B elgischeBank™ iM>Arbeid AALST'. Bibliotheek «Hand in Hand» R KAPITAAL en BSSERVSS volledig gaatort 9 MILJOEN FRANK NationaleStrijdersbond Bij onze Vrouwen. De Algemeene Vergadering der Coöperatie Hand in Hand Jonge Wacht Muziekkorpsen Hand in Hand Het Weezeubloempje. Vet Betaald Gemeenteverkiezingen 1926. Partijgenooten. NINOVE. Maatschappelijke ZetelGENT. Voldarsatraat, I. Agentschappen LA LOUVIERE, Sylvain Guyauxstraat. 46 BERGEN, Chisairestraal, iO. Hulpbureel CHARLEROI, Yzerlaan, 32. Kroozen verleond door do agentschappen op de hierondervermelde rekeningen Checkrekeningon (terugbetaalbaar op zicht) 3,50 °/o Halfmaandelijkscbe rekeningen (veranderlijke kroos) 5,65 Deposito rekeningen met voorbericht van 15 dagen 5,75 met voorbericht van 30 dagen 5,875 voor 3 maanden vaste beleggiDg 6,00 voor 6 maanden vaste belegging 6,25 voor 1 jaar vaste belegging 6,25 voor 5 jaar vaste belegging 6,50°/. Spaarkas 6,00 De stortingen en afhalingen kunnen gedaan worden aan de win kotten van den maatschappeiyken zetel Voldersstraat, 1, Gent. 3(j worden ook gedaan door tusschenkomst van de postcheckroko- ning Nr 850 of door de Nationale Bank. Alle Bank-operaties. Verhuring van Bpandkoffers. Aangesloten bij het Geinterallieerd Verbond der Oud-Strijders. Maatschappelijke Zetel HANDELSKAAI. 11, BRUSSEL Brussel, den 15 Juni 1926. Aan den heer Nichels, Volksvertegenwoordiger, AALST Heer Volksvertegenwoordiger, Wij hebben met groote belang stelling Donderdag laatst de be spreking in de Kamers, aangaande de pensioenen der oorlogslachtof fers, gevolgd. Wij zijn oprecht gelukkig U van harte geluk te mogen wenschen voor de merkwaardige en hartelijke wijze, waarop ge de rechten dier ongelukkigen hebt verdedigd. Wij zullen niet nalaten uwe ede le houding aan onze leden bekend te maken Wij bieden U, zeer dankbaar, de betuiging onzer bijzondere hoog achting aan De Federale Schrijver, Mangon B. De Federale Voorzitter, M. De Praetere. Dezen hadden Zondag eenebelang- rjjk algemoooe vergadering, met als bijzonder punt het blad DE STEM DER VROUW. Gezien de rooving hunner kas, was er niet aan te donken, de leden dit blad kosteloos te bestellen en na de redo van geael Nichels, wierd er bij algemeenheid van stemmen be sloten, den wekelijkschen inleg op 20 centiemon te brengen, met de kos teloosheid van het blad. Gezellin Snel Annette, wierd door de groep, opnieuw als kandidaat voor don poll der gemeenteverkie zing voorgedragen, en het was met eene groote voldoening dat Nichels hun mededeelde, dat hot Midden Be stuur het besluit genomen had, don vrouwenkandidaat eene verzekerde plaats op den kandidaten lijst te ver- feenon, zoodat de vrouwen verzekerd eene vertegenwoordigster zullen hebben. En voor 't slot een kleinen tombola en eene omhaling voorde geroofde kas die 139,50 fr. opbracht. hadt maandag plaats voor goedkeu ring van den bilan van het dienst jaar 1925. Gezel De Geyndt Fordinand heeft in breede lijnon den bilan ontdeelt, die bij algemeenheid is aanvaard. Podevyn Felix is als beheerder her kozen. Alvorens uiteen te gaan heeft Ni chols de zaak der rooving onzer kas sen besproken en eene omhaling bracht op 66,13 fr. A. N. Heden Zondag 20 Juni, doet onze Jonge Waoht opnieuw een uitstap. Deze maal naar Mespelaere, Bijeenkomst in het lokaal - Hand in Hand om 1 1/2 ure namiddag. Geen enkel Jonge Wachter (ster) mag nalaten dezon mooien uitstap mee te doen. W« vestigen bij deze de aandacht onzer partijgenooten op de ni-euwe leergangen van NOTENLEER, die zullen gehouden worden, alle Dins dagen der week om 6 ure. Allo! kameraden, de schoonege legenheid wordt u aangeboden, om uwe kinderen in de muziekkunst op te leiden. Zendt ze naar Hand in Hand op Zondag 27 Juni in het Stadspark. 's Morgien. Verkoop van 't 'Aal- stfersch Weezenbloemeken door de weezen van de stad. Om 111/2 u. Kunstconcért m de froote feestzaal van 't stad-huis door de ymphonie Door Eendracht Groot 's Namiddags in 't Stadspark. Om 3 uur Ballenrvedstrijd voor al de wee zen van de stad, Concert door de Harmonie Arbeid en Kunst Om 3 1/2 u. Zangconcert door de Orpheën vin Brussel. Om 41/211. Vlaggenoptocht door al de Ma; ziekmaatschappijen. Om 5 u. Concert door de Fanfaren Kunst en Vermaak Om 6 1/2 u. Concert door de Fan faren Hand in Hand Om 8 u. Concert door de Harmonie Les Vrais Amis Constan-s Tot 9 uur VLAASCHE KERMIS, verschillende aantrekkelijkheden. Om 9 u. Vorming van den Licht- stoet op de Parklaan, opgeluisterd door de Fanfaren der Pupillenschoolen de Trompetters club der Oud Strijders. De Lichtstoet zal de bijzonderste straeten der stad doortrekken. Ombin ding aan 't parkplein. Een omhaling zal in die straten ge daan worden ten voordeele van 't Weezen werk. Heden Zondag, 20 Juni, zal, het gar.sche land door, het r Weezen- bloempje verkocht worden ten voordeele van de beroepsopleiding der Weezen van den Oorlog. Aan dees Jaarlijksche blijk van hulde aan de nagedachtenis onzer helden en van bezorgdhid ten op zichte der kinderen van dc-zen die hun leven hebben geofferd voor de onafhankelijkheid van ons land en het behoud onzer vrijheden, zal de gansche bevolking deelnemen. Het Plaatselijk Comitéit Aalst van het Nationaal Werk der Oor logsweezen doet te dien einde een beroep op de milddadigheid zijner medeburgers. Het Weezenbloempje zal ver- kscht alleen worden alleen door de leerlingen der Pupillenschool, die zullen drager zijn van een erken- ningsteeken. Proef eens de lekkere BOTER SPECULOOS der bakkerij DE TOEKOMST te Denderleeuw.Ze is- waarlyk fijn I Belgische Werkliedenpartij Afdeeling Aalst De bibliotheek Hand in Hand komt eene groote opoffering te doen zij heeft een honderdtal nieuwe boeken aangekocht en laten inbinden. Zulks heeft ons meer dan duizend frank ge kost, somme die ons geschonken werd door het plaatselijk Komiteit voor Ar beidersopvoeding. Wij hopen kortelings nog nieuwe aankoopen te doen, ten einde onze boe. 'cerij op modernen voet in te richten. Mogen de partijgenooten ons in ons werk steunen door regelmatig de boe kerij te bezoeken en door nieuwe lezers aan te winnen. Hieronder volgt de lijst der nieuwe werken. aar er nog gsene nieuwe catalogus is gemaakt, bid» den wij de lexers deze lijst te willen uitknippen en voor- loopig te bewaren. Buysse Cyriel De Nachtelijke aan randing. Vermeylen A. De Wandelende Jood Curwood De Eer van 't sneeuw- [land. Kazan de Wolfshond. Courtmans Mevr. Uit liefde getrouwd. Frank L. Payot J. Thyri A. Vos Margot Van Scheltema Frenssen G. Timmermans Twain Mark Shaw B. Van Rossem Coster Dirk Hans A. Andersen M. Baekelmans De mensch is goed. La morale a l'école. De Droomer. De nieuwe lente De keerende Kudde. Jörn Uhl. d'r was eens Prins en Bebelknaap. St. Joanne. Surprises. Nieuwe Geluiden. De Heks van Nieuw spoort. 't Geheim van 't Woud. Lea van den Molen. Laura. 't Geheim van den [Rechter. Een Menschenleven. Marieken van Nyme- [gem. Van der Meulen Populaire Weten schappelijke Verhalen. Baekelmans De Mannen van «Elck [wat Wils» Vercouillie Prof. De Taal der Vlamin gen. Versehaeve Cvr. Memlinck. Ruysdael. [Rubens. Rembrandt. Bach. Benoit. Beet- [hoven. Wagner. St. Pieters Nacht. Nieuw Leven. De gouden Poort/',' d.) De Ontwikkelings- Martens Gaston De Bom Em. Kuypers J. Delen A. gang der Schilderkunst te Antwerpen. Teirlinck H. De Man zonder Lijf. Streavels Genoveva van Bra [bant. Bouter De gouden Vogel. Het Nevelmanteltje. Van een jongen [Schaapherder die Koning [van Spanje werd. Hans A. Groeninghe. Zola E. De Kroeg. X. Brusselsche Typen. Ecrevisse De Bokkenrijders. Conscience De Leeuw van Vlaans [deren Holdwig en Clotildis. Vermeersch G. Het rollende Leven (2 deelen). Cooper De Wilddooder. De Strikkenzetter. Zola De Biecht van Claude Cooper De laatste der Mohi- [kanen. Zola E. De Droom. Madeleine Ferrat. Concience Graaf Hugo Van [Graenhove. Van Ostayen De Trust der Vader landsliefde. Hiel Em. Liederen. Severius Vlaanderens Wee- [zang. Destrée JKunst en Socialisme Germinal Deelneming der So [cialisten aan de Regeering. Arents Pr. Het Geheimzinnig [Kastje. Pirenne Geschiedenis van [België. (Vervolg toekomene week). Kloeke werknrenschen worden aan genomen aan 2 frank per uur. Waar Wel ze kunnen stadswerkman wor den, tegen dat civiel prijsken. Voeg daarbij dat ze dan nog den duurtetoe- slag niet worden betaald. En zeggen, dat dit schijnt een besluit te zijn van het Schepen-College. Dat Moyersoen zulks wil, is aan neembaar/maar dat de andere Schepen zulks medesteunen, dat gaat over zijn hout. Oproep tot al de Partijgenooten cn vrouwen. In uitvoering van het besluit van het partijbestuur, wordt er op Zaterdag 26 en Zondag 27 Juni e. k. een Poll- kiezing ingericht tot rangschikking onzer kandidaten voor de lijst der a. s. Gemeentekiezing. Alle Partijgenooten, mannen en vrouwen vanaf 21 jaren oud en min stens 1 jaar aangesloten bij hunne Vakbond, Ziekenbond, Kooperatief, Propagandaclub, Wijkclub, Vrouwen bond worden toegelaten tot de Poll. Al de jonge Wachters sters) die 18 jaar oud zijn en 1 jaar deel maken hunner Vakvereenigirrg, zijn insgelijks toegelaten Lidboekjes en eenzelvigheidkaarten zullen streng geeischt worden. Lokalen waar de Poll zal plaats hebben. 1) Wijkclub «Edmond van Beveren» bij Jacobus Temmerman, Moorselbaan. 2) W. C. Cesar De Paepe bij VV. Verbrakel, Grootenbolleweg. 3) W. C. Dominique Bocqué bij Martin De Buyl Groenstraat. 4) W. C. Josse Nichels bij Jozef Cornand, Varkensmarkt. W. C. Vader Wauters bij Gustaaf Petit, Breedestraat. W. C. Vader Steurebautbij Leon De Vylder, Peperstraat. 7) W. C. Constant Vergillen bij Victor Amant, Dendermondschensteen- weg. 8) W. C. Jean Jaures bij Albert Van Pamel, Meuleschettestraat. 9) W. C. Nèstor Schaltijn bij Henri Bombeeck, Geeraardsbergsche- straat. Ie) W. C. Jan Volders bij Van Gijsegem Hipp. St. Janstraat. 11)Lokaal «Handin Hand», Molen dries. Hoe moet men Pollen? 26 Kandidaten zijn onderworpen aan de poll. Vóór iedere naam staat het volgnum mer van den kandikaat, zooals zij lo- tensgeval zijn gerangschikt. Achter ieder naam zal een vakje staan waarvan men het wit bolleken moet zwart maken. Men moet voor li kandidaten kiezen Dus 11 bollekens zwart maken. Noch min noch meer, want dan is de stembrief vernietigt. Kandidaten. 1. Guns Kamiel, Schrijnw. 2. Vernimmen Fr., Fabrikant 3. Lauryns Leon, Schoenm. 4. Steenhout Jean, Schrijver I 5. Petit Prosper, Werkman 6. De Neef Petrus, Broodv.j 7. j V. d. Maelen I-, Bediende 8. j Huion Martin, Staatb. 9. Flips Henri, Bediende 10. V. d.Veken L., Bediende fl. I Nichels Alfred, Volks vert. 12. Snel Annette, Huisvronw 13. Podevyn Polidoor, broody 14. Steenhaut Jozef, Marktkr. 15. V. d. Borght J., Bediende 16. j Van Pamel Oscar, Wever 17. Bosman Gabriël, Fabriekw. 18. De Neef Phil., Twijnder 19. Boeykens JeanGew.drukk. 20. Troch Henry, Lustreerder 21. 1 Haelterman C., Bediende 22. I Pauwels Alex. Viscosebew. 23. Marcel August, Handelaar 24.1 Marcoen Louis, Dokwerker 25. Troch Kamiel, Staatb. 26. Van Geyt Petrus, Marktkr. 10OWI ing tand en n roorl Da; ien r Wij doen dus nogmaals een krachti- gen oproep, opdat zoowel al de vrou wen alsalae mannen zoudendeelnemen aan de Poll. Den Poll zal aanvangen om 7 ure tot 9 ure Zaterdag 's avonds en van 8 tot 1 ure Zondag vóórmiddag. 's Namiddags van 5 tot 8 ure al léén in het lokaal Hand in Hand Molendries. De Partij-Secretaris, Alfons Berghman. Leest en verspreidt Recht en Vryheid het eenigste blad van het Arrondissement Aalst, die de belangen der werklieden verdedigt. Loonsverhooging in den Union Allumettiére. Ten gevolge eener vergadering van het technisch Comitéit der Allumetten- bewerkers, gehouden in het Volkshuis istisc te Lessen, op Zondag 16 Mei 1.1, j, d: wierd er door den voorzitter dezer luitei kommissie gezel G. Haurvaert, secre- rerkf taris der Algemeene Centrale, een lus schrijven gericht naar het beheer van ropa den Union Trusthun om een on- lend derhoud verzoekende, om te spreken tigen over de tarieven, betaald in hunne fabrieken te Gent, Lessen. Geeraards- bergen en Ninove. Op Dinsdag 1 Juni kwam er be richt dat wij ons des anderen daags op de bureelen van den Trust te Brussel moesten aanbieden. De kameraden Pol Fassin, Nationale Secretaris der Algemeene Centrale, Jules Bauwens Secretaris der Afdeeling Geeraardsbergen met ondergeteekende boden zich op het voorgestelde uur op het bureel van den beheerder af gevaardigde Mijnheer Edborg aan. Den kameraad Pol Fassin zette de reden onzer vraag uiteen, en stelde den heer Edborg voor, de loonen te herzien, om reden van de geweldige stijging der levensbehoeften. Deze heer was in princiep akkoord voor eene loonsverhooging welke algemeen zou toegepast worden. Maar zegde hij, dan moet er opzeg gedaan worden van de overeenkomst welke sedert meer dan vijf jaar, bestaat tusschen het Syndi- kaat en den Union. Dit contract re gelde de loonen volgens het Index cijfer welke klom of daalde met 5 punten voor i 0/0 en welke nu maar kon herzien worden op 1 Juli toe komende volgens de Index cijfers van 15 Juni. Na een korte discusie kwa men wij van akkoord acht dagen na dien terug te keeren, na eerst met de werkmakkers daarover gesproken te hebben. Op eene algemeene ver gadering wierd er aangenomen het contrakt op te zeggen, gezien de ar beiders, van de fabrieken van Gent en Geeraardsbergen ook zonder con trakt stonden tegenover hunne bazen. Op deze wijze staan al de arbeiders van den Trust op gelijken voet tegen over hunne patroons. Wanneer wij ons nu op Woensdag 1.1. terug op de bureelen van den Trust aanboden, stelde den heer Edborg voor een algemeene loonsverhooging toe te passen van lo 0/0 op de globale loonen, uitgezonderd voor enkele ploegen welke de grootste loonen ver dienden. Andere welke te laag waren, wilde hij verhoogen met 12 tot 14 0/0. Voor de grootste loonen, stelde hij ten slotte na een lange redekaveling voor de verhooging toe te passen op het welke zij volgens den laatst verschenen index recht hadden maar dit op het bazisloon. Wij verlieten de bureelen van den Trust zonder met den heer beheerder afgevaardigde een akkoord afgesloten te hebben. Twee dagen nadien hielden wij weerom met het personeel van den Union algemeene vergadering. Bij na iedereen was van akkoord, op de verhooging hun toegekend. Voor de ploegen waar er maar verhooging voor gesteld werd op hun basisloon, hebben wij des anderendaags na discusie met der heer bestuurder hier ter plaats ver kregen dat de verhooging hun zou toe gepast worden op hun volledig loon. Al de ploegen sloten zich bij dit voor stel aan op deze wijze bekomen al de werkers en werksters daar of omtrent dezelfde verhooging per uur. De ver hooging van loon treedt in toepassing van af 1 Juni 1.1. De tarieven zullen eerstdaags openbaar gemaakt worden Wij twijfelen er geen oogenblik aan of iedereen zal met ons herkennen dat wij hier zonder strijd een prach- tigen uitslag bekomen hebben. Dat hebben deze arbeiders te danken aan hunne eensgezindheid en de kracht onzer organisatie, waar zij voor het grootste deel allen zijn bij aangesloten Dat is een voorbeeld dat moet gesteld worden aan al de andere allumetten- bewerkers onzer stad en omliggende, waar er nog moet geslaafd worden, aan loonen zeer veel lager dan de genen verdiend door arbeiders sters van den Trust. Dat zij dat alles eens aandachtig overdenken en wij zijn overtuigd dat er van morgen af geen enkele allumettenbewerker (ster) nog zal gevonden worden, welke zal buiten de rangen staan van ons syndikaat, welke altijd en overal op de bres springt voor meer welstand en beter leven in het gezin harer leden te brengen. Arbeidsbroeders eri zusters, maakt van heden af propaganda voor uwen vakbond, spreekt van persoon tot per soon. Toont hun den schoonen uitslag door uwen vakbond teweeggebracht, in dit en 6 maanden tijds in den Union Allumettiére, wijst hen op het groot verschil van loonen met de andere fa brieken der stad. In een woord helpt ons mede voor het aanwerven van nieuwe leden, en dan zijn wij over tuigd dat er op de andere fabrieken He ten bi tgeli ie re rordl rij n< nttig rervo ooetf 'ooru relke Wij egels loen He. 11' gei .en De ;en. Na lolar He opko Zat (Uur Bu ilind ,aur; an d loot He net I we lees jam: an itra 'olks rogi Wi oort v tans raai et 1 uni i e V »nc lm Bake ijn oor nké lijn Te IUL lilN oen iIOO '0C >EE '-N Hi uni, Ro |ige lei list lieu [ek-c Di en, Jrifl !7 toni I D toer Prei inli. Dve Per met

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 2