BelgischeBank™1,11 Arbeid INDRUKKEN Van Alles Wat. AALST. KAPITAAL 9& BBSSBVEN volledig gestort 9 MILJOEN FRANK Alle Bankverrichtingen Re Socialisten Nogmaals Verslagen Rank aan allen Re uitslag te Aalst Onmenschelijke haudflwijze REN R ER LEEUW. Hoog de Harten NINOVE. Maatschappelijke Zetel: GENT Voldaraatraat, I. Agentschappen LA LOUV1ERE. Sylvain Quyauxstraat. 46 BERGEN, Chiaainaakraat, 10. Hulpbureel CHARLEROI, Yzerlaan, 32 Opening van deposito en loopende rekeningen Documenten aoereditieven Disconto en inning Verhuring van Branèkoffers Wissel en Vreemde munten Aan- en Verkoop van titels Beursorders Inkasseering van koepons Spaarkas Bewaring van waarden 't Is Woensdag middag. Onze redacteur verioekt me, inder haast eenige regelen te geven over de afgcloopen verkiezingen. t Is iets of wat ge waagt, van nu reeds te zeggen, hoe voor 't land geno men den toestand zich voordoet. Hier winnen degene, daar weer d andere. 't Ware nochtans al te kinderlijk naïef te ontkennen, dat hier oi daar geen achteruitgang is vast te stellen voor onze partij. De oorzaken zijn al leen te aoeken in 't feit, dat den toe stand gunstig was voor de burgers partijen. Belachelijk is het eveneens voor ze kere burgerskranten te komen uitba zuinen, dat to October 19x6 een anti socialistische dag is geweest. Als we hier en daar een achteruit gang voor onae partij bestatigen, is dit grootendeels te danken aan net kartel Welke bestond tusschen de zeer koste lijke burgerij van de katholieke partij, en de franqmasonsche-kapitalistische vertegenwoordigers der liberale partij. Dit laatste is nochtans een verheu gend verschijnsel voor de werkers- partij. Hot beteekent dat er meer en meer een nette lijn wordt getrokken tusschen kapitaal en arbeid. Het komt ons gelijk geven dat de klassenstrijd zich meer en meer afteekent, en dat de werkende klasse naar dit verschijn sel hare positie dient vast te stellen. Bovenstaande regels beduiden nu niet, dat ons stemmental niet aanmer kelijk is gegroeid. Dat we in zekere plaatsen geen prachtige overwinnin gen hebben aan te teekenen. Dat in vele plaatsen waar onze partij reeds een sterke macht bezat, we ze niet zien versterken. Dit verschijnsel dienen we niet uit het oog te verliezen I We kunnen integendeel over heel 't land gezien zeer tevreden zijn. Wat waar is we zijn gewoon te winnen, veel te winnen. En als dit nu eenmaal het geval niet is, zijn we in geen goed humeur. En onze bekampers zijn zoodanig gewoon van klop te krijgen, dat ze het uitschreeuwen van tevredenheid, als we met geen groote sprongen vooruit gang maken. Er zijn ook verschillende kommuni- stische gemeenteraadsleden in 't land gekozen. Die vooruitgang is ten koste der onzen, 'k Wil me niet laten verlei den van de redeneering tot het fana tisme. Maar te betreuren, 't is zelfs om er wroeging van te krijgen, voor hun die in dit geval verkeeren, dat op ze kere plaatsen de meerderheid der so cialisten gevallen is, dank zij de ver brokkeling van het stemmental aan kommunistische kandidaten toever trouwd. Hoe zullen de burgerspartijën die de plaats innemen der onzen de kommunisten niet dankbaar zijn Treurig En wat te zeggen van de Fronters 1 Goede propagandisten verklaarden me rechtzinnig, dat het voor hun eene teleurstelling is. 't Valt niet te ontkennen, dat het voor hun een ontgoocheling moet zijn. Schreven ze voor de kiezing niet, in hun partijbladen en manifesten, dat voor hun het oogenblik gekomen is, om een groote partij te worden f En heden een achteruitgang moeten bestatigen... En dat voor hun bijna nietige partij Opvallend nochtans in de bour geoisbladen is geen enkel die daarover gewag maakt. De frontpartij is, zooals we steeds beweerd hebben een gecamofleerde klerikale partij. De verkiezingscampagne is voorbij, 't Zijn steeds perioden waar weinig aan organisatie en opvoeding der massa gedacht wordt. Het ordewoord van onze partijgenooten moet zijn Onze organisaties rei sterkt 1! Hat socialisme doen doordringen tot bij den minst ontwikkelden arbeider. Onze vrouwen organiseeren en klasse bewust maken. Wat men er ook over zegge De Belgische Werkliedenpartij is en blijft de sterke rots waartegen de reactie zich den kop moet en zal ten pletter loopen. Eug. DEPREZ. Toen in 1*21 de uitslagen der ge meenteverkiezing in De Volksstem» van Aalst verschenen, was het een ech te socialistische nederlaag. Bij de verkiezingen van lo October ie het volgens «De Volksslem op nieuw hetiellde, en het is bewonde renswaardig hoe zij trachten om dit hunne goedgeloovige lezers op te sol feren. De Volksstemwacht zich heel goed van de plaatsen op te sommen waar de socialisten zetels hebben bij gewonnen en de katholieken er verlo ren zijn. Ha 1 wij weten het wel De Volks stem blijft aldus in hare gewone rol. In Aalst bijvoorbeeld verliezen zij eeu zetel en ie vieren triomf op de aan winst van bun stemmental, en zoo wor den de lezers van De Volksstem altijd tevreden gesteld. Maarwe gaan nu integendeel eensde Gsmssnteni opsommen waar de Socimlisten een zetel winnen. Hoboken, Niel, Schelle, Bouchout, Hove, Mortsel, Wommelghem, Wyne- fhem, Santvliet, Beirendrecht, Sta- broeck, Capellen, Wilmarsdonck, Bor- gerhout, Brasschaet, Schooten, Ander lecht, Assche, Kapelle-op-den-Bosch, Ganshoren, lette, Vilvoorde, Weerde, Watermaal-Boschvoorde, Etterbeek, Kessel-Loo, Twee-Beek, éteenocker zeel, Braine-l Alleud, St- Genisius- Rhode, Rons», St. Amandsberg, Gee- raardsbergen, Sottogem, Grootenberg- he, Ouaregnon, Wasmes, Hornu, Ber- Sen, Hanre, La Bouvière, St. Ghislain, iples, Asquilles, Marchienne-au Pont, Marcinelle, Wanforcee-Boulet, Ath, Malmedy. Totaal 50 Gemeenten waar de Socialisten 3 setels winnen Boom, Calmthout, Hoevenen, Bier ges, Galmaarde, Huyninghe, St. Run- hilde, Cortil-Noirmont, Deurne, Er- quennes, St. Symphorian, Angleur, Cortil Noirmont.' Totaal 20. Qemeentens waar de Socialisten 3 setels winnen Yperenen4 zetels in Bierches-lez Wavre. Totaal 7 zetels, 5» 24 _7 Totaal 81 zetels winst. Nu. Wij verliezen 32 zetels. Blijft dus een winst van 49 zetels. Wij hebben bovendien de meerderheid inMoescroen, Meenen, Geeraards- bergen, Ronse, Fontaine-L'Bvècque, F.stinne au.Val, Haulchin, Hanre, Masnux-St Jean, Barry, Mevergnies, Marcinelle, Abaix, Rosselies, Vitrinal, Wagnaux. Heuniée, Moignelés, Tu- bize, Dolhain, Maliaédy, Gleische, Welkenraedt, Nassogne, Les Aruides. Dus, 15 gemeentens. Wij verliezen de meerderheid in Soignies, Arquennes, Bray, Mig- naerlt, Peruwelz, Mont-sur-Marchien- ne, Auvelais, Bouffiaulx, Falisolle, Flawinne, Andenne, Chatelet, Vaulx, Wieis, Lodelinsart, l'razegniez, Lede- berg, Alleur, Belgrade, lumet, Ougrée, Embourg, Boncelles, Tihange. Dus, 24 gemeentens. Dat «De Volksstem» nu eens tracht goed te pleiten op welke wijze de so cialisten zijn achteruit gegaan. Gelief dan ook eens de winst en verliezen der katholisken ook te mei den. A. B. De Fronters hadden gehoopt minstons 2 zetels bij te winnen. M. Bocqué wierd op de 5' plaats gebracht, zeker zijnde van geko zen te zijn 1 De kiezers en kiezeressen hebben het anders gewild, en nu wordt er gezegd dat M. Bocqué mistroost is en hij daar om zijn Leeuwenvlag niet heeft uitge stoken. Als het waar is moeten wij toch gaan gelooven dat het enkel uit persoonlijke ambitie is dat zij het Vlaamsch Na tionalisme aankleven. De Kiezing is Voorby. En onze politie is gelast om de be lastingbriefjes uit te dragen Voor de kiezing was hetweg met de belastingen. Wat demagogen. In het Klerikale kamp. Wij, socialisten hebben onophou dend geschreven dat de «Groekruisers» de lakeiën zijn der Aalstersche kapita listen. De kiezing van 10 October heeft zulks nogmaals bewezen. De «Groekruisers» zitten met 8 man in de gemeenteraad, en de kiezing heeft plaats gehad en zij zullen er nog met terugkeeren. Zegt ons dat niet klaar dat zij de ge vangenen zijn der reactie En zij, de Groenkruisers, zelf weten het, want er heeft al heel wat herrie geweest over dezen STAMP. Kiesbelang en Bezuiniging. De inwoners der Caudronstraat en Schrvverstraat, hebben vier weken de zoete hoop gekoesterd, dat zij uit den ellendigen modderpoel zouden geraakt zijn dezen winter, daar er nieuwe kas sei gelost geweest is door de stads- werklieden. De kiezing is drie dagen verloopen, en de kassei die er gebracht was wordt terug door de stadswerklieden wegge haald, alszoo hunne zoete hoop ook vervlogen zijnde. Of is het misschien om het balspel vrij te maken, om den beker die door Moyersoen geschonken is, drie dagen voor de kiezing te laten afspelen Wat denkt de Schepen van Openbare Werken daarvan De inwoners dier straten denken, dat dit kiesbelang was en geldverspilling. Gansch de stad door hebben onze propagandisten, en ongekende mede werkers (sters) een voorbeeldige werk zaamheid aan den dag gelegd. Dank aan die onvermoeibare scöaar mannen en vrouwen, dank aan onze muzikan ten, sprekers en spreeksters, die dag in, dag uit op de bres waren, heeft onze partij met de gemeenteverkiezing een prachtigen uitslag bekomen. Wij zijn te vreden over den grooten vooruitgangdiede partij gemaaktheeft; al deze die medegeholpen hebben mo gen fier zijn over hun werk. Onze vij anden aller kleur, en voornamelijk de Katholieken en de Fronters hebben zooals tweelingbroeders op de Socialis ten geklopt dat zij zelfs geloofden de roode jongens gansch te verpletteren. De uitspraak van de Aalstersche be volking, en voornamelijk van de werk lieden, heeft de hoop onzer vijanden teleurgesteld. Ondanks den gemeen teraad met 2 leden wordt verminderd en wij in i921 den 22'zetel bekomen hadden behouden de Socialisten hunne 7 mandaten. Het zijn de Katholieken en de Liberalen die ieder één zetel ver liezen, en de Fronters die het zoo hard uitschreeuwden dat zij 5 en 8 zetels gingen winnen, mogen van geluk spre ken dat zij nog 4 raadsleden behouden hebben. De Werkliedenpartij heeft te Aalst haar stemmental van S09I die we inIB2Ibehaalden, verhoogd tot 6567 stemmen, of onge« veer 1500 meer. Dezen schoonen uitslag is bewerkt door onze vrienden en vriendinnen die wij hier boven aanhaalden. Dank aan die knappe medewerkers en medewerk sters, hartelijke» dank aan allen, en aan de kiezers en kiezeressen, die aan de Werkliedenpartij hun vertrouwen hebben gegeven. Het Partij-Bestuur, Als we de cijfers van den uitslag on zer gemeenteverkiezing ontleden, dan bestatigen we. dat de Socialistische partij den grootsten vooruitgang heeft gemaakt. In 1921waren de Middenstanders in 't strijdperk gestreden en hadden 755 stemmen behaald. Eenieder weet dat dien groep, de hardnekkigste vijanden der socialisten zijn, en wij van dit getal, geen stemmen waren te verwachten. De Katholieken behalen ongeveer i900 stemmen meer. De Socialisten ongeveer 1500. De Fronters ongeveer 11OO en de Liberalen 22 min. Als men nu rekening houdt dat de Katholieken de Arme Claren en de Theresianen, hebben doen gaan stem men, die nooit hun klooster mogen verlaten volgens hun stelregel, dan is men overtuigd dat ze hemel en aarde hebben verzet om tot dien uitslag te komen, en dan nog verliezen ze een zetel. De Groenkruisers komen bedrogen uit den slag. Z'hadden in den vroege re» gemeenteraad ZES mannen op den huidigen lijst hadden zij zich tevre der. gesteld met DRIE verkiesbare plaatsen, en de burgers hebben er voor gezorgd dat M. Van Schuylenberg in 'tzana bijt. Nog een stamp van den Ezel. A.N. van een Apotheker. Onzen vriend zijn dochter een meisje van 26 jaar lijdend aan kroep, eene gevaarlijke ziekte, hadt verleden Vrijdag 8* October, medica menten noodig. 't Was ongeveer 10 uren als men bij een Apotheker onzer stad terecht kwam, die weigerde dezelve af te leveren omdat het voor Nichels was. Gelukkiglijk, is M. De Wael, Stads apotheker gevonden, die bereidwillig het noodige heeft verschaft, waarvoor dank. Wij zouden over dit geval niet rep pen, ware het niet dat die daad ons zoo opmenschelijk schijnt. Moest nu, dank aan de ontbrekende medicamenten de zieke het leven er bij ingeschoten hebben, wat dan Zou het dan iemand verwonderd hebben, dat dien onmenschelijken apotheker mede naar 't Pierland zou zijn gezonden. De uitslag der kiezing is riet bevre digend op de 275 stemmen waren er 243 kopstemmen, 30 onvol ledige lijststemmen en 2 komende van 22 gepanacheerde brieven Wij hebben onz n strijd gevoerd op een waardige wijze eerlijk en leerijk. Onze ttgenstreveis, Katholiek en Geel-Groenen hebben er een echte braspartij van gemaakt. In al hun herbergen werden de ton nen en de geneverflesschen duchtig aangesproken geen enkel straatje of er werd koffietafel gehouden met de gebruikelijke geneverfl-sch er bij, tot in de werkmanswonin gen toe is mijnheer de burger vader met zijn geneverflesch op trok geweest. Bovendien werden er met honderden bons uitge deeld. Pouah voor zulke praktij ken Wij htbbeo alleen gewerkt met ons manif- sten en meetings heb ben we nu onmiddelijk er geen voordeel meegehaald, iets staat toch vast, dat is dat onze propa ganda wel haar vruchten dragen zal als wanneer de misleide arbei ders tot het klassebewustsijo zul- len zijn teruggekeerd. De fronters zijn met 6 de Katholieken met 5 Hoe lang zal dit duren We ver klappen hier geen geheim dat er opdat gebied bij de fameuze groe nen geen tut in zit omdat ze vreezen dat hunne bondgenooten wel gemakkelijk naar den ouden stal zullen terug loopen. Wie zal er nu burgemeester worden De Katholieken zeggen dat zij hem zullen hebben dat is best mogelijk er zal wel ne gelen te vinden zijn om een katholiek doen te kiezen. Groenen ziet maar uit uw oogen. Wij socialisten hebben er niets in te zien wij zijn voorstanders van den burgemeester uit de meer derheid doen te noi men, maar wie zal er meerderheid zijn Iedereen verwacht naar de samenstelling van 't kollegie van schepenen wat zal er daar omgaan Hewel fameuze groenen, gij die ons hebt verweten dat we hand langers zijn van de bokken, past nu maar op voor uw eigen bondge- nooten, want ze zullen u algauw in den rug schieten. De socialisten zullen in alle ge val waken over hetgeen ge alle maal in den gemeenteraad zult uit steken. Van nu af verwittigen we u dat we regelmatig de zittingen zullen bijwonen dat we regelma tig de bevolking zullen inlichten, En als het volk dan zal ondervon den en gevoeld hebben hoe het door katholiek en front bedrogen wordt, dan zal de oogsttijd voor het socialisme aangebroken zijn. Op ons socialisten weegt een zware taak al ons inrichtingen moeten versterkt wordt allen lid van ons coöperatiefvan uw syndi kaat, aiekenbond en propaganda- club Bezoekt regelmatig uw lokaal, brengt er uw vrouw en kinderen en dan altegaar met nieuwen moed vooruit tot verovering van het ge meentehuis. P S, Aan al de propagandi sten, de muziekanten, onzen besten dank voor hun noeste inspanning, Aanhouden is de boodschap. VERDIEN TE HUIS Q M 1 pep dag en meer 0 11', mot onze gewaarborgde breimacliie- nen met st rien cylinder. Werk ver zekerd per contract. Winter en Zo mer. Aanleer kosteloos. Kataloog gratis op aanvraag. Caducque, 12, Lange Boomgaardstraat, Gent. (Door plaatsgebrek een paar weken verschoven). Op Zondag 19 September, had erin ons lokaal, eene algemeene vergade ring plaats, voor al de beseherm-en werkende leden onzer fanfare De VoorwachtEr waren vele kamera den opgekomen. Om 2 3)4 ure, opende onze Eerevoorzitter gezel Jan-BaptisI Van Londerzele de vergadering, met een woord van dank voor de talrijke opkomst. Er werd door de Schatbe waarder lezing gegeven van het finan- tieël verslag, welke met algemeenheid van stemmen en handgeklap werd goed gekeurd. De kameraden Peerlinck Al- ions, Vlassenroudt Polvdore en Lies- sens Frans, werden als Controleur- aangewezen van boeken en kas. Opnieuw nam onzen Eere-Voorzittei liet woord. Hij zegde, dat wij over te vreden kunnen zijn van den toestand onzer fanfare, welke nu reeds over een flinken in kas beschikt, en over een paar jaren, nog altijd met schulden op den hals stond. Dezen schitterenden toestand zegde hij, hebben wij te danken aan al onze beschermleden, maar inzonderheid aan onze kameraden beschermleden in Detroit Michigan verblijvende, waar van onzen onvergetelijken vriend Rene De Mol, de ziel is. 't Is immers hij welke het steunkomiteit ten voordeele onzer fanfare, waarvan hij Schatbe waarder is geweest, heeft gestichten welke ons toelaat, onze fanfare alles te geven wat zij noodig heeft. Gedurende zijue rede werd er eeni fotografie onthuld, waar men de ka meraden René De Mol en Alfred Stic heimans ziet gephotografeerd voor hun auto, waarmede zij de Zondags de bij drage van onze kameraden gaan afha len. Er werd een grootsche or atie ge bracht aan onze onvermoeibare strijd makkers in Detroit verblijvende en het portret van onze ontembare makker zal als blijvende gedenkennis prijken ii onze repetitiezaal waar het de portret van onzen betreurden muziekbestuui der Joseph Vernaillen en onzen Eere Voorzitter komt vervoegen. Na nog eenige welgepaste woorden van de ka meraad Marcel Van der Biest welkt nu tijdelijk bij ons in Ninove verbljjft- Dezen kameraad welke sinds gerui- men tijd in Detroit-Michigan met onzt andere vrienden heeft verbleven toondt ons aan welk apostelwerk onzen vriend René De Mol ginds in het grootscht Amerika verricht ten voordeele onzei Socialistiche fanfare na zijne volbrach te dagtaak. Hij eindigde met deze wel gepaste woorde Wie het niet heefl gezien kan het niet gelooven. Dezt prachtige geslaagde vergadering slool in de beste stemming, waarna er dooi van maa iyn 1)< COOJ staa pera cooj bezi zal 1 Za dag «1 mee voor Fari

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 2