BelgischeBank™ luArbeid AALST? Bij de Toedlogs-Werklieden. In de Filature op de Vesten. KAPITAAL sa BESBBVEN volledig gsstort 9 MILJOEN FRANK SYND1KALE RUBRIEK. Alle Bankverrichtingen Opening van deposito en loopende rekeningen Documenten accreditieven Disconto en inning Verhuring van Brandkoffers Wissel en Vreemde munten Aan- en Verkoop van titels Beursorders Inkasseering van koepons Spaarkas Bewaring van waarden KAM© IM KAM® Bauken Springen. Brulalileit in plaals van mensohenlielde Onze Kermis Nog 10 weken Soc. Jonge Wacht. STA?) AALST. Gevonden. Van don le Mei zijn in dat fa briek nieuwe Bestuurders geko men, die nieuwe maatregelen ge nomen hebben waaraan de werk lieden niet gewoon zy n, en de oor zaak is van de ontevredenheid on der de werklieden. Vrijdag namiddag is een ge schil ontstaan, omdat een meisje 2 frank boet was afgehouden. Toen de andere meisjes dit verna men hebben zy hunne molens stil gelegd en vroegen om die boet to rug in te trekken De H. H. wei gerden en na een paar malen de Continus meisjes verwittigd te hebben dat zij hunne molens moe sten doen draaien, hebben zij het machien doen stilleggen, waar door om 4 uren de 350 werklieden het fabriek moesten verlaten. Wij hebben ons onmiddolijk naar de fabriek gewend, en ge tracht dat den Zaterdag morgend het werk zou voortgezet worden, doch te vergeefs, de H. H hadden besloten dat de boet moest behou den worden; voor gevallen van denzelfden aard waren nog boeten toegepast Zij verklaarden dat het werk niet hernomen wordt, vóór dat een nieuwe werkregeling getroffen is. Zaterdag namiddag hadden wjj een nieuw onderhoud met de li. H. Bestuurders die 4 uren duurde, ditgansch mededeelen, zou ons te ver leiden. De Heeren verklaarden, dat vroeger in de fabriek alles toege laten was, het liovekinderstelsel bestond, waardoor ongehoorde misbruiken en géén orde in de fa briek heerschte Zij als nieuwe Bestuurders wilden orde cn goe de loonen naarverdiensten geven. Verders schreven zy het geschil toe aan een voorbereid plan. enz. Wij hebben het gebeurde aan de H H. uitgelegd, dat de bedoelde werkster hare opmerking gedaan heeft met het inzicht van goed te doen, ook in het belang van het fabriek, en in die voorwaarde die straf onverdiend was. Zooals wjj hierboven schreven hebben die Heeren er een ander oordeel over. Wy denken dat zij slecht ingelicht zijn, wellig met een kwaadaardig dool. Wjj ook wenschen orde in de fabrieken, en hebben dit aan de werklieden gezegd Maar de Hee ren moeten ook weten, dat alles zoo bij tooverslag niet verandert, het onmogelijke van de werklie den niet mag gevergd worden evenmin zulke zware straffen Voor kleine gevallen niet mogen toegepast worden. Wij zjjn in de fabriek rondge leid, waar de Hoeren ons toonden waarop zij sommige hunner klachten steunen, doch voegden er by, dat het merkelijk is verbo! terd, wy hebben dit aan de meis jes in de vergadering medege deeld. Ook hebben wy vastgesteld dat in het belang van bot fabriek, er meer benoodigheden zouden moeten zijn voorde molens volle dig te doen draaien. Den He;r Bestuui der verklaarde dat hy al het mogelyke doet en de noodige herstellingen gedaan worden. Uit dit onderhoud is gebleken dat de heeren niet haastig zijn om te laten werkon, immers voor een boet van 2 frank een voorwendsel zoeken om een gansch fabriek stil te leggen gaat een beetje ver, In- tusschen worden herstellingswer ken uitgevoerd in de fabriek. Uit Nieuwerkerken. Maatschappelijke Zetel: GENT Voldersstraat, I. Agentschappen LA LOUV1ERE, Sylvain Guyauxstraat. 46 BERGEN, Chisairestnaat, 10. Hulpbureel CHARLEROI, Yzerlaan, 32. ken, aangewend door de Regeering in het belang van allen, met de vreomde waarden die zij verwerven of bezitten niet in hot land trekken. Schande aan de slechte Belgen die, in den vreemde, kostbare luxe artikelen zouden aankoopen die zij kunnen missen. Schande aan de slechte Balgen die hun streven naar voortbrenging zouden verminderen door luiheid of ontmoediging. Schande aan do slechte Belgen die, in deze tjjden van harde beproeving, zouden op buitensporige wijze het gold verkwisten dat zij hebben ge wonnen. Toonen WÜ ons vertrouwen en onzen goeden wil met ons te ont houden van openbare on ontmoe digende kritiek uitte oofenen, met meer en beter te werkon, met te sparen, met de inlandscho voort brengselen te begunstigen telken male het ons zal mogelijk zijn. Met steeds die gedragslijntevolgen zullen wij het door allen met zooveel ongeduld afgewachte oogenblik der stabilisatie van den Belgischen frank bespoedigen. De organisatiegeest in de Voedings nijverheid, begint zich meer om meer vast te zetten, en de eens zoo onver schillige werkers beginnen eindelijk te voelen dat, er langs de weg der orga nisatie meer welstand en genot te be werkstelligen is. De patroons natuurlijk, zijn door de ze bewustwording een weinig uit hun lood geslagen, en niet minder deze die op de meeste wijze hun werklieden uitbuiten. Om dus als echte slaven de arbeiders in toom te kunnen houden meenen die heeren dat het noodig is, de tiranie in zijn volle hevigheid te moeten toepassen, om aldus met hun personeel te kunnen handelen zooals een kermisventer die met een marion- nettenspel de nieuwsgierigen verlus tigt. Die heeren hebben bovendien nog als groot argument, om het redden van onzen frank, zeggen ze dat de tijd ge komen is, tegen de wet in,'om tien en méér uren hun personeel te doen wer ken. Wanneer dan or.ze organisatie op treedt, die op dergelijke buitensporig heden een waakzaam oog houdt, om er een einde aan te stellen en de wet te doen toepassen, dan is het nog haro op het socialistisch syndikaat, die vol gens de bewering dier patroons de schuld is van den slechten toestand waarin wij ons heden bevinden. Niets is meer valscher dan dat, want het socialistisch syndikaat die de be langen van het algemeen nooit uit het oog heeft verloren, voert er maar al te zeer naar aan dat de nijverheid, han del en wandel zijn hoogste punt be reikt, omdat zij er van overtuigt is, dat het welstand voor de arbeiders daarstelt; verre dus van de schuldige te zijn van de daling van onze frank, en de slechte gang onzer nijverheid. Niemand minder dan de socialistische organisaties, en de arbeiders, hebben schuld aan den huidigen toestand, en het zijn nochtans weer in de eerste plaats de loontrekkende arbeiders die de slachtoffers zullen zijn. Want ter wijl zij de arbeiders zwoegen en wroeten om een korste brood voor vrouw en kinderen, en tevens voor de welvaart van België, zagen wij inte gendeel bankiers die onophoudend werken tegen België met het krediet te ondermijnen door hun kapitalen naar den vreemde te voeren. Onze arbeiders hebben in die zaak hun handenrein, en in dien deze pa troons meenen met op dergelijke wijze hun personeel te behandelen onze vooruitgang op organisatiegebied tegen houden, zijn zij glad mis Want de kruik gaat zoolang te water tot ze breekt, enopgepast, want de daaruitspruitende gevolgen zouden kunnen vreeselijk zijn. Dat de patroons der voedingsnijverheid zich dit voor gezegd houden, en de arbeiders er de noodige zedeles uit put ten, en nu meer dan ooit de organisa tie versterken, want er staan nog moei lijke tijden voor de deur. A. B. Samenwerkende Maatschappij Molendries, 11, Aalst. De veldtocht van wantrouwen door de banken opgezet om de stabiliteit of koers-standvastigheid van den frank te verhinderen, heeft als natuurlijk ge volg gehad de klanten der banken aan te sporen tot het terugnemen van aan merkelijke bedragen met het doel hunne kapitalen om te zetten in vreem de fondsen of koopwaren. De financiers zijn er in gelukt de paniek te zaaien die zich tegen hen zeiven gekeerd heeft. De volgende krachszijn reeds gekend. Crédit Foncier te Antwerpen 30 tot 4o millioen frank passief (verscheidene beheerders achter slot). Crédit Hypothécaire te Antwerpen 9 millioen frank passief het parket is tusschengekomen). Bank Leman, te Doornik la tot I5 millioen frank passief (alle beheerders achter slot). Eene bank van Kortrijk 7 millioen frank verkwist (de Directeur heeft zich gezelfmoord), Union Nationale, te Brussel1 mil lioen frank ingebeeld] kapitaal de be stuurder zit achterjslot). Verscheidene Antwerpsche diamant firma's van 3 ]tot 6 millioen frank pas sief. De serie is misschien nog niet ge sloten. De gefopte menschen kunnen wel klagen over hun droevig lot. Zij heb ben het zich zelf te wijten. De schoone de ophemelende belof ten, de buitensporige hooge rentever goedingen hebben hen verleid in hun scherp verlangen veel geld te verdie nen, zich rijk te maken. Zij zijn hun eigen slachtoffer. Wat U betreft SAMENWERKERS, stelt vertrouwen in uwe maatschappij en uwe spaarpenningen zijn in veilig heid. Zijn zij niet grootendeels omgezet in onroerende goederen (gebouwen) waarvoor geene waardeloosmaking te vreezen is Het is eene goede geld- plaatsing, volkomen veilig. Denkt er aan dat gij deelnemers zijt in den ge meenschappelijke eigendommen en koopwaren. Ziedaar uwe waarborg in de Samen werkende Maatschappij Hand in Hand Le goede huisvrouw, is tevens goede samenwerkster, zij hecht zooveel be lang aan de hoedanigheid, als aan den prijs. Zij kent geen andere bakkerij, geen andere winkel, dan die van de samenwerking. Zij draagt hare spaarpenningen naar de samenwerkende maatschappij, om deze toe te laten comptant en goed koop te betalen. L. Van Der Veken. Zondag 1.1. was hetvischprijskump in het park zonder subsiedo van de stad. De maatschappij Park Aan trekkelijkheden had te dier gele genheid een inkomgeld geoischt van 25 centiemen voor de weezen onzer stad, hetgeen telkens ook voorgaan de jaren gebeurde. Tot eeniedersverwondering is den i Heer De Smet schepen van openbare werken aan den ingang van het park tijdens die uur van ontvangst komen j huilen en voor het publiek roepen, dat die arme weozen geen inkom geld mochten eischen. Nochtans had den Heer Burgemeester van alles te doen toegelaten zooals voorgaande jaren. Nu zegt het publiek en te recht dat het hun niet verwondert da; zoo een man bij de groenkruisers bui tengesmeten is daar ook wilde bij den hoogen toon voeren hij waandt aich dus boven den Burgemeester en het gansche publiek. Hoe lang nog LECRAM. Wij hebben verleden week een weinig neergepent omtrent onze kermis. Wij deden uitschijnen dat er niets bijzonders te doen was. Enkele Concerten, en do organisatie hiervan springt dan nog op krukken. M. De Smedt, als voorzitter der stedelijke feestkommissiehad beter gedaan met niet minder te hazen om zijn naam bij elke aankon diging te doen prijken, en beter nagezion dat hot kermisprogramma, hoe armtierig het ook was, dan ten minste toch zou uitgevoerd worden. Wij hebben hier voor ons de plakbrief liggen die de feestelijk heden tijdens de kermisdagen ver meld. Wij zien dat voor de 10 aan gekondigde Concerten, er enkel van twee muzieken de naam is vermeld, dit natuurlijk van twee katholieke muzieken. Wat is nu hiervan de uitslag Dat er muzieken zijn die moesten concert spelen en het niet hebben gedaan, om reden dat zij geen enkele verwittiging hebben ontvangen. Onze Harmonie Arbeid en Kunst die verleden Maandag i2 Juli zou moeten spelen hebben heeft niet de minste uitnoodiging ontvaDgen; van daar dus, geen Concert, en zou blijft er ten laatste, van het weinige dat er te doen is op Aalst-Kermis bijna niets meer over. Het waro dan ook beter geweest hadden de namen der muzieken op de plakbrief gemeld geweest, en de overbodige onderaanstaanda namen, van personon die niet het minste be nul hebben van degelijke feestelijk heden in te richten, er zouder. afge bleven hebben. A. B. Nog lo weken wjj gaan ter stem bus Wij hebben nog lo Zondagen om voor de partij «en schittenden uitslag te bewerken. Dralen wij niet lager, want de tijd vliegt snel. Onder hot drinken van een glas moeten we dus sproken van de kies strijd. Bij oen duivenprijskamp wij zen wij op de groote beteekenis der toekomende gemeentekieziiig. Tij dens oen kaartspel brengen wjj de noodzakelijke te voeren propaganda op 't tapijt. En vooral bij iedere ge legenheid niet nagolaten om een roudeken tedoen voor het kiesfonds. Indien AL onze partijgenooten met die gedachten bezield zijn, en deze ten uitvoer brengen, zijn wij van een socialische zegepraal verzekerd. Heden Zondag 18 dezer, uitstap naar Mespelaere. Vertrek per trein om 2 uur. Terug keer te voet. Bijeenkomst in het lokaal, om 1 1/j uur stipt. MAATSCHAPPIJ VAN GOEDKOOPE WONINGEN VOOR HET GEWEST AALST. De Maatschappij van goedkoopo woningen voor het gewest Aalst brengt ter kennis der belanghebben den dat op Maandag 20 Juli te lo ure voormiddag, in de Gemeente- raadzaal, zal worden overgegaan tot de openbare aanbesteding van 14 werkmans woningen, te bouwen in de de Immerzeeldreef, tegende Schietbaan. De stukken benoodigd voor deze aanbesteding liggen ter inzage ten Stadhuize, woning van conciërge. Aalst, den 9 Juli 1926. De Voorzitter der Maatschappij. Romain Moyersoen. Aan de Cinema Flora, Moorsel- baan, een Viool in kas. Terug te komen bü Porieau Jozef, Barak 25 Mijlbeek. Woensdag morgend had er een nieuw onderhoud plaats. Gezien de verklaringen van de Heeren en deze van de werklieden NIET overeen stemmen, waren een zestal werklieden mede naar de fabriek gegaan, omdat dit het beste middel was om aan die betwistingen een einde te brengen. Doch ondanks ons aandringen bij de Heeren wierden de werklieden bij het onderhoud NIET toegelaten; de Hee ren wierdeu daarin gesteund door M. M. Rummens en Bastiaans, die zegden dat zij ook geen werklieden hadden medegebracht. Den uitslag van dat onderhoud bleef dezelfde van den Zaterdag, en de 2 fr. boet kon niet veranderd wordenOp de vergadering die plaats hadt, hebben de werklieden besloten, den Vrijdag morgen een nieuwe vergadering te houden, waar de zaak verder zal on derzocht en besproken worden. H. P. Staking in de Weverij Terbeek. Sinds 25 Juni zijn de werklieden in staking. De rede Deze wevers zijn gewoon op dag huur te werken, en moesten nu op stuk beginnen te weven aan een tarief dat de werklieden niet bevredigde. De fronters en katholieken namen die zaak ter hand, zij gingen met de patroons onderhandelen, en boden 2 verschillende tarieven aan, waarover verschil van meening bestond; alle twee verklaarden den besten tarief te hebben, en 't ging er zoodanig hard aan toe dat de Groene en Geele secre tarissen in elkanders haar vlogen. Tengevolge van den vooropzeg die deze secretarissen aan de patroons heb ben gestuurd, zijn de werklieden van deze weverij sinds den 25 Juni op de straat. Het is van belang voor de we vers en voor al de werklieden te weten wat de GROENE en GEELE secreta rissen nu doen voor die staking die aij aangevangen hebben om tot een goed einde te brengen Zoo de gemeentekiesstrijd zijn aan vang nemen Het zou den schijn heb ben van ja. Bijzonder in Maalondereene pijp te rooken des avonds, zijn er zoo wat lieden die het maarluidop schreeu wen, wat hebben de socialisten hier nu al gedaan maar ze roepen als er nie mand omtrent is die hunne leugens kunnen weerleggen. Zoo krijgen de socialisten als zouden zij de belasting op de voorgevels voor den raad ge bracht en gestemd hebben. Juist hel tegenovergestelde is de waarheid, want de socialisten hebben een tegen voor stel gedaan dat luidde alsvolgt: Een huis in waarde schatten en dan per 100 of per 1000 rekenen, dan zou een huis van groote waarde veel betaald hebben, en een klein weinig. Dat was ten minste een stap nader om de klimmende be lasting op den rijkdom te leggen. Maat die gele, groene jannen, bleven bij hun besluit. Ziedaar, de volle waarheid. Heeft er een gemeenteraadslid de meeting van de voorgevels helpen doen, dat is hem gevraagd en daar is hij voor betaald geweest, maar niets belet dat wij daar tegen waren, maar daar ligt het paard niet gebonden.Zouden die luidschreeu- wers somtijds propagandisten zijn van den burgemeester gelukkiglijk hebben zij het minste gezag, want dit zijn man nen met een kenteeken, en die zijn te Nieuwerkerken weinig van tel. Zoodus, werklieden en kleine boe ren, laat u van zulke jannen niet belie gen, of laat u van de zakflesch niet be driegen. Een Luistervink. Weer vindon wij in 't VolksbJal Orgaan der kristene werklieden uit A.alst een artikel getiteld Vooruit ziende Menschen Wat wjj dus voor zien hadden is gebeurd. Onzen Pol heeft weeral do schuld van het stooibriefje uitgegeven aan- gaando het. concert in 't klooster. Hij heeft hunnen d. d. Onderpastoor beschuldigd van oneerlijkheid en politieke drijverij. Wees heel gerust koet, do socialisten zijn niet te vin den voor naamlooze strooibreifjes uit te geven. Maar aan die laster en verdachtmakingen zijn wij gewoon daar storen wij ons niet aan. Be schuldigd geen eerlijke Menschen, Koet. Maar men wordt nooit vuil gemaakt als van een zwarte pol. Niotwaar 'f Maar vooraleer er in't donkor te tasten of wetens en wil lens onschuldige Menschen verant woordelijk te maken ziel eens ronil in uwe Buurt, en u zult in het don ker op den Restert. niet moeten ko mon tasten. Maar dit zijn uwe ge- wezene Vrienden en die durft u niet raken. Hebt Ge het vast koet Verders heeft hij hetnogoverde mislukte vergadering in i919, bü Marschal, Ilewel daar gaan wij ons niet veal mede bekommeren mot al uwe leugens, als wij daar zien twee onderteekenaars die er niet tegen woordig waren, waaronder Souffriau schoonbroeder van mijnheer Pol en de Vetlap die dagelijks niets doet dan liegen. Maar wy doen een be roep op u, uwen polemiek te komen weerleggen. Wij laten u dag en uur bepalen, maav natuurlijk bij Mar- chal. Thans zal onzen Pol u eens op de hoogte brengen over de poli tieke drijverijen waarvoor u hem

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 2