Belgische'Bank™11 i9aArbeid Vakbonders, Parlijgenooten (3rootscb S^nMfcaal Jfeest KAPITAAL en BESERVEN Tolladig gestort 9 MILJOEN FRANK SYNDIKALE RUBRIEK. Muziekschool. Hel Syndikaalfeesl. De Dompers Soc. Vrouwenhond Verwonderlijk. Hij de Lederbewerkers Uil Nieuwerkerken. Erembodegem. Denderleeuw. Hol'slade Maatschappelijke ZetelGENT Voldersstraat, I. Agentschappen LA LOUVIERE. Sylvain Guyauxalraat. 46 BERGEN, Chisairestraat, 10. Hulpbureel CHARLEROI, Yzerlaan, 32. BO*/. Kroozen verleend door de agentschappeu op de hierondervermelde rekeningen Checkrokoiungen (terugbetaalbaar op zicht) Halfmaandelijksche rekeningen (veranderlijke kroos) Deposito rekeningen met voorbericht van 15 dagen met voorbericht van 30 dagen voor 3 maanden vaste belegging voor 0 maanden vaste belegging voor 1 jaar vaste bolegging voor 5 jaar vaste belegging Spaarkas De stortingen en afhalingen kunnen gedaan worden aan do ketten van den maatschappelijken zetel Voldersstraat, 1, Gent. Zy worden ook gedaan door tusschenkomst van de postcheckreke- ning Nr 850 of door de Nationale Bank. Alle Bank-operaties. Verhuring wan Bpandkoffeps. 3,50 5,05 5,75 5,875 0,00 0,25 0,25 0,50 0,00 win STAD AALSM. Schooljaar I926-I927. BERICHT. De leergangen worden hernomen den Maandag 4 Octobep, om 6 uup. De inschrijvingen zullen plaats grij pen den Maandag 27 September voor de Oud Leerlingen en den Woensdag Ï9 September voor de nieuwe, telkens van 5 tot 7 uur, in het Lokaal der School. Slechts in bijzondere gevallen zullen na dien datum nog inschrijvin gen gedaan worden, doch enkel tot 15 October. Dit is insgelijks toepasse lijk aan de Oud-leerlingen welke zich onmiddellijk moeten laten in schrijven. Om te kunnen worden ingeschreven moet men NEGEN (V) jaar oud zijn, kunnen lezen, schrijven en cijferen, en den trouwboek der ouders medebren gen. Er zullen slechts zooveel leerlingen aanvaard worden als er plaatsen be schikbaar zijn. De oude hebben den voorrang. De inschrijving geschiedt bij alpha- betische orde van den familienaam om het wachten te vermijden. Een Schoolgeld wordt geheven van 6 fr. in de klas van Notenleer 30 fr. in de klas van Piano 12 fr. in de andere klassen 10 fr. (met recht tot bijwo nen van al de leerlangen) voor de leer lingen de stad niet bewonende. N. B.Het bijwonen der klassen van Notenleer is verplichtend voor al de leerlingen. B HET BESTUUR. Om de goede Orde te bewaren, verzoeken wij onze Vrienden en Vrien dinnen de raadgevingen van de Kommissarissen te volgen. Ov het Syndikaalfeesl zal een nieuw strydliedje gezongen wor den, en voor 25 Ct. ten voor deelt van den kiesstrijd verkocht Het Syndikaalfeest zal omtrent 8 ure eindigen, daarna met muziek en Vlaggen optocht naar bet lokaal Hand in Hand. Geven meetingen dat het kraakt. In hunne bladen schrijven zij, dat er veel volk komt luisteren. Zoo was het ook over 8 dagen op den Gentsche steenweg, waar M. M. Moeyersoen. Danckaert, Callebaut en Bastiaens het woord voeren, voor een dozijn toe hoorders 1 En zeggen dat het op den Gentsche steenweg vroeger n' Dom persnest was. Arme Domperkens. 't Was Zondag algemeene vergade ring voor onzen Socialistischen Vrou wenbond, en we mogen het gerust zeggen, de vrouwen waren goed opge komen, want om meer dan 80 v rouwen bijeen te brengen, dat is nog al iets. 't Was de Secretares Leontine Ni- chels, die op zich genomen hadt, eene toespraak tot de vrouwen te houden, en zij heeft zich goed van hare taak ge kweten. Allen waren het eens, om te zeggen, dat zij reeds goeden vooruit gang heeft gedaan. Nog enkele woorden van onzen volksvertegenwoordiger Nichels, en de vergadering sloot in de beste stem ming. Toen Marcel August, Schepen van Openbare Werken was, ging er geene zitting van den gemeenteraad voorbij, of de heeren Callebaut, Danckaert en Van Schamelhout «aren daar om meer en betere verlichting voor de bevolking te vragen. Sedert de socialisten uit het Schepen College zijn getreden is de verlichting der stad met de helft verminderd en is er geen spraak meer van uitbreiding, maar sedert ook, hebben de klachten in den gemeenteraad opgehouden. Zulks is kenschetsend, en een bewijs te meer, dat die heeren enkel in 't zin hadden, de socialisten den duivel aan te doen. Nu is er minder licht en de dompers en fronters zijn tevreden. We spraken reeds, in een vorige briefwisseling, over de onderhandelin gen, welke aan gang waren, tnsschen onze organisatie en d'organisatie der H. H. Schoen-en Pantoffelfabrikanten van 't land van Aalst, ten einde de loo- nen in de h. g. n. nijverheid aan te passen aan de huidige levensduurte. Na meerdere bijeenkomsten, langs de weg r an den Verzoeningsraad van 't kanton Aalst, zijn we reeds tot de volgende uitslagen gekomen 1De loonen der volle gasten zijn vastgesteld op 2,5o fr. per uur. Deze der bekwame stiksters zijn vastgesteld op 2/3 van die der mannen. Met de stukloonen bij, moet een loon kunnen verdiend worden welke met lo 0/0 dit der daguurwerkers overtreft. 2. De loonen verdiend boven het vastgesteld minimum, blijven in voege en mogen niet verminderd worden. 3. Bovenstaande loonen zijn vastge steld op een index-cijfer van 425 pun ten, 4. Voor ieder schommeling van 25 punten verhooging of verlaging van t index-nummer, zullen de loonen met 5o 'o vermeerderen of verminderen. Tot daar zijn we dus gekomen 1 Om nu evenwel tot geen al te groote schokken te komen in de huidige loons voorwaarden, zal een verhooging van duurtetoeslag toegekend worden van 5 0/0 gedurende drie naeenvolgende maanden, 't is te zeggen 5 0/0 vanaf den 15 September e. k. 5 0/0 den 15 October e. k. 5 0/0 den 15 November e. k. wat als dan den duurtetoeslag zal brengen op 5o 0 0. Rekening houdende met de slechte economische verhouding in onze be drijven, mogen wij tevreden zijn over den bekomen uitslag. We hebben op ons de zedelijke ver bintenis genomen dezelfde loonen te doen toepassen bij de H. H. Patroons, staande buiten de rangen van de pa- troons-vereeniging. Reeds hebben we bijeenkomsten gehouden met perso- neelen die in g. n. gevallen verkeeren, die onder andere zijn, de huizen Bo- terbergh en De Bolle. Het zal alleenlijk van den wil den krachtdadigen wil afhangen van alle personeelen om tot een degelijken uit slag te komen. Daaraan meehelpen is plicht van ieder bewust arbeider uit onze bednj- ven' r. Eug. Deprez. De Bergstraat wijk Laar-Eede, kwam voor den raad ter bespreking, om er een nieuwe kalseide aan te leggen, natuurlijk geel en groen was 'takkoord, en wij socialisten deden een voorstel dat luidde alsvolgt: de straat N. 1 dorp Aalst, welke lang beloofd is daar eene nieuwe straat te maken, welke bijna gelijke lengte heeft en de reden dat er van Nieuwerkerken naar Aalst, too voertuigen enz. rijden tegen 2 van Laar naar den Eede; maar die heeren wilden daar niet van «eten, het was hier om persoonlijke belangen, zooals Conoot failliet en het lid van den Juge van Herzele te samen kool en hout, die mannen moesten een nieuwe baan heb ben dat noemen zij gemeente-politiek en het gemeenschappelijk belang dat hangt aan hunne hielen. De straat kost 160,000 fr. en hadden zij den raad van de socialisten gedaan, «'ij hadden bijna voor hetzelfde geld twee straten. Ziedaar, kiezers en kiezeressen, den goeden raad van de hand wijzen, is volgens het gezond verstand domme heerschappij. Ik wil U nog iets erger op het hart drukken; de belasting op 't inkomen kwam voor den raad en het Schepen-College had besloten om van af 0000 fr. loon per jaar be lasting te doen betalen, de socialisten stelden voor om van af 9000 fr. te be ginnen en het was een helsch rumoer en ten slotte namen groen en geel te samen 7000 fr. aan voor twee jaren. De socialisten na de t« ee jaren vroegen zij «'at de belasting zooal had op bracht, omdat «'ij er niets in de inkomsten van vonden en het antwoord was, niets Er «'aren er te weinig die 7000 fr. ver dienden. Ziedaar «'erklieden en kleine boeren, de kasteelheer, de koolbarons, de spel- demannen en groote boeren, verdien den die ook geen 7ooo fr. per jaar Maar neen, werklieden, zij hadden het alleen op het mager loon van den arbeider, die rijke heeren mogen zij niet belasten, dat zijn hunne stemmers en dan komt het zoo als den werk man den baas is, betalen «'ij werklie den. 't Is juist daarom dat al de werk lieden met overtuiging ter stembus moeten gaan en hunnen dop op de juiste plaats zetten. Ziedaar, hadden de socialisten in den raad niet gezeten, Groene Sis en Compagnie hadden U die onrechtvaardige belasting doen be. talen, en onthoudt deze spreuk Aanhoort ze niet, als zij U komen [streelen De rijke met hun onderdanen aller [kleur De rijken aller geur, aanhoort ze niet [zij «'illen u verdeelen Zij vreezen Uwe macht, O werkers [houdt de «'acht. De Soc. Propagandaclub van Nieuwerkerken. Ziehier hoe men het geld verspild in Onze gemeente, terwijl men het aan groote intresten moet gaan leenen. Heden Zondag algemeene verga- gadering, om 3 uren namiddag, voor Propagandaclub, Vrouwenbond, enz bij de Bundel in 't lokaal. Dagorde Gemoontekieziug. Allerhande. De Secretaris, Do Voorzitter, GHYSSENS. DE BUNDEL. De strijd voor de gemeentekiezing is begonnen. Verleden week had te Leeuwbrug de groote meeting plaats onzer geel groenen die er voor de gelegenheid de heer De Clercq bijgesleurd had den om over den algemeencn toe stand te spreken. Zelfs durven ze dat niet aan... omdat z'er toch zoo wei nig van kennen. - AU eorste spreker trad de lieer d. d. burgemeester op. Zijn rede kan in enkele woorden samengevat worden vuilniswagen croque mort», typhuslijders door hem aan den dood ontrukt, smerigen Belgique, weg met Albert en leve Borms. Hij neemt daarbij een heel potsierlijke houding aan en heeft het seffens over zijn eigen-ik en over wat een ander te kort komt zoodat heel zijn discours weldra ontaardt in een echte scheldpartij. Als hy dan nog even over de kousen van Spes gesproken heeft die hy moet stop pen, komt de aanroeping van den Zaligmaker aan de beurt en last not least begint de vent van aandoening te woenen... om het hart der om standers te vermurwen. Dat is ook taktiek.... Na hem k«am de heer De Clercq aan het woord, om te bewijzen dat de oorlog te lang geduurd had en wy ons te Antwerpen hadden moeten overgeven. Hij sprak gedurende an derhalf uur over den frank van de arbeiders in het bijzonder die door de groote kapitalisten bijna ge kelderd werd en dien hij mee wil helpen redden door aan negatieve kritiek te doen, door stelselmatig af Heden Zondag met gansch Uwe familie, naar het kosteloos in de mime zaal van den RINK, Lange Ridderstraat Onze Leden en hunne Familie kosteloos aangeboden. Deuren open om 4 1/2 uren. Begin om 5 uren. Na het Feest, Optocht met Muziek en Vlaggen naai het Lokaal Hand in Hand te breken alles wat met dat doel in 't werk wordt gesteld. Dat is nog een andere strijdmethode. Beide sprekers hadden hunne rede ongestoord kunnen voleindigen en stonden nu de spreukbeurt af aan onzen woordvoerder Prosper De BruyD, die hun schitterend van ant woord diende. Doch onze tegenstre vers die geen eerbied hebben voor andersdenkenden en bij wie lage lastertaal schering en inslag is, konden niet gedoogen dat er tegen spraak was en gingen op schaamte- looze wijze, te keer... by zooverre dat de heer De Clercq hen zelf op de eerste begrippen der welvoeglijk heid moest wijzen. Al verloren moei te. In wat midden hij daar verzeild was geraakt, zal hy zich thans mis schien nog afvragen. Tweede meeting. Ditmaal was het in de Langestraat te doen. De katho lieken echter waren ook van de par tij en hielden fluitjesconcert. Wij socialisten, hielden ons op afstand. Wy gaan niet akkoord met de wyze van optreden der katholieken, doch waren biy om de les die de groen gelen er hadden in ontvangst te ne men van 't zelfde laken een broek. In een atmosfeer van hevige op winding hield de heer dd. burge meester erzyn gebruikelijk discours: Typhus, Bolgique, enz., zei dat de socialisten al knock-out waren, en dat z'er allemaal aan moesten. Hierbij speelden zich tooneeltjes af die met de pen niet te beschrijven zijn. In 't, kamp der katholieken was den Drukker recht gesprongen en ging- te werk lijk een duiveltje in een wijvatervat. De heer dd. bleef niet achterwege, en gaf ons eenige staaltjes van zijn kunnen, 't Schouw spel was eenig. Hij kon niet meer spreken. Eenige woorden kwamen t.ot ons Wie is de dief. Ik niet.... hij Wie is God. Hij niet.... ik Hier staat het WIT op zwart. (Hij schrijft met witten inkt). Goelhals staat in den hof van den bankier te dansen. Crapuul, koelies uit de Lange straat. Wie is de man van orde ik Dat ze mij in 't gevang zetten, nevens Borms I Om te sluiten eu om het örato- risoh effect te bereiken kwam dan de gewone huilparty en verklaarde de heer dd. klown onder beete tra- ueD dat hy voor zijn volk alles zou opgeofferd hebben... zelfs zijn bier. 4 Derde meeting. Ha de socialisten waren knock out. De heer dd. ging tot zijn groote ergernis en tot groot jolijt van de verstandige menschen die zich tal rijk op den Lichtenhoek rond de tafelverdrongen, van het tegen deel overtuigd worden. Wij zelf hadden de meeting op touw gezet. Eerst sprak de vriend Bayens over hot gemeenteprogram zooals het door ons opgevat en samen gesteld werd. Goed gedokumenteerd hield hij zjjn pleidooi ten behoeve van een socialistisch deelnemen in het ge meentebestuur. Met cijfers stelde hij de misbrui ken aan de kaak die vroeger en nu nog in zake belastingen begaan werden. Er kwam geen logenstraffing, ten zij een paar scheldwoorden van menschen die weten waar het schoen- tje wringt en als razend waren om zooveel vrijmoedigheid. En dan k«-am de clou van den avond. Onze volksvertegenwoordiger die zich zelf overtrof en in vloeiende bewoordingen en in een rake taal de politiek veroordeelde van de groen gelen die aan de proletarische gedachte afbreuk doen en onbe wuste werklieden in hun gareel doen draven en den brui doen geven aan wat hun het meest aan 't hart zou moeten liggen het behartigen hunner eigen belangen en die hun ner vrouw en kinderen door mee te stryden den strijd van de arbeiders over heel de wereld tegen bet pa tronaat, tegen het kapitalisme. Ha hoevole wroeters daar tegen woordig, wier hart nog niet gansch ingenomen was door gevoelens vau haat en wier geest nog niet gansch beneveld W38 voelden er het bittere verwijt dat hun door onzen volks vertegenwoordiger werd toege stuurd, omdat ze gehoor gevende aan lasterpraat en ydel gezwets nog aan den zelfkant staan van de ar beidersbeweging, omdat ze de ran gen deserteeren van het strijdend proletariaat dat naar ontvoogding streeft, omdat ze zioh laten op sleep touw nemen door menschen die niets voelen voor de arbeidersge dachte en in de eerste plaats hun eigen belaDgen dienen. Onversaagd sprak hy over het werk der socialisten in de regeering in zake pensioenen, sociale werken, vermindering vandiensttyd,over wat konverweaentljjkt worden.Dannog over het bruin brood en hoe de re geering genoopt werd, in 't belang van 't land, in belang van iedereen, tot dien maatregel haren toevl acht te nemen. Over de regie der spoor- «'egen en over de leugens die daar omtrent aan de menschen opge- discht werden, over het gedrag van den vertegenwoordiger der groen gelen in de Earner, die wat meer rechten opvorderde voor de aandeel houders... De waarheid kan niet tegengespro ken worden, en wie er na de indruk- wekkende rede van onzen volksver tegenwoordiger knock-out was en liever thuis achter de kachel zon gezeten hebben, dat kunnen de aan wezige menschen zelf uitmaken. Natuurlijk waren er ook de ge bruikelijke onderbrekingen, doch opvallend is het dat deze meest ko men van menschen die heel wat op hun kerfstok hebben. Zulke mannen kunnen gemakkelijk op hunne plaats gezet worden en muizen er gauw van onder als hun 't vuur aan de schenen gelegd wordt. De heer dd. had om het woord ver zocht dat hem gereedelyk toege staan was geworden. Wy waren ku- rieus wat hy over de stabilisatie zou verkochthebben. Wat we verwacht hadden werd bewaarheid. Na volgens loffelijke gewoonte het wierookvat op zyn eigen neus stukgeslagen en er Gode's getuigenis bijgehaald te hebben, pakte hij uit met zijn lasterpraat met het KLAAR INZICHT het debat af te leiden en het weer in een scheldparty te doen ontaarden, om dat hij zich niet bij machte gevoelde iets af te dingen op wat onze volks vertegenwoordiger de menschen had voorgehouden. En hjj is er wonderwel in gelukt. Na nog met een van verontwaardi ging trillende stem beroep gedaan te hebben op «zyn volk, deod bij nog eens de tranen in zijn oogen ko- om als een martelaar door te gaan. Do scènes die zich daarna nog af speelden kunnen onmogelijk weerge geven worden. De heer dd. ging als een echte klown te werk en trok nog 0. a. ons portret... Dat was te veel. De omstaauders gingen in één schaterlach op. Ha I we zyn knock-out 1 Op 10 Oktober is hun ryk uit in Denderleeuw en zal de roede vlag wapperen. VERDIEN TE HUIS ft m per dag en meer ii II met onze gewaarborgde breimachie- nen met stalen cylinder. Werk ver zekerd per contract. Winter en Zo mer. Aanleer kosteloos. Kataloog gratis op aanvraag. Caducque, 12, Lange Boomgaardstraat, Gent. De poll-verkiezing van Zondag 5 September heeft de volgende uitslag gegeven. 1. Vermeiren Charles. 2. De Rijbel Donatus. 3. Triest Oscar. 4. Thomas Louis. 5. Tillon Camiel.

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 2