Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. ©ns HrronbissementesCongres. Fronterspolitiek, 23e Jaar N° 33. Prijs per nummer 20 centiemen. 15 Oogst 1926. Annoncen j I Benarde Tijden. HECHT VRIJHEID Rechterlijke annoDcen 4 fr. per regel op 1° en 2' bladzjjde. 2 fr. op 3" en 4® bladzijde. Roklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elko week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE ALFRED NICHELS. REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal* Hand in Hand», Molendrios, 11,AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 1 jaar fr. 3,00 5,50 10.00 BUITEN BELGIE. jaar fr, 17,50 Men abonneert zich op alle postbureelen. j Verleden Zondag heeft in het Acht-Urenhuis te Denderleeuw ons Arr. Congres plaats gehad, om ver schillende belangrijke punten te be spreken, zooals de a. s. gemeentekies strijd en algemeene politieken toestand van het land. Als er vroegere jaren een twintigtal afgevaardigden aanwezig waren, kon den wij nu met vreugde vaststellen, dat er meer dan 8o aanwezig waren, en dit van alle groepen en gewesten uit ons arrondissement. Gezel De Bruyn Prosper zat deze genoeglijke samen komst voor, die een opwekkend woord sprak tot onze talrijke propagandisten, en hen in korte maar juiste bewoordin gen verwelkomde, en op de noodza kelijkheid wees om kort en zaakrijk te zijn in de discuties om practisch werk te verrichten. Daarna was het de beurt aan gezel Nichels die verslag uitbracht over de nnantieëlen toestand der Arr. Federatie. Een onderlinge discussie ving aan, waarna het verslag algemeen wordt goedgekeurd. 2® Punt. Benoeming Controol kommissie. Gazel De Nauw wijdt hierover breedvoerig uit, en wenscht dat er een Commissie zou benoemd worden die regelmatig toezicht zal houden op de geldelijke verhandelingen, der groote afdeelingen en ook der kleine groepen op den buiten. Gezel Flips vreest dat deze Con- trool-kommissie haar opgelegd werk op geen doeltreffende wijze zal kunnen uitvoeren en hij is dan ook van meening om Plaatselijke Commissies te benoe men, die in overeenstemming met de Commissie van het Federaal Bestuur zou werken Verschillende kameraden komen nog tusschen om wenken en goede raad te verschaffen, en ten slotte wordt er be sloten op voorstel van De Nauw, om een afgevaardigde van Aalst,Geeraards- bergen, Ninove en Denderleeuw te ne men, en verders de juiste regeling en werking hiervan aan het Federaal Be stuur over te laten. 3® Punt. Aanstelling Federale Schrijve)-. Gezel De B^uyn wijst op de maatregel die door het Federaal Be stuur is genomen geworden bij het aanstellen van een Arr.-Secretaris. Gezien de finantieële moeilijkheden, hebben wij gezocht om besparingen te doen, en deze hebben wij gevonden met het aanstellen van gezel Nichels. Het loon is voor Nichels op de helft gebracht, de verplaatsingskosten zullen gevoelig verminderen, gezien hij vrij gebruik kan maken van de treinen, en aat alles noop ons om aan het Congres het besluit door het Federaal Bestuur genomen, te vragen om het te bekrach tigen, nochtans staat het de afgevaar digden vrij, voorstellen te doen om hieraan verandering te brengen, zoo wel als het Nichels vrij staat, zijn be gonnen werking als Arr.-Secretaris te staken. Een korte gedachtenwisseling ont slaat tusschen enkele afgevaardigden, en elk er van overtuigd zijnde, dat het genomen besluit het beste is, wordt er met algemeenheid van stemmen beslo ten om gezel Nichels te houden als Ar- rondissements-Secretaris. Gezel Nichels dankt al de aan wezigen voor het vertrouwen dat hem wordt geschonken voor het vervullen van dezen gewichtigen post, en hij hoopt dat telkenmale de belangen van onzen ontvoogdingsstrijd het zullen vereischen zij het eens zullen zijn om zich rond hem te scharen en eensgezind met volle wilskracht en ware entousi- asme den vijand zullen te lijve gaan en hen onder hunne werkersmacht zullen verpletteren. Elk juicht toe, wat als een echte eed mag aanzien worden en bewijs gaf van hun doel waar zij op af wilden. 4® Punt. Toestand HadaRecht en Vrijheid Gezel Nichels geeft breedvoe rig uitleg over den toestand van 't blad dat aan verlies verspreden wordthij drukt de wensch uit dat er praktische middelen zouden gevonden worden om er voor te zorgen dat het blad zijne kosten weerdt; hij vraagt een kommis sie te benoemen die deze kwestie zal oplossen. Gezel De Nauw drukt de wensch uit dat deze kwestie aan het Federaal Bestuur zou overgelaten worden. Gezel Laupeys verdedigt de centralisatie van verschillende arron dissementsbladen, en wenscht betere lectuur. Gezel Berghmon wijst erop, dat de kwestie van het blad Recht en Vrijheid menigmaal op het Midden- Comiteit van Aalst is besproken. Er was hem opdracht gegeven om eens te onderzoeken wat desaangaan- de kon gedaan worden, en zijns inziens dient de kwestie naar het Fed. Bestuur te worden gezonden die voor plicht heeft de zaak ernstig aan te vatten om er een degelijke oplossing aan te bren gen. Er dient met den drukker gesproken te worden om ons blad aangenamer te maken, en om het blad te vergrooten, wat een noodzakelijke verieschte is ge worden er dient insgelijks rekening gehouden te worden met den drukker, want deze moet regelmatig en dit sinds geruimen tijd, drie maand voorop zijn papier bestellen, zoodat het praktisch onmogelijk is om het blad onmiddelijk te vergrooten. Ik stel dus voor 1® Dat het Fed. Bestuur de kwestie in de kortst mogelijke tijd grondig zou bespreken in gemeenzaam overleg met den drukker om er de volledige om werking van ons blad te kunnen be reiken 2® Dat de arr. secretaris met behulp van alle groepen eens een goede pro paganda zou op touw zetten om onze oplage te kunnen verdubbelen. Dat is te bereiken na ons blad op degelijke wijze ingericht te hebben en onze le zers goede lectuur te verschaffen. Gezel Ghyssens drukt de wensch uit dat de aangename artiekel- tjes en getiteld Mijn Hoekje op nieuw zouden verschijnen. Na nog wat woordenwisseling wordt de kwestie naar het Fed. Bestuur ver zonden. 5® Punt. Samenstelling FedBestuur. Gezel Nichels stelt voor om het Fed. Bestuur saipen te stellen uit drie afgevaardigden van Aalst, drie voor Geeraardsbergen, twee voor Ni nove, en een afgevaardigde voor de kantons, Sottegem en Herzele, plus de Volksvertegenwoordigers en Senato ren. (Instemming). 0® Punt. Gemeentekiezingen en Propaganda Gezel Van de Steen wijstin kor te en gepaste woorden op de belang rijkheid van dezen kiesstrijd; hij schetst de vroegere gevoerde strijden die ons klaar en duidelijk den gestadigen groei der socialistische partij aantoonen, en welk als een spoorslag dienen moet om ons begonnen werk voort te zetten. Met eensgezindheid, en elk zijn plicht begrijpende zal de uitslag op nieuw schitterend zijn. Spreker zet ver schillende praktische te gebruiken mid delen uiteen en wij twijfelen er niet aan, of onze propagandisten zullen er zich van bedienen. Gez»l Petit wijstop de noodza kelijkheid van van de ouderen om hun kinderen meer de socialistische bladen en tijdschriften te doen lezen, wat een goed propagandamiddel is. De Voorzitter spreekt hierom trent nog een juist gepast woord en men is het eens om de strijd in zijn volle hevigheid aan te vangen. 7® punt. Algemeene politieke toestand. Gezel Do Bruyn Prosper, geeft hierover een prachtigen kijk. Hij schetst de geschiedenis van de demo cratische regeering, en wijst op de wer king der reactie, welke de buitenland- sche leening (die op punt stond te luk ken en een oplossing aan den benar den finantieëlen toestand van het land zou gebracht hebben) heeft ondermijnd en het vertrouwen der regeering heeft geschokt en aldus deze ten val heeft gebracht. Heden zijn er in de regeering ban kiers en de bekommering aat de frank, die de frank is van ons allen, volledig ten val zou gebracht hebben, en aldus ook al de werkersinstellingen met zich ten gronde zou sleepen, heeft ons het wijs besluit doen nemen om in deze regeering te treden. Na een volledig overzicht gegeven te hebben over den finantieëlen toestand van het land, wijst spreker op de ver overingen die de socialistische partij heeft bekomen, en trots den benarden toestand van 't land, de drijverijen der bourgeoisie deze nog weet te behouden ja zelfs uit te breiden wij hebben de Conventie van Washington doen stem men wij hebben den militairen dienst tijd op tien maand gebracht, wat ons geen voldoening schenkt maar ons toch een stap nader de zesmaanden dienst tijd brengtwij hebben de verhooging van steun voor de onvrijwillige werk- loozen bij het Crisisfonds bekomen, en wij hebben de prachtige veroveringen bekomen op onze spoorwegen.Dat alles kameraden, moet ons vertrouwen in boezemen jegens onze leiders, want weet wel dat in plaats van de spoor wegen te versjakeren aan de kapitalis ten zooals sommige nietsbeduidende politiekers-groepjes of troebelwater visschers uitkramen, wij onze volle macht hebben behouden, want het be heer dat bestaat uit 21 leden, bevat 8 goedgekende socialisten, en in ge meenzaam overleg met het N. S. leve ren wij goed werk. (toej.) Verschillige kameraden wijden nog uit over de politieke toestand, waarna de voorzitter het Congres sluit, met nog een bijzonderen oproep tot het on verpoosd voeren der propaganda, voor nieuwe zegepralen in ons arrondisse ment. Langdurig handgeklap van de aanwezigen, bewees hun wil om er toe te komen, opnieuw bres te schieten inde versterkingen onzer tegenstre vers op verschillende gemeenten. En hier willen wij terloops er enkele woorden over neerpennen. Wanneer wij in de volle overtuiging verkeeren dat de a. s. gemeentekiezing nieuwe zegepralen voor de socialisti sche partij zullen daarstellen, heeft dit zijn bijzondere reden Inderdaad! In verschillendegemeen- tens waar nog geen socialistische kan didaten in 't strijdperk zijn getreden, zal het dit jaar wel net geval zijn, wat bewijst dat onze partij in sterkte en aanzien onophoudend veld wint. Men zou me wel kunnen zeggen, dat ik wat te overhaastig te werk ga in mijn denken over den uitslag, vooral, omdat we in een periode leven van ge durige wijzigingen en verwikkelingen van de politieke toestanden, maar net feit alleen dat trots allen laster en ver dachtmakingen, niets van onze macht wordt verminderd, geeft ons de over tuiging der bewustheid, waarmede onze aangeslotenen bezield zijn. De vloed naar het socialisme is on weerhoudbaar, de bewustheid der pro- letaren neemt in zulkdanige mate toe, dat al de laster en vuilnis op onze voor aanstaanden uitgegooid, in 't volle ge laat onzer tegenstrevers terecht komt. De kiesstrijd zal hevig zijn, omdat onze tegenstrevers alles in 't werk zullen stellen om de socialistische vooruit gang te stremmen. Maar.., dat zij er van overtuigd wezen, zij zullen hun tegen de rotsvaste eenheid der so cialistische partij ten pletter loopen. Niemand meer dan de socialistische partij kan het vertrouwen der bevol king genieten, omdat zij de partij is der nieuwe gedachten, gesteund op recht vaardigheid, broederlijk heid en vredesgezindheid. Hoog dus de harten I De wilskracht, de offervaardigheid, waarmede onze socialistische pionieren bezield zijn, zullen alle leugens en laster te niet doen, en de zege weze nogmaals aan het socialisme aan de rechtvaardig heid 11 A. B. Frontersbladen hebben gedrukt dat zij de rol der christenen zou den overnemen om het socialisme uit Vlaanderen to houden en de soci alistische beesto van den buiten te verwijderen. Die heeren die verschillende bena mingen aannemen volgens verschil lende gelegonheden, hebben niet al leenlijk de rol der christenen over genomen tegen de socialisten, maar ook hunne taktiek, die hierin be staat te verdraaien en te liegen. Het is de oud gekendo jezuiten-tak- tiok van liegt maar op, er zal al tijd iets van overblijven Als naar gowoonte komen wo met bewijzen voor den dag. EERSTE BEWIJS Te Thielt worden 50 ten honderd dor werklieden van hot militair sohoenfabriek afgedankt door den reactionnairen minister de Broque- ville. Be socialisten protesteeren en doen hot mogelijke opdat de Broque- ville het voorbeeld van Anseele zou volgen, hot persooneel behouden en 't werk verdoelen. de Broqucvïile doet dit niet en wat doen de frontera Zij vailan Anseele aan, en.... laten de Broqueville met Pi?St. De fronters voeren eene verschil lende taal binnen on buiten de Ka mer van Volksvertegenwoordigers, en hiermede komen we aan ons TWEEDE BEWIJS: De socialisten met Anseele aan 't hoofd hebben de spoorwegen in handen van kapitalisten gegeven Maar in de Kamerzitting van den 16 Juli 19:6 komt de frontist Vanop denbosch tusschen in de bespreking van de industriellsatie der spoorwe gen. M. Vanopdenbosch verdedigt de tookomstige aandeelhouders dor ac tiën van de spoorwegen, dus van de kapitalisten in dezer voege Ik zou willen weten of het wettig is dat de aandeel houders van een naam- looze vennootschap over zoo weinig stem men beschikken dat ze feitelijk NIETS TE ZEG GEN HEBBEN. - (parlem, annalen bladzijdo 2298). Welke van do twee tegenstrijdige verklaringen is nu de juiste Geen van beiden. Het is onwaar dat do aandoelhoudors niets zullen te zeggen hebben evenals het on waar is dat do spoorwegen door de socialisten in handen gestopt wor den van de kapitalisten. De waar heid ligt tusschen beide verklarin gen. De socialisten waren steeds er voor dat de spoorwegon zouden uit gebaat worden volgons het stelsel der nijverheid. Bertrand heeft des tijds een ontwerp neergelegd, dat grootendeels geschoeid was op het ontwerp door Vander Rydt, op 't laatste van den oorlog gemaakt. In den beheerraad die zal benoemd worden zal de Staat het hooge woord voeren,doch nieuwe gedachten,wen- schen en verbeteringen zullen aange nomen en toogepast worden indien zij voordeelig zijn aan de alge meene belangen, zonder deze van het persooneel te schaden. Dót is do waarheid. DE: DE BEWIJS: De fronters hebben reeds her haaldelijk gezegd en geschreven dat het telefoon-net do telegraaf en de posterijen insgelijks aan de kapi talisten zijn afgestaan. G. Renier, wilde er meer van weten, en hi) bracht de zaak te berde in de Senaatszitting van 22 Juli, waar de nationale maatschappij der spoorwegen besproken werd. Ziehier wat de parlementaire an nalen ons daarovor geven blad zijde 1134 NI. Renier. Daar er kwestie is eene andere nationale maat schappij te stichten van de tele grafen en telefonen M. Anseele. De minister raad heeft er zelfs niet over gesproken. M. Renier. De pers zegt dat de regeering heeft onderzocht. M. Anseele. Als ik u het verkeerde zeg waarom dit dan houden staan. Daar Renier aandringt zegt An seele nog tweemaal dat die zaak door de regeoring niet werd be sproken. Vandervelde bevestigd zulks. Niettegenstaande dat schrijft de De Werkman en drukken de fronters «f- fichen waarin zij zeggen dat telegrafen, telefonen en posterijen insgelijks aan kapitalisten afgestaan wor den. Hun antisocialismo is sterker dan hunne viaumsch gezindheid, en dat doet hun aldus handelen. Huiche laars zijn het. De werkende klasse beleeft te genwoordig een benarde tijd on zekere finBrcieëlen toestand, on gewone duurte van bet brood en audere levensmiddelen, bij velen het niet stijgen van hun loon in proportie van het index nummer. Steeds worden van het huiselijk budjet posten geschrabt er moet économie gedaan worden om vooraf voor de eerste levensbenoo- digheden te zorgen. Het is, in vele huisgezinnen, een pijnlijk iets nog het een en het ander te ontbeeren, dk&r waar er vroeger al geen overschot was. Het is vooral de werkende klasse die het meest onder den toestand lijdt. Er is critiek en veel critiek En de tijden en de omstandigheden zijn ondankbaar voor onze leiders Dat begrijpt iedereen. Indien de financieëlen toestand opgelost wordt en als dit maar een moeilijke overgangspériode is ja dan is bijna geene opoffering te veel en de toegevingen, die ons mannen doen aan de bourgeoisie zal hun gauw vergeven worden door de massa. Maar in tegenovergesteld geval wij denken nochthans niet dat

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1