Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. DE BEGROOTING VAN IJZEREN WEGEN voor de Kamer, 3T. Ia de Gemeenteraadzitting 23e Jaar N° 28 Prijs per nummer 20 centiemen 11 Juli 1926. Annoncen Redevoering van Gezel Prosper DE RRUY1V. 1 Ten Strijde. IJHEIB Rechterlijke annoDcen 4 fr. per regel op 1" en 2° bladzijde. 2 Ir. op 3" en 4" biadzjjde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elko week vóór Woensdag avend, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zjjn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ HET RECHT Lok-aal HAND IN HAND», Molendries, Aalst BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE ALFRED NICKELS. REDACTIE ADMINISTRATIE LokaalHand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 1 jaar jaar fr. 3,00 5.50 10,00 BUITEN BELGIE. fr, 17,50 Men abonneert zich op alle postbüreelen. alll yjl Bij den aanvang dezer redevoering il ik eerst en vooral een woord van dank sturqji tot den achtbaren heer lil minister v3h spoorwegen voor al de verbeteringen die hij heeft willen ioen brengen aan de inrichtingen der reilen in het arrondissement Aalst. Dit arrondissement levert bij uitstek «na massa arbeiders die dagelijks laar Brussel of naar Wallonië hun loterham gaan verdienen. Er was roeger nooit rekening gehouden van ïkei |e nieuwe uurregeling op de werken g# elve. Aldus hadden wij geen treinen lie]! ïe de werklieden, wanneer ze om 14 uren hunnen arbeid verlieten, naar mis konden brengen ook geen trein- die na -22 uren de arbeiders naar lunne haardstede zouden terugvoeren. Ik heb mij persoonlijk veel met die aak bezig gehouden; ik heb aan het «stuur al de noodige veranderingen roo: gesteld en ik houd er aan publiek lulde te brengen aan de wijze waarop Ie heeren van het middenbestuur mij lebben geholpen om de gewenschte erbeteringen tot stand te brengen. Wij nogen zeggen dat, op dit oogenblik, Ie treinregeling in heel het arrondisse- 11 lent Aalst opperbest is. Wat wij hier hebben kunnen tot tand brengen is ook mogelijk geweest ia een klein onderzoek ter plaatste mor de omgeving van Antwerpen, raar wij gezamenlijk met gezel Lam- irechts dit onderzoek hebben gedaan waarvoor wij den zelfden goeden ril hebben gevonden vanwege de 2ieeren van het middenbestuur. Er is nochtans iets dat hapertde 'erwarming. De verwarming der treinen is bij onder goed geworden, maar alleen W die treinen die hun vertrekpunt ebben in de staties die een degelijke £5,Inrichting van voorafgaandelijke ver arming bezitten. De treinen die uit- jura van Brussel-Noord zijn bijzonder oed verwarmd. Ongelukkiglijk kan Khe t zelfde niet zeggen voor wat aau- aat de treinen vertrekkende uit Brus- sl-Groendreef. Verleden Winter zijn r dikwijls klaehten hier omtrent ge- T~ reest en ik heb aangedrongen om f" aaatregelen te treffen om aan dien «estand verbeteringen te brengen. 31 leermaals heb ik de reis meegemaakt oBe n heb ik bestatigd dat vanaf het eerste voo ijt^iig al de geleidingen bevroren. eu 11 De heer Herbert. Dat is absoluut 'e rl raar en de heer De Bruyn heeft vol- :li) terkt gelijk op dezen gebrekkigen oestand te wijzen. je<* Gezel P. De Bruyn. Meestal heb- en de arbeiders de reis in onverwarm- P" 6 wagens moeten afleggen tot Den- ruk ermonde en zelfs te Lokeren. Het s*1' ijn vooral de treinen naar Aalst-Den- ermonde die ik hier bedoel. De iiv chtingen die ik heb ingewonnen be lezen mij dat er hier hoegenaamd een fout was van den machinistdeze ad een goede verwarming willen ge en, maar gezien er [geen voorafgaan- elijke verwarming was waren alle erbindingen bevroren. Het is juist m dit te beletten tijdens den stilstand er treinen dat de voorafgaandelijke pf erwarming in| de groote staties inge- cht is. ïn Brussel-Groendreef zou ilks moeten bestaan. Ik weet wel n_, at het moeilijk zal zijn bet nu in te Z™, chten, omdat het veel duiten kost. B Maar er is een middel. Er zijn ma- kienen die met treinen komen uit PPli lendermonde, Leuven en Aalst en die ier te Brussel een heelen dag blijven 9T taan. Zou het niet mogelijk zijn die ma- chienen te benuttigen om de verwar ming een paar uren vóór het vertrek der treinen te beginnen De verwarming zóu dan niet meer te wenschen laten. Het zal volstaan hebben dit feit aan den heer minister te doen kennen om afdoende maatregels te zien treffen. Ik wil ook een woord in het midden brengen voor wat betreft de toepas- singvandeachturenwet aan de ijzerwe gen. Wij hebben lang te klagen gehad over het niet naleven van da wet. Wij klopten altijd aan dovemansdeur. Wij hebben moeten wachten tot dat de heer Anseele minister werd om voldoe ning te bekomen. Thans echter is eene paritaire com missie ingesteld. Deze commissie heeft een reuzenwerk af te maken. Heden Zijn de zaken kiaar getrokken voor bet zittend personeel le personnel sèden- taire maar voor de anderen, is er nog niets gedaan. Wil men de zaken op degelijke ma nier regelen, dan moeten, mijns inziens, beide categorieën van elkaar worden gescheiden. Tusschen de afgevaardigden van het beheer en van de vakbonden is een overkomst getiofien geweest die in overeenstemming is met de laatste conventie van Londen en heelemaal de goedkeuring heeft verworven van het departement van nijverheid en ar beid. Er bestaat dus geen enkel reden meer om aan die arbeiders nog langer de toepassing van het achturenwerk te ontzeggen. Ik kom tot een andere kwestie de afdankingen. Er zijn in sommige dien sten te veel werklieden en in andere te veel bedienden. Dat komt hieruit dat op sommige plaatsen het vervoer is verminderd of dat sommige werken voltooid zijn. Wij hebben gezien dat de verschillige vakbonden voorstellen hebben gedaan. Gezel Anseele, minister van spoor wegen, zeewezen, posterijen, telegra fen, telefonen en luchtvaart. Onder handelingen zijn dienaangaande be gonnen en zullen mogen voortgezet worden. Gezel P. De Bruyn. De onderhan delingen zullen dus voortgezet worden; ik ben overtuigd dat dit vraagstuk op een voldoende wijze zal opgelost wor den. Ik zou nochtans aan den heer mi nister willen vragen, gezien de afdan kingen het personeel erg verontrusten, alhoewel zij niet zijn wat in vele bla den wordt verteld, dat hij dienaangaan - de aan het personeel een geruststellen de mededeeling zou wiHen doen. Ik ben zoo vrij do aandacht van den heer minister te vestigen op de kwe stie der benoemingen. Tal van benoe mingen blijven te Tang achterwege in zekere diensten, namelijk in den dienst van wegen en werken. Dat heeft voor gevolg aan de betrokken agenten scha de te berokken, schade die in sommige gevallen een echte diefstal tegenover het personeel daarstelt. Ik zal maar een paar cijfers aanhalen. Te Denderleeuw, b. v., waar wij voor enkele dagen de eer hebben gehad den achtbaren minister te ontvangen, daar hebben wij vier seinhuizen. Vele der bedienden oefenen reeds den dienst uit van seingever sedert t9i2. Het is nu in iqjó slechts dat die monschen in hoedanigheid van seingever komen be noemd te worden. Er zijn er zelfs nog die naar hunne benoeming wachten. Het bestuurlijk reglement voorziet dat wanneer een wegwerker tijdelijk een post van wisselwachter of van sein gever bekleedt, hij het loon bekomt van seingever of wisselwachter. Aldus heb ik opgemaakt dat een wegwerker aan i3 frank daags aan 15 frank be taald zou worden. Drie jaren nadien heeft hij recht op 13 fr. 50 c. als wegwerker, maar zal voort betaald worden aan i5 frank. Hij verliest hier 3u6 X 0,50 is 153 frank. Driejaardaaropvolgendherhaaltzichhet zelfdespel.Hij verliest opvolgentlijk 3c6 frank, 45.9 frank, en later 612 frank per jaar, terwijl dat, indien deze werkman, bijvoorbeeld na een jaar onafgebroken dienst, als seingever of wisselwachter genoemd werd, hij in die loopbaan zijn vooruitgang zou kunnen genoten hebben. Ik ben er van overtuigd dat de acht bare heer minister de gegrondheid dezer vraag zal willen herkennen en eens en vooral, bijzonderlijk den dienst van wegen en werken op het hart zal drukken dat de benoemingen even spoedig hoeven gedaan te worden als in den uitbatingsdienst en den trek- dienst. Het is toch niet aan te nemen dat, bij voorbeeld in den uitbatings dienst, de benoemingen kunnen ge schieden na een jaar, een jaar en lralf of ten hoogste twee jaar, terwijl er in den dienst van wegen en werken men- schen zijn die twaalf jaar en meer als dienstdoende aan verminderd loon werken, in plaats van officieel aange steld te worden. Er is reeds door voorgaande sprekers gehandeld geworden over sommige eischen van het personeel en de heer Vergels, namelijk heeft gevraagd om ter gelegenheid van de behandeling van het toekomstig voorstel der regie het statuut van het personeel vast te stellen. Ik sluit me aan bij deze ziens wijze. Dit statuut isreeds in bespreking Sekomen in paritaire commissiën waar e vakboisdleiders zetelen met verte genwoordigers van het beheer. Wij hopen dat deze zaak deel zal uitmaken van het voorstel over bet inrichten der regie. En gezien nu iedereen spreekt van regie en voornamelijk er daarover in tal van bladen wordt geschreven wil ik er hier ook een paar woorden over zeggen, zonder nochtans te willen vooruitloopen op de grondige bepre king die daarover mogelijks een dezer dagen komen zal. Ik wil er over spreken omdat som mige bladen zooals de Libre Belgi- que de oude tante La Gazette (gelach op sommige banken), De Flandre Libérale ae Bien Public de XX1 Siècle de Indépendance en tutti quanti, allen de schijn hebben het personeel van den ijzerweg te wil len doen doorgaan als zich stelselmatig verzettend tegen iedere oplossing van de regie. Als vertegenwoordiger van den vak bond die meest altijd aangeduid wordt, houd ik eraan hier, in volle parlement, te verklaren dat niemand meer dan wij verlangt de huidige uitbating van den ijzerenweg te vervormen met er eene industrieeïe regie van te maken. De heer Herbert. En met de meest mogelijke winst voor het land te verwemlijken. Gezel P. De Bruyn. Wij zullen er altijd voor te vinden zijn als er spraak is de regie in te richten in aanneembare voorwaarden. Maar mogelijks is de bedoeling van al de b&d en die ervan spreken onze ijzer wegen te verjacheren. Het woord is niet te hard. Indien men onze ijzerwegen wil overlaten aan eene soort naacnlooze maatschappij, aan een soort trust van Banken, gij moogt het weten, nooit zullen wij dit aannemen. Wij willen ook, desgevallend, het onze bijdragen opdat, door de oprich ting van eene regie, de financieele nooden van het land zonden kunnen verminderd of verzacht worden. De heer Herbert. Gij zijt dus t'. akkoord dat de regie der spoorwegen een bron van finantieele welvaart voor het land worden moet. Het is ook aldus dat wij het verstaan. Gezel De Bruyn. Het is te zien op welk standpunt gij tl plaatst. Wij zullen de kwestie van de regie nauw keurig nazien, maar wij zullen nooit dulden dat zij on derwoipen wordt aan de bevelen van de banken. Ik heb er aan gehouden deze verklaring te doen, om gerustheid te schenkens. Iedereen moet zich aan het vraagstuk aanspannen met denzelfden goeden wil voor doel hebbende onze ijzer- vregen te verbeteren opdat ze geen blok zouden zijn aan het been van het land. De heer Herbert. En geld opbren gen ik onderlijn nogmaals mijn ge zegde. Gezel P. De Bruyn. Ze mogen geld opbrengen. De Heer Herbert. Ze moeten geld opbrengen. Gezel P. De Bruyn. Hoeveel? De heer Herbert.— Het meest moge lijk. Gezel P. De Bruyn. Met te veel geld te willen doen opbrengen kunt gij onze ijzerwegen naar den dieperik sturen. Ik zal niet verder uitweiden. Ik ben overtuigd dat wij allemaal bezield zijn met den vasten wil onze spoorwegen tot de volmaakste industrie te maken, die in ons land bestaat. De bespre kingen die 11. in den Senaat hebben plaats gehad hebben ons die overtui gd g gegeven. Daarmee wil ik sluiten. Ik hoop dat de heer minister rekening zal hou den met deze enkele opmerkingen ik ben overtuigd dat hij, evenals vroe ger, gehoor zal geven aan de recht matige eischen vaa zijn personeel en zijn goed hart zal Wijven toonen aan onze dappere arbeidaide klas. van Vrijdag 25 Juni is de begroo- tiDg besproken, daar komt in voor, dat de toelagen aan de Katholie ke scholen verhoogd worden, van 250 frank op 500 frank per klas zulks zal verschillende daizende franken kosten aan de st ad. Terwijl de katholieken en fron- ters zoo mild zijn voor <ie Katho lieke scholen, hebben zij de gerin ge som van 3000 franken voor de prijsuitreiking varn de Staatsscho len verminderd tot 1500 franken. Toen het aan die heeren vvierd opgemerkt, bleven zij zoo stom als een visch. Dezelfde verregaande onverschilligheid, leggen de ka tholieken en fronters aan den dag voor hst lagere onderwijs onzer stadsscholen. Terwijl die doodgravers van bet Officiel onderwijs, zioli verschui len onder den geldnood ouzer stadskas, hebben zij toch nog 25 000 franken gestemd voor da Katholieke Ambachtschool, die in de begrooting voorkomt en de Aalstenaars moge n betalen. Wanneer gaan de vrienden van het officiel onderwijs in onze stad, elkander ontmoeten 0111 te zamen te werken, om de schoten van de Stad en de Staat te beschermen Wij stroden voor het recht, en wonden wat wij wilden Het oude spreekwoord is op 5 April 1.1. weer eens bewaarheid geworden. Met in de vroegere re geering Theunis III een groote plaats aan de liberalen voor te be houden, onder de voorwaarden dat zij hunne departementen tegen de arbeiders beheeren zouden, hoop ten de katholieken 't voik van 't li beralisme afkeerig te maken en naar hun te overhalen. Ze hebben gedeeltelijk gelukt, ze hoopten te erven. Maar het was maar één droombeeld, eene her- schenschim, ze dachten als vol strekte meerderheidspartij uit de stembus te komen dank zij den afval der lib-ralen. Evenwel hadden zij verkeerd gerekend eu hadden bet vel van den beer verkocht vooraleer hij geschoten was Want de alzoo sa mengestelde regeering klerikaal- liberaal was het slechts eens over één punt z het uitbuiter van den werkenden stand Omdat de regsering een zonder linge steun had, in dewelke de vrijbuiter samen ging met den vrome, de meest reactionair, met de kristen-demokraat in de welke men de spleten van't wan kelend gebouw toewreef met stop ver. Die regeering was het die de winst de spoorwegen besteedde aan nieuwe militaire uitgaven. Edoch het inzicht der voorzie nigheid is ondoordringbaar, haar goedheid beschermt de pharizeérs niet, en niets gebeurt zonder hare toestemming. Wat op s April gebeurde, moest gebeuren vroeg of laat. Onder de bolehevistische sshrik aanjagingen de klerlkulen, ouder de uitziunigste lasteringen der li beralen, Tiebben 146.000.. bur gers het klerikaal-liberaal leger verlaten en zijn met vliegende vaandels tot hunne loésgenooten der B. W. P. gekomen. Nog zijn er werkers die om de eene of andere schijnreden bij hunne vijanden zijn kugelijfd tat bun vooral roepen wij, dwarsboomd niet langer den rechtvaardigen strijd uwer arbeidersbrorders, sluit uin massa aan onder het roode vaandel teeken der broederlijke liefde. Toont u den naam van vlaam sche werker waardig door mede te strijden tot verbetering van ons aller lot, tot meer lichamelijk en zedelijk welzijn v?.: alle menschen van goeden wil. Clairoos, blaast een wereld- mach Daar verschijnen de vaan dels der B. W. P. die den eersten vuur doop op kicsterroia hebben doorstaan. Blaast, Blaast immer voort opdat aan de bevolking van Aalst het sein gegeven zij, om eensgezind naar een demokrati- schcn gemeenteraad te snellen. Dan zal den beiaard spelen, en zal recht gegeven worden aan wie het behoort. Louis VAN DER VEKEN.

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1