Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. De Perekwatie der Pensioenen. MOEILIJKE TOESTAND Jaar N° 29 Prijs per nummer 20 centiemen. 18 Juli 1926. Annoncen Voor het beweegbaar gedeelte Terugwerkende Kracht. Onzen Frank Oproep tot de bevolking. ECHT VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1» en 2" bladzijde. 2 Ir. op 3» en 4" bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elko week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE ALFRED NICHELS. REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 3,00 6 5,50 1 jaar 10,00 BUITEN BELGIS, jaar fr. 17,50 Men abonneert zich op alle postbureelen. In ons nummer van 4 Juli 1.1. ebben we de niewe wet toege- icht. Vandaag willen we de hou der verschillige politieke roepen nader bepalen. Over het vast gedeelte der pen- ioenen was heel de Kamer t'ak- oord met de voorstellen der re- eering Al de bestaande pen- oenen zullen worden herzien en erekend op een veronderstelde Dopbaan aan de huidige barema's» De Socialistische groep wou ochtans het maximum beperken 18000, daarna op 20.500 fr. ieze beide voorstellen werden oor Katholieken en Liberalen erworpan, die de hoogste pen- ioenen op 25000 voor de burger- ijke bedienden en op 26000 frank oor de militairen hebben ge- racht. lou minister Houtart in den be- inne niet verder gaan dan tot 10 per snede van 100 fr. voor de eerste sneden en 2 fr. voor de olgende, per reeks van 30 punten an het index-cijfer boven de 300. De Conservatief Feuillien wou ramper een half franksken bij oen. Dit zou voor gevolg hebben ge- lad dat alle gepensioenneerde ar- eiders en kleine bedienden mer- elijk minder zouden getrokken ebben dan nu. Vooiwaar een iboon vooruitzicht I En dat op een oogenblik dat de ivensduurte op schrikbare wijze aeneemt I Doch de Socialisten waren op onne hoede. Drie zittingen der liddenafdeeling werden voor de aak in beslag genomen. Onophoudelijk bekampte ik met lijn vrienden de reactionnaire oorstellen, totdat eindelijk de linister zich verplicht vond zijn oorstel heelemaal te wijzigen en ovendien een amendement aan aardde,waarbij besloten werd,dat iemands verworven rechten zou- leu worden gekrenkt. Daarna deden de Socialisten een ieuwe poging om hst totaal der «komsten voortspruitende uit de ieuwe wet (vaste pensioenen en «weegbaar gedeelte te zamen) te «perken op 27500 fr. Ivlerikalen ia Liberalen beslisten er weer aders over. Onze lezers weten reeds dat de ret een terugwerkende kracht leeft vanaf 1 Juli 1924. Ging de regeering al de achter tellen betalen 1 De Socialistische groep deed lier een plechtig beroep op heel Ie Kamer en Regeering om ook «zorgen voor de ongelukkige ou- lerlingen die voortsukkelen met tan 720 frankskens. In plaats van millioenen achter- tellen te betalen aan de hooge imbtenaren en officieren de kleine zullen er geen trekken kon dat geld voor hooger vermeld doel beter aangewend worden. Katholiek en liberaal waren van een ander oordeel de sabelslepers hunne dienaars gaan voor iedereen en voornamelijk voor de arme oudjes. Ten lange leste beproefden we een laatste maal enkele millioenen over te houden. We vroegen de achterstellen te beperken tot 200 fr. per maand. Ook dit redelijk voorstel kon geen genade vinden. Onze lezers zullen uit dit alles wel hebben geleerd dat de socia listische groep zich vooral heeft bekommerd om de belangen der kleinen. Het is met dit vraagstuk gegaan zooals met zooveel andere van dien aard Van 't oogenblik dat er be langen op 't spel staan komen we altijd tot dezelfde tegenstelling, 't Klassebelang is wel het sterkste dat men denken kan van natuur wege scharen de kleinen zich bij de kleinen, de grooten bij de groo- ten. De socialisten stonden aan de zijde der kleinen. Mochten de kleinen ook altijd aan de zijde der socialisten staan P. DE BRUYN. Ja, hij is moeilijk voor de vak organisaties en voor de arbeiders die door de gebeurtenissen dezer laatste weken verrast, ja zelfs eenigzins in de war geraakten. Men had een democratische re geering waarvan mandatarissen der i arbeidersklasse deel uitmaakten. De schoonste vooruitzichten boden zich voor de arbeiders aan men ging den li aandeden toestand van het land gezond maken door de begrooting in evenwicht te bren gen en den frank te stabilizeeren de levensduurte zou dalen soci ale hervormingen, die reeds lang in het Parlement op behandeling wachten, gingen gestemd, nader hand toegepast te worden. Kortom, een nieuw tijdperk ging aanbreken, en de arbeiders gingen weldra de gewettigde beloonirg bekomen voor de opofferingen die zij zich getroost en de prachtige organisa tieinspanning waarvan zij sinds den oorlog blijken hadden gegeven. Helaas, het was te veel ver wacht. Men had gerekend zonder de gieren der financie die in enkele weken al de door de demokrati- sche regeering ontwoipen plannen vernietigden. Die uitstekende va derlanders gingen met kennis van zaken te werk en de pers in 't alge meen die eerlooze pers, die pers geschapen om al de kapitalistische ondernemingen te steunen en de arbeiderseischen te bestrijden was een krachtige hulp. De regee ring moest buigen voor den wil van die lieden die slechts een nietig deel der openbare denkwijze verte genwoordigden, en het werk ver laten waaraan ze gedroomd had haar naam te hechten. Sinsdien heeft zich de nieuwe regeeiing samengesteld een re geering van nationale eenheid, zegt men waarin nog socialisti sche ministers zetelen, doch waarin ook de ergste behouders getreden zijn, zonder de financieele com petenties te vergeten, waarvan veel goeds verwacht wordt, maar die tot op heden hun aanwezigheid slechts hebben gekenmerkt door het heffen van nieuwe belastingen waar van een deel zwaar op de arbei dersklasse drukt. De waarde van den frank verbe terde niet het is waar dat men deze wil stabilizeeren, alhoewel het van belang zou zijn te weten aan welke waarde daarentegen daalde de waarde van het pond niet, zij verhoogt zich integendeel, schommelend tusschen 200 en 210. En de onzekerheid houdt aan, de levensduurte stijgt en, wat erger is, deloonen volgen deze stijging niet. Zoodat stilaan de ellende in de arbeidersgezinnen dringt, waar zij onnoemelijk lijden sticht. 't Is, naar het schijnt, het oogen blik dat het Nijverheidskomiteit gekozen heeft om tegen de arbei ders en hun organisaties te velde te trékken. Inderdaad, de werkgevers die zich van de beslissingen van dit lichaam bezielen, en tamelijk dikwerf zijn ordewoorden toepas sen, stellen zich schier overal vijan dig aan tegen de vragen om loons- verhooging. Zekerlijk zijn er die gewillig toegeven het zijn in j't al gemeen dezen die gebonden zijn door de bewoordingen van de met de arbeidersorganisaties afgeslo ten gezamentlijke overeenkomsten. Doch de anderen, die geen verbin tenissen van dat slag hebben aan gegaan, stribbelen tegen, en indien zij verhoogen, gebeurt het noch tans zeer zelden dat zij de noodige heraanpassingen doen. In het moeilijke tijdperk dat wij doormaken, is dat een zeer ge vaarlijk spel, want het is de arbei ders uitdagen wanneer hun het loon geweigerd wordt dat aan de stijgende behoeften van de kosten van het levensonderhoud beant woordt, en het is met opzet kon- flikten uitlokken die den reeds zoo hachelijkcn toestand van het land zouden verslechten. Het is waar dat de werkgevers zich daar weinig om bekommeren hun eigen belang telt slechts, en daar zij onomstootelijk meenen dat zij in den huidigen beroerden toe stand niets te verliezen hebben door aan de gewettigde eischen der arbeiders weerstand te bieden, stellen zij zioh voort onverzoenlijk aan. Het is misschien niet te laat om de arbeiders te waarschuwen en hun te zeggen dat, alhoewel zij tot plicht hebben zich niet straffeloos te laten uitdagen,zij echter slechts na rijpe overweging den strijd mo gen aangaan, ten einde in den pa tronaten valstrik niet te geraken. Ja, onzen frank, den frank vanALLE Belgen is ernstig ziek,en eenieder is terecht bekommerd met zün toestand want 't is ook volgens de gezond heid van den frank dat de levens standaard wordt geregeld. We zouden nu ook kunnen doen, wat de katholieken en liberalen over enkele maanden deden, 't is te zeg gen, uitbazuinen, dat het de schuld is der regeering en we zouden nu ook kunnen roepen TREKT ER UIT zooals den liberaal Janson uit riep in volle kamer, tegenover het Ministerie Pouilet. Ed op dien oogenblik, stond het pond 145 Nu met ons nieuw minis terie, waar de katholieke conserva- teurs met de liberale bankiers don baas z(jn, nu staat het pond 210! Was het daarom M. Janson dat het vorige Ministerie er moest uit trekken 't Was een Ministerie van Kleine menschen nietwaar M. Hymans De liberalen waren er niet bij, het kon niet gaan, en daarom moester een Ministerie komen, van Groote lui, van competentieën, van bekwa me geldmannen. Die beeren zfju er, en 't is nu nog slechter, want het leven verduurt van dag tot dag, en eenieder loopt bekommerd om den dag van morgen. Wfj socialisten zouden nu heel ge makkelijk de schuld op de anderen kunnen werpen, omdat we do min derheid zijn. We doen bet niet We willen niet als deserteurs weg loopen, in de uren van 't gevaar. De toestand van 't land is erg we blijven op post en zullen liet onze bij- brongen, om hot land te redden uit de klauwen van speculateurs en uit buiters van het Belgische volk. En inderdaad, wij Belgen, worde» geexploiteerd van binnen- en buiten- landsche kapitalisten, want het is onverdiend, dat onzen frank, zulke kleine waarde inj het buitenland wordt toegekend. Wij hadden vóór den oorlog eene schuld van 5 milliard, dus 5 milliard goud franken we hebben nu, in goud franken, eene schuld van 8 milliard, in andere woorden, onze schuld is onkel vermeerderd met 60 0/0, en voordon oorlog, was onze frank in alle landon, een goud frank, terwijl hij nog enkele centiemen in goud waarde heeft. Ons land is in alle opzichten goed; er wordt gewerkt, er is bijna geene werkeloosheid, onzen handel on njj- vorheid, onzen landbouw bloeit, wjj hebben dus alles wat oen land noo- dig heeft, om 't vertrouwen te heb bon,en wij missen dit vertrouwen Ons volk zelf heeft voor een groot gedeelto zijn vertrouwen verloren, het denkt, dat ons klein landeken naar den dieperik gaat. Welnu, neen, dat zal niet, dat mag niet, we moeten onzen frank herop- beuron, en dit kan, door vertrouwen te hebben in ons zeiven. Ons Ministerie grijpt in, het heeft in zijn ministoraad van Maandag energieke maatregelen getroffen, 'heeft van Kamer en Senaat om zoo te zeggen, volle macht ontvangen, en 't is nu aan de bevolking, ons Ministerie mede te helpen, door zijne kalmte te bewaren en het noo dige vertrouwen te schenken. Als we dit doen, dan is er moge lijkheid de frank te redden, en hem redden is het leven goedkooper ma ken, want met een frank zonder waarde koopt men in den vreemde zeer dure waren, en wij hebben zoo veel van het buitenland noodig. Vertrouwen Vertrouwen, weze bet ordewoord. A. NICHELS. Sedert zij aan het bewind is geko men heeft de huidige Regeering niet opgehouden uit te roepen dat de medewerking van al de Belgen haar onmisbaar is voor het wolslagen harer pogingen. Haar gezamentiyk programma dat de stablisatie van den Frank ten doel heeft wordt methodisch uit gevoerd. Schenken wij haar ons vertrou wen. Het amortisatiefonds zal de vlot tende schuld aflossen en de delging der staatsleoningen nastreven. Het zal beschikken over 1.De I500 millioen nieuwe jaar- lijkscho oolastingen onlangs door do Kamers gestemd 2. De titels, eener waarde van een tiental milliarden frank, vertegen woordigende de kapitalen door den staat belegd in de spoorwegen; 'tis te zoggen de spaarpenningen onzer voorgangers, die aldus het tegen woordige geslacht zullen helpen den aanzioniijken last te dragen die he den op zijne schouders weegt. 3. De fondsen voortkomende uit de te gelde making van de domein goedoren dio niet onmisbaar zijn voor den staat 4. De vrijwillige giften aan den staat gedaan door particulieren. Van dergelijke geldmiddelen voor zien is het amortisatiefonds in staat het hoofd te bieden aan al de vorde ringen der schuldeischers van den staat. Schenken wij haar ons vertrou wen. Terzelfder tijd als zij schikkingen neemt voor de aflossing van de sehuld, vervolgt de Regeering met volharding en methode de vermin dering der bestuurlijke uitgaven. Zoo ons ongoduld of zelfs onze on bekendheid met den staat van het vraagstuk er ons toebrengen hare besluiten te langwijligof niet geuoeg afdoende te vindon, 't is gelijk. Schenken wij haar ons vertrou wen. Wanneer zij de onderhandelingen zal aanvatten voor de regeling van onze buitenlandsche schuld, laten wij er ons voorhoeden haro verrichtin gentestoren door overlegde bewe gingen der openbare meening, door ongelegen strijdschriften of door den eisch van het betere zoo dikwijls de vijand van het goede. Schenken wij haar ons vertrou wen. Laat ons volstrekt vertrouwen hebben in het finanoieel herstel van ons land, waarvan de betwijfeling zou tegelijk belachelijk en misdadig zijn. In afwachting van de uitwer king der maatregelen die reeds ge nomen werden en van die welke er zullen op volgen om onze munt op afdoende wijze te boveiligen te gen de onverrechtvaardigde schom melingen die zij ondergaat, laat ons een bewijs geven van geduld en laten wij ons niet ontroeren door de gebeurtenissen. Integendeel, dat ieder onzer doe wat van hem afhangt om de taak van onze bewindsmannen to verge makkelijken, door zooveel het hom mogelijk is de oorzaken der daling van onzen frank te doen verdwijnen. In zulke ernstige omstandigheden als deze die wij doorma en, moeten alle Belgen zich Tereenigen ineen zelfde gevoelen van solidariteit. Schande aan hem die zouden weigeren te luisteren naar de stem van den vaderlandschen plicht. Schande aan de slechte Belgen die de pogingen zouden tegenwer-

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1