BelgischeBank™» den Arbeid Van alles Wat. iVIija Hoekje. AALST. Onze Laureaten der Muziekschool KAPITAAL 9a BESEBVEK ▼ollodig gestort 9 MILJOEN FRANK SYNDIKALE RUBRIEK. Alle Bankverrichtingen Opening van deposito en loopende rekeningen Documenten acereditieven Disconto en inning Verhuring van Brandkoffers Wissel en Vreemde munten Aan- en Verkoop van titels Beursorders Inkasseering van koepons Spaarkas Bewaring van waarden Aan de ieden van den Soc. Zieken bond Aalst. Aan de leden der S. J. W. Aan al de opgeëischten der stad Aalst Bericht. Metaalbewerkersbelangen. Hofstade. Uit Nieu werkerken. k Ben hier terug, beste lezeres sen en lezersop aanvraag van velei onder u, die er zich aan gewem hadden M\jn Hoekje regelma tig te lezen, en het nu sedert ge ruimen tijd hebben moeten misset Maar ongelukkiglijk, 'k ben his met slecht nieuws, want nu is a dood dood en begraven Dood Maar wie 1 W el, wel, 't staat geschreven ei gedrukt, 't is uitgedeeld in mani festen, 't hangt in groote plakbrie ven op de muren van ons moo Vlaanderenland en ze juichen nog om hare dood 1 Maar Friederik toch spreek waarom zoo langdradig zijn, ot ons het nieuws te zeggen Ja, 't is waar, maar aan de kin deren, de dood hunner moede aankondigen, zulks moet gepaai gaan met groote voorzichtighei en'tis dat wat we bezig zijnt doen. Weihoe, wiens moeder is e dood Ja maar zie, ik ben ér toch no niet heel zeker van z'hebben hi wel geschreven ze vertellen de fronters, die pure zuivere onbe vlekte, alwetende en almachtig nationaal vlaamschgezinden,maa ik twijfel toch, en 'k ben verzeker dat ge met mij zult twijfelen, al ik u zeg de fronters bazuine uit, dat uwe moeder, uwe eigen moeder dood is. uwe belgisch moeder, de Socialistische Werklii denpartij Ik twijfel er aan, lieve kindere eii 'k voeger onmiddelijk bij, bi is niet waar, uwe moeder lee men heeft gelogen, 't zijn dom koppen die zulks neerpennen, 01 de eenvoudige reden dat uwe moi der, onsterfbaar is. Ja, er zijn menschen die hunn droomen voor werkelijkheid hoi dener zijn menschen die meene dat hunne wenschen zich zoo gi makkelijk verwezenlijken, mai die komen meestal bedrogen u den slag. Droomen is bedrog en wi sch.. in zjjn bed, vindt ha s'morgens nog. Dat is voor de fronters, war die menschen hebben al meermi len, de dood onzer moeder vooi spelt, en dit is enkel uit benyderj Wij hebben eene moeder d heel vruchtbarend is, en vruch barend moet en zal blijven, wai ons gezin, kan nooit groot g noeg zijn. De fronters hebben eene mo der, die geen kinderen baart, hierom zijn zij toch zoo jaloerai en kunnen het niet verkroppe dat we steeds sterker om sterk worden, en zij gedoemd zijn 0 uit te sterven. Eerst waren het Daensistei de vruchtbaarheid dier moed was groot in den beginne maar was van korten duur en ze maa ten ze van kant. Do Daensistè party verdween, in hetfrontei kamp is ze terecht gekomen ook daar is er gee.n vruchlbaa heid, zooals we booger zegden Leefbaar is dus aio party nie ze moeten zal uit sterven, ten ze zich optyd bewust van hum onmacht in de armen werpt d katholieke party, uit wiens scho ze is gesproten en waarvoor onrechtstreeks bewust of ni bewust in haar voordeel wei te. Wezen we dus gerust, on moeder sterft niet, onze partij onvergangbaar, en laat de fronti maar praten, we zyn zoo sprin levend dan ooit. In 't kort hebben we gemeen! kiezing en we zullen die heer toonen dat we nog leven, door k een doodeiyken steek toe te bre gen, dat is het vast oordeel Friederik. Maatschappelijke ZetelGENT Voldersxtraati I. Agentschappen LA LOUVIERE, Sylwain Guyauxatraat. 46 BERGEN. Chisairestraat, 10. Hulpbureel CHARLEROI, Yxerlaan, 32. ten te onderrichten dat gij de lau- j weren hebt kunnen plukken uwer noeste vlijt. Vooruit op dien weg. beste vrienden opdat gij door meer studie al het schoone van de muziek kunst ten dienste der soc. partij, uwe aartijaan de arbeidende klasse zoudt unnen geven. A. B. het zoo ver zal komen dan ook zou hun positie moeilijker worden en zouden velen zich afvragen Waarom bleven ons mannen in 't ministerie en waarom deden zij die toegevingen lederen partijgenoot gelooft niet te min, dat ons leiders deelne men aan de regeering om alles te zijnen beste mogelijk te schikken voor de arbeidende klasse in haar geheel. De uitwijking der Belgische ka pitalen naar den vreemde schijnt een der hoofdoorzaken te zijn van de ontreddering van onzen frank. Het is dus een middel dat de bour geoisie aangewend heeft tegenover de democratie. Zij heeft vele middelen, die bourgeoisie om de democratie te dwarsboomea. Het ware niet slecht dat ook eens de democratie een radikaal middel gebruikte om de misbrui ken der bourgeoisie te remmen.... Ook de onzekeren en onstabie- len politieken toestand van Fran krijk, waarmee ons land zoo nauw verbonden is, schijnt een noodlot- tigen invloed uit te oefenen op on zen frank. Maar er zijn zoo vele oorzaken binnenlandsche die er in vloed op uitoefenen. Zoo bijvoor beeld de verkwistingen van het bezittingsleger, welke Louis Ber- trand in Le Peuple openbaar maakte. O, er zijn zoovele geld verkwis tingen gedaan die nu hun in vloed hebben. Me dunkt we beleven eene overgangspériode in de vooruitgang der democratie. Na regen k-.mt zounesehijn zegt het spreek woord. De bourgeoisie is min ol meer bekomen van den harden slag die ze binst en na den oorlog kreeg. De vooruitgang beweegt zich in zig-zag nu eens een grooten sprong vooruit, dan weer een stil stand of een weinig achteruit. We leven met hoop De wil der democratie zal zich toch een weg banen omver en er over A. Vijverman. Voor de kiezers. Wij neenen er de aandacht onzer partijgenooten te moeten op vestigen, dat cfe personen, die bericht ontvangen, dat zij wegens verandering van ge meente van de kiezerslijst geschrapt worden dit jaar, zullen mogen kiezen, in de gemeente welke zij verlaten hebben, gezien de schrapping maar betrekking heeft op de nieuwe lijst, die na de herziening toekomen de jaar in voege komt. Aan de Ouders. De schooljeugd is heden in volle vacantie, en jubelt het uit van pret en genot. Binnen eenige weken echter gaan de poorten der scholen weer open, en dan is het een ernstig oogenblik voor de ouders. Naar welke school moeten wij onze kinderen zenden, zullen dan vele ouders zich afvragen. Het antwoord kan voor ons arbei ders niet twijfelachtig zijn. Naar de officieele scholen sturen wij onze kinderen, omdat deze 6chool aarborgen geeft van degelijk onder wijs en onpartijdige opvoeding onzer kinderen. Het gaat gaed. Het was een groote vreugde in de gezinnen van onze arbeiders toen be richt kwam dat het brood aan 2,85 fr. zou verkocht worden. Dit is op eenige weken een afslag van 65 centiemen per brood. Wij hebben inderdaad bruin brood, maar het is goed. Vooral dit onzer bakkerij Hand in Hand is voortreSeli|k^m^makelijk^__^_ op ppachtïge wijze gehul digd. Het was verleden Maandag dat de Soc. partij hare laureaten heelt ge huldigd. Kiekens Willem Gouden Eere-Me- taal en Van den Bergh Alfons Zil veren Eere-Metaal. Onze Fanfare, tot dewelke de twee feestvierders be- hooren, was au grande complet onder het spelen van prachtige mar- chen stapten wij aan het lokaal weg en toen wij bij Kiekens Willem in de Binnestraat aankwamen wachtte er ons een aangename verrassing. Alle ge- buren waren in feest en hadden hun huizen bevlagd en prachtig versierd. Onze Fanfare speelde er een drie tal mooie muziekstukken, waarna door Gezel De Smedt Liv. een prach tige bloemengarf de laureaut werd overhandigd, ra naam der Fanfare. Gezel Berghman Alfons in naam der partij sprak een korte maar goed gepaste rede uit tot de feestvierders die warm wierd toegejuicht. De geburen boden den laureaat insgelijks een aangenamen bloemruiker en een kostbaar geschenk aan. Al de muziekanten werden vergast op een aangenaam glasje bier en zoo verliep daar in volle intimeteit het welge- lukt feest onder de geburen. Inmiddels had onze Fanfare haren weg verder gezet bij haren tweeden laureaat Van den Bergli Alfons ook een geschenk te overhandigen. Toen wij in de Doolholstraat aanlandden was elk te been en wij konden al dadelijk merken dat vrienden, ken nissen en famillie in volle feest waren Prachtige geschenken waren reeds aan V. d. Bergh overhandigd en welke voor het venster ten toon stonden Na een paar uitstekende muziek stukken door onze Fanfare uitgevoerd kwam de gevierde te voorschijn en Gezel De Smedt Liv. schonk deze insgelijks een prachtige bloemengarf Berghman Alfons sprak nogmaals een korte rede uit in naam der partij tot de laureaat en langdurige toejui dringen bewezen de genoeglijke deel neming der geburen. De muziekanten wierden nogmaals op een lekker glas vergast, er was aldra een klein orkest gevormd die have lustige duintjes liet hooren en oud en jong heeft een goeden flikker geslagen Menig glaasje wierdt geledigd en het genoeglijk feest eindigde in volle vermaak in de kleine uurtjes. Een laatste woord aan Kiekens Willem en Van den Bergh Alfons. Gij hebt onze partij een grooten dienst bewezen, omdat nogmaals de beweringen van vele onbenullige par sonages te niet zijn gedaan en er nogmaals bewezen is dat onze partij er voor zorgt dat onze werkerskin deren opgroeien in de muziekkunst Uwe wederzijdsclie ouders hebben trots de moeilijke periode waarin de werkersgezinnen zich bevinden, de noodige opofferingen zich weten te ge troosten, om u de noodige muziek- kennis te laten leeren. Gij hebt bei den bewijs geleverd deze opofferingen indachtig te zijn, en u zoodanig we- Ten gevolge van het aankoopen van een huis, tot het oprichten eener Socialistische Apotheek, hebben de heeren apothekers oozer stad, onmiddelijk het besluit genomen, onze leden niet meer te gerieven als mutualist, maar als bozonderen, 'tis te zeggen, bij het afleveren dpr me dicamenten, van de leden zelf, de onmiddelijke betaling er van te eischen. Zulks was een moeiëlijk iets voor onze leden en hierom is er met het Beheer der Apotheek der Christen democraten en ons Bestuur eene overeenkomst getroffen. Al onze leden zijn dus verplicht, hunne medicamenten te laten be reiden in de Apotheek derChristene democraten, Korte Zoutstraat, te Aalst, alwaar zij zullen bediend worden, zooals vroeger bij de bezon- dere Apothekers. Van heden af, zal er geen enkel lid, nog gelden terug betaald wor den door den Ziekenbond die zij bij bezondere apothekers zouden uitge ven voor hunne recepten. Elk weze dus verwittigd. Het Bestuur. De S. J. W. Afdoe!ing Aalst, richt, in verband met haar zomerprogram ma, e6n wandeling naar Berlaere- Donck in. op Zondag 22 Oogst a. s. Al de leden worden dan ook uit- genoodigd, dat de ALGEMEENE VERGADERING, op Dinsdag 17 Oogst. Allen op post en naar Berlaere. De regeling zal toekomende be kend gemaakt. Hot Bestuur. Soc. Vrouwenbond. Dinsdag 170ogst,om7 ure 'savonds, BELANGRIJKE BESTUURVERGA- DERING van al do leden van de loden van de Vrouwenbond. Elk weze op post Groote Algemeeue Vergade ring op Zondag den 15 Oogst om 10 uren stipt in de gewone zaal van het Belfort Zeer belangrijke punten zullen besproken worden ook de nieuwe wet en de VLAG INHULDI GING te Hofstade op 29 Oogst. Dus allen naar de vergadering. Voor het bestuur J. Steenhaut. Op Maandag 18 Augustus aa staande grooto Wijk-Kermis op de Varkensmarkt. Schoons volks spelen, aderlei vermakelijkheden en Kloefkensbal. HET BESTUUR. In de V/everij van M. Waelkens. Don algemeenon tarief welke ver ieden wreek aan deae firma is voorgelegd, hoeft nog geen uitslag gegeven, M, Waelkens heeft nog niets bepaald laten geworden maar is ook niet gunstig gestemd voor deze te aanvaarden, zoodat eraan den H. Bestuurder is voorgesteld om die zaak aan den scheidsraad te onderwerpen. Thans heeft M. Waelkens zijn wensch to kennen gegeven, om de zaak van den Alg. tarief nader te bespreken, en wonschste daarvan gebruik te maken wanneer Hij naar Gent gaat, zoodat op den oogenblik dat deze regelen verschijnen, de zaak van den Tarief met M. Wael kens kan besproken zijn, en wellig een oplossing aan het geschil ge bracht is. Toekomende week geven wy hier over meer. Weverij Sielbo. Don 20 dezer heeft den Heer Sielbo van Terjoden, ons laten geworden dat Hij den laatste 5 0/0 duurte zal betalen, doch voegde erbij dat den moeielijken toestand waarin de nijverheid zich bevind, aan zijne firma niet toelaat om de komende vermeedering nog te betalen. De zaak is in banden van den scheidsraad. H. F Voor de Leden van den Texfielbond. Heden Zondag om 3 uren na middag Zesmaandelijksche vergade ring ten Lokale Hand in Hand. Gezien de belangrijke dagorde moeten aide leden deze vergadering bijwonen. In de Textielfabrieken en Breiwerkhuizen. Morgen Maandag den 16 Oogst beginnen de werklieden te werken mot 15 0/0 vermeerdering van den duurtetoesiag. In de Katoen-Garen- Laketsen Sargieënfabrioken, inde Weverijen en de Breiwerkhuizen, De Viscosebewerkers en bewerk sters werken van deze week aan de vermeerdering. De vermeerdering van duurtetoe- slagen hebben de wer lieden van de Textielfabrieken te dankoD, aan de groote macht van onze landelijke Textielcentrale, Zonder de vereeni- „ing zouden de werklieden dat niet nekomen, zooals het met de werk lieden van verschillende anderö nijverheden gebeurd. Dat bewijst hoe noodzakkelijk het is dat aide werklieden zich aansluiten bij onze Vakbonden. Ouders Ga moet Uwe jonge dochters en zonen die gaan werk en, doen inschrijven bij onze Vak bonden. Vele jonge vrouwen den ken wanneer zij getrouwd zijn, dat zij niet meer in de fabrieken zul len gaan werken, doch dat gebeurd zelden of nooit, want do jonge ge huwden govooien dan best hoe goed het loon 'an de vrouwen te pas komt in liet huisgezin, en blijven dan ook voorts werken; daarom is het noodig dat aide Vrouwen deel maken van onzen Vakbond en lid blijven. Wie nog buiten den Vak bond staat mag niet wachten, zij moeten zich onmiddelijk doen in schrijven. In de laatste Staking bij Kape teintjes waren er verschillende Jonge meisjes en Vrouwen die niet vereenigd waren. Dan hadden zij groot spijt, omdat de veroenigde werklieden de vergoeding van hun- en Vakbond genooten en z;j niets. Werklieden wacht niet tot het te laatis. Vereenigd U onmiddelijk. F. H. KRUISPLANTING - Op Zondag 22 Oogst wordt er een kruis geplant op het graf van wijlen onze makker Kieckens iozef gewezen regleur der Fabriek Borremans. Al de metaalbewerkers worden bij deze opgeroepen om hieraan deel te nemen Vergadering om 2 uren bij de Weduwe Matthijs Breedestraat, (Hoeksken), nabij Herdersem. Algem. Vergadering voor al de leden Deze om al de leden der vakvereeni gingen, mutualiteit en partij uit te noo- digen naar de vergadering welke zal gehouden worden, heden Zondag 15 Oogst bij de Weduwe Triest Korten- hoek om 5 1/2 ure. Dagorde De Gemeenteverkiezin gen. Makker Nichels Alfred Volksverte genwoordigen zal er het woord voeren. Er mag niemand ontbreken. Het Bestuur van den Propagandaclub. Eenieder w eet, dal we ic onze ge meente ooü Socialistischen Zieken bonden hebben gesticht, en we heb ben het genoegen te kunnen verkon digen dat we reeds 109 leden tellen I)it getal zal vermeerderen, en het is met dit doe], dat wc eene openbare vergadering hebben belegd bij Hoef fellnck Domien, Eiixvelde, hedor Zondag I5 Oogst, om 3 1/2 ueen na middag, waarop de kameraad Bau- wens Clement uit G^eraardsbergen ons het nut on de voordoeion van or, zon Ziekenbond, breedvoerig zal uit een zetten. Daarna, zal er ook gesproken wor den over den algemeenen politieken toestand van 't land, door de vrien den Van den Steen uit Ninove en Steenhout Jozef uit Aalst. Allen op post, weze het ordewoord P. DE SCHRIJVER. Gemeente Denderhautem. Zondag 15 Oogst, om lo ure voor middag, b]j Domien Weyuant, Dries, algemeene vergadering. Prosper De Bruyn, Volksvertegen- diger, zal er tegenwoordig zijn. Dagorde Gemeentekiezing en al gemeenen politieken toestand.

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 2