BelgischeBankvan deaArbeicl AALST. Soc. Bibliotheek. SYNDIKALE RUBRIEK. KAPITAAL 8H RESERVED vollodig gsstart 9 MILJOEN THANK Ai!e Bankverrichtingen K&ETO IK IIAKD Mossel ven Iers. Voor onze reizende Werklieden. Wijkclul)Jean Juurès Cantoi.aal congres te Aalst. Bibliotheek Het 25 Jarig bestaan van het Internationaal Vakverbond Een Verzoek Mededeetingen Bij de Lederbewerkers, Uit Hofstade. Maatschappelijke Zetel: GENT Voldersstraat, I. Agentschappen LA L0U1/1ERE. Sylwai.-i Guyauxstraat. 46 BERGEN, Chisaire straat, <0, Hulpbureel CHARLEROI, Yzerlaun 32. Opening van deposito en hopende rekeningen Documenten accreditieven Disconto en inning Verhuring van Brandkoffers Wisselen Vreemde munten Aan- en Verkoop van titels Beursorders Inkasseering van koepons Spaarkas Bewaring van waarden «indien de 15.000 premiën ingesteld door de Regeering reeds niet toe- gekend zijn aan personen die hunne aanvraag ingediend hebben vóór 1936 of indien het beslist wordt «het aantal dezer premiën te ver- meerderen Zou de Heer Minister me niet kun nen zeggen of de Regeering zinnens is aan het premiênstelsel te verzaken? Ik wil ten sterkste aandringen opdat het premiênstelsel behoude bliive, om dat zulks veel bijbrengt,, niet alleenlijk om den werkman aan een eigen woon te helpen, maar ook den woningnood helpt verzachten. Ten andere een groot aantal werk lieden, in de meening verkeerende de Staatspremie te ontvangen, hebben hunne woning gebouwd of zijn bezig ze op te bouwen en het ware voor die menschen eene ramp moesten zij nu de premie geweigerd worden. Moest de Regeering het ongelukkig besluit nemen geene premiën meer toe te kennen, dan zou ik toch ten zeerste willen aandringen opdat ten minste toch dezen de premie nog zouden uit betaald worden, die hunne aanvraag hebben ingediend, bijvoorbeeld vóór 15 Juni van dit jaar. ANTWOORD. Gelijk ik het reeds aan mijn ge achte Collega's van de Kamer der Volksvertegenwoordigers ter kennis bracht, bij het bespreken van het bud get van het Ministerie van Nijverheid, Arbeid en Maatschappelijke voorzorg, heb ik 0:11 bet advies gevraagd van de Nationale Commissie voor het be- studeeren der aan te raden hervor mingen inzake goedkoope woningen betreffende de aangelegenheid name lijk het aantal premiën, te verleenen aan de personen die, voor bun eigen gebruik, een goedkoope woning laten bouwen, te vermeederen. Na de zaak te hebben onderzocht, heeft bedoelde Commissie het advies uitgebracht 1" de premie te z.ien verleenen aan al de personen, wier aanvraag vóór 15 Maart 1926 werd ingediend, bet geen het aantal van 15.000 reeds door de Regeering beloofde premiën, met ongeveer 2.5oo premiën zou doen ver meerderen. 3') een min aauzienlijke premie te verleenen, waarbij de vrijstelling der grondlasten ln jaar zou worden ge voegd, aan al degene die binnen den termijn van 16 Maart tot 50 Juni 1926 een aanvraag hebben ingediend. 3' enkel nog gedurende een zeker aantal jaren de vrijstelling der grond lasten te verleenen aan de personen wier aanvraag na3o Juni 1926 wordt ingediend. Deze voorstellen zullen aan de Com missie der Schatkist worden onder worpen. Samenwerkende Maatschappij Molendries, 11, Aalst. Laat ons volharden. De samenwerking waarvan wij ar beiders zooveel gelukkige veranderin gen verwachten, ontsnapt aan de kri- sissen van grootwording en gezondma king niet, welke al de menschelijke organisaties ondergaan, ook zij ver wachte van u allen die haar bet leven gaf,de zorg,de samenwerking, de waak zaamheid welke men zijn eigen werk toestaat. Om 7.00 groot en machtig te worden, dat geene enkele handelsver- eeniging baar bare prijzen kan opdrin gen, ox te zijn zooals ge baar wenscht, om u goedkoopst de beste producten te geven die noodig zijn om te leven, op dat ge eindelijk de maatschappelijke werken kondet organiseeren die u wel stand zullen brengen, verwachtte ze niet van 11 alleen liet hoofdkapitaal om te kunnen geboren worden, maar ook en vooral uwe dagelijksche aan- koopen bij haar te doen zij dacht dat gij u zoo goed bij het werk z.oudt aan gesloten hebben dat liet uwe was, dat ge toegevend zoudt geweest zijn, dat ge door haar aan een dusdanige kritiek te onderwerpen, dat ge u voor altijd j wenscht te voldoen, haar nochtans de macht zoudt geven, de macht die in 11 schuilt en zonder dewelke, hoort goed: zij niets kan hoort haren kreet vrou wen doet al uwe aankoopen bij haar, en vei wenscht deze welke de veroverde rechten van uwen man en kinderen willen ontnemen. De lichte opoffering welke gij in het begin u zult moeten ge troosten, om uwen weg te verlengen om naar onze winkels te komen,of door welkdanig produkt enkele centiemen duurder te betalen zullen u breed ver geld worden, ze zullen u teruggegeven worden op het einde van het jaar, het geen betzelfde geval niet is bij fa brikant of andere handelaars daar gaan de gedane winsten in hunne zakken om des te beter uwe ver overde rechten te kunnen ontnemen en wanneer huisvrouwen gij aan deze volharding zult voldaan hebben dan zult gij medegeholpen hebben tot een beter bestaan voor gansch uw huisgezin. Voor de Sam. Maat. HAND IN HAND De Bestuurder, Louis Van Der Veken. Goed nieuws. Ziehier den brief die onzen vriend Nichels van wege den Heer Minister ontvangt. MINISTERIE VAN SPOORWEGEN ZEEWEZEN, POSTERIJEN EX TELEGRAFEN TELEFONEN EN LUCHTVAART. Mijn waarde Collega, In antwoord op uwen brief van 24 Juli laastleden, heb ik eer U te melden, dat bijzondere schikkingen fetroffen zijn 0111 bedoelde zen ingen mossels te Aalst te doen aankomen 's morgens van den dag volgende op dien van de verzen ding uit Bouchaute. Aanvaard, mijn waarde Collega, de verzekering mijner verkleefde gevoelens. De Minister. Anseele. Dank aan de tusschenkomst van onze Volksvertegenwoordiger De Bruyn Prosper zullen er vanaf Oktober merkelijke verbeteringen in de aan sluiting der werkmanstreinen aange bracht worden. De vrienden van Meire bekomen de verzekerde verbinding tusschen treinen 2816 en 2839. Deze der lijn Gijsegem Aalst bekomen de aanslui ting jn Aalst van treinen 3159 en 2672. Bovendien komen we van Gezel Anseele volgenden brief te ontvangen. Mijn waarde Collega, Als gevolg uwer tusschenkomst in de bespreking van het Budget IJzerv egen in de Kamer, heb ik het genoegen u mede te deelen dat hef. plaatsen der voorafgaande- lijke verwarmingstoestellen in de Statie van Brussel Groendreef, ter studie ligt. De zaak zal hoogst waarschijnlijk nog voor het aanstaande winter seizoen verwezentlijk worden. Aanvaardt,.... Gel. Anseele. bij VAN PAKMEL,Meuleschettestr. De vrouwen van de wijk Ledebaan en omliggende, worden bijeengeroe pen naar de Algemeene bijeenkomst in hoogergenoemd lokaal om 3 uren namiddag, op Zondag 5 September aanstaande, alwaar er het nut, net doel en dc noodzakelijkheid van onzen po- j litieken wijkclub zal uiteengezet wor j den, alsook waarom de vrouwen zich j met de politiek hebben te bemoeien. Er zal gesproken worden door Gezel- i lin Steenhout Malvinaen Nichels Alfr. Komt allen naar de Vergadering, het is in uw aller belang. Het Bestuur. Aan alle groepen van het Kanton Aalst. Heden Zondag 29 Oogst, om 9 ure voormiddag, in het lokaal Hand in Hand Molendries, BELANGRIJK KANTON AAL-CONGRES DAGORDE 1. De Gemeentekiesstrijd. 2. Samenstelling der kandidatenlijs ten op den buiten. 3. Samenstelling Federaal Bestuur 4. Verscheidene. Gezien de belangrijkheid der dagor de, moeten alle groepen vertegenwoor digd zijn. - HAND IN HAND - A&LST. Tweede Lijst der nieuwa aangekochte boeken Buysse Cyriel Van Hoog en Laag. Het leven van Rozeken van Daole 2 doelen. lode Natuur. Het Bolleken Lente. Per Auto, De laatste Ronde De twee Pony's. Wroeging De vroolfjke Tocht 'k Herinner mij. Viebig Clara Het slapende Leger. Dina Demors Eonig Dochtertje. Peetors Ed. Dierenvreugde en Die renloed. De Kinder C. De Hoed van den lan gen Wapper. Baker Korf Tyl Uilenspiegols jon Hoogaboom. gensjaren. AlberdinckTh. Een Apostel der Liefde. Do Concourt E. De Broeders Zem ganno. Wattez Omer De Zwalmlaeuwen. Wouters jonge jaren. Jonge Harten. Natuur-Kunst-Ideaal. Sogers G. In 't Hartje der Kempen. Heibiommeken. Bert Balenzijn familie Wattez Omor Van tweo Konings kinderen. Bogaerts A. Honoró gaat bakken. Vermeyen V. Kremerken. Styns R. Dikke Miel Raai G. Artistonleeri. Wattez Omer Moederken. Vreeken A. Avonturen van Piet van Gent. Fiirst en Moskowski Het boek der looo Wonderen. Loveling V. Tamboer. BaekolmansL.'t, Is de Liefde. Mijnheer Snepvangers De Waard uit do bloei ende Eglantier. De Dool aar en de weidsche Stad. Menschen. Dwaze Tronies. Hugo Victor De Ellendingen. Heyermans H. Kleine Vertelsels. Boothby G. Een Wanhoopsdaad. Gooverlieur J. J. A Don Quichot. Boothby G Het Egyptische Monster. Cooper F. Padvinder Lederkous. Cananchet. Sabbe M. Mozaïek. Van der Cruys'm. Uit hoogere Stan den. Hans A. Vroolijke Frans. Een Zeemanshart. Helden zonder Zwaard. Vermeyen V. Het ITorenmanneken. Het Ezelken van het Klooster. Alcotto Louis ')nder Moeder 's Vleu gels. Op eigen Wieken. De Wereld in. In afwachting van het verschij nen van de nieuwe catalogus is het geraadzaam deze lijst uit to knippen. Word vervolgt «HAND IN HAND Het Bestuur maakt bij deze hare geachte lezers bekend dat de Biblio theek opnieuw open is des Zondags van lo tot 1112 ure voormiddag, eiken Dinsdag en Vrijdag van 6 1 2 tot 8 ure 's avonds. Vrijen toegang voor iedereen. S. J. W. Heden Dinsdag 31 Oogst Alge meenst Vergadering om 7 1/2 ure in het Volkshuis Hand in Hand Zeer belangrijke dagorde. Allen op post, weze het ordewoord. Bij de Voedingswerklieden. Heden Zondag om lo ure voormid dag, in het lokaal Hand in Hand BELANGRIJKE VERGADERING voor al de werklieden van de Glu- cosefabrieken Leclerci], Callebaut en Moens Ducaju. Zeer belangrijke dagorde. Niemand mag ontbreken. zal op Zondag den i9 Septem ber door de Vereenigde werklieden op eene waardige wijze herdacht worden. De zestienmillioen Arb i- ders (sters) met HAND en GEEST, die bij het Internationaal Vakverbond aangesloten zijn, zul len de gansche wereld door hunne vreugde toonen, door in massa deel te nemen aan de Sa menkomsten, optochten en fees ten, welke ter dezer gelegenheid zullen gehouden worden. De Federatie der Vakbonden van Aalst heeft besloten, dien dag een prachtig kunstfeest in te lichter:, in de groote zaal van den RINK waaraan onze leden der Vakbonden in groot getal zullen willen deelnemen. Voor dat feest hebben wij de medewerking bekomen van GE KENDE en VREEMDE ARTIS TEN. Een flinke Symphonic is aan geworven voor het feest op te luis teren. Het programma zil eerst daags veischijnen, en aan al de le den van de Vakbonden ten huize besteld worden. De Syndikale Kommissie van Belgie -heeft den spreker aangeduid om de gelegen heidsreden uit te spreken Het is den Flinke Sicretaris van de Ant- werpscho Vakbonden Gust Laioch. Het feest zal tot in zijn bijzonderheden verzorgt zijn daar moeten al de leden der Vakbonden met hunne familie aanwezig zijn Wi] hebben voor dat feest nog enkele m.isjes van 7 tot i4 jaren noodig, welke overeen wit kleedje beschikken. Wij verzoeken onze vrienden, om hunne meisjes daar voor te doen inschrijven, bij de se- cietarissen o^zer Vakbonden in het Lokaal Hand in Hand De Programma's welke door or.ze bodens bij de leden zullen be steld worden, dienen tot toegangs bewijs waaimede de leden en hunne familie het feest kosteloos kunnen bijwonen. Gezien we slrchtsover 1000 zit plaatsen beschikken, zullen deze die om geen kaart komen gedu rende het feest moeten recht staan H. F. De Textielbewerkers- sters en ook de Beeidsters hebben deze week cle i5 0/0 ver hooging van den duurtetoeslag ont vangen. Moest er hier of daar een pa troon zijn die de ió o o vermeerdering niet zoo betaald hebben, dan moeten de leden van onzen Textielbond dat on- middelijk aan de Secretaris ter kennis brengen, die het noodige zal doen voor dezen laatsten opslag te doen betalen. IN DE VAK30?inEN Zooals we meldden wordt door het gedurig stijgen van de levensmiddelen en door den drang der vakhonden, worden de loonen van de werklieden verhoogd. In de vakken waar de werklieden sterk vereenigd zijn, daar bekomt men regelmatig de beste loonsvermeerde- ringen. Integendeel waar de arbeiders slecht vereenigd zijn, bekomen de werklieden zeer moei lijk geringe loons- opslagen. Bewijs dat de werklieden hunne loonen geregeld worden, vol gens de MACHT of ZWAKTE van ïunne vakbonden. Dat is een les voor de onverschillige werklieden hun nen plicht is zich aan te sluiten bij den vakbond, om goede voorwaarden van de patroons te kunnen afdwingen. Wanneer de loonen te gering zijn volgens de duurte van de levensmidde len, sjireekt het van zelf dat ook de vergoedingen welke door de vakbon den verleend worden bij werkloosheid, stakingen, enz. zouden moeten ver meerdei en en volgens de noodwen digheden. Inderdaad, de vakbonden hebben voor doel, door hunne strijdwijze aan de patroons te doen gevoelen, dat zij hun ne werklieden een behoorlijk loon moeten betalen, en wanneer het niet anders kan, de werklieden hunnen toe vlucht zullen nemen tot het uiterste strijdmiddel:de staking. Doch wanneer men den arbeid staakt moet er nog ge leefd worden. Daarvoor heeft den vak bond eene strijdkas ingericht gevuld met de bijdragen van hare aangesloten j leden, waaruit men de vergoedingen betaald in geval van staking. Wannee de leden eene goede bijdrage betalen kunnen zij uit deze strijdkas ook eei doelmatige onderstand bekomen. De werklieden worden voortdureni met een ander gevaar bedreigd, na mentlijk het werkgebrek en de werke loosheid. Daarvoor hebben de vakbon den werkloozenkassen ingericht, on de onvrijwillige werklooze ledei steun te verleenen. Doch de bijdragi voor deze kas gestort is "nog dezelfdi van 4 a 5 jaar geleden. Zijn die nog vol doende 'Gedurende die 4 aSjarenziji de levensmiddelen in prijs merkelij] toegenomen, het spreekt van zelf da de vergoedingen moeten verhoop worden. Dat kan, met de bijdrage wa te vermeerderen. Het Nationaal Krisisfonds, onder het Bestuur van Minister Wauter, heeft den familiesteun reeds verhoog: met 1.00 fr. per dag voor de vrouwet en voor ieder kind. Den hoofdsteun za! ook vermeerderen wanneer de ledea der vakbonden eene bijdrage betalen, om 6.00 fr. per dag vergoeding te be komen. De vakbonden hebben voor plichl hunne leden van die nieuwe voordee- len te laten genieten. Daarvoor wordt in iedere vakbond gesproken om de bij drage daar naar te regelen; dus eene verhooging in het voordeel van de le den onzer vakbonden. Aan onze vrien- den om daarvoor te ijveren en nieuwe leden aan te werven. H. F. Te Aalst zfjo onderhandelingen aangang, langs den weg van don Ver- zoemngsraad, ten einde voor de Schoen- en Pantoffelmakers een ge- meenschappeljjko overeenkomst at te sluiten. We willen vandaag niet dit of dal vooruit zeggen. Liever wachten we het einde der onderhandeling af, om er moer over te zeggen. Heden moeten op alle fabrieken de grondloonen met 35 0/0 verhoogd zjjn. We weten dat op zekere winkels die 35 0/0 nog niet zijn toegepast. Die makkers aldaar werkzaam zouden eens en vooral den moed moeten hebben om daarvan de ver- eeniging in koanis te stellen. Deze zou op hare beurt het mogelijke kun nen doen om bij de patroon op te treden, waar met het betalen van de laatste 5 0/0 is in gebreke geble ven. Aldus moet er gehandeld worden. Andere uitwegen bestaan wel, maar als de werklieden nu werkelijk niet mee willen, is onzen zedeijjken in vloed bjj de patroons te gering. Makkers denkt er aan Deze week zijn we op verschillen de werkhuizen moeteu optreden voor loongeschillen. Op zekere plaatsen bekwamen we voldoening, op andere zijn de zaken nog hangende, doch we hebben de hoop dat we tot goede resultaten komen. Bü Morreels, zal de laatste 5 0/(1 betaald worden met terugwerkende kracht. Bij Boterberg zou de zoon de! zaak aan zjjn Pa' overmaken, lly zelfs begreepde noodzakelijkheid om aan de vraag der werklieden voldoe ning te geven. Bij D'Haesa werd goon enkel be vestiging gegeven; de vraag zou verder onderzocht worden. Alleen door organisatie kan ver betering bekomen worden voor de werklieden. Dat is de werkelijkheid! Hoe moer do werklieden verdoold staan, hoo slechter do economische verhoudingen. Dat is bowozon Makkers zyt ge vereenigd Dit is al iets? Maar daaruovens bobt ge 'nen plicht to vervullen on dat is: Uwe kameraden overtuigen van do noodzakelijkheid der, voreonigiug. Wie brengt nieuwe leden aan E. D. Het is dus Zondag 5 September dat de poll voor de Kandidaten voorde gemeenteverkiezing plaats grijpt. Wie mag er polien Al deze die meer dan 18 jaar oud zijn, en deel- maken van den Soc. Propagandaclub, Ziekenbond of Vakvereeniging, zoo wel mannen als vrouwen. Hoe moet men pollen? Men moet kiezen voor niet masr maar ook niet min dan 6 kandidaten. Men polt in het lokaal van Puren 's morgens tot 5 uren namiddag. We doen een warmen oproep tot onze leden, opdat ze in groot getal aan den poll zouden deelnemen. Het Bestuur.

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 2