Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Mijn Hoekje. ;n De Prijs van den Grond. In de Kamer. 2, 3e Jaar N° 35 Prijs per nummer 20 centiemen 29 Oogst 1926. Annoncen 11 Pi): T ERNSTIGE KRISIS in 't Vooruilzicht iRBEIDERS,DOET UWEN PLICHT! W. Derix. De ontwikkelingskamp Vernietiging der Oorlogsschulden. 't 18 volop vacantia. Het is rust tijd. 't Is rusttijd voor de Kamer- en Senaatleden 't is rusttijd voor de studeerende jeugd en het on derwijzend personeel't is vacan- tie voor de heeren van 't gerecht en voor zoovele geleerden en rijke merschen, die er niet op zien, en in den zak kunnen tasten om zich een heerlijk verblijf aan de zee of elders te verschaffen. Het is GEEN rusttijd, het isGEEN vacantievoor zooveel miliioenen en miliioenen kleine bedienden en werklieden, die gedurende het gansche jaar door van 1 Januari tot 31 December, moeten werken en wroeten om door de wereld te komen, en niet mogen denken op vaoantie, want vacantie beteekent voor hen werkeloosheid, en wer keloosheid beteekent HONGER. En toch moeten we er naar toe. Het reoht op vacantie voor een werkman of bediende, kan niet betwist worden, maar om het te bekomen, moeten zij het kunnen veroveren. Dit kunnen ze, bijmiddel van hunne vakbonden, wanneer zij zich onderling verstaan, zich machtig aaneensluiten, eendrach tig opmarcheeren, in een woord, als ze sterk genoeg zijn, om hun wil aan hun patroon op te dringen, Voor den oogenblik geniet de patroon, de rijke mensch, van oene goede vacantie, hem gegund door de werklui zelf. Er kome een dag, dat het ver lof met betaald loon, aan de pa troons zal ontrukt worden, want als er iemand is, die recht heeft op verlof, op rust, dan is het toch de werkman, de bediende, de voort brengers van het schoone, het nuttige, het aangename, van de weeldeen den overvloed. Toen we vroeger spraken van den 8 urendag, waren we droo- mers, toen we pensioen eischten voor de ouderlingen, waren we zotten, en wij hebben het reeds alle twee. Nu vooruit voor het verlof met betaald loon, en dat door innig bij elkaar te blijven, en niet te luisteren naar dezen die ons willen verdeelen, dat is de heilige wensch van FRIEDERIK^ Nieuws voor degenen die een eigen woonhuis hebben gebouwd met premie. VRIJHEID Rechterlijke annoDcen 4 fr. per regel op]'en 2" bladzijde. 2 fr. op 3" en 4" bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elko week vóór Woensdag avend, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ HET RECHT Lokaal HAND IN HAND Molondries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE ALFRED NICHELS. REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 3,00 6 5,50 1 jaar 10.00 BUITEN BELGIE. jaar fr, 17,50 Men abonneert zich op alle postbureelen. ker 57, nen roor q de re 1 en ?d :si- lil ik eni re- ncl De toestand moet ernstig ui tzien worden. Iedereen is het er ?er eens dat, als eenmaal onze zieke frank» wat blos op zijne lleeke wangen zal verkregen heb- *n, dat de krisis zich sterk in erschillende bedrijven zal doen evoelen. Het gemis aan voldoende be- lelling zal zich voordoen en de lelgische nijverheid zal de krisis indergaan, die we sedert de laat- le maanden in de verschillende inden der wereld kunnen be- peuren. De arbeiders worden door de evolgen eener nijverheidskrisis teeds het meest getroffen en zijn it de eerste slachtoffers van. Het niet alleen de armoede die hun reffen zal, doch ook de kwestie an vermindering der loonen rardt in zulke tijden, door de rerkgevers niet onbesproken ge iten. Fabrieken worden gedeeltelijk esloten, daar al de werklieden niet seer aan den arbeid kunnen wor- ien gehouden. Wat is het lot van de familie an den niet gesyndikeerde ar- ieider Beklagenswaardig 1 Hij die in- egendeel, vooruitziend is ge feest, kan zich des te meer ver- leugen, dat hij deel maakt van en syndikale vereeniging, daar hij dit midden een ware hulp zal inden, welke hem niet zal ver lichten, de hand om een almoes lit te steken. Dahr, zal hij zich mogen aan- ieden, de kop omhoog, omdat lij dühr geen almoes zal gaan intvangen, maar van het syndiuaat letgene zal bekomen, waarop hij echt heeft, door zijn aansluiting in het afdragen van zijne bijdrage. Niet gesyndikeerden verkeeren liet in zulken gelukkigen totstand; felen hebben r,iet maar den goe- len raad willen luisteren, hebben le weldaden der syndikale ve- [eeniging van de hand gewezen. Dat ze de oogen openen I Ge- luren de de laatste weken gevoe len zij meer en meer de uitwerk- lels eener scherpe krisis, om mis schien weldra nog zwaarderdoor le werkelijke gevolgen dezer harde tijden getroffen te worden. We zullen vooral bij de eerst komende Winterdagen in vele ar beidersgezinnen de plaag der werkloosheid zien binnensluipen, net haar gevolgen van gebrek, armoede en ontmoediging. Het redmiddel tegen die kwaal ..gt in de versterking der arbei dersmacht; de krisis die zich voor- en zal op zulke brutale wijze en ,v voortbrengers zal treffer, is het jeyolg van de hedendaagsche wijze waarop de nijverheid door het pa tronaat is uitgebaat en de huidige maatschappij door haar be- heerscht. Onverschillige arbeiders Uw plaats it in het syndikaal midden, om een beter menschelijk bestaan te Veroveren i De krisis en h«t patronaat ia voor u onverbiddelijk. Arbeiders Neemt allen hot wa pen op, dat de vakvereeniging u aanbiedt, om u dagelijks te be schutten tegen den machtigen vij and, dien gij kent onder den naam van reaktie Voeren wij te gaar den kamp naar lotsverbetering en meer men- schenwaarde. Indien allen moesten begrijpen, zooals een gewetensvolle arbeiders klasse het verlangt, zou men zeker minder moeilijkheden ontmoeten, om dit sterk en koppig patronaat tot overgave te dwingen. Men komt in omstandigheden als deze tot die sterke opvatting, dat de eenheid van het proletariaat dit alles zou kunnen overwinnen 1 Moesten wij allen de kracht be seffen, wat één geluk zouden er in de arbeidersgezinnen niet heer- schen Wat zouden wij het patro naat kunnen doen knarsetanden Dit alles kan, als wij willen Al zijn de tijden niet rooskleurig toch mogen we niet wanhopen. Als immer er dapper op los om de belangen te vrijwaren en te ver dedingen, van onze reeds zoolang verdrukte volksmassa. Arbeiders, waakt op onze or ganisaties en versterkt vooral onze rangen De Openbare onderstand van een stad in Haspengouw komt een hoeve te verhuren aan 10 zakken tarwe per jaar, hetzij, aan den huldigen prijs, 1,750 fr. per hektare De inwonende landbouwer heeft deze huur niet aanvaard, en heeft de plaats moeten ruimen voor zijn op volger. Een vraag dringt zich op kan een landbouwer met zulke huur nog le ven Zoo ja, dan verkeert de landbouwer in een gouden tijdperk en moeten de landbouwpolitiekere niet voortdurend klagen zooals zij doen. Neen, dan moet degene die zulke huur eischt ouder voogdij gesteld wor den 1 In ieder geval zouden evenmin de openbare instellingen als de partiku- lieren het recht mogen hebben de pro- dukten van den grond met zulke kosten te belasten. Indien er een maximum prijs werd vastgesteld voor de gronden zou er einde komen aan de exploitatie vanwege de rente- «pelers. teekend met den waren naam, men gebruikt een deknaam. Tevens mag het werkje zelf niet vermelden de stad of groep van den mededinger. Vrouwelijke leden mogen zoowel mededingen als mannelijke leden. De ontwikkelingsprijskamp wordt gesloten den 31 December 1926. De werkjes moeten gestuurd worden aan gezel Marinus De Rycke, Ons Huis Vrijdagmarkt Gent. Voor het Uitvoerend Bureel. M. DE RYCKE. van den VLAAMSCHEN BOND wan Soo. Jonge Wachten. Zooals alle jaren richt de VI. Bond van Soc. J. W. een Ontwikkelings prijskamp in voor zijn leden alsook voor de leden van de syndikaten en mutualiteiten welke den ouderdom van 25 jaar niet hebben overschreden. Het doel welke wij nastreven is de jeugd aan te sporen zich onledig te houden met socialistische studie. Wij beoogen niet dat zij boeken zouden verslinden, wat overigens zeer ge vaarlijk zou zijn, maar vooral dat zij hunne ideeën zouden leeren ordenen en deze omschrijven onder vorm van artikel of verbaal. De partij heeft er alle belang bij dat zij de, jongeren leert kennen, dat zij weet in welke elementen er wat steekt, waaruit later kan worden geput ten voordeele der arbeidersbeweging. Ontwikkelingsprijskampen inrichten heeft niet alleen voor doel te toetsen waar goede en jonge krachten schuilen, maar zij helpen ook mede aan het ontwikkelen van dezen. Zij sporen de jeugd aan iets te schrijven en naar mate hun werkje goed of slecht is worden zij beloond. Er worden aan de mededingers vingerwijzingen gegeven, hoe zij in de toekomst moeten te werk gaan om tot beter resultaten te komen. Wij hopen dat onze jeugd ten volle ons doel zal begrijpen en dat zij onzen oproep zal beantwoorden.Wij doen tevens een beroep op de ouderen om onzen prijskamp te steunen. Dat kunnen zij door de jeugd aan te sporen deel te nemen aan onzen Ontwik- Ifellngsppijakamp. PROGRAMMAi 1. Serie Artikels. Schrijf een socia listisch artikel overdeGemeerit*- kiezing. Men kan handelen over de belangen der Jeugd in den Ge meentekiesstrijd ofwel de Socialisti sche partij en de Gemeentekiezing. 2. Serie Verhelen Schrijf een socialistisch verhaal of greep uit het Werkersleven. 3. Geiiichfen Schrijf een Spreek koor, Gedicht of Strijdlied. 4. Coojjeratie Schrijf een artikel over: Het nut van de Soc. Coöperatie ofwel Het verschil tusschen Sociali stische en Neutrale Coöperaties; ofwel De Coöperatie en de Levensduurte. 5. Mutualiteiten Schrijf een arti kel over: Het Nut van de Mutualiteit ofwel over De Mutualiteiten en de strijd tegen de Tering. 0. Vakbeweging 1 Behandel on der vorm van artikel een der volgende vraagstukken Collectieve Arbeids- kontrakten. Moeten de Vakbonden hooge bij dragen eischen van hun leden Bijzondere Opmerkingen voorde Medeburgers: De artikels mogen niet langer zijn dan twee kolommen van Vooruit Elke mededinger mag maar de kwesties behandelen welke het pro gramma vermeldt. Elke mededinger mag mededingen in de verschillende series, maar met één artikel, één verhaal, één gedicht, enz. De mededingers zul len verdeeld worden in 2 categoriën, geschoolden en minder ge- schoolden. Bij ieder werkje moet, i op een afzonderlijk briefje, melding j worden gegeven van den naam en adres van den mededinger, de cate- j gorie waarbij hij wenscht geklasseerd j te worden, ouderdom en groep waarbij hij behoort, alsook de deknaam, waarmede hij zijn werkje onderteekent De werkjes worden dus niet onder- (Zie vervolg onderaan kolon S) Het sohjjnt dat de Engelsche bla den een propaganda voeren tegen Amerika voor de vernietiging (Inter nationaal) der oorlogschulden. Dat ware ten minste eene radikale oplossing, om de flnantieële malaise, die op Europa drukt, te doen ver dwijnen en eene nieuwe toekomst met hoop en vertrouwen te gemoet te zien, f Het is de gedachte reeds zoo lang door de socialisten vooruitgezet. Do internationale oorlogschulden, z^jn bloedschulden. Ze hebben reeds genoeg wee en ellende gekost aan het volk Hjdens den oorlog met het sluiten van den vrede moesten ze ook over al die schulden een kruis gemaakt hebben. Maar die vernietiging ware tn strijd met het égoïsme, dat de oor log volstrekt niet verdreven heeft uit 'g menschon harten. Integendeel. Onze samenleving is ógoïstisch en er zal nog lang moeten gestreden worden, vooraleer die ondeugd zal verdwenen zijn om plaats te maken voor het altruïsme. Amerika is met den oorlog finan cieel machtig geworden. Aan monsehenoffers heeft het, in propor tie met de andere landen die in oor log geweest zijn, weinig gegeven, wijl het maar op het einde van den oorlog goed in den strijd gewikkeld was. Amerika heeft er dus het minst bij verloren en er het meest bij ge wonnen. Waarom zou hot de Europeesche oorlogsschuld niet kwijtschelden Het ware eene groote daad tot hor opbeuring en bloei van het thans zwakke Europa. Wel mogelijk is er iets te doen in dien zin, als er daaromtrent eenheid is onder de Europeesche landen. Onder de pressie van een sterk aaneengesloten Europa zoo Amerika misschien niet blijven weerstaan. Waarom zou Rusland moeten uit gesloten worden in dergelijke actie? Wellicht voelt Engeland dat er geen anderen uitweg moer is dan de internationale vernietiging der oor logsschulden. Het heeft er inderdaad alle belang bij, dat don Belgischen en den Franschon frank niet ten on der ga. De Engelsche schuld togen over Amerikais 935.653.000 pond sterling. Engeland heeft te goed van zijn Eu ropeesche geallieerden 2.o62.45o.ooo pond sterling. Hieruit kan men ge makkelijk logische gevolgen trok ken. Zal het ooit wel zoo vor komen Zal Amerika kunnen bewogen wor den den stap to doen tot vernieti ging de oorlogsschulden Dit hangt grootendeels van de En gelsche politiek af. en, zooals we op merkten, van de eenheid der ver schillende Europeesche landen in die kwestie. Engeland kent nu ook niets anders dan egoïsme. Ziet het geen anderen uitweg, het zal zijn politiek in die richting voeren in tegenovorgostel- de geval zal de propaganda der En gelsche bladen voor de zaak maar ephemier zijn. Indien do flnantieële heropbeuring in gansch Europa moet plaats heb ben op eigen kraohten, zullen wij nog lang gebukt gaan onder onze schulden. En hot is onbetwistbaar de wer kende klasse lijdt er meest onder. Mocht er in bovengomolden zin eene oplossing komen, dan zagen wij een nieuwe toekomst te gemoet. A. VYVERMAN. Vraag (in't Vlaamsch) van gezel NICHELS 10-6-1926. Menschen die een eigen woning wenschen te bouwen en hierom eene aanvraag doen om de Staatspremie te bekomen ontvangen het volgende antwoord Ik heb de eer u ter kennis te brengen dat de premieaanvraag die gij aan mijn Beheer hebt doen toe komen voor het bouwen eener goed- koope woning ingeschreven is onder N°Er zal nochtans geen gevolg kunnen aangegeven worden, dan

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1