Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. DE PEREQUATIE DER PENSIOENEN. AALST 23e Jaar N° 26. Prijs per nummer 20 centiemen. 27 Juni 1926. Annoncen REIS-OFFICE DER tArbeiders-Opooeding Een ondankbare taak. Normaalschool Charels Ruls De Vooruitziende Vrouw ïn de St. Gudulaslraal, Een hoovaardigen penen. RECHT VRIJHEID Rechterlijke annoDcen 4 fr. per regel op 1' en 2' bladzijde. 2 fr. op 3' en 4° bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elko week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbotfden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT» Lokaal HAND IN HAND Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE ALFRED NICHELS. REDACTIE ADMINISTRATIE LokaalHand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 l jaar fr. 3,00 5,50 10.00 BUITEN BELGIE. jaar fr- 17,50 Men abonneert zich op alle postbureelen. Dit vraagstuk maakt tegenwoor dig het ontwerp uit van vele ge sprekken. Ten titel van inlichting willen we eerst en vooral enkele ophelderingen verschaffen. Het gaat hier om de perequatie van de rustpensioenen uitgekeerd door de staatskas, van de pensioe nen ten laste der voorzorgskassen (werkliedenkas der arbeiders van spoorwegen, Post, Telegraaf,Tele foon, Landsverdediging, kas van Weduwen en Weezen der staats bedienden enz.) Perequatie, wat beteekent dat Wel doodeenvoudig heraanpas sing aan den huidigen toestand. Vöör de groote werkstaking der spoorwegarbeiders in 1923 waren de looaen der staatsagenten niet meer in verhouding der levens duurte. Die staking noopte de regeering Theunis, over te gaan tot de pere quatie of heraanpassirg der loo- nenof, in andere woorden gezegd, de loonen werden in verhouding der levensduurte gebraeht. Al de staatsarbeiders en bedien den genieten kosteloos pensioen 't is te zeggen dat er voor het pen sioen geen kortingen of afhoudir.- gen worden gedaan. Wel is waar wordt er den arbeider eene afhou ding opgelegd van 4 ten honderd, maar dat geld is alleen bestemd voor den genees- en artsenijkundi- gen dienst en voor het uitkeeren van een hulpgeld in geval van ziekte (minstens 50 per honderd en soms, volgens den familielast of de jaren dienst, 60, 65, 70 tot 75 per honderd). Van den bediende wordt er eene tegemoetkoming geëischt door de kas van Weduwen en Weezen van 3 1/2 of 4 1/2 ten honderd, plus de eerste maand wedde, en de eerste maand van iedere regelmatige verhooging van loon. Réchtstreeks betaalt dus geen enkele staatsarbeider of bediende een cent voor zijn eigen pensioen, maar 't is de gewoonte geweest en iedereen is daarvan oveituigd dat, ten allen tijde, bij gelegenheid der vaststelling der loonen en wed den er rekening werd gehouden van het feit dat kosteloos pensioen een aanvulling was van de loop baan en er bijgevolg met minder aan loon werd besteed. In ander woorden gezegd beteekent zulks dat, ONRECHTSTREEKS ieder staatsagent dus voor zijo pensioen afdraagt. Gezien het pensioen een aanvul ling is van de loopbaan, moest er, nu er een perequatie voor de loonen heeft plaats gehad, ook een pere quatie der pensioenen geschieden. De perequatie der loonen tradin voege op 1 Juli 1924. D°or regeering Theuuis werd er beloofd een wetsvoorstel ter Kamer in te dienen om de perequatie der pen sioenen te regelen. Maar ja, wat werd er al niet door Theunis be loofd en niet gehouden 1 In afwachting werd er aan de ge- 'j pensioenneeerden een duurtetoe- 5 slag toegekend. De Democratischeregeeringnam I de taak op haar die zaak in orde te brengen. Einde 1925 werd het wetsvoor stel ter Kamer neergelegd. On- middelijk naar de afdeelingen ver zonden, alwaar het princiep der perequatie algemeen werd bijge treden, werd het van dichtbij on derzocht door de middenafdeeling waarvan ik de eer heb deel te ma ken. Ik verklap hier geen geheim met te verklaren dat ontwerpen van dien aard niet door de ministers, maar wel door de hooge ambtena ren worden voorbereid, i En in de huidige samenleving tracht men maar al te veel het la ken langs zijnen kant te trekken. De hooge ambtenaren hadden dan ook gemeend, in een onschuldig perequatievoorstel, allerhande wij zigingen aan de bestaande wetge ving in zake pensioenen te bren gen, veranderingen die natuurlijk hun eigen positie moesten te goede komen De middenafdeeling had algauw lont geroken. Eenparig besloot zij uit het ontwerp al de beschikkin gen, die in tegenstrijd waren met een doodeenvoudige perequatie, te schrabben Na een tiental zittin gen was alles klaar vcor de pen- bare bespreking. Ondertusschen kenden wij de regeerirgskrisis, kenden we ook de geweldige finantieële krisis die onze frank, op een stap na, tot den afgrond voerde. Dringender dan ooit moest het vraagstuk eer. oplossing krijgen. Eindelijk brak de dag aan waarop een straal van hoop in de harten der gepensioneerden zou dringen. Maarde ellendige finantieële toestand van het land zou er anders over beschikken. Er moet besnoeid worden Amendementen werden in aller- haast door den heer Houtart, mi nister van Financiën, neergelegd. Deze amendementen lokten na tuurlijk tegen amendementen uit in zoodanig getal dat bij afloop der algemeene besprekirg, om uit den warboel te geraken, besloten werd alles terug naar de Middenafdee ling te sturen. In de algemeene bespreking heb ik gelegenheid gevonden de ziens wijze van het Nationaal Syndikaat die heelemaal overeenkomt met de houding der socialistische partij te ontwikkelen. Mijne redevosring is veel te lang om in ons weekblad volledig te worden opgenomen. Ik zal er toe komende week korlbsndige uiteen zetting van geven. Mijne beschou wingen waren van tweeërlei aard 1) De huidige toestand, 2) De toe komst. Voor de huidige toestand moe ten vooral de belangen der kleine gepensionr,eerden (zoowel werklie den als bedienden) behartigd wor den. Al zit de staatskas er slecht voor, het mag toch niet dat de klei nen, die reeds zoo moeilijk hun laatste dagen doorbrengen, vermin dering hunner inkomsten oploo- pen. Moet er bespaard, besnoeid worden, het zij zoo maar dan moet er gekapt worden daar waar er te veel is. P. DE BRUYN. Volksverti genwoordiger. CENTRALE VOOR Vierdagen Ie Parijs, van Woensdag 14 tot Zaterdag 17 Juli' Woensdag 14 Juli Vertrek ait Brussel Zuid om 10 u. 2o m., (in 3» klas); aankomst te Pa rijs om 4 u. 55 m. Donderdag 15 Juli Om 8 u. 30 vertrek por auto-car naar Malmaison, (bezoek aan het ka steel), Marly (Aqueduc), on Versail les. Bezoek aan het kasteel, de Tria- nons, de bassijnen en hovingen, het Museum der Rijtuigen, het gehucht Marie-Antoinette. Terugkeer langs Sèvres, Saint-Cloud, Auteuil, de kaaien van Parijs. Vrijdag 16 Juli Om 8 u. 3o vertrek naar het Bosch van Boulogne, wandeling in het Bosch, van de Maillot-Poort langs do Longchamps-Dreef, de weg van Neuilly naar do Mu"tte tot aan het Meer, naar dn Muette-Poort (vestin- gen), Henri Martinlaan tot het Tro- cadero en de hovingen, Champ do Mars en de Eiffel Toren (beklim ming). Per boot op deSoise, van hel station La Bourdonrais tot het Cha- tele.t. Terugkeer Plaats der Repu bliek. 's Namiddags Bezoek aan het Stadhuis, de groote Magazijnen (vrij bezoek). Zaterdag 17 Juli Om 8 u. 3o vertrek voor bezoek aan Parijs in auto-car School der Kunsten, Louvre, Bourbon-Paleis, Kamer der Volksvertegenwoordi gers, Orsay-kaai, Hotel der Invalie- don, Cour d'Honneur, Wagon waar de vrede geteekend werd, Bezoek aan het Graf van Napoleon, Invalie- denlaan, de Heilige Kapel, Plaats der Republiek. s Namiddags Tem polstraat, Stadhuis, Notre-üame (bezoek), Au- gustünenkaai, Voltairekaai,Konink lijke brug, Madoleine-kerk (bezoek), Tronchetstraat, Butte Montmartre, Panorama van Parijs, Basiliek van het Heilig Hart (bezoek), Cliehy- plaats, Tempellaan. Avond vrij. Vertrek uit Parijs, 's nachts om 12 u. 15. Aankomst te Brussel-Zuid 01* 6 u. 43. Prijs per persoon 257 Fransche franks, (kenteeken inbegrepen). Voor de Staatsagenten met vrij kaart tot Parijs 2o2 Fransche franks. Voor de personen met vrijkaart in België 242 Fransche franks. Men schrijft in bij de Centrale voor Arbeiders Opvoeding, Volkshuis (Zaal 17), Jozef Stevensstraat, Brus sel. Ja, eene onaangename en ondank bare taak heeft tegenwoordig de socia listische partij te vervullen in het drie ledig ministerie. Onaangenaam, omdat hare ministers moeten aan de zijde zetelen van aarts vijanden der democratie en toegevin gen moeten doen, rechtstreeksch in strijd met hun gevoelens en hun pro grammatoegevingen nochtans nood zakelijk geacht voor het algemeen be lang der natie. Ondankbaar, te oordeelen naar de veelvuldige kritiek. Ja, we zagen ze liever in de oppositie, ons mannen, met hardnekkigheid hun programma verdedigende. En wij allen, we zouden zeggen trekt er uit, vrienden, zoo er niet een hooger reden was, waardoor we ons er mee verzoenen kunnen de werkende klasse redden van een zeke ren ondergang door het gezond maken van onzen frank. Wij hebben het maar al te wel ge hoord welke nooden de Duitsche ar beiders en intellectueëlen gekend heb ben, door de inzinking der mark. Hoe syndikaten, mutualiteiten, coö peratieven ten gronde gingen... Hoe menig socialistisch arbeider in het andere kamp trad, noodgedwongen, om niet te kwijnen van honger en te kort. Heden kan men het resultaat schat ten van zulke politiek voor de wer kende klasse in Duitschland beteekende ze een groot catastroof. Wie had ooit gedacht, dat wij na bijna 8 jaren vrede nog zouden te lijden gehad hebben van de gevolgen van den grooten wereldoorlog Zekerlijk, ook de snoode naoorlog- sche politiek van de bourgeoisie heeft er schuld aan maar de hoofdoorzaak was de oorlog, welke we met de ver bondenen op krijgskundig gebied ge wonnen hebben. Zal ons land de moeilijkheden te bo ven komen Ofgaan wij denzelfden weg op van Duitschland? Hoop is toegelaten, schrijft Destrée, ja zeer noodig voor het redden van den toestand. Velen zijn van meening dat de moei lijkheden zullen overwonnen worden— maar er ook donkere dagen in 't ver schiet zijn. En ook, indien de ramp moest ko men, zouden wij teenemaal gerust zijn en niets verantwoordelijk voor de ge volgen er van. De socialistische partij heeft hare plicht gedaande bour geoispartijen deden dit niet. Indien de bourgeoisie ons in den af grond stuwt, zal zij met ons vergaan, zegde onzen hoofdman. En, waarom niet Alles behoort tot de mogelijkheden in zulke tijden 1 Het verworven recht der werklieden is heiligwee hem die het met de voe ten zou treden In alle omstandigheden zijn plicht gedaan te hebben, schenkt genot en zelfvoldoening. De taak mag ondank baar zijn wanneer ze rechtvaardig is. En de belooning komt toch De afgedwongen rechten der werk lieden kunnen behouden en meteen gansch hun levensstandaard, is reeds veel in zulke tijden. En dat zullen wij als we allen, gelijk één blok, vastaaneengesloten blijven, betrouwen hebben in zich zeiven, in onze partij en in hare leiding. Het is meer dan ooit plicht onze syndikaten, mutualiteiten en coöpera tieven te versterkenbeiden zijn krach tige wapens om de bourgeoisie te be vechten. A. VIJVERMAN. Maurioe Lemonnierlaan, llo, Brussel BERICHT. De toelatingsexamens tot de Nor maalschool voor Onderwijzers dor Stad Brussel zullen plaats hebben den 6e September a. s., te 8 uur's morgens. De kadidaten moeten 15 jaar oud zijn voor de Normale Afdeeling met 4 studiejaren (Nieuw regiem van 15 tot 19 jaar) of 16 jaar voor de Nor male Afdeeling met 3 studiejaren (huidig regiem van 16 tot 19 jaar). In de Voorboreidende Afdeeling, met 7', 8C on 9" studiejaren, worden de jongelingen van 12 jaar af toege laten. De aanvragen om in de Normale Afdeeling (Nieuw regiem) toegela ten te worden, stureD, vóór den 15' Augustus, aan don Heer Bestuurder van de Normaalschool, Maurice Lemonnierlaan, llo. De inschrijvin gen voor de Voorbereidende Afdee ling zullen tot 1" September ontvan gen worden. Vrouwenafdeeling van het Nationaal Verbond der Federaties v&n socialisti sche mutualiteiten, heeft in haar laat ste vergadering besloten aan het Huis der Mutualisten, het kapitaal te lee- nen dat noodig is voor het koopen der eerste apotheek die het nog zal inrich ten. Dit geld zal genomen worden uit de vrije-kassen der gewestelijke afdeelin gen. is het een echte moeras, en het schijnt dat ze nog wat geduld zullen moeten hebben, want den Burge meester eischt, dat eerst en vooral, al de noodige werken uitgevoerd worden, aan do twee blokken nieuwgebouwde huizen, door de maatschappij van goedkoope werk manswoningen, waarvan hij den voorzitter is. Voeg daarbij dat hij hoop heeft er onze IvoniDgin te kunnen heonleiden, bij haar heel waarschijnlijk bezoek aan Aalst, ter gelegenheid van de opening der Handelsfoor. Te veel hoovaardij, man. Voop de eerste maal) zien we in Aalst, dat op het Kermis-afiiche, dat overigens niets bijzonder vermeldt dan concert, concert en nog concert, de naam prijken van den Schepenenvan Openbare werken. Vroeger was het al tijd de burgemeester en secretaris ge teekend. Een hoovaardigen man dus. Nu zulks ware nog niet zoo erg, zoo hij niet van de 700 gedrukte alhchen, er minstens 500 naar de lokalen der statieën hadt gezonden om aan het staatspersooneel te doen zien, dat hij ook schepenen is. En zoo komt het, dat er in Aalst zoo veel herbergiers zijn die heel lastig loopen, omdat ze gaarne een plakbrief zouden hebben, die ze nu missen dank de hoovaardij van een bij de gratie gods geworden schepenen.

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1