WERELDVREDE!! Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Van alles Wat. AALbT.^1. 3e Jaar N° 34. Prijs per nummer 20 centiemen 22 Oogst 1926. Annoncen Sir Waarom de Socialisten in de regeering traden1? |)e sleun van 't Krisisfonds. Hunnen haat tegen Nichels. IK HAM® RECHT T1 JHIID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1* en 2' bladzijde. 2 fr. op 3» en 4» bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten eiko week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE 1 ALFRED NICHELS. REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 3,00 6 5,50 1 jaar 10,00 BUITEN BELGIE. jaar fr, 17,50 Men abonneert zich op alle postbureelen. De laatste oorlog heeft meer dan puinen en rouw veroorzaakt, en 't is Jsarom dat de massa zoo innig den frede verlangt. Voorzeker hebben de conferen- lies, de kongressen, de vredesverga- ieringen hun nut, maar er valt niet lan te twijfelen, dat onze vrouwen ie strijd in zijn volle machtontplooi- Iig voor den Vrede dienen aan te angen. Het is goed beginselen te lellen, een ideaal te vestigen, de ilkeren voor te lichten over de mo- ^lijkheden van bemiddeling tus- chen de landen, doch wat men bo ren de vredesgedachten in de wereld moet doen zegevieren, is de opvoe- iing. Daaromtrent kennen wij het raorme werk van Gezel Huysmans, «•ils Minister voor het Onderwijs, en g«- lie door tientallen van Soc. Schepe- ich- lenen van Onderwijs goed wordt .rertolkt, tot het bekomen eener joeds onderwezen bevolking. Maar aan dat grootste werk, om inze kinderen van dien nieuwen [eest te doordringen, mogen onze Touwen niet afzijdig blijven, omdat lü de eerste opvoedster is,deze die de [iel van het kind kneedt,en'tisdusop laar dat in het werk van den wereld rrede de zwaarste taak weegt Den langevangen strijd door het I. V. V. Foor den vrede kan dus door de trouwen doelmatigst worden ge- iteund. Zij heeft voor plicht aan haar linderen het afgrijzen van alles ra* moorderfi en slachting is into irenten, hun gedaohte naar dena- 2 uur, naar de kunsten, naar den i [rooten vreedvamen en vruchtbaren itrijd die zich dageliiks op het ikonomisch terrein ontrolt te rich en. Zij heeft voor plicht al de knjgs- linnebeelden helmen, sabels, ge- reren, looden, soldaatjes enz. te reren. Doch, zal men mij zeggen, noet men dan nooit meer don groo- en oorlog herinneren Ja zeker, naar dat moet op zulkdanige wijze ebeurén.dat de kinderen in een vre- esgezindheidsgovoel opgekweekt ;orden om alle oorlogsspeeltuigen i verafschuwen. Dat moet de werking der vrouwen lijn, de vrouw moet hare plaats die ;ij bekleedt in den strijd tegen het lapitalisme waardig bekleeden en ervol vervullen. De vrouwen dienen ich immer de edele spreuk van ana- ole France, te herinneren werking voorden Vrede doeltreffend worden. Indien onze vrouwen dus, de hoop koesteren dat het oorlogvoeren tusschen de broedervolkeren volle dig verdwijne, dat zij dan hun werk voorbereiden, en de strijd aan vangen, opdat al de werkersvrouwen beginnen klaar te zien, ten einde op eendrachtige wijze hun vollen steun nevens de mannen te verlee- nen voor den Wereldvrede. A. B. rai rtal 37 im VOO sn d e re id 1 eed tsi pil iuk SPI Neen, 't is geen droom die het ontwaken verdrijft, een onaange name begoocheling Neen, dezen droomen, dezen dwalen, die, omdat zij van het mi litarisme en de ruwe kolonisatie leven, meenen dat de tegenwoor dige orde (of beter de tegenwoordi ge wanorde) immer zal voortduren. Do«h meenen zij werkelijk Neen, zij gissen wel dat het oorlogsvon ren niet eeuwig zal duren, zii we ten hoe men er een eind zal aan stellen, zii weten dat wij bet zijn die, door het socialisme, het wan gedrocht zullen dooden dat hen voedt, en 't is daarom dat zij ons vreezen en ons lasteren Tot daar Anatole France, lat onze vrouwen haar ijveren naar len Vrede, verdubbelen vertiendub- lelenen haren strijd eng verbinden Spa net dezen der mannen, zoowel op and lyndikaal gebied, als op mutuali tich, kooperatief en politiek ge- lied, de reactie zal haar ook vreezen ooals Anatole France het hierboven loo treffend zegt. Maar van dien (ogenblik af, van zoodra de reactie (nze vrouwen zal vreezen, zal hare Langs verschillende zijden wordt er gevraagd waarom de socialisten deel nemen aan de huidige regeering. Volgaarne beantwoorden wij deze vraag. 1. Omdat de werkende klas er hoog belang bij heeft. Omdat de frank moet gered wor den, want van zijn waarde hangt de waarde van het dagloon af. 3. Omdat de spaarcenten van nering doener en werkman op het spel staan. 4. Om maatregels te nemen tegen de geldschuimers die er op loeren langer en meer tegen onzen frank te ploete ren en al meteen alles in prijs doen stijgen. 5. Om mee te helpen met al wie van goeden wil is om te voorkomen dat ons volk in dezelfde ellende zou vallen als degene die in Duitschland, Rusland en elders heerschte of nog heerscht. 6. Om door onze toetreding te bewij zen dat fascisten en de kerels van de Ligue de l'Intérét Public schandalig logen toen zij beweerden dat de socia listen fout hadden aan het dalen van den frank. 7. Om te beletten dat er aan de so ciale wetten zou geraakt worden, om de enkele te verbeteren en nog op andere te dringen. 8. Om de 8-uren-wet te doen stem men en het crisisfonds te doen ver meerderen. 9. Om aan de kapitalisten niet toe te laten zich meester te maken van onze ijzerenwegen en daarbij de spoorlieden onder hun macht te nemen. 10. Omdat klerikalen en libera len ons smeekten in de regeering te treden en beweerden dat zon der de socialisten het land niet kon gered worden. Neringdoeners, Arbeiders, Toen ons volk in I9I4 gevaar liep en men beroep deed op de socialisten, hebben wij geantwoord présent 1 Toen in 1926 ons zwoegende volk naar de diepste armoe werd gedreven en klerikalen en liberalen bevestigen dat onze hulp onmisbaar is antwoorden wij nogmaals présentI Wij kennen onze plichten tegenover de democratie en weten wat wij willen. Mannen, vrouwen, steunt de Werkliedenpartij I Elk weet dat toen het Krisisfonds tot stand kwam door Gezel Wauters, de steun 5 frs. (hoofdsteun) 1,50 frs. voor de vrouw en 1 fr. per kind en per dag was. Het index-cijfer daalde op zeker oogenblik, maar de socialist W a uiers liet de steun zooals hierboven. I Dan kwam de man der Kristenen, M. Moyersoen in de plaats van Wau ters en terwijl het levensduurte cijfer hoogde, bracht Moyersoen de steun van 't Krisisfonds op 4 frs. en lfrs. Dus vermindering. Wauters werd weer minister en 't systeem der 5 frs.,.1,50 frs. en 1 frs. kwam weer in voege. En nu dat de levensduurte klom aar zelt de socialist Wauters niet de steun nog te verhoogen. Volgens een verschenen koninklijk besluit zal de werkloozensteun zijn Hoofdsteun 6 frs. per dag, voor de vrouw 2,50 frs. en voor elk kind bene den de 16 jaar 2,00 frs. wanneer de kas van dewelke de werk- looze deelmaakt ook 6 frs. hoofdsteun voorziet en zoo hij 25 jaar is ofwel gezinshoofd, zoo hij geen 25 jaar is. Breedvoerig alles wat in het konink lijk besluit voor komt hier mededee- len, kunnen we niet. Ten anderen onze vakbondsekretarissen kunnen aan ieder duidelijken uitleg geven. Doch, een feit staat vast, terwijl den kristen Moyersoen destijds den steun verminderde, is deze nu door Wauters reeds tweemaal verhoogd. De socialisten zijn toch slechte ke rels éh Toen Moyersoen zijn slechte daad pleegde zwegen de dom pers I Nu, zwijgen ze ook I Dat is hunne rol I De Waarheid. De Werkman leeft niet om te arbei den. Hij arbeid om te leven. Uit het verschil dezer twee opvattin gen spruiten al de kwalen onzer huidige maatschappij. En het verzet tegen die nadeelige gevolgen er van is de klassenstrijd. Zoo is 't. Om een militaristischen oorlog te voeren, diemillioenen menschenlevens eischt en milliarden schade veroorzaakt is er altijd geid genoeg I Zoo is het kapitalisme. Daarom zijn wij socialisten I Als uw sterke arm het wil... Met de staking der dokkers te Ant werpen lag er dus alles stil. Die enorme bieënkorf had plotseling opgehouden te gonzen. Geen reuzenkraan meer die tonnen zware vrachten door de stoere dokkers aangebracht aangrepen, optilden, naar het ruim zwierden en daarin, als ware het een pluim geweest, zachtjes op de geschikte plaats neerlieten. Er waren geen dokkers meer die klaar stonden 0111 die ontelbare kilos goederen te verhandelen en aldus het goud met gansche hoopen in de al ver slindende kapitalistische muil te goeien. De reusarbeid had de armen ge kruist, en het raderwerk stond stil... Verheugend. Naar wij vernemen zal de sterkte van het bezettingsleger verminderd worden. Frankrijk zou zijn bezettings leger van 08,000 man op 50,000 terug brengen en de Engelsche en Belgische contingenten te zamen 12,000 man sterk, met 2ooo man verminderen. Zoo komen wij weldra tot de alge- heele terugtrekking der bezettingstroe pen, wat door elk vredelievend mensch met vreugde zal begroet worden Het moest er toch van komen. Zooals wij altijd hebben gezegd dat de Frontpartij een samenraapsel is van misnoegde katholieken, die een kerk willen opbouwen met den toren naar onder en dus logischer wijze als een kaartenhuis moet uiteen vallen blijkt nogmaals waar uit het volgende In de laatste tijd zit het er bovenarms op tusschen de leiders der Frontpartij, en wordt er gekrakeelt over de kwestie wie eigentlijk het meest voorde Vlaam- sche zaak werkt. Dat doet ons lachen, en wij herhalen, dat het enkel pure egoistische doeleinden zijn die deze heerschappen derwijze doen handelen. Als het zoo voortgaat zal het Vlaamsch nationalisme zijn volledigen ondergang vinden in den persoonlijken ingang zijnden twist, en dan zullen al hun navolgers nog aardig staan kijken. De communisten hebben een hevigen haat tegen de hoofdmannen der partij, en het is door hun persoon te bezwad deren, dat ze denken de werklieden hun vertrouwen aan 't wankelen te brengen, om uit de moeielijke tijden, politieke munt te kunnen slaan. Nichels heeft, volgens een commu nist-correspondent uit Aalst in de Roode Vaan het groot ongelijk ge had, de werklieden vertrouwen in te spreken, in de werking van het huidig gouvernement, gezien het program ma van deze regeering om zoo te zeg gen enkel omvat de gezondmaking van den frank van alle belgen. Hierom een uitval op Nichels, die er gemakkelijk kan naar wachten, gezien zijn hoog inkomen, want Nichels is be zig met in gemeen akkoord met de bankiers, om België in een werklieden t paradijs te herschapen, waarin het recht van staken aan de arbeiders zal ontnomen, deze zullen uitgehongerd worden dank de hongerloonen, het 8- urenwerk zullen verkrachten enz. Oef I 't is er uit 1 Neen, 't is nog niet alNichels is den verburgerden hoofdman, en is tot in den reformistische drekput gezonken volgens dit heerschap. Schrijver van dit artikel in De Roode Vaan zal zeker bij het neer pennen van die woorden, een hevigen haat en nijd hebben gevoeld tegenover onzen hoofdman Nichels, omdat Nich els nog niet is terecht gekomen in dien waterput te Erembodegem, alwaar den hedendaagschen communist en schrijver van zoovele vuiligheid in de «RoodeVaan» voor eenige jaren als dief en inbreker is uitgehaald, door de boeren ferm toegetakkeld, en dan aan 't Gerecht is overgeleverd, dat hem een twintigtal jaren in 't gevang deedt opsluiten 't Is Nichels zijn schuld, dat de ou derlingen in onze gestichten vleesch krijgen, waarvoor ze hondentanden moeten hebben, om het te kunnen van een bijten, en dat men ze des Vrijdags, als toespijs pataten met stinkende kaas durft opdienen. Nogthans, wij hebben altijd gehoord, dat toen Nichels, schepen van tioan- tieën was, zijn meeste bezorgdheid is geweest, te denken aan de inwoners onzer gestichten weezen, oude man nen en vrouwen, ziekenen, door stipt aan het bestuur der godshuizen, maan delijks het noodige ge.d te doen uit- keeren. Maar Nichels is geen lid van het bestuur der godshuizen 't zijn onze vrienden Jozef Steenhout en Benoit De Moor, die er zetelen, benevens de bur gers-afgevaardigden Welnu, ik heb me tot Steenhout ge wend, hem het bedoeld artikel der Roode Vaan getoond, en laat me toe het te zeggen hij walgt van der gelijk schrijven. Hij is bij de ouderlingen gegaan, heeft hen het artikel voorgelezen en het is op een waar protest onthaald. Onmiddelijk waren de ouderlingen bereid een protest te onderteekenen, om het in de bladen te laten verschij nen en een ouderling die er reeds 15 jaren is opgenomen, vertelde er aan de andere ouderlingen HOE HET ER VROEGER WAS, omdat ze het ver schil zouden kunnen maken. Onzen vriend Steenhout is na die uitlegging van dien ouderling, diep bewogen heengegaan. En zoo gaat het bij die heeren com munisten leugens, laster, verdacht makingen, dat zijn hunne wapens die ze gebruiken om onze hoofdmannen af te maken, hun het vertrouwen der werklieden trachten te ontnemen. 't Zal niet gaan mannen, de druiven zijn te groen en in den waterput is het te nat. 't Is voorwaar niet het middel om het eenheidsfront te bewerken en dan nog met zulke mannen. Samenwerkende Maatschappij Bureelen Molendries, 11 Magazijnen Molenstraat. BIJHUIZEN Ledebaan, 9. Erembodegem Lede. Welle WAARDE GEZELLEN. In onze Partijboekhouding heb ik kunnen bestatigen dat gij aan den eersten oproep der Werklie denpartij als goede en bewuste sol daat beantwoord hebt. Zelfs maakt gij deel van verschillende groepen en staat gij als bestuurlid aan de zijde van groepen of groep. Gij zijt bewust dat de Werkliedenpartij, gesteund door de Samenwerking, eene groote rol gespeeld heeft en nog zal te spelen hebben in de Samenleving. Herdenkt eens de groote werkstakingen welke wij in Aalst doorspartelt hebben, welke edelmoedige steun de Samen werkende Maatschappij t HAND IN HAND aan de werk stakers heeft gegeven en nu schijnt ▼an vele partijgenooten zulks ver geten te zijn 1 I Nochtans, voor wat aangaat de hoedanigheid, gewicht en prijzen ODzer Ifoopwaren, is uit versehei- dene proeven gebleken dat wij zoo goedkoop als andere winkels der stad verkoopen, temeer, nog 3 t. h. aan de aandeel houders en 1 i/a t. h. aan de niet aandeelhouders terugkeeren. Ook moet men rekening houden dat de winsten der Samenwerkende Maat 'schappij «HAND IN HAND» uUsluitelijk dienen ten voordeele der Partij, terwijl de winsten van burgers en fabrikanten dienen tot b strijden onzerveroverde rechten. Denkt eens goed na, Waarde Partijgenoot, moest de Samen werkende Maatschappij HAND IN HANDniet meer kunnen bestaan uit oorzaak der groote on verschilligheid van velen onzer leden, waar zouden wij onzeschoone instellingen zien naartoe gaan Waar zouden wij onze stem en wil nog vrij kunnen laten hooren De Samenwerkende Maatschappij

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1