FEITEN I BelgischeBank™» l!°Arbeid "Iyndikale rubriek, AALST Soc Bibliotheek Hand in Hand Grootsch Syudikaal Feest. KAPITAAL an RE3ERVEN volladig gastort 9 MILJOEN FRANK Alle Bankverrichtingen Goed JN ieuws. glE&EHBOISB Kond de Gemeente- raadzitling. M. Moyersoen Burgemeester. Wie zal hel winnen Aan de Ouders Erembodegem. Uit Welle. Door overlast van co Maatschappelijke ZetelGENT Voldersstraat, I. Agentschappen LA LOUV1ERE. Sylvain Guyauxstraat. 46 BERGEN. Chisaireatraa10. Hulpbureel CHARLEROI, Yzerlaan, 32. Opening van deposito en loopende rekeningen Documenten accreditieven Disconto en inning Verhuring van Brandkoffers Wisselen Vreemde munten Aan- en Verkoop van titels Beursorders Inkasseering van koepons Spaarkas Bewaring van waarden SLIMME 1'RUKKEN DIE NIET MEER PAKKEN. Verleden Zondag wierd in de Am bachtsschool,Klottestraat, de finaal ge speeld der vereenigde Balspelers voor een prachtigen Beker. M. Mo versoen die al zooveel ver stand heeft van 't Balspel als een blinde van kleuren was er aanwezig. De aanwezigen lachten eens duchtig, en... zegden t zal gaan kiezing wor den. Zou hij het hiervoor doen i WIE BEGINT ER MEDE Met regelmatig waar er volk is een liedje te zingen en een omhaling voor het Kies- fonds te doen. Vele kleintjes maken ook een groot. Dagorde gestemd door hel Natio naal Komiteit van Soc. Jonge Wachten. Voorstel Dien Borinage) Rekening houdende met de uiterst groote moeilijkheden waarin het land zich bevindt, eischende dat eene ernstige inkrimping der uitgaven nagestreefd wordt Stelt met kracht de opeDbaronde geldverspillingen van het belgisch legor in het Duisch bezet gebied aan den kaak. Is van oordeel dat de socialisti sche parlementairen ingrijpende maatregelen tegen dergelijke mis- breuken mosten voorstaan. Eischt de onmiddeljjke toepassing van den 6 maanden diensttijd met het oog op de noodzakelijke bezui- nigingspolitiek door de regeering ingevoerd. Socialistische Jonge Wacht Afdeeling Aalst. Dinsdag 14 September, Algemeene Vergadoring om 7 T2 uro in «Iland in Hand zeer belangrijke dagorde. Voor wie Wel voor de werkeloo- zen en de stadwerklieden. Hoe dat Wel ge zult gezien hebben vriend lezer, dat de in de stadskas, volgens 't zeg gen van M. Moyersoen in zijne mee- ting, op 't einde van dit jaar, nog een overschot zal zijn, van 12o duizend franken, en zich hierop steunende hebben de socialisten, in de zitting van den gemeenteraad van Vrijdag 3 Sep- tember voorgesteld en bekomen, ten I1 datereen credrietzou ge- open worden wanBOduizend I franken, om een bijleg te gewen aan de werkeloozen nog dit jaar. Ten 2' dat den duurte toe slag aan de stadswerklie- den zoo verhoogd worden met 50 franken per maand. Van af I September, is nu ■ulks in voege. Hun duurte toeslag is nu 175 fr. per maand. Als we dus zeggen goed nieuws dan overdrijven we niet, maar het is toch weeral drollig, dat de katholieken en de fronters die de Schepenzetels onder elkander verdeelen, dus goed moesten weten, dat er nu mogelijkheid was iets te doen, er niet aandachten, want ver geet niet, vriend lezer dat geen van beide punten aan de dagorde was ge bracht, en de Socialisten dus behendig moesten zijn, om dit te kunnen doen stemmen. Sao. Vrouwenbond Aalst. Heden Zondag 12 September om 3 ure, Algemeene Vergadering voor de leden in 't lokaal Hand in Hand Belangrijke dagorde. Gezel Nichels zal aanwezig zijn. VERVOLG Zane Grey Woestyn Goud Tot dén laatsten Man Naar de Overwinning De Man van het Goud Op zoek naar het Geluk De Erfenis der Woestyn Grac Stebbing Zoo 'n lastige Jongen Een onverwachte Peter Jonathan Swift. Gulliver's Reis naar Lilliput Heyermans H. Drijvende Klompjes. Oro et Labora Het Zevende Gebod Brief in Schemer De opgaande Zon Viebig Clara Het dagelijksch Brood De Bock Eug. Hendrik Conscience Arne Garborg Bij moeder thuis De Balzac H. De oude Goriot Van Gogh A. Fortuna ShawBernard Blanco Posnets ware ge daante. Simons Mees Van hoogten en vlakten De Veroveraar Atie's Huwelijk Zelfkeur I II en III Goudsmit Sam. Zoekenden DeJongA.M. Vacantiedagen Baronnesse Orczy. Lady Molly van Scotland Yard De Kinder C. Gemeente Karei en Elegast Op de Villa Vreeselijk Jachtavontuur Winckel de Smokkelaar Drie Verhalen De Wonderlier Hans A. De Vrouw van den Zee kapitein Het Leven van H. Cons cience Meester Hubert Goffm Reinaart de Vos De Boer van 't Linden- hof De Jonge Held van Haarlem Raai G. Waarom Armoede en El lende op Aarde rond dwalen Ewald Carl. Het Stille Meer In het Drukke Meer De Roover H. Radio - Fonograaf - Ca outchouc Rijwiel Sterren - Zon - Vulkanen en Geisers - Vier Jaargetijden Henny Koch Moedertje Sylvia Solita Vlindertje Westerman P. F. De Koning der Zee Von Puttkamer Per Auto de Wereld rond De Kinder C. Jan zonder Vrees Opdebeek L. Van Roet tot Rippeke Van Herreweghe De Roem der Menscheid Hutchinson H. Burgerrecht Als de Winter komt De Vroolijke Daden van Keizer Karei Auctor De Boeren van Ooien met gelegenheidstoespraak door Gust. LAROCH uit Ant werpen over het 25 jarig bestaan van 't Internatio naal Vakverbond. Zondag den 19 September in de ruime zaal Rink Langeridderstraat. Met de welwillende medewerking van Gezel Maurice Devemie eerste prijs aan de Tooneelschool te Gent. Gezellin Rachel Van Cleemputte beide van Ronse. Mevr. Pietsier Kunstzangeres. Gezel Jan Steenhout, De Too- neelkring Kunst Licht en Vrijheid en een groep van 40 Meisjes. Deuren open om 4 1 2 ure. Begin om 5 uren. De leden onzer Vakbonden zullen het volledig programma met lied van dat schoon'feest ten huize ontvangen, dat dient tot kosteloos toegangs be wijs voor hen en hunne familie, Be waart het programma dus goed. Vrijdag toekomende worden de nummers der zitplaatsen gegeven, van af 4 112 uren in het lokaal Haud in Hand. Er zijn ongeveer 1000 zit plaatsen, en het zelfde getal plaatsen voor recht te staan. Leden der Vakbonden, Partijge nooten Zondag toekomende den 19 September moet de groote zaal van den Rink te klein zijn met uwe vrouwen, verloofden en familie daar heen Kinderen onder de 7 jaar worden niet toegelaten. Na het feest, Optocht met Muziek en Vlaggen naar het lokaal. De Bestuurleden der Vakbonden worden bij hoogdringendheid uitge noodigd naar de Zitting van al de Be stuurleden, morgen Maandag om 7 uren s' avonds, ten Lokale Hand in Hand. Mannen, weest allen op post. H. F. VICTOR DE GEYTER Hand in Hand Het Bestuur maakt bij deze bekend dat voortaan al de leden vanaf 14 jaar en die werken, de hoogste bijdrage mogen betalen om ook de vergoeding der volwassenen te kunnen gemeten. 3 Voor de Pensioengenieters. De mannen en vrouwen die niet meer werken, en dus vrijwillige storters zijn, mogen komen storten, alle Maandagen, Dins- Woens en Don derdagen van 8 1/! tot 11 1/2 ure en van 2 tot 6 1/2 ure, op het bureel van den Ziekenbond, in het lokaal Hand in Hand. Wij drukken er op dat al onze leden deze regelen stipt volgen. Het Bestuur. In zitting van Vrijdag 3 September hebben wij nogmaals de mentaliteid der Fronters ondervondén. M. Bocqué Fronterstelde voor om Anmestie te verleenen aan alle politieke en militaire gevangenen en vooral voor Borms en Van Extergem. Gezel Nichels wees er op dat er gestrafte activisten waren die alléén Amnestie wenschten om het bekomen eener geldelijke vergoeding. Hij legde dus in naam der Socialistische groep de volgende dagorde neer De gemeenteraad van Aalst in zitting van 3 September I926, drukt den wensch uit, onmiddelijk Amnestie te zien verleenen aan alle politieke en militaire veroordeel- den, zonder hierom hare gepleegde feiten goed te keuren, en gaat over tot de dagorde. De Fronters, alhoewel dat zij on middelijk bereid waren om de namen van Borms en van Van Extergem te laten varen, wilden niet weten van de fraze er door de socialistische groep aan toegevoegd. Gezel Nichels drukte er op dat de socialisten niet tegen de Amnestie waren maar dat de Fronters met deze kleine wijziging te weigeren hen dwongen om er tegen te stemmen. M, Bocqué (fronter) zegde eenvou dig dat is uw zaak, wjj hebben u niet te volgrn. Wij onze zaak, gjj de uwe. Men ziet dus dat de Fronters zelf, die al dat lawaai maken voor am nestie deze in de grond zelf, tegen werken. Want met wat goedon wil kon men een eensgezinde stemming uitbren gen. Het is niet gebeurd, en .fit alleen door de fanatieke handelwijze der Fronters. M. Moyersoen zat in de klem toen Gezel Nichels hem vroeg om eons uitleg te geven, op welke wijze er door de Soc. Schepen van Finantièn (Nichels) geldverspillingen hadden plaats gehad, M. Moyersoen zat beschaamd,zette er dan ook spoed bjj, om een ander punt der dagorde te kunnen- aan vangen. Gezel Nichels verklaarde dat hij derwjjze verplicht was, om op de meetingen der katholieken gaan te gen te spreken. M. Moyersoen zegde, hiervan niet verlegen te zijn Nochtans hebben wjj tot heden nog niets ontvangen op de uitdaging die verleden week in ons blad is verschenen. Gezel Nichels zond dan ook den hieronderstaanden brief Aalst 9 September 1926. Het heeft me ten zeerste gespeten dat Gij me ir. de laatste Gemeenteraad zitting geen antwoord hebt gegeven, op mijne vraag, om eens op te som men hoe en op welke wijze ik aan geldverspillingen heb gedaan tijdens Dokter Schelfhout Katholiek gemeenteraadslid verklaarde volle zitting van den gemeenteraad van 11 Januari 1926 Toen in 1925 de socialisten Nichels en Marcel alsook o Katholieken Moyersoen en Mertens van het Schepen-College dee maakten was het inkomen van de Stad Aalst 8,496,002,53 fr. Nu in 1926 zijn het de Katholieken met den Fronter De Net die het Schepen College vormen, het inkomen van de Stad is gestegt tot 13,589,354,17 fr. De inkomsten van de Stad zijn voor lg36 fr. 5,0g3,35l,i zeggende vijf millioen drie en negentig duizend drie honderd u en vijftig franken vier en zestig centiemen) grooter dan in lg25. En dan bluft M. Moyersoen omdat hij met dergelijke meerdei inkomsten 120,000 fr. overschot heeft. Wie heeft er best bSstuurd De Socialisten die een te kort heb ben van 722,000 fr. met een inkomen van 8,496,000 fr. of bi huidig Schep ;n-College dat maar "Ï20,000 fr. overschot laat nu een meerdere inkomen van 5,093,000 fr. den tijd dat ik Schepen van Finan tièn ben geweest, temeer omdat ik in De Volksstem gelezen heb, dat Gij op de meeting in de Katholieke Werkmanskring hebt gezegd Hij M. Moyersoen wees op den ellendigen toestank, waarin het socia listisch bestuur de stadszaken hadden gelied. Ik veronderstel, dat Ge het niet gemeend hebt, op personen, en dat Ge zoo eerlijk zult willen zijn, uwe gezegdens staande te houden in 't bijzijn van hem die gij hebt aange vallen, om hem de gelegenheid te geven zich te verdedigen. Het is hierom dat ik Ued. voor stel in eene zaal en op een dag door Ued. te verkiezen, een debat aan te gaan, tusschen ons beiden, over de werking van den Socialistischen Sche pen van Finantiën, over de Finari- tieëlen toestand gevonden door Ni chels en in welken toestand hij hem heeft verlaten over zijne zoogezegde geldverspillingen enz. Ge zoudt me ten zeerste verplichten indien Ge dit debat wildet aanne men, ten einde het publiek te laten oordeelen. Mag ik een antwoord verwachten voor 16 Dezer Met de meeste Achting. A. Nichels. Onze bevolking is dus een debat te verwachten. Wat haar zal toelaten de zaken te beoordeelen zij zijn. Ten andere onze onze bevolking moet de waarheid kennen. Een debat alléén zal er dus klaarte inbrengen. A. B. De katholieke partij verzet hemel en aarde opdat M. De Smet, schepen van openbare werken, er zou van af zien met een afzonderlijke lijst op te komen. Het schijnt dat ze er-zouden ingeluk- ken, indien hij eene verkiesbare plaats op de katholieke lijst zou bekomen, hedoch hier komt het verzet van de Groenkruisers, die zeggen De Smet erop, wij eraf Wie zal het winnen De opening der scholen zijn aan staande. We doen een beroep op de ouders om hunne kinderen naar de ofticieële scholen te zenden. We weten het hier te Aalst en daar bij ganse* de Vlaanderens door, heb ben de katholieken het otiiciëele on derwijs verwaarloosd, omdat zij eene bezondere liefde koesteren voor het vrij onderwijs. De otticiëele school is de school van het vrijzinnige volk en daar waar de ouders de gelegenheid hebben, hunne kinderen naar de officiëele school te zenden is het voor hen eer. duurzamen plicht, want de toekomst van hun kroost kan er van afhangen. Het ordewoord weze dus: naar de offieieële school. Voop de Textielbewerkers» sters en Breisters. ündorstaanden brief is aan al de Patroons van de Textielfabrieken en breiwerkhufzen gestuurd. Door het stijgen van den Index moet den duurte toeslag na den 15 Septem ber nogmaals met 15 0/0 verhoogd worden zoodanig dat van al den 16 September den duurte toeslag moet zijn: voor de Textielbewerkers 75 0/0 voor de Breisters 72 1/2 0/0. Aalst den 9 September 19 Aan de Heeren Patrooüs van Textielfabrieken en Brei werkhui: Mijnheer. Gezien den Index van 15 Ou gestegen is tot 676 punten n de beide Vlaanderen, wordt uit Gent gemeld dat den dut toeslag met 15 0/0 verhoogd woi vanaf den eerste betaaldag den 15 September a. s. Mijnheer, wjj hopen dat Uw het gewoon gebruik zult volg en bieden U tusschen onze voelens van oprechte achting Voor den Textiebond Hand aan Hi H. FLIPS We lazen in het Laai Nieuws de twee liberale lijs van Erembodegem.De Icatholiel hebben er ook twee dan de Fr ters éénen ook mogelijk nog andere lijst zonder kleur Ge waarde lezer, dat de menschen 1 Erembodegem, ten minste zul keus hebb n om te kiezen Haast hebben we hier, met onzen er bij, een dozijn lijsten Onze menschen houden hier. afwisseling... en kleurecschah ring. Hoe meer lijsten, hoe be vo r de roodjes zeggen wij. L ze maar komen Onze lijst is in orde het nat naai Syndikaat is er op vertegi woordigd. Dit laatste is natuur van belang Te naaste week gen de mannen van ons. De mannen van al de lijsten mengerekend, hebben wij hier klein bataillon kandidaten. Dit is typiek Als er veel zullen wij er veel van 't leer ven Waarom niet Onze indruk is dat de strijd de laatste 14 dagen zal afgehasp worden. Ons poer is gereed 11 gaan aan geen persoonlijken st doen dat is te gemeen. We len strijden om princiepen, om dachten. Nochtans moesten aanvallen te persoonlijk ea 1 zijn, dan geven we ook vegen de pan terug. In afvvachting dat de strijd giut, blijven we in eene bizond gemoedstemming. D1XI Heden Zondag om 5 ure namid ALGEMEENE VERGADERIN voor al de leden vau de Soc. Pro gandaclub. In het gewoon lokaal Van Vaorenbergh. Elk weze op post 1 Is de briefwisseling van Nieus kerken verschoven tot toekome week. VERDIEN TE HUIS Q m per dag en meer M O met onze gewaarborgde breimacl nen met stalen cylinder. Werk zekerd per contract. Winter en mer. Aanleer kosteloos. Katal gratis op aanvraag. Caducque, Lange Boomgaardstraat, Gent.

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 2