Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. ©ver IRoofce Ifciesbeloften. Van Alles Wat. Mijn Hoekje. jei 23e Jaar N° 37. Prijs per nummer 20 centiemen 12 September 1926. Annoncen Ons Antwoord. SïJ pÜi applj ST Over politiek en nog wat. 't Was vermakelijk verleden Vrijdag in de zitting van den ge meenteraad te Aalst. M. Moyersoen was aan 't spar telen of liever bij spartelde niet bij zweeg dat hij zweette, toen onze vriend Nichels, hem vroeg aan de leden van den raad en dus ook voor het aanwezige pu bliek, .ons te willen uitleggen hoe en op welke wijze het is ge komen dat de begrooting van 1925 sloot met een te kort van 722 duizend franken en deze van 1926 mot een overschot van 120 duizend franken. Ge zult gezien hebben, beste lezer dat onzen vriend Nichels, M. Moyersoen in ons blad van verleden Zondag uitdaagt te bewijzen dat Nichels geld nutteloos heeft verspild, of posten heeft geschapen die men als geldverspilling kan aanzien. Welnu, reeds verleden vrijdag is die uitdaging gebeurd en M. Moyersoen bleef stom als een visch. Hij zat daar niet om door Nichels geïnterpelleerd te wor den Wie heeft dit ooit van M. Moyersoen verwacht Hij een christelijk man. die uitgedaad wordt, te bewijzen dat hij geen leugenaar is. zwijgt, doet den mond niet open, en laat do aam wezigen in de meening, dat hij werkelijk aan de waarheid is te kort gekomen 't Is klein voor een burgemee ster, voor een gewezen Minister En als men aan 't publiek het bewijs moet leveren, dat men wel zulke gemeene middelen, met leugen argumenten zijn politieke tegenstrevers bevecht dan strekt zulks niet om do prestige van een gewezen minister te verhoogen. 't Laatste woord ia hierover nog niet gezegd, en heel waar schijnlijk zal Nichels hem ver plichten uitleg te geven, dat ten minste is toch de meening van FRIEDERIK. I HEIT VSIJHEID Rechterlijke annoDcen 4 fr. por regel op 1* en 2° bladzijde. 2 Ir. op 3' en 4" bladzijde. Rektamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen -moeten elko week vóór Woensdag avend, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT- l.okaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE ALFRED NICHELS. REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal* Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 1 jaar fr, 3,00 5,50 10,00 BUITEN BELGIE. jaar 17,50 Men abonneert zich op alle postbureelen. «Ons Volksblad» Orgaan der kris tenen (Groen-Kruisers), heeft er aan gehouden om eens van Daaldoken tot draadjen te vertellen hoe de so cialisten hun kiesbeloften met de voeten hebben getreden. Wij socialisten gaan heel duidelijk zwart op wit het tegenovergestelde bewijzen De socialisten hebben niet kunnen beletten 1» Dat we thans grijs brood moeten eten, en dat we er nog verre afzijn van twee brooden aan i,76 fr. 2. Dat onze oudjes nog moeten wachten naar hun pensioen, ondanks uwen rooden Ministervan Nijverheid en Arbeid. 3. Dat het Index-nummer met 200 punten is gestegen en dat het leven in Belgie nooit zpo duur was, on danks onze socialistische minis ters. 4. Dat gij niet hebt kunnen belet ten dat het kapitaal de wet stelde aan de democratie en het Parlement. Dat integendeel al de kopstukkeu van de socialistische partij in aller hande flnantieële instellingen zijn gebombardeerd, en de socialistische partij thans een kapitalistische boel is geworden. 5. Dat gij niet hebt kunnen beletten dat het volk thans gebukt gaat on der de belastingen. 6. Dat ge niet hebt kunnen belet ten en er hebt aan medegewerkt, dat duizende staatswerklieden werden afgedankt. En zegde verleden week Anseele voor zijne verschooning niet, dat er met minder personeel meer werk werd verricht. 7. Dat gij niet hebt kunnen belet ten dat uwe roode minister Ansec-le l thans de reiskosten der treins lo ten honderd moet opslagen en 20 ten honderd voor de weekabonnenten met nog 25 ten honderd in 't vooruit, zicht. 8. Dat gij niet hebt kunnen belet- 1 ten dat thans uw eigen partijgenoo- ten u verwijten, uwe kiesbeloften met de voeten te treden. En zoovele andere zaken waarme de wij uw geheugens kunnen ver Irisschen. 1. De fanatieke kneep van den broodschrijver, paste beter aan zijn reactionaire patroons waarmede zij de fameuze standen organisatie vormen, on waarvan de kristenen betaald worden om de arbeidei sver- deeling te zaaien, ten einde de reac tie te laten woekeren, aldus de scbroomelijke levensduurte in zwang houdende. 2. Alléén de socialistische manda la! issen hebben al voetstappen ge daan om opslag van pensioen te be komen voor onze ouderlingen, ter wijl do kristene gewezen minister Moversoen de kosteloosheid van het pensioen destijds heeft afge schaft. 3. Het zijn niet de socialisten die gespeculeerd hebben op onze 1 rank, maar wel de katholieke reactionaire bankiers met Franc11ui en de fascist Desprets aan 't hoofd, aldus de da ling van onze frank bewerkende en de katholieke M. Poullet deed vallen, omdat er gevaar was voor de reactie met een te groote socialistische in vloed. 4. Moest de kristen zoogezegde de- mokratie het waarlijk gemeend heb ben om de arbeidende klasse van het slavenjuk - hun door de reactie op gelegd' te bevrijden, zij zoo de haan naar het Socialisme kiezen, en niet meer als lakeien der groote ka tholieken blijven. Maa».... voor het smeer.... geef eens de lijst der soc. kopstukken die in de finantieële in stellingen nestelen, maar ook de ka tholieke, hé 5. Was het niet de katholieke mi nister Theunis die in de klerico-libe- rale regeering onze bevolking een schuld op den hals wierp van 12 mil liard en van 1923 tot 1924 er nog 4 milliard bü En wie heeft altijd deze regeering gesteund.?.. De kristenen vandaar de te groote lasten. 6. De katholieken hebben 5o onaf gebroken jaren den baas geweest in ons land en hebben er voor gezorgd om stemmen te winnen, van zooveel mogelijk postjes te bezorgen als zij konden, en van daar het jaarlijks enorm te kort op de uitbating der spoorwegen. De staat is een slechte satroon, zeggen de katholieken in iiezingstijd, terwijl zij de degelijk heid van besturen beletten. 7. Alleen de katholieken hebben hieraan schuld en in hoofdzaak de kristene verdeelers. Onder deopvolgentlijkekathoiieke en liberale ministers van Spoorwe gen, was het eon echte anarchie op het spoor, en verschillende katho lieke bladen, bobben bij de aankomst van Anseole, ais minister van Spoor wegen hun genoegen niet kunnen bedwingen, omdat Anseele een man met doornufte besluursbekwaam heid is en hiervoor staat zijn verle den borg. De kristenen hebben gezwegen ah visschen tijdens de enorme specula tie van de katholieke bankiers. Onze frank is in waarde gedaald van daar ook is de kostende prijs deruitbating onzer spoorwegen vermeerderd. Wat ons verheugd is dat Anseele zoo veel mogelijk voldoeriiDg schenkt aan zijn personeel. 8. Elk partijgenoot zegt bü ons vrij zijn moening, en bij ieder fac tor is er 'n vóór en'n tegen. Maar., beeren kristenen, wat hebt gü nu gedaan om al deze aangehaalde grie- ven, en die bedreven zijn door 1 uw bazen uit de weg te ruimen O...! dubbel O...! 11er omen ivool en ie re ad ed oed' stol' euk' kon irei Dat is het werk der socialisten, en dat zal de bevolking zich op lo Octo ber herinneren. Onze arbeiders wezen er van over tuigd dat alléén kristene organisa ties geschapen zij n om mistrouwen en verdeeldheid te zaaien; maar do rijd is voorby dat dergelijke ploerten streken pakten. Onze arbeiders zijn alléén nog vatbaar voor zuivere waarheid, en dat zün zü alléén te verwachten van het Socialisme. De Sociaal democratie heeft van hij haar ontstaan, bij elke kiezing voor uitgang gemaakt, en deze maal zal zij opnieuw een schrede doen in de gemeenteverkiezingen, die haar dichter bü haar te vorwezenlyken doel zal brengen. Al zün de drogredenen en loen- sche verdachtmakingen en leugens der kristenen nog zou talrijk, toch zal de bewustwordende arbeiders klas haar niet laten vangen, hare keus kan niet twijfelachtig zijn, om dat alléén hoop en redding ligt in het Socialisme. A. B. GENEPEN. M. Moyersoen zat ver- ledene week in den gemeenteraad in nauwe schoentjes, toen gezel Nichels hem vroeg om eens uit te leggen, waaraan de socialisten tijdens nun schepenschap nutteloos geld hadden verspild. Gezel Nichels drong meermaals aan, en M. Moyersoen zweeg als een visch! En toch zal het stokpaardje onzer ka tholieken in dezen kiesstrijd zijn De socialisten zijn geldverkwisters, maar zij zouden zich eens kunnen misgrij pen. A. B. lant Men moet een laag aan de grond- 8laande politieker zijn om dergelük scripta aan zün lezer te durven op dringen. Uwe beweringen spreken uw eigen tegen, en de bevolking heeft meer malen do gelegenheid gehad om de draagweidte te leerm kennen uwer doenwüze- Wat waar is, is dal M. Poullet en gansoli de kristene zoogezegde de mocratische groep voor de reactio naire bankiers, voor hare patroons zün gewekon, en dat zij de sociaal democratie in de steek heeft gelaten, op gevaar af dat al de veranderin gen die do arbeiders door eensgezin de strijd van de reactie heeft weten at te dwingen, hen terug zouden ont nomen worden. Onze socialistische leiders hebben het gevaar gezien en ze zün geble ven om nog te redden wat te redden viel en trots de finantieële moeilijk heden die er bestaan, trots het go- vaar dat ons land zou bankroet gaan en onze nationale munt totaal verlo ren, hebben de socialistische minis tors met Wauters san 't hoofd, de steun onzer onvrüwillige arbeiders weten te vorhoogen, de Conventie van Washington op de achturendag is gestemd geworden, aan geen en kel arbeiders wet is er geraakt, trots de pogingen die door de katholieken met Francqui aan 't hoofd be proefd zyn geworden. HEEL TEVREDEN DE GROEN-KRUISERS schrijven, dat hun meeting opperbest gelukt was. Zij schatten de toehoorders op 400. Dat is veel in dezen tijd van onverschil ligheid schrijven zij. De fameuze katholieke standengroe- peeringen brengen het ver. Waarom zouden zij niet tevreden zijn? In 1921 verloren zij 10 zetels in den gemeenteraad en zij vierden nog TRIOMF Er is dus geen reden om niet verheugd te zijn. Zij hebben wel de aanwezigen aan de beenen geteld, zoodat ze ieder voor twee hebben ge nomen, maar Brozen zegt zei ik soms -iets verkeerd, gij zult het niet kwalijk vinden... Waar t zou juist gepast moet zijn is de vriendschap bitter klein. DE FRONTKRS integendeel zullen niet tevreden zijn, want de fiasco die zij met hun meeting hebben opgeloo- pen, heeft hun zoodanig in verstrooid heid gebracht, dat zij vergeten zijn er iets over te schrijven. Hunnen haring braadt niet al te goed, en nu wij naar de kiezing gaan zouden zij moeten kunnen uitleggen aan de bevolking wat zij allemaal jiebben ver wezenlijkt, en ongelukkiglijk.... dat ontbreekt er. De politiek is de kunst der mogelijk heden, zegt men. Inderdaad, men doet in de politiek wat men kan en niet wat wat men wil. De stoffelijke factor, de tijd bewees het, belreerscht of geheel of gedeeltelijk het politiek le ven van een land. Niet eene partij kan een programma vooropzetten, dat op een bepaalden tijd moet uitgevoerd worden Vijandelijke partijen verwijten aan de Socialisten, dat ze hun programma niet nakomen van 5 April. De Socialisten beweerden toen niet, dat hun programma nu al zou uitge voerd geweest hebben. In 't geheel niet. Vooreerst hebben zij de volstrek te meerderheid niet in 't parlement en secondo beleefden wij na 5 April een abnormalen tijd. De hooge iinancie deed haren ijzeren arm gevoelen. Ons mannen deden wat ze konden, maar niet wat ze wilden. Veel woorden, veel tam-tam, en nog meergeschreeuwen demagogie, maar iets opbouwend, zie dat is van hen te veel gevraagd Hoe Weet ge dan niet dat zij enkel bestaan om demagogie te verkoopen?.. iets positief voortbrengen, daarvoor worden wij van unze meesters niet be taald, zeggen de Fronters. BH DE LIBERALEN schijnt het dat ze nog niet overeen zijn gekomen om hunne lijst samen te stellen. Dat mag ons niet verwonderlijk schijnen, te meer omdat wij weten dat er slechts nog zooveel leden in de libe rale partij zijn als er kandidaten moe ten voorgesteld worden. Wat meer is, naar wij vernemen ho pen zij nog één man gekozen te hebben en dat is heel moeilijk om uit te wer ken, wie zal gelast worden om aldus het liberale programma?., te verwe- zentlijken.... Wij wachten.af WAT MEER KLAARTE bij de ka tholieke Schepen van Openbare Wer ken, zou onze nieuwsgierige bevolking gerust stellen. De eene zegt, dat hij met een katholieke lijst opkomt, en dat hebben wij zelfs gelezen in de stad en de andere zegt, dat het al afgemokkeld is en dat hij zich terug trekt. Wat is nu de waarheid. De Fronters pogen munt te slaan uit de huidigen politieken toestand. Dat kan tijdelijk voordeel bijbrengen. We gelooven niet dat de Frontpartij geboren is om groot te worden. Ze heeft geen vasten basis, geen défini- tief programma. Ons dunkens is ze een deel der Katholieke partij en zal ze van lieverlede aldra tot den ouden schaapstal terugkeeren. We vernemen dat de Heer Maes van Gent zich af gescheurd heeft van de Frontpartij en een nieuwe partij gesticht heeft. Dit brengt geen voordeel bij. We hebben mannen in onze partij die .meer voor de Vlaamsche zaak deden, dan veel schreeuwers en zoogezegde idealisten der Frontpartij. Vlaanderen's cultuur, Vlaanderen's kunst heeft belang bij den Vlaamschen taalstrijd. Dit zal nociitans niet belet ten dat ook de Vlaamsche bourgeoisie de Vlaamsche arbeiders zou uitbuiten. De klassenstrijd heeft meer waarde voor de arbeiders, dan de taalstrijd alhoewel de Fronters zeggen, dat er geen klassenstrijd noodigis. De wapenstilstand welke op politiek gebied over enkele maanden gesloten wierd, is niet gunstig voor de gemoed- stemming der massa tegenover de Werkliedenpartij. Dat weten wij. Maar de vraag is Had de B. W. P. in de oppositie gebleven, zou den toestand beter geweest zijn voor de werklieden? Wij denken het niet. Want zulks had den critieken toestand wellicht ver scherpt. De toekomst zal het uitwijzen of onze partij zoo ja dan neen goed ge daan heeft voor de arbeiders. Mogelijk is liet nu nog te vroeg om conclussie's te trekken. Joseph Wauters verklaarde op het Partijcongres van 5 en 6 April 1. 1. te Brussel. Op parlementair gebied hou den we wapenstilstand, maar 't is niet alleen aan dien kant dat er gevochten wordt. De strijd gebeurt in het leven van iederen dag, zonder verpoozen, en de arbeidende klasse moet daarin vóór alles op zich zelf rekenen, en zich niet blind staren op de inspanning zijner mandatarissen. Hierin wordt veel gezegd in weinige woorden. Er wordt dus niet alleen op 1 parlementair gebied gestreden. Als wij van het standpunt uitgaan, dat het par lement maar een afspiegeling is van het sociaal leven zelf der natie en het met dit leven ook veranderd, dan moet de strijd eerst wel beginnen in de syn- dikaten, in de coöperatieven, in de mutualiteiten. Het parlement zal vol gen. Indien we bevoegde personen en de pers mogen gelooven, staan wij voor een grooten crisis in de nijver heid. Deze crisis zou dan moeten be schouwd worden als gevolg van den slechten financieëlen toestand des lands en zou slechts eene overgangs periode zijn tot een stabielen en be teren toestand. Er zijn dus nog donkere dagen in 't verschiet. Heeft de oorlog eene om keering gebracht in de geesten der menschen, de gevolgen op matérieel en zedelijk gebied zijn nog immer bitter, na acht jaren. Wezen wij nogtans optimist en slaan wij er ons door met kloeken moed. A. Vijverman.

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1