Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. 't Speletje Begint AALST. Mijn Hoekje. Nichels - Moyersoen. Naar het Syndikaalfeest. F 23e Jaar N° 38. Prijs per nummer 20 centiemen 19 September 1926. Annoncen .- Het Syndikaalfeest STRIJDLIED Syndikalisten, Partijgenooten. Onze Kandidaten. Aan De Werkman Hij verdwijnt Een debat Vroeger en Nu. RECHT VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1* en 2' bladzijde. 2 fr. op 3" en 4' bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elko week vóör Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ HET RECHT Lokaal HAND JN HANI)., Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE ALFRED NICHELS. REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Haud», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 3,00 6 5,50 I jaar 10,00 RUITEN BEI.GIE. jaar fc. 17,50 Men abonneert zich op alle postbüreelen. De gemeentekiezingien naderen en onze vrienden van den buiten bren- fen ons de tijding, dat men weeral ezig is, den godsdienst er bij te sleuren. Ze beginnen te loopen, vooral de vrouwen worden bezocht, vergade ringen gehouden, 'tgaat om de ziel van 't kind, voor het behoud van den godsdienst Kan het dommer Moeten wij het tot vervelens toe herhalen, dat godsdienst voor ons Socialisten privaat zaak is, 't is te zeggen, elk doe op dit gebied wat hij wil, elk gelooft, elk gaat ter kerke volgens zijn beliefte. Welnu we zeggen tot dezen die den godsdienst in zake verkiezingen trachten te exploiteeren, dat ze groot ongelijk hebben want eens kreet zulks tegen hun. Van bij het ontstaan der Socialis tische party, hebben de klerikalen gezegd dat we tegen den godsdienst zyn, dat we de nonnen en paters zou den verjagen, de priesters verban nen, kerken en kloosters af breken enz. enz., en ondanks de socialisten in vele gemeenten reeds de meerder heid zyn, is er nog niets van dit al les gebeurd. En de fronters schrijven daar aan mede te doen, zy willen katholieker zijn dan de Paus zelf. Ja de fronters, onder wie er nog velen zün, die met de gebroeders Daens, den strijd der democratie hebben gestreden, die scharen zich nu aan de zyde der katholieken die verbroederen met hunne vroegere vervolgers, als ze maarmeenende socialisten een voetje te kunnen lichten. Nogtans Priester Daens en Priester Fonteyne, de vroegere zoo vervolg de geesteiyken, zochten hulp en by- stand bü de socialisten, die ben overal ter zyde stonden. Terwyize door de katholieken ver volgd en gebroodroofd wierden,von den ze by de socialisten zedeiyken enmoreelen steun. En toch belet het hunne volgelin gen niet, de hand te drukken aan de vroegere vervolgers en broodroo- vers liunner hoofdmannen. Ons is het goed, maar als we daar op wyzen, dan is het, om ©nze lezers op het hart te drukken, dat de godsdienst misbruikt wordt in de politiek. Bjj ons socialisten blijft hy er buiten wy hebben onzen tyd nut tiger te gebruiken. Wie ter kerke gaat is ons zoo lief, als dezen die er nooit den voet in zet. 4 Wie den godsdienst pratikeert, is 'iemand die hoopt hiernamaals op een beter leven wy betwisten hem niet dit recht en zullen evenmin iets beproeven om hem vaD die hoop te ontdoen wy zeggen hem staat ter kerke dagelyks als ge wilt of als het u past, want dat is reeds het bewijs dat ge een boter leven wenscht. Welnu als ge bidt om hiernamaals riistpap met zilveren lepels te mogen eten, helpt ons dan stryd voeren, opdat van hier op aarde, reeds be ternis in uwen toestand wordt ver- overd, aldus zorgt ge met voor uw eigen zelve, maar in t belang van 't algemeen. Nogmaals godsdienst moet buiten de politieke stryden blyveD, omdat het enkel en alleen verdeeldheid in de werkersrangon kan medebren gen en die verdeeldheid ten goede komt van de bezittende en de heer- schende klasse. Vooruit voorden goeden uitslag der gemeenteverkiezingen, vooruit voor de verbroedering van alle uit- gebuitenen 't zy geloovigen en niet geloovigen vooruit voor het Socia lisme. Van heden Zondag in den Rink, zal stipt om 5 uren aan vangen. Gedurende de Muziek en Tooneel uitvoeringen zullen de deuren gesloten zijn, om de stoor nissen ie voorkomen. Deuren open om d 1/3 uren Vrienden en Vriendinnen komt tijdig naar den Rink GEMEENTEVERKIEZINGEN Oktober 1926. Zangwijzel'Internationale. Woorden van Alberic. REFREIN. Laat de dompers maar liegen, Laat de fronters maar staan, Ons ook in slaap wiegen Zal niet gemak'lijk gaan. 't Recht der zwoegers betwisteu, Hen slaan onder den voet, Dat doen geen socialisten, Maar 't zwart en geel gebroed. I De strijd is weder aangebonden Voor d' overhand in stadsbestuur, Wij gaan het goede woord verkonden. Overal in de vrije natuur Sedert lang heerschen hier misbruiken, Op elk gebied, van alle slach, Die men zorgvuldig wil verduiken Onttrekken aan alle gezag. II Wie zorgt voor onze ouderlingen Wie springt voor 't weesje in de bres Wie streeft steeds naar verbeteringen Wie spelt menige rijke de les 't Zijn voorwaar geene klerikalen, Want arme soort schuwen ze vrij. En zeker ook geen liberalen, Maar toch wel d'arbeiderspartij. III Ons zeven gemeenteraadsleden Vervulden hier getrouw hun plicht, Geen enkel vreest den dag van heden, Voor zijn werking dan ook 't volle licht, Immers strijden tegen d'ellende, Waarmede't volk soms wordt gekweld, Door de reactionnaire bende, Dat doen ons leden met geweld. IV De vrouwen evenals de mannen, Hebben voor plicht in dezen strijd, De blauw, geel, groene te verbannen Naar de maan tot in der eeuwigheid. Begint eens voor goed te beseffen, Wie vrienden zijn der werkersschaar, En helpt uw'waardigheid verheffen, Door rood te stemmen al te gaar. V 'k Hoor lieden den hemel beloven, Hiernamaals, en dat is goud waard, Terwijl z'er zelf niet aan gelooven, En zich deugd doen aan alles op aard'. Dat is d'aanhangder kapitalisten, Z'hebben noch schaamt' of eerlijkheid Daarom «temt voor de socialisten Dan stemt ge voor Recht en Vrijheid. Aalst, 14-8-26. Komt luisteren Daar den knap pen Vlaamsche spreker G. La- roehe uit Antwerpen, die de ge legenheidsreden uitspreekt op het Syndikaalfeest in den Rink. Henri Fli^s Nichels Alfred Steenhaut J Ozef Cesar Hae rterman Jean Steenh Out Annette ^nel August gareel Guns Kl>miel Léon Lioaireys Huion Mapstin Louis Van der V Mken Troch Kami Ml Polidoor Podevy 2 Jean Boey Mens Petrus De Ne Mf Alexander Pa Cwels Petit Pro tnper Louis Ma pScoen Jean Van der B Orgt Gabriel B Osman Petrus Van Gey Öt Nu wordt het moeiëlijk voor de Jury, om uitspraak te doen. Moyersoen boft er op, dat liij de stadsbegrooting heeft in evenwicht gebracht, en laat nog een beetje uitschijnen, dat M De Neve, den Schepen van Finantieën hem heeft geholpen, maar in «De Werkman» van verleden Zondag, is het M. De Neve, die de kunst heeft gevonden, hij alleen, want van M. Moyersoen is er geen sprake. Het kan ons niet verdommen, wie hier bekwaamheid te koop heeft, ware het niet, dat onze per soon er buiten wierd gelaten, maar wemeenen, zoo een steek onder water te krijgen, die we ons niet laten welgevallen, en onze eerlijk heid in 't gedrang brengt De Werkman schrijft De heer Nichels was schepen van 't geldwezen, en nu schijnt het wel, dat deze heer een be- kwaam duivenliefhebber is, maar van een stadsbegrooting al zoo veel begrijpt als een koe van dui- venmelken. En wat verder Maar wij kenden Jan De Ne- ve, zijne hooge onaantastbare eerlijkheid zijn scherpe wer- kelijkheidszin, en zijn onver- moeibare werkkrachten, ft zijn wij die onderlijnen.) Wat komt dat hier te pas De onaantastbare eerlijkheid van M. De Neve Wil dit zeggen, dat Nichels in eerlijkheid voor M, De Neve moet onderdoen 'l Welnu, vermits «De Werkman» zegt dat Nichels een bekwaam duivenliefhebber is, kunnen wij er bijvoegen, dat hij ook een eerlijken duivenliefhebber is dat M. De Neve, ook duivenliefhebber was vóór enkele jaren, en dat we bereid zijn, een referendum onder de dui- venliefhebbers te laten plaats grij pen, om uitspraak te doen, over de zuiverste eerlijkheid van beiden. Neen «Werkman» ge zijt on voorzichtig, als er van geld ver handelen wordt gesproken, brengt er dan het duiver spel niet bij, want Nichels kan op verschillende gevallen wijzen, dat hij geen geld wilt ontvangen dat hij niet eerlijk heeft gewonnen, en dat weten vele duiveniiefhebbers. 'k Ben verzekerd, moest M. De Neve, kennis genomen hebben van het artikel in De Werkman van Zondag, vóór het verscheen, hij zou aan schrijver opgemerkt hebben laat duivenspel en eer lijkheid hier buiten, het komt hier niet te pas. Nichels Al. van 'tpolitiek tooneel. Wie? Wel M. De Windt, hij heeft zijn pleit niet ge wonnen, hij is gevallen met zijn kandi daat, die hij tegen heug en meug van de meerderheid der liberalen wilde op de lijst brengen. M. De Windt komt dus niet meer op. 't Zal in alle geval geen goed doen, voor de liberale lijst. Hunne partij lijdt aan tering, en de zen slag kan gevoelig genoeg zijn, om er de vliegende tering van op te doen. De enkele werklieden die er nog in verdwaald zijn, zullen begrijpen, dat zij op hunne plaats niet zijn. 't Is in onze rangen, dat ze moeten plaats ne men. Wij ontvingen van den Heer Moyer soen, den volgenden brief Aelst, den lü September 1926. Mijnheer de Volksvertegenwoordiger, Ik ben volgaarne aan uwe beschik king voor een tegensprekelijke mee ting over de Finantieële leiding der Stad. Twee mijner vrienden worden ge last zich met UEd. in betrekking te stellen nopens de voorwaarden van het debat. Uw verkleefde, R. MOYERSOEN. Ten gevolge van dit schryven hoeft er verleden Woensdag tus- schen FJips Henri en Berghman Al- fons van socialistische zyde en MM. Bastiaens Alfons en De Schaepdryver van katholieke zyde een samenkomst plaats gehad om de regeling voor het debat te treffen. Er is evenwel tot heden nog goen overeenkomst door het feit dat er van katholieke zijde aangedrongen wordt om Nichels die beschuldigd wordt van geldverspilling de eerste zou moeten spreken. Wy hebben deli. h. Bastiaens en De Schaepdryver op de onredelyk- heid van hun voorstel gewezen, om dat het toch nog nooit is gebeurd dat een beschuldigde, die naar liet gerecht wordt gedaagd eerst moot uitleg gevon, alvorens liy de feiten kent die hem ten laste worden ge legd. Nichels Alfred wordt door M. Moyersoen beschuldigd, en tiet is dan ook heel logisch als Nichols aan M. Moyersoen uitleg vraagt in zyn by zyn, ton einde hem te kunnen verdedigen, dat M. Moyersoen op het debat de beschuldiging zou voorbrengen, waarop Nichels zich te verrechtvaardigen heeft. Wy meenen nochtans dat de h. h. Katholieken tot inkeer zullen ko men opdat het debat in zyn volle objectieveteit zou kunnen plaats grypen. A. B. Waarheen heden? Wel mede feesten, daar waar het 25 jarig bestaan van 't Internationaal Vak verbond wordt gevierd. 't Is waar, 't is een heiligen- plicht voor alle bewuste werklie den, die feesten zoo grootsch mo gelijk te maken. 't Is de herkenning van de macht der werklieden internationaal aan elkaar verbonden 't is de herden king en verheerlijking van al de zen, die het goe ie gedacht hebben opgevat, de workende klasse er op te wijzen dat ze het te doen heeft tegen eene internationale Kapitalistenbende, die noch gren zen, noch godsdiensten kent of eerhiedigt, als er maar goud aan verbonden is, als hunne belangen maar gediend worden. De werkman wordt uitgebuit hier in België in Frankrijk gansch de wereld door, en hierom ook is zijn strijd internationaal, en de verbroedering aller loonslaven noodzakelijk. Heden is het dus feestin de meeste steden wordt het zilveren jubelfeest van het Internationaal Vakverbond gevierd. Dat is het feest van al de ge- syndikeerde vrouwen als mannen, dat is hot feest van al de uitge- buitene werkers, en hierom, moet dit'feest grootsch wezen, talrijk bijgewoond zijn. Het is het vertoon van de macht van het proletariaatde burgerij, de ryke menschen moeten er van bewust zijn, dat de werklieden S over eene onvergelijkbare macht beschikken, groot genoeg om de boeien te breken, waaraan ze nog gekluisterd liggen en hierom, he den allen naar 't feest, 't is eene plicht, een noodzakelykon plicht, dat is 't oordeel van Friederik. Te Aalst is het in de groote zaal den Rink, Lange Ridderstraat. Be gin om 5 uren. I« hel prachlig tooneel- sluk dat heden Zondag in den Rink gespeeld wordt. Het stelt voor den vroegeren tijd toen de werklieden als slaven hard en veel uren per dag moesten werken; de kinderen in hun prilste jeugd naar de Werkhuizen en fabrieken wierden gesleurd de afgesloofde arbei ders tot den bedelstaf werden ge doemd. Het stelt voor welke harde strijd de werkende klasse moest voeren, om uit dien poel van ellende verlost te worden tevens wat nog moet gedaan worden, om de werklieden een ge lukkiger leven te laten genieten. Dit aangrijpend Tooneelwerk, zal de aanwezigen ontroeren, en sluit met een prachtige Apotlieoze van maagde kens in blankend wit gekleed, die luide hunne zangen van strijd en hoop laten weergalmen. Vrienden met of zonder genum merde kaartheden Zondag om 4 1/2 uren, allen naar de Rink. In die groote zaal is zeer veel plaats.

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1