dig. Het is een erg voorval, eene on verschoonbare daad de centen met zooveel moeite en opofferin gen samen gebracht om onze in richtingen te laten leven, hun wer king waarvoor ze geroepen zijn te laten voorzetten, die ontvreemden is de meest onteerende daad die een werkman of bediende ooit kan begaan. Iets moet ons allen bezie len. Onze werken mogen niet lam gelegd worden. Wij moeten naar middels zoeken om dien slag zoo draag'lijk moge lijk te maken, en hierom re kenen wij op onze partijgenooten in 't algemeen, opdat ze zouden medehelpen in de mate van het mogelijke, om vruchtdragend te doen zijn dat, wat ook door 't be stuur zou besloten worden. Wij hebben een diefde bur gerspartijen hebben van het zelfde laken reeds broeken gedragen, 't Is om te zeggen, dat in alle kud den schurftige schapen te vinden zijn. Het Federaal Bestuur. VAN de Engeleche kameraden. Door de Engelsche kameraden en het Internationaal Vakverbond aan zocht om fondsen in te zamelen tot on dersteuning der Engelsche stakers en uitgeslotenen, heeft de Syndikale Kom missie van België onmiddelijk schik kingen genomen voor het inzamelen van gelden en toelagen langs den weg der Gewestelijke Federaties van Vak bonden en der aangesloten Nationale Centralen. Op al de aangesloten vakorganisa ties, evenals op haar laar leden, werd beroep gedaan, en in zekere federaties van Vakbonden werden maatregelen getroffen om het binnenkomen der fondsen te regelen. Een eerste inschrijvingslijst is in de dagbladen verschenen. De arbeiders en hun organisaties moeten hun steungelden zenden aan de Syndikale Kommissie van België, die ze, in overeenstemming met het Internationaal Vakverbond aan de strij dende Engelsche arbeiders stuurt. Wij waarschuwen de arbeiders tegen de oproepen die gedaan worden onder den dekmantel van Inrernationale Arbeidershulp (Secours ouvrier inter national), die slechts een lichaam van arbeidsverdeeling is. Dat het ordewoord weze Al de steungelden voor de Engelsche mak kers te storten aan de Syndikale Kom missie van België, postcheckrekening n. 4795. Syndikale Kommissie van België. Vraag (in 't Vlaamsch) van Gezel Nichels. Te Geeraardsbergen, is er eene maatschappij van duivenliefhebbers die verschillige pr(jsvluchten heeft iDgericht met het edel doel de zui vere opbrengst te storten voor de weeskinden verblijvende in het stadsgesticht. Die prjjsvluchten zijn ingericht op dagen in de week en zijn dus onder worpen aan den taks van 10 t. h. op de inleggelden. Zulks is een groot beletsel em de opbrengst van die prfjsvluchten iets of wat aanzien te goven en, gezien alwie aan die prijsvluchten helpt, zulks kosteloos doet en dat de op brengst der verhuring van de zelfs- bestatigers insgelijks in de kas der weezen terecht komt, zoo ware het me zeer aangenaam van den heer Minister te vernemen dat, gezien het edele doel dier maatschappij, hjj het zijne er zou willen bijbrengen door de medespelers van den taks van 10 t. h. te ontslaan, hen aldus aanzettende aan die vluchten mede te helpen om ze zoo opbrengend mo gelijk te maken. Antwoord Daar de wetten van 28 Augustus 1921 en van 31 December 1925 geen enkele kwijstscheldiDg of vermindering voorzien van de taie op het spel en de weddenschappen, is het niet mogelijk ontlastiDg van de taxe te verleenon voor de liefda- digheidsprijskampen. Onderrichtingen werden echter aan de bevoogdo agenten gegeven opdat de waarde der prijzen in na tuur welke vermeld wordt uameffik op de programma's van gezegde prijskampen en dikwijls overdreven iz, niet als een minimum beschouwd worde derhalve kan zijn desgeval- lende, voorde toepassing der taxe, verminderd worden tot het vereisch- te bedrag.

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1