Belgische Bank™d!n Arbeid KAPITAAL ea RESERVES Tollailjj gestort 9 MILJOEN FRANK Gemeenteraad van Aalst TyND 1K AL E RU 8RI EK? Groot Komiek Concert "H&ESQ SIS I1IS„ - AAL.ST - Goed Brood. Coöperatief Nieuws. Prijskamp B O L L E B A A Lokaal. N Victor !)e Geyter Muziekkorpsen t [land in Ilaud 1 lel dagblad Vooruit Bericht aan de Lasteraars. Vooruit f5 dranken Wat mio Toupet M M oyersoon. Feeslzaal Hand in Hand - Plaatsingsdienst - Holstade. Erembodegern. Maatschappelijke ZetelGEUT. Mol dersstraat, I. Agentschappen L<%L3iJi/l£RE. 5fi»«ïn Guyauxstraat, 46 :H£R5£4 Gliisairestraa !0. Halpbureel CHARLEROI, Yzerlaan, 32. Kroozen verleend door de agentschappen op de hierondervermelde rekeningen Chockrekeningen (terugbetaalbaar op zicht) Halfmaandelijksche rekeningen (veranderlijke kroos) Deposito rekeningen met voorbericht van 15 dagen met voorbericht van 30 dagen voor 3 maanden vaste belegging voor 6 maanden vaste belegging voor 1 jaar vaste belegging voor 5 jaar vaste belegging Spaarkas Do stortingen en afhalingen kunnen gedaan worden aan de win ketten van den maatschappeijjken zetel Voldersstraat, 1, Gent. Zij worden ook gedaan door tusschenkomst van do postcheckreke- ning Nr 850 of door de Nationale Bank. Alle Bank-opppaties. Verhuring van Brandkoffers. 3,50 °/o 5,65 5,75 5.875 "U 6,OU °/o 6.25 0,25 */o 6,50 »/o 6,00 Samenwerkende Maatschappij 11 Molendries 11 Aalst. Lang was men van oordeel dat hoe vaster 't brood er uit zag, hoe voed zamer het was, daar het langer in de maag vertoeven zou. De ondervin ding der laatste jaren heefc noch tans geleerd, dat goed opgegaan brood smakkeliiker en lichter verteer baar is, daar het sneller de maag sappen in zich kan opnemen en der halve het geheele lichaamstelsel er beter profijt van heeft. Wij zullen hieronder uitleggen, waarom Vroegere jaren maakte bijna ieder huisgezin zijn brood zelf veelal was het maar half bewerkt. Het was zwaar, de kruim was meestal kleverig en vast, wegens het hooge watergehalte en het veelal niet goed opgaan van den deeg. Dit alles is veranderd. Nog weinig gezinnen bakken hun eigen brood, op ae kleinste dorpen vindt men thans bakkersbazen die het brood voor het geheele dorp bakken. Gelukkig die gezinnen die hun brood van bakkers ontvangen die met hui: tijd mede gingen, want het valt niet te ont kennen dat brood afkomstig uit eene bakkerij waar den deeg met de machine gekneed wordt, veel lichter verteer baar is. Het is nooit zoo vist als hand- bewerkt brood; de kruim is integen deel lichter sponsachtiger en derhalve in de maag lost het beter en gemak kelijker op, het geheele lichaam trekt dus hieruit sneher nut. Bij gelijke hoeveelheid en gelijk gewicht is goed opgegaan brood voedzamer als vast en niet opgegaan brood, alhoewel men in de meening verkeert als men vast brood heeft gebruikt, niet zoo gauw honger heeft. Dit is zooals boven omgeschreven begrijpelijk, het blijft langer onverteerd in de maag. De mekanieke deegkneder heeft er dus veel toe bijgedragen ons gezond en voedzaam brood te verschaffen. Overal in ons land waar Coöpera tieven bestaan zal deze herdacht wor den in deze week. Onze winkels ook zullen een bij zondere étalage maken met de pro- dukten onzer coöperatieven van voort- brengst. Aan de huismoeders raden wij aan de moeite onzer winkels te beloonen door bijzondere aandacht te schenken aan deze étalages in deze week. Wanneer wij denken wat al voor deel en welstand de coöperatieven brengen in arbeidersgezinnen, welk doel ze voor oogen hebben, en welk een macht ze steeds vormen, zullen er voorzeker nog wel vele zieltjes kunnen bijgewonnen worden. Aan 't werk dus, vrienden en vrien dinnen, niet alleen in de coöperatieve week, maar ook nog daarna. De bestuurder. L. Van der Veken. lichtingen te bekomen bij Gezel Louis Van Der Veken, bestuurder der S. M Hand in Hand, en bij Romanus Biebaut. lokaalhouder. Inschrijvingen zullen terzelfder tijd aangenomen worden. VoordeS M. «Hand in Hand» De Bestuurder, L. VAN DER VEKEN ZIEKENBOND Het bestuur maakt al de leden bekend, dat al wie van Doktoor wil veranderen, dit kan doen vanaf I tof 15 Juli. De personen des gevallend moeten zich op liet bureel van den secretaris, lokaalHand in Hand tusschen do bovengemelde datums aangeven. Wjj vestigen bij doze de aandacht onzor partijg-nooten op de nieuwe leergangen van NOTENLEER, die zullen gehouden worden, alle Dins dagen der weck om 6 urë. Alle! kameraden, de schoone ge legenlieid wordt u aangeboden, om ure kinderen in do muziekkunst op te'leiden. Zendt ze naar «Hand in Hand verhoogd in prijs van af Dinsdag 6° Juli gezien cier grooton opslag van papior. Van Zondag toekomende IPJuli, zt.l het blad Vooruit dus 1,20 fr. moeten betaald worden voor de 0 nummers. Sinds het pijnlijk vooral met de Arrondissemetits secretaris die zijn er personen welke de Syndikale be weging en polieko actie in een zak steken. Do pensouen zjin ofwel, on bewust of slecht. We willen do laste raars langs deze weg verwittigen dat we onmeedoogend zullen optreden tegen gelyk wie het ook weze, omdat er een schurftig schaap in de poli tieke groepen heeft geloopen, wil bet niet zeggen dat ook de leiders schurftige schapen zijn. Het B>st,uur der Steen bewerkers. Verdeelt in 3 bons wan 25 franken Winkelwaren. Iedere Speler zal hem moeten gedragen aan het Reglement. In- De Volksstem van Woensdag, drukt in groote letters, dat in 1925 de begrooting van Aalst sloot, met een tekort van 744.262 franken, toen de so cialisten in 't schepen-college waren. Nu in 1926 onder het huidig schepen college is die begrooting in evenwicht. M. Moyersoen, het schijnt dat ge hierover zoozeer laat boffen in de her bergen door uwe uitgezondene mannen en we zouden het moeten gelooven nu ge toelaat in De Volksstem het te schrijven, dat als uw blad aanzien wordt. Zouden we van uwe politieke eerlijk heid mogen verwachten, dat ge ook in - De Volksstem - eens zoudt uitleg gen, door welk gelukkig toeval zulks mogelijk is Zoudt ge ook de woorden van M. De Windt willen herinneren, die u in den gemeenteraad zegde, dat zulks te danken is voor een groot gedeelte, aan de werking der vroegere schepenen van Finantièn 1 Nichels Alfred. Zitting van 25 Juni Voorzitter, M. Moyersoen. Het verslag der vorige zitting wordt gelezen. M. Van Opdenbosch, (Front) Vraagt op welke heiligdagen, school- verlof zal worden toegekend. Er worden vijf nijverheidsdekoratiën uitgedeeld, voor meer dan 25 jaren ge trouwen dienst, aan de volgende stads- werklieden: M. M. O. Ëemans, E. Reniers, F. De Somer, F. Standaert, en JVan Geert. Gezel NichelsIn naam van de Soc. groep wenschtde gedekoreerden geluk en vraagt dat zij aan aide stadswerk- lieden het gelukkig nieuws mede- deelen, dat hun duurtetoeslag ver meerderd is met 50,00 fr. per maand, (toejuiching). Men gaat over tot de dagorde. Om de gemeentebegrooting van 1925 in evenwicht te brengen wordt er door het schepen college voorgesteld, om de 525.000 fr. voor de Godshuizen bestemd overgebracht in de begrooting van 1926. Gezel Nichels Dringt aan dat de som van 650.000 fr. die buiten de stad wordt ontvangen in deze begrooting te brengen, wat zal toelaten dat de stad haar verplichtingen zal kunnen vol brengen tegenover de hospiciën. Na nog wat discutie, wordt het voorstel van het schepen-college aan genomen. De gemeenterekening van 1924 wordt goedgekeurd. M. De Neve (Front) schepen van fi- nantiën legt de gemeentebegrooting van 1926 voor. Gezel Flips Wijst er op dat gezien het enorme getal cijfers, er geen be slissing, met goede bezorgdheid kan genomen worden, de leden van den raad zouden ten minste die eens moe ten kunnen inzien, hij zal dus om die reden tegen de begrooting stemmen. Gezel Nichels Merkt op dat de be zuinigingen waarvan M. De Neve heeft gesproken soms wat ver worden gezocht. Wij zien dat er een ontvangst van 622 duizend frank is gedaan van vroegere belastingen, 1924. Dus een oude schuld die nu ontvangen is. Daar nevens zien wij dat de uitgaven tot onderhoud van ons politiekorps wor den ingekrimpt. Daar waar onze agen ten jaarlijks een nieuw kostuum kre gen zal dit nu niet meer het geval zijD. Ten slotte vraagt gezel Nichels dat er van de onvoorziene ontvangsten een som zou besteed worden aan de sociale fondsen. M. De Windt (Lib.) - Steunt volle dig de zienswijze van Nichels, temeer omdat de uitslag van heden te danken is aan de vroegere werking der sche penen van Finantieën M. De Windt, dringt op zijne beurt aan, dat er zou gezorgd worden voor de stadsjongens- schooT (kat). De Burgemeester In naam van het schepen-college, antwoordt, dat als er besparingen gedaan zijn op de klee ding onzer politie, het noodig was. Gezel Flips Betreurd de weinige bezorgdheid van het schepen-college tegenover de stads- en staatsscholen, waarvan de toelagen zijn verminderd; op de verlichting in de stad, wordt er 21 0/0 gespaard, en men komt ons hier een begrooting voorleggen die klopt, en nog wordt er aan onze ongelukkige onvrijwillige werkloozen niet gedacht. Meerdere steden van minder belang dan Aalst, verleenden reeds lang een dagelijkschen steun. Ik druk er dus op, dat deze dringende kwestie- wordt opgelost. Gezellin Snel Betreurt ook dat er op haar vroegere gedane voorstel, om steun te verleenen voor De Moeder- schapzorg niet wordt gedacht. Gezien zij sinds 2 jaar op de verwezentlijking van haar voorstel wacht, dringt zij aan, dat er nu 2o.ooo fr. als begin zou worden ingeschreven. M. De Smedt, (kadi.) schepen van Openbare Werken antwoordt op de gezegdens der voorgaande sprekers. M. De Burgemeester Is var. mee ning dat het tijd wordt om de belasting op de balkons af te schaffen, (dat is na tuurlijk te begrijpen. Voor het smeer... red.) Gezel Flips Dringt nogmaals krachtdadig aan, om een tusschenkomst voor de werkloozen, hij wenscht dat deze zou invoege treden met de maan den October, November en December, waarvoor l,oo fr. per dag zou worden bepaald. M. De Neve, (Front.) schepen van finantiën. Zou graag aan ae vraag van Flips voldoen, maar het is niet mogelijk. Hij vraagt dat er niet meer zou aangedrongen worden omdat an ders de begrooting haar evenwicht zou verliezen. Gezel Nichels. Wijst er op dat het toch niet heeft belet om een subsidie te geven aan de Vakschool, en het dan nog niet toegelaten is omerkontrool uit te oefenen. M. Danckaert, (kath.) Geeft ons meer subsidie, en wij zullen zien of het kan zijn. Uitroepingen bij de socialisten en liberalen. Gezel Nichels. Is het aanneemlijk dat een kind dat het inhuldigingsfeest van den burgemeester niet bijwoonde hiervoor de school moest verlaten M. Bastiaens, (kath.) Wij kunnen ons met de beloften 't akkoord stellen en wij hopen dat er t. k. jaar iets zal gedaan worden, hoef. (Red.) De begrooting wordt aangenomen. De socialisten onthouden zich, gezien er niets gedaan wordt voor Sociale werken. Gezel Flips. Zegt zich te hebben onthouden, omdat de toelagen van de middelbare scholen ook geschrapt zijn. 3) Punt. Belasting op kadastraal in komen. Gezel Haelterman. Vraagt dat de belasting op de (eigenaars zouden ge legd worden, in plaats van op de huur ders. Van Schamelhout en Bocqué, (Fron.) zeggen dat nochtans de socialisten ver leden jaar deze belasting ook hebben gestemd. Er ontstaat rumoer. DE SOCIALIS TEN VERLATEN DE ZITTING. De Burgemeester. Doet de stem ming aanvangen, en gezel Nichels wil meerdere uitleg, en weigert te stem men. De Burgemeester roept gezel Nichels en gezel Marcel, tot de orde. Gezel Nichels verlaat de zaal en al de andere soc. leden volgen. Van Schamelhout, roept wat dema gogie Gezel Nichel. Helpt ons de klei nen verdedigen dan zult gij aan geen demagogie doen wij zijn geen kinde ren, wij laten ons niet doen. Het punt wordt algemeen aangeno men. ('tls juist 8,4o ure en er zijn drie punten afgehandeld, M. Moyersoen, gaat er met den ruwen borstel door, geen enkel lid laat zich nog hooren, en als het 9 uren is, zijn al de andere punten afgehandeld, ten getalle van 11. Redactie). 15) Punt. Amnestie voorstel wordt op aanvraag van M. Bocqué verscho ven tot de volgende zitting. A. B. Weezenfeesten van Zondag. 27 Juni, 1926. TOMBOLA V. O. S. AALST. Winnende nummers waar van de prijzen nog niet af gehaald werden N. 58 358 543 1344 58 878 503 56I 892 950 98 967 126 573 133 162 889 696 1264 172 214 446 - 952 976 1364 49I 20 764 9o2 411. De prijzen mogen afgehaald worden tot heden Zondag 4 Juli, bij M. Van Nuffel G., 11, Van Wambekekaai, T/S., van 9 tot 12 ure voormiddag en van 2 tot 5 ure namiddag. Na Zondag zullen de prijzen die niet afgehaald werden, aan het Inrichtend Komiteit der Wee zenfeesten, overhandigd worden. Het Bestuur van V. O. S. Den volgende brief is aan aide Patroons van de Textielfabrieken en breiwerkhuisen gesouden Aalst, den 1 Juli 1926. Aan de Heeren Patroons van de Textiel en Breiwerkhuizen te Aalst en omliggende. Mijnheer, Gezien den Index van den 15 Juni ge-tegen is tot 569 punten voor de beide Vlaanderen, wordt ons van uit Gent vermeld, dat de loonen met 5 0/0 verhoogd worden vanaf de eerste betaaldag na den i5 Juli a. s. Mijnheer, wij hopen dat Ued bet gewoon gebreuk zult volgen en bie den U intusschen onze gevoelens aan van oprechte achting. De Textielbewerkers-sters en Brei sters hebben na den i5 Juni 5oo bekomen. Zooals men hier boven ziet moet er na den i5 Juli nog 5 0/0 duurtetoeslag bijgegeven worden. Molendries 11, Aalst. Gedurende de Kermisdag zal in de Feestzaal Hand in Hand gegeven worden door de alomgekende groep Piloul van Gent. Tusschen Gemeentelijk Werkloozeafonds AALST Stadhuis, Telefoon N. 20 Open alle werkdagen van 6 tot 1: en van 2 tot 5 ure. WORDEN GEVRAAGD: MANNEN. Kleermaker halvi gast, Houtsnijder halve gast, Hout bewerkers, Metsers. VROUWEN. Beenen Breister^ Nazienster voor Kousen, Meisjes voor fabriek van 16 tot 17 jaar. LEERJONGENS. Tabakbewer kers Aanleggers. LEERMEISJES voor Filature et Calfonfabriek, Boordjeszetsters. VRAGEN NAAR WERK MANNEN. Autogeleider, Werk tuigkundige, Leersnijder, Schoen maker halve gast voor Reparaties Letterzetter, Voerman, Manceuveri Bedienden beginnelingen, Nachtwa ker. VROUWEN. Bedienden. Do belanghebbenden kunnen ten bureele van den Plaatsingdienst, alle noodige inlichtingen bekomen, nopens de aanbiedingen en aan vragen, van en naar Werk. Het Bestuur, Proef eens de lekkere BOTEl SPECULOOS der bakkerij Dl TOEKOMST te Denderleeuw. Ze is waarlijk fijn Op ten strijde Door de vergadering van verleden Zondag is de strijd voor de gemeenti kiezing geopend. Bijna al deleden waren oppost. De gemeentepolitiek is er van punt tot punt uiteen gezet van 1921 tot 1926. Na goede discusie van ten volle twee uren heeft de vergade ring beslist van onze kandidaten aan to duiden met Pollkiezing. Om deze rede wordt er op Zondag u' Juli eene aigemeene vergadering gehouden voor al de leden van Vak bond, Zieken bond en Propaganda Clnb, om 4 uren namiddag bij d« Weduwe Triest, (Kortenhoek). N.B. Al de aangesloten leden van deze drie maatschappijen hebben het recht zich als kandidaat voor don poll. aan te geven. Het Bestuur van den Soc. Prop. Club. Nu de kermis (heen is, wordt er op de gemeente kiezing gedacht. Het is immers de bekommernis van ons al len hoe onze partij uit den strijd zal komen. De voorgaande gemeen- tokiezing was weinig aanmoedigend voor ons. Inderdaad allen hadden gehoopt op één gekozene, en wjj hadden hom. niet... Sinds is de toestand veranderd. Wij rekenen op meer overtuigde partijgenooten, op meer sympathie, op meer strijdlust. Indien allen, die beweren socia list te zijn, hun plicht doen en hot hunne bijbrengen, staan wij er goed voor on mogen wij er van overtuigd zijn, dat de strijd gewonnen is. Wij schreven dat er eenheid noo dig is in onze rangen. Zeker, eenheid is er noodig, zéér noodig. Laat Libe ralen, Katholieken en anderen maar t R isten en ruziemaken, maar blij ven wij steeds sterk in één blok, als een onoverwinnelijk iets. Wij moeten steeds de vooruitgang ea do grootwording onzer partij i° 't oog hebben en moor het verwezen lijken onzer gedachten. Katholieken en liberalen zijn als oudijzer, dat uitgediend heeft en op den rommelzolder geworpen wordt, Die jannen zyn voor niets moer goed. Als zij eens samen geweest hebben is 'twij dronken 'n glas, we p'n plas en lieten lijk 't was, In de plaat3 dier ouden, moet er eene jonge frisclie partij op 't ge meentehuis komen. Dan zal er teD minste iets gedaan worden, vooral ten voordeele der werkers. DIXIE. Zondag om lo uren, Vergadering van het VERWEERKORPS in het Volkshuis. Om 1 1/2 ure, Vergadering van het Bestuur van den Propaganda-club. DAGORDE Kandidatenlijst voor de Gemeente- kiezing.

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 2