BelgischeBank™11 ^Arbeid AALST SYNDIKALE RUBRIEK, In de Stadsjongensschoel. KAPITAu sa EBSEBYïN volledig gestort 9 MILJOEN FRANK statTaalst. Kroozen verieond door de agentschappen op de hierondervermelde rekeningen Anseele naar het oude mannenhuis!'? De aap komt uit de mouw. Plechtige Inwijding Programma van het I e« CONCERT IIAUI? IJS KA5X.D' SlaJs-Meisjesschool Balspel. Slaking geëindigd. Bij de Brouwers. ïo de Weverij Schuermans. Jonge Wacht. Maatschappelijke ZetelGENT VolderMtraat, I. Agentschappen LA LOUV1ERE, Sylwam Guyauxstraat 46 BERGEN. Chisairestraat, !0. Hulpbureel CHARLEROI, Yxerlaan, 32. Gheckrekouingen (terugbetaalbaar op zicht) 3,50 °/o Halfmaaudelyksche rekeningen (veranderlijke^roos) o,bo j Depositorekeningen met voorbericht van 15 dagen 5,75 met voorbericht van 30 dagen 0,875/0 voor 3 maanden vaste belegging 6,00 7 voor 6 maanden vaste belegging 6,25 70 voor 1 jaar vaste belegging 6,25 70 voor 5 jaar vaste belegging 6,50 Spaarkas 6,00 De stortingen en afhalingen kunnen gedaan worden aan de win ketten van den maatschappelijken zetel Voldersstraat, 1, Gent. Hij worden ook gedaan door tusschenkomst van do postcheckreKe- ning N'850 of door de Nationale Bank. Alle Bank-operalies. Verhuring wan Bramakoffers. Vorbruikers, Huisvrouwen, Huis- j vaders Uw belang draagt u op u in uwe bakkory te bevoorraden evenals in uwe kruidenierswinkel, winkel van ellegoed- ren en schoenen, uw belang is ook uwe spaarpenningen slechts toe te vertrouwen aan uwe Spaarkas, welke in do S. M. Hand in Hand bestaat. Woeker, of wat gebeurd er? Deze weok werd het brood ver kocht aan 3,60 lr. per kilog. Zij wer den geweldig over den hekel ge haald bij de bevolking. Is het waar dat sommige bakkers hun brood wegstaken Wij kunnen onze leden verzekeren dat de S. M. Hand in Hand er niet aan meedoet, dat zij voort haar brood zoo goedkoop mogelijk zal verkoopenondanks de hooge bioem- pryzen. Namens het Bestuur De Bestuurder, L. VAN DER VEKEN. «ONS VOLKSBLAD orgaan der kristene katholieke zoogezegde wer- 1 kera verdedigers, schrijft in zijn blad van Zondag 18 Juli 1.1. hej, volgende Eedje Anseele heeft Dinsdag in de tweede afdeeling der Kamer, een onnoozel klein figuurken gemaakt. Hij kende niets van de wet op de regie, hij minister van spoorwegen Op alles wat men hem vroeg, gaf hij een antwoord van 't kindeken berrevoets. En op t laatste miek hij zich zoo kwaad als een poerduivelke tegen zijn eigen mannen, tegen Hubin, tegen Bologne, tegen iedereen. Zoo- dat al de Kamerleden in stilte zaten te lachen. Verleden week schreven wij, dat hij zijn kandidatuur voorbereidt voor 't Senaat, ofte Oud-Mannekenshuis. G en moet er niet meer aan twij- felen. De man wordt kadik. Tot daar het propere scripta van Ons Volksblad Moet men daarvoor geen tot aan de grond laagstaande gemeene politieker zijn om zich derwijze uit te laten te gsn over Anseele Wie is Anseele Een gewezen letterzetter, de gewc zen verkooper van Vooruit de stoere werker die het het aandurfde het lijkkleed te verscheuren welke Vlaanderens ellende bedekte Anseele 1... Hij die sinds onafgebro ken jaren al zijn krachten heeft gege ven om het kanaille uit de modderman verslaving en verdrukking te rukken, hij die heden bij het arbeidende volk van Vlaanderen, van gansch Belgie, als de god aanschouwt wordt, zou vol gens het prullen blad niets kennen van ae wet op de regie Anseele, die trots zijnen hoogen ouderdom nog zoo jong van geheugen is en nog zoo hardnek kig werk t om iets voor onze spoorsla ven van voorheen te veroveren. Hij zou er niet af weten Dat noemen wij echte schurken streken 1 Ha 1 Anseele wordt kaduk Wij zien hem nog altijd staan toen hij in 1918 het minimum loon pleitte voor de werklieden en bedienden van het spoor. Met het vuur die mannen van dertig jaar hem zouden benijden, pleite Anseele voor het recht op't be staan van meer dan 100,000 werklie den en bedienden voor 't recht om vrij over hun arbeidskracht te beschik ken laakte hij toen de minister van landsverdediging die soldaten gebruik te en daarmede t leger onteerde tegen over de arbeidende klasse, om de strijdende cheminots te onderkruipen. Anseele 1 die als de vader der spoor- mannen wordt aanzien. Hij die op de korte tijdspanne van zijn ministerschap der spoorwegen meer voor de vroeters heeft veroverd als al de andere ministers zou niets af weten der wet op de regie Dat zal den brood schrijver van Ons Volksblad zelf niet gelooven, en terwijl hij zijn judas penning voor dergelijk seripta zal ont vangen vanwege zijn reaktionaire pa troons, zal hij wroeging voelen over dergelijke daden, want geen enkel rechtschapen mensch kan dergelijk schrijven goed keuren. Maar voor het smeer..... Onze tegenstrevers zien met blijge- moed den dag aanbreken dat Anseele het tijdelijke met het eeuwige zou ver wisselen, maai zoover is het nogniet. En tot spijt van alwie't benijdt zal Anseele nog vele jaren zijn kennis en genie, zijn stoere kracht ten pande ge ven van net proletariaat.' En hoe meer men hem op valsche wijze wil kleinee ren, hoe grootscher hij in eer, macht en aanzien stijgt, bij de arbeiders die het hart op de rechte plaats dragen. A. B. Dat wij reeds lang niet meer twijfel den dat de groen gelen, Fronters en VI. Nationalisten, in hun ouden katho lieken stal, die zij toch maar verlaten hebben uit pure egoistische doeleinden terecht gekomen zijn, dat is onbetwist baar. En voor de zooveelste maal geven zij er het ollicieele bewijs van. Op Zon dag 1 Augustus grijpt er te Aalst een samenkomstplaats van den V LA AM- SCHE LANDSBOND VOOR KA THOLIEKE VROUWEN EN MEIS JES. En De Werkman die nochtans de tolk der Frontpartij is, neemt gretig deze oproep op, en in het programma zien wij dat de samenkomsten in liet Groen Kruis plaats hebben en het gezamenlijk middagmaal in - Volks verheffing H Zoo zien wij nogmaals en voor de zooveelste keer, dat de Fontpartij Akel een afgietsel is uit de katholieke partij, een groepje misnoeg de egoistische postjesjagers, en nu ziende dat hun haring niet braadt, dat al hunne holklinkende nietsbeduiden- de groot schreeuwerij geen vat heeft op de bevolking, draaien zij als on schuldige schaapjes terug bij om hun vroegere plaats in de katholieke stal terug in te nemen. Wij zien maar al te wel dat er op heel behendige wijze naar verbroedering tusschen de Fron ters en de kristene katholieke groep getracht wordt, 0111 derwijze de belan gen der reactie te kunnen verdedigen in 't nadeel van het Vlaamsche volk, voor de katholieke behoudsgezinde partij, tegen de democratie. Dat alles is het aanstippen waart en op tijd en stond komen wij hierop te- wan het Museum wan Schoone Kunsten. Heden Zondag 25 Juli, zal te 10 u. 30 zeer stipt het stedelijk Museum van Schoone Kunsten plechtig ingewijd worden door KAM1EL HUYSMANS, Minister van Wetenschappen en Kun sten. Deze plechtigheid zal plaats hebben in de groote feestzaal van het stadhuis en veraangenaamd worden door een symphoniekoncert der Barbaristen. Verschillende toespraken zul'en ge houden worden. De toegang tot dit feest is kosteloos en vrij voor iedereen. te gewen door de Soc. Harmonie ARBEID ft KUNST in de Handelsfoor, op Donderdag 29 Juli, 1926 om 7 1/2 uren 's avonds. BESTUURDER Karei Van Der Meirsch Prijs 150 fr. en eerepalm. Dinsdag 27 Juli, spelen: Moorsel- baan, Blok Borreman, Langestraat en Varkensmarkt. Woensdag 28 Juli: Houten Dorp, Houtmarkt, Ledehaan en Klottestraat. Donderdag 29 Juli, Beslissing tus schen de twee overwinnende partijen. MAATSCHAPPIJ VANGOEDKOOPB WONINGEN VOOR HET GEWEST AALST. De Maatschappij van goedkoope woningen voor hot gewest Aalst brengt ter kennis der belanghebben den dat op Maandag 26 Juli te lo ure voormiddag, in de Gemeeuto- raadzaal, zal worden overgegaan tot de openbare aanbesteding van 14 werkmans woningen, te bouwen in de de Immerzeeldreef, tegende Schietbaan. Do stukken benoodigd voor deze aanbesteding liggen ter inzage ten Siadhuize, woDing van conciërge. Aalst, den 9 Juli i926. De Voorzitter der Maatschappij. Romain Moyersoen. rug. 1. Walk-Over, marsch 2. Antigone, ouverture Samenwerkende Maatschappij Molendries, 11, Aalst. Verbruikers, Huishoudsters, Huiswaders 1 De flnantieële moeilijkheden welke het land tengevolge van den oorlog doorleeft, hebben in het algemeen de Samenwerkende Maatschappijen liet hoofd gebogen roor de eischen van het uwe. Immer vyandigge zind jegens de verbruiksbelastingen en andere taksen die op den rug van don verbruiker terug vallon, hebben wij blijk gegeven van verkleefdheid aan het land, door haar eischen 10 verdazen in de hoop dat d© stand vastmaking der prijzen komen zou, en het land eindelijk oen normaal ieven kennen zou. De handelaars, welke gij rjjk maakt met de win- sten van uwe aankoopon hebben niet nagelaten u do belasting te doen betalen door deze bij te rekenen in den prys der koopwaren. De S. M Hand in Hand - integendeel werkte in het belang hunner verbruikers. Zij keert hot te veel ontvangen op het einde ran het jaar aan hare le den uit welke het geval niet is mot do handelaars, welke allo winsten in hun eigen zak steken. Sommige handelaars hebben hunnetoetreding gestuurd tot hot verbond van open baar belang, welke in het bij zonder vijandig is jegens de domo- kratische en werkershervormingen. Sommige handelaars zijn dus to gen de werkers, van dit oogenblik af is het de plicht van allo verbrui kers zich nog slechts te bevoorra den-in de S. M. Hand in Hand en ziine aldeelingen welke de eigen dommen zijn van alle leden. J.E. Strauwen F. Rousseau Suite"Orientale Fr. Popy a) I-es Bayadères. divertissement, h) Au Bord du Gauge, rêverie. c) Les Almées, danse. d) Patrouille. 4. Ady, gavotte F. Mertens POOS. 5. Dilbeek, marche L. Marchand 6. Les Mousquetaires au Couvent, fantaisie L. Varney arr. par Muldermans. 7. Tanhauser, fantaisie brillante R. Wagner arr. par Langlois. 8. Mazurka RoumaineF. Rogister Zondag laatst heeft in de Stadsjon- gensschool (kat) de Onders-Avond plaats gehad, die goed is geslaagd. De schoolknapen maakten sierlijke lichaamsoefeningen. Een tweestemmig koor zong schoone liederen. Nog ver schillende andere schooljongens wedij verden om de mooiste gedichten voor te dragen. Voor 't slot een goede toespraak van den heer Bestuurder tegen het drank misbruik, en een beroep op de ouders en leerlingen, om met de leeraars sa men te werken, om van het onderwijs dat in de scholen gegeven wordt de beste uitslagen te bereiken. Pen Heer Schoolopziener maakte den lof van de Stadsjongensschool die schoone uitslagen bekomt, en steeds vooruitgang maakt. (Betere aanbeve ling kan er niet gedaan worden voor onze Stadsschool) en dat de Ouders er alle belang bij hebben om hunne kinderen naar onze Stadsscholen te sturen. Heden Zondag, om 5 ure namiddag, in de Stadsmeisjesschool (Schoolstraat) Óuders-Avond. Bestaande uit zang uitreiking der Diploma's en Tentoon stelling van de handwerken der leerlin gen. Ouders, Ge moet meer in betrekking zijn met de Onderwijzeressen van Uwe Meisjes. Gaat heden Zondag het feest je Uwer kinderen bijwonen in de Stadsmeisjesschool. I De S. C. Eendracht richt een balspel in op de Houtmarkt, waarvan de op brengst zal gestort worden in de kas onzer stedelijke gestichten. p Prijs 2oo fr. en prachtbeker ge schonken door den heer Moyersoen, burgemeester. Maandag 19 Juli hadden wij een nieuw onderhoud aangevraagd meteen j afvaardiging van de werklieden. De j Heeren wenschten met de sekretaris- I sen van de Vakbonden te spreken j maar achten het onnoodig dat er werk lieden aanwezig waren. In dat onderhoud heerschte een eest van goede wil, en wierd op zul- _:e harde wijze tegen elkander niet ge sproken, zooals dat in de voorgaande onderhandelingen gebeurde. Integen deel zocht men naar de middelen om het geschil op te lossen. Toch konden de heeren niet afzien van de 2 fr. boet, gezien nog andere werklieden zulke straf hadden opge- loopen. Zij wenschten dat er behoorlijk zou gewerkt worden en de werklieden aan hunne meesters zouden gehoorza men. De heeren verlangden dat de mo lens niet mèer zouden stilgelegd wor den en steeds bereid waren om de klachten van de werklieden te aanhoo- ren die de sekretarissen der Vakbon den met de heeren konden bespreken. Dat zij de noodige maatregelen getrof fen hebben voor al de molens (de eene na de andere) te onderzoeken, dat in het belang is van de werklieden en van hunne loonen nooit zouden afge trokken worden. Maandag namiddag, heb ik in de vergadering van de stakers volledigen uitleg gegeven van dat onderhoud. Den goeden geest welke dat onder houd heeft gekenmerkt, maakte goe den indruk op de werklieden, want het is voornamelijk den geest van een slechte behandeling dat de werklieden bevreesde. Het 'zal niemand moeten verwonderen dat de werklieden den wensch uitdrukten om de .straffen van 1 en 2 frank, te verminderen, hetwelke we onmiddelijk aan het Bestuur der fa briek hebben overgemaakt. Tevens wierd de vraag gesteld, om het werk 5 minuten vóór 12 uren stil te leggen, om toe te laten dat de werklieden zich kunnen aankleeden, 0111 ten 12 uren de fabriek te verlaten. En 's namiddags te lende onderhandelingen gehad, en ge zien het groot verlet, hadden de we vers aangedrongen, in geval het werk vermeerderde dat er zou rekening ge houden worden, dat de oude wevers die in goede en slechte seisoenen in de fabriek blijven werken, in het vervolg het slachtoffer niet meer zouden wor den wanneer er minder werk is. De Heeren Bestuurders hebben de wevers op dat oogenblik gerust ge steld, en het spreekt van zelf nu er wat werk is de wevers met ledige oogen zien, dat weer nieuwe wevers aange worven worden vandaar het verzet onder de wevers die weigeren met an dere, en te samen op hunne getouwen te werken, gezien dit nadeelig is voor de oude wevers. Doch de Heeren den ken daar nu anders over, met dat ge volg, dat Maandag een wever is weg gezonden omdat hij weigerde met een nieuweling op zijn getouw te werken. Maandag zijn de wevers vergaderd om den toestand te bespreken, alwaar besloten is dat de sekretarissen der vakbonden die zaak met Heeren zou den gaan bespreken, en in de eerste plaats dat den weggezonden wever het werk zou mogen hernemen. Deze hebben altijd devoorkampers onzer syndikale bewegiDg te Aalst geweest, en heden schijnen zij to taal onverschillig geworden aan hun levenstoestand. Het zal hun nochtans welbekend zijn, dat de patroons-brouwers nog maals, en dit sinds geruimen tijd de prijzen hunner bieren hebben rer- 1 hoogd, bewerende dat de grondstof fen ook in prys zyn gestegen. Als bet waar is voor de produkten om j bier te vervaardigen, is dit ook in groote mate waar voor de levensmid- delen, die voor onze arbeiders ononf- i heerlijk zijn, en zijn do loonen der brouwersgasten in evenredigheid van de stijging dezer levensmidde len gestegen Hoegenaamd niet!... Nochtans was dit ook meer daa noodzakelijk. De patroons, ten einde de konkur rentie te voorkomen en hunne vroe- gere winsten te behouden, ja, nog te verhoogen, zyn in een sterken bond vereenigd. er komt wel van tyd tot tyd eens een gebaar, al zou den bond der brouwers in duigen vallen, om dat de eene patroon meer uithui- tingsgezind is als de andere, maar... ten slotte passen zy allen op mal kander zooals twee mosselschelpen, vooral als het betreft, groote win sten te verwezenlijken op den zwa- ren arbeid hunner werklioden. i De arbeiders integendeel, begrij pen nog niet genoeg het nut dut er besloten ligt, met in de socialisti sche organisatie aangesloten te zijn, en deze die de organisatie zyn toe getreden zijn jammerlijk genoeg maar al de zeer verdeeld, in katho lieke. liberale of andere zoogezegde vereenigiugen, waardoor zij niet al léén zich zelf verraden, maar ook hun vrouw en kroost. Meermalen hebben wij bewezen, dat de leiders dier bonden enkel als lakei der Bourgeoisie eptreden, de waarheid den Dek omwringen, en de arbeiders verraden. Dit bestatigen wij vooral in de brouwerijen, waar wy niet den minstou invloed hebben. De werklieden worden er behan fabriek te verlaten. En s namiddags te aj slavenHiet do minste mede- werken tot -t,35 urem Dat ïs door al ^de Zegc iogScliap van 8 urendag geen gpraak en [00nen aanwezigen aangenomen en aan het fabriek overgemaakt. Over de groote vraag om liet werk te hernemen, wierden slechts nog en kele kleine bijgaande vragen gesteld. Óp mijn verzoek wierden de werklie den uitgenoodigd om met het stakers- komiteit te spreken, welke dachten nog het eene of het andere te moeten zeggen, en dat zij soms niet zouden j wenschen op de vergadering te doen. Na een kwartuur keerde het stakers- komiteit terug naar de vergadering, waar in hunnen naam voorgesteld wierd aan de stakers, om het werk te hernemen, dat aangenomen is zonder opmerkingen en door aldeaanwezigen. (Donderdag 22 Juli is het werk herno men.) Na een oproep om steeds te ijveren voor een goede verstandhouding onder de werklieden, tot versterking hunner Vakbonden, en voor het slot zich re kenschap te geven van wat er gebeurd i?, in het belang van de werklieden, het voordeel te trekken uit de verkla ringen van de Heeren, en het werk met zorg te vervullen, verlieten de sta kers tevreden en opgewekt de verga dering. H. F. De wevers hebben gedurende den Winter veel moeten verletten, dit heeft aanleiding gegeven tot menige moeilijkheden. Wij hebben met de Heeren Bestuurders daarover verschil- waermedo men gedwongen is om op de meeste ar moedige wjjze te loven, en van dat alles nooit geen woordje ®an afkeu ring in de. bladon onzer tegenstre vers, integendeel. Dat alles moet voor de brouwers gasten een reden t,e meer zijn, om hun onverschilligheid van zich te schudden, en onveilegen de rangen der socia'istischeorw'ui.isatie komen versterken. Dan, zullen wij ten win ste een degelijke strijd kunnen voi ren, die ons zal toelaten goede loo- non en wer voorwaarden van het patronaat af te dwingen, die wij uu niet kunnen bereiken door onze ge ringe macht in het bedrijf. Onze leden kunnon hier aan den grootsten stoot geven, mettepropa geeren voor onze organisatie, en bestendig bij hunne werkmakkers op het gevaar hunner onverschillig heid te wijzen. Allo kameraden de handen aan 't werk geslagen en als elk zyn plicht jegens onze organisatie be grijpt, zijn wy verzekerd, dat er over een afzienbaren tijd ons goede uitslagen te wachten staan. A. B. Dinsdag 27 Juli e. k. om 7 1/2 ure, VERGADERING voor al de leden it het lokaal Hand in Hand Molen- dries. I Eu tuzii s wt iebbi teer, nn zi lerk tenti loen. scl -Beu1 ttee flaai daar en, d ie W' jjke an e latd< i°g 1 lan 1 ighei 00 ni

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 2