Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. 'T IS DE SCHULD DER SOCIALISTEN. A l\ S E E L E 70 JAAR. AALST. 3e Jaar N° 31 Prijs per nummer 20 centiemen 1 Oogst 1926. Annoncen 1st ter 57. ÏB Ministerieel Bezoek Liefdadigheid of Hoogmoed. VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1* en 2' bladzijde. 2 fr. op 3' en 4" bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elko week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT» Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE ALFRED NICHELS. REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal* Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 3,00 6 5,50 1 jaar 10,00 BUITEN BELGIE. jaar fr, 17,50 Men abonneert zich op alle postbüreelen. nen oor a de re- 1 en ed- ;si- jil- jfa- IPS, em nel We mogen ons tegenwoordig aan lies verwachten. Het engelsch pond aat hoog, den dollar is duur, den gul- en kost stukken van menschen, het iven is peperduur en dit alles is de ihuld der socialisten Dit hoort men op de treinen, dit ordt verteld in de herbergen, en wei- ra zullen de boeren er bijvoegen, dat st de socialisten zijn die 't weer ma- en en hen verantwoordelijk stellen, Is hun oogst niet droog kan binnen eraken, of als het loof niet kan schie- m, bij gebrek aan regen. Een handsvol miskonte socialisten, oemen zich communist en vinden er enoegen in, de socialisten die eene erke partij zijn, te ondermijnen, door le slecht van de leiders te vertellen, ial de ongelukken die er gebeuren op innen hals te schuiven. De fronters, de vroegere misnoegde itholieken, die nu bezig zijn, opnieuw verbroederen, met hunne vroegere lezemvijanden,hebben enkel grieven igenover de socialistische partijdat twijst hun grooten plakbrief die ze tbben uitgehangen, waarin ze van 't sgin tot het einde op de socialisten mderen, en zorgvuldig en met opzet, rijgen over liberalen en katholieken, et volk aldus doen gelooven, dat de icialisten de meesters van 'tland zijn. Wij betreuren oprecht, dal we de azen niet zijn, omdat we alsdan mden doen zien, wat de socialisten innen en durven, hetgeen thans on- ogelijk is, omdat we in de Kamer «ar met 78 zijn tegen 2 communisten, fronters, 78 katholieken en 23 libe llen, in andere woorden, zij die stel- limatig tegen de socialisten zijn ge rat, zijn met 109 tegenover 78 so- alisten. En als de socialisten nu gedwongen jn, van met liberalen en katholieken imen de regeering te vormen, dan is st begrijpelijk, dat eenieder water in n wijn hoeft te doen, of met elkander rereenkomsten te sluiten in hetne- len van besluiten, in het maken van etten. En zoo komt het dat we ons pro- tamma niet kunnen uitvoeren, omdat rekening hebben te houden, met in wil van de andere regeerings-par- jên. De rijke menschen, de klein burge- de groote boeren, de woekeraars, t groote nijveraars, gansch dien boel lidmannen hebben er belang bij, dat socialisten in minachting geraken ij het kleine volk. en die zingen dan ok in koor de socialisten zijn de ihuld van de hedendaagsche slechte «standen E11 zeggen dat er kleine menschen jn, die de socialisten altijd hunne ge- sgenheid hebben betoond en nu zou- sn bereid zijn, ons heden den rug te seren, zegt men ons. Kan het dommer Is de socialisti- :he partij, niet de partij der werklie- m,die van bij haar ontstaan, gewerkt, lieverd en gepropagandeerd heeft, n de werkende klas uit haren neteli- ai toestand te helpen Waarom zouden we thans medeliel- sn, om ze terug naar het slavenjuk raaruit wij het proletariaat hebben itrokken) te drijven Doen we thans mede aan eene re- iering met liberalen en katholieken, in is het enkel om het mogelijke te len, om dan frank van alle Belgen, ie erg ziek, trachten te genezen. De frank is ziek geworden, door den srlog, waaraan de socialisten geen shuld hebben. Zijn ziekte is verergerd, ten eerste lor het uitwisselen der marken, voor ngeveer 7 milliard franken, meest al len uitgekeerd aan oorlogswoekeraars handelaars en groote boeren, waaraan de socialisten geen schuld hebben. Ten tweede door het uitbetalen zonder tellen of rekenen van de oor logsschade, aan de nijveraars, fabri kanten en groote boeren, waaraan de socialisten weeral geen schuld hebben. Ten derdedoor de bezetting van den Roer, die ons schrikkelijk veel geld heeft gekost, niets heeft opgebracht, en dit is geschiedt ondanks het heilig protest der socialisten. En toen we dit protest lieten klinken in het parlement, dan waren we duitschgezind!.... Ten vierde door de vlucht der Bel gische kapitalen naar den vreemde, want de grootste patriotards hebben niet beter gevonden, dan ongeveer 16 milliards franken in 't buitenland te plaatsen, iets wat ons land verarmd, en waaraan de socialisten geen schuld hebben. Dit alles heeft in groote mate mede- geholpen, om het leven duur te maken, want hoe minder onzen frank waard is, hoe duurder het leven wordt. En toch zegt men, dat het de schuld is der socialisten, dat het brood peper duur wordt betaald, en dat de werk- menschen het moeilijk hebben 0111 te leven Wij socialisten zijn voor den oogen- blik tot alles bereid, om den zieken frank te helpen gezond maken, omdat het daarvan is, dat alles afhangt. De begane fouten van de vroegere regeeringen moeten de socialisten hel pen herstellen we doen het, omdat we rneenen, dat wanneer een schip aan 't zinken is, alles in 't werk moet worden gesteld, om te redden wat er nog te redden is. Ongelukkiglijk, meenen de fronters en de communisten, dat hun taak moet zijn, kritikeeren en beknibbelen,schel den en verdachtmaken, in plaats van mede te helpen. Tristige personnages. NICHELS ALFRED. Het was Maaodag feest in de Arte- vcldestad. En heel België juicht mee. Van de meeste landen van de wereld kwamen sympathie betuigen, want Anseele is 70 jaar geworden. Overal waar een arbeidersbeweging is, kent men Anseele, kent men den man van Vooruit kent men don arbeider die zich opwerkte uit eigen kracht tot een geweldig organisator, een volkstribuun, tot een man van de daad. Anseele is van Gent, maar hij is nog meor van België en hij is van de Internationale. Hij stichtte meo do partij o Brussel on te Antwer pen. Hü werd hol eerst als volks vertegenwoordigergekozen te Luik. Hjj was jarenlang lid van het Uit voerend Bureel van de Internatio nale. Hjj is de ziel van de interna tionale kf operatieve bewegiDg. Hjj behoort tot het georganiseerd pro letariaat van heel de wereld. ZIJN AFKOMST Anseele werd uit een werkmaas- broek geschud. Vader schoenmaker, hjj de vierde van zeven. To veel was er nooit in het gezin, te weinig wel. Anseele mocht toch naarschool gaan tot zjjn 17 jaar. Voor en na zijn schooluren was hjj een tjjd lang boodschapper en misdioner. Dat christelijk gevoel is hem altijd bij gebleven. Later werd hjj telegram- drager en dan klerk in verschillende bureelen. Hjj zei spoedig vaarwel aan het klerkenambt, werd mede werker en verkooper van De Wer ker het socialistisch blad van Antwerpen. Anseele schreef artikels zette zjjn artikels en verkocht dan de bladen die zjjn artikels bevatten. Later werd Anseele bestuurder van de' VooruitHjj leefde dan met zjin moeder, waarvan hij de steun was, maar die hem tot aan haar dood bijgestaan heeft in zjjn moeilijke taak. IN DE GEVANGENIS Anseele, die nu minister van den koning is, werd in 1880 veroordeeld tot zes maanden gevang voor maje steitsschennis. In een meeting kwam bericht, dat in 't Walenland stakin gen uitgebroken en er dooden geval len waren. Anseele bezwoer de ar beiders kalm i.e blijven, wat dat an ders er ook te Gent zouden dooden vallen en dit vreugde zou geven aan den volksmoordenaar. Hij stond ook terecht om eon brief tot de vrouwen gericht te hebben, waarin gevraagd werd hun zonen, dio bij het leger waren, aan te raden hun werkbroe- ders niet neer te schieten. Jan Vol ders was van Brussel gekomen om Anseele te vergezellen naar de ge vangenis. Volders weende als'n kind toen Anseele het gevang naderde. Deze bleef kalm en sprak zijn kame raden moed in voor don verderen strjjd. Aan Anseele werd voorge steld genade te vragen. Hij weigerde beslist. Met een tusschentijdsche verkiezing te Brussel werd hjj kan- jjidaat gesteld. Zoo werd hjj vrijge laten om zjjn kandidatuur te verde digen. Later gaf hjj zich opnieuw gevangen om zjjn straf volledig uit te doen. Den dag dat Anseele vrijge laten word, had een groote feestzit ting plaats. Van allo deelen van het land waren vertegenwoordigers van de Partjj aanwezig. Bloemen en ge schenken werden hem overhandigd. Van uit verschillende landen kwa men geschenken en gelukwenschen voor den veroordeelde. Dc Eigendommen van Anseele. Niemand in de arbeidersbeweging is 000 gemeen aangevallen als An seele. Van in de vroegste tijden schold men hem voor goedlever, voor bedrieger van de arbeiders. Toen hjj bestuurder werd van Vooruit verdiende hij 24 fr. per week. In 1895, als do kooperatief reeds groote uitbreidingen genomen liad, werd lijj 4o frank per week be taald. Van dien tijd dagteekentde legende, dat hjj eigenaar was van vele huizen en hoeven in België en Holland. Zokeren dag verschoen in het blad Vooruiteen aankondi ging, waarin gezegd werd dat ai de huurders van de hoeven en huizen van Anseele, zoowel deze gelegen in België als in Holland, voortaan geen huishuur meer moesten beta len. De vijanden van Anseele zwe gen nu wel een tijdje om nadien en tot op dezen dag opnieuw allerlei leugens uit te kramen over de schat ten en fortuinen van Anseele. Er is zeker niemand die harder gewrocht en zuiniger geleefd heeft dan An seele. Zijn vrienden hebben hem dikwijls het verwijt gemaakt, dat hij veel te zedig was en zich niet ver zorgde zooals het behoorde. Anseele de gematigde Socialist. Anseele is in onze Partij steeds ge weest de man van de praktijk. Hjj stond altijd met beide voeten op den grond. Hij was wel een idealist, maar geen droomer. Hjj was steeds voorstander van het sluiten van kar tel, van deelnemen met do burgerij aan de regeering. Dat belet niet, dat hij durfde ingrijpen waar het noodig bleek. In 1913 was hij de woordvoer der voor de algemeene werkstaking. Tegen Vanderveide verdedigde hij de algemeene werkstaking en met Destree verkreeg hij de meerderheid van het Partijkongres. De staking kwam en gelukte gedeeltelijk. Van derveide heeft toen toegegeven, dat Anseele gelijk had tegen hem. Van Gazetverkooper lol Minister. Anseele iszeker de eenigeminister dien ons land gekend gekend heeft, die het vaD gazetverkooper zoo ver gebracht heeft. Nu nog is hij een der weinigen die als handenarbeider tot de hoogste posten opgeklommen is. Hij is de gewezen arbeider, die zijn stuk staat naast de intellektuee- len. Moet hij soms onderdoen in theoretische vraagstukken, dan heeft hij grooten voorsprong daar waar het gezond verstand tor hulp geroe pen wordt. Anseele kent vooral de mentaliteit van de arbeiders. Hjj verpersoonlijkt ze sinds een halve eeuw. Hij heeft ze gevolgd waar ze gelijk hadden hij heeft ze vau dwaalsporen gehouden waar ze ver keerd gingen; hij is één gebleven in handelen en denken met het proleta riaat. Het is hier zeker geen geheim verklappen, als wjj zeggen, dat de koning ten uiterste tevreden was toen Anseele minister werd in 1919 en opnieuw toen men hem dezwaie taak opdroeg het ministerie van Spoorwegen te besturen. Anseele is 70 jaar. Onze hartelijke gelukwenschen aan den jubilaris. Én aan de honderdduizenden partjj- genooten. zeggen wjj volgt het prachtige voorbeeld van dezen groo ten voorman. Ter gelegenheid der oflicieele ope ning van het Stadsmuseum, van Zon dag 1.1., heeft Huvsmans Kamiel, mi nister van Wetenschappen en Kunsten, deze met zijne aanwezigheid vereerd. De plechtige ontvangst door het stadsbestuur en het inrichtend komi- teit had plaats in de groote feestzaal van het stadhuis. De feestzaal zat bomvol, al de ge meenteraadsleden waren aanwezig, uitgezonderd de fronters, verders de militaire en geestelijke overheden. De Barbaristen, onder de leiding van den heer Karei De Mette, speelde een paar puike symphonische muziek stukken. De heer Moyersoen, burgemeester, verwelkomde den minister voor zijn bereidwillig bezoek aan het museum, en om zijne goede medewerking voor het lukken van het inrichten eener musea te Aalst. Verder sprak den heer de Bethune, als voorzitter van het inrichtend komi- teit, en prees ook ten zeerste de hoog gewaardeerde medehulp van den mi nister, dankte dezen in naam van het komiteit en de gansche bevolking voor zijne milde toezending van verschil- lige prachtige kunstschilderijen. Vervolgens sprak minister Huys- mans Kamiel tot de aanwezigen over de schilderkunst in België en andere landen. Met zijne eenvoudige, maar gloedvolle vlaamsche taal liet hij de draagkracht zijner kunstkennis in en kele woorden gevoelen en menige toe juichingen vielen den minister ten deele. Onze kunstenaars, sprak de rede naar verder, moeten aan het volk be kend gemaakt worden, de kunst moet afdalen naar de kleinere standen en niet beperkt blijven in de musea on zer steden, en in de salons der rijke lui. Maar opdat die kunst kunne al- dalen, moet het terrein zijn voorbe reid wat voorzeker het geval is voor Vlaanderen. Vlaanderen telt merk- waardigde kunstenaars en het volk mint, die kunstenaars. En bekleed België op gebied der Nijverheid en Wetenschap een schoone plaats, on der oogpunt van schilderkunst munten wij nevens Italië uit, dat geen enkel land ter wereld ons overtreft. Holland heeft ook die jaren van hoogheid in de kunst gekend maar zij is vermin dert. België heeft trots de hachelijke oorlogsjaren zijn hooge rang behouden omdat ons volk er iets voor voelde omdat zij het zoo wilde. Onze voorouders hebben het door ge- heele Vlaanderenland door hun werken zwoegen en porren, de prachtige kleu ren geschapen in onze velden en lan- dijen, dat de gelegenheid gaf aan onze kunstenaars 0111 er de prachtigste tafe- reelen van te maken. U weet, zegt minister Huysmans, dat een politieker zoowat een parasiet is, hij alleen wat vindingrijk is door dat het hem door anderen wordt aange wezen. Ik hoop dan ook, altijd op timist zijnde, dat uw begonnen werk van het oprichten eens musea weldra zal uitbreiden, door de milde giften die er zullen voor geschonken worden, want het is altijd een edele daad voor iemand die het kan, iets te schenken aan het algemeen, waarvan dus de gemeenschap kan genieten, en des te edeler is omdat anders al het prach tige kunstvol genot alléén zicht baar is in de salons der bezittende klasse. Het dient de gemeenschap, ons volk te behooren en daarom hoop ik dat er eendracht zal bestaan om van de kunst te laten genieten door iedereen dat er zal gewerkt worden en weldra een gebouw zal aan gekocht worden, waar de bevolking met genoegen van de kunstgewroch ten onzer schilders zal kunnen ge nieten Na deze plechtigheid was het de beurt aan de Handelsfoor, waar mi nister Huysmans opnieuw een rede uitsprak over de noodige economische uitbreiding in Aalst zooals elders, de noodzakelijkheid om een degelijk on derwijs aan onze jeugd te bezorgen en dan op het lager onderwijs een waar en goed vakonderwijs te bouwen, opdat onze bevolking zich grondig kan onderleggen op economisch en ook op intellectueel en kunstgebied. Langdurige toejuichingen vielen den minister ten deel. Daarna werd er een bezoek gebracht aan de verschillende standen die de Aalstersche nijverheid bevat, en tus- schen haakjes gezegd, de 1« Handels- foor van Aalst is een waar en onover- treffelijk succes. Iets prachtigs, iets onvergetelijks. Wij komen hierop nog terug. A. B. De Burgerij en in het bijzonder diegene dio Burgers geworden zijn door en met de oorlog is niet meer te bedwingen. De werklieden uit dien stand waar zij ook allen uit voort komen zijn in hun oogen une quantité ne- gligable (wil zeggen vuiligheid) en nogtlians zijn het diezelfdo werk lieden die door hun aankoopou bij de burgers, hun toelaten zich te ver rijken. Aan hare hoogmoed staan geen palen, eon voorbeeld Ieder week mag een arme drom mel bij een slachter om een zooge zegd liofdadigstukbrood komen, maar moet daarvoor een uur lang voor de deur op den grond zitten, in regen en wind of brandende zon, tot het madame believe, on

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1